Despre realitatea ignorata a oraselor Romaniei

S-a intamplat azi si nu e doar reportaj la stirile de la nu stiu ce ora !! In Focsani, in recent restructurata Piata a Unirii - buricul targului, cum s-ar zice pe aici-, o duzina de caini isi constituie zona in maidan propriu si umbla absolut nestingheriti de colo colo, dupa cum ii taie cheful. Un domn mai de varsta a doua goneste un al treisprezecelea maidanez inspre gasca celorlalti doisprezece. Doi gardieni publici (singurii pe care i-am vazut de o luna incoace pe strazile targului) ii iau la huiduieli pe nesimtitii patrupezi, alergandu-i din zona de promenada a mamicilor cu copii, adolescentilor, batranilor .

Cumplit de aroganta, se apropie de cei doi cetateni din slujba urbei o ... duduie greu machiata in toate culorile. Intreaba ce au impotriva cainilor, ca si ea are unul care se plimba prin zona.. Barbatii ii explica frumos doamnei ca nu era vorba despre acel tip de caini, ci de gasca de maidanezi nechemati, dar prezenti in fix mijlocul orasului. "Pai, ce, unde sa stea si ei, saracii? ", zice vadit ofuscata cuconeta. Oamenii incearca sa-si spuna punctul de vedere, motivatia gestului lor anterior. Cucoana nu intelege si tine partea animalelor. Ma alatur celor doi, argumentand pericolul pe care haitele le-ar putea reprezenta pentru copii si sunt repezita urgent de duduita (puteti citi si fara virgula la t, caci atitudinea mentala era vadit aceea) : "Da' tineti-va, dom'le, copiii in casa !". Lasitatea era instalata in acea persoana din plin, replica fiindu-ne aruncata din mers, prin spate, cucoana indepartandu-se urgent de grupul nostru, al sustinatorilor de copii.

Doua intrebari : Cucoana respectiva a simtit vreodata ce inseamna sa cresti un copil ?
Unde era lesa, punga pentru eventualele excremente ale cainelui sau si eventual botnita, impuse de o lege in tara asta ?
MarilenaS38
Postat pe 27 Octombrie 2012 15:01
Doua intrebari pe care trebuia sa le adresezi cucoanei cu pricina.
Rotty
Postat pe 27 Octombrie 2012 17:48
In toate orasele din RO exista multe femei care nu s-au chinuit sa faca si sa creasca vreun copil iar acum mai la batranete au ajuns sa creasca caini.
M-am saturat de toate "menopauzatele" astea care aduna pe langa locuintele lor haite de maidanezi...
adeline
Postat pe 2 Noiembrie 2012 22:25
De la: adeline, la data 2012-11-02 22:25:01In toate orasele din RO exista multe femei care nu s-au chinuit sa faca si sa creasca vreun copil iar acum mai la batranete au ajuns sa creasca caini.
M-am saturat de toate "menopauzatele" astea care aduna pe langa locuintele lor haite de maidanezi...
dupa parerea mea doamna avea dreptate...Decat sa cresti copii bagabonti,mai bine cresti caini vagabonti,,si eu as gandi la fel ca si ea
ingerasulluptator
Postat pe 2 Noiembrie 2012 23:43
dupa parerea mea doar femeile inteligente nu fac copii..Si prefera sa creasca caini..Pt ca decat sa cresti copii vagabonti asa ca barbatii,mai bine cresti caini vagabonti....
ingerasulluptator
Postat pe 2 Noiembrie 2012 23:46
daca duduita (fara tz) si-ar fi asumat animalul respectiv l-ar fi luat acasa si despaducheat, tuns, frezat, luat lesa, educat, integrat in societate. Asta ca sa il faca oarecum compatibil cu traiu' printre oameni. Daca dna nu doreste traiul printre oameni nici pentru animal si - se pare - nici pentru ea - atunci e libera sa isi insoteasca patrupedul iubit in wild side: padure, de exemplu?
quasaria
Postat pe 2 Noiembrie 2012 23:50
Irinuco, cu siguranta ca pe tine pana si patrupezii bagabonzi te-ar refuza, la o adica .. sa vezi atunci ce ii vei mai infiera pe aici, mai ceva ca pe afurisitii aia de barbati curvari care nu se dau deloc la tine
anakin
Postat pe 3 Noiembrie 2012 01:06
cred ca trebuie lasati in pace,si hraniti,mai bine.Cainii sunt animale credincioase omului,daca nimeni nu ii ataca,nici ei nu vor ataca,aici in grecia sunt o gramada pe starda,dar sunt ca niste vitei,mari si grasi,si nu s-a pomenit sa atace copii....sunt ai strazii,dar de prea multa hrana,arata ca prostiti,calmi.....
daniilia
Postat pe 3 Noiembrie 2012 01:12
De la: ingerasulluptator, la data 2012-11-02 23:43:53
De la: adeline, la data 2012-11-02 22:25:01In toate orasele din RO exista multe femei care nu s-au chinuit sa faca si sa creasca vreun copil iar acum mai la batranete au ajuns sa creasca caini.
M-am saturat de toate "menopauzatele" astea care aduna pe langa locuintele lor haite de maidanezi...


