"Daca nu iti place, pleaca!"

Din pacate m-am lovit si eu de afirmatia asta in relatia pe care o am, si e trist!! E trist sa iti dai seama ca nu esti totul pentru persoana iubita, ca se poate lipsi de tine!
Nu zic ca nu trebuie sa se gandeasca fiecare la viitorul lui, dar cand esti intr-o relatie si pretinzi ca iubesti, ti cont si de parerea celuilalt, nu ii spui ca pt un plan de rezerva(asigurare, cum zice el) cu care nu este de acord, il parasesti!sau mai rau, il lasi sa aleaga: ori e de acord cu tine, ori pleaca...trist
Eu inca nu am gasit rezolvarea: ori greseste el, imi zice ca e normal, ca exagerez eu, iar mie pt vreun cuvant spus la nervi imi reproseaza sa nu mai suporta, de parca ar fi fost ceva f grav!
Am incercat sa discut serios si calm cu el, dar nu da semne ca ar fi inteles ce ma supara asa de tare, de ce sunt vesnic rece si trista, de ce nu pot fi dragastoasa cu el....pur si simplu nu mai pot, ma supar la orice gest urat din partea lui, imi amintesc tot ce-a facut si devin si eu un ploc de piatra...nu mai gasesc solutii...si totusi suntem impreuna!
zambila
Postat pe 11 Decembrie 2008 13:12
Ce cauti tu la acel om draga mea ? Ce cauti nu e doar in imaginatia ta?
Daca ramai cu un om care nu da semne sa inteleaga ACUM ce spui cum o sa fie mai incolo? Crezi ca brusc o sa-ti accepte manifestarile , ideile , etc ?

Nu te condamna singura !!
blanca
Postat pe 11 Decembrie 2008 17:34
corect Mielutza!
Nu va risipiti fetelor! Cautati solutii si repede ! Timpul zboara si viata e asa de frumoasa si scurta!
Aveti demnitate, nu suportati un badaran inutil! Vorbiti cu el si daca nu intelege ca v-a ranit, uitati-l si stati mai bine singure!
Stiu ca nu e usor, dar e mai usor sa stati sa va raneasca sufletul si sensibilitatea la nesfarsit?
Sunt atatia barbati singuri care au si o locuinta! Cautati unul si mutati-va la el!
sa stiti ca eu sunt o traditionalista si nu incurajez divortul si inselatul, dar o viata cu un diavol e iadul ! si fiecare merita o noua sansa, merita sa gaseasca iubirea!
Ce cautati cu nemernici? daca aveti parinti, mutati-va acasa, daca aveti prietene, mutati-va la ele, daca aveti bani, mergeti in chirie, dar nu asteptati sa se schimbe dracul! Si eu am facut o asemenea greseala si ce am realizat? nimic, am ramas singura, dar a fost cea mai frumoasa perioada din viata mea! Nu ma mai stresa nimeni! Acum am intalnit marea iubire, un tip care ma respecta , ma iubeste, ma intelege, si e reciproc! Ne intelegem minunat! Va doresc multa minte si curaj!
calla
Postat pe 11 Decembrie 2008 19:21
nu e problema de locuinta, nu stam impreuna, am unde sa locuiesc, ma descurc, am parinti, am un job ok, am terminat o facultate si termin si masterul, deci nu este asta problema...

el nu as putea spune ca m-a jignit vreodata, nu mi-a vb urat, nu injura, nu bea, nu fumeaza, e ok, doar ca e fff rece si indiferent de multe ori, nu reusesc sa-l fac sa inteleaga ce am nevoie...
am sa ma mai straduiesc putin, si probabil ca am sa obosesc si eu tot incercand, in ultimii 5 ani.

