Probleme in cuplu

Buna! Sunt intr-o relatie de un an si jumatate (iar de jumatate de an este o relatie la distanta). In ultima vreme ma simt un pic "atacata" pentru ca iubitul meu imi tot da sfaturi despre cum sa ma imbrac, cum sa arat si tot asa.. mi-e teama ca nu ma mai place asa cum sunt si ca vede la diverse colege lucruri care ii plac iar eu nu le am.
Ce parere aveti sunt eu prea sensibila sau nu ar trebui sa ii fac atat de mult "poftele"?
Eu am un stil al meu in care ma simt bine( nu sunt vreo ciudata, doar ca prefer mai mult stilul jeans, tenisi, tricouri, insa el prefera stilul rochii, fuste, tocuri, in care eu nu ma simt bine).
Pe parcursul timpului am tot incercat sa mai schimb anumite lucruri insa nu ma simt in largul meu cand sunt asa.
Garbo3935
Postat pe 15 Aprilie 2014 16:41


bine ai venit la Clubul Problemelor de Cuplu ! e un Club vast, antic si care nu rezolva nici o problema de cuplu. dar o sa primesti o insigna superba !
barboneli
Postat pe 15 Aprilie 2014 20:00
Problema este mica.Eu am invatat de la prietenele mele,sa nu ma mai imbrac comod,cand am o relatie,mi-au spus sa fiu aranjata chiar si cand ma duc la gunoi...trebuie sa faci un efort sa ii placi.El te vede mai feminina,daca te imbraci cum iti spune el....decat sa se uite dupa alte fuste,mai bine sa se uite dupa fusta ta.
in o ralatie,ne adaptam putin,toti.La inceput nu vrem sa schimbam nimic,vrem cum ne-am obisnuit,dar e vorba de doi.Eu sincer cred ca e bine sa ai si hainele tale practice si comode,dar la intalnirile cu el,,sa fii cat mai feminina,sau la internet cand vorbiti,sau in fotografiile pe care i le trimiti.
daniilia
Postat pe 19 Aprilie 2014 10:45
Stii ce? ia nui mai face tu pe plac.Imbracate cum te simti tu mai bine si iti place..Cine te place , te place asa cum esti.
garbo_400461
Postat pe 22 Aprilie 2014 22:10
eu ma simt la fel de bine imbracata business sau in rochii de seara cum ma simt in halat si slapi, dar pentru asta petrec multe ore prin magazine.... sa gasesc fix ce "ma imbraca", nu ce "imbrac" eu. Incearca.
In general, codurile de tinuta mi se par stupide pentru ca se pune mult prea mult accent pe ambalaj in devafoarea continutului - care pana mea e sensul?! - insa trebuie sa te obisnuiesti sa traiesti cu ele in multe circumstante, nu numai in relatii. E o stupizenie sociala care probabil nu va disparea...cum nu dispare stupiditatea sociala in general.
quasaria
Postat pe 23 Aprilie 2014 04:54
recunosc sint o persoana care am adoptat stilul comod dar, cind merg la plimbare, in societate alaturi de sotul meu imi place sa ma imbrac in fusta, sa arat bine! este mai bine sa se uite la tine decat sa se uite dupa altele!
lllorena
Postat pe 24 Aprilie 2014 06:18
daca tot ce il determina sa "se uite dupa tine in loc sa se uite dupa altele" e fusta, mai bine cauti altul care nu e atit de interesat de domeniul confectiilor. Nu e altceva, dar la un moment dat va vedea la tine tot ce e e vazut si atunci in mod cert nu mai susciti aceeasi curiozitate estetica.
Daca te respecti suficient ca femeie, pe linga faptul ca iti alegi garderoba, iti alegi si personajul care iti insoteste garderoba dupa criterii mult mai putin superficiale.
quasaria
Postat pe 24 Aprilie 2014 07:47
Eu cred ca problema ta,e reala si are doua faete. Prima - s-ar putea ca tu sa te imbraci prea mult cazual ,deci nu tii cont de modul cum te imbraci.De exemplu,mergi la teatru(sa spunem ) in bluejeans..ceea ce e total neadecvat si in aceeasi pantaloni mergi la piata sau in parc. A doua - daca prietenul tau vrea sa te vada si altfel imbracta,s-ar parea ca are intentii serioase cu tine,deoarece ii pasa de modul cum te imbraci. Aici nu e vorba de gelozie,ci de orgoliul propriu
Prietenul tau doreste ca tu sa arati super ..mai ales cand va vad cunostintele lui.
garbo_399755
Postat pe 25 Aprilie 2014 01:33
Apropo de "inadecvat": inadecvat e sa imbraci haine murdare, rupte sau care nu ti se potrivesc ca marime. Si in ultima categorie am vazut la "inadecvat" de m-am saturat: size 10 inghesuite in blugi marimea 7 pina le atirnau toate suncile pe afara, unde ar fi trebuit sa fie talia, topuri prea scurte, sau prea strimte etc.
Deci "inadecvat" cit cuprinde.
In rest, exista un stil neutru - care da, poate include pantaloni - si care nu e "absolut inadecvat" nicaieri. Asa ca fusta nu, NU e obligatorie in absolut nici o circumstanta. Si daca incearca sa iti schimbe imaginea eu as suspecta ca incearca sa te faca sa semene cu vreo fosta sau potentiala dupa care e el nostalgic, si ca prefera in loc sa te vada pe TINE cu alegerile tale sa vada prototipul pe care si-l imagineaza. Si de cite ori vei iesi din tiparul ideal, de atitea ori veti avea discutii - pentru ca nu te apreciaza pentru ceea ce esti, nu te incurajeaza sa fii tu insati, nu il intereseaza parerea ta ci parerea despre "standardul" de femeie pe care si-l imagineaza el. Iar parerea cunostintelor, rudelor, trecatorilor cind se afiseaza cu tine e mai importanta decit parerea ta.
Daca ti se pare ca asta e o chestie pozitiva din partea lui si doresti genul asta de relatie, well, mergi inainte....

