Chestiunea zilei..

sa zic aici ce-am promis referitor la marasesti


hai sa va zic ce am patit sa fie vreo 18 ani in urma. a ajuns trenul nostru in gara si trebuia sa vina trenul de iasi si sa cupleze aia vagonul in care eram. chipurile era vagon direct bucuresti. ne trag pe o linie moarta ( pe atunci nu stiam cat de moarta poate fi ) si asteptam cuplarea sau acuplarea ;dumnezeu mai stie ce asteptam

toate bune si frumoase. vara , cald, mushte, aglomeratie, doua doamne care-si povesteau viata, incepand cu gradinita.

la un moment dat, ma uit pe fereastra vagonului si vad cum acceleratul de iasi trece in mare viteza prin apropire- ma rog, viteza acceleratelor de la noi- ca vantul si ca gandul.

am asa o zvacnire de intelegenta si tip "a trecu iasul"

hi hi hi si ha ha ha. lumea neincrezatoare.
"invata sa citesti cocoana" imi zice unul, plin de ifose. ma calmez , ca sa pot scoate o tigara. nu de alta dar, i-as fi zis ceva nenicului.
tac. ma gandesc ca am avut viziuni.
trece o jumate de ora.

cel cu ifose :"dar, stii ca are intarziere iasul?"
ma uit urat la el
mai trece o jumatate de ora.
lumea in cor: nu mai vine iasul?
se formeaza un comitet de criza si tiva in gara sa vada la miscare care e miscarea. miscare, ioc.

vine un nene cu chipiu." ne cerem scuze, a fost uitat vagonul dumneavoastra sa fie atasat la garnitura de iasi. va fi un personal peste 8 ore si vom remedia greseala"

si dus a fost.

l-am intrebat pe nene cu ifose :" imi dati voie cand vad trecand pe langa noi personalul de iasi, sa va anunt ca vom fi cuplati acceleratul de maine?"

si_totusi
Postat pe 30 Ianuarie 2009 19:14
hi...hi...totusico...foarte tare!!! da' tigari ai avut destule...ca daca ai stat 8 ore sa vina un personal...
prometeus_969
Postat pe 30 Ianuarie 2009 19:33
nici apa nu mai aveam. era seara. in gara, nimic deschis. a trebuit sa ne ducem in oras. nu mai retin dar , parca nu mai era nici un tren spre bucuresti.
si_totusi
Postat pe 30 Ianuarie 2009 19:39
las' totusico...ca nici acum nu e altfel...

stai sa iti zic si eu una cu trenul...

acum un an, ma duc la predeal, ca invitat la o conferinta pe probleme de PR. stau eu acolo o saptamana...feerie...munti...peisaje...pipitze... care mai de care mai sofisticate...ma laudam si eu ca omu' ca am nevasta frumoasa si spirituala...in fine...

hai ca vine ziua sa ma intorc...ma urc in tren...si pe la caras incep sa butonez telefonul, sa ii zic ca vin...si ca mi-e dor...si in mijlocul campului, se opreste trenul...vacarm...cucoane indignate...erau doua in compartiment care si-au povestit viata de la gradi...si toate bolile, pe la ovare, si diverse...

so...toata lumea pe ferestre, sa vada ce se intampla...pe calea ferata era un nene, baut bine-bine...care urla ca un nebun ca o iubeste pe Vasilica

ca el nu pleaca fara Vasilica lui...incepem noi sa facem investigatii, cine-i aia, unde e Vasilica? nimic...am stat o ora in camp, pe un frig mama-mama...ca era la sfasitul lui noiembrie...
au venit mascatii sa il ia pe ala, ca era nebun rau...

si s-au gasit cativa destepti sa mearga putin pe jos sa isi ia suc dintr-o statie...si au ramas acolo...intre timp, michelle facea spume in Timisoara-nord ca nu mai apaream...telefoane...discutii...si ajung pe peron, zice...biine ca ai venit, ca am stat o ora aici, si m-au luat astia la ochi...m-a intrebat unu' ce tarif am...
prometeus_969
Postat pe 30 Ianuarie 2009 19:52
Chestiunea zilei:


La multi ani,Misulica!!


