relatie (banuiesc) emotionala extraconjugala

De la: Schmetterling, la data 2015-12-28 08:28:46Stimate 423602, tu faci misto? Daca nu e un subiect deschis aiurea, menit sa iste polemici, iti recomand sa-l cauti, tot aici pe Garbo pe un anume Bobulica-aveti multe in comun, cred ca ati putea dezvolta o prietenie si purta discutii la nivelul vostru superior.


Exact la asta ma gandeam azi dimineata cand am postat si ma mai gandeam cat de valabila e vorba: " De unde nu este, nici D-zeu nu cere."
Rotty
Postat pe 28 Decembrie 2015 12:41
De la: Axl_R, la data 2015-12-28 11:21:46Anagrama ce are cu agramat?

''nu te lua la intrecere cu prostia'' Să ştii, că aşa o să fac!



Doar in cazul 602.
Rotty
Postat pe 28 Decembrie 2015 12:43
De la: Axl_R, la data 2015-12-28 11:21:46Anagrama ce are cu agramat?

''nu te lua la intrecere cu prostia'' Să ştii, că aşa o să fac!


GOOD POINT ,you got me ,auchh!
garbo_423602
Postat pe 28 Decembrie 2015 12:51
De la: libra66, la data 2015-12-26 14:41:36Domnule 602, imi pare rau ca nici dupa ce ati realizat ca sotia dvs s-a detasat emotional, si ca e preocupata de alt barbat, nu ati reusit sa intelegeti ce se intampla de fapt. Mie mi-ati facut impresia unui sot deranjat de faptul ca sotia a "indraznit" sa se uite la alt barbat, decat ca sunteti afectat, adica e un orgoliu rascolit. Casnicia dvs e in pericol. Pusa in pericol de..un taran, asa parca ati spus, "neelegant"..inferior dvs, culmea, nu-i asa ? Un barbat, care, tot prin rationamentul dvs fara gres - trebuia sa fie insurat la 33 de ani(??!!) - dar care ii arata atentie, consideratie si respect sotiei dvs., adica exact ce nu mai faceati dvs, pt. ca munceati mult la firma dvs. Dvs, care, asa cum rezulta din modul in care va prezentati, dar chiar si din relatarea situatiei, sunteti, scuzati-ma , plin de infatuare, va erijati in cunoscator a tot si toate (fara nici o baza reala, nu aveti pregatire academica,nu e nevoie sa ma contraziceti, sa argumentati , nu-i rusine ), debordati de o suficienta paguboasa, de egoism, egocentrism, cu un pic de fenomen "Bonaparte", ca tot l-ati pomenit (cu femeile), dar el mai obisnuia sa spuna si ca " lumea incepe cu MINE si se termina tot cu mine" , adica exista pe ici pe colo o tendinta megalomana. Sunteti extrem de centrat pe propria dvs persoana si nu v-a pasat ce se intampla cu sotia, desi ati observat ca s-a schimbat, nu v-ati gasit timp sau interes real sa aflati ce nevoi are, ce simte, ce doreste. Aveti o limitare in idei jenanta, conceptii cvasipopulare pt. o persoana care se pretinde superior, intelectual . Expuneti plin de emfaza situatia d-nei de 47 de ani bani vs.iubire, faceti un talmes-balmes, folositi generalizarea ca etalon, ceea ce denota o imensa mediocritate - folositi cuvinte si notiuni "dupa ureche", sunteti cumva autodidact, dar unul care nu-si cunoaste locul, ati fi fost modest, si deschis, ci sunteti unul cu pretentii, critic, arogant. Da, sunteti un barbat de 1,90, prezentabil, grozav si cu firma, insa, credeti-ma, indezirabil....
Ar trebui sa va considerati norocos daca sotia dvs. mai are totusi sentimente pt dvs si doreste sa va reconsiderati relatia, pt a va salva casnicia. Ati tratat-o ca pe un bun..o proprietate, o carte in biblioteca; era pe raft, o mai rasfoiati cand si cand, in rest...ramanea cu praf pe raftul bibliotecii. E tanara, 32 de ani.. e dornica de viata, poate sa faca tot ce-si propune, daca se canalizeaza, nu-i mai minimalizati calitatile, nu-i mai anulati feminitatea prin lipsa de atentie , timp si afectiune.. O relatie trebuie intretinuta, e un "mecanism" viu..are o dinamica proprie, de aceea trebuie ca partenerii de cuplu sa fie atenti si constienti de ceea ce doreste celalalt.
Probabil ca nu o sa va placa ce am scris referitor la dvs, insa ati cerut pareri; parerea mea e ca v-ati neglijat afectiv emotional sotia, aceasta-i cauza. Ca e "indragostita"platonic, se pare, iubeste..iubirea, de fapt, este..efectul. adica ceea ce ati generat dvs. Daca o sa-i treaca..?? Glumiti, nu-i asa? mama Omida raspunde pe alt site..Nimeni nu va poate garanta . In functie de felul in care veti rezolva aceasta situatie critica si de cat sunteti dispus sa-i oferiti
Nu intentionez sa intru in polemica cu dvs, daca alegeti sa ma jigniti, daca nu este un dialog constructiv,nu sunt interesata. Toate cele bune, si reflectati la ceea ce simtiti, doriti cu adevarat.

