Atacuri de panica!!!!!

Servus.Nu stiu daca mai citesti Claudia.Sa ti spun in cunostinta de cauza.mergi la psihiatru.Tratamentul este cel mult 30 de lei pe luna.Uneori suntem depasiti de situatie.doar autosugestia nu ajuta.Cateva chestii simple te pot ajuta in momentele de panica.Foloaeste guma de mestecat sau suge dropsuri.O bautura acidulata iar ajuta..Fredoneaza in gand o melodie.orice.bate cu mana un tact.fie si pe poseta.si te asigur ca trece.Iardespre momentele cand ametesti.imagineaza ti ca esti o piramida.ca esti bine fixata pe pamant si ca n ai cum sa cazi.Astea s doar solutii de moment.Creierul tau este suprasolicitat de ceva.Mergi la medic.si totul va fi bine.Curaj!
printesa_jo
Postat pe 3 Martie 2013 19:21
Curaj gaina,ca te tai.....
Rotty
Postat pe 3 Martie 2013 20:49

....guma di mestecat nu ajuta in cazul in care (deja) respira greu
Daaaa, fredoneaza sinfonia a-5-a sau a-9-a di Beethoven....da prima ii mai indicata...
Mai Claudia, nu mai lua decizii dupa ureche si fugi la medic...da!
Fss_ssu
Postat pe 4 Martie 2013 21:24
De la: suparatu_, la data 2013-03-04 21:24:37
....guma di mestecat nu ajuta in cazul in care (deja) respira greu
Daaaa, fredoneaza sinfonia a-5-a sau a-9-a di Beethoven....da prima ii mai indicata...
Mai Claudia, nu mai lua decizii dupa ureche si fugi la medic...da![/quote

Pe pariu?
printesa_jo
Postat pe 5 Martie 2013 00:26
Am trecut si eu prin asemenea stari, sunt cumplite mai ales cand nu stii ce sunt, cand nu sunt diagnosticate. Eu le-am avut prin 2000-2004 cu pauze, dar nu a stiut sa-mi spuna nimeni ca sunt atacuri de panica, de la medicul de familie, medicii de la urgenta unde am ajuns de vreo 2 ori si pana la un renumit endocrinolog de la Parhon. Toate analizele imi ieseau bine, doar nivelul calciului si magneziului erau usor sub limite normale. Pana intr-o zi cand, aflata iarasi intr-o perioada de crize, m-am dus la Medsana. Un doctor foarte tanar, pe care il priveam cu neincredere, dupa ce a vazut rezultatele analizelor mi-a spus pe un ton foarte calm si ferm, cu multa siguranta ca nu am nimic, ca fac doar atacuri de panica. Nu auzisem pana atunci de asa ceva, m-am dus acasa si am cautat pe internet, mi-am regasit acolo simptomele si m-a linistit o simpla fraza: "oricat de rau te-ai simti si oricat de neplacute sunt starile, nu se moare din atac de panica" . De atunci, am reusit sa imi controlez incet-incet starile pentru ca de acum stiam ca nu mi se poate intampla nimic foarte rau (aveam senzatie de moarte iminenta si de lesin). Cand ma apucau starile de anxietate, ii sunam pe cei dragi si ma linisteam ca ei erau bine si imi spuneam: "ok, sunt iar starile mele de nebunie dar vor trece". Si da, respiram regulat, constient si controlat cand imi era rau. M-au ajutat lungi plimbari in aer liber, in natura, plimbari cu rolele in parc, mersul la biserica duminica, odihna suficienta (7-8 ore de somn), pastile de calciu si magneziu, comprimate antistress de la plafar ... si cand crizele incetasera deja am ajuns si la un psiholog recomandat de o colega. S-a mirat foarte tare ca am reusit sa depasesc singura aceste stari de cateva ori ... Chiar daca atunci nu am simtit ca m-au ajutat cu ceva concret acele sedinte la psiholog, totusi de atunci nu am mai avut niciodata acele atacuri de panica, cu acea intensitate si cu acele simptome.
Ti-am impartasit din experienta proprie in speranta ca te va ajuta cu ceva... Mult curaj si vor trece, vei putea fi din nou ca inainte de aceste stari! Multa sanatate iti doresc!
morning
Postat pe 5 Martie 2013 16:40

Salut!


