viitoarea soacra nu ma vrea

Parintii trebuie respectati,atat de baieti cat si de nurori.....
Dar ca sa ai o familie trebuie sa faci compromisuri.Mama e mama,iar sotia e sotie!!!!!Nu prea cred ca o sa faci casa buna cu el,mai ales daca se cearta cu tine din cauza mamei lui....
garbo_4842
Postat pe 8 Octombrie 2012 12:21
In traducere libera

"trimite-l la țara sa, așa se spune n italian, și el mamalui.
și experienț de viaț ca un sef.
nu trebuie sa consume un lucru de gen, acesta va fi ntotdeauna așa, nimeni nu poate schimba
și care, cu, o mama va fi mereu cu mama, dar vei fi mult mai bine fiica n lume. V doresc noroc "
tusi_Oli
Postat pe 8 Octombrie 2012 12:30
Pierdeti din vedere ca el ii da bani mamei lui....atunci cum sa mai stranga bani de nunta???
garbo039857
Postat pe 8 Octombrie 2012 20:04
Sunt de acord. Pana nu esti sigura ca vei avea o viata frumoasa, armonioasa, nu te casatori! Mai sunt baieti pe lume!!
garbo039857
Postat pe 8 Octombrie 2012 20:06
Stiu ca e greu, dar mai gandeste-te. Trebuie sa traiesti o viata cu el .....si cu certurile din cauza mamei lui. Cauta pana gasesti calmul, fericirea, armonia....mai sunt baieti pe lume !!! Esti tanara, ai tot timpul. Eu , avand experienta pe care o am acum.....l-as lasa. Dar tu stii cel mai bine, ce e potrivit pentru tine.
garbo039857
Postat pe 8 Octombrie 2012 20:11
In aceeasi situatie sunt si eu , copie la indigo , numai ca eu am un baiat de 11 ani al meu . Casatorit a oara , mama sotiei este plecata in italia de aproape cinci ani , tot ce spune cumnatul si cumnata mea soacra-mea face totul ptr ei , ptr cumnata-mea chiar inele de aur , cercei iar fiica-sa nimic ( aici nora este fiica si fiica invers ) . In tot acest timp de cand este soacra-mea plecata i-a trimis fetei ei un singur pachet cu 50 de euro in el si dupa aceea i-a strigat ca i-a trimis .Cumnate-i mele din doua in doua luni pachet plus bani si nu i-a mai strigat ca a trimis cum a spus fiice-i ei
Apropo de oful tau las-o sa urle ca oricum ........ lasa-l pe prietenul tau sa decida si ea sa urle cat vrea , eu m-am impacat cu urletele soacrei mele
Silvel
Postat pe 8 Octombrie 2012 21:00
De la: garbo202684, la data 2012-10-06 18:00:02iubita mea impusc-o ! asa vei fericita si il vei avea doar pt tine PS Toate ,dar toate sunt ale dracului!
Neeeeeee....eo mis super soacra.....ia intreab-o pe norumea
lylu
Postat pe 9 Octombrie 2012 23:00
De la: adi27, la data 2012-10-06 08:16:47io stii ce am facut intr-o situatie similara?
la inceput nu ma vroia nici pe mine soacra-mea ca cica am facut puscarie(de fapt pt. ninica ca numa l-am zgheriat pi unu cu cutzatu shi ala o dat coltzu!). am pus p*la pi viitoarea soacra si acu numai pot scapa di ea atata ma iubeste.(pana si nunta inclusiv daru si shpaga la popa tot ia ni-o platit-o!) dar io mi-s barbat ieste alta triaba ca la tine. si daca zici ca-i asa mare iubire intre pampalau' tau si hoashca di masa nu cumva o fi altceva la mijloc? adica sa i-o traga... ca io am vezut d'astea in puhcarie. i-a verifica si daca cumva asa ie pune paru' pi amandoi. te ajut si io ca ma pricep. sa moara mama. (lasa un nr. di telefon daca ai nivoie si vine baiatu' urgent. am si par)