buna ziua !
am sa va raspund:
- imi plac discutiile constructive ,stati linistita nu m-ati jignit din contra prefer o critica dura in locul unei caderi in derizoriu si excese(criticile mamei m-au obligat sa fiu mai bun, sa-mi doresc cei mai bun in viata)criticile si vorbele bune mau faurit ca om ,de fapt
-intradevar denumind-ul taran m-am jignit si eu (fiind descendentul unor plugari adusi sa colonizeze mosia manastirii Vacaresti din jud vlasca,de asta simt o atractie telurica pentru pamantul din care am fost zamislit ,imi lipseste linistea campului si a naturii;primavara ,vara toamna ,iarna nu simt acea atractie ca in romanul Ion sau in Morometii,
am renuntat la asta stiind ca sotiei nu ii place sa mergem la bunicii mei)
cred ca mai degraba puteam spune grobian(de fapt sunt si eu un taran esuat intre betoane,nu imi scot plugul sa-mi ar lotul,dar muncesc ca un taran negandindu-ma la ce las acasa ,ci la recolta,bazandu-ma pe cei doi stalpi moralitate si familie.Nu sunt lenes ,nu imi trebuie mari discursuri motivationale stiu ca daca am intrat in hora trebuie sa joc pana la capat)
-daca o sa-mi cititi postul o sa intelegeti si dumneavostra ce am vrut sa zic 33 de ani ,necasatorit(ciurul se cerne)
-consider ca eleganta si bunul gust trebuie sa o avem indiferent daca suntem saraci sau bogati ,indiferent daca suntem femei sau barbati
-nu am pregatire academica dar nici sa cred in ,,crede si nu cerceta'' sau,, daca taceai filozof ramaneai'' am renuntat la facultate din mai multe motive materiale dar mai ales emotionale (am facut practica la un centru de tratament al unor bolnavi de cancer in faza terminala si multi nu plecau impacati psihologic,din cauza ca psihologia este un lucru abstract pt acea calatorie un om nu vindeca un om ,un om se vindeca!)
-da sunt autodidact,nu am nici un complex intelectual fata de sotie( va dati seama mi-am facut dezvoltare personala fiindu-mi necesara nu imi este frica de carti ci de autori slabi ,)ganditiva masteratul si doctoratul si lea facut impreuna cu mine (la sustinerea tezei de doctorat ,imi venea sa plang o adoram ,imi parea rau ca am jignit-o vreodata dar nu i-am spus treaba asta in schimb i-am spus ca prietena ei cea mai buna se cracea ostentativ langa mine ,avand obsesie si eu pe gelozia ei,dovedindui ca nu are de ce sa-si faca griji,dar nu i-am spus te iubesc am fost mandru de tine astazi)
-pentru doamna aceea de 47 de ani care a creat atata valva am expus povestea ,nu am vrut sa jignesc pe nimeni ci doar am vrut sa subliniez un fapt
-in orgoliu sunt lovit dar putin, mult mai mult in suflet(inteleg natura femeii ce naiba am o latura feminina din facultate ,dezvoltata pt a ajuta o femeie)
-nu ma cunosteti regret ca las multor oameni de aici impresia unui infatuat si suficient dar astea sunt neajunsurile comunicarii in ziua de azi ,nu va cunosc ,nu ma cunoasteti dar comunicam
-credetima ,pentru ca un barbat sa se dezvolte are nevoie si de Bonaparte sa nu uitam pana la urma el ne-a influentat lumea in care traim pana in ziua de astazi(dar eu il prefer pe Hitler ,cred ca daca nu se ocupa de holocaust era un personaj mai important al istoriei)ambii au adus multa suferinta in lume ,ambii au fost considerati ,,anticristul'' la vremea lor dar in prima faza si-au salvat popoarele
De la napoleon ca sa zic asa imi place si tarancile pentru soldati ,aristocratele pentru comandanti (sau cam asa ceva)
STATI LINISTITA NU M-AM SUPARAT!
-
garbo_423602
Postat pe 28 Decembrie 2015 14:33
De la: angel_forever, la data 2015-12-28 11:56:15Draga 602, cineva iti sugera inaintea mea ca ar fi foarte bine sa gasesti momentul potrivit si sa iti intrebi sotia daca mai doreste sa fiti o familie cu tot ce implica asta. Intreab-o de-a dreptul daca are rost sa lupti pentru ea sau nu. Dar nu astepta ca o problema aparuta in timp sa se rezolve in doua saptamani. Poate vrea sa se convinga ca nu este ceva de moment ci chiar ai intentii serioase sa iti salvezi familia (de asta nu schiteaza nici un semn deocamdata, pur si simplu nu vrea sa isi faca sperante desarte si apoi sa ramana "cu ochii in soare"). Nu inseamna ca nu a observat eforturile tale. Si incercati sa faceti cat mai multe lucruri impreuna: gatit, cumparaturi, mers in parc cu cel mic, mers la cofetarie la o prajitura, la teatru etc. Sunt multe posibilitati. Gaseste-ti rabdarea necesara sa povestesti cu ea chiar daca initial subiectele de discutie iti par neghioabe, ghideaza discutia spre subiecte la care ea este priceputa (de ex. daca este contabila gaseste "dileme" cu care te confrunti la firma si cere-i parerea) si incet incet ea va capata incredere in tine. Umorul isi are rostul lui si ar fi bine sa nu iti lipseasca glumele bune, rasul printre altele are rolul de a apropia doi oameni. Implic-o in activitatea ta cerandu-i pareri in diferite probleme, nu neaparat din cele mai dificile, pur si simplu arata-i ca iti poate fi de folos o idee in plus. In ceea ce priveste particularitatea asta fiziologica a ei, aici nu prea ai ce face. Posibil ca refuzurile ei sa fie si din cauza asta: sa se simta incomoda cu propriul ei corp care nu mai face fata exigentelor tale de acum. Si aici e nevoie tot de comunicare. Exista posibilitatea sa fi ajuns intr-o criza de personalitate. Nu numai barbatii pot trece prin asemenea crize ci si femeile. Si daca e asa, o criza are un debut, un parcurs si un final, ca o diagrama incepe de jos, urca pana ajunge in punctul culminant apoi incet o ia din nou in jos pana se stinge si totul revine la normal. Intrebarea este daca esti dispus sa ai rabdare si sa o sustii pana trece. Si nu uita ca nimeni nu este de neinlocuit. Fa tot ce depinde de tine si daca chiar nu va merge macar vei fi cu constiinta impacata ca ai incercat. Succes.

