am gresit sau nu?

copilarii..., viata iti arata bunele si relele astfel incat sa iti formezi caracterul . nu esista doar lapte si miere mai este si piper, ardei iute care condimenteaza viata. ai putea aprecia binele, daca nu ar fi si rele?
lllorena
Postat pe 22 Iunie 2014 19:44
Ai luat o decizie inteleapta cand l-ai parasit, dar a durat cam mult pana te-ai decis.
Dascau_Otilia_1
Postat pe 22 Iunie 2014 19:54
Da , ai gresit . Nu ai vazut mai devreme de a te implica de tot in poveste ca el nu-si incheiase fosta relatie . Dar din toate invatam . Important este sa nu lasam sa ne inraiasca ceea ce traim . Sa auzim numai de bine
auroraaurora
Postat pe 23 Iunie 2014 08:17
Se spune ca un sut in fund e un pas inainte.
Tu ti-ai primit sutul si ai facut si pasul, mergi mai departe fara regret si mai ales fara sa privesti inapoi.

Tommy_Boy
Postat pe 26 Iunie 2014 09:25
nu-i "un pas inainte", ii durere din toate partile (mai nou)

Ei, gica contra, revelatia nocturna, mai degraba!
pitiTa_
Postat pe 26 Iunie 2014 09:35
De la: pitiTa_, la data 2014-06-26 09:35:25 nu-i "un pas inainte", ii durere din toate partile (mai nou)

Ei, gica contra, revelatia nocturna, mai degraba!


Nu am de gand sa privesc inapoi indiferent de ce ar fi.Nu ma doare decat ca mi-am irosit timpul.Daca nu e un pas inainte atunci ce este? ca pare-mi-se ca adaugai mai devreme si ceva de genul week endul urmator se mai schimba ceva.Iti garantez ca nu se schimba nimic, cel putin din punctul meu de vedere si indiferent de ce explicatii mi-ar da domnul cu pricina, eu nu le cred sau mai bine zis , nu le mai cred.Deja nu rateaza sa-mi scrie, pentru ca nici de vorbit nu mai vreau sa vorbesc cu un astfel de om, nu rateaza sa imi reproseze ca m-am razbunat pe el insa sincer...ma simt tare bine ca m-am razbunat, ba chiar mi-e ciuda ca nu am facut-o de la a doua abatere a lui, asta ca sa nu zica ceva de genul ...nu mi-ai acordat o sansa.
garbo_403161
Postat pe 26 Iunie 2014 14:19
*61, eu am "param_frazat-o" pe 853
Daca pe tine "un sut in cour" nu te doare si crezi ca-ti face bine, sau doar asa mergi inainte, inseamna ca inca mai mergi de-a busilea .
De tine depinde ce-o sa faci in weekendul urmator si cat de toleranta o sa fii cu el.Faptul ca te-ai "razbunat", nu-i o rezolvare, nici macar nu inveti ceva din asta, iar la o noua relatie, "o dai in bara" rau de tot si o sa-ti doresti un branci ca sa aluneci, daaa!

De ce, ma rog fr. trebuie sa ajungeti la astfel de comportament? cui ii face bine? ce rezolvati in felul asta? Uite cate intrebari la care ar trebui sa-ti dai raspuns cu calm si sa inchei fr. acest capitol.
pitiTa_
Postat pe 26 Iunie 2014 20:00
De la: pitiTa_, la data 2014-06-26 20:00:39*61, eu am "param_frazat-o" pe 853
Daca pe tine "un sut in cour" nu te doare si crezi ca-ti face bine, sau doar asa mergi inainte, inseamna ca inca mai mergi de-a busilea .
De tine depinde ce-o sa faci in weekendul urmator si cat de toleranta o sa fii cu el.Faptul ca te-ai "razbunat", nu-i o rezolvare, nici macar nu inveti ceva din asta, iar la o noua relatie, "o dai in bara" rau de tot si o sa-ti doresti un branci ca sa aluneci, daaa!

De ce, ma rog fr. trebuie sa ajungeti la astfel de comportament? cui ii face bine? ce rezolvati in felul asta? Uite cate intrebari la care ar trebui sa-ti dai raspuns cu calm si sa inchei fr. acest capitol.

