RELATIA CU DUMNEZEU

"Casa acestui Prieten nu are cheie si nici clanta. Putem intra la El fara sa batem la usa. Drumul catre El este prin propria noastra inima.
Nimeni nu-I cunoaste identitatea precisa, caci cel ce ar putea s-o patrunda ar fi el insusi dumnezeu. Sa ne multumim sa-L slujim. Cu cat ne vom apropia mai mult de acest Prieten, cu atat Il vom cunoaste mai mult si mai bine.
Si poate veti avea bucuria sa-L intalniti intr-o zi. Ochii fizici nu-L vor vedea, dar duhul va tresari de fericire, caci Iubirea cheama iubire si Duhul cheama duh." Georges Barbarin
elizadiaconescu
Postat pe 31 Ianuarie 2009 22:17
buna fetelor
am si eu o intrebare , dar mai inainte de toate sa va zic cum stau lucrurile la mine..tocmai ce am iesit dintr o relatie din cauzadatorita..cum vreti sa o luati relatiei cu dumnezeu; el penticostal, eu catolica ficare cu o relatie foarte personala cu doamne doamne, dar nici unul din noi nu poate renunta la religia pe care o are tocamai datorita acestui fapt..aici l am intalnit si acceptat pe isus ca domn in viata noastra si nu reusim sa ne deschidem la fel de usor, sau chiar deloc (ptr mine:()intr o alta biserica...e ok ca doi oameni care intr adevar se iubesc sa fie despartiti de acest lucru..credinta ar trebui sa uneasca si nu sa desparta..nu? p.s primul lucru pe care l a intrebat mama lui cand a auzit de existenta mea a fost : "e pocaita?", nu stiu dak si acesta nu ar fi un motiv in plus pe langa relatia personala atat de diferita pe care o avem cu doamne doamne..?
franc
Postat pe 1 Februarie 2009 09:49
Buna tuturor!

ma bucur ca avem si un topic frumos care ne aduce aminte de faptul ca toti suntem creatia lui Dumnezeu, doar ca de multe ori uitam de asta.

Va recomand un text biblic: Iacov 4:8. Da! Dumnezeu este acolo si ne asteapta doar sa intindem mana, sa ne adresam lui cu implorari fierbinti.

@Zambila "Frica de Dumnezeu" nu este o frica morbida, de iad, ci acea frica reverentioasa, prin care aratam ca vrem sa ii placem lui Dumnezeu, sa ii bucuram inima prin tot ceea ce facem si gandim.

Meditati la cat de mult a oferit Dumnezeu pentru noi si veti intelege ce inseamna "frica de Dumnezeu". Biblia spune ca "Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii". As putea spune multe despre asta, in sensul ca atunci cand avem aceasta "frica de Dumnezeu" avem grija ca deciziile noastre, modul noastru de viata sa se bazeze pe principiile divine.
foreverme06
Postat pe 2 Februarie 2009 20:52
problema e legata de modul in care practica fiecare religia sa. Daca acest lucru este important veti avea divergente majore toate viata, datorita faptului ca modul in care te inchini tu, ca si catolica, difera de modul sau. E greu de crezut ca ar putea sa se treaca peste asta. Mai devreme sau mai tarziu apar divergente.
foreverme06
Postat pe 2 Februarie 2009 20:56
Buna "Franc"!
Cum sa te incurajez? E delicata problema ta ...
"Nu va injugati la un jug nepotrivit" spune biblia ..de aceea s-ar putea sa aveti disensiuni si neintelegeri pe aceasta tema .Pentru ca sunt doctrine religioase diferite. Si implicid afecteaza relatia voastra .
Mai reflecteaza asupra acestei situatii,dar cel mai important este sa te rogi la Dumnezeu ,sa vezi care este Voia Sa cu privire la voi ,ca si cuplu .
Domnul cu tine !
ica2
Postat pe 3 Februarie 2009 16:15
Ce frumos este acest subiect:relatia cu Dumnezeu!
