Parerea prietenilor conteaza pentru el mai mult decat persoana mea

Suntem impreuna de 1 an de zile. Ne simtim bine unul in compania altuia, gasim din orice subiect de conversatie, nu ne plictisim impreauna, iar seara cand vin de la serviciu abia astept sa ne vedem. Avem insa si conflicte. Cele mai multe agravate de anturajul pe care il are... La fiecare problema cu care ne confruntam da fuga la prietenii sai, iar problema noastra ajunge subiect de conversatie la o o bere cu amicii. Odata mi-a cerut sa nu mai port rochia sa preferata pentru ca unul din prietenii sai a considerat-o "prea sexy". Si exemplele pot continua. M-am saturat.. In viata de zi cu zi este o personalitate puternica, insa scoate din sarita faptul ca se lasa atat de usor influentat de asa zisi prieteni "binevoitori". Nu as putea sa-i cer sa renunta la iesirile cu ei si stiu ca nici nu ar face-o. Ce sa fac?
aboutdream
Postat pe 7 August 2008 15:57
Draga asa sunt toti barbati se lasa condusi de prietenisi tot ce spun ei conteaza.in legatura cu rochia ,parerea mea este ca este de fapt gelos. .

Postat pe 8 August 2008 14:54
Plateste-i cu aceeasi moneda.Ceea ce-ti fac prietenii tai tie, pot si prietenele tale sa ii faca lui.

Postat pe 10 August 2008 16:21
Nu cred ca va functiona ceea ce a spus vanghelis. Cel mai bine ar fi sa ai o discutie serioasa cu el, in particular, sa incerci sa ii prezinti o situatie similara, aceea in care problemele voastre ar fi subiect de discutie cu prietenele tale si eventual sa il intrebi cum s-ar simti el. Nu trebuie sa il indepartezi de prietenii lui, ci mai degraba sa ii explici ca sunt probleme pe care voi doi, ca si cuplu, ar trebui sa le rezolvati in privat. Vezi cum va reactiona....eu zic ca astfel vei reusi sa rezolvi problema...Multa bafta!
needforspeed
Postat pe 16 August 2008 09:57
Aboutdream, asa cum functioneaza sfatul prietenilor in cel priveste, asa faci si tu cerand sfatul prietenilor tai de pe Garbo.Parerea mea, este ca ar trebui sa fii diplomata.Nu noua si nu lor, trebuie sa le ceri sfatul, ci chiar lui.Sfatuiti-va impreuna.Daca problema va depaseste, cereti parerea unor persoane avizate, si nu la toate animalutele care se scarpina de gard.

Postat pe 18 August 2008 05:00
E bine ca iese in oras cu prietenii si, daca mai vorbesc si ei unele lucruri, este doar ca sa aiba subiect de converatie. Ar fi bine sa existe mai multi prieteni comuni, adica sa iesiti voi doi in oras impreuna cu un grup mai mare si sa mergeti la plimbare, in calatorii, in vizite, sa nu mai existe loc de discutii din astea banale cum ca "nu-mi place fusta ta, iar, daca iti pui bluza aia verde, Mihai a zis ca nu mai merge cu noi la restaurant ca e prea tipatoare si atragi atentia". Astea-s copilarii.

Postat pe 31 August 2008 18:17
Exista si alternativa renuntarii la prieteni, din moment ce, cea mai minunata prietena asta alaturi de tine.La ce este nevoie de prieteni?Sa-ti barfesti la o halba de bere nevasta si sa divulgi secrete de familie, pentru amuzamentul prietenilor?Iar ei, bine inteles, binevoitori ca tie iti merge bine, sa mai bage cate o stramba pe ici pe colo, prin partile esentiale, ca sa te certi cu nevasta?Eu cred ca trebuie ca ea sa puna piciorul in prag, sau chiar valiza lui.Ori, ori.Si sub nici o forma sa nu-i aduca acasa.Asta in mod categoric.Experienta de viata arata ca in 90% de cazuri, primul care se da la nevasta si ii face propuneri licentioase, este prietenul.

Postat pe 2 Septembrie 2008 06:43
La faza asta Vanghelis are dreptate, dar pe jumatate. Nu e o idee buna sa renunti la prieteni, dar este sub demnitatea unui barbat sa-si barfeasca partenera la o bere cu amicii.

Postat pe 7 Septembrie 2008 08:50
Depinde cate beri a baut.