Te inseli amarnic daca-ti inchipui ca nu m-a durut ori ca am nevoie de un sut pentru a avansa.Sa se mai repete ce a fost cu siguranta nu se va mai repeta, mai grav este ca, sigur o sa am un comportament foarte rezervat intr-o viitoare relatie.Am realizat abia tarziu ca razbunandu-ma pe el nu am realizat nimic, de fapt nici nu asta era scopul , ci credeam ca isi va da seama ce mizerii a facut , asta ca spre exemplu, ma stiu pe mine, gresesc, ma apostrofezi si indrept erorile.Ca el a fost o alta specie e cu totul alta poveste.Cat despre incheiat frumos am si facut-o, pur si simplu am lasat totul in urma, inclusiv pe el.Ca mi-am pus intrebari, asa este mi-am pus, si asta pentru ca, tot el, m-a acuzat ca nu i-am mai acordat incredere tocmai cand el ,cica, a vrut sa se schimbe iar eu nu l-am mai crezut.
garbo_403161
Postat pe 27 Iunie 2014 16:21
mai ce mania contrazicerii mai ai si tu, pfffai!
Daca o sa adopti "un comportament rezervat" intr-o noua relatie, chiar esti incapabila sa inveti ceva: sa gandesti fato, sa simti, nu sa simulezi doar....etc.
Viitorul "Jimmy", ii altu', nu-l poti trata ca pe X_, tu, trebuie sa faci distinctie intre ce ti s-a intamplat si ce nu vrei sa ti se intample, sa fii prevazatoare, nu amalgamata, ravasita sau stricta, descopera-ti flexibilitatea in comunicare, vezi ce simti si pune in aplicatie strategia potrivita, nu-i baga pe toti barbatii in aceasi "oala" si-ti construi relatii contra cronometru!
Crezi ca are cineva nevoie de : hei baiatu', timpul a expirat, ia-o de la capat cu altcineva...."?
Parca am zis eu, o sa ceri un branci ca sa aluneci si te tot duci.....Pa!
Drum bun, si fara obstacole!

Da', X-ul, manca dulciuri?
pitiTa_
Postat pe 27 Iunie 2014 16:39
De la: pitiTa_, la data 2014-06-26 20:00:39*61, eu am "param_frazat-o" pe 853

Pai daca doar m-ai "param_frazat" e

Normal ca un sut in fund doare, a recunoscut si fata dar in nici un caz nu stam pe loc si ne vaitam, importanta e partea a doua , pasul inainte ca fara el ramineam la stadiul de maimute.

*161, imi pare rau ca ai pierdut 5 ani din viata cu un individ care habar nu are ce vrea si care considera ca totul i se cuvine.
Zice ca actuala e mai buna si mai intelegatoare ? sa-i fie de bine, multa fericire in noua relatie, mai ales ei.

Tu vezi-ti de drumul tau ca nu s-a terminat lumea si nu cred ca ai fi fost fericita cu un asemenea "barbat" alaturi de tine.
Sint de acord cu pittiTA, daca comportamentul va fi rezervat in urmatoarea relatie nu o sa faci altceva decit sa-l pui pe “viitorul” sa plateasca greselile “fostului” si atunci mai bine singura de la inceput ca tot asa o sa ajungi.

Tommy_Boy
Postat pe 28 Iunie 2014 09:28
Intr-o relatie cu doi oameni : barbat si femeie este loc pentru 2 ....Adica nu trebuie sa existe si a treia de genul prezentat de tine.Cand intri intr-o relatie lasi trecutul in urma indiferent cat de bun sau rau a fost . Acesta te priveste doar pe tine ce-i drept , dar este trecutul si atat.....Nu poti avea o relatie normala cu persoana pe care se presupune ca o iubesti daca esti legat de trecut.Ai procedat corect .
garbo169404
Postat pe 29 Iunie 2014 04:23
probabil ar fi bine sa iei o pauza si sa te vindeci de "rezerve" pina la urmatoarea relatie: altfel fara sa iti dai seama o sa te comporti nedrept cu un om care n-are absolut nici o vina pentru ce ti s-a intimplat tie anterior. Asa ca ai toate sansele sa busesti si relatia viitoare - din cauza ta de data asta - si sa intri intr-un cerc vicios in care devii din ce in ce mai suspicioasa si cu cit devii mai suspicioasa cu atit te simti respinsa mai mult.
Ia o pauza, recalibreaza-te - fiecare avem nevoie de asta din cind in cind - si cind te simti pregatita si cu sufletul deschis, incearca next.
quasaria
Postat pe 29 Iunie 2014 09:05
5 ani??? pai cred ca te-ai invatat puteai sa mai ramai cu el....sunt ironica desigur. dar de curiozitate...cum ai rezistat 5 ani sa iti imparti partenerul? trebuie sa fii tare rezistenta...mergi mai departe (pt ca am impresia ca daca el ar vrea cu tot dinadinsul te-ar aduce inapoi, dar clar nu vrea). si data viitoare nu mai fa compromisuri, asta inseamna ca iti bati joc de tine.
MARILENA_25
Postat pe 29 Iunie 2014 09:37
Aceeasi poveste am trait si eu ,daca plecam venea acasa si ma ameninta ca se sinucide,ca nu e adevarat ca nu mai are nimic cu ea,l-am crezut,ne-am casatorit si apoi s-a intors la fosta,am divortat insa eu nu mi-am mai revenit niciodata din socul asta,asa ca ai facut bine,regret enorm ca nu am actionat si eu ca tine.
aiurea
Postat pe 29 Iunie 2014 10:11
De la: garbo169404, la data 2014-06-29 04:23:43Intr-o relatie cu doi oameni : barbat si femeie este loc pentru 2 ....Adica nu trebuie sa existe si a treia de genul prezentat de tine.Cand intri intr-o relatie lasi trecutul in urma indiferent cat de bun sau rau a fost . Acesta te priveste doar pe tine ce-i drept , dar este trecutul si atat.....Nu poti avea o relatie normala cu persoana pe care se presupune ca o iubesti daca esti legat de trecut.Ai procedat corect . [/quote
Din nefericire aceeasi explicatie i-am dat-o si eu insa nu a fost chip sa priceapa.Ba chiar incerca sa ma faca sa cred ca eu am ceva la cap si nu inteleg, ca atare am spus gata, du-te unde vrei si cum vrei.
garbo_403161
Postat pe 30 Iunie 2014 08:38
De la: quasaria, la data 2014-06-29 09:05:09probabil ar fi bine sa iei o pauza si sa te vindeci de "rezerve" pina la urmatoarea relatie: altfel fara sa iti dai seama o sa te comporti nedrept cu un om care n-are absolut nici o vina pentru ce ti s-a intimplat tie anterior. Asa ca ai toate sansele sa busesti si relatia viitoare - din cauza ta de data asta - si sa intri intr-un cerc vicios in care devii din ce in ce mai suspicioasa si cu cit devii mai suspicioasa cu atit te simti respinsa mai mult.
Ia o pauza, recalibreaza-te - fiecare avem nevoie de asta din cind in cind - si cind te simti pregatita si cu sufletul deschis, incearca next.