BUNA ZIUA!
va multumesc!va apreciez tonul si abordarea !
garbo_423602
Postat pe 28 Decembrie 2015 14:55
Am incercat sa tin pasul cu tot ce s-a postat si....e prea mult pentru mine in acest moment.
Nici nu stiu cu ce sa incep...Faci o mare greseala psihanalizandu-l pe acel barbat, parerea mea. Eu inteleg ca vrei sa afli cu ce este mai bun ca tine sau ce ofera el in plus fata de tine, dar psihanaliza aia e pierdere de vreme. Tu nu pe el trebuie sa il intelegi, ci pe ea. Inteleg faptul ca vrei sa stii cu cine ai de-a face si iti construiesti o startegie de contracarare, dar nu esti in razboi. Tu incerci sa-ti salvezi casnicia ori nu vei reusi atata timp cat te vei focusa pe el si nu pe sotia ta. Pe de alta parte in incercarea ta de a-l demitiza vorbindu-l de rau si desfiintandu-l nu-ti faci nici un bine pentru ca ea se va incapatana si se va apropia si mai mult de el, uitand de ratiune.
Ok, dau din casa si iti spun ce am facut eu, desi stiam ca voi pierde. La 42 de ani, insarcinata a 3 a oara, am aflat ca pruncul de 3 ani al prietenei mele este al sotului meu si ca el, in ciuda vointei lui, pleaca de acasa sa-si creasca copilul pentru ca altfel aia ii taie accesul la prunc, legal sotul meu neavand nici un drept, tatal din acte fiind altcineva.Pe scurt si strict la obiect, cam asta a fost. Am stiut din primul moment ca nu voi reusi sa-mi salvez casnicia pentru ca nu ma puteam lupta cu un inocent care a venit pe lume fara nici o vina si atunci, toata perioada cat a mai stat acasa, am facut tot ce facusem si inainte : l-am iubit si m-am comportat ireprosabil cu o singura schimbare : no sex. Am incercat din rasputeri sa-l fac sa inteleaga la ce se inhama langa acea femeie si am pus bunastarea psihica a copilului pe primul plan. Una peste alta am considerat ca partea aceea din " la bine si la rau....." a sosit si eu trebuie sa-i fiu alaturi. Cum? Fiind eu insami si focusandu-ma pe el in contextul respectiv. Cum spuneam, stiam ca nu am nici o sansa, dar am fost impacata ca am facut tot ce depindea de mine sa-i arat posibilele cai care i se deschid, in incercarea mea de a-i netezi putin macar viata viitoare. Una peste alta suntem separati de 5 ani, din cauza socului am pierdut copilul, a plecat, iar convietuirea cu respectiva n-a durat f mult, s-a ingropat in munca si traieste pe langa viata cumva. Nu este nici macar multumit, de fericit....nu mai vorbim. Nu i-am cerut niciodata sa se intoarca acasa considerand ca atata timp cat eu nu l-am izgonit si el a plecat de bunavoie, nu eu trebuie s-o fac. Intre timp eu imi vad de ale mele si, sincer, nu stiu cum as reactiona sa vrea inapoi, ma cam sperie gandul, recunosc.
Sper ca ai inteles ceea ce doresc eu sa-ti transmit. Lasa mesajele, sms-urile dintre ei sau ce-o fi. Nu te privesc decat in masura in care doza ta de masochism este mare sau daca vrei neaparat motive intemeiate sa nu mai fii cu ea. Nu-ti folosesc, doar te chinuie si te indeparteaza de ea. Daca iti doresti cu adevarat sa-ti salvezi casnicia concentreaza-te pe a o recuceri, implicit pe persoana ei. Si inhama-te cu rabdare si intelegere pentru ca altfel iti tai sansele din start.
Iti spun un secret : toate femeile cand se apropie de 35 de ani trec prin criza. Faptul ca realizeaza ca intra pe o panta descendenta, ca nu mai sunt asa de tinere si seducatoare, ca vin din urma prospaturi, etc le cam destabilizeaza. Insa nu toate reactioneaza la modul lasat sot, plecat cu primul care-i zice poezii decat daca acasa ceva nu merge. Majoritatea trec peste cu o mica depresie si gata, unele incearca o relatie extraconjugala pt a-si domoli orgoliul de muieri si se intorc apoi acasa purtand secretul adanc ingropat iubindu-si sotii mai mult ca oricand, altele nici nu realizeaza ca nostalgia aia de anul trecut a fost criza de 35.
PS Bonaparte, intr-una din scrisorile lui catre Iosefina, ii spunea sa nu se spele in urmatoarele 3 luni pentru ca va veni acasa si ea stie cat de mult ii adora mirosul de femeie. Citat cu aproximatie.
ghiompirica
Postat pe 28 Decembrie 2015 20:58
La 35? Hai, mă leși?
3 luni. 3 zile n-aș rezista.
Axl_R
Postat pe 29 Decembrie 2015 08:29


