relatia dificila cu parintii intr-o anumita privinta

Buna, am si eu o ..mica problema, probabil puerila, dar chiar as vrea un sfat. Sunt cu un baiat de 1 an jumate, il cunosc de aproape 3 ani cred, parintii mei il cunosc si ei tot de atata timp. Problema este ca ai mei, spre exemplu nu vor nicicum sa ma lase sa imi petrec o noapte la el acasa. Asta desi am fost in tabara la mare cu el, stiu ca am dormit cu el, stiu ca nu mai sunt virgina. Ei considera ca este imoral..si propozitia pe care o arunca de fiecare data cand intreb ceva in genul este: "dar ce e, draga, doar nu vrei sa te mariti!" Evident eu nu sunt de acord, si chiar nu stiu cum sa ii fac sa inteleaga ca nu mai este cum era... Am crezut ca odata ce voi implini 18 ani or "mai da drumul la lesa", dar se pare ca m-am inselat. Nici cu parintii lui in alt oras nu ma lasa.. Am incercat cu uratul, cu frumosul, dar chiar nu stiu cum sa le demonstrez ca nu e precum cred ei. Ma gandesc ca ei cred ca odata ce am facut sex, nu o sa mai fac vreodata (ei nu au fost de acord, dar totusi nu mi-au scos ochii cu acest lucru). As vrea un sfat legat de cum sa fac lucrurile sa mearga...
sorinuka
Postat pe 8 Ianuarie 2012 20:50
spune-le parintilor tai ca, daca ei doresc ca TU sa ai vreodata incredere in ei, atunci sa aiba si ei incredere in tine. tu de ce sa ai incredere in ei? in ce baza? pt ca-ti vor binele? care bine? si bine pt cine sau din ce punct de vedere?

si mai spune-le ca, daca vor sa fie respectati, sa te respecte la randu-le pe tine, alegerile tale, intimitatea ta.
orice fiinta umana are aceste drepturi, fie adulti, fie adolescenti sau copii de varste fragede.
esme
Postat pe 8 Ianuarie 2012 21:11
Ai dreptate, este o idee buna. Sper sa imi pot tine lacrimile in frau, caci sunt o persoana emotiva..sau pur si simplu imi canalizez nervii pe calea asta. Poate si de aceea nu am reusit sa ma fac inteleasa. Acum chiar vreau, caci deja nu prea mai suport.

Iti mutumesc mult de sfat ! :D
sorinuka
Postat pe 8 Ianuarie 2012 21:49
De la: sorinuka, la data 2012-01-08 20:50:22Buna, am si eu o ..mica problema, probabil puerila, dar chiar as vrea un sfat. Sunt cu un baiat de 1 an jumate, il cunosc de aproape 3 ani cred, parintii mei il cunosc si ei tot de atata timp. Problema este ca ai mei, spre exemplu nu vor nicicum sa ma lase sa imi petrec o noapte la el acasa. Asta desi am fost in tabara la mare cu el, stiu ca am dormit cu el, stiu ca nu mai sunt virgina. Ei considera ca este imoral..si propozitia pe care o arunca de fiecare data cand intreb ceva in genul este: "dar ce e, draga, doar nu vrei sa te mariti!" Evident eu nu sunt de acord, si chiar nu stiu cum sa ii fac sa inteleaga ca nu mai este cum era... Am crezut ca odata ce voi implini 18 ani or "mai da drumul la lesa", dar se pare ca m-am inselat. Nici cu parintii lui in alt oras nu ma lasa.. Am incercat cu uratul, cu frumosul, dar chiar nu stiu cum sa le demonstrez ca nu e precum cred ei. Ma gandesc ca ei cred ca odata ce am facut sex, nu o sa mai fac vreodata (ei nu au fost de acord, dar totusi nu mi-au scos ochii cu acest lucru). As vrea un sfat legat de cum sa fac lucrurile sa mearga...


