Durerea unei fiice

Drag bun copil,
Eu vreau sa- ti spun ca, fiecare persoana , trebuie sa suporte consecintele propriilor alegeri.
Uneori, si parinti si copii, inteleg gresit ajutorul reciproc.Mama ta, daca mai are un pic de demnitate si iubire pentru tine, s- ar retrage intr- o locatie unde sa isi duca traiul ales si sa apara in.viata voastra doar daca stie cum.sa va insenineze viata.
Poate par aspra....sunt fiica, mama,
mamadana
Postat pe 3 Ianuarie 2016 11:31
Vai de mama care face copii ca sa aiba cine sa o stearga la fund la batrinete, sau din greseala, ca asa a dat Dumnezeu, aia numai mama nu e.
Cind faci un copil iti asumi toata raspunderea fata de el.
Nu el ti-a cerut sa-l faci , tu il faci de buna voie si nesilita de nimeni asa ca ii datorezi totul, dragoste, ingrijire, respect. Daca tu ca mama nu dai totul pt. el, de ce atunci copilul sa-si sacrifice familia pt. tine? Ca asa spun djuvarienii destepti adica cei care nu sunt profund cretini doar simpli cretini, Ho! nu sariti de fund in sus, Djuvara dixit „toti oamenii sint cretini”.
Pt. o mama care nu a dat doi bani pe casnicia si fata ei nici eu n-as face mai mult decit Saraha.
Cred ca a manifestat foarte multa intelegere pt. o mama care a tratat-o cu indiferenta in copilarie si care la batrinete umbla ca o zaluda pe strazi cautind mintuirea(?!?!).
O mama care isi injura si ameninta fata in numele religiei nu a inteles nimic din Biblie si toate materialele religioase pe care le inspecteaza.
Poate sa umble si in genunchi pe strada clamindu-L pe Dumnezeu ca o face degeaba.

Saraha, ai o familie frumoasa si o fetita careia sa i te dedici in totalitate. Fii pt. fata ta mama pe care ti-ai dorit-o si de care nu ai avut parte, mai tirziu fii pt. nepotii tai, bunica de care fata ta nu are parte,
trateaza-ti mama cu respectul pe care ea nu l-a avut pt tine dar nu-ti sacrifica casnicia si copilul pt. ea.
Exista solutii decente pt. mama ta, un camin de batrini privat, unde va fi tratata decent si va avea tot timpul sa-si propovaduiasca "credinta", sa-i inchiriezi o garsoniera unde sa locuiasca departe de familia ta dupa placul ei pt. ca am constatat ca nici bunica nu-i prea place sa fie asa cum nici mama si sotie nu prea a fost.
Nici o mama adevarata nu i-ar cere copilului ei sa renunte la tot pt. ea.

Si acum dragilor djuvarieni destepti, puteti sa "comentati" in stilul vostru adolescentin mistocaresc pina obositi, v-am dat motiv de "dialog" ca oricum nu prea va baga nimeni in seama, aveti din cind in cind noroc cu mine, profitati cit il mai aveti.
Tommy_Boy
Postat pe 3 Ianuarie 2016 11:58
Draga, statistic sunt muuult mai multi parinti abandonati la batranete, iar neoficial, neglijati sunt si mai multi, inca de tineri de catre proprii copii. Asa ca e cam ridicol ce spui. De ce n-ar avea si parintii parte de pretuire, asa cum o au cei tineri, cu care ne indoctrineaza societatea de consum? De ce, cand depinde de sufletul si constiinta noastra? Batranii "si-au trait traiul, si-au mancat malaiul" asa se spune, deci...

"Nici o mama adevarata nu i-ar cere copilului sa renunte la tot pentru ea". Fir-ar sa fie, dar invers se poate, asa se si intampla si daca nu e bai mare, nu? Iubire neconditionata! Din partea copilului, desigur.
pinkrainbow
Postat pe 3 Ianuarie 2016 12:08
"Si acum dragilor djuvarieni destepti, puteti sa "comentati" in stilul vostru adolescentin mistocaresc pina obositi, v-am dat motiv de "dialog" ca oricum nu prea va baga nimeni in seama, aveti din cind in cind noroc cu mine, profitati cit il mai aveti."