Mai taie ceva.....ca-i prea gogonata
lylu
Postat pe 9 Octombrie 2012 23:03
nu este bine sa te certi cuel,de cate ori da telefon mama lui,sau etc mama lui.
asta distruge pas cu pas relatia voastra.
el va renunta sa fie mamos,doar cand se va maturiza o parte din el.
si nu il poti maturiza tu cu certurim,este timp pierdut,si energie pirduta.
si apoi,groapa cea mai buna,se sapa cu vorba buna.
daca tu ai vorbi doar de bine pe soacra,si ai spune ca o ierti,ca nu-i nimic,ca tu nu ti rautate,etc.....el ar face imediat comparatie,uite mama o vorbeste de rau,dar ea ce buna e la inima,etc etc.
Soacrele,si toata familia ei,sunt contra nurori,de cand lumea.
Foarte rar,sa fie vreo exceptie.
Soacrele critica,si despart,asta e menirea lor.
Conteaza doar ce vrei tu,si daca il iubesti.
Ca e acum mamos,ii va trece,imediat ce va veni primul copil.
Preferi un sot,care sta in acelasi oras,sau bloc,cu soacra>???
e foarte diferit....
Faptul ca ea e la distanta,e o binecuvantare,sa vezi ce trag cele care au soacra in fata lor,zilnic in vizita,mai are uneori si cheia de la casa......
Uita de existenta ei,nu mai vorbi despre ea,nu ii mai da atentie,orice face si spune,special ca sa atraga atentia,si ca strice dispozitia.
Cand da ea telefon,mergi in alta acmera sanu auzi.
E mai greu cand vorbeste el despre mama lui,dar ii va trece,la toti le trece,numai ca unora le trece mai tarziu.
Si eu am trecut prin asta,acum dupa 7 ani de casnicie,totul e bine in general,s-a potolit soacra mea.azboiul aici in casa mea,s-a treminat.
Si am invins-o prin ignoranta.
de cate ori cobora la noi,ca sta la etajul de sus....eu ma inchideam in camera copiluli,sa nu o vad,in rest,am incetat sa ma ocup cu ce face si spune ea,evitam sa ma gandesc la ea,si sa vorbesc de ea,ca altfel m-ar fi imbolnavit.
ignoratul,si vorba buna,sunt doua arme mortale pentru soacre....
daniilia
Postat pe 11 Octombrie 2012 04:35
De la: daniilia, la data 2012-10-11 04:35:45 Soacrele,si toata familia ei,sunt contra nurori,de cand lumea.
Foarte rar,sa fie vreo exceptie.
Soacrele critica,si despart,asta e menirea lor.
Conteaza doar ce vrei tu,si daca il iubesti.
Ca e acum mamos,ii va trece,imediat ce va veni primul copil.
Preferi un sot,care sta in acelasi oras,sau bloc,cu soacra>???
e foarte diferit....
Faptul ca ea e la distanta,e o binecuvantare,sa vezi ce trag cele care au soacra in fata lor,zilnic in vizita,mai are uneori si cheia de la casa......
Uita de existenta ei,nu mai vorbi despre ea,nu ii mai da atentie,orice face si spune,special ca sa atraga atentia,si ca strice dispozitia.
Cand da ea telefon,mergi in alta acmera sanu auzi.
E mai greu cand vorbeste el despre mama lui,dar ii va trece,la toti le trece,numai ca unora le trece mai tarziu.
ignoratul,si vorba buna,sunt doua arme mortale pentru soacre....



