Cine crede in proverbul ca capul plecat sabia nu il taie?

De la: LLisa, la data 2012-12-02 18:12:52"Capul ce se pleaca palosul nu-l taie
Dar cu umilinta lantul-incovoaie..."
Cred ca are doua conotatii :prima - cu potential intelept - conform careia in unele situatii este mai bine sa nu confrunti, sa te controlezi si sa te abtii, sau cel mai intelept sa cedeze primul, iar cel de-al doilea inteles,cred ca face referire la servilism.
Ca si adult aplic rareori cea de-a doua "mostra de intelepciune populara" si atunci doar in relatiile de serviciu cu sefa mea care, atunci cand este nervoasa stiu ca nici un argument logic nu ar da rezultate si atunci aplic "Tacerea este de aur" !


Pai da dar nu are nici o logica..Ca cel mai destepti cedeaza si ii da dreptate celui prost,lasandul pe el sa iba ultimul cuvant si sa conduca el..

Da la munca oamenii trebuie sa fie uniti numai ca din cate am inteles cand irinel avea o fabribrica nu a dat banii la oamenii,si au facut scandal si mi se pare ca iau dat pe toti afara,,la noi nesimtirea este veche si nu stiu cum se poate schimba.Daca faci gura la servici te arunca afara..toti prostii sunt sefi au uitat ca si ei au fost odata angajati...
cal care are banii face regulile chiar daca nu sunt corecte trebuie sa fie acceptate.din cauza ca avem plouticieni prosti,
hai sa ziceca munca ii ca munca

dar in viata privata putem sa ne comportam asa cum simtim

sa ne gasim prieteni in functie de ceea ce ne dorim si noi
ingerasulluptator
Postat pe 5 Decembrie 2012 12:53
De la: LLisa, la data 2012-12-02 18:12:52"Capul ce se pleaca palosul nu-l taie
Dar cu umilinta lantul-incovoaie..."
Cred ca are doua conotatii :prima - cu potential intelept - conform careia in unele situatii este mai bine sa nu confrunti, sa te controlezi si sa te abtii, sau cel mai intelept sa cedeze primul, iar cel de-al doilea inteles,cred ca face referire la servilism.
Ca si adult aplic rareori cea de-a doua "mostra de intelepciune populara" si atunci doar in relatiile de serviciu cu sefa mea care, atunci cand este nervoasa stiu ca nici un argument logic nu ar da rezultate si atunci aplic "Tacerea este de aur" !


Pai da dar nu are nici o logica..Ca cel mai destepti cedeaza si ii da dreptate celui prost,lasandul pe el sa iba ultimul cuvant si sa conduca el..

Da la munca oamenii trebuie sa fie uniti numai ca din cate am inteles cand irinel avea o fabribrica nu a dat banii la oamenii,si au facut scandal si mi se pare ca iau dat pe toti afara,,la noi nesimtirea este veche si nu stiu cum se poate schimba.Daca faci gura la servici te arunca afara..toti prostii sunt sefi au uitat ca si ei au fost odata angajati...
cal care are banii face regulile chiar daca nu sunt corecte trebuie sa fie acceptate.din cauza ca avem plouticieni prosti,
hai sa ziceca munca ii ca munca

dar in viata privata putem sa ne comportam asa cum simtim

sa ne gasim prieteni in functie de ceea ce ne dorim si noi
ingerasulluptator
Postat pe 5 Decembrie 2012 12:53
De la: ingerasulluptator, la data 2012-12-02 16:51:08
De la: Rotty, la data 2012-12-02 16:44:15 Doar sa nu spui ca-ti fuge mintea la masculi.... ...Tocmai tu ?


ei tocmai la masculi...imi fuge gandul la bani,la munca sa imi gasesc un loc de munca potrivit sa nu ma dau de nebuni...Vreau sa schimb locul de munca,,numai ca nu este usor nu ma sustine nimeni daca nu fac sex..



adica iti fuge gandul la bani, si cum banul este ochiul.... aluia... deci iar faci pacate!
zici ca vrei un loc de munca unde sa nu mai dai de nebuni?
in salonul alaturat ai incerca? ca doar sanatoriul tau nu o fi cu un singur salon, sa stati toti gramada acolo...!
daca nu gasesti un loc de munca prin celelalte saloane ale spitaluilui de psihiatrie, atunci incearca la un sex-shop ... stiu eu ca acolo se cauta fete/femei cuminti asa ca tine si serioase!
sa nu uiti sa te imbraci in calugarita!
heartbit
Postat pe 5 Decembrie 2012 14:32
De la: ingerasulluptator, la data 2012-12-02 16:00:13
De la: heartbit, la data 2012-12-01 13:11:23din moment ce tu esti cel mai inteligent exponent al umanitatii, tu pui intrebari, tu iti rapsunzi la ele, le repeti intr-una, ca dovada elocventa a inteligentei tale si ca sa iti intre mai bine aceste fixatii in capul ala si asa destul de neincapator, ce rost ar avea vreun raspuns din partea altcuiva, mai ales ca nu ar fi nici macar ca lumina unui licurici pe langa lumina soarelui, comparatvi cu inteligenta ta, debordanta si creatoare, mai ales de utopii!
pai nici chiar asa...