Mai bine singur decat intr-o companie indoielnica, nu?
pinkrainbow
Postat pe 3 Ianuarie 2016 12:31
Ma indoiesc. Vad ca va place al dracului sa fiti in mijlocul nostru cu toate ca sinteti ingnorate/ignorati, pacat ca nu exista si genul neutru ca sa exprime mai bine situatia.
Oricum norocul vostru s-a evaporat. Distractie placuta in doua/doi.
Un an bun si asa cum vi-l doriti.
Tommy_Boy
Postat pe 3 Ianuarie 2016 13:01
De la: garbo_842, la data 2016-01-03 09:22:37de acord. dar trebuia sa postezi pe celalalt topic, unde ai depistat djuvarieni suferinzi, aici sunt "doar" djuvarieni nerecunoscatori

Stiu si eu?...
Pt. mine si nerecunostintza asta e tot o ... suferintza.
Chiar mai grava...
garbo101426
Postat pe 3 Ianuarie 2016 13:02
"Stiu si eu?...
Pt. mine si nerecunostintza asta e tot o ... suferintza.
Chiar mai grava..."

Gandeste-te si cum e in partea cealalta, a "nerecunostintei" si fii bun.


pinkrainbow
Postat pe 3 Ianuarie 2016 13:09
De la: Tommy_Boy, la data 2016-01-03 13:01:06Ma indoiesc. Vad ca va place al dracului sa fiti in mijlocul nostru cu toate ca sinteti ingnorate/ignorati, pacat ca nu exista si genul neutru ca sa exprime mai bine situatia.
Oricum norocul vostru s-a evaporat. Distractie placuta in doua/doi.
Un an bun si asa cum vi-l doriti.


Cat de prost sa fii sa crezi ca cineva se distreaza postand de pe mai multe conturi, pe acelasi site, intreband si raspunzandu-si singur
pinkrainbow
Postat pe 3 Ianuarie 2016 13:14
Iubire, nu am sustinut ca tu si compania ta ati fi aceeasi persoana, dimpotriva, genul neutru se referea la altceva, banuiam ca tu, ca un djuvarian doar cretin nu profund cretin ca noi ceilalti, vei intelege.
Se pare ca totusi djuvarianismul limiteaza puterea de intelegere oricit de mai cu mot se considera unii.
Tommy_Boy
Postat pe 3 Ianuarie 2016 13:26
De la: garbo_842, la data 2016-01-03 13:09:34"Stiu si eu?...
Pt. mine si nerecunostintza asta e tot o ... suferintza.
Chiar mai grava..."

Gandeste-te si cum e in partea cealalta, a "nerecunostintei" si fii bun.



Exact acum ar fi momentul potrivit sa-mi arat si fatza mea ... rabinica, nu? Adica...
"...Ai si tu partea ta de dreptate."
garbo101426
Postat pe 3 Ianuarie 2016 13:42
Tommy, stiu ce spui acum, imi amintesc si ce sustineai in alte postari. Tot legandu-te de fiecare cuvintel, ai sa ramai vorbind..... ai preferinte mai altfel?
pinkrainbow
Postat pe 3 Ianuarie 2016 13:44
Nu ma leg de cuvinte doar de intelesuri.
Iar in ceea ce priveste preferintele, daca imi doresc un dialog decent cu un limbaj adecvat inseamna ca am preferinte mai altfel? Atunci e ok am preferinte mai altfel.
Daca in schimb te-ai referit la ce cred eu atunci ar fi bine sa te documentezi, acolo sint doar ei si doar ele genul neutru nu exista si nici combinatiile ei+ele.
Tommy_Boy
Postat pe 3 Ianuarie 2016 14:05
nedumerita rau
pinkrainbow
Postat pe 3 Ianuarie 2016 14:08
mi te-ai adresat cam prea dragastos, de aia