Postat pe 7 Septembrie 2008 16:25
Nu mai pune tot la suflet asa sunt barbatii de parca tu nu il codosesti aici cu noi cat despre discutile la bere despre tine i-a mai gandestete un pic MAI DISCUTA SI IN ALTA PARTE SAU DUAR LA CELEBRA BERE
yavrum
Postat pe 10 Septembrie 2008 15:10
Poate sa fie si la doua pahare de vin.

Postat pe 11 Septembrie 2008 16:39
aha dar sa nu fiie rosu ca atunci se infierbanta atmosfera.
yavrum
Postat pe 12 Septembrie 2008 00:22
Si vrei sa zici ca nu-ti place cand se infierbanta? Din ciclul - "Vrei calule ovaz?"

Postat pe 12 Septembrie 2008 13:59
Pai asta e si ideea daca se infierbanta, discutiie se schimba in ceva de genul O noapte furtunoasa sau in cazul repetarilor frecvente la 1001 de nopti
yavrum
Postat pe 12 Septembrie 2008 14:08
Cand ajung in Targoviste, trec pe la tine cu un vin rosu mai deosebit.

Postat pe 12 Septembrie 2008 14:31
ok sa am anunti cand vii sa o sun de bunica. e cam saensibila cu inima dar dr i-a recomandat un pahar de vin rosu pe zi.
yavrum
Postat pe 12 Septembrie 2008 14:37
Si eu care credeam ca trec pe la soacra ta...

Postat pe 12 Septembrie 2008 14:38
Daca vrei sa ai o aventura sub podul londrei eu iti dau adresa.PS e divortata .
yavrum
Postat pe 12 Septembrie 2008 14:42
Super. Atunci iti las tie vinul si plec cu soacra. O mai invat niste smecherii ca sa - i faca ginerelui cu adevarat viata iad Glumesc, nu tin cu soacrele, dar le tin la respect.

Postat pe 12 Septembrie 2008 15:54
Da-i un ultimatum. Spune-i ca te raneste prin comportamentul asta. Ii spui asa: Ori incetezi sa te plangi de mine la prietenii tai si ne rezolvam problemele singuri, ori ne despartim. Nu il pui sa aleaga intre tine si prietenii tai, sper ca esti constienta.
greenpoison
Postat pe 12 Septembrie 2008 16:19
Suzuka avea discutii cu Suzuki.Ajunsesera ca nu se mai intelegeau.
Intr-o seara cand vine Suzuki acasa, o vede pe nevasta-sa ca isi pregateste pistolul.
-Ce vrei sa faci? Vrei acum sa ma impusti, pentru ca nu ne mai intelegem?
-Nu dragul meu.Ma duc numai sa impusc prietenii care ti-au dat sfaturi asa de bune pentru a le aplica in relatia noastra, atunci cand nu ii priveau.

Postat pe 12 Septembrie 2008 18:16
Suziki tocmai vanduse unui strain Suzuki-ul Suzukai, cand primi cadou o Honda. Acum ce sa faca, sa pastreze Honda pentru el sau sa i-o dea Suzukai in schimbul Suzuki-ului lipsa? Hmm...Oare sa cumpere si o Aprilia? Dar mai bine ramane la Suzuki-ul lui - isi zise. Si Suzuki rascumpara Suzukiul dand la schimb Honda primita cadou. Suzuka n-avu nici o reactie. Habar n-avea de faptul ca Suzuki facuse acte de comert.

Postat pe 12 Septembrie 2008 22:25
Asa sunt barbatii. Mereu te privesc si prin ochii prietenilor. Incearca si u sa-i cunosti mai bine anturajul.Apoi poti sa iei o decizie si sa sti cum sa te comporti in aceasta situatie.
Sa inteleg ca dc nu ai mai scris nimic ai rezolvat " problema" ?
dafffne
Postat pe 22 Septembrie 2008 03:45
Trimite-l pentru o saptamana la prieteni sa doarma, sa manance, sa ii spele rufele.Dupa o saptamana, ai sa primesti in mod sigur un bilet in care scrie:
"Doamna, va rugam sa aveti grija de el, si nu-l mai trimite-ti peste noi.Trecem peste faptul ca sforaie noaptea sau trage Par.. de la miezul noptii pana in zori. Sarim si peste faptul ca ii miros picioarele ca la soparle.Dar vrem sa evitam un holocaust.S-a luat de soacra lui Gigel, desi sotul ei mai are un an ca sa iasa la pensie, si inca mai lucreaza in cadrele politiei."
Atunci poti sa negociezi:
"Facem schimb de teroristi, eu va dau pisica(vezi ce pisica le dai), voi mi-l dati pe Gere inapoi, dar cu o conditie.
-Va dam si o servieta cu bani, ca sa va petreceti weeck-endul la Los Angeles.
-Poate sa fie servieta plina si cu hartie igienica.Ceea ce vreau este sa nu-i mai bagati in cap prostii.
-Prostiile le are in cap inca din frageda copilarie, de cand se juca cu Lenuta in sura.
-Nu ma intereseaza antecedentele penale.Daca nu va mai amestecati in viata mea, primesc.Daca nu, vi-l las pe viata, si-i platesc si pensie viagera.

