In ziua in care m-am iubit cu adevarat Charles Chaplin

In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am inteles ca in toate imprejurarile, ma aflam la locul potrivit, in momentul potrivit. Si atunci, am putut sa ma linistesc. Astazi, stiu ca aceasta se numeste STIMA DE SINE.

In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am realizat ca nelinistea si suferinta mea emotionala, nu erau nimic altceva decat semnalul ca merg impotriva convingerilor mele. Astazi, stiu ca aceasta se numeste AUTENTICITATE.

In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am incetat sa doresc o viata diferita si am inceput sa inteleg ca tot ceea ce mi se intampla, contribuie la dezvoltarea mea personala. Astazi, stiu ca aceasta se numeste MATURITATE.

In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am inceput sa realizez ca este o greseala sa fortez o situatie sau o persoana, cu singurul scop de a obtine ceea ce doresc, stiind foarte bine ca nici acea persoana, nici eu insumi nu suntem pregatiti si ca nu este momentul...Astazi, stiu ca aceasta se numeste RESPECT.

In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am inceput sa ma eliberez de tot ceea ce nu imi era benefic...Persoane, situatii, tot ceea ce imi consuma energia. la inceput, ratiunea mea numea asta egoism, Astazi, stiu ca aceasta se numeste AMOR PROPRIU.

In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am incetat sa-mi mai fie teama de timpul liber si am renuntat sa mai fac planuri mari, am abandonat Mega-proiectele de viitor. Astazi fac ceea ce este corect, ceea ce imi place si in ritmul meu. Astazi, stiu ca aceasta se numeste SIMPLITATE.

In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am incetat sa mai caut sa am intotdeauna dreptate, si mi-am dat seama de cate ori m-am inselat. Astazi, am descoperit MODESTIA.

In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am incetat sa retraiesc trecutul si sa ma preocup de viitor. Astazi, traiesc prezentul, acolo unde se petrece intreaga viata. Astazi, traiesc clipa fiecarei zile. Si aceasta se numeste PLENITUDINE.

In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am inteles ca ratiunea ma poate insela si dezamagi! Dar daca o pun in slujba inimii mele, ea devine un aliat foarte pretios.

Si toate acestea inseamna SA STII SA TRAIESTI CU ADEVARAT!
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 Octombrie 2010 09:48
Dedicata celor ce azi sunt in orice fel de dificultate.
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 Octombrie 2010 09:49
Eu nu inteleg titlul.. am impresia ca ii lipseste o prepozitie, ceva, pe undeva..

Bine, nu va inchipuiti ca m-am apucat sa citesc toata filozofia de deasupra, nene, doar ca titlul asta incomplet mi-a sarit in ochi.
anakin
Postat pe 6 Octombrie 2010 17:32
Luna, adica ce ai scris tu mai sus sunt intelepciuni de ale lui Chaplin?
Mie nu mi-a placut niciodata de el asa ca.....merci de dedicatie dar la mine nu se pune.
Plus ca Anakin are si el dreptate.
Ciresica
Postat pe 6 Octombrie 2010 19:21
Da, sunt cuvintele lui Chaplin, mie mi-au placut mult...Ce lipseste, oameni buni din titlu?
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 Octombrie 2010 20:33
luna, ori spui "in ziua in care m-am iubit cu adevarat CU charlie chaplin"

ori..".in ziua in care M-A iubit cu adevarat charlie chaplin"

michelle_
Postat pe 6 Octombrie 2010 20:48
Cred ca intre "adevarat" si Charles trebuia un semn de punctuatie
Ciresica
Postat pe 6 Octombrie 2010 21:01
cireaso, zapacim fata de cap...
michelle_
Postat pe 6 Octombrie 2010 21:05
bine ca nu-l zapacim pe charlie chaplin
in reeest....mie una imi plac acelea
fleurdelis
Postat pe 6 Octombrie 2010 21:11
a, uite ce lipseste:
pe mine m-au invatat sa scriu la romana asa:
titlul - (liniuta) autorul
sau invers: autor - titlul!
cred ca cam asta lipsea
fleurdelis
Postat pe 6 Octombrie 2010 21:13
nope...mie, sincer, nu imi place ce zice chaplin