iar daca, in nedumerirea ta, plina de intelesuri ai preferinte mai altfel, nu dialoga cu mine, te rog mult.
pinkrainbow
Postat pe 3 Ianuarie 2016 14:08
Sa inteleg ca daca nu folosesc cuvinte ca "prost" "timpit" e.t.c sint mai altfel?
OK, prefer sa fiu mai altfel decit sa folosesc subsolul vocabularului impaunindu-ma cu el ca fiind elitist si devoalator de inteligenta superioara inaccesibila oamenilor de rind.
Probabil ca sint o djuvariana mai redusa daca nu pot intelege voluptatea folosirii invectivelor in dialogul cu niste oameni cu care nu am nimic de impartit decit niste subiecte mai mult sau mai putin inteligente.
O fi si asta o manifestare a unei noi forme de inteligenta mai greu de detectat intr-un dialog formal.
Oricum aceste"doaloguri" devin plicticoase din cauza bagajului redus de cuvinte si mai ales idei.
Tommy_Boy
Postat pe 3 Ianuarie 2016 14:20
Eu am incheiat "dialogul" cu tine. Mergi pe forumuri "academice" daca vrei diversitate de idei.
pinkrainbow
Postat pe 3 Ianuarie 2016 14:23
daca ne vom ignora decent de acum incolo este perfect pentru mine.
Oricum limbajul contondent (eufemistic vorbind) nu reprezinta idei sau dialog, doar un anumit nivel de ...cultura.
Tommy_Boy
Postat pe 3 Ianuarie 2016 14:40
stii vorba aceea, de unde nu-i nici Dumnezeu nu cere , manusa ti se potriveste .
duchess1
Postat pe 3 Ianuarie 2016 15:12
Ca bine spui
pinkrainbow
Postat pe 3 Ianuarie 2016 15:59
Doamne Dumnezeule mare, @842!...
Nici n-a inceput bine anul si m-apuca deja greatza...

Lamureste-ma si pe mine:
Oare ce boala o fi si asta, sa se tot auto-intromisioneaze una ca musca-n kooroo vacii, bagindu-se singura in seama si in ... originea ancestorala deopotriva(sic!) doar ca sa vada 'colegii cu master' cit deee ... 'doctorala' este ea?!?

...Iar off-topic, iar grobian si mitocanesc, iar ne-provocata, iar ne-solicitata, iar ne-invitata da' teribil de NE-SIMTZITA???

Oare cit de .roasta poate fi cineva tinind cu tot dinadinsul sa 'cautioneze' in mod aproape ... literal asertiunea lui Djuvara?...
...CIT CUPRINDE, nuu?!?
Sa m-apuce iar mila?... Sa m-apuce iar sila??

Anul asta o sa pastrez valentzele - Ooops! - dialogative doar pt. oamenii cu bun simt si masura. Pe kre(sh)tini o sa-i las sa devina din ce in ce mai ... 'profunzi'.


garbo101426
Postat pe 3 Ianuarie 2016 20:02
Bad habits die hard ... daca a facut doctorat si mba
inainte de cei 7 ani de acasa...

fii nitel mai "academic", asa-i place ei
pinkrainbow
Postat pe 3 Ianuarie 2016 21:14
Mdaaa...
Din pacate n-am ascultat vorbele intelepte ale lui bunica-miu si m-am consumat inutil, cu prea multe 'academisme' sterile, incercind sa explic dobitocilor de ce nu e buna mai mereu pozitia ... 'capra' si inca si de-a latul!...

Am ratat lucruri necesar de dezbatut sau macar de trecut in revista si am 'reusit' astfel sa-mi uzez absolut imbecil energiile cele mai importante...

Mi-au mai ramas insa destule ... 'duracell' pe care sint insa hotarit sa nu le mai risipesc aiurea si pe care sa le folosesc cit mai matur, ziditor si cu chibzuintza. Mai ales ca bataliile pt. cauze pierdute din start obosesc extrem de mult.

...Si, dupa cum stim, prostii sint mai tot timpul foarte odihniti!
garbo101426
Postat pe 3 Ianuarie 2016 23:17
Multumesc din nou pentru sfaturi si nu doresc sa intru in niciun fel de polemici . Doresc doar sa precizez ca nu am facut niciun fel de comentarii pe acest forum, nici acum doi ani, nici altadata, cum afirma cineva in comentariile sale. De asemenea, intoleranta unor persoane " sfatuitoare " de pe forum ma surprinde intr-un mod neplacut; scriam, suparata fiind ( si nu nerecunoscatore sau neiubitoare de parinti! ), despre fanatism ( care se manifesta cu o totala intoleranta fata de opiniile celorlalti ), si iata ca unele persoane, nu fac decat sa dea dovada ca ele insele sunt asa! Cand nu esti de acord cu alte opinii si incepi sa improsti cu jigniri la adresa " adversarilor ".....oare cum se numeste? Atmosfera creata de unii " sfatuitori " aici pe forum, seamana atat de mult cu problema din casa noastra!


