PARCAREA MASINILOR PERSOANELOR CU HANDICAP

Care lege? SPUNE NUMAR, AN, S-O CITESC SI EU . IN LEGE NU SCRIE CA NU AI DREPT DE PARCARE PE LOCURILE CU INSEMN DE HANDICAPAT DACA NU AI CARD. IN LEGE SCRIE CLAR CA NU POTI PARCA PE UN LOC DE HANDICAPAT DACA NU ESTI HANDICAPAT. Suntem turci sau ce? Facem seminar pentru cititul si interpretatul legilor ca nu se mai poate!!!!!!!!!!!!!!!!
Gabriela_Apostol_1
Postat pe 8 Ianuarie 2014 19:20
in nici un caz nu e vorba de rasism, sau sotul tau face parte din cu totul o alta rasa umana??? mai stii?
edelweiss_3881
Postat pe 8 Ianuarie 2014 19:22
cred ca chiar ai o problema cu intelesul.

''masina care parcheaza pe locurile special amenajate pt handicapati trebuie sa aiba la vedere insemnele de rigoare.''

masina ta are asa ceva pe ea? NU
ce vrei mai mult?
am fost clara?
vivacedonna
Postat pe 8 Ianuarie 2014 19:24
Din ce lege ai citat? Vreau sa stiu numarul si anul in care s-a adoptat.
Gabriela_Apostol_1
Postat pe 8 Ianuarie 2014 19:39
Sotul meu e roman nascut si crescut in Romania. Am folosit acel termen pentru ca s-a legat de el intr-un mod foarte urat, facandu-l "handicapat" Eu nu am zis ca nu are o problema grava la picior. Dar a te adresa cuiva , chiar si schiop, facand referire la handicapul lui dovedeste multe carente in educatie.
Gabriela_Apostol_1
Postat pe 8 Ianuarie 2014 19:44

Gabriela, tu ai permis de conducator auto?
daca da, atunci l-ai obtinut ca toata lumea, prin examen scris si practic. banuiesc.:(

Ceea ce numesti tu "abuz", pt. cei ce fac legile si vegheaza ca ele sa fie respectate, denota ca si-au facut treaba conform incalcarii acestei legi.
1)Sotul a incalcat legea parcand in loc permis(fizic) dar nu cu documentul la vedere.
2)Mila nu este stipulata in lege.
3) In caz ca dizabilitatile exista trebuiesc dovedite cu acte medicale pt. obtinerea cardului.
4)Cardul la purtator sa fie vizibil in mom. parcarii pe spatiul special amenajat prevazut cu indicatoare.

5) mergi si scoate-ti cardul si nu mai bate apa'n piua.


PS. in caz ca tu conduci masina sotului, nu ai handicap sau cum vrei sa-l numesti, si esti prinsa pe locul de parcare cu cardul lui la vedere ii naspa rau. AI INCALCAT legea.:(nici acum' nu-i clar?
Fss_ssu
Postat pe 8 Ianuarie 2014 20:04
pai draga mea,
nu am de ce sa tin minte numere de legi si articole...plus modificarile aferente.
citeste tu legea aia si vei vedea ca asa este, in alte cuvinte.
eu am scris pe intelesul tau.
vivacedonna
Postat pe 8 Ianuarie 2014 20:56

auzi VITA, cere tu carnet de parcare, ca esti vizibil mai handicapata ca barbatu-tau!
Pune dreak mina si cauta nr legii pe google singura, nu trebuie sa ti-o spuna nimeni! E aliniata la legislatia europeana, astea sint legile peste tot in lume, nu te-ai trezit tu acum in cotetul tau ca tie si lui barbatu-tau nu va trebuie acte, ca sint "denigrante"!
Cind e vorba sa aiba drepturi de handicapat pe care ceilalti platitori de taxe nu le au, nu mai e "denigrant", nu?

E denigrant sa scrie pe adeverinta ca e handicapat, dar cum dreak nu e denigrant sa beneficieze de favoritisme, reduceri si gratuitati?!

Daca demnitatea ta nu accepta sa isi faca acel carnet, foarte bine, plateste parcarea ca orice alt cetatean, si renunta la beneficii!
Sau cersesti mila sau ridici coada pe sus - si cu poula in cour si cu sufletul in rai nu se poate! Desi la tine la cucuieti asa practica "fruntasii", poate mai ciordesc vreo reducere, cine stie!
quasaria
Postat pe 11 Ianuarie 2014 13:44
De la: Gabriela_Apostol_1, la data 2014-01-08 19:20:49Care lege? SPUNE NUMAR, AN, S-O CITESC SI EU . IN LEGE NU SCRIE CA NU AI DREPT DE PARCARE PE LOCURILE CU INSEMN DE HANDICAPAT DACA NU AI CARD. IN LEGE SCRIE CLAR CA NU POTI PARCA PE UN LOC DE HANDICAPAT DACA NU ESTI HANDICAPAT. Suntem turci sau ce? Facem seminar pentru cititul si interpretatul legilor ca nu se mai poate!!!!!!!!!!!!!!!!