....pariu cu viata? nop, merci!.....eu n-am" atacat"....;)


hai pariu!...pi ce vrei? :-w, na...:-P
Fss_ssu
Postat pe 5 Martie 2013 19:36
Suparatu...da am ajuns la interviu si de vineri am si inceput munca din cauza aceasta nu am mai avut timp sa scriu!Oarecum sunt bine,am avut niste tentative in prima si a doua zi de munca(eram foarte emotionata si probabil de aceea) dar am reusit sa ma controlez Slava Domnului.Stiu ca nu mi-au trecut de tot dar sper ca cel putin sa nu mai fie atat de intense si sa reusesc sa le controlez.Multa sanatate.
Horvat_Claudia_1
Postat pe 6 Martie 2013 12:13

Claudia scumpo, ma bucur pt. reusita ta si pt vointa de a-ti tine sub control starea ce te "supara"
...ti-am zis eu ca se poate....dar cand situatia cu jobul intra in normalitate, cauta sa faci totusi un control medical de specialitate....ca esti tanara si banuiesc, ca si frumoasa.....ca inteligenta, o dovedit-o reusita :)


....lasa chestia cu controlatu'....ca X-cat am incerca noi di unii singuri, tot avem nevoie de ajutor uneori ...nu astepta sa ajungi in stadiu agravat si sa nu ai pi cini "da" vina.....

Salut si te :* !
Sanatate si sa trecem mai departe.....
Fss_ssu
Postat pe 6 Martie 2013 15:12
Eu ti-as recomanda si niste sport, alearga vreo 10-20 min pe zi ; nu o sa iti vina sa crezi cat de bine te poti simti dupa o tura de alergari sper sa imi urmezi sfatul :)
animator
Postat pe 9 Martie 2013 12:24
Un medic psihiatru ar putea sa-ti dea cele mai bune recomandari si tratament .Atacul de panica este inscris in tratatele de psihiatrie ca si diagnostic.Multa sanatate! Rokka
rokka108
Postat pe 9 Martie 2013 22:12
Eu am trecut prin asta si inca mi se mai intampla!Daca nu stii despre ce e vorba si de ce te manifesti asa poti sa o iei razna!Intra pe gandeste sanatos.ro si ai 3 sedinte de psihoterapie gratuit suficient cat sa stii ca nu esti nebuna si cum sa gestionezi frica! Probabil ca treci printr-o perioada grea,nu ai un job si nu gasesti ,nu ai bani si nici sustinere din alta parte .....atunci ai ajuns intr-o stare in care te intrebi ce vei face oare?Eu asa am patit!Asta se numeste catastrofare!De cate ori intrii in panica trebuie sa stii ca nu ti se poate intampla mai mult decat sa lesini......nu inebunesti,nu mori etc! Succces!
mitiduk
Postat pe 10 Martie 2013 13:13
De la: magdabeauty, la data 2013-02-26 21:07:58Si uitam: Poate nu esti inca pregatita sa socializezi, desi un prieten acolo ajuta, cateodata, la fel de mult ca un terapeut, dar fa sport! Acasa. Danseaza, fa sport. Daca nu-ti permiti la sala(unde ai si socializa) gasesti pe net diferite exercitii. Si la alimentatie sa fii destul de atenta. Si odihna. Somnul are un rol fantastic pentru un tonus excelent!

pt.magdabeuty-felicitari! frumoase sfaturi!cinste celor care isi ajuta semenii!
neydaby
Postat pe 16 Martie 2013 06:46
De la: Horvat_Claudia_1, la data 2013-03-06 12:13:26Suparatu...da am ajuns la interviu si de vineri am si inceput munca din cauza aceasta nu am mai avut timp sa scriu!Oarecum sunt bine,am avut niste tentative in prima si a doua zi de munca(eram foarte emotionata si probabil de aceea) dar am reusit sa ma controlez Slava Domnului.Stiu ca nu mi-au trecut de tot dar sper ca cel putin sa nu mai fie atat de intense si sa reusesc sa le controlez.Multa sanatate.