Taxi - Invata-ma sa iubesc

Nici nu stiu ce-as vrea sa faci
Sa ma iubesti sau sa te prefaci
S-ar putea sa regreti ca m-ai intalnit
E-atat de greu sa fiu iubit
Nu mai simt nimic, nu mai vreau nimic
Nu mai stiu sa mangai nici macar un plic
Nu, nu sunt asa
Pur si simplu asa e viata mea
Vad ca inca n-ai plecat, vad ca inca mai esti
Asa ca daca te-ai hotarat sa stai si sa ma iubesti

Refren:

Invata-ma sa iubesc
Ajuta-ma sa traiesc
Invata-ma, stiu ca-i greu
Dar ajuta-ma sa fiu eu
Invata-ma sa nu plang
Ajuta-ma sa pot in brate sa te strang
Invata-ma sa rad, dar inainte invata-ma sa plang

N-am mai zburat de atata timp in vise
N-am mai umblat printre nori
N-am cantat de-atata timp in vise
N-am mai visat in culori
Nu, visele mele nu mai au chip, nu mai au glas
Si sunt singurul lucru care mi-a ramas

Refren:

Invata-ma sa iubesc
Ajuta-ma sa traiesc
Invata-ma, stiu ca-i greu
Dar ajuta-ma sa fiu eu
Invata-ma sa nu plang
Ajuta-ma sa pot in brate sa te strang
Invata-ma sa rad, dar inainte invata-ma sa plang

Vad ca inca n-ai plecat, vad ca inca mai esti
Asa ca daca te-ai hotarat sa stai si sa ma iubesti

Refren:

Invata-ma sa iubesc
Ajuta-ma sa traiesc
Invata-ma, stiu ca-i greu
Dar ajuta-ma sa fiu eu
Invata-ma sa nu plang
Ajuta-ma sa pot in brate sa te strang
Invata-ma sa rad, dar inainte invata-ma...
...sa iubesc
Ajuta-ma sa traiesc
Invata-ma, stiu ca-i greu
Dar ajuta-ma sa fiu eu
Invata-ma sa nu plang
Ajuta-ma sa pot in brate sa te strang
Invata-ma sa rad, dar inainte invata-ma sa plang

Si-as mai vrea sa te rog sa nu uitam
Dragostea e simpla, dar noi cand ne iubim o complïcam



iasomia
Postat pe 31 Ianuarie 2009 08:18
ti-am postat versurile astea ,pt ca pro ne-a marturisit ca de la tine a invatat sa traiasca,sa iubesca...

si stiu ca esti bolnavioara,ca sa nu mai zic ca noi femeile(trecute de 40) cand este ziua noastra suntem un pic tristute,dar ne revenim repede...

La multi ani,pro-woman!...

si sa aveti parte de ella!

sanatate si dragoste!

cu simpatie

iasomia.
iasomia
Postat pe 31 Ianuarie 2009 08:24
multumesc de urari, iaso...chiar ma simt bizar...45 de ani...si eu ma simt atat de tanara...si acum imi vine sa joc sotron cand am ocazia...

mi-am primit cadourile, superbe...exceptie facand mama, care nu mi-a zis la multi ani...dar asta este...nu le poti avea pe toate...

pro e tot frenetic...nu ma lasa sa fac nimic azi...nu-i vorba, ca daca nu am eu chef, intr-o zi, ma dau lovita...au, coloana...
wife_de_zmeu
Postat pe 31 Ianuarie 2009 12:17
iaso...ma dispera nertu' asta...mere ca economia romaneasca...exact, nu duduie...merge-asa...langsam...daca dispar iar sa stii ca nu e vina mea...
wife_de_zmeu
Postat pe 31 Ianuarie 2009 13:39
totusico,

"invata sa citesti cocoana" imi zice unul, plin de ifose. ma calmez , ca sa pot scoate o tigara. nu de alta dar, i-as fi zis ceva nenicului.
tac. ma gandesc ca am avut viziuni.
trece o jumate de ora.

cel cu ifose :"dar, stii ca are intarziere iasul?"
ma uit urat la el"

pai ce sa faci si tu?
bai totusico!omu' avea chef d-un flirt ,si tu lemn tanase,de ce nu i-ai zambit un pic?
unii sunt mai timizi,ce? voiai sa te intrebe cat este ceasu?

poate avea el: mancare,apa..ntz,ntz...

stii ce repede trece timpu' daca iti faci ochi dulci cu cineva?...


