este permisa casatoria intre o crestin ortodoxa si un penticostal?

Iarta-ma ca intervin din nou, dar nu ma pot abtine sa-i scriu, de data aceasta persoanei care posteaza evlavii la penticostali. Si eu am cativa prieteni penticostali in Tg-Jiu. Si astia beau, fumeaza, sunt agresivi, ca frati isi imparteau aceeasi prietena care trecea prin paturile fratilor. Persoana care posteaza confunda familia ortodoxa cu familia indiferenta. Ortodocsii nu divorteaza si nu se comporta imoral. Doar indiferentii care si-au uitat originea ortodoxa. Ca exemplu pentru penticostali: Onan era mozaic, respecta legea lui Moise. Dar era doar cu numele, nu cu fapta. Si cu ce l-a ajutat? Asa si cu cei ce-si zic ortodocsi, dar sunt indiferenti. Pe cand penticostalii sunt cu totii intr-o ratacire completa. Penticostalii sa-si vada de bolboroselile lor si sa lase in pace neamul nostru romanesc crestin ortodox. Ca ei n-au facut nimic bun pentru tara asta.
garbo263115
Postat pe 22 Martie 2014 09:58
"permisa sau nepermisa", depinde de puterea sentimentelor voastre, unul pt. celalalt. Religia nu trebuie sa fie un impediment in alegeri atat timp
cat voi stiti ce vreti de la viata, pt. cresterea si educatia copiilor(ce vor veni) puteti alege orice model de religie in final, numai daca te autoobligi tu sa-i urmezi cursul conteaza.
Daca as fi in locul tau i-as zice: stii ce, nici ca tine nici ca mine , ia-ma de mana si hai pe drumul "asta" iar prima biserica ce ne iese in cale, aia sa ne fie religia(daca tot vreti sa aveti o religie)
ei, alege si tu Parisul(de ex. ca drum).
Sa fiti fericiti!
pitiTa_
Postat pe 22 Martie 2014 10:12


pentru 115 un pahar cu apa, sa-i treaca stupefactia... ! fotbalul a aparut mult mai tarziu decat religia... oricare ar fi ea, asa ca nu are legatura cu superficialitatea de care vorbesti, erau si inainte oameni care nu intelegeau ce trebuie atatea subreligii inutile cand toti cred intr-un acelasi si unic Hristos, alias Isus si el nascut in alta religie... asa cum stie toata lumea ! offf... incurcatura mare si inutila. si uite asa, in numele unei religii inventate de oameni si diferentiata tot de oameni din interese meschine... se sacrifica o dragoste care e mai sfanta pentru mine cel putin, decat toate regulile multe si nejustificate ! ai zis ca ortodoxia sau ortodoxii au aparut acum 2000 de ani. grav ! pe atunci, abia aparuse cretinatatea simpla si nedezmembrata, deci nu crea nici o problema la casatorii "mixte" ! ca in zilele noastre. si daca vrei sa sti, nici catolicii nu divorteaza. si eu personal nu vad nimic mai bun (sau mai rau...) la un ortodox fata de un penticostal sau catolic sau mai stiu ei ce ! toti sunt o apa si un pamant ! sunt si buni si rai si betivi si nebetivi si hoti si nu si criminali si nu... !!! si la feminin la fel. si daca mai vrei apa... iti dau cu placere !

