este permisa casatoria intre o crestin ortodoxa si un penticostal?

lasa asa ca e mai bine...daca te-ar fi iubit cu adevarat,nu te insela...sa nu suferi pentru el,nu merita!mergi mai departe,ca viata e frumoasa si mai ales nu-i da ocazia sa vada ca suferi dupa el....multa bafta in continuare si ai grija de tine!
liliananiculae
Postat pe 11 Februarie 2013 00:19
De la: ancutsam, la data 2013-02-04 23:40:47multumesc tuturor pentru mesaje
situatia este din ce in ce mai dificila , probabil ca o sa se amane totul,el fiind foarte dificil si pretentios
eu am tot sperat sa se schimbe ... dar nu vad sa se intample
pana la urma daca m-ar iubi cu adevart nici nu mi-ar cere asa ceva
multumesc inca odata tuturor



eiiii,vezi,ca incepi sa iti dai seama singura de unele lucruri...daca te-ar iubi cu adevarat,nu ti-ar cere asta.eu traiesc in concubinaj de 2 ani cu un penticostal,si discutand despre casatorie,cununie religioasa,eu am spus din start ca nu imi schimb religia,eu fiind ortodoxa,si mi-a raspuns ca el trece la orice religie vreau eu,numai sa fie cu mine...deci,draga mea,daca intr-adevar te iubeste,lasa mama,tata,religie si o sa fie cu tine.dar daca iti impune de acum cate ceva...ai mare grija mai tarziu...cat despre copii,atunci cand vor fi,boteaza-i ortodox si cand vor creste,sa decida ei daca raman in aceasta credinta sau nu...sa auzim de bine...
liliananiculae
Postat pe 11 Februarie 2013 00:29
Din nefericire lucrurile nu stau chiar asa. Casatoriile interconfesionale vor duce inevitabil, mai devreme sau mai tarziu la divergente care pot duce inclusiv la destramarea casniciei. Intre rudele mele am, din pacate, asemenea exemple. Desigur, cei doi pot convietui impreuna chiar daca fiecare are credinta lui proprie, dar acestea sunt exceptii. In majoritatea familiilor credinta este un punct sensibil, mai ales daca diferenta de doctrina este foarte mare. Multe din conflictele care apar sunt chiar pe acest fond si duc la frustrari, reprosuri, jigniri si nu numai. Fiecare este liber sa faca ce vrea, dar realitatea arata ca nu sunt bune casatoriile intercofesionale, mai ales daca fiecare tine cu dintii de credinta lui. Experientele neplacute pe care le-au avut altii mi-au demonstrat ca am dreptate.
angel_forever
Postat pe 11 Februarie 2013 19:47
daca si papa isi da demisia...poate mai exista o speranta
Eugenia_
Postat pe 11 Februarie 2013 19:53
da, este int-adevar o problema; am venit pe lume intr-o credinta, credinta ortodoxa si asa trebuie sa traim si sa trecem dincolo. Credinta este una, iubirile sunt multe si trecatoare; ''daca tineretae ar sti si daca batranetea ar putea...'' spunea un mare parinte. Draga mea, parintii au dreptate, ramai la religia ta, gandeste-te ca de acum in colo ai viata inainte, iar copiii tai trebuie sa se bucure si sa traiasca in credinta ortodoxa. Dumnezeu, daca ceri, iti va da iubirea care te va face fericita


rozi
garbo_2215
Postat pe 14 Februarie 2013 09:53
Pentru unii credinciosi de tot felul cind religia devine telul lor suprem si pentru asta sunt in stare de orice ....cu ce sunt ei mai buni ca teroristii aia fanatici care pun bombe si nu conteaza ce omoara,mame,bebelusi ...pt ei nu conteaza.Si la ortodoxi cum este? Se duce badea la biserica se spovedeste ,saruta mina popii si acasa ajuns suduie sau si mai frumos isi bate muierea.Nu conteaza religia cit felul cum ea este interpretata de unii sau de altii,sa nu-l sufoci pe cel de linga tine pe care spui ca-l iubesti cu fraze goale sa-i demonstrezi ca tu si cu religia ta sunteti cei mai buni.Pentru ca unul este Dumnezeu si el este in primul rind iubire ,fara de care noi ca oameni n-am putea exista.Cind iubesti nu pui conditii si mai ales restrictii iubesti pur si simplu.Deja noi renuntam cind ne casatorim la numele nostru de familie asa este traditia dar sa-mi ceara cineva care spune ca ma iubeste sa-mi schimb si religia .....deja e cam mult daca vreau e ok dar sa-mi impuna ?????du-te nene!!!!Cind incepi si accepti de la inceput compromisuri viata iti va fi ........... un lung sir de renuntari.
