divort

Draga 882, desi am mai vorbit despre acest lucru si sunt constienta ca nu are nici o importanta ce spunem noi, cei de pe forum, am sa risc din nou. Daca copiii mei ar fi la o scoala in oras cu mine, in tara, in lume, nu stiu ce ar putea sa ma tina sa nu ma duc sa-i vad, sa-i tin in brate, sa-i sarut, sa le duc o ciocolata...Nu as astepta "bomba", sa se intalneasca tata cu profesoara care sa ma invite sa-mi spuna ea, nu stiu ce. Abuz nu stiu daca este din partea unui om care-i duce si-i ia de la scoala, chiar cu o ora mai devreme (inteleg ca este concubinul sotiei), ci mai degraba din partea unui tata natural (tu) caruia nu-i prea pasa de ei si nu stiu cat ii iubeste (sau nu atara, ceea ce este tot cam pe acolo) . Ce crezi ca vei zice la divort, cand vei fi intrebat despre copii? Sunt de acord ca esti ranit si furios ca ai fost tradat, mintit de sotia ta, dar copiii tai ce vina au? El, omul acela, are grija de ei acum, tu ce faci? Imi cer scuze pentru "impresii", cred ca nu sunt prea confortabile, dar asa se cam pune problema. Si sa stii ca sunt multi parinti care isi duc copiii mai devreme la scoala, ca trebuie sa ajunga si ei la serviciu.
Miafarow
Postat pe 20 Noiembrie 2016 21:30
Cand o sa fiu intrebat , o sa le explic exact situatia.: ca nu am cum sa tin legatura cu copiii,pentru ca le a schimbat numerele de telefon,acum nu pot nici la scoala sa ma duc sa i vad pt ca ii duce mai devreme ca eu sa nu ii vad.Nu se pune problema ca pleaca la servici si de aceea ii duce mai devreme,deoarece scoala este la o strada distanta de casa unde sta asa ca...n ar fi asta problema.
Saptsamana trecuta am vorbit cu cel mic la telefon si stabilisem sa ne vedem intr o dimineata inainte sa intre la scoala,apoi cand l am sunat seara sa i spun ziua cand sa ne vedem,avea telefonul inchis,apoi s a intalnit tata cu profesoara si i a zis ce i a zis.e clar ca ea l a auzit pe copil vorbind la telefon ...
garbo_455882
Postat pe 21 Noiembrie 2016 15:14
pentru ca nu vrea sa ma intalnesc cu copiii.
garbo_455882
Postat pe 21 Noiembrie 2016 15:14
Nu mai conteaza cine a fost de vina si cine nu.Si de altfel,jumate din perechile care divorteaza,in urmatorul an,se impaca si se recasatoresc....Conteaza acum numai ce poti face./Poti cere drept de vizita la copii,poti pastra o buna legatura cu ei,si o relatie civilizata cu fosta sotie.De restul,de impartitul averii,se face partaj,si ce hotarare iese,acceptati.Este greu sa treci prin asta,imi pare si mie rau,dar pentru copii,vei ramane tatal care le-a dat viata si i-a crescut,vei ramane in inima lor ca cea mai importanta persoana,dupa mama,cat sunt mici.Cand se maresc,se schimba.Se poate chiar si sa teci pe primul loc in viata lor.Ai rabdare si incurajeaza-te pana se termina procesul.te sustinem si noi pe aici,sufleteste....
daniilia
Postat pe 25 Noiembrie 2016 14:44
multumesc Daniilia,
insa ,din pacate,copiii sunt foarte mici si foarte usor de influentat,si este normal sa creada ce le spune mama lor.Eu le am spus,daca vor sa stea cu mine,le voi asigura tot ce au nevoie,si daca vor ramane la ea,si ei vor sa pastram legatura,la fel,cand vor veni la mine,le voi face toate poftele.N am decat sa sper ca se vor gandi la vremurile bune si ca isi vor aminti din cand in cand de mine,ca fiind tatal lor.
garbo_455882
Postat pe 26 Noiembrie 2016 20:08
Da garantat....tot ce este al tatalui tau,nu poate fii impartit,este invatata,de cineva,care nu stie adevarul despre situtia ei,poti castiga si cu putin noroc ambii copii,sau cel putin unul(in functie de avocat)si inca ceva,sa nu se grabeasca cu evaluatul,prima data este divortul,si eu iti spun ca daca nu va castiga ceva de la tine(din apartamen)acel binevoitor la care sta,ai va da liber....garantat
garbo212435
Postat pe 27 Noiembrie 2016 03:30
Am inteles ca avocata ei este la inceputul carierei,si acesta ar fi al 2 lea caz de care se ocupa,deci este clar,de aceea si dosarul ei este facut la plesneala,numai ca sa fie cat mai multe pagini acolo. Plus ca a zis ca ea de la mine vrea doar bani,nu o intereseaza bunuri materiale,ceea ce iar este o prostie.
Nu mi e mila decat de saracii copii,ca trebuie sa treaca prin asa ceva,dar cred ca se intelege ce fel de femeie este,din moment ce a plecat la amant.Macar trebuia sa zica direct ce are de gand,si divortam in conditii de comun acord,nu cu scandal,cu amenintari.
garbo_455882
Postat pe 27 Noiembrie 2016 14:51
882, nu ti-am citit povestea, voi incerca s-o fac(!), dar pana atunci am de zis un singur lucru...
nu doar sotia ta e vinovata in cazul de fata!
gandeste-te bine unde ai gresit, asuma-ti vina...etc...!
vina se imparte la doi, chiar daca nu in mod egal.
nici o femeie sau un barbat nu pleaca de acasa la amant/amanta daca in casnicie nu se produce o ruptura!
heartbit
Postat pe 28 Noiembrie 2016 00:51