A specificat: "cu aproximatie"... !
barboneli
Postat pe 29 Decembrie 2015 08:35
De-aia a pierdut batalia de la Waterloo...era ametit rau.
Rotty
Postat pe 29 Decembrie 2015 08:56
Axl_R
Postat pe 29 Decembrie 2015 08:57
De la: ghiompirica, la data 2015-12-28 20:58:19Am incercat sa tin pasul cu tot ce s-a postat si....e prea mult pentru mine in acest moment.
Nici nu stiu cu ce sa incep...Faci o mare greseala psihanalizandu-l pe acel barbat, parerea mea. Eu inteleg ca vrei sa afli cu ce este mai bun ca tine sau ce ofera el in plus fata de tine, dar psihanaliza aia e pierdere de vreme. Tu nu pe el trebuie sa il intelegi, ci pe ea. Inteleg faptul ca vrei sa stii cu cine ai de-a face si iti construiesti o startegie de contracarare, dar nu esti in razboi. Tu incerci sa-ti salvezi casnicia ori nu vei reusi atata timp cat te vei focusa pe el si nu pe sotia ta. Pe de alta parte in incercarea ta de a-l demitiza vorbindu-l de rau si desfiintandu-l nu-ti faci nici un bine pentru ca ea se va incapatana si se va apropia si mai mult de el, uitand de ratiune.
Ok, dau din casa si iti spun ce am facut eu, desi stiam ca voi pierde. La 42 de ani, insarcinata a 3 a oara, am aflat ca pruncul de 3 ani al prietenei mele este al sotului meu si ca el, in ciuda vointei lui, pleaca de acasa sa-si creasca copilul pentru ca altfel aia ii taie accesul la prunc, legal sotul meu neavand nici un drept, tatal din acte fiind altcineva.Pe scurt si strict la obiect, cam asta a fost. Am stiut din primul moment ca nu voi reusi sa-mi salvez casnicia pentru ca nu ma puteam lupta cu un inocent care a venit pe lume fara nici o vina si atunci, toata perioada cat a mai stat acasa, am facut tot ce facusem si inainte : l-am iubit si m-am comportat ireprosabil cu o singura schimbare : no sex. Am incercat din rasputeri sa-l fac sa inteleaga la ce se inhama langa acea femeie si am pus bunastarea psihica a copilului pe primul plan. Una peste alta am considerat ca partea aceea din " la bine si la rau....." a sosit si eu trebuie sa-i fiu alaturi. Cum? Fiind eu insami si focusandu-ma pe el in contextul respectiv. Cum spuneam, stiam ca nu am nici o sansa, dar am fost impacata ca am facut tot ce depindea de mine sa-i arat posibilele cai care i se deschid, in incercarea mea de a-i netezi putin macar viata viitoare. Una peste alta suntem separati de 5 ani, din cauza socului am pierdut copilul, a plecat, iar convietuirea cu respectiva n-a durat f mult, s-a ingropat in munca si traieste pe langa viata cumva. Nu este nici macar multumit, de fericit....nu mai vorbim. Nu i-am cerut niciodata sa se intoarca acasa considerand ca atata timp cat eu nu l-am izgonit si el a plecat de bunavoie, nu eu trebuie s-o fac. Intre timp eu imi vad de ale mele si, sincer, nu stiu cum as reactiona sa vrea inapoi, ma cam sperie gandul, recunosc.
Sper ca ai inteles ceea ce doresc eu sa-ti transmit. Lasa mesajele, sms-urile dintre ei sau ce-o fi. Nu te privesc decat in masura in care doza ta de masochism este mare sau daca vrei neaparat motive intemeiate sa nu mai fii cu ea. Nu-ti folosesc, doar te chinuie si te indeparteaza de ea. Daca iti doresti cu adevarat sa-ti salvezi casnicia concentreaza-te pe a o recuceri, implicit pe persoana ei. Si inhama-te cu rabdare si intelegere pentru ca altfel iti tai sansele din start.
Iti spun un secret : toate femeile cand se apropie de 35 de ani trec prin criza. Faptul ca realizeaza ca intra pe o panta descendenta, ca nu mai sunt asa de tinere si seducatoare, ca vin din urma prospaturi, etc le cam destabilizeaza. Insa nu toate reactioneaza la modul lasat sot, plecat cu primul care-i zice poezii decat daca acasa ceva nu merge. Majoritatea trec peste cu o mica depresie si gata, unele incearca o relatie extraconjugala pt a-si domoli orgoliul de muieri si se intorc apoi acasa purtand secretul adanc ingropat iubindu-si sotii mai mult ca oricand, altele nici nu realizeaza ca nostalgia aia de anul trecut a fost criza de 35.
PS Bonaparte, intr-una din scrisorile lui catre Iosefina, ii spunea sa nu se spele in urmatoarele 3 luni pentru ca va veni acasa si ea stie cat de mult ii adora mirosul de femeie. Citat cu aproximatie.

