Oare iubim mai mult pentru ca este interzisa relatia?

Am nevoie de sfaturile voastre !!!
Mai intai pentru ca sunteti majoritate femei si cred ca este cel mai bine sa vezi ce ti se intampla prin ochii unei femei, alteia decat cea cu care esti implicat in relatie.
Dar sa las vorbaria si sa incep cu inceputul.
In urma cu ceva ani cunosteam o tipa, fata de care la vremea respectiva am avut o admiratie deosebita. M-am indragostit si o pot spune si acum dupa multi ani. N-am avut la vremea respectiva timpul sa ne cunoastem mai bine. Se pare ca atunci nici ea si nici eu nu am fost suficient de indrazneti sa mergem mai departe sau mai bine zis pana la capat si relatia noastra s-a sfarsit destul de repede. Ne-am placut pe moment desi pot spune ca sentimentele mele erau de atunci puternice pentru ea.
A urmat o perioada mare in care nu am stiut nimic unul de altul. Drumurile noastre nu mai coincideau deloc.
Intr-o zi m-a zarit, desi ma stia plecat din tara, si a inceput sa ma caute. M-a gasit destul de usor si m-a bucurat tare mult ca a facut acest pas, sa ma caute. Din momentul in care ne-am regasit si ne-am revazut am simtit amandoi ca dragostea care se naste intre noi este dintre cele mai frumoase. Totul a fost superb, din toate punctele de vedere.
Acum apare problema cea mai arzatoare, in care va cer parerea. In acest timp ea s-a casatorit si are un copil. Isi da seama ca langa actualul sot nu are fericirea care o simte langa mine si de multe ori mi-a spus ca ma doreste pe mine langa ea. Stiu pe de alta parte ca este o greseala sa te indragostesti de o persoana casatorita. Sunt consient de asta dar sentimentele nu le poti ascunde si nu poti trece cu vederea fluturasii pe care ii simti in stomac atunci cand il iubesti pe cel de langa tine, indiferent de greutati
Intrebarea mea ar fi ce s-ar putea face in continuare. Orice sfat, bun sau rau, orice gand pozitiv sau negativ il voi lua ca atare. Poate ma veti condamna. imi asum riscul pentru ca pana a scrie aceste randuri am citit multe comentarii pe aces site si sincer au fost multe "voci" pertinente si bine intentionate.
Va multumesc anticipat pentru timpul alocat, macar si pentru a citi aceste randuri.
cavaler_uimit
Postat pe 30 Iulie 2009 23:49
spune-i ca te intorci in tara, sa lucrezi pe un santier pentru 200 euro pe luna. daca te mai iubeste dupa asta, revino si mai cere sfaturi.
pik_nik
Postat pe 30 Iulie 2009 23:51
citat.....Acum apare problema cea mai arzatoare, in care va cer parerea. In acest timp ea s-a casatorit si are un copil. Isi da seama ca langa actualul sot nu are fericirea care o simte langa mine si de multe ori mi-a spus ca ma doreste pe mine langa ea incheiat citatul.../>

aici e buba.....daca te-ar iubi cu adevarat ar stii ea ce sa faca ....nu te-ai mai chinui tu cu raspunsuri la ora asta....adica ea si-ar baga picioarele in canicie daca nu merita si si-ar lua copilul de-o aripa si ar fi cu tine.....



