soacra

Buna dimineata ! Alina , daca soacra lui an e asa de scumpa , poate o vinde Face fata un ban gramada
Rotty
Postat pe 6 Iunie 2013 08:28


....oileu!....eu nu particip la licitatie


Salut!
Fss_ssu
Postat pe 6 Iunie 2013 09:38
neatza!!
sa aveti o zi frumoasa!!!
Alina_30
Postat pe 8 Iunie 2013 09:37


neata si sie... si tie o zi frumoasa ! da-i un pupic din partea mea, soacrei... !!!
barboneli
Postat pe 8 Iunie 2013 10:37
Din partea mea nu-i da nimic.
Buna Alina Zi frumoasa sa ai

http://i239.photobucket.com/albums/ff318/yurtox/nice_day.jpg
Rotty
Postat pe 8 Iunie 2013 11:42
hey...barbo...ai grija ce-ti doresti!!!
ieri afost pe la mine si daca stiam ...intram pe forum ca sa o poti pupa on-line...eu una nu o pup ca se transmite
Alina_30
Postat pe 8 Iunie 2013 13:04


stai... eu n-am spus ca-mi doresc... dar poate doreste ea.... ??? on-line... ? pai sunt cam la 3000Km. de ea.... dar ceva, ceva simtea ea.... !!!! nu mi-ai spus ce varsta are... i-am gasit aici un baduin, un arab falah... (lasa ca-ti explic eu altadata ce e aia.... ) care se aratau interesanti daca stie sa gateasca bine ! sauuuuu.... dar nu-i stiu varsta !
barboneli
Postat pe 8 Iunie 2013 14:22
are 60....proaspat impliniti...ce zici? merge?
Alina_30
Postat pe 8 Iunie 2013 14:25
aaa!!! uitam...stie sa gateasca dar nu prea variat....si cam creste colesterolul de la ce gateste ea!!!
Alina_30
Postat pe 8 Iunie 2013 14:28


da, merge... !! la nunta cerem 102 oi si o camila... ! colesterol... nu problema, ei nu stiu ce e aia... !!! ok... spune-i !!!
barboneli
Postat pe 8 Iunie 2013 17:58
Gata!!! treaba-i aranjata!!! ii spun...o sa fim multumite amandoua: ea va fi satisfacuta(ii va mai trece din rautate)..iar eu asa poate scap de ea
Alina_30
Postat pe 8 Iunie 2013 18:16


ok ! iti trimit poza lui... ! ma rog... e facuta acum 39,5 ani... dar tipul se mentine bine !!! ia-o incet pe soacra... nu-i spune direct... las-o sa se obisnuiasca cu mirele... sa nu cumva sa faca o congestie... ! doamne fereste.... !

http://cdn.looktv.ro/sites/default/files/styles/colorbox-full/public/2_26.jpg
barboneli
Postat pe 8 Iunie 2013 19:41
am mai postat despre soacre an alte topicuri;
ar trebui sa cauti o metoda sa faci pace cu soacra, nu sa te razbuni ca s=ar putea s-o iei in barba
adeline
Postat pe 8 Iunie 2013 22:15

Vezi Alina, ce ti-am zis io?

