Viata unui copac

Am sa incep aceasta istorioara pe care sper sa o cititi cu placere.Viata mea incepe acum 50 de ani cind ma sadit un om.Nu prea am fost eu incintata unde ma sadise dar cu trecerea anilor m-am inpacat cu ideia ca ce ti-e scris in frunte na-i cei facae.Am fost sadit pe marginea drumului cu alti copaci in invecinatatea unui satuc.Ani au trecut peste noi si am crescut ceva mai maricei,crengile ni sau facut ceva mai mari devenind ramuri zdravene ni sau format si inbracamintea adica scoarta .Cu trecerea timpului pe linga mine sau perindate multe lucruri:mai statea la umbra mea cite un trecator sau cei care veneau de-si lucrau paminturile din apropierea mea ori mai poposea cite o caruta si imi mai fringeau crengi pentru foc.Dar sa intimplat si o minune defapt de aici incepe povestea adevarata.Intr-o zi vad un baiat care sa apropiat de mine,sa asezat in fund si cu spatele rezemat de mine.La un moment dat a inceput sa faca o declaratie de dragoste se pare iubitei sale.dar am ris in sinea mea fiindca eu eram primul ce o auzisem pina sa io zica adevaratei lui iubirii.Defapt el repeta cam ce iar zice cind se va intilni cu ea cu acea persoana care incepuse sa se contureze in imaginatia mea dupa descrierile lui si dupa cum o alinta in acea declaratie de dragoste.Lam vazut la un momendat ca-si scoate briceagul din buzunar si incepe sa scrie in scoarta mea ANDERI+IRINA=I LOVE YOU si a facut deasupra ce scrisese el o inima strapunsa de o sageata.Ma suparase asa de tare faptul ca asi lasase acel scris exact pe mine,fiindca vecinii mei adica copaci incepuse sa rida si asi infoiau ramurile de atita birfa.Dar m-am obisnuit cu ideia ca sit scrijilit si m-ia ramas semn pe mine cu numele celor doi.Intr-o zi vad ca se apropie acel baiat dar si cu acea fata care ai facuse el acea declaratie de dragoste.Hei mi-am zis uite si ziua cind pot sa-i vad si persoana de care tot vorbea el si ai compunea si poezii,s-au asezat linga mine si si-au spus vrute si nevrute,ai ascultam ba cum se cearta ba se inpacau.Dar mai mult m-ia atras atentia ca se sarutau din cind in cind si ma facea sa cred ca se iubeau.Intr-un final ia aratat cit o iubeste aratindu-i aceal scris in scoarta mea.Ea a fost atit de fericita stiind ca vor ramane lipiti unul de altul pe acel copac si acela fiind chiar eu,cel ce va povesteste acuma.Dar picaturi de poaie incepuse si nu mai aveau cum sa fuga pina in sat asa ca sau adapostit sub mine.Atunci ca drept recompensa ma-m infoiat mai mult in crengi ca nu cumva sa-i ude ploaia.Asa de mult ami placea de ei ca se zgribulise unu intraltu si tot ai spunea ca o iubeste pina moartea ne va dasparti.A trecut ceva vreme si nu i-am mai vazut dar nu-mi dadusem seama ca trecuse deja un an si ei sau intors pentru a sarbatori un an inpreuna de cind se cunoscuse,chiar sub bine adica acel copac care inca mai poarta acele semne de iubire pe care le-a scris,acu ceva vreme baiatul.Mult nu se sckimbase lucrurile intre ei doi,baiatul tot asa ramasese ai facea mereu complimente si ai reamintea mereu aratindui acel semn ramas ca o cicatrice pe mine.Dar sa intimplat si acea nenorocirede care am sa va povestesc cu acel regret caci tocmai mie sa mi sentimple.Intr-o noapte vad cum farurile unei masine se apropie cam amenintator stre mine,dar eram obisnuit cu asa ceva,eram mereu expus la pericol caci doar eram un copac pe marginea drumuli nu.Cum va spuneam acea masina sa oprit exact in mine.Dar faptul ca nu era orcine si erau chiar cuplul de care va povesteam ceva m-ai devreme.Amindoi nu mai miscau,atunci mi-am dat seama ca de fapt eau morti amindoi,a mai trcut ceva vreme pina a venit salvarea politia si toti se uitau si ma analizau pe mine un biet copac.Am uitat sa va spun ca din pricina masini am fost serios avariat aproape ca deabia mai ma tin in radacini,din cauza acelei masini care a intrat in mine.Pe mine mau taiat cu drujba si au sadit alt pomisor in locul meu.Sufletul meu de copac sa ridicat la cer si am luat drumul catre rai asa cum era normal.Acolo am intilnit si alti copaci ca si mine tot din motive care mai decare.In rai ajuns m-am postat si eu unde stiam eu mai bine adica linga un nouras el ma adapostit si mia dat adoa viata.Dar minunea sa produs cind cei doi tineri mau gasit.Am uitat sa va spun ca luasem cu mine acel semn de care va vb ca al facuse baiatul cind era pe pamint.Ma-au recunoscut ai vad cum se tin de mina si se apropie de mine.El ai arata acel semn cu inimioara si ai spune vezi ca este adevarat ca pina moartea ne va daspari,la care ia a zis nu este adevarat moartea nu exisat ci continua aici in rai drept dovada uitane impreuna sub acelas copac care ne-am cunoscut cind eram pe pamint.
Monik_Kinom_1
Postat pe 19 Iunie 2013 13:28
* s-a, m-au, îi văd, ea...şmd...
Axl_R
Postat pe 19 Iunie 2013 13:39
Nu stau sa vad ce greseli ami scapa esentialul sa inteles sper o zi buna
Monik_Kinom_1
Postat pe 19 Iunie 2013 14:11
Da, îmi...s-a înţeles.
O zi bună!
Axl_R
Postat pe 19 Iunie 2013 14:16
De la: Monik_Kinom_1, la data 2013-06-19 14:11:43Nu stau sa vad ce greseli ami scapa esentialul sa inteles sper o zi buna