noi sa fim sanatoase!
zambila
Postat pe 12 Decembrie 2008 10:31
zambila! Problema e ca iti trece timpul! Si timpul tau e f pretios! CE mai speri, daca de 5 ani e la fel?
Te asteapta cineva care e jumatatea ta! De ce il lasi sa te astepte? Cauta-l! Fa-i loc in viata ta, scapa de balast! Nu iti mai pierde timpul cu cine nu merita! Barbatii isi pot reface viata la orice varsta, dar femeile, dupa 40 e ani mai greu fac copii si mai greu se pot acomoda cu o noua relatie, un alt barbat! Asa ca ai grija cum iti risipesti viata! Traieste-o!
calla
Postat pe 14 Decembrie 2008 14:49
De la: zambila, la data 2008-12-12 10:31:39nu e problema de locuinta, nu stam impreuna, am unde sa locuiesc, ma descurc, am parinti, am un job ok, am terminat o facultate si termin si masterul, deci nu este asta problema...

el nu as putea spune ca m-a jignit vreodata, nu mi-a vb urat, nu injura, nu bea, nu fumeaza, e ok, doar ca e fff rece si indiferent de multe ori, nu reusesc sa-l fac sa inteleaga ce am nevoie...
am sa ma mai straduiesc putin, si probabil ca am sa obosesc si eu tot incercand, in ultimii 5 ani.

noi sa fim sanatoase!


De ce crezi ca singurele lucruri rele din lumea asta sunt c-ar bea si c-ar fuma ? Astea sunt doar cele evidente . Si rele atunci cand sunt viciu .
Lipsa de sensibilitate e un rau mult mai mare . Si mai mult , faptul ca e rece cum spui tu poate f bine sa insemne ca sunteti genuri diferite EL probabil comunica bine cu alt tip de femeie tu cu alt tip de barbat . Te amagesti si nu e bine ....dar ...tu stii mai bine .
Iti tin pumnii!!
blanca
Postat pe 15 Decembrie 2008 16:23
adica,nu iti place,nu manca? fara sa gusti?
cercelmarilena
Postat pe 15 Ianuarie 2009 01:44
Draga mea scuze nu vreau sa iei in seama ce scriu acum dar nu ma pot abtzine...daca se mai repeta ii potzi raspunde:"bine iubitule am sa plec daca asta vrei dar ...sa nu vii dupa mine ca nu ma intorc" asta o sa il puna pe ganduri....ti-o spune una care e proaspat divortzata ciao
tamelly
Postat pe 16 Ianuarie 2009 19:31
te iubeste si se teme
cercelmarilena
Postat pe 16 Ianuarie 2009 23:36
Eu cred ca nu te iubeste,daca te-ar iubi nu ar spune niciodata asa ceva!!!Poate te-ai recasatorit prea repede.Daca nu iti convine,de ce mai ramai cu el???Ce poate fii mai rau,sa fii singura,sau sa traiesti linga cineva care nu te pretuieste...Nu pierde timpul,nu merita.Convinge-te ca merita sa iti petreci viata cu el mai departe,sau daca nu, renunta,poate este cineva care te asteapta si care te si merita!!
TEODORRD
Postat pe 17 Ianuarie 2009 08:14
"te iubeste , dar se teme" versus "nu te iubeste deci, pleaca"

cum, marilena, se teme? adica tremura de frica ca ea il va parasi daca e papagal si de asta lupta ?sa devina magar?

cum adica , "daca nu-ti convine pleaca?" de cand si pana cand asta e o declaratie de dragoste? cum mama masii o femeie sa vada in asa cuvinte dragoste, grija si dorinta?

dorinta, da. dar pe invers. dorinta de a fi el cel care da verdicte si face reguli. ea, pe post de executant; sa traiasca in niste limite impuse de el.

daca femeia i-ar zice: "daca nu-ti schimbi comportamentul, poti pleca",cum ar reactiona 'mnealui? asa ca ar fi fericit peste poate ca ea, il iubeste dar se teme?