http://www.roportal.ro/discutii/topic/40594-religia-ortodoxa-origine-crez/page-141
barboneli
Postat pe 22 Martie 2014 10:22
Puteţi opta pt căsătorie mixtă ...în care niciunul din voi nu trebuie să schimbe religia...
Trebuie doar să ceri o dispensa de la Episcopia Ortodoxă... Şi un legătură cu botezul copiilor decideţi pe parcurs
lory1981
Postat pe 22 Martie 2014 10:29
De ce n-ar fi.Dar dacă ai venit aici să ceri sfaturi, părerea mea e să renunţi.
Din punct de vedere al religiei sunteţi diferiţi.Dar ţine minte un lucru.
" Religia-i o frază de dânşi inventată,
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug."
Din punct de vedere al Credinşei, sunteţi foarte apropiaţi.
Voi puteţi decide, fără sfaturile altora, trebuie doar să faceţi diferenţa dintre religie şi credinţă. Atenţie! Religii sunt multe, credinţa e una.
Ionel_Petrisor_1
Postat pe 22 Martie 2014 10:36
Multe ti s-au scris si cred ca nimic nu te ajuta. Daca dragostea voastra e adevarata, vei mai avea impedimente din partea familiei lui cu siguranta. Dar sa stii ca daca iti este scris sa fii alaturi de el iar Dumnezeu va va indruma pe calea cea buna la momentul potrivit si pentru casatorie si pentru botezul copiilor. Doar sa fii puternica sa nu cedezi presiunilor, desi e destul de greu.Lupta pentru dragostea ta!
garbo185598
Postat pe 22 Martie 2014 11:04
Ai grija la ce te inhami, mai ales daca zici ca e si pretentios. Nu lasa religia si credinta ta pt moftul unui barbat.
Gabriela89
Postat pe 22 Martie 2014 11:11
Biserica Ortodoxa nu va oficia niciodata o casatorie intre un ortodox si un penticostal, asa ca daca vrei sa-ti botezi copiii ortodocsi si sa continui sa fi ortodoxa (si nu doar cu numele), eu iti propun sa vorbesti cu orice preot ortodox. Eu cred ca este mare pacat sa renunti la credinta pe care ne-au dat-o sfintii Apostoli Andrei si Petru direct din spusele lui Iisus si sa te convertesti la o secta pe care Ortodoxia o considera foarte periculoasa. Toate cele bune! :)
Elena_Eua_1
Postat pe 22 Martie 2014 12:31
"Ortodoxia a fost infiintata acum 2000 de ani de IIsus Hristos."
Trebuie sa te contrazic la faza asta...din cate stiu eu religia ortodoxa a aparut in 1054 la Marea Schisma cand biserica a fost impartita in cele 2 mari ramuri: vestica, respectiv catolica si estica respectiv ortodoxa. Deci nu Iisus Hristos a infiintat ortodoxia, ci oamenii, la fel cum tot ei au inventat toate religiile si cultele aparute ulterior. Mie personal mi se pare ca cel mai important lucru e sa crezi, si nu ce religie ai, pentru ca religiile sunt pana la urma lucruri pamantesti.

