Probleme cu stomacul in urma unei gastroenterocolite

Buna ziua,

As avea nevoie de cateva sfaturi/pareri legate de niste probleme cu stomacul. In urma cu doua luni, am facut o gastroenterocolita manifestata printr-o deshidratare fff puternica si prin varsaturi numeroase, insa in urma analizelor efectuate mi s-a spus ca enterocolita a fost fara natura infectioasa(am fost internata si am primit tratament adecvat). Problema este ca am ramas cu o sensibilitate puternica, insa fara a fi constanta. Ca sa fiu mai explicita, la aceleasi alimente(unele chiar acide, cum ar fi fructele proaspete), o data imi reactioneaza bine stomacul, nu il simt sensibil, nu iritat, iar cu alta ocazie ma doare, imi da arsuri si, cel mai neplacut, senzatie de voma, uneori chiar puternica. Mentionez ca starile acelea de voma ma slabesc chiar daca nu vomit, insa imi dau o stare fizica generala destul de neplacuta, la modul lipsita de energie, de forta.
As vrea sa stiu daca mai sunt persoane care au trecut printr-o experienta similara si daca da, cum au reusit sa isi revina.

Multumesc.
MadalinaCristina
Postat pe 16 August 2016 13:56
Poți face o cură cu ceai de obligeană.
Pe mine m-a ajutat.

http://www.csid.ro/plante-medicinale-fitoterapice-si-gemoterapice/ceai-de-obligeana-11401495/

http://www.click.ro/utile/sanatate/tratamente-naturiste-cu-obligeana-planta-care-vindeca-sute-de-afectiuni
Axl_R
Postat pe 16 August 2016 14:28
Faptul ca la doua luni ai simptomele descrise mai sus inseamna ca desi a trecut faza critica a gastroenterocolitei, a ramas o sensibilizare/iritare evidenta a mucoaselor gastrice, esofagiene si probabil duodenului si primei partzi a intestinului subtzire. Cu o 'deranjare' adiacenta specifica a colecistului si pancreasului.

Mare atentie la astea doua, mai ales la pancreas:
Nu putzine cazuri de diverse gastrite sau enterite in antecedente si care nu au beneficiat 'dupa' de un tratament 'a la long' (1-2 ani) si de o dieta atenta, conservatoare si destul de restrictiva, au dus in timp la ... pancreatite!
Si cu astea nu mai e deloc de joaca...

Pentru greatza/voma medicatia e extrem de simpla, ieftina si eficienta: Metoclopramid de 3 ori pe zi, inainte de mese cu jumatate de ora si inca o data inainte de culcare. Poti incepe cu doze a cite 5mg si-ti dai singura seama daca trebuie sa cresti la 10mg/doza.
Trebuie sa ai grija sa nu consumi alcool sau medicamente/tincturi care contin alcool. De asemenea este contraindicat pt. epileptici iar pt. cei cu insuficientza renala/hepatica trebuie scazute dozele.

Pentru aciditate ia dicarbocalm, gaviscon sau bicarbonat de sodiu mai bine. O liguritza rasa in 200ml apa la 15-30 minute dupa masa.
Nu abuza de nici unele.

Nu lua ranitidina/famotidina sub nici o forma!
Nu lua antiacide pe baza de aluminiu (malox, almagel) sub nici o forma!
Nu lua nici inhibitori ai pompei de protoni (esomeprazol, controloc) fara indicatie strict medicala!

Consuma numai alimente bazice, le vei gasi pe net.
Renuntza la fructe/legume proaspete/crude min. 6-12 luni pina isi revine complet stomacul si intreg tractul digestiv. Consuma-le doar fierte sau coapte indiferent ca sint acide sau nu!
Atentie, paradoxal da' pepenele verde/lubenitza/harbuzul este ... foarte acid!
Singurul fruct de consumat in stare cruda este doar pepenele galben/cantalupul (bine copt) si doar in cantitati rezonabile, la distantza de celelalte mese.

Nu consuma sub nici o forma alimente/lichide foarte fierbintzi sau foarte reci. Temperatura camerei sau pina in 40-42 grade celsius este temperatura optima chiar daca e vorba de ceai, cafea sau ciorbe!
Nu consuma sucuri proaspete de fructe! Si cu atit mai putzin indulcite.
Scoate complet zaharul si chiar mierea de albine din alimentatzia obisnuita (si din orice alte produse) pe o perioada de min. 12 luni: ...Foloseste doar xylitol (zahar de mesteacan/coceni porumb) sau eritritol care sint recomandate si diabeticilor si care nu produc aciditate si nici nu fermenteaza.