fengari
Postat pe 16 Februarie 2013 16:59
"este permisa casatoria intre.... si intre...?" Desigur ca este permisa! Este permisa orice relatie liber consimtita, intre doua persoane majore, indiferent de religie, rasa, culoare, sex. Intrebarea ta imi suna ca intrebarea de la radio Erevan : "se poate face dragoste cu fereastra deschisa? R: da, dar e de preferat cu o femeie"
De permis, e permis dar, este si indicat?
Din fericire pt tine, nu mai este cazul, problema s-a rezolvat de la sine. Esti mai norocoasa decat crezi. Ramane de vazut in ce te mai bagi pe viitor, pt ca se pare ca ai o problema cu stima de sine din moment ce intrebi daca te va mai iubi cineva. intrebarea este: tu te iubesti?
Si mai aveam o intrebare pt tine: ai macar o vaga idee despre religia penticostala? Stii macar in linii mari in ce era sa te bagi?
Ar trebui sa fiu sincera pana la capat si sa marturisesc faptul ca eu am o problema cu religiile in general, de orice fel ar fi ele, convingerea mea este ca nu duc la nimic bun, dimpotriva...
Religiile nu au nimic de-a face cu divinitatea, reprezinta toar interesele unor grupuri, fie ele mai mari sau mai mici, manipuleaza si ridica bariere intre OAMENI, seamana discordii etc etc
Ce e drept, consider ca exista religii mai inofensive, mai putin toxice (a se vedea hinduismul) care sunt mai mult un mod de viata decat o religie si exista religii extreme, periculoase, toxice de-a dreptul, printre care si religia penticostala. Na ca am zis! Imi asum cele spuse. Amin!
Iti doresc. draga mea, sa intalnesti acel om care sa nu vrea altceva decat sa te faca fericita, mai presus de cazanul in care ai fost aruncata cu barbarie inainte ca tu sa-ti poti spune parerea.
garbo_7093
Postat pe 17 Februarie 2013 00:00
De la: ancutsam, la data 2013-02-04 16:22:00tocmai asta e si problema ... presiuni sunt si din partea parintilor lui... vor ca eu sa trec la religia lor
insa mie mi se pare foarte greu ....pacat , rau ....
stiu ca suna ciudat topicul ...
incerc doar sa aflu pareri din afara ...


eram sigura ca asta este problema de fapt; nu trebuie sa treci la religia lui, spui ca nu vrei asta si atat. daca baiatul te iubeste nu renunta la tine, daca nu te iubeste atunci va alege religia
adeline
Postat pe 17 Februarie 2013 00:09
fa intai copii si vezi pe urma
tockys
Postat pe 17 Februarie 2013 22:56
da!! delicata treaba!! ar trebui sa renunti la asa ceva...ei nu vor admite acest lucru,tu stii bine,se vor uni inpotriva ta,copii vor fi botezati in religia lor iar tu va trebui sa ati urmezi sotul....alege ce vrei ??? o viata linistita sau una plina cu influente.....pt vor curge peste tine influentele...nu mai vb despre vesmintele si asmaua care o vei purta si alte abureli care ati vor fi trantite sub nas...
francisca
Postat pe 17 Februarie 2013 23:31
Gindeste-te doar din punctul asta de vedere......ei sunt multi tu esti una singura crezi ca vei putea sa ai parerea ta personala care sa fie respectata de ei????????Nu-ti pierde identitatea de dragul nimanui cine te uibeste te accepta cu toate ,nu-ti va interzice sa te fardezi ,sa-ti schimbi felul de a te imbraca si de a te purta Altfel spus sa-si ia una cum ii place de ce sa te schimbe pe tine? uite ce am gasit citind despre credinciosii penticostali de mi s-a facut pielea gaina
""Membra a Bisericii Penticostale, femeia le-a spus anchetatorilor ca a comis abominabila fapta, din dragoste pentru Dumnezeu.