am si eu intamplari din tren,cand o sa am timp ..poate bag aici vreo doua...
iasomia
Postat pe 31 Ianuarie 2009 13:43
woman,

stai ca-i raspund lu' pro acilea, daca tot daduram nas in nas...

zice ca am zis "mis" si sunt banateanca..


nu sunt! sunt poliglota d-aia...

iasomia
Postat pe 31 Ianuarie 2009 13:48
iaso...apropo de poliglot...era pro in facultate...si iesea cu o tipa...asa...lugu...lugu...si la un moment dat pro zice ceva in engleza...tipa zice...oh...vorbesti engleza? pro zice...da...stii, eu sunt poliglot...la care tipa intreaba...vai....si e grava boala?

wife_de_zmeu
Postat pe 31 Ianuarie 2009 14:09
iasomica, ce sa-i fac ochi dulci? nu ca n-as fi putut ca eram mai tinerica pe atunci dar, eram maritata si credeam ca maritatul asta inseamna sa-ti vezi de treaba

adic, nu prea aveam ochi pentru altii dar, de as fi stiut ce ma asteapta peste ani, il faceam pe tifnos sa fuga cu mine in lume hai ca reuseam
si_totusi
Postat pe 31 Ianuarie 2009 23:23
bai!crez ca am avut o premonitie ceva atunci cand v-am urat lma (la pag 2) ..cu un clip al elenei ghe.

http://www.youtube.com/watch?v=S6_nYux3p-4

bafta elena! asa imi place:frumoasa,talentata,cu bun simt!
ferice de parintii ei!


era de asteptat ca nu o plece blaxy,cam trista melodia..

ma intreba cineva ce e cu eurovisionu' asta, de bag subiectu' aici..pai,m-am saturat nene de mizeria din tarisoara noastra,am nevoie de o raza de lumina..

si ..ar mai fi de spus ceva:am constat o imbunatatire a muzicii noastre,pt prima oara..mi-a parut rau pt vreo doua melodii...ca nu au iesit!
dar avand in vedere ce se cere..elena este alegerea cea mai buna..
iasomia
Postat pe 1 Februarie 2009 08:39
totusico,


mai trebuie sa luam lucrurile si in gluma...tu stii..catelu' care latra nu musca,eu zic ca mai degraba cad in pacat..mutele alea de nu zic nik....


si daca ai un schimb de energii cateva ore intr-un tren, nu inseamna ca pacatuiesti,inseamana ca stii sa te bucuri de viata,de cei care sunt pe aceiasi lungime de unda cu tine, femei,barbati..

eu in tren sunt f happy,e ca un facut..tot timpul rad,in primu' rand mi se face foame de cum pleaca trenu' din gara..adoram trenurile cu vagon restaurant..
iasomia
Postat pe 1 Februarie 2009 08:55
woman,

iasomia
Postat pe 1 Februarie 2009 08:59
yeap, iaso...sunt aici...doamnele au dat-o pe mancaruri la loc de dat cu capu', si cum nu e distractia mea preferata sa fac mancare...
wife_de_zmeu
Postat pe 1 Februarie 2009 11:58
aici va pot povesti despre mancarea mea "chinezeasca" adaptata la gusturile mele moldovenesti... ehehe... experimentam... si iese ceva de genul: nepotii mei mananca de regula cam 3-4 "portii" din ciudatentie...
gianiblue
Postat pe 1 Februarie 2009 13:20
giani...mancare chinezeasca moldoveneasca?

ia decripteaza tu asta...
wife_de_zmeu
Postat pe 1 Februarie 2009 13:27
iaso...zici tu ca de cum te urci in tren ti se face foame?


recunoaste...tie iti place sa faci mancare si intotdeauna faci mai multa decat trebuie
wife_de_zmeu
Postat pe 1 Februarie 2009 13:36
wifo, adica e cu ceapa innabusita; orezul cantonez are si niste firmituri de omleta. modolvenesc inseamna destul de greoi da' bun rau de tot.
gianiblue
Postat pe 1 Februarie 2009 13:50
Cred ca indicat ar fi sa mancam bucatarul.
Ioana007
Postat pe 1 Februarie 2009 15:50
vanghelis...nuuuu...nu pe giani
wife_de_zmeu
Postat pe 1 Februarie 2009 17:28
iaso...draga mea...ce mai faci?
prometeus_969
Postat pe 1 Februarie 2009 18:13
buna pro,

nu stiu ce sa fac..sa-i dau liber lu' giani sa gateasca aici..sau nu?...