buna ziua,
te rog sa citesti.....
Acte necesare pentru eliberarea cardurilor-legitimaţie pentru locurile gratuite de parcare pentru persoanele cu handicap

Eliberarea acestor carduri-legitimaţie se face în baza prevederilor Legii nr.448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, cu modificările şi completările ulterioare, şi cu prevederile H.G. nr.268/2007 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr.448/2006

1. Listă documente necesare:
cerere (word/pdf);
copie a certificatului de încadrare în grad şi tip de handicap eliberat de comisia de evaluare a persoanelor cu handicap sau decizia eliberată de comisia superioară de evaluare a persoanelor adulte cu handicap, în termen de valabilitate;
copie a actului de identitate al solicitantului;
2 poze 30 x 40 mm, recente;
cardul-legitimaţie expirat, în original, în cazul în care solicitantul a deţinut un astfel de card.
leealeo
Postat pe 11 Ianuarie 2014 13:51
De la: leealeo, la data 2014-01-11 13:51:23
De la: Gabriela_Apostol_1, la data 2014-01-08 19:20:49Care lege? SPUNE NUMAR, AN, S-O CITESC SI EU . IN LEGE NU SCRIE CA NU AI DREPT DE PARCARE PE LOCURILE CU INSEMN DE HANDICAPAT DACA NU AI CARD. IN LEGE SCRIE CLAR CA NU POTI PARCA PE UN LOC DE HANDICAPAT DACA NU ESTI HANDICAPAT. Suntem turci sau ce? Facem seminar pentru cititul si interpretatul legilor ca nu se mai poate!!!!!!!!!!!!!!!!

buna ziua,
te rog sa citesti.....
Acte necesare pentru eliberarea cardurilor-legitimaţie pentru locurile gratuite de parcare pentru persoanele cu handicap

Eliberarea acestor carduri-legitimaţie se face în baza prevederilor Legii nr.448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, cu modificările şi completările ulterioare, şi cu prevederile H.G. nr.268/2007 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr.448/2006

1. Listă documente necesare:
cerere (word/pdf);
copie a certificatului de încadrare în grad şi tip de handicap eliberat de comisia de evaluare a persoanelor cu handicap sau decizia eliberată de comisia superioară de evaluare a persoanelor adulte cu handicap, în termen de valabilitate;
copie a actului de identitate al solicitantului;
2 poze 30 x 40 mm, recente;
cardul-legitimaţie expirat, în original, în cazul în care solicitantul a deţinut un astfel de card.

Fiecare document depus în copie va fi însoţit de originalul acestuia, pentru verificarea autenticităţii.
Cardul-legitimaţie pentru locurile gratuite de parcare se eliberează numai persoanelor cu handicap sau reprezentanţilor legali ai acestora
leealeo
Postat pe 11 Ianuarie 2014 13:53
De la: leealeo, la data 2014-01-11 13:53:28
De la: leealeo, la data 2014-01-11 13:51:23
De la: Gabriela_Apostol_1, la data 2014-01-08 19:20:49Care lege? SPUNE NUMAR, AN, S-O CITESC SI EU . IN LEGE NU SCRIE CA NU AI DREPT DE PARCARE PE LOCURILE CU INSEMN DE HANDICAPAT DACA NU AI CARD. IN LEGE SCRIE CLAR CA NU POTI PARCA PE UN LOC DE HANDICAPAT DACA NU ESTI HANDICAPAT. Suntem turci sau ce? Facem seminar pentru cititul si interpretatul legilor ca nu se mai poate!!!!!!!!!!!!!!!!

buna ziua,
te rog sa citesti.....
Acte necesare pentru eliberarea cardurilor-legitimaţie pentru locurile gratuite de parcare pentru persoanele cu handicap

Eliberarea acestor carduri-legitimaţie se face în baza prevederilor Legii nr.448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, cu modificările şi completările ulterioare, şi cu prevederile H.G. nr.268/2007 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr.448/2006

1. Listă documente necesare:
cerere (word/pdf);
copie a certificatului de încadrare în grad şi tip de handicap eliberat de comisia de evaluare a persoanelor cu handicap sau decizia eliberată de comisia superioară de evaluare a persoanelor adulte cu handicap, în termen de valabilitate;
copie a actului de identitate al solicitantului;
2 poze 30 x 40 mm, recente;
cardul-legitimaţie expirat, în original, în cazul în care solicitantul a deţinut un astfel de card.