oh, da!
am revenit, si nici n-a fost greu sa citesc si sa ma minunez!

882, nu se pune problema sa nu ai castig de cauza, dar indiferent cata vechime ar avea sau nu avocata ei, mai mult de un divort nu poate obtine si sa zica merci daca obtine custodia copiilor (in cazul in care ce-ai relatat aici poti sustine si in instanta!)
faptul ca a plecat - in termeni juridici - se numeste parasirea domiciliului conjugal - vezi tu cu ce se mananca chestia asta!
nu stiu ce salarii ai avut tu si ce salarii a avut ea, dar crede-ma ca sa vina sa evalueze o casa care exista inainte de-a fi voi doi impreuna e deja ca dintr-un film SF...
sa evalueze o masina de spalat la 1800 de lei... asta da afacere pentru tine! - in instanta ofera-i masina de spalat si sa iti dea jumate din suma la care a fost evaluata! spune in instanta ca ii asiguri si transportul (sic!) cu 900 de lei iti iei una noua...si iti mai ramane si de o bere !!
custodia copiilor - desi pare delicat subiectul, nu e chiar asa. daca iti iubesti copii n-ar trebui sa te gandesti sa i-i lasi doar pentru ca este mama lor. ea trebuie sa aiba mijloace serioase de sustinere a celor doi copii ca sa poata pretinde custodia amandurora! iar sa stea cu chirie, atunci chiar ca situatia ei financiara se complica cu atat mai mult, chiar daca ea isi plateste chiria in natura!
vezi tu, chiria in natura este o intelegere intre proprietar si chirias - contractul fictiv e util in instanta, dar e si periculos, pentru ca ea trebuie sa scoata niste bani din salariu pentru chirie si utiliitati in baza acelui contract (oricat de fictiv ar fi!) [nu cred ca e stipulat in contractul de inchiriere ca isi plateste proprietarul in natuura ]
deci, cauta sa folosesti in favoarea ta si a copiilor tai situatia in care ea s-a aruncat singura ca gasca!
heartbit
Postat pe 28 Noiembrie 2016 01:11
din moment ce a plecat din senin la altul....la ce ma pot gandi?cine stie de cand aveau o relatie?:
o sa fac tot posibilul sa fie cat mai bine pentru copii.
garbo_455882
Postat pe 28 Noiembrie 2016 11:18
acum vreo 2 ani a facut un imprumut la banca pe numele ei,iar eu am girat-o.Azi am primit plic acasa cum ca ea nu si a mai platit ratele din luna august,adica de cand a parasit domiciliul.Ce sanse exista sa imi puna mie oprire pe cardul de salariu,avand in vedere ca suntem in proces de divort ?Ar trebui sa ma anunte de la banca?
garbo_455882
Postat pe 28 Noiembrie 2016 20:40
amice, consulta un avocat!
el te poate ajuta, si asta inca repede!
daca ai girat-o e cam nasol...
trebuia sa anunti la banca chiar de cand ea a plecat, desi nici asa nu cred ca ai sa ai mare succes ... bancii nu prea ii pasa de chestii din astea sensibile, banca isi vrea doar banii inapoi!

