buna

Nici nu stiu cum sa incep as avea nevoie de ajutorul tuturor oamenilor cu suflet.Nu stiu unde sa ma adresez pentru un ajutor financiar pt. a putea plati chiria risc sa fiu data afara cu cei doi copii pe care ai am.sunt disperata nici nu stiu unde as putea apela.VA rog sa-mi dati un sfat nu am servici si nici un venit cum as putea face sa fiu ajutata si de cine.Va multumesc tuturor pt intelegere si deranj
yonutza
Postat pe 9 Aprilie 2010 18:20
Dar copiii cu cine i-ai facut?
Doara
Postat pe 9 Aprilie 2010 18:29
nu mai conteaza important e ca nu sunt langa ei si nul intereseaza asta.dar nu am apel;at sa fiu judecata cine ia facut sau alte chestii am apelat ca nu stiu unde sa mai apelez copii nu au nici o vina.nu doresc nici la cel mai mare dusman al meu viatza mea
yonutza
Postat pe 9 Aprilie 2010 18:32
Nu era judecata. Incerc sa inteleg doar.
Doara
Postat pe 9 Aprilie 2010 18:35
nu doamna nu al intereseaza de doi ani ma chinui cu acesti copii singura dar sincer nu mai pot este foarte greu fetita ami este la scoala baetelul la camin dar nu mai am posibilitatea de a plati chiria.si sigur am sa fiu data afara ampreuna cu copii.nici nu stiu cum sa va explic mai detailat sunt foarte stresata din cauza chiriei
yonutza
Postat pe 9 Aprilie 2010 18:38
De la: yonutza, la data 2010-04-09 18:38:45nu doamna nu al intereseaza de doi ani ma chinui cu acesti copii singura dar sincer nu mai pot este foarte greu fetita ami este la scoala baetelul la camin dar nu mai am posibilitatea de a plati chiria.si sigur am sa fiu data afara ampreuna cu copii.nici nu stiu cum sa va explic mai detailat sunt foarte stresata din cauza chiriei
Eu zic sa mergi la rudele tale,la parintii tai..Imposibil sa nu iti dea cineva o mana de ajutor,la greu..Si apoi sa ii dai banii inapoi,,dupa ce iti revii financiar
xenaprintesarazboinica
Postat pe 9 Aprilie 2010 20:38


adreseaza/te primariei din localitatea unde ai domiciliul stabil,nu stiu in ce masura vei primi sprijin,dar nu este exclus sa gasesti o solutie
elodia
Postat pe 22 Aprilie 2010 11:52
dar ai cautat sa te angajezi undeva? ai vreo meserie ? nu ai parinti ? primaria ca primaria poate doar sa-ti recomande un job ... in rest nu prea am auzit sa primesti ceva fara sa oferi un serviciu in schimb. doar angajarea ta te poate salva...
staoddo
Postat pe 22 Aprilie 2010 12:01
cand i/am recomandat sa mearga la primarie,n/am trimis/o la pomana si nici la fortele de munca
in cadrul primariilor exista serviciul public de asistenta sociala unde persoanele asistate beneficiaza de consiliere si ajutor financiar de urgenta, in functie de situatia in care se afla

doamna ar putea sa fie
1 casatorita legitim si sotul sa fi abandonat familia
2 divortata,cu copiii incredintati prin hotarare judecatoreasca si fostul sot sa nu/si indeplineasca indatoririle legale privind plata pensiei alimentare
3 necasatorita,dar copiii sa fie recunoscuti de tata
4 necasatorita si cu copiii fara paternitate asumata