tutankhamon
Postat pe 30 Iulie 2009 23:52
Cavalere,eu nu sint femeie,nici pe invers si nici n-am gind sa-mi schimb sexul,dar un sfat tot ti l-as da...Nu ai spus nimic de statul tau civil,banuiesc ca esti single.Aceasta east o atenuanta in cazul tau strict personal.In ce priveste problema,in complexul ei,e destul de grava.Vorbesc ca unul care,si dupa 20 de ani distanta,am avut invitatii de acest tip.Privindu-mi statutul meu actual si cite implicatii ar avea un asemenea gest,in contrapozitie cu un viitor,pe cit de roz,pe atit de necunoscut si in plus,plata pe care mi-as fi atras-o,facind acest gest,am ales sa-mi vad de treaba...Daca nimic nu are importanta pt voi,din ce ar zice lumea,un lucru e sigur : un rau va fi platit cu rau...ori de voi,ori de urmasi...si daca nici asta nu conteaza,la voi nu este dragoste,ci nebunie...
valentino
Postat pe 31 Iulie 2009 00:01
Plata? Gura lumii? Dinte ptr dinte?
Sa fim seriosi, te rog.
AMELYY
Postat pe 31 Iulie 2009 00:08
cavalere, chiar ai de ce sa fii uimit. pai femeia vietii tale, cu care ai trait ceva "cu adevarat frumos" cum de s-a maritat cu altul?!
scuze ca-ti spun, dar ceva nu este in regula cu ea. s-a maritat din interes? sau ce? atunci asta a fost prioritatea ei.
aaaa. vorbe goale cand iti spune ca te vrea langa ea. ce o costa sa te tina legat de ea?! doar niste vorbe... face, cumva, si fapte? gesturi? se duce sa divorteze? pai?
valentino are dreptate: aveti mare grija caci totul se plateste in viata.
gianiblue
Postat pe 31 Iulie 2009 00:10
Amely,cred ca esti la virsta semanatului...eu incep sa culeg primele fructe,stiu ce vorbesc...
valentino
Postat pe 31 Iulie 2009 00:13
amely, asculta-l pe val. nu te lasa incantata... plata viiiiiiine. la toti. inzecit pana la insutit. nimeni nu scapa!
gianiblue
Postat pe 31 Iulie 2009 00:20







Draga Cavalere,

Eu zic sa iti raspunzi la urmatoarea intrebare:
Te vezi alaturi de ea pentru restul vietii, gata sa fii tatal unui copil care nu e al tau?

Iar ea trebuie sa raspunda la fel: este gata sa isi petreaca restul vietii langa tine, crescandu-si copilul cui un tata vitreg, si unul de sange?


Daca raspunsul este un da din tot sufletul de ambele parti, e clar ce aveti de facut. Daca exista cea mai mica indoiala la tine sau la ea, uitati unul de altul (doar daca suntei multumiti cu un posibil statut de amanti si viata in minciuna)
Liana2005
Postat pe 31 Iulie 2009 00:44
Multumsec pentru comentarii.
Liana cred ca ai punctat cel mai binechiar daca raspunsul este dat prin alte intrebari.
Ce pot completa: da sunt single, dar am si eu un copil si cred ca asta ar compensa in relatia noastra pentru ca fiecare avem copilul lui. Este adevarat ca am gandit la un copil al nostru si pot spune ca suntem amandoi de acord cu ideea.
Cred ca s-a casatorit din interes si acum incepe sa vada gravitatea deciziei pe care a luat-o atunci, dar pasul de a divorta si ma refer aici la toata mascarada care se va face in cazul introducerii unei actiuni de genul asta, poate este prea mare pentru ea in acest moment. Ce barbat ar accepta fara tam-tam ca dupa un anumit timp, femeia cu care a stat, il paraseste?
Cat privesc platile din viata sunt de acord, dar uneori clipele placute pe care le petrecem langa persoana iubita compenseaza pe deplin, zic eu, rautatile si amaraciunea pe care cei din jur, voit sau nu, ti le induc.
Cat privesc gesturile a fost un moment in care era foarte decisa sa divorteze. Au urmat sarbatorile de iarna si lucrurile s-au schimbat radical. Poate ca a stat si s-a si sfatuit cu cineva, nu stiu. Pare ca se complace de atunci in situatia asta, nu mai exista dorinta de a divorta. Ii este "caldut" asa. Poate ca ma imbat prea mult cu vorbe asa cum zicea geaniblue, dar este greu pentru ca asa cum spuneam tin foarte mult la ea.
Dar asa cum spunea Liana - merita sa traiesti viata in minciuna oare?
cavaler_uimit
Postat pe 31 Iulie 2009 16:41
hai sa construim doua imagini din viitorul apropiat:
- un tip apare aici cu o problema - "sunt incurcat, nu stiu ce sa fac, ma iubesc cu sotia cavalerului uimit si nu ma pot decide. sa-l las pe fraier cu ochii in soare, sa mai desfiintez o familie, sau caut ceva fara obligatii?"
- "draga, copilul tau si cu copilul meu se bat cu copilul nostru!"
pik_nik
Postat pe 31 Iulie 2009 16:46
- "draga, copilul tau si cu copilul meu se bat cu copilul nostru!"

