Mi-e rudine sa le spun prietenelor ca mi-am cunoscut partenerul pe internet

La printele Vintil
Vine-Arvinte, cam sfios
i i spune:-Fie-i mil
De un suflet pctos

Chiar n Sptmna Mare
Cnd tot omul e smerit
i postete cu ardoare
Uite, am pctuit!

-Vai de mine, vai de mine...
Greu pcat ai svrit...
ns dac-mi spui cu cine,
Poate fi-vei mntuit.

-Nu pot! a rspuns Arvinte,
S-mi fac chinul i mai greu,
Nu pot s divulg, printe,
C m bate Dumnezeu!

-Nu cumva ai fost cu Tani
Din Smrdan, de peste drum?
-Nu pot s-o divulg, c Domnul
M trznete chiar acum!

-Poate-ai fost cu Mia Creaa,
Cea uoar ca un fulg
Din Buzeti? -Cere-mi i viaa
ns nu pot s-o divulg!...

Mi Arvinte-ai fost cu Leana
Care ade pe Neptun?
-Sfinte, geaba-mi zgndri rana,
Fiindc tot nu pot s spun...

-Bine, du-te, mediteaz
i vii mine mai dispus,
Domnul s te aib-n paz!
-Srut dreapta! i s-a dus.

Ajungnd n col, ca vntul
S-a-ntlnit cu Calistrat,
Care l-a-ntrebat:

-Prea sfntul
De pcat te-a dezlegat?
nc nu! rspunse-Arvinte
Foarte vesel i vioi,
Dar aflai de la printe
nc trei adrese noi!

atunci nu era internet si www punct ro. ce conteaza unde si cum se cunoaste lumea? principalul e sa se placa si sa se iubeasca


si_totusi
Postat pe 7 Octombrie 2008 21:47
excelenta poezioara, si totusi!!!!
anakin
Postat pe 8 Octombrie 2008 23:11
multumesc, anakin. si mie mi-a placut
si_totusi
Postat pe 9 Octombrie 2008 10:21
si totusi,

mie vreau sa-mi spui degraba
versul unde l-ai gasit?
altfel, sa stii totusico
ca te bat! "ai pricipit"?

ne de alta ,dar pe "leana"
uite-a pus-o pe neptun
nu este de gluma fato!
omul cela e nebun!


hai noroc!

macar virtual
iasomia
Postat pe 17 Octombrie 2008 12:38
si tu stii... mai totusico..
ca eu daca spun"te bat"
asta inseamna ca-mi esti draga
si te pup anticipat


iar a dat damblaua-n mine
si in rime aberez
asta cred ca nu-i de bine
ia sa plec,ca delirez
iasomia
Postat pe 17 Octombrie 2008 13:01
haidi fata, stai cuminte !
schimb neptunul pe saturn.
poate asa este mai bine,
fac orice sa te imbun.

iau din vers pe leana
iata, pun pe lina
si socot
daca nu cumva-i mai bine
si pe popa ca sa scot

si-mi ramane vulpea bearca
ca_comisei un pacat
ca-l tot divulgam aicea
pe sarmanul calistrat

si_totusi
Postat pe 17 Octombrie 2008 16:21
Dar lasati-l frate-n pace,
Arvinte e baiat bun
Nu-nteleg ce nu va place,
Ce rau v-a facut acum?
C-a aflat vreo trei adrese,
De femei, asta-i pacat?
Important sa nu se "lese"
Atunci cand se suie-n pat.
Si de dulce-a-lui iubire,
Fumul patimii pe cos,
Poate sa iasa-n nestire,
Cand subtire, cand mai gros.
Nu asa cum se intampla,
Ca mai vezi, dar ce sa zic,
Case unde iaca, fumul
Nu se urca nici un pic.
Si de-aceea plang pe forum
Toti barbatii stand la sfat
Ca femeile in lume,
Disperate au plecat
Ca-si vazu Costel nevasta,
Care-o stiti si voi, pe Nuta,
Cum cu unul intr-un leagan,
Se dadea, nebuna hutza.
Iara Gica lui Obrinte
Se juca scriind pe mes,
Facand cum mai zice" Totusi'
Zighi-zighi, chiar si sex.
Eu va las, iubite doamne,
E tarziu si mi-este somn.
Sotul noaptea sa va scarme,
Ca sa fie-al noptii Domn.
Si in zorii diminetii
cand va duceti la servici,
Sa aveti tot pete rosii,
Muscaturi, ca de urzici.
Sa se sperie patronul
Si sa va trimit-acasa,
Ca de, dragostea se pare,
Ca-i boala contagioasa.