....lasa, imi zici tu maine:D

NB!
Fss_ssu
Postat pe 8 Iunie 2013 22:23
am renuntat deja la razbunare...cat despre pace ..asta e ce imi doresc si eu doar ca nu stiu daca e dispusa ea sa faca pace cu mine
o sa vad pe parcurs..deocamdata e ok...
de fiecare data ea incepe scandalul...dar poate s-a potolit:)
Alina_30
Postat pe 9 Iunie 2013 10:07
buna! sa incepem cu primul pas si anume: ignoranta. incearca sa o ignori si sa nu vada ca esti afectata de ceea ce face ea.soacra ta vrea sa atraga atentia asupra ei,si face tot felul de chestii ca, sa vada lumea ca ea tot timpul are dreptate (de numai e ea pe primul loc). joaca si tu dupa jocurile ei si fa si tu exact acelasi lucru,doboaro cu armele ei.intr-adevar trebuie sa ai multa rabdare dar o sa vezi ca cu timpul o sa dea roade,la inceput e greu dar pe urma s-ar putea sa-ti placa.zi ca ea si fa ca tine,fa-te ca nu o auzi.....cu cat te vede mai afectatat cu atat o sa faca si mai rau .....bafta multa
ivan_madamiahela
Postat pe 9 Iunie 2013 12:47
dragele mele eu sunt casatorita de 26 de ani si tot de atita timp soacra nu ma vrut,pina acum 7 ani am duso eu intr-un fel in casnicia mea dar de 7 ani mi-a murit socrul am uitat sa va spun ca sotul meu e singur la parinti,..........................si de 7 ani cum va ziceam soacra mi-a luat locul si la propriu si la figurat a reusit intr-un final sa ne desparta ,eu am cedat pentru ca numai suportam psihic traumele prin care treceam ,acum l-am mutat cu tot cu bagaj la ea ca sa nu se mai chinuie venind acasa doar noaptea la culcare,i l-am dus de tot sa doarma tot acolo unde isi petrecea timpul zilnic neglijindusi total familia urmind sfaturile mamei.am uitat sa va spun k sotul meu mai consuma si bauturi alcoolice poate peste normal ,poate di cauza asta nici nu era constient de ceea ce facea,numai k mama lui profita de circumstate si....isi astupa singuratatea tinindul mai mult decit trebuia pe linga ea,,,,,,,,,,,,eu nu sunt un om absurd si stiu k parintii nu trebuiesc neglijati dar................nu cu pretul familiei tale nu cu distrugerea familiei tale.......acum urmeaza sa dau divort si sa impart tot ceea ce eu si numai eu am agonisit in timp de 26 de ani pentru k el si- pierdut timpul cu alcoolul dar,,,,,,,,,,legile tarii sunt clare si nu le putem schimba nicicum noi oamenii mici,avem 2 copii 25 si 23 de ani,sunt la timpul cind trebuiesc ajutati ,ridicati si orientati spre societate............nustiu ce ma asteapta am 44 de ani si ies dintr-o casnicie.......fara prieneni pentru ca nu am putut sa am prieteni datorita alcoolului nemasurat........mi-a fost rusinme sa ies in societate pentru ca am astupat de ochii lumii toate si m-am izolat,acum ma simt ca un copil mic ratacit,nustiu pe ce drum sa o iau sunt debusolata dar..........nu vreau sa arat copiilor aceasta,ma arat batoasa dar.............partial ratacita.
garbo_14304
Postat pe 13 Iunie 2013 20:57
garbo_14304, desi nu ma incadrez in "dragele tale" ... am sa-mi permit cateva mici observatii si idei!
sa le luam pe rand:
- nu da vina pe legi, pentru ca nu legile te-au tinut langa el 26 de ani!
l-ai vazut ca bea, si ca ii place sportul cu sticla, pentru ca nu pot crede ca viciul a aparut peste noapte, puteai sa-l lasi demult... in cazul in care asta era ideea!
poate ca nu e omeneste sa imparti cu el agoniseala facuta de tine, dar tot omeneste nu era normal sa stai cu el in acele conditii, in care ai vazut ca nu aduce nici un ban in casa si cheltuie numai pe bautura... (la drept vorbind ma indoiesc de spusele tale... de impartialitatea ta!)
- alcoolul de obicei aduce circumstante agravante nu atenuante ... deci ... vina iti apartine si tie, ca atunci cand s-a accentuat problema cu bautura... trebuia sa iei masuri!
- la 44 de ani, nu e cazul sa-ti plangi de mila! copiii ii ai mari, iti poti organiza viata cum simti tu!
(Baslzac zicea ceva despre - Femeia la 40 de ani!)
- ajutarea, ridicarea si orientarea copiilor, trebuia facuta cumva pana la varsta la care au ajuns!
ce-i drept asta nu inseamna ca trebuie sa-ti iei mana de pe ei!
- fa-ti curat intai in sufletul tau!
- fa-ti curat in inima ta
restul vine de la sine!
heartbit
Postat pe 13 Iunie 2013 22:37
pai romanii asteapta sa fie intretinuti de parinti..ca daca I-a facut trebuie sa si ii intretina sa le faca case parintii trerbuie sa se sacrifice toata viata pt copii..De acea ne merge si rau in tara asta de paraziti care asteapta sa fie intretinuti de parinti pana la moarte
ingerasulluptator
Postat pe 13 Iunie 2013 22:52
De la: heartbit, la data 2013-06-13 22:37:37garbo_14304, desi nu ma incadrez in "dragele tale" ... am sa-mi permit cateva mici observatii si idei!
sa le luam pe rand:
- nu da vina pe legi, pentru ca nu legile te-au tinut langa el 26 de ani!
l-ai vazut ca bea, si ca ii place sportul cu sticla, pentru ca nu pot crede ca viciul a aparut peste noapte, puteai sa-l lasi demult... in cazul in care asta era ideea!
poate ca nu e omeneste sa imparti cu el agoniseala facuta de tine, dar tot omeneste nu era normal sa stai cu el in acele conditii, in care ai vazut ca nu aduce nici un ban in casa si cheltuie numai pe bautura... (la drept vorbind ma indoiesc de spusele tale... de impartialitatea ta!)
- alcoolul de obicei aduce circumstante agravante nu atenuante ... deci ... vina iti apartine si tie, ca atunci cand s-a accentuat problema cu bautura... trebuia sa iei masuri!
- la 44 de ani, nu e cazul sa-ti plangi de mila! copiii ii ai mari, iti poti organiza viata cum simti tu!
(Baslzac zicea ceva despre - Femeia la 40 de ani!)
- ajutarea, ridicarea si orientarea copiilor, trebuia facuta cumva pana la varsta la care au ajuns!
ce-i drept asta nu inseamna ca trebuie sa-ti iei mana de pe ei!
- fa-ti curat intai in sufletul tau!
- fa-ti curat in inima ta
restul vine de la sine!
si tu cu practica cum stai? Ca vad ca cu teoria pt altii stai bine? vorba aia sa faci ce zice popa nu ce face el
ingerasulluptator
Postat pe 14 Iunie 2013 16:21
draga ingeras...vad ca tu est contra tuturor comentariilor...
si ca sa comentez ceea ce ai scris despre ,,parazitii,,care asteapta ajutor de la parinti...pai eu stiu ca faci copiii ca sa-i iubesti...si sa ai pentru cine munci ca parinte,iar daca sunt posibilitati de a-i ajuta da ce sa nu o facem?
pana la urma fiecare parinte procedeaza cum crede ca-i mai bine pentru copilul lui...
tu ai copii?...cred ca nu...daca ai avea ai sti ce inseamna si ce radical se schimba modul de a gandi...
un copil te schimba total!!
atunci cand vine un copil, pentru un parinte el devine prioritatea...cel putin pentru mine copiii sunt pe primul loc si da...sunt in stare de absolut orice pentru ei!!