Ce placut e sa te lasi calauzit de El in fiecare zi: sa vezi cum El lucreaza pentru tine "si vointa si infaptuirea"!
Dumnezeu cu voi toti cei care sunteti preocupati de mantuire si de o relatie cu Mantutorul lumii!
sora_ilsi
Postat pe 5 Februarie 2009 02:19
Bine ai venit "sora ilsi"!
Ma bucur ca mai sunt oamenii doritori sa auda ,sa asculte si sa initieze discutii despre Dumnezeu.
Ce minunat este langa Domnul ,sa ai o viata in armonie cu cuvantul si principiile LUI ,sa ai bucurie si pace in suflet.Toate daruite El:"Va las pacea mea "!
Multumesc in fiecare zi LUI pentru tot !

Va imbratisez !
ica2
Postat pe 5 Februarie 2009 16:05
acum imi dau seama ca am mai fost pe topicu' asta... citisem "felatia cu dumnezeu" la titlu, acolo... clar, ma lasa vederea....
zambil
Postat pe 5 Februarie 2009 16:23
De la: ica2, la data 2009-02-03 16:15:56Buna "Franc"!
Cum sa te incurajez? E delicata problema ta ...
"Nu va injugati la un jug nepotrivit" spune biblia ..de aceea s-ar putea sa aveti disensiuni si neintelegeri pe aceasta tema .Pentru ca sunt doctrine religioase diferite. Si implicid afecteaza relatia voastra .
Mai reflecteaza asupra acestei situatii,dar cel mai important este sa te rogi la Dumnezeu ,sa vezi care este Voia Sa cu privire la voi ,ca si cuplu .
Domnul cu tine !


merci mult de raspuns;)dar ..in conceptia mea dumnezeu poate totul, nu degeaba i se spune atotputernic...faptul k mamam lui a intrebat dak sunt pocaita..(in capul meu.."poarta fustita si bentita?)mi a dat de inteles ce inseamna a fi pocait in familia lui..lucru confirmat pe parcurs de el (iti sta chiar bine cu bentita de ce nu vrei?..tu nu porti fusta?!??),sora lui, fratele lui...iar o astfel de pocainta nu vreau sa traiesc...deci am ales sa ne despartim..dumnezeu poate totul dupa cum spuneam..deci ar fi putut sa ne aduca pe amandoi la intelegere reciproca bazata pe dragostea care mi o declara atat de des si sincer..dragoste pe care ink i o port dar nu se poate face nimik...se pare k mama conteaza mai mult..adik parerile ei despre aceasta relatie cu doamne doamne ..stiti ce mi pare rau..? nu mi a dat posibilitatea sa le arat ce inseamna pocait in conceptia mea..am fost judecata din start fara drept la replica
franc
Postat pe 5 Februarie 2009 16:59
"Franc" daca zici ca inca il mai iubesti,poate sa merita sa lupti pentru dragostea ta si inteleg ca dragostea este reciproca .
Trebuie sa ai o discutie cu mama lui si sa ii spui ca credinta si pocainta nu consta in a avea un batic pe cap sau fusta lunga ...ci "inoirea mintii ,a inimii ,cu un duh bland si smerit " ,"iar vorbirea voastra sa fie dreasa cu sare",adica cand scoti o vorba din gura sa zideasca,sa incurajeze ,sa mangaie,sa vindece un suflet care poate este ranit si trist.
Dar roaga-L pe EL sa intervina ,daca iti doresti cu adevarat aceasta relatie .
Astepta in tacere ajutorul Domnului !
Ma voi ruga pentru tine !
Te imbratisez !
ica2
Postat pe 6 Februarie 2009 18:14
De ce trebuie sa te lupti numai tu pentru dragoste in timp ce el sta cu buricul in sus si cu gura cascata sa ii cazi direct in ea?De regula, barbatii sunt cei care lupta.Femeile numai se roaga ca luptatorul lor sa nu fie chiar atat de mormoloc.