Postat pe 20 Octombrie 2008 08:20
haide sa ati spun o poveste frumoasa de pe net... mi-am dorit toata viata sa ajung in israel...intr-o ziam intrat pe chat sa vad ce fac evreii pe acolo si ce muzica asculta fara sa doresc sa discut cu cineva doar sa ascult...eram la inceput pe net nu prea cunosteam dupa care am citit pe loby ca toata lumea de acolo vroia sa vorbeasca cu mine eram noua si nu ma cunosteau le-am pus o melodie dupa aceasta melodie m-a abordat un tip...mai tarziu imi spune ...stii eu sant evreu la origine si candidez la functia de primar in u.s.a...am zis mai sa fie ce vrea asta de la mine de vrea sa ami vanda gogosi...nu prea ami placea de el mi sa parut cam arogant si increzut...vorbea cu mine numai cand avea chef...dupa vreo doi ani ami zice vino aici in america..i-am zis nu pot lua viza e foarte dificil...mai tarziu putin ami spune dar tu nu faci nimic sa iei viza ai fost la ambasada? am spus da si nu vor sa ami dea cu toate ca eu nu fusesem...mia zis bine atunci vino in mexic ca eu locuiesc chiar la granita...m-am tot gandit si am luat o decizie rapida...m-am urcat in avion si am plecat in mexic apoi am luat alt avion si am plecat pana la ganita...m-au intampinat niste oameni deosebiti...am experimentat cele mai frumoase clipe ale vietii mele...cea mai bizara si frumoasa aventura...nu m-am aruncat fara sa ami dau seama ce sensibilitati are ...intadevar odata ajunsa acolo m-am convins ca nici o clipa nu ma mintise vreodata...m-am intors acasa dupa 3 saptamani dupa care am aplicat ptr viza ... anul acesta i-am vizitat si familia in israel acum santem impreuna...inca nu pot crede ca poate fi adevarat...inca nu pot crede ca mie mi se intampla...
marciapm2000
Postat pe 2 Noiembrie 2008 11:11
>DE CE TREBUIE SA DAI EXPLICATIIIIIII?! >>FI FERICITA ...CA AI GASIT EXCEPTIA !

Postat pe 4 Noiembrie 2008 08:30
De la: si_totusi, la data 2008-10-06 21:11:20andrada,
uite asa o barba avea si uite asa o .....pieptana. asta-i sondaj de opinie garbo?

Postat pe 4 Noiembrie 2008 08:32
Inseamna ca nu-i consideri adevarati prieteni
Crede-ma ca nu ai pentru ce sa te rusinezi...
Atunci, probabil, i-ai mintit??
Ei bine, pentru acest lucru te-ai putea, cu adevarat, rusina!! Te compatimesc!!
amrita
Postat pe 5 Noiembrie 2008 15:19
Esti o femeie fericita daca ai gasit asa ceva aici si nu are de ce sa-ti fie rusine.Internetul are si parti bune si parti rele el aduce si bucurie , dezamagire sau nenorocire.Si de ce sa nu recunoastem ca sunt si persoane de buna credinta printre ceilalti ca doar internetul azi este la indemana tuturor.
yzabela_03
Postat pe 6 Noiembrie 2008 14:26
Nu e nici o exceptie. Lumea evolueaza. E normal acum, ca iti petreci tot mai mult timp in fata calculatorului, sa iti gasesti si jumatatea pe internet. Probabil ca pe vremea lui Ceausescu iti gaseai jumatatea la coada la carne. Ti-ar fi fost rusine sa spui lumii ca ti-ai cunoscut iubitul la coada la carne?
Micass
Postat pe 16 Noiembrie 2008 10:47
Ciudata definitie data rusinii.

Postat pe 16 Noiembrie 2008 15:20
irelevant in ce mod intalnesti pe cineva sau cum,daca "acel cineva"inseamna sa repezinta ceva pt tine...putea fi o simpla greseala a unui numar format gresit si sa ti placa vocea lui...sau lui inflexiunile vocii tale...si de aici sa inceapa totul...puteati lua acelasi taxiu,puteati fi cazati vecini de palier la acelasi hotel...asta chiar nu conteaza...sunt in masura sa vb despre asta,pt ca in ciuda sceptimismului meu...mi s a intamplat...sa am o asa zisa relatie virtuala,care se termina vb ore in sir...pana dimineatza...la telefon,e mailuri...si am pierdut acea persoana,o persoana in lumea asta care ma cunoaste mai bine decat oricine altcineva...care stie totul,despre care stiu totul...asta s a intamplat acum cateva luni...si ma gandesc la ea in fiecare zi...doar ca eu nu am avut curajul pe care l ai avut tu...si regret enorm...asa ca inca odata..bravo....
yourdream
Postat pe 20 Noiembrie 2008 00:47
Buna
si eu mi-am cunoscut sotul pe internet, , am discutat pe net inainte sa ne cunoastem, , suntem de 8 ani impreuna si ne-am casatorit dupa trei luni dupa ce ne-am cunoscut... familia mea il apreciaza ,nu imi este rusine ,este dragostea vietii mele..si eu l-a fel ptr el,a fost un DON JUAN si acum este numai al meu,cat a stat cu fosta sotie a zburat din floare in floare"mi-a recunosct totul acum am langa mine cel mai minunat om,din pacate ne chinuim de 8 ani sa avem un bebe