.......................

Daniilia, m-am ingrozit cand am vazut ce ai scris; cum sa fie MENIREA mamelor de baieti sa desparta si sa critice?!
Mai doamnelor, voi in ce familii ati intrat? Nu ati cunoscut inainte familia baiatului?
NU i-ati vazut obiceiurile? Credeti ca se schimba cineva?
Dar voi femeile sunteti perfecte? Nu aveti niciun defect?
Igonratul si vorba buna sunt arme mortale pentru soacre?????? WOW, YOY. MOOOMAAAA
Am ramas blocata citind postul tau; Cum poti sa scrii asa ceva? Cum poti sa generalizezi (reise ca daca nora si soacra se inteleg bine este o particularitate); afla ca nu este chiar asa, multe nurori se inteleg cu soacrele, pentru ca nu stau in casa soacrelor, nu sunt obligate sa se intalneasca in fiecare zi doua femeil care iubesc acelasi barbat; EA- SOTIA , care-l iubeste pentru ceea ce este el (nu pentru casa, masina ......) si EA-MAMA BAIATULUI, care i-a dat viata, l-a crescut si l-a sustinut pe parcursul anilor de studiu.
Nu e prea complicat daca tu ca nora ii respecti teritoiul soacrei , nu-i poti impune lui sa o uite , nu va mai imbatati cu apa rece ca el n-o uita pe maica-sa!!!!
Daca de la inceput discutati sincer si va declarati amice, asa veti ramane; daca veti incerca sa va scoateti una pe alta din inima lui (ca aici este prostia si de aici pleaca toate scandalurile) atunci toate aceasta categorie de nurori va avea de suferit.
Din pacate toata lumea a uitat de comunicare si toata lumea vrea sa-si impuna punctul de vedere....si asa scandalul e gata!!!
Comunicarea este singura cale (nu arma) de a te intelege cu familia sotului, e foarte important cum se face acesta comunicare.
Am vazut Daniilia ca tu consideri COMUNICAREA drept O ARMA!!!! eee.....din acest motiv linistea s-a instalat tarziu in familia ta si sincera sa fiu nu cred ca pentu multa vreme dupa cum pui problemele.

Eu n-am avut probleme cu soacra si nu vor avea probleme cu mine nici nurorile mele ; baietii mei sunt la varsta la care ies cu fete sunt adolesenti si afla ca fetele dupa ce ma cunosc vor sa vina in vizita (le spune baietilor cam asa : vedeti sa fie si mama voastra acasa);

NU te supara dar mi s-a parut postul tau sinistru mai ales ca la compania la care lucrez am colege care sunt deja soacre si vad si eu ca trec nurorile, le lasa cate ceva sau invers , vin sa ia cate ceva....vin colegele mele si le prezinta cu mandrie "nora mea" , se mandresc cu fetele astea pe care le-au luat baietii lor;

....ce sa spun.....iti doresc bafta si ai grija de familia ta
adeline
Postat pe 11 Octombrie 2012 17:14
De la: garbo_8361, la data 2012-10-11 18:23:21De curind am fost soacra mare ptr. prima data.Va spun sincer si cu mina pe inima ca eu cu nora mea suntem cele mai bune prietene.Le-am spus de la inceput la amindoi ca ei vor decide mereu ptr. familia lor.Nu ma bag nu ma amestec.Daca vor dori vrun sfat sau un ajutor din partea mea le voi oferi cu mare placere.Dar eu nu o sa ma bag niciodata intr-e ei.Asa cum imi iubesc baiatul asa o iubesc si pe ea.Eu nu am nora eu am fata, asa o consider.Sunt mama doar de baeti.Miasi fi dorit foarte mult si o fata dar asa a fost sa fie.


