Inselata si parasita

ai perfecta dreptate asa am facut si eu
garbo195904
Postat pe 9 Februarie 2013 11:13
De la: garbo114082, la data 2013-02-07 13:12:52Buna, voi fii cat se poate de scurta
Am aflat acum 3 ani ca sotul meu ma insela inca de la primul copil (2005). Dupa nasterea celui de-al doilea copil m-a parasit pentru ea. Am divortat acum 1 an. Acum arecu ea un copil. Ce pot face sa trec peste acest obstacol. Eu inca il iubesc.



Dupa cum au spus si altii aici, nu exista reteta sa uiti pe cineva, sa ti-l scoti din inima, ca daca ar fi, am fi toti mult mai fericiti...insa...trebuie sa te iubesti. Cand zic asta te rog sa faci un exercitiu. Il iubesti. Teoretic daca l iubesti, il vrei inapoi. Esti sigura ca-l vrei inapoi pe barbatul care te a inselat si care traieste bine mersi alaturi de altcineva acum? zic si eu...pare cam sado maso...

Doare, nu zic nu, dar e important sa realizezi ca indiferent de situatie trebuie sa-l uiti. El are viata lui acum, trebuie sa-l uiti, daca ar vrea sa se intoarca acum dupa toata povestea, nu trebuie primit inapoi, deci trebuie sa-l uiti.

Zic asa, dezvolta-te, citeste, mergi la o sala, petrece timp de calitate. Daca nu ai prieteni, fa-ti, inconjoara te de oameni dragi. Copilul tau are nevoie de o mama fericita
Roslein
Postat pe 9 Februarie 2013 11:17
Subscriu Roslein
Rotty
Postat pe 9 Februarie 2013 11:20
exista psihologi si psihoterapeuti care te pot ajuta sa depasesti momentul ...tot tu trebuie sa fii puternica si sa treci peste, dar ajutorul specializat te v-a ajuta sa poti sa intelegi situatia si sa ai o noua iubire fara sa ramai agatata de cea veche.
te-a parasit asta e ...ura si la gara ,mai sunt si altii si poate exista un barbat care chiar iti apreciaza iubirea si te merita dar ca sa ajungi la el trebuie sa fii puternica ,sa uiti de vechea iubire(care oricum nu merita efortul sa o mai pastrezi).
adoro_me4sempre
Postat pe 9 Februarie 2013 11:21
De la: c_tel, la data 2013-02-09 10:34:21In primul rand, ar fi bine sa intelegi ca nu te-a inselat pe tine, s-a inselat pe el insusi. Faptul ca te simti ranita te impiedica sa vezi ca, in fond, ti-a facut un mare bine plecand. Noi facem greseala sa confundam iubirea cu atasamentul. Fiind o persoana care am trecut prin ceea ce treci tu (situatia e oarecum similara, mi-a daruit si mie Dumnezeu doi copii cu un om care nu prea ma iubea), pot sa inteleg toate temerile si indoielile care te iau cu asalt in situatia data. Incearca sa vezi daca ceea ce simti fata de el este intr-adevar iubire, sau doar te agati de ideea de a fi cu el datorita propriilor tale proiectii mentale fata de relatia asta.
Din experienta iti spun ca iubirea nu doare, doare orgoliul ranit, teama de singuratate, frica de a nu mai gasi iubirea, intrebarile gen "cum o sa ma descurc", "oare chiar nu merit sa fiu iubita?"
Ba da, meritati si tu, si copilasii tai, sa fiti iubiti cu adevarat, de aceea a iesit din cadru cel care nu putea sa va dea ceea ce meritati cu adevarat. Iarta, accepta, ia lucrurile exact asa cum sunt. De uitat nu vei uita, el este o realitate in viata copiilor tai, este tatal lor, si bine ar fi sa-i inveti sa-l iubeasca asa cum este, fara resentimente si fara etichete.
Cel mai mult te-ar ajuta sa gasesti in inima ta suficienta iubire ca sa cuprinzi in ea situatia in intregul ei, cu noul copilas cu tot.
In fond, iubirea care te implineste nu este cea pe care o primesti, ci aceea pe care o dai, izvorul e in tine, tu alegi daca-l lasi sa curga sau nu. Da spre viata ceea ce ai vrea tu sa primesti si ai incredere in ea si in tine. Succes si nu uita ca nu esti niciodata singura!


