Destinul fiecaruia este prestabilit?

stellutza
Postat pe 17 Martie 2009 15:17
Ce parere aveti destinul fiecaruia dintre noi e prestabilit?
Nimeni nu poate adauga nici un punctisor sau o liniuta in ceea ce ne este scris........?
stellutza
Postat pe 17 Martie 2009 15:20
Sigur ca este prestabilit.Dar putem adauga puncte si liniute, cu conditia sa stim cum sa o facem.
Ioana007
Postat pe 17 Martie 2009 15:23
De la: Ioana007, la data 2009-03-17 15:23:32Sigur ca este prestabilit.Dar putem adauga puncte si liniute, cu conditia sa stim cum sa o facem.


dar punctele si liniile nu sunt si ele dirijate si planificate?
stellutza
Postat pe 17 Martie 2009 15:28
De la: Ioana007, la data 2009-03-17 15:23:32Sigur ca este prestabilit.Dar putem adauga puncte si liniute, cu conditia sa stim cum sa o facem.


dar punctele si liniile nu sunt si ele dirijate si planificate?
stellutza
Postat pe 17 Martie 2009 15:28
Cred ca exista niste linii directoare. Cata libertate de alegere avem intre ele tine abilitatea de a intelege ce e in jurul nostru .
blanca
Postat pe 17 Martie 2009 15:39
oito,

pupa mama fata!

ce adanca ai fost...
iasomia
Postat pe 17 Martie 2009 15:44
la ora asta is inginera ( cu privirea intelighenta da' mai bine nu ma stiu exprima ) ....si-s la serviciu ,na !
blanca
Postat pe 17 Martie 2009 15:48
Sunt de acord cu Ioana007! Fiecare destin este prestabilit si oricat am incerca noi doar sa-l influientam putin am avea sanse...in rest...Vorba aceea:necunoscute sunt caile Domnului!
ileana_e
Postat pe 18 Martie 2009 12:41
Exista o oarecare lejeritate, care ne permite sa schimbam destinul, sigur intre niste limite.
Ioana007
Postat pe 18 Martie 2009 16:38
Sa-ti spun ce inteleg eu prin "prestabilit" in acest context :
1) Deschiderea pe care o ai
2) Educatia pe care o primesti - daca ne uitam in jurul nostru putem vedea cu usurinta spun eu ,cati oameni sunt limitati de principiile in care au fost crescuti schimbandu-si cu greu pozitia chiar daca acestea le fac rau.Limitarea nu vine din exterior dar exista.Si trebuie s-o constientizezi si sa ai multa determinare pt a o depasi.
3)locul in care te-ai nascut. Crezi ca e acelasi lucru sa te nasti in Romania , in Egipt sau in Sua ? Eu zic ca implicit aduce multe diferente . Sa nu vorbim de statutul social .

