De ce imi este teama de casatorie !!!!

In tinerete imi doream cu disperare sa ma casatoresc , sa-mi intemeiez o familie si mai ales sa am copii, multi copii , dar de fiecare data ma razgandeam , imi era teama de acest act al casatoriei , imi este teama si acum si-mi este teama chiar si de o convietuire in doi ,singuratatea nefiind o optiune , in plus am nevoie de comunicare si totusi ......!!!!
Sybilla
Postat pe 10 Septembrie 2009 18:38
pai, pb ar fi bine sa treci peste lucrurile de care iti este frica!
fleur_de_lis
Postat pe 10 Septembrie 2009 18:41
As intelege toata aceasta teama de casatorie daca nu s-ar fi inventat divortul, dar asa....
after
Postat pe 10 Septembrie 2009 19:52
nu e vb de teama de casatorie...pur si simplu nu poate sa faca pasul nu'i asa 218?? era si un film, runnaway bride...cred!
fleur_de_lis
Postat pe 10 Septembrie 2009 19:58
Buna,eu cred ca sunt persoane care oricat de mult si-ar dori ,nu-si pot invinge teama.Sau pur si simplu nu intalnesc persoana pentru care sa simta ca pasul trebuie facut.
Cred totusi ca odata facut pasul,daca este intr-adevar alaturi de persoana potrivita ,totul poate fi posibil chiar si sa imbatranesti impreuna.

sunset474
Postat pe 10 Septembrie 2009 20:08
eu am fost invers de la 12 ani ...vazand exeplu mamei mi-am inoculat in cap ca pana la 30 de ai sa nu ma marit si ca atare a fost

dupa 30 de ani ...mi-am spsui de v afi sa fie o sa fie ..de nu tot la fel de bine
cinezee
Postat pe 10 Septembrie 2009 21:51
De la: garbo037474, la data 2009-09-10 20:08:06Buna,eu cred ca sunt persoane care oricat de mult si-ar dori ,nu-si pot invinge teama.Sau pur si simplu nu intalnesc persoana pentru care sa simta ca pasul trebuie facut.
Cred totusi ca odata facut pasul,daca este intr-adevar alaturi de persoana potrivita ,totul poate fi posibil chiar si sa imbatranesti impreuna.



si eu cred la fel ..parintii mei sunt impreuna de 33 ani si se iubesc poate mai mult ca la inceput si eu mi-am dorit sa ma marit sa fiu ca ei ..si am avut o relatie de vreo 5 ani de zile ..se vorbea de casatorie dar cumva nu ma simteam "acasa" cu el ..tot timpul aveam senzatia ca tre sa fiu in alta parte ..si apoi l-am cunoscut pe el si chiar m-am simtit 'acasa" oriunde era el si m-am maritat dupa 5 luni ..desi si eu ziceam ca pana la 30 ar trebui sa "copilaresc"
garbo049387
Postat pe 11 Septembrie 2009 11:51
De la: garbo049218, la data 2009-09-10 18:38:48In tinerete imi doream cu disperare sa ma casatoresc , sa-mi intemeiez o familie si mai ales sa am copii, multi copii , dar de fiecare data ma razgandeam , imi era teama de acest act al casatoriei , imi este teama si acum si-mi este teama chiar si de o convietuire in doi ,singuratatea nefiind o optiune , in plus am nevoie de comunicare si totusi ......!!!!
dar cand faci hata bata nu tie teama?
yanyacharberet
Postat pe 11 Septembrie 2009 12:09
Yany o fi mai bine fara casatorie ....daca nu ii comvine ...pune stop si o ia de la capat
cinezee
Postat pe 11 Septembrie 2009 16:01
De la: cinezee, la data 2009-09-11 16:01:25Yany o fi mai bine fara casatorie ....daca nu ii comvine ...pune stop si o ia de la capat


Daca pleci la drum intr-o casnicie cu gandul de ai pune capat mai bine ramai in statie.
sunset474
Postat pe 11 Septembrie 2009 16:05
De la: yanyacharberet, la data 2009-09-11 12:09:43dar cand faci hata bata nu tie teama?

Poate nu arata partenerul atat de rau incat sa o sperie...
after
Postat pe 11 Septembrie 2009 16:09
CRED CA TU NU AI CITIT CU ATENTIE POSTUL MEU
De la: garbo037474, la data 2009-09-11 16:05:30
Daca pleci la drum intr-o casnicie cu gandul de ai pune capat mai bine ramai in statie.
cinezee
Postat pe 11 Septembrie 2009 16:22
......Tanarul indragostit se infiinteaza la tatal iubitei :
- Domnule, as dori sa ma casatoresc cu fiica d-voastra .
- Cu sotia ati vorbit deja ?
- Da, dar daca se poate, as ramane totusi la fiica d-voastra...................


