Un sfat plsss

Incep a va povesti ca acum ceva timp am cunoscut un barbat mai mare cu 20 de ani ca mine , eu avand 22 . la inceput nu m a atras cu nimic dar cu timpul l-am cunoscut mai bine si ne-am apropiat ...el are 2 copii 4 si 6 ani , nevasta fiind decedata... se poarta frumos cu mine si ma tot gandesc la el , dar pe de alta parte nu stiu ce sa fac sau ce sa le zic parintilor , el e cetatean strain lucreaza in domeniul politiei (carabinier) . as vrea sa pot sa l uit ca totusi e o diferenta de varsta dar nu reusesc , mentionez ca el vrea o relatie serioasa si eu nicidecum nu sunt pregatita , mai sunt si copiii la mijloc. pfff
Princess1990
Postat pe 24 Iunie 2013 01:04
pentru urmatorii 15 ani ... nu as zice ca vor fi probleme... dar cant tu o sa ai 40 ... si el vreo 60 ...
dar oricum pana atunci mai este...!

totusi sunt de parerea ca poti gasi unul destul de bun si interesant .. si tot asa de strain ca si militianul asta... insa cu vreo ...10 -15 ani mai tanar decat el ...!
daca tot esti in tara aia... vezi ca sunt destui .................
dar lasa, mai bine...
succesuri!
heartbit
Postat pe 24 Iunie 2013 01:17
Iote ca m-ai prins..... Nu o sa dureze , doar daca tu esti un monument de rabdare. La 22 de ani , nu ai rabdarea si intzelegerea sa cresti doi copii....doar daca sunt ai tai , sau i iombesti asa de tare sa "cresti" deodata cu ei....Iar el nu e altceva decat.....militzian (cum itzi ziceam )
Rotty
Postat pe 24 Iunie 2013 01:33
dar tu ce parere ai?
N-ai nici o parere? Tu ce crezi, ce simti, ce vrei???

Cum mama ma-sii poate cineva pune probleme de genul asta ca si cum si-ar cumpara o palarie: hm, mi se potriveste...sa incerc alta... o sa se supere mamica?

Mai sint si doi copii mici la mijloc!
quasaria
Postat pe 24 Iunie 2013 12:42
Q , io incep sa nu ma mai mir de nimic....
Rotty
Postat pe 24 Iunie 2013 13:03
Daca l-ai iubi nu ai cere sfatul nimanui...............ci ai dori sa fie al tau asa cum este .Asteapta sa fii indragostita .......o sa vezi cum o sa spui la toata lumea cine e iubitul tau.
garbo_4210
Postat pe 29 Iunie 2013 07:45
Poi... am avut o colega acum cativa ani care tot asa prin Italia s-a incurcat c-un macaronar, la inceput dragoste multa, placere, bucurie... apoi a venit si un copil dar, dupa copil a mai venit si cate o palma, cate un pumn, chiar si cu piciorul si tot asa, apoi s-a ascuns fata prin romanica ca vroia macaronarul sa-i ia copilasul si am mai auzit o poveste asemanatoare si inca una...
Poi daca tot vrei sa-ti inmoaie cineva oasele ca sigur, sigur macaronarii le stiu cu destea, dece nu te incurci cu un romanasi si va vindeti pielea atat de ieftin acestor tzigani ce erau considerati in europa pana sa patrundem noi pe la ei si sa le aratam cine sunt tzigani cu adevarat... Ai dreptate militianul poate are si bani dar si stie sa bata bine si mai ales militian are si relatii. iti toarna si un plod foarte repede si te trimite singurica la romanica precum te-ai dus acolo la ei... Dar tu stii mai bine ce e de facut sii... oricum o vei face de capul tau, DE CE NE MAI IMPLICI PE NOI???
garbo088037
Postat pe 29 Iunie 2013 08:51
Daca tu insati spui ca:
- nu esti pregatita pentru o relatie serioasa, iar el asta vrea;
- nu stii ce sa zici despre copiii aia, iar el totusi ii are si n-o sa-i arunce la tomberon;
- nu stii ce sa le spui parintilor tai, cand tot ce e de spus e adevarul;
nu iti inteleg deloc intrebarea, ca ti-ai raspuns deja singura.