Ioana007
Postat pe 6 Februarie 2009 18:17
Relatia cu Dumnezeu ar trebui sa fie parte din viata noastra.Daca ai persoane cu care esti certat, daca spui sau faci rautati celor din jur, daca vorbesti urat cu parintii, sigur nu e Dumnezeu in viata ta. Mersul la biserica, rugaciunile au locul lor, dar daca nu lasi Duhul Sfant sa te schimbe, sa devii un om nou, te minti singur.Stiti e frumos ca vorbim la modul general, dar cred ca problemele reale cu care ne confruntam ar face acest topic mult mai constructiv. Oamenii zic ca Dumnezeu poate totul, ca ne iarta pacatele , ca Isus a murit pentru toate pacatele noastre si doar El ne poate ierta si mantui! Atunci ce cauta atatia sfinti in viata multor crestini? Adica de ce se inchina oamenii lor? De ce cred ca Dumnezeu are nevoie de ajutor in a ne ierta pacatele? Isus a murit singur pe cruce, nu? Si inchinarea la Maria, nu e biblica! Nu vreau sa ranesc pe nimeni, dar chiar nu inteleg cand vad si la televizor cum se omoara oamenii sa ia "apa sfintita" si sa atinga "moastele" sperand iertare si impacare cu Dumnezeu!!!! Nu e ciudat ca revenim ca pe vremea lui Luther la aberatii? Biblia ne arata calea si doar Dumnezeu e cel care iarta si mantuieste! Nu e frumos? De ce complicam viata? De ce nu-l credem pe Dumnezeu? De ce nu credem in puterea Lui , in prezenta Lui, in faptul ca El e Creatorul, care ne-a facut din tarana si printr-o suflare de viata?Cititi primele 2 porunci..."sa nu ai alti dumnezei, sa nu te inchini inaintea lor"...Oare trebuie mai clar de atat?
Viata de crestin trebuie sa fie pragmatica! Atatia oameni au nevoie de o mangaiere, de o incurajare, de un mic ajutor! Daca nu facem toate aceste mici lucruri, nu suntem ai Lui! Viata lui Isus este un exemplu pentru noi toti, demn de urmat! Vad persoane publice la TV ca se lauda ca ajuta nu stiu ce copil din Africa sau mai stiu de unde, dar nu ar fi mai corect sa se ocupe de un copil din Romania?Ieri m-am intalnit cu o cunostinta care traieste destul de modest, are 2 fete si nu are scoala, deci posbilitatea sa isi gaseasca de lucru este mica, doar sotul lucreaza! Si mi-a spus cu tristete ca ar vrea un calculator la fete, dar nu are bani , iar daca ar avea calculatorul, nu si-ar permite sa plateasca internetul, desi nu ar fi asa mult. Dar prima problema ar fi computerul. Daca cineva vrea sa ajute, va rog sa imi spuneti sa incepen sa strangem bani sa le cumparam un computer.Sau poate are cineva unul cat de cat viabil. Un monitor vechi as avea eu, dar cred ca i-ar trebui unul mai bun. Cu unitatea centrala ar fi o problema. Daca are cineva una si ar vrea s-o doneze sau daca nu, sa strangem bani...Astept implicarea oricui...nu fortez pe nimeni...ei stau in Baia Mare si una din fete e olimpica la romana! Dumnezeu sa va dea liniste si intelepciune!
calla
Postat pe 7 Februarie 2009 12:29
Calla, oricit de confuz incepe rapunsul tau (lovesti in oameni sfinti si-n proorocii din Biblie, oameni placuti lui Dumnezeu de altfel) imi place ca are un sfirsit ferm.E frumos sa ajuti pe cei din jur, e esenta religiei crestine sa-ti ajuti aproapele.Si binenteles ca ai dreptate cind afirmi ca nu trebuie sa mergi in Africa ca sa-ti faci actul de binefacere cita vreme in Rom. sunt atitea familii in nevoi.E doar la moda sa ajuti copiii infometati din Africa si asta nu are nimic de a face cu crestinismul.