..... Vand nevasta! An de fabricatie: 1986, culoare: roscata, putin uzata: cam de 2 ori pe zi (dar duce mult mai mult), Al doilea proprietar, Cai putere: oooooo Jesus (poa' sa tina o herghelie), Caroseria putin uzata: a fost un mic accident cu un vecin care nu s-a asigurat daca sunt acasa si a venit pe la ea, in urma accidentului el a fost grav avariat iar ea a suferit niste mici atingeri de curea pe aripa stanga spate, dar cu timpul se repara. Pret negociabil, o dau cu accesorii: unu de 3 ani si una de 5 ani. Rog seriozitate!.........
.... Mitica, un barbat plapand, n-a prea avut noroc in casatorie. Prima lui sotie, activista de partid, noaptea in pat, ii tot spunea:
"Mai mult si mai bine, Mitica!"
A doua era profesoara:
"Repeta, Mitica!", ii tot spunea.
A treia, farmacista, il innebunise: "Mitica, de trei ori pe zi: dimineata, la pranz si seara".
Dar acum, cu a patra, a avut noroc: inginer agronom. Aceasta a fost intelegatoare:
"Mitica, numai cand poti; Pentru restul, chemam soldatii si studentii.............
sophia1971
Postat pe 14 Septembrie 2009 22:12
De la: Sybilla, la data 2009-09-10 18:38:48In tinerete imi doream cu disperare sa ma casatoresc , sa-mi intemeiez o familie si mai ales sa am copii, multi copii , dar de fiecare data ma razgandeam , imi era teama de acest act al casatoriei , imi este teama si acum si-mi este teama chiar si de o convietuire in doi ,singuratatea nefiind o optiune , in plus am nevoie de comunicare si totusi ......!!!!
.................
...........Este scris n Biblie: Iar voi, soilor, dai dovad de aceeai dragoste fa de soiile voastre pe care a manifestat-o i Cristos fa de biserica Sa cnd a murit pentru ea, ca s-o sfineasc i s-o curee, splnd-o prin botez i prin Cuvntul lui Dumnezeu; pentru ca s i-o poat nfia ca biseric slvit, fr pat sau zbrcitur sau vreun defect oarecare, ci sfnt i lipsit de orice cusur. Iat deci cum au soii datoria s-i trateze soiile, iubindu-le ca pe ei nii. Cci ntruct soul i soia sunt acum una, soul nu-i face dect lui nsui un serviciu i pe sine se iubete atunci cnd isi iubeste sotia!!!...........

Brbaii trebuie s-i onoreze soiile. ..................

i voi, soilor, trebuie s avei grij de soiile voastre, fiind ateni la nevoile lor, acordndu-le nelegerea ce li se cuvine ca vas mai slab, amintindu-v c i ele vor moteni mpreun cu voi harul vieii, pentru ca s nu fie mpiedicate rugciunile voastre.....................
........
........Cinstii csnicia i jurmintele sale i fii nentinai; cci Dumnezeu i va pedepsi cu siguran pe toi cei care sunt imorali ori svresc adulter..... e0038:
sophia1971
Postat pe 14 Septembrie 2009 22:22
Sybilla, ai fost ceruta in casatorie si ai refuzat?
Ai fost casatorita cu cineva, nu a mers, ai avut experiente negative si acum ti-e frica?

Incerc sa-ti inteleg frica. Pare ca frica de inaltime, ca frica de apa, ca frica de esec. Probabil ca ai avut in jurul tau casnicii nu tocmai fericite. Probabil ca te-ai inspirat din ele, probabil ca, la modul general, vezi doar partea rea a lucrurilor.
Eu am trecut printr-un divort, dar n-am ramas cu frica. Eu vreau sa traiesc cu cineva. Nu vreau neaparat casatorie, daca se va ajunge si la asta...so be it! Why not? Nu inteleg...confunzi conceptul cu persoanele? sau cu o relatie de dragoste? Casatoria e o entitate in sine...ea traieste pe baza relatiei dintre 2 oameni.Ia nastere atunci cand cei doi gandesc ca :oooo, What a wonderful world !...si chiar asa si e... nu-mi pare rau ca am trait expertienta asta. A fost frumos ! Ai impresia ca poti escalada muntii intr-o fractiune de secunda, nici o problema nu e o problema, vezi doar partea frumoasa a lucrurilor...It's like magic ! Oare te-am facut cat de cat curioasa?
Nimeni nu-ti poate garanta nimic, daca asta vrei sa afli. Stii..."om trai si om vedea". Totul e relativ, nu cauta adevaruri general valabile. Cauta viata, traieste-o. Ea te-a chemat, te-a chemat in ea. Vezi ce vrei tu de la ea, gandeste-te bine si apoi cere-i. Dar vezi sa nu-i intorci spatele niciodata !!!
Ehhh, acu' urmeaza partea de care ti-e frica :cand relatia dintre ei nu mai functioneaza, apare Dizvortul (ma rog...nu chiar asa de simplu...exista perioade in care se inceraca salvarea, resuscitarea...si ele ne ajuta intr-un fel sa ne descoperim pe noi, cu adevarat. Sa intelegem ce nu am facut bine, sa incercam sa reparam-si tot asa...). Daca vrei sa traiesti cu cineva, alege asta. Nu te mai gandi atat la faptul ca ti-e frica de casatorie. Poate nici n-o sa ajungeti acolo...Intra intr-o relatie cu cineva, descoperiti-va- asta ar fi primul pas spre "vindecare"
garbo025622
Postat pe 24 Septembrie 2009 12:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Important.....Pt a avea o viata mai buna si mai linistita 231 De la: camelyta 1 Decembrie 2009 15:36
cateva cuvinte despre sotul perfect 190 De la: elodia 24 Aprilie 2010 11:21
de cat timp sunteti intr-o relatie fara sa fiti casatorite? 31 De la: aalexa 23 Septembrie 2014 09:46
Happy end 9 De la: sorinara 22 Mai 2012 23:18
Mi-as fi dorit sa aiba mai multa experienta .... 59 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:21
Setari Cookie-uri