Care este statutul tau social? Esti inca eleva? Esti studenta? Muncesti si iti castigi singura existenta?
Ma gandesc ca daca esti inca eleva si ai examene de dat poate ca parintii tai se gandesc ca ar trebui sa ai alte prioritati si in cazul acesta mi se pare foarte pertinenta intrebarea cu maritatul.
september
Postat pe 8 Ianuarie 2012 22:33
sunt eleva in clasa a 12-a. Nu vreau sa intelegeti gresit, nu vreau sa ma marit decat mai incolo, da, poate chiar cu el caci ne mai facem planuri, dar in orice caz nu acum. Mi se pare frustrant cum pe alte fete le lasa, unele fiind chiar mai mici, iar pe mine nu. Inteleg ca sunt alti parinti, ca sunt parintii mei, dar..totusi... Pana si parintii lui sunt mai deschisi..nu stiu.. :).
Sunt constienta ca am alte prioritati, iar in timpul scolii chiar nu ma astept la prea multe. Dar era si vacanta :P
sorinuka
Postat pe 9 Ianuarie 2012 11:33
de cele mai multe ori, parintii sunt copii si copiii sunt parinti
situatia ta este delicata...
dupa ultima postare, inteleg insa ca tu esti mai deranjata de faptul ca altele, mai mici decat tine pot si tu nu poti
poate ca, parintii tai, au mai multa experienta de viata ( or fi acumulat si ei ceva de-a lungul anilor)
au intuit acest aspect si nu fac decat sa fie de acord cu tine
iarelecteaza putin si vezi daca intr-adevar iti doeresti sa ramai la el, sau e doar acea " mandrie" ( prost inteleasa) de a fi " in rand cu lumea"
la 18 ani, cam putini, isi fac planuri de mariaj, si tu vorbesti foarte indepartat despre ele
daca parintii tai vor sa pastreze o anume discretie in ceea ce te priveste, o fac doar pentru tine, pemtru binele tau, oricat de greu ti-ar veni tie sa accepti
eu te sfatuiesc sa ai o discutie sincera si deschisa, cu toti ( parinti si el) sai fara istericala sa va spuneti punctele de vedere si opiniile si abia apoi sa vezi unde este adevarata problema...
Iar acel, "pana si parintii lui sunt mai deschisi" ei sunt parinti de baiat,, e mult mai usor.Gandeste-te
dor72_
Postat pe 9 Ianuarie 2012 11:55
Va contrazic putin, eu chiar imi doresc sa imi petrec noaptea la el. Pe langa iubit, imi este si cel mai bun prieten, este distractiv sa fiu alaturi de el, nu ne plictisim. Si am fi vrut sa .."experimentam" si acest lucru, chiar daca noi am mai dormit de atatea ori impreuna. Sentimentele pe care le avem cand ne trezim unul langa celalalt sunt foarte frumoase. :). Pana la urma, totusi, aici nu e vorba numai de dormitul la el, ci de faptul ca Am si eu niste dorinte, si nu mie le pot indeplini, din cauza alor mei, ca sa o spun direct... As fi vrut macar o data sa ma lase, asa am facut si cu primul chef, cu prima tabara. Pana nu au vazut ce se intampla, era "nu, nu nu si nu".. :P

P.S. parintii lui au si o fata, pe care o lasau libera, fiind ea si primul copil.
sorinuka
Postat pe 9 Ianuarie 2012 23:09
sorinuka, tocmai de asta iti spuneam in mesajul anterior: a avea dorinte tine de intimitate; intimitate, care e personala. faptul ca parintilor tai li se pare indiscutabil, scandalos ca fiica lor de 18 ani sa aiba dorinte si nazuinte, vorbeste de cat de `mult` credit acorda personaltatii tale si faptului ca esti individ cu mecanism propriu de gestiune..

bun, ai 18 ani si te considera inca un copil, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te considere cantitate neglijabila, un fel de obiect pe care-l muta ei unde vor si cum vor, cand e vorba de asertiunea propriilor tale intelegeri, dorinte si asteptari.
de aceea trebuie sa stai de vorba cu ei si sa le spui ca, daca ai 18 ani, nu inseamna ca nu ai ceva de spus. oricine are ceva de spus, si daca are 3 ani. ...si trebuie ascultat.
comunicarea asta presupune: sistemul bidirectional emitator-receptor. daca nu tinem cont de faptul ca exista si un receptor, care devine, are tot dreptul, la randul sau emitator, atunci nu mai vorbim de comunicare, ci de monolog.
esme
Postat pe 10 Ianuarie 2012 00:00
Sunt de acord. Atunci cand stiu ca poate nu am destula dreptate, incetez a-i mai ruga, sau a incerca sa imi spun parerea. Dar cand cred intr-un lucru sau cand imi doresc un lucru mult, este frustrant sa vad ca nu o pot duce la capat. Mi-am mai spus parerea de cateva ori, dar de foarte foarte putine dati au luat-o in considerare; altfel se enerveaza, chiar daca ei imi spun sa comunic cu ei.. Pai nu pot, avand in vedere ca reactioneaza asa ! Sunt sigura ca si eu sunt de vina, poate trebuie sa fiu si mai calma decat incerc.. In orice caz, am sa incerc pana am sa reusesc, speranta moare ultima :P.
Si va multumesc ca m-ati ascultat