Nu uita ca bauturile carbogazoase (inclusiv simpla apa minerala) pur si simplu pt. tine ... NU MAI EXISTA!
Preferabil ... pt. totdeauna!

Exista o unica si extrem de simpla regula generala de evitare a tot ceea ce nu-i face bine stomacului tau:
...Tot ceea ce pishca, ustura sau 'impresioneaza' acid sau in alt fel iritativ mucoasa bucala, o va face GARANTAT si pe esofag, in stomac si in duoden!!!
Nu uita un lucru esentzial sanatatzii intregului sistem digestiv, de la intrare si pina la 'iesire':
...Orice imbucatura trebuie mestecata inainte de a fi inghitzita de minim ... 50 de ori! Pe numarate.
Cu timpul devine un automatism.
Regula asta n-o s-o gasesti in nici un tratat medical si nici vreun medic sau nutritzionist n-o sa ti-o spuna vreodata. Si asta pt. ca obishnuitza asta a tuturor inaintasilor nostri - ca regula de buna sanatate experimentata vreme de milenii - s-a uitat cu totul si nici nu se invatza la faculatatea de medicina!

Din ceea ce spui imi dau seama ca deja ai ceea ce se numeste ... esofagita acida de reflux. Care se accentueaza post-prandial in pozitie orizontala sau daca maninci f. aproape de ora de culcare.
Spasmele de la vomat nu fac altceva decit s-o accentueze si sa aduca contzinutul acid al stomacului pe peretzii f. sensibili si lipsitzi de 'aparare' ai esofagului.
Mare atentie cu asta, mergi neaparat la gastroenterolog ca sa-ti faca analizele de rigoare si o radiografie baritata, o endoscopie gastrica si eventual o colonoscopie.

De regula gastroenterocolite pot semnala un colon iritabil ca boala autoimuna sau un colon iritabil ca rezultat al ... intolerantzei la gluten!
Testul cantitativ ('da' sau 'nu') al intolerantzei la gluten costa vreo 60-70 lei si se face de regula in orice laborator de analize. Doar daca acesta iese pozitiv va fi nevoie de analiza calitativa (antigeni) specifica care costa vreo ... 500lei.
Pare sa nu aiba nici o legatura cu simptomele tale, da' peste 70% din populatzie a dezvolatat grade diferite de intolerantza si 'elergie' la gutenul din faina in ultimele mii de ani de cind cultivam si consumam cereale.
Iar peste 95% din cei 'afectatzi' habar n-au tot restul vietzii lor ca au avut asa ceva! Doar cazurile grave/evidente clinic si care ies in evidentza ajung sa fie diagnosticate.
Cercetari recente arata f. clar ca intolerantza la gluten - chiar si cea usoara, nediagnosticata -, e printre cauzele a peste ... 50-100 dintre bolile cele mai grave si greu sau deloc tratabile ale omului! Autoimune sau nu.
Inclusiv cancerul...

Renuntza la cafelele pe stomacul gol. Mai ales ness si fierbinte. Cafeaua naturala la temp. camerei e la fel de gustoasa si energizanta!

Consuma si cit mai putzina sare:
...Clorul din sare (clorura de sodiu, NaCl) stimuleaza si mai mult producerea de acid clorhidric, HCl, extrem de acid! Practic sarea obisnuita este cea mai cunoscuta si des intilnita sare a ... acidului clorhidric!

Nu uita, desi aparent lamiia pare a fi extrem de acida, in stomac in contact chiar cu acidul clorhidric ea se transforma intr-o ... baza alcalina! Iar sucul de grapefruit, considerat neacid, devine in mod ciudat foarte 'deranjant' in stomac unor pacientzi suferinzi de diferite afectiuni digestive. Si, in plus, sucul de grapefruit este total contraindicat in timpul tratamentelor cu diferite medicamente care se inactiveaza si ramin nedisociate in organism datorita ... furanocumarinelor specifice contzinute numai in acest fruct:
...Un singur pahar de 200ml luat zilnic vreme indelungata (ani) si in acelasi timp cu medicatzia anti-colesterol, anti-cancer sau pt. diverse afectziiuni ale inimii poate duce la singerari gastro-intestinale, distrugerea rinichilor si chiar ... moarte subita!

Nu mai consuma apa clorinata de la robinet nici daca mori de sete!
Foloseste mai ales apa plata verificata sau apa alcalinizata, de genul celei Kangen care este si cea mai pura si sanatoasa.