Totusi, de dragul discutiei pe forum:
Fie ii spui ca nu doresti o relatie serioasa, astfel incat sa te poata trata si el ca atare, fie rupi relatia, pt ca - in mod evident - nici tu nu indeplinesti cerintele lui, nici el pe ale tale.
SAU continui sa faci ce faci acum, adica sa incurci si amagesti un om, tata a doi copii, ca nu poti sau nu ai chef tu acum sa-l uiti.
garbo_12042
Postat pe 29 Iunie 2013 09:24
Ah: Basca faptul ca mi se pare sinistru sa te joci cu sentimentele unui om caruia i-a decedat sotia recent. Ai scris ca plodul lui cel mic are 4 ani, deci presupun ca sotia i-a decedat in urma cu 1-2 sau 4 ani maxim. Sinistru, repet. Tu alta treaba chiar nu aveai/ai?
garbo_12042
Postat pe 29 Iunie 2013 09:42
" Ai scris ca plodul lui cel mic are 2 ani,"


Frumoasa exprimarea . Daca taceai , filozof ramaneai .
Rotty
Postat pe 29 Iunie 2013 09:45
A scris ca are 4 oricum, mai bine observai asta. Rectific, 4 ani, nu 2.

Cat despre comentariul rautacios, "plod" e peiorativ si popular, cat si arhaism, se preteaza discutiei si lasa talentele.
garbo_12042
Postat pe 29 Iunie 2013 09:48
Buna, eu am 23 de ani dar anul trecut am cunoscut si eu unul cu 10 ani mai mare ca mine si nu a tinut.... pt ca e normal ca unul mai in varsta sa isi doreasca o iubita atat de tanara dar eu zic sa renunti la el ca nu e iubire ce zici tu acolo. Probabil iti tot spune si arata ca esti totul pentru el si bla bla si aste te face si pe tine sa crezi ca e iubire. ITI DISCTRUGI VIITORUL! Eu am renuntat la el si recunosc ca mi-a fost foarte greu, si inca ma mai gandesc la el dar stiu ca e mai bine asa, si ca nu imi distrug viata alaturi de o persoana mult mai in varsta. In cazul tau e si mai grav, e mult mai in varsta si are si copii, chiar vrei sa ajungi sa cresti copiii altuia, sa fim seriosi. Gandeste-te foarte bine si ia decizia corecta. Eu iti spun din start ca nu o sa tina si o sa iti faca mult rau daca nu renunti la el cat mai repede si iti vorbesc din propria experienta.
DUTE SI DISTREAZATE CU PRIETENI DE VARSTA TA CA VIATA E FOARTE FRUMOASA LA VARSTA ASTA!!!
carlina
Postat pe 29 Iunie 2013 09:54
De la: garbo_12042, la data 2013-06-29 09:48:11A scris ca are 4 oricum, mai bine observai asta. Rectific, 4 ani, nu 2.

Cat despre comentariul rautacios, "plod" e peiorativ si popular, cat si arhaism, se preteaza discutiei si lasa talentele.



Am citit postarea fetei , nu te ingrijora tu de asta. Mai bine ti-ai rectifica "comentariul rautacios" , ca nu ai nici un motiv sa te adresezi in felul asta . Iar despre "basca" ......e din par de oaie ?

http://www.youtube.com/watch?v=0Xgbl-3hBS8

Rotty
Postat pe 29 Iunie 2013 10:02
Am depistat un troll si ma voi limita la a comenta articolele si postarile initiale, ca presupun ca despre asta e vorba de fapt, nu despre comentatul altor comentarii.
garbo_12042
Postat pe 29 Iunie 2013 10:34
Se numeste cumva,Francesco?
adana1996161
Postat pe 29 Iunie 2013 12:09
Traieste cu el o frumoasa poveste de dragoste , daca va iubiti........Eu m-as opri aici!!!!
garbo105616
Postat pe 29 Iunie 2013 14:27
De la: carlina, la data 2013-06-29 09:54:56B chiar vrei sa ajungi sa cresti copiii altuia, sa fim seriosi.
DUTE SI DISTREAZATE CU PRIETENI DE VARSTA TA CA VIATA E FOARTE FRUMOASA LA VARSTA ASTA!!!