sorinuka
Postat pe 10 Ianuarie 2012 12:43
sorinuka, e normal sa fii incapatanata si sa doresti sa reusesti, esti absolut normala
parintii tai vad in tine "copilul" lor si au uitat ca si ei au fost tineri...si au facut greseli
de regula, cei mai indarjiti parinti sunt cei care au gresit si nu vor sa se repete experienta prin copii...
daca traiesti intr-o comunitate mica, unde toti se cunosc, va fi si mai greu, pentru ca parintii din aceste comunitati, tin cu tot dinadinsul sa se laude cu copiii lor, cum ca ar fi perfecti...si de aici apare si rigiditatea
dor72_
Postat pe 10 Ianuarie 2012 18:03
explica-le fara istericale ca esti majora si ai, din punct de vedere legal, drept de decizie. Si daca vor sa discutati problemele ok, daca nu vor sa le discutati nu o sa le mai discuti si o sa faci cum te taie capul. Dar, ca sa nu gresesti, ii rogi pe preainteleptii si atotstiutorii de ei sa iti fie alaturi, bla bla.
Cred ca intelegi sensul. E important sa le prezinti optiunile: te consiliaza sau nu te consiliaza. Atit. Sa nu iti dea voie nu e o optiune. Pentru ca nu ceri voie. Ceri sfaturi.
quasaria
Postat pe 14 Ianuarie 2012 15:10
Exercitiu de asezat pe scaunul parintelui acestui copil :)
Ce ma determia pe mine ca parinte al unei fete de 18 ani, inca eleva, sa nu fiu de acord ca ea sa-si petreaca noptile cu iubitul ei in casa lui?
Nu stiu care este de fapt raspunsul acestor parinti dar mie personal mi se pare ca este doar frica , frica pt ca
- e posibil ca ea sa nu se mai poata concentra atat de mult sa invete si sa nu-si poata finaliza studiile
- e posibil ca cei din jurul nostru sa o judece atat pe ea, cat si pe noi, parintii ei, intr-un mod nu tocmai favorabil
- e posibil sa nu cred ca acea casa este un loc in care copilul meu este in siguranta
si probabil inca o gramada de motive pe care cei in cauza le au si nu imi trec mie prin cap
Ce ar putea sa ma determine pe mine, parintele acestui copil sa accept sa il las sa-si petreaca noptile cu iubitul ei?
Poate ca numai convingerea ca fata mea este suficient de matura incat sa judece lucrurile corect, ca are o scara de valori deja bine definita si ca stie sa actioneze in asa fel incat sa se protejeze.
Personal cred ca maturitatea se probeaza in fata parintilor prin capacitatea de a-ti asigura singur o existenta civilizata.
Si daca nu esti in pozitia de a o face pentru ca esti inca inntr-un ciclu de invatamant ramane sa descoperi ce anume au nevoie ei sa vada la tine ca sa fie convinsi ca esti in siguranta chiar dormind din cand in cand la el.
september
Postat pe 15 Ianuarie 2012 12:55
mai exista versiunea in care nu le convine respectivul.Cam asta ar putea fi un motiv sa se opuna.. nu foarte vehement, ca sa nu isi intoarca odorul impotriva, dar sa se cam opuna.
quasaria
Postat pe 15 Ianuarie 2012 17:13
Si eu am trecut prin aceeasi aproape aceeasi situatie. Iti sugerez sa incerci sa vorbesti cu unul dintre ei, care este mai "bland" si sa il convingi ca nu faci nimic rau, iar apoi acela il va determina si pe celalalt sa iti acorde aceasta minima libertate.
Bafta!
andradatu80
Postat pe 16 Ianuarie 2012 09:30
"parintii tai vad in tine "copilul" lor si au uitat ca si ei au fost tineri...si au facut greseli"

erorile nu tin cont de varsta, dar gravitatea lor, da.
avea farmec sa merg la film si mama sa stie ca sunt cu getuta, nu ca n-as fi putut sa-i spun adevarul, dar as fi amarat-o inutil.
era o minciuna nevinovata.
daca m-as intoarce, la fel as face, raportat la timpurile care erau, fara sa incerc sa-i schimb pe parinti.
mi-ar fi placut, totusi, sa fie o abordare mai ingaduitoare cat sa-i spun mamei mai mult din ce ma doare, daca as fi vazut ca e la fel de permisiva in practica precum e si in teorie. care teorie era beton, aplicata pe altii, nu si pe fata mamei.