Aceeasi parere am si eu !
Ca sa poti merge mai departe ..cand te loveste melancolia si iti vine gandul la el,aminteste-ti ca.. el NU tea iubit!Daca te-ar fi iubit,nu ar fi putut sa aibe relatie serioasa dincolo!Poate te-ar fi inselat uneori..ceea ce face orice barbat cel putin odata in viata..Dar ar fi facut acest lucru discret ,fara sa te neglizeze pe tine sau familia!Daca nu te iubeste dar..de ce l-ai vrea langa tine?Ar fi nefericit si tu si el si copii!Nu mai privi iinapoi ..doar in prezent ..nici viitorul nu este o ceritudine pentru nimeni...!Concentreazate pe PREZENT..cum sa il faci sa fie placut si pt.tine si pt.copii!Succes!

Burstx4.. sfatul cu ura...este bun pentru uni !
Si eu pe acelea l-am folosit la momentul respectiv..dar.trebuie sa fii foarte atent sa nu cazi in extrema ura mai departe!Trebuie sa fii o persoana puternica sa poti transforma pe urma ura in nepasare,iubire..cand ai trecut hopul!Ori asa cum ai spus si tu..depinde de personalitatea fiecaruia!
inutza65
Postat pe 9 Februarie 2013 11:24
oare s-ar fi simtit mai bine daca era doar inselata?
sau
s-ar fii simtit mai bine dca era doar parasita?

parerea mea e ca daca i-au trebuit 3 ani sa divorteze, a fost mai mult decat un simplu inselat si parasit... chiar si dupa ce el a plecat la cealalta!