fii sigur ca sunt sanse de 100% ca sa nu zic de 101% sa iti puna poprire pe salariu, daca ea nu plateste!
insa, chestia asta, la divort se poate reglementa!
se reglementeaza in sensul ca o pui sa-ti plateasca pentru cele ce dai la banca in locul ei pe de o parte, pe de alta parte este o dovada, ca daca creditul nu-si permite sa-l plateasca cu atat mai mult nu poate intretine copiii, si ca atare ai sanse de castig in privinta custodiei lor! ...si inca mai sunt multe apsecte, dar ar fi bine sa le analizezi tu cu mintea ta si eventual cu un avocat... poate e neplacut, poate costa, dar mai bine platesti un avocat, decat sa platesti ca prostul, credite nefacute de tine, pe bani de care habar nu am daca te-ai folosit sau nu ... si altele
-=-
chiar asa, creditul ala pentru ce l-a luat? ...ca daca ai beneficiat de banii din credtul ala, atunci mi se pare firesc sa platesti la el, ca girant!
cum ai pus problema e neclar in ce scopuri a fost facut credtul!
daca a fost strict spre uzul ei personal... sa isi puna silicoane sau cine mai stie ce minuni sa-si faca, cumpere etc ... strict pentru ea, atunci e problema ei sa plateasca, daca insa a fost creditul pentru necesitati familiale, atunci lucrurile se schimba... si vrei nu vrei, platesti!
heartbit
Postat pe 29 Noiembrie 2016 02:21
De la: garbo_455882, la data 2016-11-28 11:18:08din moment ce a plecat din senin la altul....la ce ma pot gandi?cine stie de cand aveau o relatie?:
o sa fac tot posibilul sa fie cat mai bine pentru copii.



ha ha ha, m-ai facut sa rad!
te gandesti la ce vrei tu! e doar treaba ta la ce te gandesti!
dar ar fi bine sa retii ca nu a plecat din senin! a fost un motiv, a fost o cauza, din senin nu incepe nici ploaia!
ca nu stii tu motivul, cauza, etc. aia e alta poveste. poate n-o sa le stii nicodata, poate ai sa le afli vreodata, nu conteaza! chiar nu conteaza de ce-a plecat, esti in fata unui fapt implinit si cauta sa inveti ceva din asta!
cuvintele spuse nu se mai intorc inapoi
sageata aruncata din arc nu se mai intoarce
timpul trecut nu se mai intoarce

ce-a fost a fost! cauta sa vezi ce poti face de aici inainte cu ceea ce ai! nu doar cu ce ai material ci si cu experientele acumulate in acesti ani si in urma acestei lectii!
heartbit
Postat pe 29 Noiembrie 2016 02:32
tocmai ce m a sunat avocatul sa mi spuna ca avocata ei l a cautat sa i propuna sa ne intalnim toti 4 sa terminam divortul in termeni amiabili :)))
garbo_455882
Postat pe 24 Decembrie 2016 18:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sotia a bagat acte pt divort eu nu am vr divortul 30 De la: garbo_406554 10 Ianuarie 2016 18:25
chestionar 11 De la: garbo_389815 8 Decembrie 2013 19:19
Un sfat, un ajutor si poate maine ma voi simti mai bine!!! 41 De la: Fgeorgiana 7 Februarie 2013 14:52
Santaj emotional... amenintare... 49 De la: garbo092588 4 Februarie 2010 21:01
helicobacter pylori:( 40 De la: hermosa20 26 Decembrie 2013 15:24
Setari Cookie-uri