Sunt cateva exemple. Sigur ca multe din aceste limitari de-a lungul vietii le poti depasi .Dar presupun niste eforturi si cer timp. Timp din viata ta .
blanca
Postat pe 13 Aprilie 2009 12:09
Prestabilit, inseamna:
-Ce vrei tu.
-Ce vrea el.
-Ce vor ceilalti.
-Si pana la urma, cum se intampla lucrurile.
Ioana007
Postat pe 13 Aprilie 2009 15:35
Buna
1.Pentru Mielutza:
Ce spui tu eu cred ca sint doar factorii externi care incearca(mai si reusesc), sa te modeleze ca individ; dar atita timp cit acesti factori sint "contemporani" cu tine, nu vad unde este "prestabilitul"; prestabilit eu stiu ca inseamna ceva care de obicei se face inainte de a exista tu, sau cel putin la care tu nu ai nici o influenta, chiar daca ai vrea.
Eu cred ca nu are importanta unde te nasti, din ce clasa sociala faci parte, daca tu simti(cind mai cresti si poti gindi singur si intelege)ca locul tau nu este acolo, inseamna ca deja te gindesti sa iesi din tiparul "prestabilit" si sa iti construiesti propriul drum.
Daca ar fi asa cum zici tu inseamna ca nu are nici o logica faptul ca din paturi sociale nevoiase, sau din tari fara prea mare potential economic,au tisnit virfuri, genii; in contextul acesta inseamna ca totul depinde intr-o foarte mare masura de noi, si nu de altii.
2.Pentru Ioana007
Daca prestabilit inseamna si ce vreau eu,e clar ca nu depind de ce au hotarit altii pentru mine;atita timp cit traiesti intr-o societate si inconjurat, deci, de oameni, nu poti face chiar ce vrei,dar "ingradirea" asta mie mi se pare a tine de respect pentru cei din jur si nu de o limitare a posibilitatilor pe care le ai de a trai asa cum iti doresti.
Intotdeauna exista o alternativa , totul este sa o vezi.
Sintem ceea ce alegem in mod constient sa fim; este mult mai simplu sa dau vina pe altii pentru ceea ce am ajuns(parinti, societate,orice), decit sa imi asum tot ce am trait pina in momentul in care imi pun problema, si sa caut sa imi fac drumul meu, asa cum cred; asta nu inseamna ca e mai bun decit cel pe care am fost indrumat, dar este cel pe care il alegi tu, este drumul tau.
Va pup
anayram
Postat pe 13 Aprilie 2009 18:09
Destinul este scris in palma fiecaruia, nu?
In palma stiga destinul prestabilit iar in palma dreapta influenta noastra asupra destinului prestabilit.
Aemulus
Postat pe 26 Aprilie 2009 19:13
oare poti modifica destinul propriu?
garbo001339
Postat pe 2 Mai 2009 11:35
uneori facem lucruri pe care nu le dorim, dar nu ne putem controla, atunci modificm destinul oare?
garbo001339
Postat pe 2 Mai 2009 11:37
destinul nu este chiar prestabilit punct cu punct...la fiecare raspantie avem mai multe liniute, din care sa alegem una....depinde doar de noi daca o alegem pe cea corecta....pentru ca uneori ne mai trezim spunand.....doamne, daca m-as putea intoarce in timp, altfel as alege....
tutankhamon
Postat pe 2 Mai 2009 11:43
Teoria relativitatii,nu are nici un amestec aici...si nici cazualitatea.Nici o intimplare nu-i intiplatoare...Predestinare???.In contextul macrocosmic avem fiecare un rol bine definit care creeaza armonia universala.Iata ,aici este raspunsul multor intrebari ramase in asteptare:Actiunile noastre,bune ,rele si inaintea lor,gindurile,care apoi devin fapta,determina prezentul si viitorul nostru si altora.Nu exista efect fara cauza.Cind vom avea curajul sa privim sincer in noi,vom avea raspuns la multele intrebari care le punem altora ,pe aici sau in alte parti.Nimeni nu ne constringe sa avem un anumit comportament,atita vreme cit noi avem ekilibrul interior...
valentino
Postat pe 2 Mai 2009 11:56
da eu cred in Predestinare! nu in destin ! adica eu cred in sensul in care cineva (si aceluia i-as putea spune destin poate..) ne scoate in cale anumite oportunitati in viata !asta da! dar de noi depinde in foarte mare masura cum le folosim si cum le transformam pe acestea in avantajul nostru, deci in puterea noastra sta sa ne facem destinul practic! in asta da, cred cu hotarare. nu prea cred in ceva de genul, of asa mi s-a intamplat pt ca asa imi era scris!asta mi se pare o mare prostie si o mareee resemnare!
fleur_de_lis
Postat pe 2 Mai 2009 12:08
Viata poate sa iti scoata oportunitati cu ghiotura.Depinde ce esti tu educata ca sa faci cu ele.
Ioana007
Postat pe 3 Mai 2009 15:44
suna frumos destin, predestinare, etc. avem pe ce sa dam vina. asa mi-i destinul sau asa mi-a fost predestinat sau asa a fost sa fie. eu cred ca viata noastra e o suma de intamplari . depinde de noi cum reactionam, cum raspundem, ce decizii luam.
si_totusi
Postat pe 3 Mai 2009 17:17
DESTINUL,e ceva pe care dam intodeauna vina de ce ni se intimpla in viata noastra sau il motivam in mintea noastra ca o scuza in resemnare, dar se stie ca astrele predispun dar nu dispun,depinde de taria fiecaruia,de gindurile fiecaruia pozitive sau negative,ca omul e produsul mintii lui,ce gindim aia atragem
scrichy
Postat pe 3 Mai 2009 21:01
De la: Ioana007, la data 2009-04-13 15:35:20Prestabilit, inseamna:
-Ce vrei tu.
-Ce vrea el.
-Ce vor ceilalti.
-Si pana la urma, cum se intampla lucrurile.