Pe perioada anchetei, femeia a invocat versete biblice din Vechiul Testament care spun ca daca il iubesti pe Dumnezeu, iubeste-l pe aproapele tau si ofera-l jerfa
Aceasta le-a spus anchetatorilor din Brasov ca si-a ucis copilul pentru a-l oferi jertfa lui Dumnezeu.""Nu sunt eu prea bisericoasa dar macar stiu ca una din porunci este SA NU UCIZI ,nu mai zic de iubirea aproapelui.Draga mea nu te mai uita in urma................aici nu are loc dragostea cea pe care o gasim normala noi restul.....
fengari
Postat pe 18 Februarie 2013 21:16
Bun. Poate pare aiurea ceea ce zic, dar sincer nu merit. Penticostalii sunt diferii de noi. Dac nu o sa te mai lase s mai mergi la biserica ta? Are rost sa ai o viaa de certuri dn cauza faptului ca el nu vrea sa vad adevrul. Gndete- te la Lumina Sfnta de la Ierusalim... Deci unde este religia care merit cu adevrat? Nu te lsa pacalita. Te minte. Iar dup nunta nu o sa ai de ales... Vei face cum vrea el. Te iubeste? Atunci trece el la ortodoxismcretinisl? Sincer sa fiu, dac o sa vezi ca nu te las sa ti botezi copilul n religia ta, boteaz.l tu. E valabil acel botez. Ci copii pe moarte nu s.au vindecat dn cauza asta? Nu e ca la catolici. Nu te lsa pacalita. El nu va renuna la ceea ce crede. Este ndoctrinat si tu eti doar o nou victim fcut de o mare porcrie. De o religie fcut aa, pentru bani... Care vrea doar adepi.
Andreea_Andra_2
Postat pe 22 Februarie 2013 00:38
Nu consider religia o piedica intr-o relatie.
Dumnezeu este unul singur pentru toti.
Si o spun din perspectiva unei persoane care traieste alaturi de un musulman de ani de zile, fara nici o divergenta religioasa.

garbo098192
Postat pe 23 Februarie 2013 10:06
Se intalneste un babuin cu o girafa. Girafa ii spune:
-Draga, pe mine nu ma intereseaza in cine crezi sau ce culoare are pielea ta, ci cat de mare o ai. Asta ca sa nu suferim din dragoste.
garbo_1713
Postat pe 24 Februarie 2013 08:39
http://www.relatiidecuplu.com/index.php/dezvoltare-personala/122-cum-e-viaa-alturi-de-un-misogin
garbo_8857
Postat pe 25 Februarie 2013 11:27
Iar incepi cu reclamele tale tampite ? ...Iote eu vreau sa aud parerea ta personala la diferite subiecte.......Astept.Siiiiii....fara copy
Rotty
Postat pe 25 Februarie 2013 12:10
nu cred ca e capabila de vreo parere, ca si nenea ala care posteza din Biblie, si de se potriveste si de nu se potriveste cu subiectul!
omul are citatele la el si gata... cum e ceva de scris, cum hop si el cu copiatul...! asa probabil ca a fost si la scoala... si n-a reusit sa depaseasca stadiul.... asta in caz ca a facut vreo scoala... de liceu nici nu poate fi vorba !
heartbit
Postat pe 25 Februarie 2013 12:28
problema e in felul urmator........vrei nu vrei..religia conteaza intr-o relatie......poate nu nu acum..dar mai tarziu cu siguranta va conta......mai ales cand va aparea si un copil...tu esti crescuta intr-un anume mod...el...in alt mod......si desi nu-ti doresc..dar ac lucru se va vedea in timp.......sa dea d-zeu sa ma insel...as vrea sa ma insel...dar iti spune asta unul care se confrunta cu asa ceva(prin prisma meseriei).............banuiesc ca si familia lui e tot penticostala.....si tu fiind ortodoxa..e ca si cum ai intra in ''gura lupului''........bine ar fi ca dragostea sa sara peste aceste piedici..DAR......timpul va raspunde daca e bine sau nu......mult succes...si multa bafta...daca mai vrei sfaturi....cu placere.......dar nu aici.....poate pe mail..sau pe mess.....