Buna ziua!
In primul rand, imi pare rau ,pentru sufletul tau (m-am temut toata viata de ceeace mi se intampla acum ,mi s-au mai intamplat,,BLESTEMATII'',SI CREDEMA MULTE ,iar asta este una din ele) .Aseara am iesit cu ea ,la un ceai pe la universitate ,in zona Edgar Quinet,apoi ne-am dus in regie la camine locuri care ne leaga emotional,,60 la suta din timp am vorbit despre el ,in rest am cam ras ,am vazut-o ca se simtea bine
nu pot sa vorbesc despre viitor cu ea (,,unde se termina visele,moartea domneste'',ca sa fiu si eu profund na!),i-am spus scumpi sau scumpo;te pup(asa cum ii spune in sms el).In fata blocului am mai stat de vorba in masina si cand am prins-o in ,,corzi'' spune nu pot sa renunt la un VIS frumos si se opreste ......ii spun sa reformuleze si interpreteaza in modul urmator daca eu o dezamagesc ,ea da cu piciorul unei sanse frumoase pentru iad ,c'mon what!!! ,barbatul asta nu ia spus niciodata te iubesc(daca avea talent si stia cand sa stea de vorba cu mine ne era bine acum,dar nu a interesat-o e incapatanata stiam....)barbatul asta nu are curajul sa-i spuna te iubesc ,o urmareste cu privirea cum urmaream eu fetele cand eram adolescent si timid ,este gelos daca vorbeste cu barbati pe care el nu-i cunoaste,este mandru cand ea ii tine piept directorului si se vede mandria in el,ca are in posesie o asemenea femeie ( el nu poate sa-i tina piept directorului este complexat de acel barbat ,mare crai la viata lui,de altfel),o urmareste pe camerele amplasate pe culoare a intrebat-o daca nu are camere la masina (el neavand masina si nici carnet),ei i s-a parut odata ca el i-a instalat microfoane in masina,practic ea se arunca cum se arunca molia in flacara lumanarii in intuneric.........sunt dezamagit, scarbit.Desi esti femeie si sa-ti dai seama de felul meu de a fii ca om asculta Billy Joel Good night Saigon! nici nu stii cum ma loveste palele acelui elicopter ,am considerat-o un camarad ,prieten la bine si la rau!
garbo_423602
Postat pe 29 Decembrie 2015 14:18
De la: ghiompirica, la data 2015-12-28 20:58:19Am incercat sa tin pasul cu tot ce s-a postat si....e prea mult pentru mine in acest moment.
Nici nu stiu cu ce sa incep...Faci o mare greseala psihanalizandu-l pe acel barbat, parerea mea. Eu inteleg ca vrei sa afli cu ce este mai bun ca tine sau ce ofera el in plus fata de tine, dar psihanaliza aia e pierdere de vreme. Tu nu pe el trebuie sa il intelegi, ci pe ea. Inteleg faptul ca vrei sa stii cu cine ai de-a face si iti construiesti o startegie de contracarare, dar nu esti in razboi. Tu incerci sa-ti salvezi casnicia ori nu vei reusi atata timp cat te vei focusa pe el si nu pe sotia ta. Pe de alta parte in incercarea ta de a-l demitiza vorbindu-l de rau si desfiintandu-l nu-ti faci nici un bine pentru ca ea se va incapatana si se va apropia si mai mult de el, uitand de ratiune.
Ok, dau din casa si iti spun ce am facut eu, desi stiam ca voi pierde. La 42 de ani, insarcinata a 3 a oara, am aflat ca pruncul de 3 ani al prietenei mele este al sotului meu si ca el, in ciuda vointei lui, pleaca de acasa sa-si creasca copilul pentru ca altfel aia ii taie accesul la prunc, legal sotul meu neavand nici un drept, tatal din acte fiind altcineva.Pe scurt si strict la obiect, cam asta a fost. Am stiut din primul moment ca nu voi reusi sa-mi salvez casnicia pentru ca nu ma puteam lupta cu un inocent care a venit pe lume fara nici o vina si atunci, toata perioada cat a mai stat acasa, am facut tot ce facusem si inainte : l-am iubit si m-am comportat ireprosabil cu o singura schimbare : no sex. Am incercat din rasputeri sa-l fac sa inteleaga la ce se inhama langa acea femeie si am pus bunastarea psihica a copilului pe primul plan. Una peste alta am considerat ca partea aceea din " la bine si la rau....." a sosit si eu trebuie sa-i fiu alaturi. Cum? Fiind eu insami si focusandu-ma pe el in contextul respectiv. Cum spuneam, stiam ca nu am nici o sansa, dar am fost impacata ca am facut tot ce depindea de mine sa-i arat posibilele cai care i se deschid, in incercarea mea de a-i netezi putin macar viata viitoare. Una peste alta suntem separati de 5 ani, din cauza socului am pierdut copilul, a plecat, iar convietuirea cu respectiva n-a durat f mult, s-a ingropat in munca si traieste pe langa viata cumva. Nu este nici macar multumit, de fericit....nu mai vorbim. Nu i-am cerut niciodata sa se intoarca acasa considerand ca atata timp cat eu nu l-am izgonit si el a plecat de bunavoie, nu eu trebuie s-o fac. Intre timp eu imi vad de ale mele si, sincer, nu stiu cum as reactiona sa vrea inapoi, ma cam sperie gandul, recunosc.
Sper ca ai inteles ceea ce doresc eu sa-ti transmit. Lasa mesajele, sms-urile dintre ei sau ce-o fi. Nu te privesc decat in masura in care doza ta de masochism este mare sau daca vrei neaparat motive intemeiate sa nu mai fii cu ea. Nu-ti folosesc, doar te chinuie si te indeparteaza de ea. Daca iti doresti cu adevarat sa-ti salvezi casnicia concentreaza-te pe a o recuceri, implicit pe persoana ei. Si inhama-te cu rabdare si intelegere pentru ca altfel iti tai sansele din start.
Iti spun un secret : toate femeile cand se apropie de 35 de ani trec prin criza. Faptul ca realizeaza ca intra pe o panta descendenta, ca nu mai sunt asa de tinere si seducatoare, ca vin din urma prospaturi, etc le cam destabilizeaza. Insa nu toate reactioneaza la modul lasat sot, plecat cu primul care-i zice poezii decat daca acasa ceva nu merge. Majoritatea trec peste cu o mica depresie si gata, unele incearca o relatie extraconjugala pt a-si domoli orgoliul de muieri si se intorc apoi acasa purtand secretul adanc ingropat iubindu-si sotii mai mult ca oricand, altele nici nu realizeaza ca nostalgia aia de anul trecut a fost criza de 35.
PS Bonaparte, intr-una din scrisorile lui catre Iosefina, ii spunea sa nu se spele in urmatoarele 3 luni pentru ca va veni acasa si ea stie cat de mult ii adora mirosul de femeie. Citat cu aproximatie.