dupa parerea mea doamna avea dreptate...Decat sa cresti copii bagabonti,mai bine cresti caini vagabont.si eu as gandi la fel ca si ea



irinauco... de ce scrii "si eu AS gandi" la fel ca ea... cand corect era sa scrii "si eu gandesc" la fel ca ea"... ??? cat despre comparatia ta... eu" as lasao balta"... !!!
barboneli
Postat pe 3 Noiembrie 2012 07:40
De la: daniilia, la data 2012-11-03 01:12:49 cred ca trebuie lasati in pace,si hraniti,mai bine.Cainii sunt animale credincioase omului,daca nimeni nu ii ataca,nici ei nu vor ataca,aici in grecia sunt o gramada pe starda,dar sunt ca niste vitei,mari si grasi,si nu s-a pomenit sa atace copii....sunt ai strazii,dar de prea multa hrana,arata ca prostiti,calmi.....



Du-te in Romania si striga tare pe strada chestia asta. Vei fi linshata.
Rotty
Postat pe 3 Noiembrie 2012 07:52
De la: daniilia, la data 2012-11-03 01:12:49 cred ca trebuie lasati in pace,si hraniti,mai bine.Cainii sunt animale credincioase omului,daca nimeni nu ii ataca,nici ei nu vor ataca,aici in grecia sunt o gramada pe starda,dar sunt ca niste vitei,mari si grasi,si nu s-a pomenit sa atace copii....sunt ai strazii,dar de prea multa hrana,arata ca prostiti,calmi.....



mmmda... cam asa arata si grecii... !!!
barboneli
Postat pe 3 Noiembrie 2012 07:58
daniila, cred ca tot de prea multa hrana scrii si tu ineptiile astea.
quasaria
Postat pe 3 Noiembrie 2012 08:03
Aceste animale s-au nascut libere, deci asa ar trebui sa traiasca, nu conteaza ca voua va convine sau nu! Sau au aparut pe strazi fiind aruncate de stapanii lor care n-au mai avut chef la un moment dat sa-i tina..... Sunteti plini de ura pe aceste fiinte din cate se poate vedea... sincer, daca ati fi atacati de caini, nu ar fi degeaba.... Ati merita, dragelor!
Darksukkubus69
Postat pe 3 Noiembrie 2012 10:03
Autsch! Muc...
Axl_R
Postat pe 3 Noiembrie 2012 10:27
De la: Darksukkubus69, la data 2012-11-03 10:03:18Aceste animale s-au nascut libere, deci asa ar trebui sa traiasca, nu conteaza ca voua va convine sau nu! Sau au aparut pe strazi fiind aruncate de stapanii lor care n-au mai avut chef la un moment dat sa-i tina..... Sunteti plini de ura pe aceste fiinte din cate se poate vedea... sincer, daca ati fi atacati de caini, nu ar fi degeaba.... Ati merita, dragelor!
nu mai pot de ras
asa lasi ca romanii nu am mai vazut..
ce v-ati face dragilor romani daca vati fii nascut in africa...acolo sunt animale periculoase si insecte otravitoare,serpi...Asa de plangaciosi mai sunteti...si lasi si va luati de niste caini amarati asa ca mai bine le-ati da ceva de mancare ca uite asa va impreteniti si nu va mai musca
ingerasulluptator
Postat pe 3 Noiembrie 2012 12:13
nu mai pot de ras
asa lasi ca romanii nu am mai vazut..
ce v-ati face dragilor romani daca vati fii nascut in africa...acolo sunt animale periculoase si insecte otravitoare,serpi...Asa de plangaciosi mai sunteti...si lasi si va luati de niste caini amarati asa ca mai bine le-ati da ceva de mancare ca uite asa va impreteniti si nu va mai musca

daca v-ati fii nascut in tari tropicale,,ce a-ti fii facut a-ti omora toate animalele,,eu zic mai bine sa va obosnuiti cu bietii caini amarati...eventual datile de mancare