Deci ce vroiam sa spun este ca da, esti confuza cind vorbesti despre sfintii din preajma bunului Dumnezeu, ei sunt (la fel ca si Isus) intermediari intre noi si Bunul Dumnezeu.Cel care se roaga la Sfinta Fecioara Maria nu se roaga altui Dumnezeu ci se roaga la cea care a avut cinstea de a purta in pintece fiul lui Dumnezeu.A fost o persoana deosebita daca a fost aleasa pentru asa o onoare si cine se roaga la ea nu-l anuleaza din rugaciunile sale pe Dumnezeu.La fel e cu toti sfintii si apostolii la care crestinii se inchina.
Cit despre pragmatismul crestin manifestat asupra familiei pe care o pomenesti...sunt sigura ca se va rezolva...cu rugamiti fierbinti totul se rezolva.Sunt destui forumisti din Baia Mare care pot ajuta.Deschide un topic special pentru aceasta familie in nevoi si vei vedea.
Dumnezue sa ajute tuturor!
Aemulus
Postat pe 7 Februarie 2009 19:04
"RELATIA" CU DUMNEZEU TREBUIE SA FIE SINCERA, DISCRETA, PIOASA, PLINA DE RESPECT, CUMPATARE IN SOLICITARI, CUNOASTERE SI RECUNOASTERE - CEL PUTIN IN FATA LUI - A "GRESALELOR NOASTRE", A "ISPITELOR" CARORA NU LE-AM REZISTAT SI SA NE CORECTAM DEPLIN SI CAT MAI URGENT POSIBIL ! DUMNEZEU NE IUBESTE PE TOTI DEOPOTRIVA, DAR SI NOI TREBUIE SA-I CINSTIM NUMELE, SA-I MULTUMIM, NU DOAR CU VORBELE, PENTRU TOT CE NE-A DAT IN VIATA, CHIAR PENTRU VIATA INSASI ! DUMNEZEU NE AJUTA, DAR NU CAT BATEM NOI DIN PALME SAU LA PRIMUL SEMN AL CRUCII PE CARE-L FACEM ! EL STIE CEL MAI BINE CAND SI CUM ! AR FI BINE CA "RELATIA" CU DUMNEZEU SA RAMANA LA NIVEL SPIRITUAL SI DE LA SUFLET LA SUFLET, FARA A NE BATE CU PUMNUL IN PIEPT SI A NE LAUDA DE CATE ORI AM CALCAT PRAGUL BISERICII, LOCUL CEL MAI CURAT SI SFANT DE "INTALNIRE" CU EL !DUMNEZEU ESTE PESTE TOT SI IL PUTEM "CONTACTA" PRIN GANDURI BUNE SI RUGACIUNI SMERITE, SI IN LINISTEA CASEI NOASTRE ! SI NU NUMAI LA MOMENTE DE RESTRISTE ! NUMAI DE BINE, TUTUROR !
IOANA_DRAGAN
Postat pe 7 Februarie 2009 19:20
buna Ioana. ai mare dreptate in ceea ce spui. daca fiecare ar face un pas mic inspre DUMNEZEU, am fi cu totii cei mai fericiti de pe PAMINT sau daca am avea credinta cit un graunte de mazare am muta si muntii din loc, dar asa fiecare cu orgoliile lor, cu de ce-urile lor nu vom ajunge nicaieri. DUMNEZEU sa va binecuvinteze pe toti. Cristina-Iasi
brsc_cristina
Postat pe 7 Februarie 2009 20:55
MAI, "ZAMBILICA", MAI, TARE NESERIOS ESTI ! LUAND IN DERADERE CUVINTELE ACESTUI TOPIC, NU FACI DECAT SA ADANCESTI PRAPATIA DINTRE TINE - PACATOS DE RAND - SI BUNUL NOSTRU DUMNEZEU ! AI DE GRIJA, DUMNEZEU NU LOVESTE CU PARUL ! PENTRU TINE, SI PENTRU TOTI CA TINE ...