Corect est "il bat pe copilul nostru"
Aemulus
Postat pe 31 Iulie 2009 18:16
Draga Cavalere, nu obisnuiesc sa imi povestesc viata pe forum, dar prin ce ai trecut tu seamana mult cu povestea mea.
Nu reiau inceputul, care este cam la fel.
O sa spun ce mi s-a inamplat in iarna, cand am plecat de sarbatori la bunicii fetitei mele din partea tatalui, cand eram atat de aproape de a divorta.. Am vazut un copil extrem de fericit, inconjurat de multa dragoste, un tata indragostit de-a dreptul de fetita lui de 4 ani, care o dadea cu sania si ea chicotea in zapada, o invartea in brate, iar bunicii, a caror singura nepotica este fetita mea, nu stiau ce sa ii mai faca sa fie fericita!

In aceste conditii, am inceput sa ma intreb: am eu oare dreptul sa fiu fericita alaturi de barbatul pe care il iubesc in detrimentul fericirii copilului meu, care isi iubeste foarte mult tatal? Si care tata o iubeste foarte mult?
Cand tatal ei intarzie seara, ea nici nu vrea sa se culce pana nu vine tati sa o pupe de noapte buna. El este printul ei, ea Frumoasa din padurea adormita.
Nu ii vad despartiti.
Si atunci? Ce sa fac?

Dar viata mi-a aratat ce trebuie facut

Barbatul pe care il iubeam si care imi jura credinta vesnica, voia sa ne casatorm, sa avem un copil, s-a dovedit a fi un maaare neserios. Mi-a facut odata o vizita si a uitat sa isi inchida telefonul, cand a intrat un sms de la o tipa de pe net (cu care vorbea de o luna!!!!) si cu care isi daduse intalnire pentru a se cunoaste. Dar in ultimul moment s-a gandit ca tot pe mine ma iubeste si nu s-a mai dus la intlnire, lasand o femeie care nu era din Bucuresti intr-o parcare, noaptea, fara sa ii mai raspunda la sms-uri si la telefoane, dupa ce el ii spusese: Vino! Vedem noi ce facem prin Bucuresti.
Si m-am gandit: ce fel de om este acesta??? Cum poate face asa ceva unei femei???

Mai are rost sa ma gandesc daca are rost sa stric echilibrul si fericirea copilului meu pentru un asemenea barbat??? Pentru ce?
garbo035289
Postat pe 3 August 2009 21:23
"the only thing you'll ever learn is just to love ..and be loved in return"
preciouss
Postat pe 3 August 2009 21:29
preci, nu era oare "never"?
lady_corina
Postat pe 3 August 2009 21:33
corinache...
Moulin Rouge..
preciouss
Postat pe 3 August 2009 21:37
lady_corina
Postat pe 3 August 2009 21:39
nu voiam sa te corectez - ziceam cum e in realiate - sau cum am constatat eu ca e
lady_corina
Postat pe 3 August 2009 21:40
bre corino...
veatza bate filmu' ca sa zic asea...
da' stii cum? de-i zboara fulgii!
preciouss
Postat pe 3 August 2009 21:43
asa-i, preci
lady_corina
Postat pe 3 August 2009 21:48
cam naspa situatia..sa-ti pui viata-n cui pentru cineva atat de nehotarat..
dar vorba aia, nimeni nu-i obligat sa se comporte asa cum vrem noi..
kyra
Postat pe 3 August 2009 21:53
Draga kyra,
Nu imi voi pune viata in cui pentru ca nu imi permit. Am un copil minunat pentru care trebuie sa fiu tare! Fetita mea nu trebuie sa simta daca eu am sau nu probleme.
Viata mea isi va urma cursul independent de barbatul pe care l-am iubit (si nu prea am facut-o la viata mea!!!), chiar de-ar fi sa-mi curga sange din inima!!!
Dar el nu va mai sti niciodata daca sunt sau nu fericita, daca m-am despartit de sotul meu, daca incep sau nu o alta relatie.

A fost alegerea lui sa deschida o alta usa, moment in care a mea s-a inchis definitiv!
garbo035289
Postat pe 4 August 2009 19:31
289, de acord cu tine, si in asentimentul actiunilor tale..
raspunsul era insa pentru cavaler..suntem in luna august si prin decembrie doamna tot nehotarata era..
kyra
Postat pe 4 August 2009 19:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PRIETENII MEI 17 De la: lilioara 25 Decembrie 2009 20:31
ceao 8 De la: garbo_471958 8 August 2017 23:50
8 Martie 7 De la: kyra 22 Iulie 2009 18:41
cat de superficialii sunt unii? 13 De la: garbo_2178 7 Mai 2012 21:25
De ce e moale mamaliga??? 189 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:29
Setari Cookie-uri