in functie de situatia in care se afla,poate beneficia de sprijin
elodia
Postat pe 22 Aprilie 2010 12:13
Bine punctat, Elo.
nuti_vio
Postat pe 22 Aprilie 2010 12:16
cat ai de platit? ce surse de venit ai? ce variante ai incercat? esti in vreo evidenta la vreuna dintre institutiile din orasul/judetul tau, de tipul AJOFM, DMPS sau agentie de prestatii sociale, cum s-au transformat acum,DGPC - protectia copilului, asistenta sociala - venit minim garantat? detaliaza, te rog, ca sa putem alege solutia corespunzatoare situatiei tale.
te poti adresa primariei o solicitare de acordare a unui ajutor de urgenta, in baza legii 416, poate ai noroc si aproba consiliul local, dar la cata lume in dificultate exista acum ...
asa ca e mai buna o solutie de durata, decat una de conjunctura, zic eu..
stella_andre
Postat pe 2 Mai 2010 01:22
Nu vezi ca se simte jignita daca intrebi?
Doara
Postat pe 2 Mai 2010 08:21
bluelight
Postat pe 2 Mai 2010 08:32
Ami cer scuze ca nu am mai raspuns pana acum dar nu am avut cu ce plati netul,am incercat toate variantele dar nu am ajuns la nici un final fericit,dupa cum ziceam pe forum eu sunt singura cu copilashii de mai bine de doi ani,si sincer daca as cere ajutorul primariei sau al protectiei copilului automat autoritatile sar sesiza si ar veni sa-mi ia copii,sa m-ii duca undeva intr-un plasament si acest lucru nu as vrea sa se antample.Asa ca am apelat la dumneavoastra poate cineva ma poate indruma intr-un fel sau altul sa merg undeva sau cum sa fac ca nici eu nu stiu sa pot gasi ceva de lucru,in acest oras de nimic nu prea se gaseste nimic de lucru nu ca nu am cautat sau nu caut.Caut zilnic ceva de lucru dar fara succes si luna de luna vine chiria care nu prea am cu ce sa o platesc am doar doua surse de venit alocatia celor doi copii si monoparentala(complementara) dar nu ma ajuta mai cu nimic pentru ca totalul acestora ajung undeva la 200 ron si eu chiria o platesc cu 300 ron si datoriile ajung undeva la 450 ron.Va multumesc pentru intelegere
yonutza
Postat pe 9 Mai 2010 09:38
Nu stimata doamna nu ma sint jignita dar nici nu stiu cum sa va explic sa ma puteti intelege.
yonutza
Postat pe 9 Mai 2010 09:39
Dar barbatul ala insurat si cu copii acasa nu te ajuta?
Doara
Postat pe 9 Mai 2010 09:41
Nu pot zice ca nu ma ajuta ma ajuta cand are si cu ce poate de o bucata de timp nici nu prea mai trece pe la mine pentru ca nu vreau ca familia lui sa aibe de suferit din cauza mea,sunt eu in situatia care sunt si nu vreau sa mai ajunga si altii ca mine,cand la-m cunoscut nu avea copii acum are o fetita si nu vreau ca fetita lui sa creasca fara tata asa cum cresc copii mei,vad prin ce trec copii mei si nu as vrea sa treaca si altii ca ai mei.Si nu in ultimul rand credeam la inceput ca e doar o simpla aventura nu ca se ajunge unde sa ajuns.
yonutza
Postat pe 9 Mai 2010 09:47
neatza!

nu c-as vrea sa fiu rea din pupu' diminetii,da' oamenii care pretind ca-s atat de saraci si neajunsi nu-si permit internetu'...

preciouss
Postat pe 9 Mai 2010 09:48
Poate ar fi timpul sa iti vezi si de viata ta si sa nu mai astepti sa-ti pice cate ceva de la alta femeie. Poate daca vei avea un barbat al tau va veti ajuta altfel. Luna de luna nu te poate ajuta nimeni sa-ti platesti chiria.
Doara
Postat pe 9 Mai 2010 09:52
Da stimata doamna aveti dreptate dar eu nu platesc decat 20 ron la internet nu mai mult,daca as plati mai mult sincer nu as avea posibilitatea sa platesc si automat nu as avea net,dar nu e vb numai de atat ca si cu pretul asta am avut netul oprit o luna.
yonutza
Postat pe 9 Mai 2010 09:53
"..Poate daca vei avea un barbat al tau..."

pai cum dreaq'..,doar la nevoie e bun barbatul..

roby_cado
Postat pe 9 Mai 2010 09:59
E vorba de cuplu si de familie. Iar te simt victimizat?
Doara
Postat pe 9 Mai 2010 10:02
Nu de ce crezi ca sunt victimizata doar va ziceam parerea mea
yonutza
Postat pe 9 Mai 2010 10:04
da draguta..,cuplu,familie,etc..

dupa ce va ofera dobitocul toate astea,intervine monotonia,va simtiti neglijate,falfaiti des din gene cand trece vecinu' pe langa voi..,bla bla bla..

cunoastem, cunoastem..
roby_cado
Postat pe 9 Mai 2010 10:05
Cunosti doar varianta ta. Din care nu mai vrei sa iesi. De regula ni se intampla in viata cam ce ne cerem. Inca vad ca o ceri.

Noroc ca esti tu bun si echilibrezi balanta.
Doara
Postat pe 9 Mai 2010 10:06
ionutzo,no offense...
da' timpu' pe care-l pierzi pe garbo l-ai putea folosi incercand sa-ti perfectionezi gramatica...
asta te-ar ajuta,mai degraba decat noi,sa-ti gasesti un job..

robytza...
te-ai trezit cu fatza la cearceaf,bre?
preciouss
Postat pe 9 Mai 2010 10:07
Da aici sa stii ca ai dreptate daca as avea barbatul meu poate amandoi am trece peste toate greutatile.Dar sincer nu mai am incredere in barbati cam toti sunt la fel sunt trecuta prin viata precum faina prin sita
yonutza
Postat pe 9 Mai 2010 10:08
Bine ca ai incredere in unul insurat. Bravo. De aia va merge bine.
Doara
Postat pe 9 Mai 2010 10:12
bine inteles asta este parerea ta nu am ce sa-ti fc si nu contrazic pe nimeni face fiecare cum poate
yonutza
Postat pe 9 Mai 2010 10:13
Si cat poate. De unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere.
Doara
Postat pe 9 Mai 2010 10:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Compromisul....o necesitate? 133 De la: calla 22 Iunie 2010 19:25
cum am aranjat pe soacra-mea. 25 De la: 22 Aprilie 2020 11:09
Clarviziune, cartomantie 1 De la: mateialina69 17 Ianuarie 2010 21:29
hai sa aruncam banii pe geam 135 De la: liaiedera 11 Aprilie 2010 16:39
Ce ziceti de ecologie? 54 De la: yza_my 1 Aprilie 2010 09:27
Setari Cookie-uri