Am fost in asa ceva, deci vorbesc din proprie experienta. E drept ca ex nu obiecta ca nu port fusta, pentru ca fusta purtam oricum, obiecta ca nu port paiete, ca nu ma fac blonda pai si ca nu ma boiesc mai puternic (cu rosu, in special). Ex. era genul care percuta la sclipici - precum bebelusii. Ce era mai sclipitor, aia era frumos! Sclipitor, si cu pene daca se poate! I-am si recomandat sa se imbrace el in Winnetou, daca vrea.

Oricum, e amuzant sa vezi cit de "primare" sint gusturile barbatilor la imbracamintea femeilor, si cit intram noi in detalii, comparativ cu ei.....

Actualul e la extrema cealalta. Si cred ca, de fapt, cam asa e un barbat tipic....
Nici nu vede in ce ma imbrac. N-a comentat vreodata nimic, nici de bine, nici de rau, referitor la imbracaminte sau stil sau moda sau parfum sau machiaj - probabil m-a scanat el initial de citeva ori, cu haine cu tot, si a bifat "ok" si a rezolvat problema. Presupun ca daca m-as tunde periuta ar observa ca nu mai e parul....dar alte schimbari mai putin radicale, nici o sansa. Iar din cind in cind face misto de toate cremele, lotiunile, sticlutele si cutiile mele din baie - el are trei, eu am vreo 50..... Cind plecam sa inotam, imi spune "vezi sa nu uiti sa iti iei si borcanele".
quasaria
Postat pe 25 Aprilie 2014 05:31
De la: daniilia, la data 2014-04-19 10:45:49Problema este mica.Eu am invatat de la prietenele mele,sa nu ma mai imbrac comod,cand am o relatie,mi-au spus sa fiu aranjata chiar si cand ma duc la gunoi...trebuie sa faci un efort sa ii placi.El te vede mai feminina,daca te imbraci cum iti spune el....decat sa se uite dupa alte fuste,mai bine sa se uite dupa fusta ta.
in o ralatie,ne adaptam putin,toti.La inceput nu vrem sa schimbam nimic,vrem cum ne-am obisnuit,dar e vorba de doi.Eu sincer cred ca e bine sa ai si hainele tale practice si comode,dar la intalnirile cu el,,sa fii cat mai feminina,sau la internet cand vorbiti,sau in fotografiile pe care i le trimiti.



Cu alte cuvinte , o inveti sa fie falsa. Sa se prefaca in fata lui , ca ...vezi doamne sa o placa. Cat crezi ca o sa dureze mascarada asta Danila ? Crezi ca fata o sa se simta bine tot timpul (ca sa nu zic toata viata , ca nu se stie ) jucand teatru ?
A placut-o cand a cunoscut-o in blugi , sa accepte ca asa e ea si sa o placa in continuare.
Pe de alta parte , asta e lipsa de respect din partea lui incercand sa o transforme intr-un manechin pe gustul lui.
Rotty
Postat pe 25 Aprilie 2014 06:53
De la: quasaria, la data 2014-04-25 05:31:35Apropo de "inadecvat": inadecvat e sa imbraci haine murdare, rupte sau care nu ti se potrivesc ca marime. Si in ultima categorie am vazut la "inadecvat" de m-am saturat: size 10 inghesuite in blugi marimea 7 pina le atirnau toate suncile pe afara, unde ar fi trebuit sa fie talia, topuri prea scurte, sau prea strimte etc.
Deci "inadecvat" cit cuprinde.
In rest, exista un stil neutru - care da, poate include pantaloni - si care nu e "absolut inadecvat" nicaieri. Asa ca fusta nu, NU e obligatorie in absolut nici o circumstanta. Si daca incearca sa iti schimbe imaginea eu as suspecta ca incearca sa te faca sa semene cu vreo fosta sau potentiala dupa care e el nostalgic, si ca prefera in loc sa te vada pe TINE cu alegerile tale sa vada prototipul pe care si-l imagineaza. Si de cite ori vei iesi din tiparul ideal, de atitea ori veti avea discutii - pentru ca nu te apreciaza pentru ceea ce esti, nu te incurajeaza sa fii tu insati, nu il intereseaza parerea ta ci parerea despre "standardul" de femeie pe care si-l imagineaza el. Iar parerea cunostintelor, rudelor, trecatorilor cind se afiseaza cu tine e mai importanta decit parerea ta.
Daca ti se pare ca asta e o chestie pozitiva din partea lui si doresti genul asta de relatie, well, mergi inainte....