paulast
Postat pe 20 Noiembrie 2008 02:33
andrada cred ca glumesti.iubirea se intalneste rar si nu are rost sa o alungi din cauza prejudecatilor.eu mi-am intalnit alesul pe net si m-am mutat la el dupa3 zile,mi-am anuntat familia ca am ales si ne-am casatorit dupa o luna.avem aproape 2 ani de casnicie cu bune si rele,cu multe realizari.iar pt fam mea el este ca si copilul lor.imporant este sa fii tu sigura ca el este"alesul tau".
nadrianamonica
Postat pe 20 Noiembrie 2008 07:50
Din data de 01 august si pana in prezent sunt convinsa ca ai luat o decizie. Sper sa o fi luat pe cea buna. Daca vrei sa fii respectata de prietenii tai,trebuie sa-i respecti: MINCIUNA ARE PICIOARE SCURTE si nu uita INTOTDEAUNA O MINCIUNA ARE NEVOIE DE SPRIJINUL ALTEIA .........si a alteia.....si tot asa ! La un moment dat o sa ti le amintesti doar pe ultimele,.......ce te faci daca prietenii tai isi amintesc alte minciuni care sunt diferite de ultimele ?????????????? Bafta !
nyco1970
Postat pe 21 Noiembrie 2008 21:30
De la: baghera, la data 2008-08-05 21:03:57ma bucur sa aflu ca mai sint cupluri care intr-ader ajung sa-se cunoasca pe internet si in realitate ajung la o relatie de toata frumuseatea,eu una nu vad de ce sa-ti fie rusine daca afla prietenii tai sau al lui ca v-ati cunoscut pe net,ba din contra a-ti fii un exemplu pentru multi,ca totusi mai exista si oameni care au ajuns sa aiba o relatie la fel de frumoasa chiar si prin intermediul acesta(chiar daca sint mai rar astfel de cazuri)dar voi a-ti dovedit contrariul,felicitari pt taria voastra si succes in continoare