Postat pe 21 Octombrie 2008 13:00
Eu cred ca e o problema serioasa la care parte din vina ai si tu. Cred ca ar trebui sa fii mai transanta si sa incerci sa il indepartezi de aceasta zona El face parte din grupul lui si este se pare mult mai aproape de el decat de tine.Tu trebuie sa imprastii gasca intre ghilimele, el cred ca tocmai iti cere ajutorul! Barbatii sunt neputinciosi intre barbati!!!
Eu sunt mai transanta si spun: trebuie sa formati intai nucleul si abia apoi sa va "expuneti" dar posibil ca atunci nu se va mai intampla.
MAGDONET
Postat pe 24 Octombrie 2008 21:57
Magduta, Suzuki mi-a dat o idee trasnita.Sa ii invite pe toti prietenii la ei acasa, si sa-i insoare pe rand cu prietenele ei.In felul acesta or sa se logheze pe Garbo, sa afle cum sa scape de neveste ca sa mearga la o bauturica sau la o miuta si ii avem sub control.Aici n-au ce sa faca, decat ce le zice bulibasa.

Postat pe 25 Octombrie 2008 17:09
Eu nu mai inteleg nimic dar poate asta e si sensul adica e totul atat de complicat incat noi minuscule fiinte ne zbatem printre idei marunte!!!
MAGDONET
Postat pe 25 Octombrie 2008 22:35
Nu vorbesc de logica si efectul direct al unor actiuni. Dragostea ar trebui sa schimbe logica faptelor si a efectelor lor.....
MAGDONET
Postat pe 26 Octombrie 2008 12:45
Asa este.Dragostea te face intotdeauna sa iti pierzi capul.Din aceasta cauza si Mayne Reid, cand si-a scris autobiografia, a intitulat-o:
"Calaretul fara cap."

Postat pe 28 Octombrie 2008 08:34
De la: aboutdream, la data 2008-08-07 15:57:33Suntem impreuna de 1 an de zile. Ne simtim bine unul in compania altuia, gasim din orice subiect de conversatie, nu ne plictisim impreauna, iar seara cand vin de la serviciu abia astept sa ne vedem. Avem insa si conflicte. Cele mai multe agravate de anturajul pe care il are... La fiecare problema cu care ne confruntam da fuga la prietenii sai, iar problema noastra ajunge subiect de conversatie la o o bere cu amicii. Odata mi-a cerut sa nu mai port rochia sa preferata pentru ca unul din prietenii sai a considerat-o "prea sexy". Si exemplele pot continua. M-am saturat.. In viata de zi cu zi este o personalitate puternica, insa scoate din sarita faptul ca se lasa atat de usor influentat de asa zisi prieteni "binevoitori". Nu as putea sa-i cer sa renunta la iesirile cu ei si stiu ca nici nu ar face-o. Ce sa fac?





fal sa aleaga intre tine si prietenii lui...ink o chestie daca pritenii lui ii spun sa nu mai porti anumite haine inseamna ca-ti masoara curul toata ziua...halal prieteni!!!o sa ajunga sa-si trimita prietenii sa faca treaba in locul lui(la sex ma refer!!)

Postat pe 12 Noiembrie 2008 22:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce parere aveti despre o relatieitre un barbat mai tanar si o femeie mai invarsta? 442 De la: cinezee 12 Mai 2009 22:50
Cand te indragostesti a 2 a oara. La 40 de ani. 1337 De la: dor72_ 22 Ianuarie 2012 14:59
nu pot avea orgasm 129 De la: KNIGHT_31 2 Septembrie 2010 19:49
Femeia- gemeni, Barbatul- capricorn...? 1 De la: Paulici82 5 August 2009 12:19
In pat cu......dusmanul 5 De la: pustietate_in_floare 13 Octombrie 2011 21:48
Setari Cookie-uri