tunde23
Postat pe 22 Martie 2014 12:49
Da, corect ! Ai dreptate ! Parerea mea pentru Ancuta este ca toata viata voe exita probleme pe tema aceasta ! De ce sa se lege la cap daca nu o doare ?
Tu , Ancuta draga , daca vrei sa iei sfatul meu uite ce iti porpun : daca ai dubii cu privire care religie este mai buna atunci ia Biblia, citeste-o cu rugaciune ca un bun crestin ce esti si sunt convinsa ca Tata Dumnezeu te va lumina ! Si daca vrei ne putem ruga ( cine doreste !) si noi cu tine !
Astept raspuns !
lotus
Postat pe 22 Martie 2014 13:29
Cine ti-a bagat in cap timpenia,cretinatatea ca religia ne permite sau nu ceva?Indobitocirea pe care o produce practicarea religiei(al cultului ortodox,indeobste) produce astfel de monstrii................dar de fapt,asta meritati daca ascultati si urmati astfel de percepte
Manipularea fie pe voi cit casa,ca ea se numeste cult religios
julyjulya
Postat pe 22 Martie 2014 13:34
_Petrisor_ maica, n-avem noi de unde sti la ce baieti o da nastere "fata",
ca apoi, sa vrea vre'unu sa se popeasca?!
Pentru ei, este important primul pas pe care-l face un cuplu si ca sa se
simta" in rand cu civilizatia," cauta calea religioasa care li se potriveste.
Acuma, sa-mi fie cu iertare, fiecare isi apara cultul, fie ca-i cunoaste sau nu istoricul dar ca niste "animalute" de casa stie ca din "ograda" aia face parte, a crescut/ educat si acum hop- top i-a iesit in cale ceva nou.
E bine de stiut pe ce s-a bazat fiecare religie la infiintare, dar daca familia moderna este dictata si de religie, atunci, nu incape indoiala ca femeia trebuie sa se converteasca la religia barbatului si nu invers (dpmdv)si asta fiindca Eva are coasta si Adam una lipsa. in cuplu descopera "cam" pe la cine-i doaga.
pitiTa_
Postat pe 22 Martie 2014 15:05
Draga Ancuta,am citit primele pareri exprimate.Mi s-a parut ca un pic au fost cam nervosi cu tine si nu au dreptate .Tu ai fost politicoasa si ai cerut pareri .
Cum vad eu problema fiind o persoana mai in virsta.Eu sunt crestin ortodoxa si cunosc concret cazuri de adventisti de simbata sau altii de duminica.Voi vorbi putin despre ei inainte ,apoi imi voi exprima parerea despre cazul tau.Adventistii pe care ii cunosc sunt oameni inteligenti si niciodata nu au cautat sa-mi propovaduiasca despre religia lor cit e de buna .Ce stiu e ca au niste ritualuri bine stabilite pe care le respecta.Acum sa revin la cazul tau.In casa el va trebui sa respecte dogmele lor ,vor interveni ,te asigur de acest lucru si parintii ca asa au fost indoctrinati si vor aparea discutii invitabil (asta in cazul in care tu vei ramine crestin -ortodoxa).Eu nu consider a fiind religie penticostalii.Ei sunt o secta in care vor sa atraga cit mai multe persoane.Deci aceasta dragoste de care vorbesti in scurt timp se va stinge tocmai din cauza acestor divergente.Eu nu pot sa spun ca sunt o practicanta asidua ,dar in cazul lor trebuie sa mergi regulat la intrunirile lor,sa respecti ritualurile lor si daca esti pregatita sa faci asta ,marita-te daca nu mai asteapta si timpul isi va spune cuvintul .Parerea mea e sa nu te grabesti .Mergi mai des in casa lor mai alesin zilele acestea libere ale lor si vei vedea daca poti rezista.Aici va trebui sa faci lucruri impuse de "religie",daca vei rezista ,atunci nu este nici o problema .Eu nu suport sa-mi fie impus asa ceva .Fac asta ,daca simt asta.Concluzia :asteapta ,ce-i graba asta,altfel vei fi nefericita si nu vei rezista.
garbo256891
Postat pe 22 Martie 2014 16:17
Am mai citit intre timp citeva mesaje,se vorbeste ca daca dragoste exista poti sa mergi mai departe ca totul este in regula.Te asigur ca nu va fi asa.Dragostea se va stinge treptat tocmai din aceasta cauza ,voi va veti certa mereu ,parintii vor interveni mereu .Deci in practica lucrurile nu stau chiar asa idilic.Cauta-ti un baiat crestin ortodox si nu te opri la primul ,ca doar atita lume a iubit a doua oara,la fel si tu te vei indragosti de un altul.Daca el te-ar fi parasit si se casatorea cu altcineva,,tu ce faceai ? Ai fi ramas singura toata viata?.Sigur gaseai un baiat pe care l-ai fi iubit poate mai mult .Treaba cu dragostea invinge totul, aici nu prea se va aplica ,vei fi nefericita.Te rog ,reflecteaza si nu te grabi!
garbo256891
Postat pe 22 Martie 2014 16:35
Daca iti este greu sa treci la religia penticostala care presupune multe restrictii,renunta la el pana nu e prea tarziu,adica sa te lege dragostea pt ca nu veti avea izbanda .Eu am trecut pe aici ,e f. greu ,si lasa rani adanci.Sfatul meu -Cristina.
Cristina_Josan_1
Postat pe 22 Martie 2014 17:16
Dar ce are pocaimea cu dragostea draga?
Poate vrea doar sa nu se insoare cu tine si de aceea baga fitile cu religia!
garbo162553
Postat pe 22 Martie 2014 17:24
ai raspuns clar in Biblie...restul sunt pareri ,ambitii sau mandrie.Domnul Isus a lasat raspuns tuturor intrebarilor noastre cu un mare DA sau NU.Curaj !!!Savureaza scrisoarea de dragoste lasata copiilor de Tatal lor,care este sfanta scriptura.Ba mai mult ;roaga-te sa ai minte si inima limpede sa poti intelege.Nici la popi ,nici la pastori,nici la oameni ...DOAR ,,acolo ''
garbo_9747
Postat pe 22 Martie 2014 18:54
''voe exita probleme pe tema aceasta ! De ce sa se lege la cap daca nu o doare ?''