IOANA_DRAGAN
Postat pe 8 Februarie 2009 01:40
CEI CARE SE AFLA, INTR-ADEVAR, INTR-O RELATIE CU DUMNEZEU SUNT FOARTE FERICITI! (SE VEDE FOARTE CLAR DIN MESAJE.) PENTRU CA OMUL A FOST CREAT, CU SIGURANTA, PENTRU O ASTFEL DE RELATIE...
sora_ilsi
Postat pe 8 Februarie 2009 01:58
CE IGNORANTA ESTI!!! CAUTA SENSUL ACESTOR CUVINTE,CITESTE CARTI DE iNALTA VIBRATIE,POATE VEI PERCEPE CEVA..
G1N3A5
Postat pe 8 Februarie 2009 02:09
religia n-ar trebui sa fie o piedica in fericirea unui cuplu. Cunosc cupluri din diferite religii care se inteleg foarte bine. Dar depinde ce fel de mentalitate au membri cuplului. Daca considera ca religia e mai importanta decat orice alceva atunci aceasta va fi o piedica in calea fericirii lor.
faptul ca exista sfinti,se datoreaza faptului ca, Crestinismul a fost adoptat de popoare care mai inainte erau politeite deci s-a facut un fel de trecere de la o religie la alta.
Sunt de acord ca faptele sunt mai importante decat vorbele.
Mi-a placut istorioara despre Dumnezeu si omul care a murit.
Imi amintesc de asemenea o replica dintr-un film unde cineva aflat la un pas de un mare pericol, in mijlocul savanei a zis D-zeu este mare. Nu tb sa fii intr-o biserica ca sa-l gasesti pe D-zeu, il poti gasi oriune daca il cauti, chiar si in mijlocul desertul, dar important este sa-l cauti si sa vrei cu adevarat sa-l gasesti sa fii alaturi de el.
fevronia1
Postat pe 8 Februarie 2009 03:32
Daca iti iei "topicul" asta asa in serios pe "blocul" asta ar trebui sa scrii Dumnezeu.
Irene
Postat pe 8 Februarie 2009 04:19
" Si, precum fiecare din voi sta singur in constiinta Creatorului, la fel, fiecare din voi tb sa ramana singur in constiinta sa despre Creator si in cunoasterea celor pamantesti."
" Va rugati in clipele de deznadejde si de nevoie; oh de v-ati ruga, de asemeni in plinatatea bucuriei, si in zilele ce va sunt imbelsugate.
Si daca, spre usurarea voastra, sta faptul ca aruncati intunericul din voi, este de asemeni, spre desfatarea voastra sa raspanditi zorii din sufletul vostru.
Iar daca nu puteti decat sa plangeti cand sufletul va cheama la rugaciune, aceasta tb sa va imboldeasca, iar si iar in profida lacrimilor, pana veti veni razand la ea."
Khalil Gibran Profetul
fevronia1
Postat pe 8 Februarie 2009 04:31
Relatia cu Dumnezeu...interesant subiectul...uneori e nevoie de multa rabdare si incercare pentru a ajunge la o relatie cu Dumnezeu, iar calea catre aceasta relatie este plina de incercari...Toti avem nevoie de liniste sufleteasca si cred eu ca atunci cand ai gasit asta esti intr-adevar un om implinit.
seliana
Postat pe 8 Februarie 2009 07:40
De la: zambil, la data 2009-01-28 15:53:35astia mai fara dumnezeu, au voie pe topucu' asta?... ca e si asta un fel de relatie...


Cei "mai fara Dumnezeu" sunt cei mai bineveniti!

