Ce se poate face ????

Da,cred ca aceasta este metoda cea mai "avantajoasa" din toate punctele de vedere pt linistea pe care vreau sa o am si pt maturitatea sau imaturitatea de care trebuie sa dea dovada copilul acesta .Am ajuns sa-i spun ca nu voi avea nevoie nici macar de un pahar de apa deoarece sunt sigura ca nu s-ar deranja sau poate indiferenta totala pe care o manifesta in momentul de fatza ar fi aceeasi L-am crescut singura de la frageda varsta de doi ani.I-am dat tot ce se putea mai bun, mai IN, i-am ales scolile, gasit munca,cadorisit cu masina sub sezut la 18 ani si iata ca" tot nu am facut nimic" .Acum am obosit ,am obosit sa dau, sa caut ,sa gasesc si sa nu primesc in schimb nici macar recunostinta sau respect .Cand zic respect ma refer la respectul purtat unui parinte .La respectul pe care eu l-am dat parintilor mei,acei parinti care mi-au dat viata si doar putinul ce se putea in acele vremuri .Ma simt vinovata ,vinovata de faptul ca nu i-am dat posibilitatea sa inteleaga ca totul are un pret ,ca totul cere sacrificiu si nimic nu e gratuit ...calitatea pozitiva pe care o are e una singura : "de prea mult bine nu are vicii,nu bea, nu se drogheaza "restul e cum am descris in randurile anterioare Indiferenta ,egoism max, lipsa de respect, imaturitate
garbo_378700
Postat pe 13 Iulie 2013 02:05

" de prea mult bine nu are vicii , nu bea, nu se drogheaza"....
Stii tu?.....poate cel putin in vazul tau nu....dar nu trebuie s-o faca de mana cu tine ca sa "apreciezi" tu asta, hai sa fim seriosi!
Daca ma axez pe spusele din ghilimele constat ca abia acum, (la varsta asta) isi cauta orientarea dar nu unde/ cum trebuie
Deci faptul ca i-a lipsit tatal in timpul cresterii este o cauza dar ii prea tarziu sa-i aduci unu in casa acum care sa-si impuna punctul de vedere ca barbat si sa ti-l educe/ modeleze.Tot singur va trebui sa o faca si ca sa nu crezi ca num' despic firul in 14, trebuie sa te distantezi usor de tot binele si obiceiurile ce le aveai pt. el in speranta ca asa iti "cumperi" linistea si multumirea sufleteasca.
Cert este ca nu trebuie sa te inarmezi cu o nuia la lustra, o bata dupa usa sau mai stiu eu ce arma,
ci trebuie sa te inarmezi cu multa stapanire de sine sa stii sa spui nu cand el doreste multe(in caz ca il mai pasuiesti sa stea cu tine si daca tacerea iti spune ceva, este totusi o arma puternica pt. a vedea cu ochii tai o cale spre care se indreapta fiul tau.
Sorry! Nu trebuie sa cauti vina sau vinovat, incearca sa gasesti o solutie pt. a indrepta situatia creata caci adevarata vina tu o porti in totalitate si daca sfaturile de pe aici iti sunt benefice, recurge la ele, te rog fr. caci, o viata ai si trebuie sa te si bucuri de ea nu numai sa dai fara sa primesti nimic in schimb.
Succes si numai bine!:(
Fss_ssu
Postat pe 13 Iulie 2013 10:25
Supărici, am avut dreptate?
Axl_R
Postat pe 13 Iulie 2013 10:30

700, se pare ca noaptea ti-e un sfesnic bun!

numa' bine, ziua!

Re, ai dreptate ....o sa mai primeasca!:(...dar nu de la un tata adevarat!

Salut, va si fug!.....daaaa, numa' pi fete!

Fss_ssu
Postat pe 13 Iulie 2013 10:30
well... partea cu "pleaca atunci cind vrea el" m-ar amuza, sincer. Si raspunsul e wtf esti tu, putzica?
Fa-ti bagajele, pleaca atunci cind e el la job, angajeaza o firma sa iti care mobila si lucrurile si vinde apartamentul. E pe numele tau, poti sa il vinzi cind vrei. Sa se bata cu proprietarul, proprietarul nu mai esti tu.
Ce o sa faca in continuare?
Treaba lui.
E major, vaccinat. Are job, iar daca n-ar avea ar putea sa isi gaseasca.

In al doilea rind, nu fii atit de sigura ca "nu bea, nu se drogheaza".Atitudinea n-ar spune asta. In special partea cu strinsul de git e apucatura de drogat in sevraj. Iar daca are bani pe mina si dispar in mod nejustificat e alt indiciu.