Ei uite, vezi?! Deja un mare pas in a-ti recapata increderea in tine, tonusul si buna dispozitie. In ziua de azi nu-i putin lucru sa te duci la un interviu(in starea in care erai tu, deci la randament scazut) si sa si iei job-ul! Imagineaza-ti daca erai in starea ta maxima de functionalitate... :) Felicitari!
Iubeste-te mai mult, fii mai toleranta cu tine si cu cei din jurul tau( pentru ca nu ai idee cat de mult te asemeni in vulnerabilitati cu seful tau, de exemplu) si ia-te ca pe un om, cu bune si rele, imperfect, desigur...nu ca un robot care nu are voie sa greseasca. Te pui sinura la zid si-ti mananci singura din energia creatoare...din pacate asa se intampla cu oamenii sensibili.

Bravo, inca o data, pentru interviul bifat si fii incantata de tine, exact asa cum esti!
magdabeauty
Postat pe 16 Martie 2013 07:51
De la: neydaby, la data 2013-03-16 06:46:08
De la: magdabeauty, la data 2013-02-26 21:07:58Si uitam: Poate nu esti inca pregatita sa socializezi, desi un prieten acolo ajuta, cateodata, la fel de mult ca un terapeut, dar fa sport! Acasa. Danseaza, fa sport. Daca nu-ti permiti la sala(unde ai si socializa) gasesti pe net diferite exercitii. Si la alimentatie sa fii destul de atenta. Si odihna. Somnul are un rol fantastic pentru un tonus excelent!

pt.magdabeuty-felicitari! frumoase sfaturi!cinste celor care isi ajuta semenii!


Multumesc pentru aprecieri, naydaby! Ar trebui(daca am vrea, bineinteles) sa ne dam seama care-s subiecte de amuzament si care subiecte ascund probleme reale...or, chiar se-ntampla ca un om sa fie intr-o stare emotionala critica in care sa "arunce" un tipat mut pe forum. O singura idee neinsemnata, poate, pentru tine, il poate lumina si-l poate ajuta sa se agate de ceva. Despre asta este vorba :)
magdabeauty
Postat pe 16 Martie 2013 07:57
magda....! apreciez!:* :)
Fss_ssu
Postat pe 16 Martie 2013 12:53
Suparatule, iti accept doar florile(desi cam cu intarziere...8 martie a fost ceva mai devreme ), lasam pe mai tarziu apreciatu'...ca miros ceva ironic acolo (daca ma insel scuze, uite asa-s eu mai suspicioasa... )
magdabeauty
Postat pe 16 Martie 2013 14:16

Sorry!..ii treaba ta ce accepti ...eu ti-am oferit cu placere, ca esti cum ai spus, eu n-am observat ...poate n-am ...am timp, nu-i graba...stau aproape de biserica si de gara......:(nu ma panichez...da ieri am facut o pana di cauciuc di m-am speriat oleaca;)
Lasa, ai te-am" iertat"....di alta data sa mirosi ca "Ferdinand" ;))
Eu, nu dorm, mult da am tonus

zi cum iti doresti!

Scz. di 8 Martie, stateai cu fata la vedere si ai primit florile si >:( di la mine erau...
Fss_ssu
Postat pe 16 Martie 2013 15:17
Buna tuturor,revin cu o veste proasta(cel putin pt mine)au trecut ieri cele 2 saptamani de proba si m-au anuntat ca nu sunt eu cea care va ramane ci cealalta fata(cica era doar un post disponibil)mi-a picat cam naspa pt ca mi-am dat seama ca in orasul acesta merge totul pe pile(fata avea o matusa care lucra tot in magazin si probabil a vb pt ea)si un alt lucru care ma face sa cred ca nu m-au ales pe mine a fost din cauza nationalitatii(patronii sunt maghiari,toti angajatii sunt maghiari)desi eu vb perfect ungureste nu a fost sa fie...nu stiu sigur daca a contat faptul ca sunt romanca nu vreau sa cred asta.Oricum sunt un pic dezamagita pt ca nu stiu cat timp va trece pana imi voi gasi de lucru.Atacuri de panica nu am mai avut doar tentative pe care am reusit sa le controlez dar nu stiu daca voi putea face asta intotdeauna.Sfaturile voastre m-au ajutat foarte mult,am mers la munca cu castile in ureche ascultand muzica,am mers chiar si cu autobuzul dar n-am patit nimic.Problema mea esye ca nu am pic de energie parca nu am chef de viata,sunt mai tot timpul seriosa nu am chef de nimic ce sa fac????Va pup si multa sanatate tuturor
Horvat_Claudia_1
Postat pe 16 Martie 2013 17:57