auzi, creatura sinistra, 1 - pina "la virsta asta" oricit ar fi "viata foarte frumoasa" ar fi trebuit macar sa inveti sa scrii! 2- tine minte bine sa nu te reproduci vreodata, pina nu se inventeaza autofecundarea - ca sa nu fie cumva "ai altuia". Sa fie 100% ai tai! Si sa fie neaparat ingropati odata cu tine cind oi da ortu' popi.
quasaria
Postat pe 29 Iunie 2013 15:17
De la: garbo088037, la data 2013-06-29 08:51:20Poi... am avut o colega acum cativa ani care tot asa prin Italia s-a incurcat c-un macaronar, la inceput dragoste multa, placere, bucurie... apoi a venit si un copil dar, dupa copil a mai venit si cate o palma, cate un pumn, chiar si cu piciorul si tot asa, apoi s-a ascuns fata prin romanica ca vroia macaronarul sa-i ia copilasul si am mai auzit o poveste asemanatoare si inca una...
Poi daca tot vrei sa-ti inmoaie cineva oasele ca sigur, sigur macaronarii le stiu cu destea, dece nu te incurci cu un romanasi si va vindeti pielea atat de ieftin acestor tzigani ce erau considerati in europa pana sa patrundem noi pe la ei si sa le aratam cine sunt tzigani cu adevarat... Ai dreptate militianul poate are si bani dar si stie sa bata bine si mai ales militian are si relatii. iti toarna si un plod foarte repede si te trimite singurica la romanica precum te-ai dus acolo la ei... Dar tu stii mai bine ce e de facut sii... oricum o vei face de capul tau, DE CE NE MAI IMPLICI PE NOI???


Draga mea , nu toti italienii isi bat nevestele / iubitele cum nici romanii nu sunt toti la fel, unii calmi altii agresivi mai depinde si de femeie etc . povestea colegei tale e o exceptie si eu cunosc multe cupluri ea romanca el italian si sunt de multi ani impreuna si se respecta. Nu mi toarna nici un 'plod' deoarece nu sunt interesata de copii cu nimeni , eu imi castig banii singura nu sunt interesata de banii lui sau altele, pur si simplu nu stiu daca sa am o relatie sau nu cu el ...strict afectiva fara alte implicari materiale .... nevasta i-a decedat acum un an.
Princess1990
Postat pe 29 Iunie 2013 15:24
De la: garbo_4210, la data 2013-06-29 07:45:42Daca l-ai iubi nu ai cere sfatul nimanui...............ci ai dori sa fie al tau asa cum este .Asteapta sa fii indragostita .......o sa vezi cum o sa spui la toata lumea cine e iubitul tau.




