insuficienta cardiaca, mitrala si aortica

Poate trai cineva cu aceste afectiuni fara operatie, cat timp ?
garbo_1028
Postat pe 10 Octombrie 2015 14:26
Operație de schimbare valvă aortică și valvă mitrală, restul depinde de doc. și Dzeu.
Axl_R
Postat pe 10 Octombrie 2015 20:23
Soacra mea are problemele acestea de 3 ani și medicul care o tine sub observație i-a spus ca dacă respectă tratamentul dat va fi mai merge cel puțin încă 3. În ultimele luni nu mai avut deloc fibrilație. Depinde dacă mergi la toate controalele și respecți întocmai indicațiile primite. Multa sănătate.
angel_forever
Postat pe 11 Octombrie 2015 09:50
Nu toți cardiacii sunt peste 40-50 de ani.
Stenoza mitrală se manifestă în special la femei, iar boala este asimptomatică o perioadă lungă de timp.
Primul simptom obosește.
HTP- hipertensiune pulmonară.
Apneea, embolii arteriale, hemoptiziile...
Iar tratamentul med. nu poate ține mereu boala sub control.
EKG, RTG, Doppler și medic de specialitate.
Nu forum, nu comparații cu soacra, vecina etc.
Axl_R
Postat pe 11 Octombrie 2015 10:24
Este adevarat, medicul are rostul lui si tratementul la fel. 028 era curioasa cat timp se poate fara operatie. In unele cazuri se poate mult si bine cu conditia unei vieti echilibrate, a evitarii exceselor de orice fel si bineinteles a indeplinirii oricaror solicitari ale medicului de a-si face diferite investigatii, fiindca doar el poate spune cu cea mai mare acuratete daca este cazul de operatie sau nu.
angel_forever
Postat pe 24 Octombrie 2015 13:20
Ce inseamna mult si bine, cam cati ani?
Apoi ,daca insuficienta cardiaca creste din cauza insuf mitrale si aortice se mai poate face operatie?
garbo_1028
Postat pe 24 Octombrie 2015 19:53
Tu chiar crezi că cineva de aici poate să-ți spună?

Angel, pt asta am zis să nu facem comparații, să nu dăm exemple.


Axl_R
Postat pe 24 Octombrie 2015 22:27


1028... tu chiar nu intelegi cand ti se explica clar ca numai dr. care o urmareste pe persoana poate sa hotarasca ce si cum ? Ce insisti aici cu intrebari puerile, ce, noi suntem mafalde ? Chestile astea sunt individuale, daca unul traieste 4 ani si 3 saptamani, asta nu inseamna ca toti cei cu aceleasi afectiuni traiesc la fel. Si operatia nu inseamna ca rezolva problema, are si ea riscurile ei si nu intodeauna omul se intoarce la acelsi trai dinainte. Dar asta hotarasc cardiologii si nu altcineva. Nu noi si nu Dumnezeu. Bafta multa si viata cat mai lunga !
barboneli
Postat pe 24 Octombrie 2015 22:38
Buna dimineata!Ce inseamna Bloc de ramura stinga,si ce ar trebui sa fac,stiti pe cineva care are?
garbo_409202
Postat pe 25 Octombrie 2015 07:04
" Dar asta hotarasc cardiologii si nu altcineva. Nu noi si nu Dumnezeu."

Barbo, aici ai cam sarit calul.

Rotty
Postat pe 25 Octombrie 2015 07:59


Te-ai ratacit amice, aici, la topicul asta nu am citit de asa ceva "Bloc de ramura stanga" si chiar daca e pe undeva intre ramuri si nu am vazut eu, poate sa insemne: artera stanga astupata !
barboneli
Postat pe 25 Octombrie 2015 08:01
De la: Rotty, la data 2015-10-25 07:59:48" Dar asta hotarasc cardiologii si nu altcineva. Nu noi si nu Dumnezeu."

Barbo, aici ai cam sarit calul.



Calul ? Care cal ? Hai nu te supara... asa cred eu, ce sa fac, daca avea grija pana acum si la cine te referi, nu ajungea omul in situatia asta, unde a fost pana acum ? Asta nu inteleg eu, ma stii doar. Ok, pentru tine, retrag cavantul Dumnezeu. Sau la cardiolog te refereai... ? .
barboneli
Postat pe 25 Octombrie 2015 08:06
Calul troian, ca altul mai mare nu cunosc. Da, te stiu, dar asa cum noi acceptam ateismul tau, te rog sa respecti si tu credinta noastra. In ce priveste cardiologul, sa-si faca meseria cum trebuie...cu, sau fara ajutor divin.
Acum hai sa bem cafeaua, ca-mi pica ochii in gura de somn. Neata
Rotty
Postat pe 25 Octombrie 2015 08:14
De la: garbo_409202, la data 2015-10-25 07:04:51 Buna dimineata!Ce inseamna Bloc de ramura stinga,si ce ar trebui sa fac,stiti pe cineva care are?


Este o afecțiune cardiacă.
Dar de ce ?

Amețești, îți pierzi echilibrul, ai palpitații?

Te duci la doc. Renunți la fumat. Regim alimentar sănătos, slăbești dacă e cazul. Faci mișcare în aer liber. În rest controlul și monitorizarea TA.

Deschide o fereastră și scrie, bloc de ramură st/dr. Te ajută Google. Și citește.

http://www.sanatateatv.ro/articole-medicale/cardiologie/blocul-de-ramura/
Axl_R
Postat pe 25 Octombrie 2015 09:56
Dacă știi diagnosticul, precis ai fost la doc. El nu ți-a explicat?
Sau n-aveai somn și întrebi și tu...


Mă doare un dinte. Mai știți pe cineva? Ce să fac?
Îmi amorțește mâna și piciorul...Pot continua?
Nu glumesc! Ce-ar fi să cerem sfat de la femeia din piață?!
Axl_R
Postat pe 25 Octombrie 2015 10:13


Parca ce, aia pe care o durea in vagin dupa ce s-a spalat, era mai buna... ??? Vezi multe intrebari, minunatatii de-a dreptul. aici pe forum....
barboneli
Postat pe 25 Octombrie 2015 11:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
insuficienta cardiaca, mitrala si aortica 16 De la: garbo_1028 25 Octombrie 2015 11:18
MI-AM RUPT UN PICIOR 10 De la: precizilla 27 Aprilie 2011 21:08
Din inima 15 De la: costel_s 1 Septembrie 2014 16:15
Centrul de Cardiologie de Urgenta Brasov, consult si operatie, pareri? 1 De la: garbo_455768 18 Septembrie 2016 11:44
BUNA! VA ROG UN SFAT... 2 De la: anaROBERT 19 Iunie 2010 01:26
Setari Cookie-uri