Ia uiti mai frate, ci discriminare;)).....
Claudia, sorry pt nereusita , dar nu le poti avea pi tati.......asa-i in viata.
Cand boala isi face di cap la OM, primesti alte bucurii de care poate nu ai nevoie ori timp sa le mai folosesti, cand pierzi un job, castigi sanatate (uneori) ca ai grija sa te autocontrolezi mai mult si
....ia si tu niste vitamine, ca dupa o iarna ii ajunge si corpului tau la cat stres o indurat.....
vezi tu?....fa-ti totusi analizele, iti prescrie tratament, te intremezi puternic si o iei din "loc"
ca o floaRe Primavara asta! Succes!
Fss_ssu
Postat pe 16 Martie 2013 19:18
Draga Horvat_Claudia

Incearca la un doctor homeopat. Mama mea s-a facut bine datorita doctorului homeopat G.Jurj din Timisoara, dupa ce psihiatrii au vrut s-o faca o leguma cu tot felul de medicamente experimentale pe care eu zic ca este foarte bine ca nu le-a luat . Tratamentul psihiatric te face sa devii dependent de el si sa nu mai poti gandi fara sa-l iei pe cand cel homeopatic actioneaza mai greu ( intre 6-12 luni) dar nu da dependenta. Nici eu nu am crezut dar acum sant din ce in ce mai convinsa si studiaza cand ai timp homeopatia si medicina holistica. Sunt lucruri adevarate.
Si de cand am citit tot mai mult despre homeopatie , in aceasta iarna am fost foarte gripata si m-am tratat cu homeopate si multumesc lui Dumnezeu , in cateva zile m-am pus pe picioare .
Succes.
garbo_6216
Postat pe 17 Martie 2013 10:36
eu am scapat de atacul de panica cu MAGNE B6
garbo273075
Postat pe 17 Martie 2013 20:17

eu am Pa_nica ...m-am molipsit sau cred ca mi-o provocat-o o "sclifosita"
care (cica) face alergie la
... da ii mai dau?...nu-i mai dau nica_Pa!
Fss_ssu
Postat pe 19 Martie 2013 20:33

Merci 380!
N-ai idee cata miere mananc eu saptamanal....nu in exces, stai calma ....doar cat sa o atac io pi "panica"....numa,' colt :D

....buna rau, se mai scurge printre dej'te da o ling!

Numai bine pt. cei ce fac ca mine!
Fss_ssu
Postat pe 19 Noiembrie 2013 15:41
Io cred ca 380 lucra la Plafar....Prea are leacuri buruienoase pentru toate elea ...
Rotty
Postat pe 19 Noiembrie 2013 22:36

io cre' ca o trimis-o in somaj TEHNIC, 5 in 1

...ca are, nu-i nica, stie si la ce sunt "bune" aia-i-ai-i-aia problema.
Fss_ssu
Postat pe 19 Noiembrie 2013 22:42
Fss_ssu
Postat pe 19 Noiembrie 2013 22:43
5 in 1 ? Mai ceva ca ness_cafe(i)ul ? Nu stiu ce-i aia...Gandesc cu shuvitzele blonde...restul dorm
NB !
Rotty
Postat pe 19 Noiembrie 2013 22:47
Mai, tu iar te-ai vocsit di hallowenu' ista?

...pai ci, acuma se vinde otrava la plic de ciocolata cu nume di miere si cu efecte de trecere rapida pi lumea cealalta,na


sa nu te si oxigenezi;) ca chiar nu ti mai recunosc.

:* somn lung si odihnitor, pretina! ;)
Fss_ssu
Postat pe 19 Noiembrie 2013 23:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand vitamina d3 injectabil si movicol pentru copii(junior) 2 De la: carmenst 20 Iunie 2011 14:08
in ce masura afecteaza sanatatea mentala a unui adult, jocul pe calculator? calculat 26 De la: Ciresica 13 Septembrie 2011 18:51
cancerul de ovare 5 De la: Fusun_ge 19 Aprilie 2013 12:03
un ajutor sigur impotriva kg in plus 2 De la: Carmen_09 25 Aprilie 2012 16:31
scanerul biofotonic 5 De la: babycryss 13 Octombrie 2010 22:05
Setari Cookie-uri