Postat pe 23 Noiembrie 2008 11:04
Suntem in secolul XXI ! Daca era pe vremea lui Pasvanti Chioru probabil te intalneai cu el la o romantza , la o hora in sat etc ...dar in ziua de azi pot sa dai de el in Gara de N sau la piata deci...netul e una din cele mai mari sanse sau optiuni. Acum nah depinde vezi tu ca poti da de tot felul de obsedati ceea ce si in viata reala se poate intampla asta deci sansele sun cam 50-50 % sa fie cu noroc. Bafta !
Shy
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:48
Dragi parinti , nu mai lasati copiii sa stea toata ziua pe net ...nu numai k provoaca dependenta dar va treziti si p la pro tv ...cu vreun caz de avort ...sau la debut 50 +, in calitate de bunici ....oricum trebuie sa va dea d gandit ...cum vedeti voi netul , e cam ultima varianta in ce priveste dating ul, inseamna k esti o leguma dak nu reusesti sa combini fara ajutorul lui...poi ganditi va putin , parintii sau bunicii nostri cate mai faceau fara net... ce rusine sa fii combinata de fraierii de p hi5 numai bine...
DaMarkus09
Postat pe 29 Noiembrie 2008 19:17
E foarte frumoasa povestea ta marciapm2000 ma bucur ca finalul pt tine e unul fericit,sunteti impreuna .traiesc si eu ceva incredibil,despre care nu prea vb nici macar cu prietenii pt ca ei sunt cei care judeca mereu fara cunostinta de cauza,fara macar a se pune pt o clipa in locul tau.dar fiindca am intrat inn subiect,haideti sa va pove ceva aproape incredibil:acum cativa ani am descoperit si eu siteurile alea ,,unde se cunoaste lumea",cum erau:sentimente,simpatie,prieteniokay,etc.miam facut un cont pe sentimente si am cunoscut o multime de oameni,si sinceri dar si mincinosi...miam facut prieteni noi cu care inca mai pastrez legatura.dupa un timp miam sters contul din cauza unui mitocan si pervers,dar ,din plictiseala am deschis altul cu gandul ca ma voi purta si eu cu ei la fel cum sa purtat acela cu mine,insa toata razbunarea mea sa transformat in cu totul altceva.locuiam la momentul acela,acum 2 ani,undeva in spania,plecasem si eu in cautarea unei alte vieti,cand mia scris El pe siteul respectiv.eram hotarata sa,,fac misto" de toti,asa cum patisem si eu dar,nu mica mia fost mirarea cand am aflat ca el,care locuieste in s.u.a.,era chiar din orasul meu natal...si mai mult...era chiar cel care isi facea zilnic cumparaturile de la supermarketul in care lucram eu...era cel pe care pusesem eu ochii inainte de a pleca amandoi prin lume...bineinteles ca nu credeam o iota din ce-mi spunea pana cand,peste 5 luni am venit in vizita in tara si iam cunoscut familia.mama lui ma adora si in momentul de fata,cand sunt din nou in tara(pt totdeauna),merg so vizitez,iar sora lui mia devenit o buna prietena.
am optat pt o viza acum cateva luni dar nam reusit so obtin,asadar continuam sa vb pe net si tel si sa ne vedem pe web.important este ca in 2 ani de zile am reusit sa-l cunosc si am reusit sa-mi deschid sufletul catre cineva,sa-l las sa ma cunoasca asa cum sunt...si asta cu ajutorul netului,pt ca uneori e mai usor sa scrii decat sa rostesti cuvinte despre ceea ce simti,ce crezi...sunt perioade in care nu trec 2 zile in care sa nu vb si au fost momente in care am renuntat sa ne mai scriem,sa incercat sa ne dam o sansa cu altineva,dar nu a dat rezultat.sfarseam prin a ,,vana" zilnic messengerul sa vedem care cedeaza primul.asa ca ...traim unul fara celalalt dar totusi...nu putem trai unul fara celalalt...
acum urmeaza ca el sa revina in tara si sa vedem ce se intampla...se poate termina totul sau poate iesi ceva frumos,aasta ramane de vazut..
asa ca nu condamnati netul pt ca in ziua de azi,pana si ziarele se citesc online,daramite cand e vorba de cunostinte pe care le poti face cu usurinta pe un site oarecare.
bafta tuturor si...aveti incredere pt ca orice e posibil...Orice..
simona85
Postat pe 1 Decembrie 2008 01:20
si eu am cunoscut un baiat ..tot pe net...si am trait clipe de neuitat..am stat impreuna un an si umpic ...sicer,,nu ai dc sa iti fie rusine..nu e nimic rau in asta...daca va iubiti si va intelege'ti vine ..atunci merita tot..
nico23
Postat pe 9 Decembrie 2008 00:27

cand intalnesti un om ...extraordinar...nu are importanta...locul...
nu acest aspect trebuie sa conteze...ci ...OMUL ....gasit...
mirandra64
Postat pe 5 Ianuarie 2009 21:40
Iti sugerez eu un loc de intalnire perfect:
La obiecte pierdute si regasite.
Ioana007
Postat pe 8 Ianuarie 2009 09:52
dragele mele ..nu conteaza unde v-ati cunoscut sotul ,pe strada,la cofetarie ,pe net ,ce este importatnt sa traiti fericiti pana la adanci batraneti,nu mai fiti complexate,viata este frumoasa,si nu trebuie sa dati socoteala nimanui...fiti fericite si iubite....
paulast
Postat pe 10 Ianuarie 2009 14:16
o intrebare as dori sa pun,si anume,cat la suta din relatiile infiripate pe net,au ca final happy end-ul?.Cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 10 Ianuarie 2009 14:47
De la: roby_cado, la data 2009-01-10 14:47:48o intrebare as dori sa pun,si anume,cat la suta din relatiile infiripate pe net,au ca final happy end-ul?.Cu stima CATALIN.

acum, depinde ce intelegi tu prin happy-end!
eira
Postat pe 10 Ianuarie 2009 14:59
Cate din relatiile infiripate in liceu au happy-end? Dar din cele infiripate la birou? Dar din cele infiripate la cinematograf?
Micass
Postat pe 10 Ianuarie 2009 15:02
Cand el isi rupe piciorul inainte de nunta sau fuge cu banii miresei, cateva ore mai tarziu.
Ioana007
Postat pe 10 Ianuarie 2009 18:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
parere 7 De la: Laura_M 11 Octombrie 2010 16:18
povestea mea de...iubire? 7 De la: Ioana007 17 Martie 2009 14:36
Durerea unei mame 23 De la: garbo_411184 18 Ianuarie 2016 15:18
barbatul care ma iubeste 339 De la: biablanca 17 Martie 2010 13:09
TU CUM TE IMPACI CU NEAMUL LUI ? 4 De la: yavrum 8 Octombrie 2008 11:02
Setari Cookie-uri