Criza la 30-35? povesti. Crize poti traversa oricand. Mai mult ca oricine, ti-as putea da dreptate....nu-i decat un mit...32 si mai putina experienta decat una de 20(doar sexual). "Mirosit" de la o posta indivizii de proasta calitate, de aia nici nu a existat implicare in relatiile (3 la nr. pana la 32 ani). De iubit in relatiile mentionate, nici vorba. Si totusi, la fix 32, apare cosmarul vietii tale, deghizat in Fat-frumos. Nopti nedormite, depresie, abuz emotional din partea unui om gelos si f. nesigur. Dorinta ta imensa de a-l vindeca. Numai langa el esti implinita. Iubirea vietii tale se transforma in rahatul din care nu mai poti iesi
pinkrainbow
Postat pe 29 Decembrie 2015 14:25
pentru ghiompirica,stiu de scrisoarea asta a lui Napoleon,aveam 16 ani ,nu cunosteam femeia (eram virgin),dar mi s-a parut deplasat ,dar oamenii tocmai se debarasau de scheletii evului mediu ,spre exemplu in timpul petrecerilor date de rege in palatul de la Versailes, oamenii mai urinau si pe la colturi ,existau mai multe toalete la turci (care au o igiena deosebita cand isi fac nevoile) decat in Franta!
garbo_423602
Postat pe 29 Decembrie 2015 14:32
GARBO_842,nu inteleg ?!!!!.dar daca nu esti casatorita ai tot dreptul sa-ti cauti fericirea dar gandestete: timpul nu are rabdare ,cam ce spui tu ,am inteles ca i se intampla si sotiei mele (pe mine m-a atras si aplecarea ei de a fi mamoasa)Multumesc!
garbo_423602
Postat pe 29 Decembrie 2015 15:41
842, se numeste criza varstei adulte si poate debuta intre 35-55 de ani atat la femei, cat si la barbati. Cercetarea statistica a aratat ca cel mai probabil sa apara este 35 de ani la femei, 40 de ani la barbati. Nu o spun eu ci specialistii in psihologia varstelor. In plus am vazut destule prin jur ca sa pot a-mi da cu parerea si sa sustin ca exista si este posibila, nemaivorbind de faptul ca am si studiat-o.Insa asa cum toti suntem unici si irepetabili si trairile noastre sunt la fel. Eu intr-un context X nu am cum sa simt ce simte Y sau Z in acelasi context. In fine.
Ma intorc la povestea de viata a initiatorului discutiei.....
Multumesc, dar sa stii ca sufletul meu este bine acum chiar daca au fost momente in care m-am simtit anihilata pe toate planurile.
" 60 la suta din timp am vorbit despre el " ...... asta este. Si voi unde ati fost in discutie? Si risc sa pun o alta intrebare : copilul? Apare sau nu in discutiile voastre? Aveti nevoie de timp amandoi. Din ce relatezi sotia ta este cucerita de admiratia care i se pune la picioare si orgoliul ei este gadilat la greu..... Omul pragmatic din mine ar spune: las-o sa dea cu capul in gard! In mod sigur ea are de invatat o lectie. La fel cum ai si tu.....care e aceea veti descoperi. Pe de alta parte stiu cum este sa suferi un soc emotional urmat de o trauma deci pot sa-ti spun ca exista o singura certitudine : timpul vindeca tot. La terapie de cuplu nu v-ati gandit sa mergeti? Poate fi o varianta.
"dar daca nu esti casatorita ai tot dreptul sa-ti cauti fericirea" cu asta nu sunt de acord. Orice om, indiferent de statutul sau social, are dreptul sa fie fericit. Casatoria nu-ti aduce in mod garantat fericirea, ci doar complica lucrurile in momentul in care vrei sa iesi din ea nemaisuportand nefericirea. Asta nu inseamna ca sunt adepta iesirii la primul hop mai mare care se iveste in viata de cuplu. Insa daca o relatie te face sa te simti mizerabil, nu-ti aduce nici macar multumire atunci la ce pisici sa stai in ea? Ok, te lupti, dai cu krul de asfalt pana ti se invineteste, faci tot ce esti capabil s-o salvezi si tie tot rau iti este, ce alta solutie ai? Te inhami la caruta suferintei doar pt ca esti casatorit cu persoana? Si mai tragi dupa tine si copiii existenti care vor suferi la fel de mult si carora li se mutileaza sufletele de ajung sa repete modelele parintesti pana la a fi nefericiti o viata intreaga pentru ca nu au vazut-invatat altceva. Nu este corect fata de nimeni.

ghiompirica
Postat pe 29 Decembrie 2015 20:36
Am cunoscut si eu un cuplu ca cel format de tine si sotia ta. Problema acestor barbati care fac bani multi... este aerul de superioritate pe care si-l insusesc... aer pe care si-l manifesta si fata de familie... faptul ca faci bani multi, te determina sa te crezi "cineva" si sa-i dispretuiesti pe cei care nu au atat de multi bani... iar sotia, consideri ca este normal sa preia un rol de sluga, datoare sa fie prezenta, tacuta si intotdeauna disponibila pt tine, marele zeu. Acesta este si motivul pt care s-a orientat catre un coleg, un "taranoi" neelegant, dar cu bun simt si cu suflet. Daca vrei sa salvezi ceva trateaz-o ca pe egala ta sau chiar mai mult de atat... nu muschii si banii sunt totul... degeaba arati bine si ai bani daca nu ai o inima calda in piept, daca nu o respecti si cel mai important, daca nu ii arati ca o iubesti si tii cont de faptul ca exista langa tine.
garbo_4994
Postat pe 30 Decembrie 2015 06:35
In goana dvs dupa bani, eu cred ca ati neglijat sotia. Ea niciodata nu se duce la altul decat daca se simte neglijata. Sotia nu are nevoie doar de dublarea afacerii dvs ci si momente de tandrete, probabil ca ati uitat de ele fiind preocupat de afacere. Si nu uiati sa comunicat cat mai mult despre orice, dar ma refer sa o si ascultati nu doar sa va exprimati opinii.
E valabil si invers, pt barbatii care pleaca de acasa.
ElenaRX
Postat pe 30 Decembrie 2015 10:45