Trei secrete extrem de importante:

1. Hidrateaza intotdeauna stomacul si sistemul digestiv cu o jumate de litru de apa calda cu lamiie in fiecare dimineatza, pe stomacul gol, imediat la sculare!
Nici nu stii ce minuni face o asemenea manopera extrem de simpla si de neglijata...

2. Cea mai ieftina si eficace substantza alcalina/anti-acida naturala este ... amidonul contzinut in sucul proaspat de cartofi cruzi!
Gustul e o porcarie da' efectul ... e o adevarata minune!
Consuma regulat 1/2 pahar de suc proaspat de cartofi dimineatza pe stomacul gol si ori de cite ori ai posibilitatea. Mai ales inainte de masa.

3. Iar minunea-minunilor se numeste ... sucul proaspat de varza cruda!
Vitamina 'U' contzinuta doar in aceasta leguma in cantitatzi f. mari este cel mai bun pansament gastric si cicatrizant cu putintza cunoscut de mii de ani! De fapt vitamina asta e in fapt o enzima, S-metilmetionina.
Iar sucul proaspat de varza cruda e de luat fix in aceleasi cantitatzi cu sucul de cartofi si in aceeasi perioada. De preferat chiar dupa sucul de cartofi datorita gustului mult mai placut al celui de varza...

Ar fi mult mai multe de spus dupa 'experientze' de o viatza cu probleme grave ale sistemului digestiv, da' toate cele spuse mai sus sint doar...

...BAZELE FUNDAMENTALE.

Intr-o forma scurta, rapida si la indemina.
Cum n-o sa le gasesti nicaieri atit de concentrat si de la obiect.

Sanatate maxima, @Madalina!



garbo101426
Postat pe 16 August 2016 16:34
De la: Axl_R, la data 2016-08-16 14:28:03Poți face o cură cu ceai de obligeană.
Pe mine m-a ajutat.

http://www.csid.ro/plante-medicinale-fitoterapice-si-gemoterapice/ceai-de-obligeana-11401495/

http://www.click.ro/utile/sanatate/tratamente-naturiste-cu-obligeana-planta-care-vindeca-sute-de-afectiuni


Mare, mare atentie, @Axl_r cu sfaturile ... 'generaliste' si generalizatoare gen 'Formula As'!
Nu de alta da' obligeana e indicata mai ales in asa-zisul 'stomac lenes' tocmai pt. ca ajuta la cresterea motilitatzii, a peristaltismului stomacului. Si tocmai asta nu-i trebuie in situatzia ei Madalinei care are in mod evident un ... hiper-peristaltism digestiv!
Pentru ca exact asta este si produce voma si senzatzia de voma.

Ca sa nu mai spun ca obligeana - Acorus Calamus -, desi e un miracol extrem de util in sute de afectiuni (unele dintre ele extrem de grave cum ar fi cancerul), este IN ACELASI TIMP si un ... un toxic foarte puternic!
Si ceea ce e benefic pt. unu', poate fi toxic pt. altu' fara ca macar sa avem habar...

Rizomii de obligeana pe linga zecile de substante utile contzin si o ... substantza cancerigena, neuro-toxica si imuno-supresoare numita ... azarona.
Din fericire nu toate soiurile de obligeana au asa ceva.
Da', din nefericire, doar horticultorii, biologii si cercetatorii biochimisti cu f. multa experientza si cunostintze stiu cu adevarat care sint soiurile cu adevarat importante pt. sanatatea omului!
In mod normal obligeana ar trebui interzisa la recoltarea individuala si comercializarea ambulanta, de prin pietze, tocmai datorita riscului extrem de crescut de a cumpara rizomi care sa-ti creeze mai multe probleme decit rezolva.

Asa ca...
garbo101426
Postat pe 16 August 2016 16:54
Multumesc mult, mult de tot pt toate sfaturile oferite si pt timpul pe care l-ati acordat pt a le scrie. Voi incerca sa respect cat mai multe dintre ele si sper ca peste o vreme sa isi revina organismul, astfel incat perioada asta sa fie doar amintire.

O zi frumoasa va doresc! :D
MadalinaCristina
Postat pe 18 August 2016 15:53
De la: MadalinaCristina, la data 2016-08-18 15:53:30Multumesc mult, mult de tot pt toate sfaturile oferite si pt timpul pe care l-ati acordat pt a le scrie. Voi incerca sa respect cat mai multe dintre ele si sper ca peste o vreme sa isi revina organismul, astfel incat perioada asta sa fie doar amintire.

O zi frumoasa va doresc! :D


Multumesc mult si eu si sper sa te tii de cit mai multe din sfaturile date, mai ales ca nici unul nu e greu de urmat, complicat sau costisitor.

