DE CE NU POTI TRAI CU O PERSOANA DE ALTA RELIGIE ¿?¿

De la: garbo242980, la data 2012-11-09 22:57:55intrun timp ziceai ca nu ai nimic cu alta religie iar acuma te contrazici. Stai linistita ca nu Cultu mantuieste. Doar credinta in Dmnul Isus Hristos cei care il asculta pe Dumnezeu. Matei 7:21-23

21 Nu oricine-Mi spune "Doamne, Doamne" va intra n mprția cerurilor, ci doar aceia care ndeplinesc voia Tatlui Meu din ceruri.

22 n ziua judecții vor fi mulți care-Mi vor spune: "Doamne, n-am profețit noi pe baza Numelui Tu? N-am scos noi demoni pe baza Numelui Tu? N-am fcut noi multe minuni pe baza Numelui Tu?"

23 ns Eu voi depune mrturie cu privire la ei și le voi spune: "Niciodat nu v-am cunoscut. Plecați de la Mine, nelegiuiților!"

Stii ca cele 10 porunci sunt pt toata lumea.nu doar pt mine..
si nu vreau sa fac parte din nici o secta..
Cat despre voia lui Dumnezeu este sa fii un om cinsti,moral,,si sa construiesti carctere,,prin faptul de a fii un om moral si sa stii sa iti impui punctul de vedere.adica sa fie si ei cinstiti cu mine pt ca cele 10 porunci sunt si pt ei nu doar pt mine..
Nu ma razbun sa le fac rau ci doar am demnitate si incerc sa le arat nivelul lor daca ma ataca..dar nu le fac rau...ci doar ma apar
cat tu ca ataci doar oameni inofensivi inseamna ca esti un las..pt ca cu oamenii rai de aici vorbesti frumos si eu care sunt inofensiva si nu ma razbun,,te iei de mine pt ca esti un las la fel ca toti ceilalti.
cat despre mesaje asa am eu chef sa le trimit de mai multe ori

si pt ca eu sunt cinstita acum nu o fac pt ca ma gandesc la moarte,,,ci pt ca vreau sa imi mearga bine si pe pamant..Si Dumnezeu de aceea a lasat poruncile ca sa le respecte toti nu doar unii..

cat despre barbati eu nu ii las sa imi prosteasca mintea
.
ingerasulluptator
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:13
crezi ca degeaba este porunca a 2-a ? acolo nu vorbeste doar despre chip cioplit ci si despre asemanare a lucrurilor care sunt sus in cer

S nu-i faci chip cioplit i nici un fel de asemnare a nici unui lucru din cte sunt n cer, sus, i din cte sunt pe pmnt, jos, i din cte sunt n apele de sub pmnt!
garbo242980
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:17
Cele 10 porunci sunt pt toata lumea.
Nu ca cei rai trebuie sa le mearga bine pe pamant si celor pocaiti sa le mearga bine in cer si sa astepte moartea sa fie batrani sa fie fericiti.
Pai nu este asa.Dumnezeu este bun si alasat poruncile pt toti.pt ca barbatii nu lr respecta este pt ca nu vor si prefera sa duca o viata destrabalata si nu una morala.O fac pt ca asa vor ei...Asa ca nu am de gand sa imi petrec viata cu vreunul dintre ei si sa devin si eu o usuratica o excroaca si mincinoasa....Pt ca este greu sa triaesti intr-un viciu afectat daca nu te integrezi daca nu devii la fel ca ei...
De aceea este bine sa cauti oameni curati si cinstiti

si plus ca eu am renuntat la lucrurile rele,,ca sa imi mearga bine,,nu ca sa ma faca altii rai carpa de sters pe jos..
ca oamenilor pacatosi sa le mearga bine pe pamant si celor pocaiti in cer..Pai Dumnezeu a dat poruncile si noi avem datoria sa ne educam un ii pe altii prin faptul de avea demnitate si a nu ne fii rusine sa fim cinstiti si curati si sa gandim independent

ingerasulluptator
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:19
Cele 10 porunci sunt pt toata lumea.
Nu ca cei rai trebuie sa le mearga bine pe pamant si celor pocaiti sa le mearga bine in cer si sa astepte moartea sa fie batrani sa fie fericiti.
Pai nu este asa.Dumnezeu este bun si alasat poruncile pt toti.pt ca barbatii nu lr respecta este pt ca nu vor si prefera sa duca o viata destrabalata si nu una morala.O fac pt ca asa vor ei...Asa ca nu am de gand sa imi petrec viata cu vreunul dintre ei si sa devin si eu o usuratica o excroaca si mincinoasa....Pt ca este greu sa triaesti intr-un viciu afectat daca nu te integrezi daca nu devii la fel ca ei...
De aceea este bine sa cauti oameni curati si cinstiti

si plus ca eu am renuntat la lucrurile rele,,ca sa imi mearga bine,,nu ca sa ma faca altii rai carpa de sters pe jos..
ca oamenilor pacatosi sa le mearga bine pe pamant si celor pocaiti in cer..Pai Dumnezeu a dat poruncile si noi avem datoria sa ne educam un ii pe altii prin faptul de avea demnitate si a nu ne fii rusine sa fim cinstiti si curati si sa gandim independent