Saraha
Postat pe 4 Ianuarie 2016 11:15
De la: Saraha, la data 2016-01-04 11:15:06Multumesc din nou pentru sfaturi si nu doresc sa intru in niciun fel de polemici . Doresc doar sa precizez ca nu am facut niciun fel de comentarii pe acest forum, nici acum doi ani, nici altadata, cum afirma cineva in comentariile sale. De asemenea, intoleranta unor persoane " sfatuitoare " de pe forum ma surprinde intr-un mod neplacut; scriam, suparata fiind ( si nu nerecunoscatore sau neiubitoare de parinti! ), despre fanatism ( care se manifesta cu o totala intoleranta fata de opiniile celorlalti ), si iata ca unele persoane, nu fac decat sa dea dovada ca ele insele sunt asa! Cand nu esti de acord cu alte opinii si incepi sa improsti cu jigniri la adresa " adversarilor ".....oare cum se numeste? Atmosfera creata de unii " sfatuitori " aici pe forum, seamana atat de mult cu problema din casa noastra!




Eu nu te-am sfatuit nimic. Am facut unele precizari, care nu aveau vreo legatura cu tine. Asa cum, personal, nu vizau pe nimeni. Am criticat un doar mod de abordare a problemei care nu mi s-a parut nici macar civilizat. Dar unui om care cere raspunsuri pe forum pentru o problema destul de grava din viata sa, nu merita sa-i acorzi atentie, pentru ca nu ai vreo competenta in problema sa si pentru ca pur si simplu nu are de ce sa te intereseze. Ce parere ti-ai facut tu despre mine, nu are nici cea mai mica importanta.
pinkrainbow
Postat pe 4 Ianuarie 2016 11:33
@842, referitor la 'minciuna cu picioarele scurte' eu nu imi mai aduc bine aminte, parafrazind celebra asertiune, cum ar fi mai bine: 'Manipularea are ... poale lungi sau scurte' ?!?

Asta avind in vedere ... "Doresc doar sa precizez ca nu am facut niciun fel de comentarii pe acest forum, nici acum doi ani, nici altadata, cum afirma cineva in comentariile sale."...

SERIOS?!?!?
...Nu zau?
Et voila!: http://www.garbo.ro/comunitate/forum/view_topic/18391/Se-lasa-copil-de-patru-ani-sa-dispara-din-ochi/Se-lasa-copil-de-patru-ani-sa-dispara-din-ochi-pagina-3.html

Iar crunta ipocrizie (cel putin!) vine chiar cu o viteza si mai uluitoare transformindu-se opinional intr-un mod absolut ... apocaliptic la distantza de doar ... 3(trei) ore din 'Durerea unei mame' in ... 'Durerea unei fiice'!

Personal incerc un sentiment de ... siderare daca nu de crunta bataie de joc (desi intentia originara o fi fost alta) atunci cind cu doar trei ore inainte de a-ti face propria mama ... de rahat (indiferent de motive!) pe un site public, iti manifesti 'extraordinara' empatie fatza de problemele altora in dauna si ignorarea crasa a gasirii solutiilor cele mai bune chiar pt. propriile tale probleme de familie:
"Eu cred ca trebuie sa-ti vezi de viata ta, demn, decent si sa fii corecta cu tine insati. De regula, sfaturile precum si ajutorul, se dau cand sunt cerute si nu poti sfatui/ajuta sau influenta pe cineva care nu doreste- fie ei chiar si proprii tai copii. Din pacate, nu poti sa-ti alegi familia iar proprii copii depind mult de gena mostenita dar si de educatia primita iar dupa o anumita varsta, este destul de greu sa mai modifici esential caracterul sau " apucaturile " lor. Timpul este cel mai bun medic, vezi-ti de viata ta fara a te comporta distant sau ranchiunos cu proprii tai copii, ofera-le ajutorul cand ti-l solicita si nu face tragedii din comportamentele lor, poate sunt doar ' ifose" specifice varstei lor. Incearca sa fii fericita alaturi de sotul tau, sa recuperezi ceea ce ai pierdut cu bolile si spitalele, sa fii optimista si pozitiva si vei constata ca problemele incep sa se rezolve. Stiu ca cel mai usor este sa dai sfaturi si aplicarea lor este grea; crede-ma cu multa vointa si credinta se poate Iti doresc succes si multa, multa sanatate!"
(Citat integral al unui comentariu de la http://www.garbo.ro/comunitate/forum/view_topic/19762/Durerea-unei-mame.html)

Sau poate o fi fost ... Clona!
Mai stii?...