ALEX13
Postat pe 26 Februarie 2013 08:46
problema e in felul urmator........vrei nu vrei..religia conteaza intr-o relatie......poate nu nu acum..dar mai tarziu cu siguranta va conta......mai ales cand va aparea si un copil...tu esti crescuta intr-un anume mod...el...in alt mod......si desi nu-ti doresc..dar ac lucru se va vedea in timp.......sa dea d-zeu sa ma insel...as vrea sa ma insel...dar iti spune asta unul care se confrunta cu asa ceva(prin prisma meseriei).............banuiesc ca si familia lui e tot penticostala.....si tu fiind ortodoxa..e ca si cum ai intra in ''gura lupului''........bine ar fi ca dragostea sa sara peste aceste piedici..DAR......timpul va raspunde daca e bine sau nu......mult succes...si multa bafta...daca mai vrei sfaturi....cu placere.......dar nu aici.....poate pe mail..sau pe mess.....
ALEX13
Postat pe 26 Februarie 2013 08:46
multumesc tuturor pentru sfaturi
la multi ani fetelor pentru 1 martie :)
ancutsam
Postat pe 28 Februarie 2013 17:41
De la: ancutsam, la data 2013-02-04 01:53:34buna ziua
prietenul meu e penticostal , de ceva timp am incept sa vorbim de casatorie, problema e ca au inceput sa apara divergente pe partea de religie si nu stiu ce sa fac....

Casatoria este un pas serios,sentimente,dragoste,sex,copii,religia este prostia celor care nu sint in stare sa judece singuri
garbo_11724
Postat pe 5 Martie 2013 10:45
lasal cautati altul ................poti sa incerci cu mine ca eu Caut o fata,frumoasa, harnica, cuminte ;) interesata de o relatie de durata......:))).....dispusa sa renunte la admiratia multor barbati, pentru criticile unuia singur ;)........... :))) si daca vrei ma gasesti pe mess la id
hav_jupanu
garbo_397769
Postat pe 20 Februarie 2014 23:52
In primul rand nu va accepta biserica...Daca vreti sa va cununati religios,trebuie sa fiti de aceeasi religie.Apoi,pe parcurs vor aparea divergente intre voi din cauza religiei...Penticostalii(din cate stiu)sunt mai habotnici,vei avea de suferit mai tarziu...
garbo277353
Postat pe 22 Martie 2014 07:42
Am avut și eu un prieten adventist... Răspunsul pe care l-am primit la întrebarea pe care ți-ai pus-o tu a fost: "Dumnezeu nu te-ar pune niciodată sa alegi intre EL și persoana potrivita pentru tine, totul într-o relație ar trebui sa decurgă normal, de la sine, nu asa...". Eu cred ca simplul fapt ca te chinui atât, arata cât e de greșit. Acum eu sunt căsătorită cu un soț ortodox ca mine, avem o fetita ortodoxă, mergem la biserica împreună, tati o duce la împărtășit... El, e căsătorit cu o fata adventista, are un băiețel nebotezat (asa-i la ei, ii botează când sunt mari -și dacă Doamne ferește moare un copil nebotezat, teoretic ajunge în iad). Ideea e ca amândoi suntem foarte fericiți, doar ca separat. Nu as fi putut sa renunț la părinții mei și sa ii consider pe ai lui ca fiind ai mei. În afara de asta, m-as fi transformat într-un proiect pentru ei, "operațiunea hai s-o convertit". Cum sa trăiești o viata asa? Sa-ți vezi copiii botezați pe ascuns sau pe socri cum ii indoctrineaza? Eu de asta m-am despărțit, pentru viitorii copii, pentru ca mi-am dat seama ca nu as suporta sa vad bucată din mine întoarsă împotriva mea și indoctrinata. Nu as suporta sa stau cu grija de fiecare data când se duce la bunici, ca-i baga-n cap toate tâmpeniile și inepțiile lor. Citește despre cine sunt ei, cum au apărut, ce fel de credințe au, citește... Citește analizează, cântărește și hotărăște ce-i mai bine pentru tine. Nu te lasă manipulata de ei și de pseudo-religia lor, deschide ochii!