si la faza cu popa..nu cred ca trebuie sa faci nici cum zice el....pana la urma deciziile le luam singuri...datoria noastra ca si crestini este de a asculta sfaturile unui preot

nu e nimic rau in a da sfaturi ....daca vrei sa le asculti bine ...
Alina_30
Postat pe 14 Iunie 2013 17:49
De la: garbo_14304, la data 2013-06-13 20:57:04dragele mele eu sunt casatorita de 26 de ani si tot de atita timp soacra nu ma vrut,pina acum 7 ani am duso eu intr-un fel in casnicia mea dar de 7 ani mi-a murit socrul am uitat sa va spun ca sotul meu e singur la parinti,..........................si de 7 ani cum va ziceam soacra mi-a luat locul si la propriu si la figurat a reusit intr-un final sa ne desparta ,eu am cedat pentru ca numai suportam psihic traumele prin care treceam ,acum l-am mutat cu tot cu bagaj la ea ca sa nu se mai chinuie venind acasa doar noaptea la culcare,i l-am dus de tot sa doarma tot acolo unde isi petrecea timpul zilnic neglijindusi total familia urmind sfaturile mamei.am uitat sa va spun k sotul meu mai consuma si bauturi alcoolice poate peste normal ,poate di cauza asta nici nu era constient de ceea ce facea,numai k mama lui profita de circumstate si....isi astupa singuratatea tinindul mai mult decit trebuia pe linga ea,,,,,,,,,,,,eu nu sunt un om absurd si stiu k parintii nu trebuiesc neglijati dar................nu cu pretul familiei tale nu cu distrugerea familiei tale.......acum urmeaza sa dau divort si sa impart tot ceea ce eu si numai eu am agonisit in timp de 26 de ani pentru k el si- pierdut timpul cu alcoolul dar,,,,,,,,,,legile tarii sunt clare si nu le putem schimba nicicum noi oamenii mici,avem 2 copii 25 si 23 de ani,sunt la timpul cind trebuiesc ajutati ,ridicati si orientati spre societate............nustiu ce ma asteapta am 44 de ani si ies dintr-o casnicie.......fara prieneni pentru ca nu am putut sa am prieteni datorita alcoolului nemasurat........mi-a fost rusinme sa ies in societate pentru ca am astupat de ochii lumii toate si m-am izolat,acum ma simt ca un copil mic ratacit,nustiu pe ce drum sa o iau sunt debusolata dar..........nu vreau sa arat copiilor aceasta,ma arat batoasa dar.............partial ratacita.