In conditiile astea, de 'onestitate' cel putin lacunara, eu cam incep sa ma indoiesc de veridicitatea 'cazului'. Si, ca o consecintza logica a unei 'inconsecvente' morale si educationale greu de acceptat, sa ma ingrijorez real ca treaba chiar sta in felul prezentat...

Sau sa ma gindesc cu reala ingrijorare chiar la...
...'infamanta' mama!

Ma rog, nu mai stiu exact in care din cele doua ipostaze...

garbo101426
Postat pe 4 Ianuarie 2016 13:18
Saraha un sfat sincer , ignora-le.
Crede-ma ca este singura modalitate de comunicare decenta cu ele.
Nu fac altceva decit sa intre pe topicuri si sa distruga orice subiect si dialog.
Nu merita nici macar sa citesti ceea ce scriu, totul este un haloimas de cuvnte, idei ioc, jigniri din belsug toate strinse sub eticheta unei inteligente superioare (?!?!, parerea lor).
Cind nu mai au "argumente" recurg si la amenintari.
De altfel sper ca ai observat ca ceilalti nu le baga in seama asa ca isi tin de urit una alteia.




Tommy_Boy
Postat pe 4 Ianuarie 2016 13:47
* doar un mod de abordare

426, o fi dubla raportare a sfatuitoarei, ca sa nu zic personalitate.
pinkrainbow
Postat pe 4 Ianuarie 2016 13:52
Multumesc Tommy_Boy, ceea ce m-ai sfatuit este si opinia mea. Eu, in ceea ce am scris, nu am numit in mod vadit vreo forumista si iata cum se simt si sar ca " arse " . Oare de ce nu te-ai simtit tu jignit? Cred ca si-au facut o meserie din a " discuta" exhaustiv un subiect.
Saraha
Postat pe 4 Ianuarie 2016 14:00
specimen, nu te pune nimeni sa citesti. La varsta ta, ar trebui sa stii sa-ti controlezi curiozitatea, care te duce pe culmi nemaivazute ale penibilului.
Sincer iti spun, n-am mai vazut pe cineva ca tine si nici nu-mi doresc. Ti-ai facut vreo obsesie din a ne baga in seama si a atentiona forumistii ca suntem un pericol pentru inteligenta subiectelor postate, mintind si smiorcaindu-te ca un pusti de gradinita. Noapte buna, creatura nefericita!
pinkrainbow
Postat pe 4 Ianuarie 2016 14:08
De la: garbo_842, la data 2016-01-04 14:08:35specimen, nu te pune nimeni sa citesti. La varsta ta, ar trebui sa stii sa-ti controlezi curiozitatea, care te duce pe culmi nemaivazute ale penibilului.
Sincer iti spun, n-am mai vazut pe cineva ca tine si nici nu-mi doresc. Ti-ai facut vreo obsesie din a ne baga in seama si a atentiona forumistii ca suntem un pericol pentru inteligenta lor, mintind si smiorcaindu-te ca un pusti de gradinita. Noapte buna, creatura nefericita!

Ce ... mizericordioasa faptura esti in 2016!

De obicei, a propos de asemenea sub-specimene, nu se spune 'noapte buna' ci doar...
...RIP!

garbo101426
Postat pe 4 Ianuarie 2016 14:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Astenie? 10 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 18:25
NU POT AVEA ORGASM...OARE DE CE? 35 De la: Alexandra20 18 Mai 2009 14:19
Dar e greu 2 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 11:27
"Daca nu iti place, pleaca!" 65 De la: garbo001979 25 Mai 2009 12:28
sunt obsedata de ideea ca poate ma insala... 33 De la: valentino 24 Mai 2009 19:25
Setari Cookie-uri