Am fost in asa ceva, deci vorbesc din proprie experienta. E drept ca ex nu obiecta ca nu port fusta, pentru ca fusta purtam oricum, obiecta ca nu port paiete, ca nu ma fac blonda pai si ca nu ma boiesc mai puternic (cu rosu, in special). Ex. era genul care percuta la sclipici - precum bebelusii. Ce era mai sclipitor, aia era frumos! Sclipitor, si cu pene daca se poate! I-am si recomandat sa se imbrace el in Winnetou, daca vrea.

Oricum, e amuzant sa vezi cit de "primare" sint gusturile barbatilor la imbracamintea femeilor, si cit intram noi in detalii, comparativ cu ei.....

Actualul e la extrema cealalta. Si cred ca, de fapt, cam asa e un barbat tipic....
Nici nu vede in ce ma imbrac. N-a comentat vreodata nimic, nici de bine, nici de rau, referitor la imbracaminte sau stil sau moda sau parfum sau machiaj - probabil m-a scanat el initial de citeva ori, cu haine cu tot, si a bifat "ok" si a rezolvat problema. Presupun ca daca m-as tunde periuta ar observa ca nu mai e parul....dar alte schimbari mai putin radicale, nici o sansa. Iar din cind in cind face misto de toate cremele, lotiunile, sticlutele si cutiile mele din baie - el are trei, eu am vreo 50..... Cind plecam sa inotam, imi spune "vezi sa nu uiti sa iti iei si borcanele".



Da, sunt de acord cu tine. Multumesc pentru raspunsuri, tie si celor ce mi-au raspuns. Adevarul este ca nu, nu sunt nici neglijenta,murdara sau sa ma imbrac inadecvat siluetei mele. Consider ca nu sunt nici grasa nicis laba deci ma pot imbraca dupa parerea mea oricum.. si tot sunt pro ideei ca Omul face haina, si nu haina pe om. Deoarece daca esti o persoana nu numai frumoasa fizic ci si sufleteste dai un aspect placut si unui tricou de casa. Acum singura mea problema este doar sa nu caute, dupa cum ai spus si tu, sa ma transforme in vreo "alta".. iar aici nu am ce face.. Si mai este ceva, cand incercam sa ii atrag atentia aranjandu-ma mai mult si imbracandu-ma feminin, nu era in extaz sa-mi arate catd e mult ii place. Oricum, va multumesc frumos pentru parerile voastre, ma ajuta si chiar am icneput sa am o alta viziune asupra situatiei si nu ma mai deranjeaza atat de tare. Va pup :D
Garbo3935
Postat pe 25 Aprilie 2014 14:53
De la: quasaria, la data 2014-04-23 04:54:55eu ma simt la fel de bine imbracata business sau in rochii de seara cum ma simt in halat si slapi, dar pentru asta petrec multe ore prin magazine.... sa gasesc fix ce "ma imbraca", nu ce "imbrac" eu. Incearca.
In general, codurile de tinuta mi se par stupide pentru ca se pune mult prea mult accent pe ambalaj in devafoarea continutului - care pana mea e sensul?! - insa trebuie sa te obisnuiesti sa traiesti cu ele in multe circumstante, nu numai in relatii. E o stupizenie sociala care probabil nu va disparea...cum nu dispare stupiditatea sociala in general.