Copiii sunt maricei, tu esti (inca) tanara iar el e acolo unde ii e locul...Poate nu-ti dai seama, ai toate sansele de partea ta!
Luna_in_capricorn
Postat pe 14 Iunie 2013 22:59
multumesc pentru incurajare...........astazi am fost sa imi gasesc de munca,am ajuns acasa descurajata pentru ca.in majoritatea locurilor unde am fost m-i sa spus ca am virsta inaintata si........ma vor suna dinsii,astept cu nerabdare un job si sper ca intr-un final sa il gasesc,desi am calificari multiple degeaba le am pentru ca,experienta nu am avut la ele din cauza acestui mariaj,in loc sa ma preocupe experienta mea ,ma preocupat experienta acestei casnicii ratate,nu m-am ocupat de mine deloc si acum imi trag ponoasele...........e groaznic.imi vine sa stau doar in pat si sa zac........de meserie sunt,frizer,barman,reflexoterapeut,.pe toate le-am facut de acasa mai putin ca barman,desi am lucrat ca barman citiva ani si tot din cauza sotului am abandonat pentru ca venea mereu la locul meu de munca si imi faceam doar probleme,acasa tund,si merg si fac sedinte la domiciliu dar.......am nevoie de un job,ptr. ca un job nu imi aduce doar satisfacia materiala ci si ma ajuta sa socializez cu oamenii din jurul meu. ma simt descurajata .
garbo_14304
Postat pe 15 Iunie 2013 08:33
Pentru meseria de barman , hai sa zicem ca ai fi in varsta , mai ales daca nu ai experientza practica ca sa-i "tai" pe cei tineri.....dar ca frizeritza ?
Rotty
Postat pe 15 Iunie 2013 09:15
De la: Alina_30, la data 2013-06-14 17:49:31draga ingeras...vad ca tu est contra tuturor comentariilor...
si ca sa comentez ceea ce ai scris despre ,,parazitii,,care asteapta ajutor de la parinti...pai eu stiu ca faci copiii ca sa-i iubesti...si sa ai pentru cine munci ca parinte,iar daca sunt posibilitati de a-i ajuta da ce sa nu o facem?
pana la urma fiecare parinte procedeaza cum crede ca-i mai bine pentru copilul lui...
tu ai copii?...cred ca nu...daca ai avea ai sti ce inseamna si ce radical se schimba modul de a gandi...
un copil te schimba total!!
atunci cand vine un copil, pentru un parinte el devine prioritatea...cel putin pentru mine copiii sunt pe primul loc si da...sunt in stare de absolut orice pentru ei!!

si la faza cu popa..nu cred ca trebuie sa faci nici cum zice el....pana la urma deciziile le luam singuri...datoria noastra ca si crestini este de a asculta sfaturile unui preot

nu e nimic rau in a da sfaturi ....daca vrei sa le asculti bine ...


pai datoria crestinului nu este sa asculte de preot ci sa fie serios,,om correct si cuvantul correct cuprinde multe lucruri..