acum sunt alte vremuri si cultiv acasa o relatie deschisa parinte-copil.
e singura pe care o vad viabila, mai ales ca am fost in ambele perechi de papuci.
si-mi si amintesc si de cei masura mica.
alanna
Postat pe 17 Ianuarie 2012 09:10
nu m-am prea confruntat cu problema asta, in sensul ca libertate am avut din plin, sa ma spal cu ea pe cap... Si nu e vreun avantaj. Sau, ma rog, poate fi. Poate fi avantajul ca trebuie sa casti bine ochii, ca mamica sau taticul nu te trag de mineca. Si nu te trag nici din vreo balta de kkt daca se intimpla sa aterizezi pe acolo. Poti sa te scufunzi linistit.
quasaria
Postat pe 17 Ianuarie 2012 21:25
poate ca nu ar fi fost neaparat un avantaj, dar era ceva ce imi doream sa am mai la liber, nu pe sub tejghea.
pe fata sau pe dos, cu acordul sau oprobriul parintlor, daca era sa-mi scrantesc glezna pe tocuri prea inalte, oricum o faceam.
dezavantajul in cazul meu era ca daca se intampla asta, ii cadoriseam pe ai mei astfel cu un pumn in plex, fara sa stie ce i-a lovit.
responsabilitatea asta ma apsa destul de greu.

acum imi doresc sa ofer ce mie mi-a lipsit.




alanna
Postat pe 17 Ianuarie 2012 21:44
''... cultiv acasa o relatie deschisa parinte-copil''


''acum imi doresc sa ofer ce mie mi-a lipsit.''
Axl_22
Postat pe 17 Ianuarie 2012 21:53
Mi mi se pare corect cum gandesc parintii tai..
Stii o fata cuminte,nu face sex daca nu are de gand sa se casatoreasca...stiu ca multe fete mici fac si ca este instinctul de turma,,si ca se iau unele dupa altele..
Cred ca mai mult v-ar respecta barbatii daca nu v-ati mai culca cu ei..
sexul este ceva normal,,dar cand ai intentii de casatorie....pt ca din greseala ramai gravida,,faci avort,,,si este foarte urat si pacat sa ucizi un copil nevinovat..
ingerasulluptator
Postat pe 17 Ianuarie 2012 23:41
eu zic ca nu este bine ca ti-ai inceput viata sexuala la o varsta asa frageda..pt ca asa fac si alte fete
cred ca ai face bine sa iti intelegi parintii pt ca ei vor doar binele
zic sa te implici mult in scoala sa inveti o meserie,,sa faci o facultate..si cu prietenul intalnestete din cand in cand,
este bine daca dorinta asta pt sex ar fii reprimata,pana cand vrei casatorie..
ingerasulluptator
Postat pe 17 Ianuarie 2012 23:47
oricum o faceai, dar dupa ce isi reveneau din pumnul in plex incercau sa ajute...probabil.
quasaria
Postat pe 18 Ianuarie 2012 22:17
De la: sorinuka, la data 2012-01-08 20:50:22Buna, am si eu o ..mica problema, probabil puerila, dar chiar as vrea un sfat. Sunt cu un baiat de 1 an jumate, il cunosc de aproape 3 ani cred, parintii mei il cunosc si ei tot de atata timp. Problema este ca ai mei, spre exemplu nu vor nicicum sa ma lase sa imi petrec o noapte la el acasa. Asta desi am fost in tabara la mare cu el, stiu ca am dormit cu el, stiu ca nu mai sunt virgina. Ei considera ca este imoral..si propozitia pe care o arunca de fiecare data cand intreb ceva in genul este: "dar ce e, draga, doar nu vrei sa te mariti!" Evident eu nu sunt de acord, si chiar nu stiu cum sa ii fac sa inteleaga ca nu mai este cum era... Am crezut ca odata ce voi implini 18 ani or "mai da drumul la lesa", dar se pare ca m-am inselat. Nici cu parintii lui in alt oras nu ma lasa.. Am incercat cu uratul, cu frumosul, dar chiar nu stiu cum sa le demonstrez ca nu e precum cred ei. Ma gandesc ca ei cred ca odata ce am facut sex, nu o sa mai fac vreodata (ei nu au fost de acord, dar totusi nu mi-au scos ochii cu acest lucru). As vrea un sfat legat de cum sa fac lucrurile sa mearga...