ma rog, eu raportez totul la mine, si tre' sa zic ca modesta nu am fost niciodata, imi place sa ascult de ratiune, nu ma deranjeaza absolut deloc ca sunt egoista, si amorul propriu e al doilea meu nume
michelle_
Postat pe 6 Octombrie 2010 21:15
eee...asa la bunu' simt....
nu exagerat
fleurdelis
Postat pe 6 Octombrie 2010 21:17
nu-mi place CC, nu-mi plac filmele lui comuniste si dramtice, umorul lui trist si sinistru si nu-mi place nimic din ce-i insirat mai sus. Minte in afirnmatiile lui pentru ca el a fost un excroc fara pasiune pentru lume si face probaganda leninista.
Punct.
Si da, macar o liniuta ar ajuta textul.
Ciresica
Postat pe 6 Octombrie 2010 21:19
aiaaaa iereaa domnuleee.....
o liniutza colea
fleurdelis
Postat pe 6 Octombrie 2010 21:21
binee..euniciodata nu m-am "iubit" cu adevarat si cred ca de aia
fleurdelis
Postat pe 6 Octombrie 2010 21:25
Da, mai fetele, lipseste liniuta...Eu lasasem un spatiu intre adevarat si Charles.
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 Octombrie 2010 21:33
bineee eu mai si stiam ca-i spune charly chaplin
da'n fineee
fleurdelis
Postat pe 6 Octombrie 2010 21:35
De la: me_reloaded, la data 2010-10-06 20:48:11luna, ori spui "in ziua in care m-am iubit cu adevarat CU charlie chaplin"

ori..".in ziua in care M-A iubit cu adevarat charlie chaplin"



Nu, nu m-am iubit cu el...Acum am vazut si eu ca spatiul liber nu e liber. Nush cum sa corectez.
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 Octombrie 2010 21:36
nu mai e liber??
fleurdelis
Postat pe 6 Octombrie 2010 21:38
nu poti sa mai corectezi

eventual sa o rogi pe andra sa corecteze ea....
michelle_
Postat pe 6 Octombrie 2010 21:39
eu o rog pe andra de-o luna sa corecteze cavaleru....
so.....ia rugati!
fleurdelis
Postat pe 6 Octombrie 2010 21:40
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-10-06 21:33:25Da, mai fetele, lipseste liniuta...Eu lasasem un spatiu intre adevarat si Charles.


Luneto, sincer.. in opinia ta, care este legatura de cauzalitate intre spatiu si liniuta?.. ca mie imi scapa acum..
anakin
Postat pe 6 Octombrie 2010 22:39
De la: anakin, la data 2010-10-06 22:39:27
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-10-06 21:33:25Da, mai fetele, lipseste liniuta...Eu lasasem un spatiu intre adevarat si Charles.


Luneto, sincer.. in opinia ta, care este legatura de cauzalitate intre spatiu si liniuta?.. ca mie imi scapa acum..


Pai e simplu, anakin, puiule, in loc sa pun linia am lasat spatiu, ca sa se intelega titlu-autor.
Luna_in_capricorn
Postat pe 7 Octombrie 2010 10:00
ma rog, eu nu prea le vad substituindu-se una pe cealalalta.
anakin
Postat pe 7 Octombrie 2010 13:38
Circotas mai esti Anakine.
Ciresica
Postat pe 7 Octombrie 2010 20:17
Da, ma uitai acum doua seri la "Cronica" si ramasei setat.
anakin
Postat pe 8 Octombrie 2010 15:30
Exprimat nesofisticat, dar cu inteles maxim, textul de mai sus e ca o colectie de "porunci".
E bun, mie mi-a placut.
Chartreux
Postat pe 19 Octombrie 2010 08:39
FRUMOS......
Iarta-i pe rautaciosi.
Uneori mergem contra valului ,dar cu sufletul impacat .Asa- viata.
garbo005851
Postat pe 22 Octombrie 2010 12:45
VEDETI CE INSEAMNA LIPSA UNUI SEMN DE PUNCTUATIE?
CRED CA DUPA CUVINTUL "ADEVARAT" TREBUIA PUS UN PUNCT.
SI NU VA SPERIATI! NU E VORBA DE NARCISISM.
E FOARTE BINE SPUS. DE CE SA NU NE IUBIM!
LOUIS
Postat pe 25 Octombrie 2010 15:00
E foarte interesant si chiar ma ajuta. multumesc din suflet numai bn
garbo073883
Postat pe 28 Octombrie 2010 13:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cer un sfat 73 De la: garbo080088 28 Iunie 2014 00:35
De ce oare si femeile sunt asa rele? Din cauza ca nu se exteriorizeaza? 187 De la: garbo058987 14 Februarie 2011 14:30
despre copii 2 De la: Ciresica 20 Iunie 2010 21:03
Poate gelozia sa protejeze iubirea? 1 De la: cameliaradu 5 Iulie 2009 13:11
Agentia OnVouge 2 De la: eu_geminy 2 Octombrie 2010 21:33
Setari Cookie-uri