Pt că bate vântu', sau să fie la modă, sau...
Bre, mai deschideţi multe toapice pe tema asta?

Pt cei care încă nu ştiu primu' a fost de altă religie, al doilea la fel, n-am avut niciodată pr din ac. cauză.




Axl_R
Postat pe 22 Martie 2014 19:34
O casatorie intre un ortodox si un penticostal este dificila si nerecomandabila. Sunt diferente de credinta, nu de religie. Daca el e pocait (nu penticostal), ci pocait...si traieste o viata curata si implineste Scripturile...si daca tu la fel, esti pocaita (nu ortodoxa) si faci aceleasi lucruri....e ok...e vorba de relatie cu Dumnezeu, nu de o religie. Parerea mea e sa te pocaiesti tu, faci botez in apa, la maturitate, si Sangele lui Isus Hristos iti poate spala si sterge toate pacatele pe care le ai (si le ai)...preotul nu are nicio putere sa stearga pacatele...el insusi face pacate..pe el cine il iarta?... Gandeste-te putin...mergi la biserica lui, vezi cum e...si renunta la religia ortodoxa....si apropie-te de Dumnezeu, de o biserica a lui Hristos! Vei vedea diferenta! Toate cele bune!
Cipri_Bulzan_1
Postat pe 22 Martie 2014 20:53
Buna seara,
Numele meu este Gabriela , fac parte din cultul crestin penticostal si pot sa-ti raspund la intrebarea ta. Nu sunt interzise casatoriile intre penticostali si ortodoxi sau ori care alt cult . Acum depinde si de prietenul tau cat de pocait este , pentru ca nu toti oamenii care spun ca sunt pocaiti sunt intradevar pocaiti. Dar referitor la botezul copiilor sa nu te astepti ca un crestin penticostal sa fie deacord sa-si boteze copilul la ortodoxi pentru ca la noi nu se procedeaza asa, noi ne binecuvantam copilul in biserica il incerdintam in mana lui Dumnezeu si asteptam ca el sa creasca si sa decida singur daca vrea sa il urmeze pe Dumnezeu, atunci cand va fii instare sa faca lucrul asta. Noi ne rugam pentru copiii nostri si incercam sa le insuflam dragoste pentru Dumnezeu si dorinta pentru o viata curata. . Ca sa intelegi de ce, trebuie sa citesi noul testament lucru pe care ti-l recomand cu toata inima , si mai ales in felul asta tu poti vedea daca esti deacord cu acest tip de viata. Pentru ca pocaitii sunt intradevar oameni care traiesc cu Dumnezeu in fiecare zi, oameni care il iubesc pe Dumnezeu cu toata inima, noi cautam sa ascultam de Cuvantul Lui , deci cu riscul de am repeta , tu trebuie sa citesti Noul Testament . Pot sa-ti mai spun un lucru . Daca intradevar prietenul tau este pocait , iti pot spune ca acest om va cauta sa-ti faca bine si sa te iubeasca , sa te respecte , va fii omul pe care te vei putea baza ,omul caruia sa-i pese de tine si peste 20 de ani atunci cand frumusetea ta va trece . Nu spun ca pocaitii sun toamenii perfecti , dar datorita faptului ca il iubim pe Dumnezeu cu toata inima noastra iubim si pe aproapele nostru , in fine este mult de vorbit despre asta ca sa poti intelege . Dar tu trebuie sa intelegi ce vrei tu . Daca vrei o viata curata traita aproape de Dumnezeu , este o alegere buna, daca vrei o viata de discoteci si alte lucruri care se fac in lumea asta , nu o vei gasi alaturi de un pocait. Cauta sa vorbesi cu tine insuti si cu Dumnezeu prin ragaciune si vezi ce vrei . Domnul Isus sa te binecuvinteze si sa te calauzeasca in luarea unei decizii bune pentru viata ta si a prietenului tau. Daca descoperi ca prietenul tau nu este pocait , cauta unul care sa fie :) Asta era un sfat din partea mea :) eu iti vorbesc asa pt ca pana acum 2 ani am fost crestin ortodox dar dupa ce am cunoscut pocaitii, L-am cunoscut pe Dumnezeu si am vazut intradevar ce pierduta am fost si ce viata mizerabila am dus cand aveam o viata ca toti ceilalti oameni. Daca ai alte intrebari , te rog sa nu eziti. Uite aici si adresa mea de mail Gabrielaidita@yahoo.com in caz ca vrei sa ma intrebi in particular
garbo272239
Postat pe 22 Martie 2014 21:02
Sa va spun ceva , daca veti citi cuvantul sfantului apostol Petru in Noul Testament, veti vedea ca el nu au fost cu nimic deacord din ceea ce se practica in biserica ortodoxa. Ceea ce se practica in ortodoxie este religie care nu are deaface nimic cu sfintii apostoli sau cu Dumnezeu , este exact ceea ce ei au spus sa nu facem , este contrar tuturor invataturilor sfintilor apostoli asa ca , cu tot respectul pentru dumneavostra va spun ca vorbiti in necunostinta de cauza , ca si alte multe persoane care au mai raspuns acestei fete. Ar trebuii sa se gandeasca toata lumea de 10 ori inaite de a raspunde unui om mai ales in cazul in care este o decizie atat de importanta, nu trebuie sa vorbim din lucruri auzite , ci din lucruri pe care le stim cu siguranta. Nu ne jucam cu viata oamenilor. Cat despre a cunoste adevarul nu aveti de facut altceva decat sa citit testametul pe care Dumnezeu la lasat copiiilor Lui. Sa va intreb ceva:

Sa presupunem ca tatal dumneavostra a decedat si va lasa un testament , dumneavostra il veti citi sau veti lasa alte persoane sa-l citeasca si apoi veti crede si dumneavoastra ce vor dorii acele persoane sa va spuna dupa modul in care ei l-au inteles? Deaceea se numeste Testament si ne-a fost de Dumnezeu prin Duhul Sfant si sfintii apostoli , ca sa citim si sa nu ne lasam inselati de nimeni , deaceea au fost prigoniti sfintii apostoli pana la moarte ca noi sa citim si sa-L cunoastem personal pe Dumnezeu , nu din auzite asa cum suntem invatati . Adevarul este unul singur si acela este IISUS HRISTOS nu religia , indiferent din ce cult . Mie mi se pare ca in acest caz persoana indoctrinata sunteti chiar dumneavostra. Daca v-am suparat va rog sa ma iertati nu asta a fost intentia mea , eu vreu doar sa va rog sa va informati singura si sa nu mai ascultati de oamenii care desi se numesc slujitori ai lui Dumnezeu se comporta ca vrajmasi ai Lui. Si stiti de ce ? Pentru ca veti platii cu viata dumneavostra o vesnicie daca nu va intoarceti la Dumnezeu. Pe noi nu ne intereseaza sa se umple bisericile la noi , pe noi ne intereseaza ca oamenii sa se intoarca la Dumnezeu si sa fie mantuiti .
garbo272239
Postat pe 22 Martie 2014 21:31
"deaceea" scrii ca o vanzatoare de tamaie?


Fiecare este liber sa creada "adevarul" pe care si-l alege, nu va lasati
influentati decat daca simtiti adevarul, nu influenta!
pitiTa_
Postat pe 22 Martie 2014 21:46
Nu stiu daca la mine va refereati , cand ati dat acel raspuns. Cat despre prietenii dv penticostali eu va spun ca nu ma mira ce aud ,stiu ca sunt destui din acestia, ei spun ca sunt pocaitii dar nu sunt , chiar am subliniat acest lucru in raspunsul meu si am dat raspunsul acela in cazul in care omul acela este chiar pocait . Omul nu-l catalogam dupa religie , ci dupa felul in care isi traieste viata , atunci vedem daca este pocait sau nu. Mersul la biserica indiferent de care, nu inseamna nimic daca viata omului nu este schimbata, curata .La pocaitii in biserica vin multi oameni, dar asta nu inseamna ca sunt pocaiti.si Biblia vorbeste de astfel de oameni care fac numele lui Dumnezeu de ras, dar ei isi vor lua rasplata pentru ei insisi chiar din mana lui Dumnezeu