nu inteleg de ce toti o privesc pe cealalta ca pe amanta sau si mai rau de atat?!
in fond aia e o femeie pe care el a ales-o in detrimentul celeilalte!
din preascurta postare nimeni nu poate spune ca totul a fost roz, in afara de certificatul de casatorie! (nu ca amanuntele ar schimba cu ceva situatia in fapt)
cel mai bine e sa stai tu cu tine si sa-ti lingi singurica ranile, apoi sa deschizi ochii bine si sa te gandesti cum vrei sa iti continui viata!
ori ti-o continui cu un alt barbat pe care sa ti-l faci sot, asa cum si-a facut si el una din femeile din viata lui sotie...! ori te lipsesti de barbati... e greu, dar se poate si asta! ori ... incepi o lista noua... si cand ai nevoie de unul, il iei, il treci pe lista... nu mai ai nevoie de el... treci altul pe lista si tot asa, la final tragi linie si rememorezi experientele!
heartbit
Postat pe 9 Februarie 2013 11:30
mda... problema e ca lucrurile nu se intimpla intotdeauna asa cum le planifici.
Daca stai tu in fund si faci o lista de avantaje si dezavantaje si concluzionezi ca vrei un anumit tip de relatie, nu e neaparat si ce iti rezerva ziua de maine...
Important e sa nu pleci cu resentimente, sa lasi trecutul in trecut si sa vezi oamenii care vin in viata de acum incolo asa cum sint ei, nu prin prisma a ce a fost ex si nu prin prisma tiparului pe care ti l-ai fixat.
quasaria
Postat pe 9 Februarie 2013 11:56
Draga mea,
Este ceva ce-mi scapa. Deci ai aflat in 2010, cand primul copil avea 5 ani, ca sotul tau te inseala inca de la nasterea copilului, iar dupa ce ai facut al doilea copil te-a parasit. Ai divortat de 1 an. Adica tu stiai ca el, de atata vreme traieste cu altcineva si ai mai facut un copil cu el? Si ai mai asteptat pana acum un an sa divortezi? Asta da drama...
Nu stiu ce varsta ai, insa pana acum n-ai aflat ca daca in fata unui barbat cedezi, te lasi manipulata, injosita, terfelita, mintita si batjocorita o data, asta se va repeta mereu, tot mai dur si mai fara scrupule din partea lui? Crezi ca cealalta s-a purtat ca tine? Adica a acceptat totul numai sa fie cu el? Nicidecum. Eliminand varianta ca a fost mai frumoasa, mai laptoasa si mai devreme acasa :), in mod sigur ea a fost mai puternica, a stiut cum sa-si impuna punctul de vedere si cum sa-l ademeneasca. Barbatii crapa dupa adrenalina, mai ales daca au stat multa vreme cu o persoana prea comoda care, desi isi asuma rolul de sotie si mama, nu le mai oferea acei fluturasi in stomac si nici un mediu concurential in care ei sa-si dovedeasca conditia de mascul.
Cred ca cu totii am trecut prin situatii similare (in cazul meu mai putin copiii si nu a durat atat de mult pana m-am dumirit si actionat), insa presupunand ca ambii copii sunt la tine...imi pare rau sa-ti spun dar, intrebarea ta cred ca e retorica. Eu sper ca in curand nici macar sa nu mai ai energie sa te gandesti la nemernicul care a lasat doi copii in urma, in sensul ca tu ai atat de mult de facut pentru copiii tai si pentru tine incat....doar simplul gand la el iti consuma din calorii :). In concluzie...concentreaza-te pe responsabilitatea de a va oferi, tie si copiilor, o viata buna, cu tot ceea ce inseamna asta (job, scoala, gradinita, etc....), fii deschisa, tonica si optimista si in mod sigur, intr-o zi, cineva va aparea in viata ta. Important este ca atunci tu sa fii pregatita si sa alegi bine, daca intelegi ce vreau sa spun.
Multa bafta si fruntea sus!
garbo033826
Postat pe 9 Februarie 2013 11:57
Imi pare tare rau pentru ce ti s-a intimplat dar, nu te lasa doborita ai pentru ce sa traiesti ,ai la ce sa speri.Viata este un lung sir de evenimente ,incercari este de datoria noastra sa le depasim cum putem mai bine. Sfatul meu?Schimba-ti coafura,daca esti mai plinuta dupa nasteri fa sport si da jos tot ce prisoseste,schimba-ti hainele dar unele decente in care sa te simti bine cu adevarat.Fa-ti un plan de bataie pt. viitor ce vrei pt. copii tai dar si ce vrei pt. tine.Implica-ti familia daca este una unita si roaga-i sa te ajute.NU sta acasa doar cu cei mici ca o sa ajungi sa te urci pe pereti. Rezolva intr-un fel sa-i poti da la gradinita sau cresa ,daca familia nu te poate ajuta si cu banii pe care el trebuie sa ti-i plateasca pe alocatie poti rezolva acest lucru,iar tu sa lucrezi sa te poti implica in activitati care sa-ti dea posibilitatea sa uiti .Este singurul remediu eficient pe linga vointa pe care trebuie s-o ai pt.tine si cei mici.Sa nu uiti soarele trebuie sa apuna dar si sa rasara in fiecare zi.Chiar daca azi am cazut ,ne doare,trebuie sa ne ridicam sa mergem mai departe. Ai curaj si incredere ca lumea nu se termina cu un idiot care a uitat ca era deja parintele a doi copii .
fengari
Postat pe 9 Februarie 2013 12:16
nu-ti va trece prea repede .Eu dupa 2 ani si nu pot sa-l uit cred ca daca sar intoarce las primi inapoi cu toate ca am si eu o relatie cu altcineva.Toata lumea ma crede nebuna dar nimeni nu stie ce e in sufletul meu.Oricum incearca sal uiti daca poti succes
camelia0
Postat pe 9 Februarie 2013 12:16
Nu exista sfaturi ...fiecare traim si simtim in felul nostru ...nici macar tu si sotul tau ...nu simtiti la fel ,timpul le rezolva pe toate ...
garbo_6899
Postat pe 9 Februarie 2013 12:25
cui pe cui se scoate ...
incearca cu altcineva .
stiu ca e greu
si eu am fost parasita ... ieri .... nici nu stiu cand :)
m-a lasat intr-o morcila ,dar ma zbat sa ies la suprafata
bine ca eu nu am copii cu el si nici ssotul meu nu a fost
dar suferinta e urata