Apare un Ferrari ultimul racnet , si din el coboara un pacalici caruia ii atarna euroii din buzunare ...Cate femei se gandesc la ambalaj si cate la continut ?
pygmalyon
Postat pe 28 Aprilie 2014 02:49
Nu hainele conteaza ...O femeie adevarata , poate sa nu poarte nimic si tot va avea succes ...
pygmalyon
Postat pe 28 Aprilie 2014 02:51
Cand sotia mea a gatit prima data , mi-a placut ! Acuma desi gateste la fel , parca tot mai trebuie un pic de piper ...
pygmalyon
Postat pe 28 Aprilie 2014 02:53
Mda. Are sau n-are. Si vrea sa aiba succes sau nu vrea. Succesul e un factor care depinde de cel care priveste, nu de obiectul/fiinta privita neaparat. Esti convins ca unui manelist i-ar placea asta:

http://www.leonardo-da-vinci-biography.com/images/leonardo-da-vinci-mona-lisa.0.jpg ?
Eu sint convinsa ca ar prefera opera asta:
http://www.dumpaday.com/wp-content/uploads/2013/01/prostitute-getting-arrested-wtf-pictures.jpg

Si e absolut ok. Exista o "piata target" diferita pentru fiecare...
quasaria
Postat pe 28 Aprilie 2014 09:16
De la: pygmalyon, la data 2014-04-28 02:49:23
De la: quasaria, la data 2014-04-23 04:54:55eu ma simt la fel de bine imbracata business sau in rochii de seara cum ma simt in halat si slapi, dar pentru asta petrec multe ore prin magazine.... sa gasesc fix ce "ma imbraca", nu ce "imbrac" eu. Incearca.
In general, codurile de tinuta mi se par stupide pentru ca se pune mult prea mult accent pe ambalaj in devafoarea continutului - care pana mea e sensul?! - insa trebuie sa te obisnuiesti sa traiesti cu ele in multe circumstante, nu numai in relatii. E o stupizenie sociala care probabil nu va disparea...cum nu dispare stupiditatea sociala in general.


Apare un Ferrari ultimul racnet , si din el coboara un pacalici caruia ii atarna euroii din buzunare ...Cate femei se gandesc la ambalaj si cate la continut ?


pai fetele umbla sa il pape de euroi,pt ca barbatii trebuie sa ajute femeia..oricum barbatii nu au character care sa iti placa la el,,,chiar daca caracterul este urat,,euroii sunt frumosi,,
femeile seriose asa ca mine nu le plac barbatii pt ca ca ele se plang de ceea ce le afecteaza,,asa ca fetele tac si fac si ele..
oamenii mereu s-au inmultit csa apoi sa se faca razboi sa mai moara din ei.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 9 Mai 2014 00:35
pai fetele umbla sa il pape de euroi,pt ca barbatii trebuie sa ajute femeia..oricum barbatii nu au character care sa iti placa la el,,,chiar daca caracterul este urat,,euroii sunt frumosi,,
femeile seriose asa ca mine nu le plac barbatii pt ca ca ele se plang de ceea ce le afecteaza,,asa ca fetele tac si fac si ele..
oamenii mereu s-au inmultit csa apoi sa se faca razboi sa mai moara din ei


la barbate nu le plac femeile asa ca mine care se plang tot timpul de ceea ce le afecteaza ca se impugn...asa ca femeile tac si fac si ele,,fac concurenta cu barbatii in nesimtire...pt ca un om nesimtit este puternic pt ca este insensibil si nu este asa usor de afectat..asa ca si femeile fac la fel,,,numai ca dupa ce se marita le spala barbatiii creierul in favoartea lor,,le malipuleaza barbatii pe femei,,,insista ca femeia sa cedeze si sa se lase manipulate si sa asimilezez
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 9 Mai 2014 00:41
anjelik_25
Postat pe 21 Mai 2014 14:48
E posibil sa ai si tu niste frici. In general, cand ne e frica de ceva, devenim sensibili la subiectul acela. Gandeste-te ca nu ai avea relatia la distanta, ca ati sta non stop impreuna, ca ati vorbi, ati comunica mult si cand ar fi sa iesiti undeva ti-ar spune ,,hai maaaa, pune si tu o rochita ceva''. Nu cred ca te-ai supara. Probabil ati rade, ati face misto pe tema faptului ca tu vrei sa fii lejer imbracata si el vrea sa iti pui rochita si ai face fie cum vrei tu si pe el nu l-ar deranja, fie cum vrea el si pe tine nu te-ar deranja. Asa cred. Bine, este important si pe ce ton iti spune asta. Daca simti ca se indeparteaza de tine.....asta e altceva....
AndreeaConstantin
Postat pe 5 Iunie 2014 16:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dragoste si Libertate in Doi! 15 De la: walkiria 9 August 2011 23:20
mai credeti in suflete pereche? 101 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:38
iubesc un baiat..el iubeste pe altcineva.... 16 De la: Jojolin 21 August 2010 22:58
Scrisoare deschisa . continuare 50 De la: Ioana007 27 Decembrie 2009 12:06
CADOUL PERFECT 11 De la: funny_lucky 9 Noiembrie 2010 20:08
Setari Cookie-uri