Ps . Pocaiti adevarati pot fi si la ortodoxi , si in toate religiile.
garbo272239
Postat pe 22 Martie 2014 21:48
Sa iti spun ceva: esti fenomenal de indoctrinata si cu creierii spalati. Cuvnatul lui Dumnezeu e in Vechiul Testament, Dumnezeu nu are absolut nicio legatura cu Noul Testament. In afara de asta, nu citim aceeasi Biblie - biblia tuturor pocaitilor e modificata ca sa pice pe doctrina liderului. Atat iti spun, ca iti faci mari pacate imprastiind minciuni despre Dumnezeu. Abitine-te, nu il cunosti si nici nu ai sa-l cunosti vreodata.
maxana
Postat pe 22 Martie 2014 22:02
Mai incape intrebare?

Nu inteleg de ce trebuie sa-l punem (noi oamenii) mereu pe Dumnezeu la treaba si noi sa stam cu dej'tu-n gura sa pice para sau sa treaca anii pt. a ne da seama cat il iubim de mult pt. a avea pe cine da vina?!
Si nici de ce, musai, "sa faci" parte din vreo religie ca sa ce? sa demonstrezi cat il iubesti pe popa ca-l vizitezi sau ca te vede Dumnezeu ca doar acolo il respecti?! (in biserica)


Religia e o inventie ca si bicicleta(de ex.) nu incape indoiala, credinta este simtirea, ea este baza tuturor atunci cand: o respecti, o practici(in sanul familiei tale), o simti(ca o binecuvantare), rest(lalaiala), apa de ploua. Punct!
...nu-mi place masca!
pitiTa_
Postat pe 22 Martie 2014 22:08
am cunoscut o fata pocaita, el ortodox s-au casatorit in religia ei a pocaitilor, la nunta a fost ajutati de preotul lor, in momentul cand am dat darul, nu a ajuns la ei ci a fost dat preotul lor. au primit o garsoniera pe numele preotului, au fost ajutati de membri bisericii lor, venitul lor din casa se imparte cu preotul. deci viata ta nu va fi condusa de voi ci de preot. FUGI! nu iti bate joc de viata ta! casatorestete cu unul asemeni tie !
lllorena
Postat pe 22 Martie 2014 22:24
Paaai este permis sa crezi in Buda?......sau in Mahomed?...sau in Zei?
madsusu
Postat pe 22 Martie 2014 23:12
Paaai este permis sa crezi in Buda?......sau in Mahomed?...sau in Zei?


...este permis orice...atata timp cat crezi in ...vibratie...dumnezeu...univers...molecula...radiatie....apa...etc
madsusu
Postat pe 22 Martie 2014 23:19
Aici se discuta despre casatorie si despre dumnezeu. Pai, daca femeia era buna la ceva, isi lua si dumnezeu o nevasta. Nici lui Isus nu i-a trebuit, el fiind celibatar convins!
delly000311
Postat pe 23 Martie 2014 06:12
Aha! Şi femeia o apărut, aşe din neant.

Estem spirituali de dimineaţă.
Axl_R
Postat pe 23 Martie 2014 07:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
REFACEREA VIETII 18 De la: xerica 6 Aprilie 2015 14:20
Sotul meu 133 De la: DANA_DGG 19 Martie 2010 08:37
Casatoria cu nuntaa OFFFFFF! 15 De la: joanna22 1 Aprilie 2013 22:04
casnicie ea gemeni el scorpion 31 De la: la_re_mi69 25 Februarie 2010 20:00
ne casatorim si acum ma bate la cap cu dans, dj si aranjamente 14 De la: raul_constantin 21 Noiembrie 2017 20:38
Setari Cookie-uri