eu cred ca si tu astepti ca sa iti dea parintii cum ar fii socri de aceea ii si suporti ca sa ai un loc unde sta..
pe cand eu gandesc altfel,,eu nu astept ca sa imi dea socri nimic ci daca as fii fost casatorita sa imi dea sotul ca doar de aia iti iei barbat ca sa te ajute sa il ajuti ajutor reciproc.Dar nicidecum sa imi support socri ca sa imi dea.
pe copii parerea mea datoria de parinte este ca dupa o varsta sa invete sa se descurce individual ca are 2 maini doua picioare..NMu este datoria parintelui sa il intretina pana la batranete sau poate sa il intretina daca nu a stiut sa il educe sa se descurce singur copilul adica dadu-i sfaturi indrumandu-l dar sa nu il intretina.
eu nu astept nimic de la nimeni..si nici daca as avea copiii sau sot nu as incuraja lenea si nesimtirea..le-as spune de la inceput verde in fata si mi-as mentine principiile pana la moarte..pt ca parerea mea un om care nu are principia morale in viata nu este un om de incredere pe care sa te poti baza..
si femeile fac compromisuri pt lucruri materiale in loc sa aiba demnitate si sa aiba o gandire dreapta.
dar aici este problema de educatie morala.Putini oameni au o educatie morala nici barbatii nici femeile.
oamenii nu stiu este este respectful unul fata de celalat..Si prin respect se intelege ca fiecare trebuie sa invete sa gandeasca independent si sa nu astepte ca sa il intretina altii,si sa se sustina moral unul pe altul la cadere sufleteasca pt a-l ajuta sa se ridice sa fie incurajat ca sa isi poata continua drumul.dar nu inseamna ca pe copiii trebuie sa ii intretii sau sa il lasi pe preot sa gandeasca il locul tau pt ca si preotul este om si isi urmareste interesele lui egoiste nicidecum sa te ajute pe tine..
preotul este un angajat isi face meseria citeste biblia dar asta nu inseamna ca trebuie sa il lasi sa gandeasca in locul tau..
Da daca un preot traieste o viata curate sufleteste trupeste si sufleteste ai putea sa il lasi sa te indrume,dar sa alegi I sfaturile lui pt ca in fond si el greseste,tre sa citesti sa te rogi si de la oameni preoti trebuie sa iei doar ce este constructive si de la oamenii in general.Dar pt a deosebi ce este bine si ce este rau trebuie sa traiesti dupa niste reguli morale..cum ar fii sa nu faci rau si sa ai demnitate..ma rog daca il lasi pe Dumnezeu sa te indrume te va invaa El ce este bine si ce este rau
ingerasulluptator
Postat pe 16 Iunie 2013 12:13
pai datoria crestinului nu este sa asculte de preot ci sa fie serios,,om correct si cuvantul correct cuprinde multe lucruri..

eu cred ca si tu astepti ca sa iti dea parintii cum ar fii socri de aceea ii si suporti ca sa ai un loc unde sta..
pe cand eu gandesc altfel,,eu nu astept ca sa imi dea socri nimic ci daca as fii fost casatorita sa imi dea sotul ca doar de aia iti iei barbat ca sa te ajute sa il ajuti ajutor reciproc.Dar nicidecum sa imi support socri ca sa imi dea.
pe copii parerea mea datoria de parinte este ca dupa o varsta sa invete sa se descurce individual ca are 2 maini doua picioare..NMu este datoria parintelui sa il intretina pana la batranete sau poate sa il intretina daca nu a stiut sa il educe sa se descurce singur copilul adica dadu-i sfaturi indrumandu-l dar sa nu il intretina.
eu nu astept nimic de la nimeni..si nici daca as avea copiii sau sot nu as incuraja lenea si nesimtirea..le-as spune de la inceput verde in fata si mi-as mentine principiile pana la moarte..pt ca parerea mea un om care nu are principia morale in viata nu este un om de incredere pe care sa te poti baza..
si femeile fac compromisuri pt lucruri materiale in loc sa aiba demnitate si sa aiba o gandire dreapta.
dar aici este problema de educatie morala.Putini oameni au o educatie morala nici barbatii nici femeile.
oamenii nu stiu este este respectful unul fata de celalat..Si prin respect se intelege ca fiecare trebuie sa invete sa gandeasca independent si sa nu astepte ca sa il intretina altii,si sa se sustina moral unul pe altul la cadere sufleteasca pt a-l ajuta sa se ridice sa fie incurajat ca sa isi poata continua drumul.dar nu inseamna ca pe copiii trebuie sa ii intretii sau sa il lasi pe preot sa gandeasca il locul tau pt ca si preotul este om si isi urmareste interesele lui egoiste nicidecum sa te ajute pe tine..
preotul este un angajat isi face meseria citeste biblia dar asta nu inseamna ca trebuie sa il lasi sa gandeasca in locul tau..
Da daca un preot traieste o viata curate sufleteste trupeste si sufleteste ai putea sa il lasi sa te indrume,dar sa alegi I sfaturile lui pt ca in fond si el greseste,tre sa citesti sa te rogi si de la oameni preoti trebuie sa iei doar ce este constructive si de la oamenii in general.Dar pt a deosebi ce este bine si ce este rau trebuie sa traiesti dupa niste reguli morale..cum ar fii sa nu faci rau si sa ai demnitate..ma rog daca il lasi pe Dumnezeu sa te indrume te va invaa El ce este bine si ce este rau
ingerasulluptator
Postat pe 16 Iunie 2013 12:17
pai datoria crestinului nu este sa asculte de preot ci sa fie serios,,om correct si cuvantul correct cuprinde multe lucruri..