si lasati-i in plata domnului...
ingerasulluptator
Postat pe 3 Noiembrie 2012 12:18
Irino, tu nu faci parte din categoria menionat. Hai, fii un exemplu de urmat!
Axl_R
Postat pe 3 Noiembrie 2012 12:19
auzi ingeras,eu zic sa dai lumii un exemplu pozitiv si sa demonstrezi ca esti luptatoare: intra tu la lei si da-le ceva de mincare. Repede, daca se poate.
quasaria
Postat pe 3 Noiembrie 2012 12:19
Q ...cum poti sa fi asa lipsita de inima ? Sa otravesti minunatie de lei .....
Rotty
Postat pe 3 Noiembrie 2012 12:22
Repede...
Axl_R
Postat pe 3 Noiembrie 2012 12:22
De la: anakin, la data 2012-11-03 01:06:30Irinuco, cu siguranta ca pe tine pana si patrupezii bagabonzi te-ar refuza, la o adica .. sa vezi atunci ce ii vei mai infiera pe aici, mai ceva ca pe afurisitii aia de barbati curvari care nu se dau deloc la tine
pai ce sa se dea barbatii curvari la mine,,ei au inteles ca nu vreau sa am de-a face cu ei si eu nu ma pastrez cinstita pt un barbat...
eu ma pastrez cinstita pt mine pt ca l-am rugat pe Dumnezeu sa ma ajuta sa fiu stapana barbatilor...
eu nu vreau sa ma casatoresc cu un barbat curbat si prost ca sa el educ pt ca eu nu sunt educatoare....
eu vreau sa fiu stapana barbatilor jupaneasa vreau sa fiu
ingerasulluptator
Postat pe 3 Noiembrie 2012 12:24
Off, sracii brbai curbai!
Axl_R
Postat pe 3 Noiembrie 2012 12:26
De la: quasaria, la data 2012-11-03 12:19:42auzi ingeras,eu zic sa dai lumii un exemplu pozitiv si sa demonstrezi ca esti luptatoare: intra tu la lei si da-le ceva de mincare. Repede, daca se poate.
eu prefer sa dau mancare la cainii vagabonti si sa ma impretenesc cu ei..Ii lasi pe barbatii lasi sa dea mancare la lei pt ca sa se mai planga de cainii vagabonti
ingerasulluptator
Postat pe 3 Noiembrie 2012 12:28
De la: ingerasulluptator, la data 2012-11-03 12:28:49
De la: quasaria, la data 2012-11-03 12:19:42auzi ingeras,eu zic sa dai lumii un exemplu pozitiv si sa demonstrezi ca esti luptatoare: intra tu la lei si da-le ceva de mincare. Repede, daca se poate.
eu prefer sa dau mancare la cainii vagabonti si sa ma impretenesc cu ei..Ii lasi pe barbatii lasi sa dea mancare la lei pt ca sa se mai planga de cainii vagabonti


Corb la corb nu-si scoate ochii..... ....Se hranesc reciproc...
Rotty
Postat pe 3 Noiembrie 2012 12:30
f. bine, continua.
Si incearca si haite mai mari. Poate avem noroc pina la urma, cine stie.
quasaria
Postat pe 3 Noiembrie 2012 12:31
De la: anakin, la data 2012-11-03 01:06:30Irinuco, cu siguranta ca pe tine pana si patrupezii bagabonzi te-ar refuza, la o adica .. sa vezi atunci ce ii vei mai infiera pe aici, mai ceva ca pe afurisitii aia de barbati curvari care nu se dau deloc la tine


nu_sunt_nimeni
Postat pe 3 Noiembrie 2012 12:35
De la: ingerasulluptator, la data 2012-11-03 12:24:22pai ce sa se dea barbatii curvari la mine,,ei au inteles ca nu vreau sa am de-a face cu ei si eu nu ma pastrez cinstita pt un barbat...
eu ma pastrez cinstita pt mine pt ca l-am rugat pe Dumnezeu sa ma ajuta sa fiu stapana barbatilor...
eu nu vreau sa ma casatoresc cu un barbat curbat si prost ca sa el educ pt ca eu nu sunt educatoare....
eu vreau sa fiu stapana barbatilor jupaneasa vreau sa fiu