Vei intelege motivul cind vei deveni si tu mama
VOIAJOR
Postat pe 18 Ianuarie 2012 23:39
sa intelegem ca si tu esti mama?:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 19 Ianuarie 2012 00:11

da, draga sorinuka, pana atunci da-te cu capul de pereti si smulgeti parul din cap. ba pune-te si de-a curmezisul, si de-a latul, ca n-ai sa pricepi pana atunci ce e cu FIINTA UMANA.
...ca asa cugeta si legifereaza unii.
esme
Postat pe 19 Ianuarie 2012 00:12
pai probabil voi avea alte idei cand voi fi mama. multe nu le inteleg acum, poate ca nici nu vreau, am sa le aflu la timpul lor :P. in orice caz, incerc sa ma mai deschid si eu fata de ai mei si sa mai vorbesc, sa mai glumesc cu ei, mai ales cu mama caci cu ea ma simt..normal. poate asa incetul cu incetul o sa ii imbunez :D
sorinuka
Postat pe 25 Ianuarie 2012 22:26
sorinuka, atat timp cat nu e incredere (reciproca), nu poate exista o comunicare reala, care sa tinda spre ceva constructiv, coerent, cu sens!
esme
Postat pe 25 Ianuarie 2012 22:38
De la: sorinuka, la data 2012-01-09 11:33:01 Pana si parintii lui sunt mai deschisi..nu stiu.. :).

Parintzii lui sunt mai deschishi pentru ca au baiat shi ii doare fix in pix cu cine shi cand shi-o pune ,daca are grija sa nu le aduca una acasa cu burta la gura. Ba,din contra, se mai shi bucura daca baietzelul are pasarica asigurata. Tu trebuie sa ascultzi de parintzii tai, care sunt singurii care itzi vor binele. Asta nu intzelegetzi voi, fetele ?! Te-au crescut ca pe o floricica iar acum mori in fundul unuia . Ia pune-te in locul lor shi gandeshte-te ca ai avea o fata care,in loc sa-shi vada de carte ca sa-shi faca un viitor ,ar alerga dupa maciuca?
carco
Postat pe 31 Ianuarie 2012 08:49
scuza-ma, dar nu cred ca stii tu ce fac eu. si daca asta ai inteles tu, "ca alerg dupa maciuca", tin sa iti spun ca te inseli. stiu foarte bine ce am de facut, imi vad de carte, am note bune. asa ca nu mai trage concluzii gresite; si daca tragi, slefuieste-ti limbajul.
sorinuka
Postat pe 31 Ianuarie 2012 15:30
De la: sorinuka, la data 2012-01-31 15:30:12scuza-ma, dar nu cred ca stii tu ce fac eu. si daca asta ai inteles tu, "ca alerg dupa maciuca", tin sa iti spun ca te inseli. stiu foarte bine ce am de facut, imi vad de carte, am note bune. asa ca nu mai trage concluzii gresite; si daca tragi, slefuieste-ti limbajul.

Limbajul meu este pe masura poftei tale de a te scarpina cu printzul in noaptea cu pricina. Ai ajuns tu, o mucoasa intretzinuta de parintzi, sa-i judeci pe ei shi sa-i ridici in slavi pe altzii, ai altora. Sa-tzi fie rushine!
carco
Postat pe 31 Ianuarie 2012 23:17
Carco!..limbajul tau n-are legatura cu pustoaica! si nici cu "poftele" ei...ci mai degraba cu nivelul tau....las-o in pace....

Sorinuka,voia un sfat...ma indoiesc ca avea nevoie s-o balacaresti tu...ti-a raspuns civilizat...ce-ar fi sa incerci si tu sa abordezi un astfel de limbaj???...sa sti ca nu doare!!!
Cristina_Adler
Postat pe 1 Februarie 2012 10:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu pot trai cu soacra 26 De la: garbo_4167 7 Septembrie 2014 13:44
Cum sa fac? 31 De la: crys14 20 Decembrie 2009 13:16
buna? 19 De la: ioana_brbn 30 Martie 2015 22:27
ce sanse are o femeie cu doi copii sa-si refaca viata dupa un divort 268 De la: rapsody33 28 Mai 2017 11:26
buna 10 De la: andrutza448 13 Aprilie 2011 00:16
Setari Cookie-uri