si povestea cu nu te merita. fiecare merita ceea ce crede el ca e de meritat. unii au preferinte pentru gaste, altii pentru oi si, putini, ce-i drept ,pentru femei care gandesc. femei ce au personalitate. astia din urma, nu o sa faca niciodata asa remarca fetei ce o iubesc.cand stii ca langa tine ai o tipa care accepta orice, se poate ajunge si la astfel de momente.
cand el se dispenseaza oricand de tine, nu e poveste de meritat ci de respect, dragoste si pretuire. ei, cand intervine povestea cu "tu alegi" e ceva ce seamana cu "mi-i indiferent daca stai sau daca pleci"

unde e iubirea? unde e dragostea si unde teama?

asa ca ,cercelmarilena, daca le gasesti, ma anunti si pe mine.
si_totusi
Postat pe 17 Ianuarie 2009 10:50
perfect de acord cu tine.
am unul acasa exact cum il descrii pe barbatul smecher
este foarte violent si nu pot face denunt de frica
nicofelicia2006
Postat pe 17 Ianuarie 2009 13:42
Nu ai unde pleca?
Cat mai vrei sa rabzi, cat sa te mai bata?
Du-te fato cat vezi cu ochii! Aveti copii? Ei vor suferi toata viata, pentru ca vor intelege violenta ca pe ceva firesc. Ai grija!
Nu iti risipi viata pentru un bou!
calla
Postat pe 17 Ianuarie 2009 16:27
Nu asa vorbeste un barbat cu iubita lui.Si tu nu trebuie sa simti dragostea nu teama,daca nu, este timp pierdut,timp care o sa il regreti candva..
De ce nu pleci?Ce te retine,nu ai curaj,nu crezi ca sunt si altfel de barbati,care nu te-ar jigni cu o vorba?
TEODORRD
Postat pe 19 Ianuarie 2009 18:10
Viata e o continua provocare. Poate ca asta e frumusetea ei. Daca am invata sa ne infrangem temerile, totul ar parea diferit. Teama de singuratate de exemplu, ne impinge sa'i controlam pe partenerii nostri, sau sa'i schimbam dupa felul si gandirea noastra. Tendinta de a controla totul e inutila, atat timp cat totul e incontrolabil. Trebuie sa acceptam si sa privim totul din acest unghi. Viata e suma alegerilor noastre, spune Camus, chiar daca alegerea se dovedeste gresita mai tarziu. E important sa acceptam permanent unde gresim si sa nu cerem altora sa plateasca in locul nostru. Toleranta reciproca, dupa parerea mea, prelungeste viata unui cuplu. Dar daca nu mai esti multumita de ceea ce esti langa iubitul tau, atunci schimba tinta iubirii tale.
taur_atipic
Postat pe 20 Ianuarie 2009 13:24
"Viata e suma alegerilor noastre, spune Camus'

nu era nevoie sa o spuna Camus . e ceva logic dar, daca a spus-o, e clar. ne luam dupa el si chiar daca scadem tot la adunare repatata se ajunge. mama ei de aritmetica! scazi si ai, aduni si pierzi
si_totusi
Postat pe 20 Ianuarie 2009 13:29
Poate ca ar fi bine sa citesti mai intai cartea de Charlie W. Sheed (aparuta la Editura Bizantina) si apoi sa iei o hotarare.
Este o carte pe care eu am citit-o dupa 16 ani de casatorie si care mi-a relevat aspecte pe care nu le-as fi sesizat fara acest ajutor.
roflorea
Postat pe 26 Ianuarie 2009 03:14
Poate ca ar fi bine sa citesti mai intai cartea de Charlie W. Sheed (aparuta la Editura Bizantina) si apoi sa iei o hotarare.
Este o carte pe care eu am citit-o dupa 16 ani de casatorie si care mi-a relevat aspecte pe care nu le-as fi sesizat fara acest ajutor.
roflorea
Postat pe 26 Ianuarie 2009 03:20
De la: roflorea, la data 2009-01-26 03:20:49Poate ca ar fi bine sa citesti mai intai cartea de Charlie W. Sheed (aparuta la Editura Bizantina) si apoi sa iei o hotarare.
Este o carte pe care eu am citit-o dupa 16 ani de casatorie si care mi-a relevat aspecte pe care nu le-as fi sesizat fara acest ajutor.