eu cred ca si tu astepti ca sa iti dea parintii cum ar fii socri de aceea ii si suporti ca sa ai un loc unde sta..
pe cand eu gandesc altfel,,eu nu astept ca sa imi dea socri nimic ci daca as fii fost casatorita sa imi dea sotul ca doar de aia iti iei barbat ca sa te ajute sa il ajuti ajutor reciproc.Dar nicidecum sa imi support socri ca sa imi dea.
pe copii parerea mea datoria de parinte este ca dupa o varsta sa invete sa se descurce individual ca are 2 maini doua picioare..NMu este datoria parintelui sa il intretina pana la batranete sau poate sa il intretina daca nu a stiut sa il educe sa se descurce singur copilul adica dadu-i sfaturi indrumandu-l dar sa nu il intretina.
eu nu astept nimic de la nimeni..si nici daca as avea copiii sau sot nu as incuraja lenea si nesimtirea..le-as spune de la inceput verde in fata si mi-as mentine principiile pana la moarte..pt ca parerea mea un om care nu are principia morale in viata nu este un om de incredere pe care sa te poti baza..
si femeile fac compromisuri pt lucruri materiale in loc sa aiba demnitate si sa aiba o gandire dreapta.
dar aici este problema de educatie morala.Putini oameni au o educatie morala nici barbatii nici femeile.
oamenii nu stiu este este respectful unul fata de celalat..Si prin respect se intelege ca fiecare trebuie sa invete sa gandeasca independent si sa nu astepte ca sa il intretina altii,si sa se sustina moral unul pe altul la cadere sufleteasca pt a-l ajuta sa se ridice sa fie incurajat ca sa isi poata continua drumul.dar nu inseamna ca pe copiii trebuie sa ii intretii sau sa il lasi pe preot sa gandeasca il locul tau pt ca si preotul este om si isi urmareste interesele lui egoiste nicidecum sa te ajute pe tine..
preotul este un angajat isi face meseria citeste biblia dar asta nu inseamna ca trebuie sa il lasi sa gandeasca in locul tau..
Da daca un preot traieste o viata curate sufleteste trupeste si sufleteste ai putea sa il lasi sa te indrume,dar sa alegi I sfaturile lui pt ca in fond si el greseste,tre sa citesti sa te rogi si de la oameni preoti trebuie sa iei doar ce este constructive si de la oamenii in general.Dar pt a deosebi ce este bine si ce este rau trebuie sa traiesti dupa niste reguli morale..cum ar fii sa nu faci rau si sa ai demnitate..ma rog daca il lasi pe Dumnezeu sa te indrume te va invaa El ce este bine si ce este rau
ingerasulluptator
Postat pe 16 Iunie 2013 12:17
pai datoria crestinului nu este sa asculte de preot ci sa fie serios,,om correct si cuvantul correct cuprinde multe lucruri..