Ce frumos !! Daca toate soacrele ar gandi asa..cred ca rata divorturilor ar scadea simtitot. Multa sanatate.
b727ana
Postat pe 11 Octombrie 2012 18:27
*simtitor
b727ana
Postat pe 11 Octombrie 2012 18:27
fetelor si eu sint soacra si am acceptat nurorile de la inceput nu am vrut sa fiu rea nu am vrut sa ma bag . Dar vezi ele au venit pretentii care nu se mai terminau stiti cit am fost buna pina am putut sa le dau si asta ma refer la case si cu tot ce tine de o casa utilitati si toate cele . Ei dupa aceia sau aliat amindoua si au inceput cu birfa .Nu-mi place birfa eu mai bine fac ceva lucru sint de moda mai veche si stiti ce le-am facut dupa citiva ani nu le-am mai bagat in seama la mine se minca la mine erau cheltuelele eu plateam totul si cind voiau sa ma pedepseasca nu-mi aratau nepotii stiti ceva nepotii au crescut vin singuri la buni iar eu sint jurata ca nu mai intru in casa lor .Daca vreau sa intreb ceva numai in legatura cu copii strig afara si nu mai intru sa-i deranjez in casa mea . Parintii ei nu au pus nimic la casa si totusi au un tupeu vin dorm acolo stau nu au nici o treaba .Casele sint facute pe acelasi teren .. Acuma poate vor ele sau isi dau seama ca ceva nu este in regula dar niciodata nu le voi avea la suflet dar nici nu spun la baieti ca sint suparata pe ele nu am timp si gata . .Asa ca ginditiva bine cind va casatoriti daca vreti sa fiti independente mergeti la munca si faceti tot pe banii vostri .
delly003506
Postat pe 13 Octombrie 2012 08:44
De la: daniilia, la data 2012-10-11 04:35:45 nu este bine sa te certi cuel,de cate ori da telefon mama lui,sau etc mama lui.
asta distruge pas cu pas relatia voastra.
el va renunta sa fie mamos,doar cand se va maturiza o parte din el.
si nu il poti maturiza tu cu certurim,este timp pierdut,si energie pirduta.
si apoi,groapa cea mai buna,se sapa cu vorba buna.
daca tu ai vorbi doar de bine pe soacra,si ai spune ca o ierti,ca nu-i nimic,ca tu nu ti rautate,etc.....el ar face imediat comparatie,uite mama o vorbeste de rau,dar ea ce buna e la inima,etc etc.
Soacrele,si toata familia ei,sunt contra nurori,de cand lumea.
Foarte rar,sa fie vreo exceptie.
Soacrele critica,si despart,asta e menirea lor.
Conteaza doar ce vrei tu,si daca il iubesti.
Ca e acum mamos,ii va trece,imediat ce va veni primul copil.
Preferi un sot,care sta in acelasi oras,sau bloc,cu soacra>???
e foarte diferit....
Faptul ca ea e la distanta,e o binecuvantare,sa vezi ce trag cele care au soacra in fata lor,zilnic in vizita,mai are uneori si cheia de la casa......
Uita de existenta ei,nu mai vorbi despre ea,nu ii mai da atentie,orice face si spune,special ca sa atraga atentia,si ca strice dispozitia.
Cand da ea telefon,mergi in alta acmera sanu auzi.
E mai greu cand vorbeste el despre mama lui,dar ii va trece,la toti le trece,numai ca unora le trece mai tarziu.
Si eu am trecut prin asta,acum dupa 7 ani de casnicie,totul e bine in general,s-a potolit soacra mea.azboiul aici in casa mea,s-a treminat.
Si am invins-o prin ignoranta.
de cate ori cobora la noi,ca sta la etajul de sus....eu ma inchideam in camera copiluli,sa nu o vad,in rest,am incetat sa ma ocup cu ce face si spune ea,evitam sa ma gandesc la ea,si sa vorbesc de ea,ca altfel m-ar fi imbolnavit.
ignoratul,si vorba buna,sunt doua arme mortale pentru soacre....

Draga!Acolo sus exista un Dumnezeu si el are grija de tot!Peste ani **copilul tau** isi va aduce acasa o iubita, o nevasta*!!Atunci cand nu va da nimic pe tine **nora** si fiul, vei realiza, ce a fost si mai este in sufletul **soacrei tale**!!Nu va inteleg de loc!Vreti de toate, dar vreti ca mama lui sa moara!Sa dispara, sa nu existe!!De ce nu vreti la fel si pt, mama voastra dragi**noruri**??!! Daca v ati iubi barbatul a ti tolera si a ti accepta-o si pe mama lui!!Dar voi, in instabilitatea vs, credeti ca noimamele de baieti, va **furam iubirea**!! Voi nu realizati ca **iubirile s distincte**!!Intr o inima curata, si unde exista educatie si respect, incap toate iubirile! Dar.......unde nu i nici Dumnezeu nu cere!! Batjocoriti, ca voua o sa va fie mult mai rau in viitor, fata de cum ne este noua azi!!
Jojolin
Postat pe 13 Octombrie 2012 22:25
jos cu socrofoaieleeee
floare_cu_colti
Postat pe 14 Octombrie 2012 21:11
De la: floare_cu_colti, la data 2012-10-14 21:11:01jos cu socrofoaieleeee
Daaa tu ce-ai cu ele maica
lylu
Postat pe 14 Octombrie 2012 23:38
De la: floare_cu_colti, la data 2012-10-14 21:11:01jos cu socrofoaieleeee