Noul Testament,
Marcu 2:16 Crturarii i Fariseii, cnd L-au vzut mncnd cu vameii i cu pctoii, au zis ucenicilor Lui: "De ce mnnc El i bea cu vameii i cu pctoii?"

Isus, cnd a auzit acest lucru, le-a zis: "Nu cei sntoi au trebuin de doctor, ci cei bolnavi. Eu am venit s chem la pocin nu pe cei neprihnii, ci pe cei pctoi."
Bony
Postat pe 8 Februarie 2009 08:35
Relatia cu Dumnezeu e una speciala, poate si datorita multitudinii de ceruri ce ne despart.Asta nu inseamna ca nu avem acces.Doar putem privi in sufletul nostru sau putem ridica privirea spre
INALT...Uitam insa si il chemam doar cand avem nevoie sau nici o iesire...DUMNEZEU e tot timpul cu noi , prin ISUS si MAICA, prin ingerasi...noi nu dam atentie semnelor.Suntem ajutati si ghidati zi de zi pentru ca sutem ca un dar de pret al lui. De ce credeti ca ne lasa toata viata sa facem ce vrem si abia la sfarsit, ne judeca? Noi oamenii ne judecam unii pe altii in fiecare ceas.PENTRU CA E BUN. Asta e si mesajul:sa fim mai buni, sa ne pese de celalalt.DUMNEZEU ESTE IUBIRE.Si nu asta cautam noi pe pamant?Daca am lasa razbunarile, orgoliile si teama ni s-ar deschide alte orizonturi si iubirea ar triumfa.VA IUBESC PE TOTI.

cercelmarilena
Postat pe 8 Februarie 2009 09:30
Eu nu am spus ca nu exista sfinti, doar ca nu trebuie sa vevina dumnezei in viata noastra. Doar lui Dumnezeu trebuie sa te inchini, doar lui sa Ii slujesti, caci e un Dumnezeu gelos. Da, Maria a purtat in pantece pe Mantuitorul, dar nu ne poate ierta pacatele si nici nu avem nevoie de intermediari! Rugaciunile merg pana la cer, fara a avea nevoie de nimic altceva, decat sa le rostesti cu sinceritate si doar lui Dumnezeu. El este bun, si drept sa ne ierte pacatele. Doar EL. Poate nu ati citit poruncile atent:"Sa nu te inchini inaintea lor, si sa nu le slujesti: caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos..." Deci, DOAR LUI SA NE INCHINAM< DOAR PE EL SA IL SLUJIM...Sigur, fiecare intelege ce vrea, dar adevarul e unul singur. Nu cred ca aici se subintelege ca trebuie sa ne inchinam altcuiva, nici macar Mariei! Scrie undeva in Biblie de inchinarea la Maria? Vor exista multe invataturi false si multi hristosi mincinosi...Asta cred ca spune tot...pentru cine are urechi sa auda si ochi sa vada! Va doresc multa intelepciune! Sa stiti ca si rugaciunile ajuta, dar daca nu intindeti o mana de ajutor, fara fapte credinta e moarta!
calla
Postat pe 8 Februarie 2009 10:13
nu sunt prea n msur s dau sfaturi, s judec nici att, nimeni din noi cei muritori nu e, totui nu cred n gelozia lui Dumnezeu, consider c e cel mai altruist mod i fel de a iubi, EL ne iubete dac prin femeia iubit L iubim pe EL , la fel de mult, ca i prin copiii notrii, prinii, prietenii, iar sufletul nostru e o prticic de Dumnezeu, o frm de nemurire i sfinenie, de aceea mi-e greu s neleg semnificaia de pcat, greal, da, dar cum putem fi pctoi crmpei de spirit din marele spirit sfnt fiind.