vad ca vrea sa ne dea sa papam ,si pe criza asta..parca nu e bine sa refuzi potolu'...
iasomia
Postat pe 1 Februarie 2009 18:17
auzi...las-o sa faca de mancare...za wife detesta asta, eu nu pot sa ma dau lovit...las-o sa faca de papa...le bagam in schema si pe totusica si pe micass...si uite asa ne-am scos...

iaso...eu cred ca a-nnebunit lupu...am citit topicul cu sexul in trei...bah frate...lumea asta chiar e dusa cu capul...ori sunt eu incuiat...
prometeus_969
Postat pe 1 Februarie 2009 18:20
woman,

dap...mi-e foame rau,da' rau de tot..cum incepe trenu' sa faca :

ciu-ciu-ciu..te duc-te-aduc..


si nu pt ca am mancare in geanta,asa sunt din copilarie..poate am emotii,nu-mi dau seama.

cel mai tare ma distreaza cand imi spun ai mei: ia un mar,o eugenie!

ehhe,he,he..pai eu mananc dupa dulce de n-am treaba,zici ca am baut 100 de vodca ,asa foame ma apuca dupa ciocolata,bomboane,etc..

sunt chinuita..ce s-o mai lungesc,daca i-ai vedea pe cei care se nimeresc cu mine in compartiment,cum umbla in genti,puneam masa mancam la gramada...le fac pofta de mancare..
iasomia
Postat pe 1 Februarie 2009 18:26
numa' sa nu taie ceapa sa dam in plans ...

altfel...are liber la gatit!

eu sunt tare gurmanda..nu v-am zis ca nu incap in lift?....
iasomia
Postat pe 1 Februarie 2009 18:28
Oameni buni, eu zic ca in timpul acestei recesiuni si faime de recesiune sa ne hranim atat spiritual, social, sexual (caci vad ca se inmultesc topicurile pe tema...) dar si la "propriu" AICI PE GARBO.
Adicatelea: eu va povestesc mancaruri, poate niste chestii spirituale, poate si sociale. Alte tovarashe&tovarashi va zic despre sex cate ceva si uite asa doar cu maxim 10 eur + tva abonamentul la net ne satisfacem toate nevoile din piramida lui Maslow.
Ei, ce ziceti, nu-s desteapta foc desi sunt blonda?
gianiblue
Postat pe 1 Februarie 2009 23:49
ia sa va hranesc eu putin... asa, virtual...

aseara, dupa multi ani, am pus piciorul la caru cu bere...eram invitat la o aniversare, nu de alta, ca scosesem caru cu bere de pe lista mea de preferate...

mare greseala sa ai idei preconcepute, cel putin in cazul asta... localul plin, oameni amestecati, semn de succes neindoielnic... chiar daca masa a fost cam inghesuita, mancarea a meritat... rata pe varza la cuptor cu hrean... mmmm... o nebunie, mai ales ca rata e felul meu preferat, cand e bine gatita...

marea surpriza a fost berea casei... la halba, putin acidulata si amaruie... asa cum ii placea si lu' nenea iancu... clar, mai ma duc acolo...
zambil
Postat pe 2 Februarie 2009 08:07
vaz ca v-ati dat cu trenu' uichendu' asta... shitotushi: sarmaaaaaa, uaaaaiiii... he, he, he...

adevaru' e ca trenul are farmecul lui, mai ales cand e vorba de socializare...numa' ca socializarea in tren implica prezenta in compartimente a unui anume fel de oameni... altii decat aia de taie pernele la canapele si se sterg cu perdeaua pe pantofi...din pacate, astia mai mult merg cu microbuzele in ziua de azi...
zambil
Postat pe 2 Februarie 2009 08:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
....e vina mea? 18 De la: quasaria 19 Decembrie 2009 19:45
preludiu,dar dupa ramanem amdoi dezbracati si el nu mai face nimic 78 De la: eu_geminy 24 Aprilie 2011 16:24
Am nevoie de Voi 15 De la: iasomia 19 Aprilie 2010 15:34
CUM TRECI PESTE PIERDEREA UNEI PRIETENE? 2 De la: Laura76 21 August 2018 23:32
buna 11 De la: dor72_ 7 Februarie 2012 16:13
Setari Cookie-uri