Pai ghiompirica... daca tu spui si crezi in asta: "se numeste criza varstei adulte si poate debuta intre 35-55 de ani atat la femei, cat si la barbati", hai sa facem o socoteala. Pana la 20 de ani, barbatii, mai ales, nu-s destul de maturi, se zice. Dupa 75 de ani, incep sa dea in mintea copiilor, se zice. Deci daca facem socoteala, noi astia barbatii putem sa fim asa cum vor femeile numai circa 35 de ani dintr-o viata intreaga ! Si cum azi se traieste mai mult, cam pana la 90 de ani.... 35 de ani mi se pare cam mult... de putin ! Dar cum spui: "poate" debuta, nu neaparat. La criza varstei adulte ma refer. Acuma, in cei 42 de ani de casatorie, eu nu am simtit nici o criza din asta... asa ca n-o pot intelege. Dar sunt de acord cu tine ca cele mai multe casatorii au probleme, indiferent de cum se numeste criza... ! Insa la musiu 602 a aparut deja, din discutile de aici nu mi se pare ca vrea sau poate repara ceva. El nu se simte vinovat decat aici pe forum poate, ca sa poata discuta cu femeile de aici, poate il mai comatimeste vre-una... !

barboneli
Postat pe 30 Decembrie 2015 13:16
Pai de aceea am scris totul sub semnul unei posibilitati. Nimic nu este batut in cuie. Nici eu nu am simtit acea "treapta" nici la 30, nici la 35 si mai incolo nu am avut timp pentru ea. Poate a fost, poate nu. Nu am stat sa analizez, iar acum e deja prea tarziu. Prezentul este mai important.
Personal, eu ii compatimesc pe toti cei care au o suferinta sufleteasca indiferent de cauzele ei. Ce nu apreciez este plansul de mila si santajul emotional.
Domnul in cauza va vedea, in cele din urma, ca poarta o mare culpa in ceea ce priveste situatia creata. Pe de alta parte vin si spun ca adevarul este undeva la mijloc intotdeauna. Noi nu stim decat o fata a monedei, ca sa fim cat de cat obiectivi ar trebui s-o vedem si pe cealalta si tot ce s-a scris pe aici a fost bazandu-ne pe bruma de informatie de care dispunem. In fine.
ghiompirica
Postat pe 30 Decembrie 2015 17:10
Nu stiu cata logica mai poti avea in momentele astea! Tind sa cred ca ceea ce cauți aici este ceva similar cu jetul de apa rece pe care l-ai ales in acel moment de maxima tensiune! Astfel de trăiri sunt crunte....seaca....dezechilibrează si imprastie sufletul de nu mai stii de pe unde sa te aduni! Important acum este sa nu te consideri singurul vinovat in povestea asta! Nu ai trădat-o! Nu ai înșelat-o! Ai neglijat-o! Trăim vremuri agitate! Ne lasam angrenați in altele lucruri....uitând sufletește de noi si de ceilalți! Nu vorbim acum de moralitate....am citit pe sărite mesajele...nu sunt de acord cu multe din ele...deși sunt femeie! Vrei sa-ți salvezi căsnicia si o poti face! Dar tu esti singurul in măsura sa alegi cum! Ridica-ți vibrația energetică prin ruga către ce vrei tu...către cer...către pământ...către sufletul tau! Îndreaptă cat poti de mult lucrurile in căsnicia ta....petreceti timp împreuna cu copilul! Daca nu este cu voi...si il cresc bunicii...iarăși nu e tocmai ok! Iar despre povestea dintre soția ta si acel coleg...nu stiu ce sa spun...pare putin hilara...departe pana si de aerul adolescentin! Sper sa fie doar o lipsa de maturitate,povestea asta sa fie trecătoare si sa răspundă rechemării tale in căsnicia pe care ați construit-o cu dragoste candva! Liniste sufleteasca la amândoi! 😊
garbo267263
Postat pe 30 Decembrie 2015 20:42
garbo267263
Postat pe 30 Decembrie 2015 20:44
BUNA SEARA!
LA MULTI ANI ! TOT CE VA DORITI IN NOUL AN SA VI SE IMPLINEASCA!
In alta ordine de idei ,le multumesc celor care au scris de cand am facut ultimile comentarii!
Ma inteleg bine cu sotia ,comunicam destul de bine (practic nu ma mai satur de ea) vad ca inceput sa fie mai degajata cand vorbim despre el ,dar observ ca nu-i trece dragostea pentru el(asta e, cred ca trebuie sa mai astept) .Mi se reproseaza ca fac bani sau sufar din cauza asta ,nu-i asa!.haide-ti sa va explica dilema actuala in ultimul an m-am intins mult si acum sunt prins intr-o dilema am de platit chirii de 6000lei,un tip incearca sa ma ,,intepe'' cu 13000lei ,am datorii de 9000lei cu materialele,castig previzionat pe ianuarie cca 20000 lei si vreau sa investesc pt inceput pe forex 1000euro,si stiti ce fac sunt atat de linistit cu treaba asta fiindca in urmatoarele 40 zile o sa o rezolv pana in martie trebuie sa am pe dreapta 3000-4000euro(vreau sa cumpar acea masina de care v-am spus ,bani de leasing) c-am asta este mentalitatea mea pentru care am luptat 4ani sa scap de cea de angajat(producand-umi multe pierderi )
In cazul sotiei cred ca vrea sa ramanem impreuna dar are unele retineri ,nu mai vrea sa sufere pe viitor ,si sunt de acord cu ea ,nici ea nu pricepe ce a apucat-o sau ce a vrut sa faca,sau ce a gasit la el!
Oseara buna alaturi de cei dragi ,va doresc!
garbo_423602
Postat pe 1 Ianuarie 2016 23:28
Nu știu zău ,dar am impresia după ce văd aici îmi dau seamă ca sunt mult mai normal decit am crezut........
garbo188318
Postat pe 2 Ianuarie 2016 08:22
LA MULTI ANI!...FARA RELATII EXTRACONJUGALE!...