Par multe 'indicatzii', da' te asigur ca nici n-o sa-ti dai seama cind vor deveni automatisme, daca ... chiar tii la sanatatea ta!


Mie mi-au trebuit ani de zile ca sa stiu si sa inteleg in adevarata lor dimensiune toate lucrurile de le-am spus mai sus. A fost nevoie de multa rabdare, un bun discernamint cit si o anliza 'tehnica' riguroasa:
In materie de sanatate orice greseala te costa tot ... sanatate!

De aia e bine sa poti sa te ... intzeleptzesti cu mult inainte de a avea parte de boli grave...


Inca o data multa, multa sanatate si Doamne-ajuta!
Sa te ajute adica sa ai puterea sa fii tot timpul cuuu...

...ochii pe tine!

garbo101426
Postat pe 18 August 2016 16:49
De la: MadalinaCristina, la data 2016-08-18 15:53:30Multumesc mult, mult de tot pt toate sfaturile oferite si pt timpul pe care l-ati acordat pt a le scrie. Voi incerca sa respect cat mai multe dintre ele si sper ca peste o vreme sa isi revina organismul, astfel incat perioada asta sa fie doar amintire.

O zi frumoasa va doresc! :D


N-am avut nici un moment senzatia ca imi risipesc 'pretziosul' timp incercind sa te ajut cu putzinele mele sfaturi ci, dimpotriva, mi s-a parut ca ziua se lungeste si devine tot mai buna si luminoasa!...

Bunicul din partea mamei - tzaran cu doua razboaie mondiale la activ si om de o rara inteligentza, nobletze sufleteasca si puritate morala -, avea o sumedenie de 'ziceri' pe care nu ma pot abtzine sa le reamintesc ori de cite ori am ocazia.
Iata una dintre ele, intr-o ... retro-versiune personala aproximativa:

..."Facerea de bine catre semeni nu e o ... favoare, o 'obligatie' morala/sociala (pt. ca asa se spune la shcoala, la biserica si in gazete) sau un hatir pe care-l faci cu gindul ca vei fi 'rasplatit' cindva pt. acest lucru..."

..."Facerea de bine GENERALA - catre membrii comunitatzii tale de bipezi sau ai oricarei alte specii - este unul din cele 3 lucruri fundamentale ale fiintzei umane si care contzin in ele acea ... 'scinteie divina' care ne si deosebeste in mod sublim de orice alte lighioane ale pamintului.
Celelalte sint cunosterea/curiozitatea/creatzia si ultimul, ... ideatzia."

..."Facerea de bine (sau de rau!) este urmarea VOLUNTARA si ASUMATA a ... liberului arbitru.
Facere de bine dezinteresata si nemeschina este cea care, fiind absolut generoasa, nu va face altceva decit sa ne defineasca pe noi...

...CA SI OAMENI !

Facerea de bine este si cea care cladeste cu adevarat CARACTERUL nostru si e singura actiune umana care ne face sa ne simtzim absolut bine fara absolut ... nici un'obiect'.
Facerea de bine este cea care ne transcede miraculos si cea care ne poate inaltza dincolo de micimea nostra si a sordidelor noastre 'activitazi' cotidiene ignobile..."



...Din nefericire astazi sint din ce in ce mai putzini oameni care sa gindeasca, actionezee si sa traiasca in felul asta...

Iar raul, crescind tot mai mult in lumea contemporana, este tocmai rezultatul imputzinarii acestor uriasi piloni de umanitate!...

garbo101426
Postat pe 18 August 2016 17:35
garbo28644
Postat pe 18 August 2016 19:14
Eu după colecistectomie am stat 6 luni în spital. Obligeana m-o pus pe picioare. Refluxul biliar și esofagian nu mă mai supără.
Dar îmi retrag cuvintele, io habar n-am de ctrl/c&ctrl/v.

Recunosc, n-am citit romanul din lipsă de timp.

Axl_R
Postat pe 19 August 2016 18:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cancerul de ovare 5 De la: Fusun_ge 19 Aprilie 2013 12:03
STUDIU PENTRU PERSOANELE DIAGNOSTICATE CU HEPATITA VIRALA CRONICA DE TIP C 34 De la: bluelight 13 Octombrie 2010 22:00
scanerul biofotonic 5 De la: babycryss 13 Octombrie 2010 22:05
ochelari cu lentile anti-aburire 9 De la: Carmen_09 12 Septembrie 2012 17:03
cucui 6 De la: babycryss 13 Octombrie 2010 21:56
Setari Cookie-uri