Da` tie "iti scapa" si propozitii corecte ? N-am prea observat , asa ca "esentialul" isi pierde din insemnatate .
Daca si saracul Dumas (de exemplu) ar fi scris asa , era vai si amar de aia 3....4 muschetari...
Rotty
Postat pe 19 Iunie 2013 15:32
Nare nicio treaba ce a scris Dumas si ce scriu eu .Barem eul din mine a creat ceva sa va vad si pe voi ce compuneti sint tare curioasa fac expre gresesli ca sa aibi cine ma corecta
Monik_Kinom_1
Postat pe 19 Iunie 2013 16:06
Cand esti mort,nu stii ca esti mort.E greu doar pentru ceilalti...la fel si cand esti prost...
Rotty
Postat pe 19 Iunie 2013 16:36
monik, ti se intimpla des sa ai cosmaruri din astea?!

http://www.rottenecards.com/ecards/Rottenecards_84244860_vhcbyxvm5g.png
quasaria
Postat pe 19 Iunie 2013 16:49
Mda, nu contează ambalaju'. Păcat de copacii tăiaţi pt caiete.
Ce zic şi io? Acum butonăm înainte de a mere la şcoală.
Hârtia pt , e de folos...mă mai calmez.
Axl_R
Postat pe 19 Iunie 2013 17:33
alo scuzama dar nu ma fa prost ca eu nu te-am facut pe dumneata prost
Monik_Kinom_1
Postat pe 19 Iunie 2013 18:58
Dar ce ? Ai vrea sa-ti zic ca esti un geniu ? Daca Beethoven a compus Simfonia Nr 9 surd , tu crezi ca creezi o opera de arta asa inculta ?
Rotty
Postat pe 19 Iunie 2013 19:43
cred ca vrei sa ma agati si nu sti cum doar jigninduma
Monik_Kinom_1
Postat pe 19 Iunie 2013 20:02
Rotty
Postat pe 19 Iunie 2013 20:06
ooops!!!!....e rost de agatzat p`aci...
ovidiu42
Postat pe 19 Iunie 2013 20:08
Ovi , esti cumva amator ? Ca io nu-s pe invers
Rotty
Postat pe 19 Iunie 2013 20:13
neeeeeeeee........mamy...ca...io nu-s jeniu`...bre!!! ....da...minteni...sa gaseste dastui amatori....
ovidiu42
Postat pe 19 Iunie 2013 20:17
De la: Axl_R, la data 2013-06-19 17:33:15Mda, nu contează ambalaju'. Păcat de copacii tăiaţi pt caiete.
Ce zic şi io? Acum butonăm înainte de a mere la şcoală.
Hârtia pt , e de folos...mă mai calmez.


daca il transforma in ...sul, nu zgarie?

daca ai sti cat de greu creste un astfel de copac?! ....