Clar da, pauza am si luat-o deja, pentru ca au trecut cateva luni de cand am spus gata si chiar nu am de gand momentan sa ma incurc cu ceva.
garbo_403161
Postat pe 30 Iunie 2014 08:39
De la: MARILENA_25, la data 2014-06-29 09:37:115 ani??? pai cred ca te-ai invatat puteai sa mai ramai cu el....sunt ironica desigur. dar de curiozitate...cum ai rezistat 5 ani sa iti imparti partenerul? trebuie sa fii tare rezistenta...mergi mai departe (pt ca am impresia ca daca el ar vrea cu tot dinadinsul te-ar aduce inapoi, dar clar nu vrea). si data viitoare nu mai fa compromisuri, asta inseamna ca iti bati joc de tine.

Gresesti draga mea, el chiar s-a "luptat" sa ma pacaleasca sa ma intorc, s-a luptat sub toate formele insa chiar nu l-am mai crezut si nici nu l-as mai crede, evident.A fost cumplit , toti anii aia au fost groaznici, chiar daca erau clipe frumoase sau extraordinare, nu-i placea, spun asta cata vreme facea ce facea si distrugea.Azi mergeam nu stiu unde si era totul splendid, maine facea ceva cu fosta si distrugea tot.A fost infiorator si chiar ma invinuiesc pentru ca am dus asa ceva, ma invinuiesc groaznic.
garbo_403161
Postat pe 30 Iunie 2014 08:42
De la: aiurea, la data 2014-06-29 10:11:36Aceeasi poveste am trait si eu ,daca plecam venea acasa si ma ameninta ca se sinucide,ca nu e adevarat ca nu mai are nimic cu ea,l-am crezut,ne-am casatorit si apoi s-a intors la fosta,am divortat insa eu nu mi-am mai revenit niciodata din socul asta,asa ca ai facut bine,regret enorm ca nu am actionat si eu ca tine.

Si la mine a venit cu propunerea de casatorie, ba chiar face planuri de nunta, casa, etc insa din prima clipa am spus nu .Am simtit ca nu se va potoli sub nicio forma.Cand a gresit prima oara am spus ca a fost o singura data, dar cand am vazut ca facea ce facea si repeta greseala m-am convins ca nu e cazul sa ma leg la cap cu el.Apai daca mai treceam si printr-un divort...ajungeam la nebuni.Cred ca nu ti-ai revenit si este si normal sa fie asa, insa trebuie sa te aduni si sa iti revii.Nici mie nu mi-a fost usor, si au fost muuulte muuulte si groaznice pe care nu le-am insirat aici, insa am gasit la un moment dat, putere in mine sa renunt la ceva ce era nociv pentru mine.Iar daca unui om ii explici ce te doare si deranjeaza, si el nu incearca sa indrepte...e clar ca nu o sa priceapa never.
garbo_403161
Postat pe 30 Iunie 2014 08:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
frate impreuna cu sora!!! 57 De la: garbo_10760 11 Februarie 2013 15:01
este normal?? 57 De la: elisabeta_boia 12 Septembrie 2011 23:48
Subiect pentru cei pusi mereu pe scandal... 856 De la: anaROBERT 27 Februarie 2011 23:44
mamica singura cu 2 copii cum ma voi descurca? 75 De la: crisa_27 6 Ianuarie 2020 16:17
indragostit vesnic de aceeasi femeie 210 De la: quasaria 22 Noiembrie 2009 22:52
Setari Cookie-uri