Ai dreptate , problema e ca eu imi petrec vacanta de vara acasa in Romania nu vreau sa raman aici si lui nu prea ii convine.... nu vreau nici sa il incurc , si eu acasa el acolo nu stiu cum va fi! multumesc pentru parere !te pup
Princess1990
Postat pe 29 Iunie 2013 15:28
eu zic sa faci in asa fel sa iti treaca ... e mai mare... are doi copii care au nevoie de mama...esti pregatita sa fii mama? eu am crescut doi copii ai mei si a fost greu e drept ca acum privesc cu mandrie la ei ...gandeste-te ca poate ai sa vrei si tu copiii tai...esti tanara si ai viitorul in fata nu ti-l inchide, dar pana la urma fiecare isi face viata asa cum crede
garbo_9663
Postat pe 29 Iunie 2013 15:48
in primul lucru ai gasit un italian iar in al doilea esti norocoasa pentru ca italieni sunt barbati de familie si stiu sa te rasfete cu tandrete... De la un barbat italian la un roman este diferenta de la cer la pamant eu am avut o relatie frumoasa cu italian si iti pot spune ca m-am simtit in fiecare Sfanta zi iubita, apreciata nu ar trebui sa mai ai nici o temere doar gandeste-te foarte bine pentru ca barbatii italiani sunt de familie si de lunga durata fara tradari, nu cum prefera de obicei ai nostri romani a insela.
Te pot intelege ca ai impresia de-a nu fi pregatita dar in situatia care esti tu pusa in acest moment este mai mult de frica, confuzie din punctul meu de vedere, parerea mea este ca ai putea sa risti nu vei avea nimic de pierdut dimpotriva numai de castigat asta numai daca te vei pregati pshic si emotiv sa mergi pe aceeasi lungime de unda alaturi de el pe drumul vietii si vei fi fericita.
Mult noroc in viata!
garbo_8731
Postat pe 29 Iunie 2013 18:13
Citeam intr-o carte prafuita ca diferenta trebuie sa fie de maximum 7-10 ani si ca cei doi trebuie sa-si asume conceperea , cresterea si educarea copiilor. Carticica se numeste "Ridicarea casniciei la inaltimea de Taina" scrisa de Parintele Arsenie Boca......as fi vrut sa o citesc cand m-am casatorit la 20 ani si jumatate si am vrut sa vad cum e fiul prietenei mamei mele, caci mama lui imi dadea liniste. Astazi nu mai sunt prietene si le-am lasat pe ele doua in Biserica cea noua din sat , pe dealul dinspre Apus, si eu am mers la mormintele bunicilor si strabunicilor si m-am rugat sa gasesc un loc de munca ca sa-mi pot creste baiatul si fata cu fruntea sus si cu frica de Dumnezeu si sa fiu langa ei pana vor avea singuri cum sa munceasca, pe dealul dinspre Rasarit al unui sat din Romania de unde am plecat acum 22 ani si sunt norocoasa ca am putut merge pe picioarele mele sa cer sfat la bunicii care m-au educat si invatat ce inseamna casnicie, munca respect...dar am fost oarba.
Raspunsul pentru tine e simplu :TU IN CE CREZI? daca il afli nu ai nevoie de pareri straine caci nimeni nu este raspunzator de ce viata vei duce in afara de tine si barbatul de alaturi.
Fii sanatoasa si CREDE!
Numai bine caci s-ar putea sa meriti daca ai grija.
garbo089771
Postat pe 29 Iunie 2013 19:30
Faci foarte bine ca ceri sfaturi! Eu zic sa o iei usurel (vorba italienilor piano piano). Chiar nu e cazul sa te gandesti la un viitor, casatorie, crestere de copii...Cum ziceai tu ca l-ai cunoscut mai bine...ei bine, cunoaste-l si mai bine, din ce in ce mai bine! :)
Ca vrea relatie serioasa e de inteles. Tu ii vei spune ca non sei pronta. Esti foarte tanara. Ia-o usurel. Poti trai o frumoasa prietenie, o experienta, o cunoastere, o iubire- de ce nu?- dar nu-ti semna viitorul!
Cu copiii sa fii mereu binevoitoare si tandra, ai oricui ar fi!
Auguri!
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 Iunie 2013 20:15
Exista italieni excelenti, familisti, atenti, grijulii, acestia sunt foarte atrasi de romance pentru ca sunt frumoase, destepte, harnice, modeste, blande. Italiencele sunt emancipate, moderne prea, materialiste, pretentioase. Din ce in ce mai multi italieni isi indreapta privirile spre straine, in special romance.
Foarte adevarat este ca in Italia nu e zi lasata de la Dumnezeu sa nu auzi de o femeie ucisa de un sot, amant, prieten...Tot ma uit la tv si ascult si vad ca sa inteleg ce se intampla. De ce? De ce se ajunge la crima? Ce se intampla in mintea barbatului? In sufletul lui?
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 Iunie 2013 20:23
Ete , chiair asa ! Fiti cu picioarele pe pamant,zau !
Este domnul Sassu Adrian un parvenit care usor are o viata dubla . Inselator de prsofesie cu toate ca aparentele inseala .
O ce fericire pe mine ca l-am expulzat din casa mea .

Nu va mai inselati dupa vorbe , gesturi sau varste . Iubirea este o boala .
lauragiogu
Postat pe 29 Iunie 2013 20:38
Destul de complicat.Copii nu au nicio vină că au rămas fără mamă,dar au nevoie de una care să o înlocuiască,nu să trăiască doar o aventură cu tatăl lor ,să se atașeze de asa-zisa mamă și apoi să fie abandonați. Gândește-te bine la diferența de vârstă,dacă puteți să aveți preocupări comune,mijloace de relaxare potrivite pentru ambii parteneri,etc.Și nu în ultimul rând ești în stare să îngrijești doi copii care nu sunt ai tăi și probabil alții născuți de tine?. Numai tu cu ajutorul sfaturilor primite de la părinți poți să iei o decizie.Numai bine.
garbo203525
Postat pe 29 Iunie 2013 21:40
"Este domnul Sassu Adrian un parvenit care usor are o viata dubla . Inselator de prsofesie cu toate ca aparentele inseala ."