"Inteligenta mi-a daruito Dumnezeu pt ca sunt fata cuminte"

..Altii nu o vor,,vor si cu aia in si cu sufletul in rai..

si plus ca atunci cand citesti ideile altor oameni,,imi pot vezi alte idei si le pot dezvolta...


mmmda... vorbesti de inteligenta... ha !!! ok, de ce nu ! dar cum naiba ti-a daruit El inteligentza abia cand a constatat ca esti "fata cuminte".... asta nu inteleg eu ???? ca sa fiu mai clar... cand sau de cand esti tu "fata cuminte" ? si... pana ai fost "fata cuminte".... ce sau cum naiba ai trait fara inteligentza... ?

Am incheiat chestionarea martorului... ! Apararea are cuvantul.... !!!!
barboneli
Postat pe 5 Decembrie 2012 16:04
va rugam sa va ridicati in doua picioare!
apararea se pronunta:
Iart-o Doamne, ca nu stie ce spune!

va multumim.
sedinta se incheie aici! vom stabili o data ulterioara a reluarii sedintei!

procesul urmator!
next!
heartbit
Postat pe 5 Decembrie 2012 16:38
Eu pledez pentru pace intre useri !
LLisa
Postat pe 5 Decembrie 2012 18:09


intamplator si eu pledez la fel... !!! eu doar tachinez...! si mai caut sa inteleg sufletul si gandirea altora... ! ca nici a mea nu e prea.... clara !!!!
barboneli
Postat pe 5 Decembrie 2012 23:29
da stiu sa moara capra vecinului..Nu poti povesti nimic la nimeni ca iti fac tot la fel..Eu trebuie sa am grija ce vorbesc dar altii nu trebuie sa aiba grija cum se comporta.
eu cred ca barbatii care nu sunt copti la minte sunt facuti ca sa stea singuri.
ingerasulluptator
Postat pe 6 Decembrie 2012 21:25
ce parere ai despre asumarea raspunderii si despre personalitate?tine capul drept,privirea in ochii celuilalt,indiferent de personalitatea lui.acest comportament te ajuta sa nu faci compromisuri.
garbo_8672
Postat pe 17 Decembrie 2012 01:45
72 Poti sa inghiti si un par daca vrei ca sa-ti stea "capul drept",da compromisuri in viata toti facem la un moment dat.
Rotty
Postat pe 17 Decembrie 2012 05:34
... nu chiar toti.
Pina la urma, ceea ce defineste un om este atitudinea.
quasaria
Postat pe 17 Decembrie 2012 09:29
*72, eu stiu asa: capu sus, pieptu' 'nainte si urechile astupate....da "beleste" bine ...ca de nu, te "pleaca"

Mai, io cred ca topicu' se refera la capu' dus cu pluta
Daaaa, ca actoru' nu are atitudine! ce sa-ti zic?!
Fss_ssu
Postat pe 17 Decembrie 2012 12:01
*72, eu stiu asa: capu sus, pieptu' 'nainte si urechile astupate....da "beleste" bine ...ca de nu, te "pleaca"

Mai, io cred ca topicu' se refera la capu' dus cu pluta

Daaaa, ca actoru' nu are atitudine! ce sa-ti zic?!
Fss_ssu
Postat pe 17 Decembrie 2012 12:01
zi ce oi zice, da' sa stii ca ne straduim sa intelegem din prima!
Nu trebe neaparat sa repeti, chiar daca e topicul irinei!
quasaria
Postat pe 17 Decembrie 2012 12:24
zau!
....si mie imi indica "la bord"

...nici nu trebuie sa ma straduiesc sa cred ca mai exista capete plecate

Irinok, tu vrei sa vezi barbatii toti, cu capul plecat?? ...asteapta draga, odata cu varsta, se va intampla....da' nu chiar pe toti
Fss_ssu
Postat pe 17 Decembrie 2012 12:37
irina, ia striga tu ca ti-a cazut portofelu', sa vezi ce de capete plecate....
quasaria
Postat pe 17 Decembrie 2012 12:44
crezi ca daca, irina in fusta si fara bikini pe ea, se urca in copac si zice ca i-a cazut portofelul, o sa-i pese cuiva de el?
si asa e gol....
vor fi toti cu capul pe sus!
heartbit
Postat pe 17 Decembrie 2012 15:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
NEMULTUMIRE ! 44 De la: bya-bya 21 Septembrie 2013 15:05
VReau un sfat pls:D 16 De la: cretz0oolina 15 Martie 2010 21:47
prietenia eu sau el 17 De la: Jojolin 26 Februarie 2011 12:01
povestea mea trista- SOS 81 De la: garbo206316 21 Iunie 2011 09:01
Regulile de stat sunt facute in defavoarea femeii,normal regulile sunt facute tot de barbati 11 De la: dor72 25 Iunie 2011 23:20
Setari Cookie-uri