aspasia_86
Postat pe 22 Martie 2014 07:45


titlul topicului suna cam asa: este permisa casatoria intre "o" si "un"... umplutura nu conteaza ! acum intreb si eu asa... de kiki... cine trebuie sa permita ? eu stiam ca casatoria... da stiu, am virgule dar nu le pun peste tot.... este intre doi oameni care se iubesc si vor sa intemeieze o familie... cu fetite sau baietei blonzi sau bruneti dar sanatosi sa fie... !!! ce nu inteleg eu e ca, dece trebuie amestecate alte conceptii, prostii, crezuri penibile si fara legatura cu aceasta intentie frumoasa de a intemeia o familie ??? puteti sa ma picurati cu ceara de la 1037 de lumanari sfinte din cate biserici vreti... ca eu tot nu pricep ! ce legatura are sau poate sa aiba niste reguli aiurea concepute din pura religie ieftina si fara rost ? parerea mea personala... asa ca nu va inrositi la fata... !!! eu nu stiu sa citesc... dar am auzit ca, Dzeu. cand a facut pe primii oameni, le-a dat tot ce trebuie sa se inmulteasca si sa fie fericiti... dar nu le-a dat absolut nici o religie ! dar absolut nici una ! chiar le-a zis bland: hai copii tatii... duceti-va si zbenguiti-va prin padure sau la malul marii, nu mai stiu unde... ca eu abia astept sa am niste nepotei frumosi si sanatosi... !!! asa le-a zis... va spui io ! de unde naiba au aparut mult dupa aia atatea religii, fiecare cu legile lor, una mai tampita decat alta... cand, la urma urmei toti cred intr-un singur Dzeu. sau poate in inca 2-3 divinitati !??? de ce sa nu se permita sa se casatoreasca doi oameni care se iubesc, indiferent de ce culoare are "scaunul" lui dimineata la wc ? auzi la ei... mare diferenta intr-o crestin ortidoxa si un penticostal... ! suna a medicament "penticostal"-ul asta... !
o Doaaamne... daca esti cumva prin imprejurimi... spune-le la oamenii astia care au asa intrebari si la cei care au asa raspunsuri... sau sti ce, mai bine nu le mai spune nimic !!! nu merita. hai mai bine la o bere cu mine si mai invata-ma cate ceva bun !!!
barboneli
Postat pe 22 Martie 2014 08:19
buna,nu treb sa-ti schimbe cineva religia ortodoxa....daca te iubeste ar veni el dupa tine nu invers.....asa ca baieti se gasesc pe toate drumurile iar cine te v-a iubi iti v-a accepta si religia ta.....sa auzim de bine.
alex2010
Postat pe 22 Martie 2014 08:43
Draga mea,
ESTE permisa casatoria intre cei care SE IUBESC, INDIFERENT DE CONFESIUNEA RELIGIOASA !!!
Personal, am cunoscut multe familii penticostale si admir spiritul cu adevarat religios in care traiesc si isi educa copiii, spre deosebire de ortodoxi care respecta TRADITII, multe dintre ele fara nici o legatura cu religia in sine, multe fiind chiar pagane. Deosebirea dintre credinciosii ortodoxi si cei penticostali cred ca o cunosti deja : penticostalii sunt crescuti si educati cu-adevarat in spiritul familiei crestine , nu declarativ cum este obiceiul la ceilalti. In aceste familii NU exista divorturi decat la modul exceptional., sotii se RESPECTA intre ei, fapt deosebit de important pentru viata ide familie. Nu beau, nu fumeaza, deci nu vei avea problema unui sot "care nu a stiut ce-a facut sau a spus...pentru ca... era beat", cum se accepta cu haz ( ?!) si prea multa ingaduinta la ortodoxi ! !! Dimpotriva, penticostalii sunt educati in spiritul RESPONSABILITATII fata de faptele personale, fata de famile. Nu VORBESC URAT, NU se INJURA, in aceste comunitati, ceea ce ii deosebeste net de familiile ortodoxe unde se vorbeste ca la usa cortului, mai ales in ultimii ani...
In ceea ce priveste botezul, care este problema ?! faptul ca iti poti exprima LIBERA ALEGERE privitor la confesiunea religioasa pe care o vei practica ? FORMA difera, nicidecum continutul !!
Intr-o lume LIPSITA DE REPERE, de VALORI SPIRITUALE, alege calea ce iti va oferi tie personal si copiilor tai, SIGURANTA principiilor sanatoase de viata, al RESPECTULUI RECIPROC !