corect,007! so,e ceva too deep...
e buna si curiozitatea asta,dar pana la un punct...de la urmatorul lasa ceva intrebari acolo,ca nu gasesti cheia chiar daca te roade ideea.
ce-i prea deep,deep ramane...chiar daca nu ne place.
afla-ti destinul,traindu-l,nu-l teoretiza,ca nu se lasa asa usor...my opinion!
mia79x
Postat pe 10 Mai 2009 12:40
Faceam un mic studiu de antropologie pe blogul meu, punand fata in fata omul si maimuta.La un moment dat mi-am dat seama, ca anumite comportari ale noastre, sunt legate de modelul comportamental al maimutelor antropoide.Raspunsul la o serie de intrebari, pentru realizarile si nerealizarile noastre, se gasesc acolo, in modelul primordial.De aceea am pastrat termenul de predestinare.
Ioana007
Postat pe 10 Mai 2009 15:49
#007, eu vreau sa cred ca stramosii mei nu sunt maimute ci oameni ca mine; desi imi place sa ma maimutaresc vreau sa cred ca am aparut prin creatie nu evolutie.
Aemulus
Postat pe 10 Mai 2009 19:45
eu am alta teorie. nici evolutie, nici creatie cred ca suntem aparuti din intamplare.
si_totusi
Postat pe 10 Mai 2009 19:49



destinul nu este prestabilit,el poate fi influentat de deciziile noastre.
malyka
Postat pe 20 Iulie 2009 11:11
nu stiu cat de prestabilit e destinul fiecaruia,dar tind sa cred ca ne miscam fiecare in propriul nostru scenariu si influentele astrale sunt cele ce ne dau o anumita determinare in a face sau a renunta la ceva.totul depinde intr-o anumita masura si de capacitatea fiecaruia de cunoastere si autocunoastere.pt ca de cate ori nu am simtit ca altfel trebuie sa se intample ceva si totusi sa nu avem puterea de a shimba...destinul.cred ca mai putem adauga cateva liniute si punctulete...si cam atat.sau putem incerca varianta cu gandirea pozitiva si concentrarea pe un anumit lucru.......
garbo001998
Postat pe 24 Iulie 2009 19:23
Cred ca santem influentati de gandurile si faptele noastre.Cine a citit despre legea atractiei stie la ce ma refer.Detinem liberul arbitru,deci,in orice minut avem mai multe variante de alegere,depinde numai de noi ce varianta alegem.O explicatie mai plauzibila ar fi karma.
dragu_ta74
Postat pe 26 Noiembrie 2009 19:29
De la: stellutza, la data 2009-03-17 15:17:03
Draga destinul este cum ti-l faci tu....Si ceea ce doresti tu in viata,de la viata....Totul se primeste,dar cu o conditie....Sa slujesti Dumnezeului tau....Tot El iti va da energia necesara,de a primi tot ce iti doresti in viata....O familie fericita,copiii cuminti,
garbo027119
Postat pe 5 Decembrie 2009 21:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cei 40 de mucenici 0 De la: 9 Martie 2010 14:47
CE AI SCHIMBA IN ROMANIA? 20 De la: fleurdelis 6 Februarie 2010 17:33
cum fac masaj 15 De la: adeline 25 Noiembrie 2012 05:53
Nu vi se pare ca trece timpul cam repede??? 31 De la: Alexxandra 21 Martie 2010 18:28
Despre fiinta umana 52 De la: garbo_466560 4 Iunie 2017 12:17
Setari Cookie-uri