(Sper ca de data asta apare si titlul cartii)
roflorea
Postat pe 26 Ianuarie 2009 03:23
Scrisori Caterinei -sfaturi unei tinere casatorite
roflorea
Postat pe 26 Ianuarie 2009 03:25
Sunt de parere ca orice persoana care se complace din diverse motive intr-o situatie merita sa sufere consecintele.
E logic! Ca doar e constienta de ce face...
Un barbbat care iti spune asa ceva (daca nu iti place pleaca) nu te iubeste, nu te respecta, si nu ii e frica sa te piarda.
Fa-l sa ii fie frica de repercursiunile faptelor sale, spune-i ca data viitoare cand iti va mai spune asa vei pleca, asta daca si ai de gand sa pleci, caci altfel situaia se va inrautatii.
Si tine minte ca tot ce ti se intampla se intampla pentru dai TU voie !!! Daca ai sa analizezi mai mult ai sa iti dai seama ca asa e
8989112
Postat pe 28 Ianuarie 2009 14:42
ma bucur sa constat ca mai exista femei care stiu cei iubirea?!
alter2ego
Postat pe 30 Ianuarie 2009 15:53
desigur ca ai dreptate si ma bucur ca m-ai acceptat in grupul tau de prieteni. inseamna ca nu m-am pacalit deloc cand te-am rugat sa ma lasi in compartimentul tau pana la urmatoarea oprire.
alter2ego
Postat pe 30 Ianuarie 2009 15:56
De la: diana68, la data 2008-10-19 19:20:50Am fost socata sa aud remarca asta facuta de dragul meu sot..la nici doi ani de la casatorie...cand cu vreo doua ore inainte imi spusese ca cel mai destept lucru facut in viata e ca s-a insurat cu mine. Nu mai stiu ce sa cred! Ma iubeste sau s-a insurat cu mine doar pentru a fi insurat?
Al meu imi spunea la nici doi ani de casnicie sa tac si sa vorbesc atunci cand sunt intrebata.Ce-i drept acum dupa alti 14,deci in total 16 mi-am castigat respectul si a ajuns la concluzia ca mai bine tace el decat sa tac eu, dar amintirile ma macina si in ziua de azi.Stau si ma gandesc :oare cum am putut accepta?Si totusi....e prea tarziu pentru razvratire. Asa ca ,grija mare ,alaturi de cine vrei sa imbatranesti.
laura_bella36
Postat pe 31 Ianuarie 2009 04:14
De la: laura_bella36, la data 2009-01-31 04:14:51
De la: diana68, la data 2008-10-19 19:20:50Am fost socata sa aud remarca asta facuta de dragul meu sot..la nici doi ani de la casatorie...cand cu vreo doua ore inainte imi spusese ca cel mai destept lucru facut in viata e ca s-a insurat cu mine. Nu mai stiu ce sa cred! Ma iubeste sau s-a insurat cu mine doar pentru a fi insurat?
Al meu imi spunea la nici doi ani de casnicie sa tac si sa vorbesc atunci cand sunt intrebata.Ce-i drept acum dupa alti 14,deci in total 16 mi-am castigat respectul si a ajuns la concluzia ca mai bine tace el decat sa tac eu, dar amintirile ma macina si in ziua de azi.Stau si ma gandesc :oare cum am putut accepta?Si totusi....e prea tarziu pentru razvratire. Asa ca ,grija mare ,alaturi de cine vrei sa imbatranesti.