Fiecare document depus în copie va fi însoţit de originalul acestuia, pentru verificarea autenticităţii.
Cardul-legitimaţie pentru locurile gratuite de parcare se eliberează numai persoanelor cu handicap sau reprezentanţilor legali ai acestora

si....legea.....care te intereseaza....si care specifica.....
Lege privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, legea nr. 448/2006



Modificat de:
Ordonanta de urgenta nr. 14/2007
Legea nr. 275/2007
Republicare in 2008 legea nr. 448/2006

[Materialul de fata a fost preluat din Indaco Legenet legenet.indaco.ro]

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1006 din 18/12/2006
leealeo
Postat pe 11 Ianuarie 2014 13:56
si....inainte de a te enerva si ratoi la altii,suntem in anul 2014....fiecare are calculator,retea,conectare....exista google.....este foarte usor sa cauti,chiar daca nu lucrezi in domeniu....
te pti abona la ce doresti tu,intreba....si...ai sa vezi....cum primesti si raspunsuri.....
daca tie iti place sa enervezi atata lume....care vine pe forum....sa isi descreteasca fruntile....mergi afara si plimbate....
mai exista varianta....
mergi la orice notar,avocat,....politia rutiera.....scoti banul ...sau nu.....intrebi si ti se va raspunde...
ai inteles????????????

leealeo
Postat pe 11 Ianuarie 2014 14:03
Sunt sigura ca nu a inteles....asa e ea
Rotty
Postat pe 11 Ianuarie 2014 14:07
aici e o buba de mentalitate, nu e vorba de nr legii.... Catirul tot catir, daca e educat in ideea "hai sa dramatizam pe bani", tot asta o sa faca. Si se va face ca nu aude si ca nu pricepe ca permisele astea de handicap sint pe grade, tipuri, gravitate atestata in urma unor analize si diagnostice date de catre personal medical corespunzator.
Ma intreb cum dreak o avea impresia ca aia care ridica masini din parcare pot evalua gradul de handicap al lui barbatu-sau ca il vad ei asa, ca el cam schioapata spre masina - si imediat evalueaza soferul de trailer la ce reduceri si beneficii se incadreaza nenea asta? Cit de timpit poti fi chiar sa crezi ca asta e legea...?
quasaria
Postat pe 11 Ianuarie 2014 14:46
Bai deci pana la urma am ajuns aici cautand un subiect similar dar nu la fel.

ideea care o enunt la spartul targului:

- persoana cu handicap se numeste handicapat
HANDICAPÁT, -Ă, handicapați, -te, adj., s. m. și f. 1. (Persoană) care are o infirmitate

- daca o persoana face asa multi bani in strainatate cu capul ( imi imaginez deja de la 3000 eur/luna in sus ) si probleme de sanatate atat fizica cat si "sociala" , de ce naiba nu sta acolo unde are si conditii mai bune si societati mai intelegatoare

-nu mi se pare corect daca X-ulescu handicapat , sa nu beneficieze de loc de parcare dar in acelasi timp si egala masura nu mi se pare corect ca acelasi X-ulescu sa beneficieze de tot ce ofera statul fara sa puna o amarata de hartie in parbriz ... e chiar asa mult? Ce naiba ii fac !? Il omoara in trafic ca are hartie in parbriz?

- ultima si scopul cautarilor mele: mi-a fost ridicata masina si am un prieten cu handicap locomotor usor , in timp ce era parcata pe loc pentru persoane cu handicap. Pot zice ca a fost el la volan si sa imi recuperez masina fara amenda??? Nu vreau sa ma tiganesc , dar exista oare o lege care sa ma ajute aici?
Alex_Stanciu_1
Postat pe 6 Aprilie 2014 20:36
Pentru vinovati exista numai lege nu si ajutor.
pitiTa_
Postat pe 6 Aprilie 2014 20:41
Tanti ești proasta rău,mai bine nu întrebai.Daca exista legitimație speciala pt parcare la ce dracu nu o pune in geam?A!!!Are mașină automata si ii este rușinie?Atunci plătește in plm si nu te mai plânge ca vita.PS:scoate si tu un grad de handicap că ești dusa rău
Oprea_Dan_1
Postat pe 19 Martie 2015 18:46
...Si tu vorbeste naibii mai frumos , ca oricum nu te mai aude dupa aproape un an .
Rotty
Postat pe 19 Martie 2015 18:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna dimineata ! 109 De la: garbo_468271 20 Iulie 2017 14:36
Ce fel de persoane sunteti? 6 De la: quasaria 1 Noiembrie 2010 14:56
ce sa fac ca sa nu ma insele? 78 De la: garbo_7980 19 Decembrie 2012 00:09
un sfat..va rog!! 36 De la: nelly05 18 Mai 2010 21:25
buna 3 De la: cricat 26 Octombrie 2011 07:22
Setari Cookie-uri