eu cred ca si tu astepti ca sa iti dea parintii cum ar fii socri de aceea ii si suporti ca sa ai un loc unde sta..
pe cand eu gandesc altfel,,eu nu astept ca sa imi dea socri nimic ci daca as fii fost casatorita sa imi dea sotul ca doar de aia iti iei barbat ca sa te ajute sa il ajuti ajutor reciproc.Dar nicidecum sa imi support socri ca sa imi dea.
pe copii parerea mea datoria de parinte este ca dupa o varsta sa invete sa se descurce individual ca are 2 maini doua picioare..NMu este datoria parintelui sa il intretina pana la batranete sau poate sa il intretina daca nu a stiut sa il educe sa se descurce singur copilul adica dadu-i sfaturi indrumandu-l dar sa nu il intretina.
eu nu astept nimic de la nimeni..si nici daca as avea copiii sau sot nu as incuraja lenea si nesimtirea..le-as spune de la inceput verde in fata si mi-as mentine principiile pana la moarte..pt ca parerea mea un om care nu are principia morale in viata nu este un om de incredere pe care sa te poti baza..
si femeile fac compromisuri pt lucruri materiale in loc sa aiba demnitate si sa aiba o gandire dreapta.
dar aici este problema de educatie morala.Putini oameni au o educatie morala nici barbatii nici femeile.
oamenii nu stiu este este respectful unul fata de celalat..Si prin respect se intelege ca fiecare trebuie sa invete sa gandeasca independent si sa nu astepte ca sa il intretina altii,si sa se sustina moral unul pe altul la cadere sufleteasca pt a-l ajuta sa se ridice sa fie incurajat ca sa isi poata continua drumul.dar nu inseamna ca pe copiii trebuie sa ii intretii sau sa il lasi pe preot sa gandeasca il locul tau pt ca si preotul este om si isi urmareste interesele lui egoiste nicidecum sa te ajute pe tine..
preotul este un angajat isi face meseria citeste biblia dar asta nu inseamna ca trebuie sa il lasi sa gandeasca in locul tau..
Da daca un preot traieste o viata curate sufleteste trupeste si sufleteste ai putea sa il lasi sa te indrume,dar sa alegi I sfaturile lui pt ca in fond si el greseste,tre sa citesti sa te rogi si de la oameni preoti trebuie sa iei doar ce este constructive si de la oamenii in general.Dar pt a deosebi ce este bine si ce este rau trebuie sa traiesti dupa niste reguli morale..cum ar fii sa nu faci rau si sa ai demnitate..ma rog daca il lasi pe Dumnezeu sa te indrume te va invaa El ce este bine si ce este rau
ingerasulluptator
Postat pe 16 Iunie 2013 12:17
Draga Alina,
Iti impartasesc parerea. Cred ca, doar cineva care trece prin ceea ce treci si tu, te poate intelege. Eu da. Te pot intelege. Am o soacra malefica. Si o cumnata, la fel. Deci, doua °la pachet°. Cred ca nu se iubesc nici pe sine, intre ele, nici atat. Pe scurt, cumnata-mea are 35 de ani, e necasatorita, si ambele sunt invidioase pe mine, care am o familie frumoasa alaturi de sotul meu. Exista si astfel de oameni. Oameni care te urasc doar pentru ca existi si esti fericit. Cand familia iti doreste raul, este dureros. Dar stii ce ma face sa merg inainte si sa nu imi mai pese de ele? Dumnezeu. Nu reusesc de fiecare data sa nu pun la suflet rautatile lor, dar stiu ca Dumnezeu ne protejeaza si fiecare primeste, in cele din urma, ceea ce da. Ele sunt pline de rautate, dar si foarte singure si nefericite. Singura lor fericire ar fi raul nostru si al altora. Pacat! In viata, primim exact ceea ce dam. Prin urmare, tu fii buna! Acesta este sfatul meu, desi, nu imi permit sa dau sfaturi. Daca esti bun si te rogi pentru dusmani, Dumnezeu te tine in brate. Si cand Dumnezeu te tine in brate, nici nu ai nevoie de mai mult! Te pup, cu drag!
garbo_644
Postat pe 9 Iulie 2014 22:58
soacra mea de cind ne-am casatorit a fost cu minciuna, cu rautatea, pe cumnatul meu nu il lasa sa se casatoreasca ca ,,daca ia o femeie ca Lorena''
am reusit ne-am separat de ea, spre stupoarea mea, dupa 2 ani in care nu ne-am intanlit s-a schimbat. dar, mi-e frica sa am o relatie constanta cu ea si incerc sa o evit.
dar tu nu ai treaba sa te mai plimbi? i-a copii si pe al tau barbat si iesi in oras , fa-o sa se simta in plus!
lllorena
Postat pe 10 Iulie 2014 05:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un mesaj frumos! 4 De la: Mihaela_Tudora_1 14 Iunie 2013 23:45
parerea voastra.... 38 De la: garbo262855 8 Iunie 2012 08:11
O solutie simpla pentru acnee !!! 11 De la: crinolina_34 12 Iunie 2017 17:57
stiti cum se fac carnatii la fabrica din porcul intreg? 2 De la: daniilia 15 Septembrie 2014 19:51
amniocenteza 2 De la: Morena29 6 August 2010 12:41
Setari Cookie-uri