...acum stii, sunt oameni care pot fii foarte expresivi in timp ce tac. So,
blanca
Postat pe 31 Ianuarie 2009 09:54
Multe de spus, atatea suflete,atatea simtiri, atatea minti, atatea gandiri. Dar am invatat un lucru....cel mai important, l-am invatat la o varsta cand altii uita...dar viata m-a pus in fata faptului si a trebuit sa aleg: uit sau invat si, am invatat.
TU trebuie sa te simti bine, in elementul tau,confortabil, sa fii tu ...altfel devii orice altceva, dar nu TU. El este el, se poarta ca EL, si atunci tu vrei sa devii EL? sau ramai TU?.
In oricare mediu in care esti obligat,ca obligatie este, sa te porti cum nu ti-e firea, sa auzi ce nu-ti doresti, sa simti ce nu iti place...PARASESTE-L, nu este mediul tau.
Cauta-ti locul,rostul,cauta acel acasa..unde esti TU.
Sotul tau iubit(iubirea incepe in mintea noastra si se termina in sufletul nostru..).. nu are de-aface cu ceea ce simti tu, tu simti asa...nu pentru EL ci pentru ce crezi ca reprezinta el ,ca iti plac ochii,gura,surasul....adica ceva exterior,care nu are de-aface cu el., el ca fiinta este altul,crede-ma,cu totul altul decat acela pe care tu crezi ca il iubesti.Si m ai ales nu uita,ai invatat din prima casnicie sa faci compromisuri,dar ai primit si o lectie....compromisul se face din frica de a ramane singur si duce invariabil la singuratate. INVATA SI NU UITA!
georgescugeorgia
Postat pe 4 Februarie 2009 11:41
De la: diana68, la data 2008-10-19 19:20:50Am fost socata sa aud remarca asta facuta de dragul meu sot..la nici doi ani de la casatorie...cand cu vreo doua ore inainte imi spusese ca cel mai destept lucru facut in viata e ca s-a insurat cu mine. Nu mai stiu ce sa cred! Ma iubeste sau s-a insurat cu mine doar pentru a fi insurat?
draga mea in primul rind nu mai fa comparatii cu prima casatorie,daca esti pe teritoriul nu inseamna ca poate face ce vrea el,parerea mea e sa discutati fara sa va certati si vedeti ce se intimpla si daca nici atunci nu ai nici un rezultat parasestel si lasal cu teritoriu lui cu tot.chiar nu te merita.dar pr ima data cominicati bafta.barbatii intodeauna sint mai orgoliosi.bafta
lilianastoica22
Postat pe 5 Februarie 2009 10:29
De la: diana68, la data 2008-10-19 19:20:50Am fost socata sa aud remarca asta facuta de dragul meu sot..la nici doi ani de la casatorie...cand cu vreo doua ore inainte imi spusese ca cel mai destept lucru facut in viata e ca s-a insurat cu mine. Nu mai stiu ce sa cred! Ma iubeste sau s-a insurat cu mine doar pentru a fi insurat?


ia fa-te ca pleci si vezi cum reactioneaza...daca te lasa sa pleci inseamna ca e fals si nu te iubeste ...
micki23
Postat pe 20 Februarie 2009 01:51
Multumesc din suflet celor care ma sustin in concursul la care particip! Va rog, daca se mai poate si azi un vot! http://www2.tvr.ro/trezirealaapel/ este poza a doua (cea cu mutritza trista din frigider)! Multumesc mult mult de tot!
maimuticagogosica
Postat pe 24 Februarie 2009 15:37
Cred ca este prea sigur pe el si pe iubirea ta...crede ca il iubesti neconditionat si nu l-ai parasi, de aia are curajul sa spuna asta...
Oamenii cu foarte multa incredere in sine spun lucruri de genul asta...Nu cred ca nu te iubeste...e doar putin infumurat...incearca ca ii demonstrezi ca nu te impresioneaza o astfel de atitudine..
ramo_ptk_2008
Postat pe 26 Februarie 2009 13:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dilema... 44 De la: blondy777 7 Mai 2009 18:05
buna,as avea nevoie de un sfat. 7 De la: garbo023662 23 Iulie 2009 16:42
Ce sa fac? 23 De la: ladyDY 24 Februarie 2010 21:16
amicitie sau altceva? 24 De la: Clm 23 Februarie 2009 19:29
iubirea femeii 40 De la: Ella34 15 Martie 2009 10:55
Setari Cookie-uri