casperphantom
Postat pe 8 Februarie 2009 10:30
din pacate prea multa lume uita de existenta lui Dumnezeu,prioritar fiind banii si obtinerea lor.cateodata am impresia k ne aflam in jungla si toata lumea face ce-i taie capu si nu-i intereseaza dk e bine sau rau.si eu sunt tanara dar mi se pare k sunt cam multi de varsta mea care o iau razna si fac o gramada de prostii si cred k lumea e al lor motivand doar: "sunt tanar,acuma sa fac".
lidia4you2003
Postat pe 8 Februarie 2009 10:35
Buna tuturor, constat cu placere ca exista persoane care cred in Dumnezeu si au curajul sa vorbeasca despre asta. Pentru ca in viata de zi cu zi nu vad asta, observ doar rautate, si tot ce deriva din rau. Rar intalnesc persoane care sunt dispuse sa vorbeasca despre Dumnezeu si despre faptul ca doar rugandu-te si iubindu-l poti trece mai ursor peste greutatile vietii. Este foarte greu sa reusesti sa te desprinzi de desertaciunile vietii, dar cerand ajutor Domnului sper sa reusesc. Cei care cred in Dumnezeu si il citesc stiu despre ce vorbesc.
Dumnezeu sa ne lumineze viata.
Clm
Postat pe 8 Februarie 2009 10:42
Buna ziua !! la toata lumea , ma bucur ca in sfarsit se discuta si despre relatia cu Dumnezeu , eu am avut in 2008 din plin parte de recunostinta lui Dumnezeu pot sa spun ca minuni a infaptuit pentru mine , am inceput o afacere noua cu bani putini , am riscat mult si cu incredere numai in Dumnezeu ca ma va ajuta si totul a mers nemaipomenit , intotdeauna cand am avut nevoie mare Dumnezeu m-a ajutat . I-ti multumesc Doamne !! si sper ca nadejdea mea sa in Dumnezeu sa nu dispara si sa nu ma las dusa in ispite , caci toti suntem supusi pacatelor , dar trebuie sa ne rugam continuu si in orice imprejurare , iar cand Domnul ne-a ajutat sa-i multumim Lui , iar la necaz sa nu ne intrebam niciodata DE CE ?, pentru ca Domnul ia si Domnul da la fiecare , uneori si credinta noastra e incercata , atunci trebuie sa ne intarim si sa multumim pentru toate si bune si rele. Cat despre mersul la Biserica pot sa va spun ca e foarte important ,precum si Spovedania si Impartasania . dumnezeu iarta pacatele recunoscute prin intermediul Preotului si de aceea este foarte important , acesta scrie in Biblie , iar una singura e ziua inchinata Domnului si de aceea nu trebuie sa gasim nici un motiv si nici o scuza . Trebuie sa fim prezenti la Biserica , putem aloca Domnului 2-3 ore dintr-o saptamana pentru ca acolo se propovaduieste evanghelia si asa o sa ajungem sa-l cunoastem pe Dumnezeu . Acasa nu ne facem timp sa citim biblia ,dar mergand la biserica regulat o sa cunoastem cuvantul lui Dumnezeu.
Dumnezeu sa ne ierte pe toti pentru pacatele noastre si sa ne ajute in continuare.
gianimary
Postat pe 8 Februarie 2009 10:49
In primul rand trebuie sa ai incredere si credinta in tine apoi in alte puteri suprenaturale.,,Dunezeu iti da,dar nu-ti baga in straita..."
xxlanita
Postat pe 8 Februarie 2009 10:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce parere aveti? Ce este o religie? Si ce este o secta? 96 De la: angel_forever 22 Iulie 2010 23:02
cine ma poate ajuta cu un raspuns 22 De la: tutankhamon 20 Iunie 2009 11:57
Rochii de botez: cum le alegem si cum le purtam? 2 De la: garbo_461891 27 Martie 2017 14:41
Cadoul ideal pentru un barbat cu stil? 33 De la: CristinaMocanu 25 August 2019 14:37
Acneea 6 De la: barboneli 14 Mai 2015 13:25
Setari Cookie-uri