ancutsam
Postat pe 9 Februarie 2013 12:55
Din pacate se intampla frecvent acest lucru iar faptul ca aveti doi copii in timp ce el cauta o cale de scapare catre cealalta...hmmm, arata cat de iresponsabil este si ca de fapt nu te-a iubit deloc. Acum te simti singura si fara sanse de a avea o alta relatie cu altcineva, nu cred ca il iubesti, este doar sentimentul de durere si de negare, plus, asa cum am mai spus, esti singura cu doi copii...
Nu exista o formula pt a trece peste durere, poate doar sa ai curajul sa accepti pe altcineva in viata ta.
Sincer, chiar daca se va intoarce la tine, durerea ta va fi si mai mare si il vei privi cu ura si scarba pentru ceea ce ti-a facut.
Cu cat va trece mai mult timp cu atat durerea se va atenua. Putere multa si in primul rand obliga-l sa isi asume raspunderea si pt copii vostrii, de cele mai multe ori barbatii uita ca mai au si copii din prima casatorie. Sfatul meu, ai grija de tine si de sufletul tau, daca ai posibilitatea fa-ti timp doar pt tine, iesi la intalniri, dar nu lasa sa vada nimeni ca esti vulnerabila, nu lasa garda jos, dar mai ales nu cauta mila la nimeni, cu o atitudine pozitiva ai sa vezi ca pana si fostul tau sot va regreta ca te-a parasit.
Bafta multa si multa fericire.
garbo000248
Postat pe 9 Februarie 2013 12:55
intr-un fel poate si meriti de tia facut sotul tau asa ceva....;nimeni nu face nimic fara moitiv....de vina sunt banii...sau caracterul mizerabil al lui x sau y....altceva nu are sa fie;deasta e bine sa cantaresti si sa gandesti de 5ori inainte sa faci un pas ca asta....daca nu belesti ochii,cashti p...a
_)_
garbo_ALEX
Postat pe 9 Februarie 2013 13:19
Draga 028..parca...Life goes on ..cu bune sau/si cu rele..tot inainte merge,noi de ce am ramane in urma?
julia_itl
Postat pe 9 Februarie 2013 13:25
beleste tu bine ochii sa nu "TIO" rupi prin tufisuri, puradel redus mintal.

quasaria
Postat pe 9 Februarie 2013 13:54
Scrii fiind plina de resentimente asta deja nu mai este "iubire"... , nu te poti impaca cu gandul ca a plecat la altcineva si mai are si un copil cu aceasta (cred ca dupa ce a plecat tot ai stat cu gandul ca se intoarce... uite ca nu a fost sa fie ...)

Nu esti prima care a trecut prin asa ceva si nici ultima ... pana la urma asta se numeste VIATA!!!

Lasa URA - puterea acestea are putere de distruge si nu uita ca si pe tine ca persoana te distruge.

Stergeti lacrimile lasale pentru momente mai fericite daca e sa plangi sa o faci de fericire (chestii femeiesti)...
Invata sa fii fericita singura (ad. tu cu copii) si nu uita ca pierzi zile si ore din VIATA ta cu plans, vina, frustrari gandindu-te la cineva care isi viata lui ...

pe a ta cine, cand si cum o traieste?
elisavuri
Postat pe 9 Februarie 2013 14:06
Trimite-l la plimbare. Vezi de copii tai. Toata iuberea da-o copiilor, si ai sa vezi ca intr-o zi "va fi soare si pe strada ta". Nu merita sa te consumi pentru unul care nu valoreaza nici macar praful de pe drum. Uita-l, e adevarat e greu, dar e singura solutie. Nu merita iubit de loc......Ridica, capul sus, si mergi mai departe, asa e viata....... Eu am trecut prin mai multe, ti-as putea scrie 1.000 de pagini, dar concluzie e asta......incearca sa uiti si sa mergi mai departe..... Eu iti doresc mult succes si sa ai grija in primul rand de copii.....
Floricapop
Postat pe 9 Februarie 2013 14:34
Tot ce pot sa-ti spun si sa incerc sa te ajut , inscrie-te in programul online, gratuit Reinventarea Feminina !
Ai nevoie de sustinere, acolo sant multe femei cu multe povesti ca a ta.
Intra pe link, asculta video, copleteaza datele si urmeaza pasii, te va ajuta in mod sigur !
Eu fac asta de 2 ani si trec mult mai usor peste esecuri, dealtfel vei vedea ca nu exista greseli , esecuri..., ci doar invatatre, restul sant etichete date de altii de, de societate, dar tu ai viata ta nu a a altora nu a societatii !
http://ghidultuturorfemeilor.ro/program/optin-reinventare-feminina
Succes !
comoaramea
Postat pe 9 Februarie 2013 14:49
salut nu cred ca sunt multe raspunsuri in situatia ta .Uita-l aranjeazate,iesi ,distreazate,fati noi cunostinte nu teinchide Mult noroc Atentie Sa nu uiti de copil si sa nul departezi nici pentru fat frumos
garbo240772
Postat pe 9 Februarie 2013 16:57
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UnRcOQc8yoQ

te rog vizioneaza acest film !