quasaria
Postat pe 13 Iulie 2013 12:28
Draga '700'......am citit topicul , m-am intristat , m-am indignat , m-a durut sufletul , dar chiar m-am enervat cand am ajuns la partea in care spui senina , ca a-i pleca tu si l-ai lasa pe l el, numai sa ai liniste...!!!!! REVINO-TI ..!!! Nici9 sa nu-i pomenesti de asa ceva....va face mai rau , ca sa scape de tine . Asa ceva nu trebuie sa faci in nici un caz..!! Nu vanzare , nu mutare...tu nu trebuie sa faci asta !! Pe el sa-l trimiti la plimbare... Daca e atat de viteaz si si-a batut si jignit mama, sa fie la fel de viteaz si sa-si gaseasca un acoperis ..!! te rog , incearca sa iei o pauza , sa te poti linisti si sa gandesti limpede . Am impresia ca aceasta agresiune , cu lovituri si strans de gat s-a produs destul de recent...daca da , eu iti sugerez , sa mergi la inst. medico-legal si sa-ti scoti un certificat, te costa ceva, dar nu mult , pentru ca o sa-ti fie de folos in viitor . Spun asta , pt. ca sunt de acord cu cei de aici care ti-au spus ca vor mai urma lovituri , agresiunidin partea lui. De aceea, e bine sa ai acest document , care poate constitui proba la plangerea pe care o poti face la un moment dat , care sa ateste violenta lui si faptul ca recidiveaza , ca este un pericol sa mai locuiasca cu tine. desigur, e de preferat sa nu ajungi acolo, ci sa o rezolvi amiabil, discutand cu el, dar...daca nu a vrut pana acum, de ce sa vrea de acum incolo?? Lui ii convine. Si acum am ajuns la cealalta parte a ceea ce cred ca ar trebui sa faci . Tu trebuie sa schimbi ceva in felul in care traiti...adica...cere-i bani pt. intretinere, facturi. Nu-i mai spala lucrurile, lenjeria , nu-i mai face curat in camera. Nu mai gati , nu ii mai da mancare , pune-l pe el sa-si cumpere, sa-si gateasca . Masina, e pe numele lui..??Poti actiona si aici , daca e pe numele tau .Va riposta, dar trebuie sa fii pregatita. nu degeaba ti-am spus sa-ti scoti acel certificat . Fa-l sa nu se mai simta confortabil . NU CEDA casa ta, pentru care ai muncit din greu , doar pt. ca el e un nesimtit egoist si NERECUNOSCATOR , cu vocatie de TRANTOR !!! te rog...linisteste-te..si gandeste-te logic, clar , matur...ok..?? Noi suntem aici, alaturi de tine.. Ganduri bune sa ai..draga "700"..!!
libra66
Postat pe 22 Iulie 2013 12:07
Lai scapat din mina mai de demult si acum culegi roadele.Nu cred ca la virsta asta il mai poti schimba.
garbo_14167
Postat pe 22 Iulie 2013 13:01
De la: garbo_14167, la data 2013-07-22 13:01:55Lai scapat din mina mai de demult si acum culegi roadele.Nu cred ca la virsta asta il mai poti schimba.
Normal ca l-a scapat din mana copiii au personalitate decand incep sa mearga si se indeparteaza de parinti explorand .Si eu locuiesc impreuna cu fiul meu student dar exista niste limitari si reguli! nu cred ca de sfaturi ai nevoie ci de tarie de caracter de a-ti impune punctul de vedere si de a stabili niste reguli clare !DAR tu sa fii prima care le respecta ! Deci fara exceptii de la ele si o discutie revelatoare in fata uneia din personele din anturaj sau familie care are si autoritate in fata tanarului ! Si pe care sa il si ia in seama in cazul respectiv! APELEAZA SI LA UN PSIHOLOG DACA ITI PERMITI! NU AI DE PIERDUT ! SUCCES
garbo_19362
Postat pe 31 Iulie 2013 11:07
Ai dreptate intru totul G 362 . Ce s-a mai intamplat intre timp cu tanarul atat de naravas? Aveti dreptate si voi cele care credeti ca ar putea fi drogat , dar si lipsa tatalui poate fi un motiv . Crescut de o mama care i-a satisfacut toate cererile si care nu l-a refuzat niciodata....Doamne, nici nu vreau sa ma gandesc! Si copilul meu a fost si este plin de personalitate . Am avut mari probleme cu el in a-l aduce pe drumul cel drept.Ca sa va dau un exempu : la parterul unui bloc vecin s-a infiintat o sala de jocuri mecanice (el avea cam 15 ani atunci) si, desigur, impreuna cu altii sau singur, o frecventa . M-am dus la patron si i-am spus, cat se poate de ferm , ca daca il mai lasa pe copilul meu minor sa intre acolo ii aduc politia pe cap. Nu l-au mai prmit si in scurt timp chiar s-au mutat de langa noi. Am apelat chiar la psiholog cand am crezut ca am ajuns la capatul rabdarii . Am facut foarte bine , mi l-a potolit, iar acum, la 23 de ani e cel mai cuminte baiat. Are casa lui insa acum sta cu noi fiind si student Daca se muta la el sper sa o faca cu o fata, sa nu stea singur ca tot pe capul meu va veni pana la urma.
Gabriela_Apostol_1
Postat pe 5 Ianuarie 2014 23:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O solutie simpla pentru acnee !!! 11 De la: crinolina_34 12 Iunie 2017 17:57
Avem nevoie de ajutor! 9 De la: b727ana 11 Iulie 2012 15:39
Am nevoie de ajutor 87 De la: dor72 25 Iunie 2011 23:43
Ce sanse credeti ca are relatia mea? 34 De la: fleurdelis 24 Mai 2010 20:26
Ce se poate face ???? 39 De la: garbo_378700 5 Ianuarie 2014 23:52
Setari Cookie-uri