Tu ce ai patit? Ce ti-a facut soacra? Dar tu ce i-ai facut ei?
Rosemaryyy
Postat pe 15 Octombrie 2012 00:25
Normal cind doi tineri se iubesc,daca nu sunt dependenti material de parinti,pot alege sa inchirieze o locuinta impreuna pina reusesc sa-si faca casa lor,sa traiasca si sa-si creasca copii impreuna.Daca barbatul ales este un papa-lapte si este legat de sutienul mamicii ai facut alegere proasta.....
http://www.youtube.com/watch?v=S-GzGO_GQm0
VOIAJOR
Postat pe 19 Octombrie 2012 22:56
Si in cati ani reusesc sa isi faca casa lor ?....In conditiile actuale...
Rotty
Postat pe 19 Octombrie 2012 23:03
De la: Rotty, la data 2012-10-19 23:03:46 Si in cati ani reusesc sa isi faca casa lor ?....In conditiile actuale...

Eu vorbeam de barbati si femei ,care stiu ce vor in viata nu de plingareti....
http://www.youtube.com/watch?v=-eVFdaysSFU
VOIAJOR
Postat pe 20 Octombrie 2012 23:34
Aseara am luat decizia....i-am spus ca cel mai bine ne vedem fiecare de viata lui..a fost de acord. Si-a strans lucrurile si dupa ce am m-ai discutat ce anume nu ne convine nu am cazut de acord cu nimic(fiecare am avut pareri diferite si nu am ajuns la un punct comun,ba chiar i-am zis ca discutiile astea le avem de multi ani)a plecat la el acasa...mi-a luat si inelul de logodna(oricum aveam de cand sa il dau, doar ca el mi l-a cerut primul). M-a sunat sa vada daca dorm si a zis ca isi cere scuze pt tot si ca vrea sa se intoarca, i-am zis ca e mai bine asa.nu am plans, desi ma asteptam sa plang o noapte intreaga(poate pt ca in toti acesti ani am varsat enorm de multe lacrimi pt el si m-am cam saturat).Astazi m-a sunat, insa nu i-am raspuns. Ma gandesc ca poate daca dupa cateva zilemama lui o sa-si dea seama ca sufera pt mine(precis sora lui a sunat-o pe mama lui de azi noapte sa ii spuna marea veste) o sa inteleaga ca e mai fericit cu mine si nu fara.Daca o sa considere el ca e mai bine alaturi de familia lui si nu cu mine, putem merge mai departe pe cai separate.
Aseara mi-a zis sa facem cununia civila si sa facem un copil pt ca apoi parintii nostri si in special, mama lui, se vor imbuna si o sa fie de acord cu noi. I-am zis sa se gandeasca si la varianta cealalta...daca va fi mai rau?Si o sa facem si copilul sa sufere pe langa noi?
garbo_8115
Postat pe 21 Octombrie 2012 12:03
De la: garbo_8115, la data 2012-10-21 12:03:20...mi-a luat si inelul de logodna(oricum aveam de cand sa il dau, doar ca el mi l-a cerut primul).

ce mitocan. O sa ii dea si inelul de logodna mamitzei, sa il poarte ea? Ca bebelusii ca el n-au voie cu obiecte din astea mici. Poate le inghit...
quasaria
Postat pe 21 Octombrie 2012 12:39
De la: quasaria, la data 2012-10-21 12:39:41
De la: garbo_8115, la data 2012-10-21 12:03:20...mi-a luat si inelul de logodna(oricum aveam de cand sa il dau, doar ca el mi l-a cerut primul).

ce mitocan. O sa ii dea si inelul de logodna mamitzei, sa il poarte ea? Ca bebelusii ca el n-au voie cu obiecte din astea mici. Poate le inghit...


:)))
garbo_7733
Postat pe 21 Octombrie 2012 13:24
De la: garbo_8115, la data 2012-10-21 12:03:20Aseara am luat decizia....i-am spus ca cel mai bine ne vedem fiecare de viata lui..a fost de acord. Si-a strans lucrurile si dupa ce am m-ai discutat ce anume nu ne convine nu am cazut de acord cu nimic(fiecare am avut pareri diferite si nu am ajuns ...