Da` tu despre ce vorbesti mai fato ???....Si cine-i ala Sassu ? ... ...De fapt , nici nu ma intereseaza...
Rotty
Postat pe 30 Iunie 2013 00:54
De la: garbo088037, la data 2013-06-29 08:51:20Poi... am avut o colega acum cativa ani care tot asa prin Italia s-a incurcat c-un macaronar, la inceput dragoste multa, placere, bucurie... apoi a venit si un copil dar, dupa copil a mai venit si cate o palma, cate un pumn, chiar si cu piciorul si tot asa, apoi s-a ascuns fata prin romanica ca vroia macaronarul sa-i ia copilasul si am mai auzit o poveste asemanatoare si inca una...
Poi daca tot vrei sa-ti inmoaie cineva oasele ca sigur, sigur macaronarii le stiu cu destea, dece nu te incurci cu un romanasi si va vindeti pielea atat de ieftin acestor tzigani ce erau considerati in europa pana sa patrundem noi pe la ei si sa le aratam cine sunt tzigani cu adevarat... Ai dreptate militianul poate are si bani dar si stie sa bata bine si mai ales militian are si relatii. iti toarna si un plod foarte repede si te trimite singurica la romanica precum te-ai dus acolo la ei... Dar tu stii mai bine ce e de facut sii... oricum o vei face de capul tau, DE CE NE MAI IMPLICI PE NOI???


putin off de subiect, dar as fi curios sa stiu, cum ai denumi pe un roman... daca pe un italian l-ai denumit "macaronar"... ? "fasolar"... "carnatzar"... "mamaligar" (da, stiu, li ei mananca malai fiert, dar la ei e "polenta"... ) ??? "militian"... ? nu draga, de unde atat dispret pentru militienii de ieri, azi politzishti... ? vrei sa insinuezi ca fata noastra are gusturi ca ale fostei tale colege si probabil si ca al tau, acolo din provincia unde traiti ? poate fata are alte gusturi si stie ce a putut s-o atraga la un om, nu e vorba de betivanii din imprejurul tau ! nu ii apar alegerea dar nici nu critic pe cineva, fara sa-l cunosc. fie el si carabinier, italian (in nici un caz nu tzigan...) sau dupa gusturi culinare diferite de ale tale... !
barboneli
Postat pe 30 Iunie 2013 08:20
Vai Barbo , ce dileme ai tu de dimineatza
Rotty
Postat pe 30 Iunie 2013 08:34
De la: Rotty, la data 2013-06-30 00:54:05"Este domnul Sassu Adrian un parvenit care usor are o viata dubla . Inselator de prsofesie cu toate ca aparentele inseala ."


Da` tu despre ce vorbesti mai fato ???....Si cine-i ala Sassu ? ... ...De fapt , nici nu ma intereseaza...


buna Rotty... ! da, pe tine n-are ce sa te intereseze... dar o intereseaza pe Dna. Giogu... ! si nici asta nu inteleg, de ce o mai intereseaza si pe dansa... daca tot "la expulzat din casa ei"... !!! da Rotty... asa se pare ca stie despre ce (cine) vorbeste... ! ! EA stie. eu nu stiu insa cum a ajuns la Sassu asta, care nu e nici italian, nici carabinier si nu are nici doi copilasi... altfel ii vedea si pe ei "in casa" ei... nu ? e drept ca numele Adrian vine de la "Adrianus"... dar cela nu traia la Vintzul de Sus....
barboneli
Postat pe 30 Iunie 2013 08:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu 4 De la: garbo226933 1 Decembrie 2011 17:13
Rudenie 1 De la: strumfy 28 Februarie 2019 11:27
iubesc un barbat insurat... 3 De la: cricat 6 Mai 2011 08:42
Flori pentru toata lumea 31 De la: dor72_ 5 Septembrie 2011 14:35
conteaza inaltimea intr o relatie??? 102 De la: hermosa20 29 Mai 2014 12:15
Setari Cookie-uri