"e mai periculoasă apropierea ei emotională de acest om,decat daca ar fi avut o relatie intimă"...un citat al unui "forum"ist...dupa "chestia" emotionala vine sau nu vine si "chestia" intima - tine numai de tine - cat de larg e "latZul"...daca in relatia ta cu sotia au ramas doar obligatiile si datoriile familiale nu mai e mult pana se rupe latul ala...DACA DRAGOSTE NU E...NIMIC NU E!
garbo_424829
Postat pe 3 Ianuarie 2016 08:23
Buna seara! Nu am mai intrat de cateva zile pe aici,si ciudat se pare ca nu mai gasesc postul in site,dar cu ajutorul google am intrat (sa le dea Dumnezeu sanatate!),vad ca treaba e destul de serioasa pe aici !
Nici macar licuricii nu sunt pe aici!Cred ca ........nu stiu!
garbo_423602
Postat pe 12 Ianuarie 2016 17:35
Buna seara! Nu am mai intrat de cateva zile pe aici,si ciudat se pare ca nu mai gasesc postul in site,dar cu ajutorul google am intrat (sa le dea Dumnezeu sanatate!),vad ca treaba e destul de serioasa pe aici !
Nici macar licuricii nu sunt pe aici!Cred ca ........nu stiu!
garbo_423602
Postat pe 12 Ianuarie 2016 17:35
buna ziua !
Au trecut 2 ani de atunci,nu m-am vindecat!
Am inteles ca viata nu este facuta pentru a fi planificata!
Pimele trei luni au fost ceva de nedescris, multa suferinta sufleteasca,apoi am inceput sa gandesc,sa caut raspunsuri in.......alte femei!Mi-am facut o amanta cu care am avut o relatie de o luna si am aflat raspunsul, femeile sunt oameni,pot iubi si apoi uita ca si barbatii! li se poate pune pata pe un barbat,asa cum si noua ne cade cu tronc o femeie,ca femeile maritate sunt frustrate ,ca asteapta altceva decat noi barbatii dintr-o casnicie!Nu am divortat, sotia si-a primit si ea lectia barbatul de care era indragostita avea o alta relatie de amantlac cu o alta colega de a ei, pana la urma tipul era cam profesionist in sucitul de minti la femei!
garbo_423602
Postat pe 12 Decembrie 2017 13:31
daaaa, omule,, las-o,, numai te gandi ca mai poti salva relatia,, femeia odata ce a initiat sentimente de indragostire, dejaa, e,fapt consumat,acum indiferent daca vrei sa salvezi relatia,tot vei suferii,, asta nu inseamna ca nu vei suferii,, poate vei suferii mai putin,, dar tot vei suferii,,divorteaza amiabil, si mergi inainte,,ea daca se va intoarce din drum acum, mai tarziu are sa ramana cu sentimentul parerii de rau in ceeea ce il priveste pe el, ca s-a intors pentru familie, sau pentru tine, si tot asa,,,,acest sentiment de regret dupa, este similar, sentimentului de neincredere, care te roade si pe tine si ea, in ceeea ce priveste, poate,, relatia extraconjugala neconsumata!!! acum ai sa spui ca o vrei inapoi,, daaar,, gandeste-te,, !!???, ce barbat mai esti tu pentru ea,daca ea a initiat sentimente pentru el ?? asta in conditia chiar daca nu s-au avut unul pe altul, daar chiar daca s-au avut , tot fapt consumat este,, nici tu nu mai ai puterea de a o privi in ochi din cauza celor , intamplate, si nici ea nu mai are curasjul si puterea sa sa uite in ochii tai si sa motiveze cu argumente solide actiunea ei..... vezi doamne , nevinovata, aici amandoi purtati o singura vina, si mergeti pe drumuri separate, pentru tine sau pentru copil...toata actiunea se petrece intre voi doi, , copilul in aceasta ecuatie luati-l separat,,iar mai devreme sau mai tarziu , este posibil ca tot la divort sa ajungeti,,,asa caaa,,drum bun pentru amandoi , si vant in prora,asta- viata!!!
Vlaicu_Costel_1
Postat pe 12 Decembrie 2017 20:45
Felicitări ca ati trecut peste asta.
Totusi, ce tampenii. Ca femeile devin frustrate în căsnicie.si vor fi totul altceva de la ea decât bărbații. Orice om.devine frustrat daca il tratezi ca pe un scaun. Fie el bărbat sau femeie. Stii....femeilor le place sa le vezi, să le placi și dacă sunt neveste sa le.mai amintești din când în când ca le iubesti. Sa trăiești cu ea daca o iei de.nevasta. Altfel ...nu esti decât un utilizator de servicii.
Deliaaa
Postat pe 12 Decembrie 2017 23:20
Înțeleg că și dvs. v-ați înșelat soția. Nu vă este greu să o priviți în ochi?
garbo_480017
Postat pe 24 Decembrie 2017 00:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa fiu femeie puternica 42 De la: Rotty 3 Noiembrie 2012 21:24
Identitati multiple 29 De la: garbo_392853 9 Ianuarie 2014 22:59
Mă minte sau nu? 17 De la: garbo_408862 31 Decembrie 2017 10:27
ce sa fac???????? 14 De la: fleurs_du_mal 22 Noiembrie 2009 11:22
barbatii dau vina pe femeie,,,pe mama ca cica de la ea a invatat smecherii...Dar din contra mama a invatat de la tata smecherii,adica ca s-a integrat,sa dat dupa el apoi la invatat si pe copil ceea ce a invatat de la sot....cine sa ii mai inteleaga pe bar 12 De la: pantera_neagra 3 Ianuarie 2012 00:25
Setari Cookie-uri