Ceau,

Ai facut un pas important. Daca tot l-ai facut ti-as sugera sa nu te abati de la decizia care ai luat-o. Buna sau rea, macar ai luat o decizie si ai schimbat situatia in care ai trait multa vreme.
De ce nu ai plans? Cred eu, pentru ca ai ajuns la epuizare psihica. Pur si simplu ai vrut sa indepartezi stresul, si asta ai facut.
Iti doresc o duminica frumoasa, incearca sa citesti, sa te uiti la un film, sa te plimbi ( daca e fain afara) incearca sa te gandesti doar la aspectele pozitive ale vietii. Macanca prajitura care o vrei, gateste... fa ceva ce iti place si care nu necesita neaparat prezenta altcuiva langa tine.

Te imbratisez

P.S. Mda sunt de acord cu Q... mitocan... a vrut sa te raneasca cerandu-ti inelul !
garbo_7733
Postat pe 21 Octombrie 2012 13:32
Fetelor lasati-o mai moale ca si voi o sa fiti soacre si tare ma tem ca o sa patiti la fel .
delly003506
Postat pe 22 Octombrie 2012 07:44
mda... ultimul lucru pe care am de gind sa il fac e sa ma amestec. Am ocazia sa imi cresc copilul sa ia decizii bune PINA atunci. Dupa ce si-a ales preafericitul... probabil o sa ii spun parerea mea, si atit. Cale batuta in continuare. Si o sa o asigur ca e si ramine copilul meu si are loc de intos intotdeauna, daca nu i-o fi bine. In rest, e treaba ei sa isi croiasca o viata asa cum vrea si cum poate.
quasaria
Postat pe 22 Octombrie 2012 09:19
De la: delly003506, la data 2012-10-22 07:44:06Fetelor lasati-o mai moale ca si voi o sa fiti soacre si tare ma tem ca o sa patiti la fel .



Eu cand - daca/ DACA o sa fiu soacra la un moment dat ... sper sa imi permit sa petrec iarna in tarile calde restul timpului prin excursii... iar daca nu o sa imi permit asta ...o sa stau la azil si o sa invat sa joc: remii, table, kniffel.
In Romania modelul e ca soacra sa ii faca nervii praf ginerelui sau norei... este un fel de refulare a frustarilor din trecut.

Dar intr-adevar:
1...posibil ca noi sa exageram putin ...datorita experientelor !!! ?!?!?
2. exista soacre extraordinare ( bune, empatice, tolerante, a2a mama pentru nora ) dar astea sunt exemplare rare - ca floarea de colt - ar trebui ocrotite prin lege
garbo_7733
Postat pe 22 Octombrie 2012 10:26
sincer vb., nu cred ca e refulare. Nici macar nu cred ca soacrele fac intentionat zile fripte cuiva... Pur si simplu e grija aia spasmodica fata de odorul propriu, pe care o experimentam toate in diverse momente din viata, in special cind apar schimbari. Probabil nu trece nici cind "odorul" are 40 de ani sau 60.... si nu constientizezi ca esti exagerata.
In prima excursie cu gradi pe care a avut-o fie-mea cred ca as fi topait dupa autocar si in camasa de forta.... copilul MEU! Asa o fi si cind esti soacra....
quasaria
Postat pe 22 Octombrie 2012 12:02

JOSSSSSSS CU NORURILE NEEDUCATE!!
Jojolin
Postat pe 22 Octombrie 2012 21:34
Nimic?? Nici o reactie?? Ma asteptam sa fiu **bombardata** de cuvinte frumoase!Multumesc mult!Va iubesc pe toti!
Jojolin
Postat pe 25 Octombrie 2012 01:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Povestea mea... 543 De la: byby2 12 Martie 2010 10:53
buna ziua 2 De la: anaROBERT 20 Septembrie 2010 16:09
sexul copilului 1 De la: mariana1971_12_08 1 Aprilie 2010 13:50
iubire, bibelou de portelan ... 58 De la: machiajtatuaj 23 Mai 2010 02:46
Parintii lui 1 De la: garbo_491410 26 Iunie 2018 00:44
Setari Cookie-uri