Doamne...mare ti-e gradina ta...Daca ar durea prostia..s-ar auzi numai urlete!!
Si-a bagat si coana Mitza de la tzara net si hop tzop pe GARBO
nu_sunt_nimeni
Postat pe 3 Noiembrie 2012 12:39
Cele 3 dorintze a lui Ingera$ de la profil...=))=))=))
Trei dorinte
1 sa ajung sa fiu seful preotilor
2 sa nu ma casatoresc niciodata
3 sa ma ajute Dumnezeu sa indepartez oamenii cu ganduri rele si nerecunoscatori din preajma mea ca sa pot trai linistita pana la adanci batranete
Viseaza fumeie cu ochii deschisi..ca noahh..nu costa nimic=))=))
nu_sunt_nimeni
Postat pe 3 Noiembrie 2012 12:45
De la: quasaria, la data 2012-11-03 12:31:48f. bine, continua.
Si incearca si haite mai mari. Poate avem noroc pina la urma, cine stie.
scuzama pt intarziere dar netul asta bata-l vina..


Stii eu din pacate locuiesc intr-un oras si poate intr-un cartier al orasului unde nu prea sunt caini,,,ci sunt pisici.
dar inainte am locuit intr-un oras cum ar fii sibiu,,acolo sunt multi caini,,cred ca primarul i-a adus pe toti in orasul sibiu in loc sa ii imprastie peste tot cate putini...sau opss si aici sunt caini vagabonti...am vazut unul in mijlocul strazii care se tavalea prin mijlocul strazii si daca te uita-i la el si il deranjai maraia..
dar ma rog,,unde am stat in orasul sibiu unde erau multi caini,,le-am dat sa manance..ne-am impretenit..si pot sa zic ca cinii erau mai prietenosi ca barbatii din orasul sibiu...Care muscau mai rau ca cainii vagabonti...si erau multi pe care i-am hranit,i-am ajutat...
pt ca nu stateam sa ma culc cu ei,,radeau de mine ca imi caut caine care sa mi-o ............ sa nu spun ce au zis ei....cred ca toata lumea este asa proasta ca ei care sa se gandeasva doar la sex,,,si uite asa am ajuns la concluzia ca barbatii din orasul sibiu sunt mai rau ca canii si majoritatea barbatilor din orasul sibiu ar trebui eutanasiati,pt ca am ajuns la concluzia ca sunt mai rau ca cainii...
ingerasulluptator
Postat pe 3 Noiembrie 2012 12:58
De la: quasaria, la data 2012-11-03 12:31:48f. bine, continua.
Si incearca si haite mai mari. Poate avem noroc pina la urma, cine stie.
scuzama pt intarziere dar netul asta bata-l vina..


Stii eu din pacate locuiesc intr-un oras si poate intr-un cartier al orasului unde nu prea sunt caini,,,ci sunt pisici.
dar inainte am locuit intr-un oras cum ar fii sibiu,,acolo sunt multi caini,,cred ca primarul i-a adus pe toti in orasul sibiu in loc sa ii imprastie peste tot cate putini...sau opss si aici sunt caini vagabonti...am vazut unul in mijlocul strazii care se tavalea prin mijlocul strazii si daca te uita-i la el si il deranjai maraia..
dar ma rog,,unde am stat in orasul sibiu unde erau multi caini,,le-am dat sa manance..ne-am impretenit..si pot sa zic ca cinii erau mai prietenosi ca barbatii din orasul sibiu...Care muscau mai rau ca cainii vagabonti...si erau multi pe care i-am hranit,i-am ajutat...
pt ca nu stateam sa ma culc cu ei,,radeau de mine ca imi caut caine care sa mi-o ............ sa nu spun ce au zis ei....cred ca toata lumea este asa proasta ca ei care sa se gandeasva doar la sex,,,si uite asa am ajuns la concluzia ca barbatii din orasul sibiu sunt mai rau ca canii si majoritatea barbatilor din orasul sibiu ar trebui eutanasiati,pt ca am ajuns la concluzia ca sunt mai rau ca cainii...
ingerasulluptator
Postat pe 3 Noiembrie 2012 12:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
curs de barman ospatar oradea arad timisoara 1 De la: garbo_3782 26 Mai 2012 17:33
Concurs foto! 2 De la: elodia 26 Martie 2011 16:32
o clarvazatoare pe OTV-si despre cutremur si altele 25 De la: m_ada 27 Septembrie 2010 22:45
CURIOZITATI: Stiati ca...... 21 De la: andreea_n_c 25 Februarie 2010 04:00
Unde gasesc program si rezultate la campionatul de fotbal 2014? 7 De la: garbo_395055 2 Iulie 2014 10:05
Setari Cookie-uri