NB!
Fss_ssu
Postat pe 19 Iunie 2013 20:20
Ecuatzia are totusi o necunoscuta....Monik o fi mascul sau femela ? Ca dupa postare.....ar fi mascul...

"alo scuzama dar nu ma fa prost ca eu nu te-am facut pe dumneata prost "

...dupa avatar....femela...
Rotty
Postat pe 19 Iunie 2013 20:22
Care sul, bre? D'aia igienică? Aici genu-i corect. N-am greşit. Şi dacă da, o fac intenţionat.
Axl_R
Postat pe 19 Iunie 2013 20:23
De la: Rotty, la data 2013-06-19 20:22:13 Ecuatzia are totusi o necunoscuta....Monik o fi mascul sau femela ? Ca dupa postare.....ar fi mascul...

"alo scuzama dar nu ma fa prost ca eu nu te-am facut pe dumneata prost "

...dupa avatar....femela...





ei...si dac-o fi...si...si?
ovidiu42
Postat pe 19 Iunie 2013 20:25
Apoi ce sa zic Ovi....Doamne fereste de mai rau , ca si asa ne poate ajunge
Rotty
Postat pe 19 Iunie 2013 20:29
adica...mai rau de atat...? ....chiar se mai poa`?
ovidiu42
Postat pe 19 Iunie 2013 20:32
sint femela cum ai zis tu iar tu banuiesc ca esti mascul o sa-mi scimb poza de la avatar da nu acu sa va m-ai las in suspans sint fata si nika mai mult de atita
Monik_Kinom_1
Postat pe 19 Iunie 2013 20:50
ladyDY
Postat pe 19 Iunie 2013 20:55
Apropo vad ca la majoritate numa cini pisici si ingeri voi nu va afisati moaca sau va ascundeti hihihi bineinteles daia aveti curaju sa vb ca doar sinteti geni nu ?
Monik_Kinom_1
Postat pe 19 Iunie 2013 20:58
De la: ladyDY, la data 2013-06-19 20:55:14






nu te radea fato`....fa crucea mare...ca stii tu...cum sa zice!!!!
ovidiu42
Postat pe 19 Iunie 2013 21:04
sa nu zici ca in avatar este moaca ta....hihihihi...zise curajul din tine!!!
ladyDY
Postat pe 19 Iunie 2013 21:05
De la: Monik_Kinom_1, la data 2013-06-19 20:50:52sint femela cum ai zis tu iar tu banuiesc ca esti mascul o sa-mi scimb poza de la avatar da nu acu sa va m-ai las in suspans sint fata si nika mai mult de atita






hai tuuuuuuu!!!!!!.......da ce iesti raucioasa?.... ......pune mai repede poza aia...de la botez...mai sexy ashe`...sa ne convingem ca e asa cum spui...nu fi sadica!!!
ovidiu42
Postat pe 19 Iunie 2013 21:06
De la: Monik_Kinom_1, la data 2013-06-19 20:50:52sint femela cum ai zis tu iar tu banuiesc ca esti mascul o sa-mi scimb poza de la avatar da nu acu sa va m-ai las in suspans sint fata si nika mai mult de atita



Daca te adresezi strict pozei de la avatar , sa stii ca ai dreptate. ...Esti zoofila ?
Rotty
Postat pe 19 Iunie 2013 21:07
nu ma rad...... putin mai devreme vroiam sa-i iau apararea....in loc de comentariu pe tex, s-a ajuns hat...hat!!!
ladyDY
Postat pe 19 Iunie 2013 21:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"loc de infipt" 1 De la: vuvuzela 12 Octombrie 2010 14:31
Care sunt cele mai ciudate moduri de a se manifesta orgasmul la femei? 227 De la: preci 25 Iulie 2010 14:05
Cum sa castigi intre 50 -150 euro pe luna 1 De la: garbo_7467 11 Septembrie 2012 22:06
Luptam sa fim fericiti sau.... ? 1 De la: irinalaiu 5 Februarie 2011 11:33
stop TIGANIZAREA 73 De la: garbo120392 19 Martie 2011 01:07
Setari Cookie-uri