iti va explica foarte mule despre caracterul unui om...
Diana_Rosu_1
Postat pe 9 Februarie 2013 19:54
Buna! Scuza-ma ca-ti spun asta dar amandoi sunteti vinovati . Tu ca n-ai stiut sa-ti tii sotul aproape iar el ca nu s-a gandit la copii in primul rand . Copii sufera din pricina asta . De obicei oricat de dobitoc ar fi barbatul , femeia face atmosfera in casa si-l poate schimba . Nu ca as fi eu barbat dar este o zicala adevarata - Barbatul e capul iar femeia e gatul . Gatul intoarce capul unde vrea . Nu in sensul rau al cuvantului dar astfel incat sa duceti o viata frumoasa . Scuza-ma ca-ti spun dar barbatul cauta ceea ce nu-i da sotia lui pentru ca nu stie sa tina barbatul acasa . Inca odata scuza-ma daca ti-am spus adevarul asa dur dar asta e . Imi pare rau . Stiu ca esti intr-o situatie aiurea . Cel mai mult conteaza acum copii . Sa nu sufere si sa-l faci cumva pe sot sa vina inapoi . Macar de dragul copiilor . Sa incerci sa-ti schimbi modul de a trai de a fi si nu mai asculta cu urechea la altii , fie ei parinti sau socrii sau prietene etc . E valabil si pentru el .
stmike
Postat pe 9 Februarie 2013 21:04
ce se intampla in sufletul tau nu stie decat CEL de sus. nu sti ce-ti rezerva viitorul.
lllorena
Postat pe 9 Februarie 2013 21:44
De la: quasaria, la data 2013-02-09 11:56:44mda... problema e ca lucrurile nu se intimpla intotdeauna asa cum le planifici.
Daca stai tu in fund si faci o lista de avantaje si dezavantaje si concluzionezi ca vrei un anumit tip de relatie, nu e neaparat si ce iti rezerva ziua de maine...
Important e sa nu pleci cu resentimente, sa lasi trecutul in trecut si sa vezi oamenii care vin in viata de acum incolo asa cum sint ei, nu prin prisma a ce a fost ex si nu prin prisma tiparului pe care ti l-ai fixat.


clona poponara generatoare de trafic vorbeste mapamondului si in final are o iesire din scena demna de cartii de copii in care de fapt nu se intampla nimic veridic
burst4x
Postat pe 10 Februarie 2013 01:05
am gresit "citatul", era pentru HerrHrrr. nu ca nu ar fi cucoana asta neftta o clona, ca este, probabil sunt colegi de redactie
burst4x
Postat pe 10 Februarie 2013 01:12
ce e tataie, nu ti-a priit drojdia? Hic, hic- sii te -ai impiedicat de "clonele" mele - sau care e problema?
Du-te dreak si vezi-ti de tzuica ta si nu te ingrijora de mine, sint suficient de foututa! si la propriu, si la figurat!
quasaria
Postat pe 10 Februarie 2013 01:14
sincer sunt in aceiasi situatie numai ca eu am un singur coopil...de obicei sunt f tare si nu las sa se vada ca inca il iubesc si ca sufar,dar in seara asta am clacat,am plans, m-am descarcat.maine o iau de la inceput prin a fi puternica...asta e viata,ne-a despartit o greseala...il iubesc si sunt convinsa ca ma iubeste in continuare dar, cand se intalnesc 2 orgoliosi fac tot posibilul sa nu fie impreuna :(
Catalina_Barbu_1
Postat pe 10 Februarie 2013 03:19
asta la tine se cheama dependenta ,nu iubire,mergi la un psiholog si ii explica el cum sta treab,ai sa-mi multumesti peste cateva sedinte,nu te duce la vrajitoare sau la popa!
valygood
Postat pe 10 Februarie 2013 08:06
Unii de pe aici ar trebuii sa se abtina a posta daca au beut prea mult si nu au somn.... Vad dublu din cauza alcoolului si cred ca sunt clone peste tot.
Rotty
Postat pe 10 Februarie 2013 08:47
cine rotty?
pasarelul ala nevinovat, de care ne luam toti fara motiv, saracul? Daca tot n-avea ce sa il fouta, macar grija....
quasaria
Postat pe 10 Februarie 2013 08:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Barbat sagetator si femeie Balanta 9 De la: eladaela 7 Octombrie 2009 13:15
barbatu taur 6 De la: Dor_marunt 21 Martie 2010 18:53
compiuterul care te vrajeste 9 De la: allexanndrra 28 Iulie 2009 03:32
gelozia copiilor 16 De la: aida71 28 Octombrie 2011 12:44
Va rog sa ma ajutati!!! 38 De la: Simona-Alexandra 4 Aprilie 2015 14:36
Setari Cookie-uri