Esti majora, IUBESTI, vrei un sot care sa te respecte pe tine si copiii tai ? ALEGE in deplina cunostinta de cauza ! :
SUCCES !!!
garbo024685
Postat pe 22 Martie 2014 09:08
I-ti va demonstra ca te iubeste daca va renunta la religia lui,si va reveni la ortodoxism........pune-i,o singura intrebare........unde era religia lui in anii 1475 cand Stefan cel Mare batea la turci de ii rupea si dupa fiecare batalie construia o biserica unde se slujea Sfanta Evanghelie ortodoxa..........in ce crede el e o simpla fictiune a unui american din secolul trecut..............succes..............................Costy..................



garbo_397398
Postat pe 22 Martie 2014 09:39
Buna, draga mea. Raman stupefiat citind cu cata usurinta trateaza unii un subiect asa de delicat. Pentru multi din cei ce au raspuns, religia e un meci de fotbal ce o trateaza cu superficialitate.
Dar sa-ti raspund si eu la problema ta destul de delicata. Esti ortodoxa. Doamne ajuta! Il iubesti pe prietenul tau penticostal. Foarte bine. Hristos ii iubeste si pe diavoli. Dar ei nu pot raspunde dragostei Lui. Daca vrei sa te casatoresti cu prietenul tau, fa-o. Dar cu conditia ca el sa se boteze ortodox. Daca te iubeste o va face. Daca nu, renunta. Nu-ti pierde sufletul parasindu-L pe Hristos care si-a dat viata pentru salvarea ta. Secta penticostala a aparut pe pamant acum maxim 200 de ani infiintata de Parham, un fost baptist. Ortodoxia a fost infiintata acum 2000 de ani de IIsus Hristos. Poti alege? Penticostalii au grave probleme de perceptie. Ei spun ca vorbesc in limbile ingeresti cu care vorbeau sfintii apostoli. Dar daca te duci sa-i vezi in adunarea lor cum bolborosesc, tremura si se tavalesc pe jos, o sa vezi ca sunt posedati de draci. Daca sfintii apostoli procedau ca ei, crestinismul nu se raspandea nicaieri in lume. Nu mi-l pot imagina pe sfantul apostol Pavel tremurand si tavalindu-se pe jos, sau pe sfantul apostol Andrei, crestinatorul romanilor, bolborosind in Scitia Minor. Deci, ai grija,daca ramai cu secta lui, iti pierzi sufletul care e nemuritor. Penticostalii nu cred in invierea mortilor si in viata de dincolo. Ei cred ca dupa ce mori, dormi. Pacaleala. Dupe ce mori, ori arzi, ori esti fericit. Si nu-i vad fericiti pe penticostalii care-si bat joc de Maica Domnului si de sfinti. Ai de ales. Nu-ti pierde sufletul pentru care Fiul lui Dumnezeu a suferit si a murit. Ai macar respect pentru jertja Sa si , ca romanca, pentru traditia noastra milenara in ortodoxie. Dumnezeu sa te lumineze, draga mea. Roaga-te ca-s hoarde intregi de draci care vor sa-ti rapeasca sufletul.
garbo263115
Postat pe 22 Martie 2014 09:42
in aceasta problema si eu am fost implicat.....in urma cu 19 ani parintii mei au trecut la cei care merg cum se zice pe la noi ...la adunare.....nici nu stiu ce secta e...am avut probleme cu ei si am si acum........avem o familie intemeiata pe iubire.........si cand a trebuit sa aleg,am ales familia am plecat din tara........actualmente am o familie fericita ce dureaza de 26 de ani si nimic in lume nu ma va schimba sa merg duminica la biserica ortodoxa..............Costy................ai grija cum alegi................
garbo_397398
Postat pe 22 Martie 2014 09:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
TRADAREA PARTENERULUI -SPORT NATIONAL ? 307 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:24
Sotul meu nu ma mai suporta 41 De la: garbo_1474 11 Mai 2018 16:34
Fotografi si cameramani buni 20 De la: cricat 8 Iunie 2011 16:56
Ea nu-mi suporta parintii 27 De la: garbo_1341 12 Aprilie 2012 07:09
tst 41 De la: Freya__ 18 Martie 2011 19:32
Setari Cookie-uri