ingerasulluptator
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:19
Cele 10 porunci sunt pt toata lumea.
Nu ca cei rai trebuie sa le mearga bine pe pamant si celor pocaiti sa le mearga bine in cer si sa astepte moartea sa fie batrani sa fie fericiti.
Pai nu este asa.Dumnezeu este bun si alasat poruncile pt toti.pt ca barbatii nu lr respecta este pt ca nu vor si prefera sa duca o viata destrabalata si nu una morala.O fac pt ca asa vor ei...Asa ca nu am de gand sa imi petrec viata cu vreunul dintre ei si sa devin si eu o usuratica o excroaca si mincinoasa....Pt ca este greu sa triaesti intr-un viciu afectat daca nu te integrezi daca nu devii la fel ca ei...
De aceea este bine sa cauti oameni curati si cinstiti

si plus ca eu am renuntat la lucrurile rele,,ca sa imi mearga bine,,nu ca sa ma faca altii rai carpa de sters pe jos..
ca oamenilor pacatosi sa le mearga bine pe pamant si celor pocaiti in cer..Pai Dumnezeu a dat poruncile si noi avem datoria sa ne educam un ii pe altii prin faptul de avea demnitate si a nu ne fii rusine sa fim cinstiti si curati si sa gandim independent

ingerasulluptator
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:19
la intrebari nu sti sa raspunzi te crezi superioara. crezi ca degeaba este porunca a 2-a ? acolo nu vorbeste doar despre chip cioplit ci si despre asemanare a lucrurilor care sunt sus in cer

S nu-i faci chip cioplit i nici un fel de asemnare a nici unui lucru din cte sunt n cer, sus, i din cte sunt pe pmnt, jos, i din cte sunt n apele de sub pmnt!
garbo242980
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:24
De la: garbo242980, la data 2012-11-09 23:17:30crezi ca degeaba este porunca a 2-a ? acolo nu vorbeste doar despre chip cioplit ci si despre asemanare a lucrurilor care sunt sus in cer

S nu-i faci chip cioplit i nici un fel de asemnare a nici unui lucru din cte sunt n cer, sus, i din cte sunt pe pmnt, jos, i din cte sunt n apele de sub pmnt! [/quote
Icoana este o poza o inspiratie divina..La fel ca si bisericile care sa te faca sa te simti mai aproape de Dumnezeu.
un exemplu..atunci cand iubesti pe cineva,,iti place sa ai poze cu El asa ca il simti aproape de inima ta..La fel si crucea..
Cand te rogi te rogi cu ochii inchisi nu o faci cu ochii deschisi,,asta ar insemna ca daca nu te rogi profund si faci cruce mecanica...inseamna ca te inchini la idoli

dar cand ai o poza spre exemplu a unei persoane care o iubesti pt ca te-a ajutat la nevoie te intelege si mereu te accepta asa cum esti si te ajuta.Normal ca il iubesti si vrei sa il simti aproape...dar nu inseamna ca iubesti icoana,sau poza ci doar te face a te simti mai aproape de cineva pe care il iubesti.
Uite la fel este si cu icoanele...Sa te desparti de poza sau crucea a cuiva pe care il iubesti...

trebuie sa a o credinta supericiala ca sa le poti arunca

ca si cum tu iubesti o persoana si ii arunci poza,,inseamna ca nu il iubesti..

pt ca practic tu Iubesti poza icoana,,pt ca in ea ar fii Hristos
Si cand te rogi o faci cu ochii inchisi concentrat,,nu cu ochii la icoana,,asta inseamna ca te rogi superficial
ingerasulluptator
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:28
De la: garbo242980, la data 2012-11-09 23:17:30crezi ca degeaba este porunca a 2-a ? acolo nu vorbeste doar despre chip cioplit ci si despre asemanare a lucrurilor care sunt sus in cer

S nu-i faci chip cioplit i nici un fel de asemnare a nici unui lucru din cte sunt n cer, sus, i din cte sunt pe pmnt, jos, i din cte sunt n apele de sub pmnt! [/quote
Icoana este o poza o inspiratie divina..La fel ca si bisericile care sa te faca sa te simti mai aproape de Dumnezeu.
un exemplu..atunci cand iubesti pe cineva,,iti place sa ai poze cu El asa ca il simti aproape de inima ta..La fel si crucea..
Cand te rogi te rogi cu ochii inchisi nu o faci cu ochii deschisi,,asta ar insemna ca daca nu te rogi profund si faci cruce mecanica...inseamna ca te inchini la idoli

dar cand ai o poza spre exemplu a unei persoane care o iubesti pt ca te-a ajutat la nevoie te intelege si mereu te accepta asa cum esti si te ajuta.Normal ca il iubesti si vrei sa il simti aproape...dar nu inseamna ca iubesti icoana,sau poza ci doar te face a te simti mai aproape de cineva pe care il iubesti.
Uite la fel este si cu icoanele...Sa te desparti de poza sau crucea a cuiva pe care il iubesti...

trebuie sa a o credinta supericiala ca sa le poti arunca

ca si cum tu iubesti o persoana si ii arunci poza,,inseamna ca nu il iubesti..

pt ca practic tu Iubesti poza icoana,,pt ca in ea ar fii Hristos
Si cand te rogi o faci cu ochii inchisi concentrat,,nu cu ochii la icoana,,asta inseamna ca te rogi superficial
ingerasulluptator
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:28
Icoana este o poza o inspiratie divina..La fel ca si bisericile care sa te faca sa te simti mai aproape de Dumnezeu.
un exemplu..atunci cand iubesti pe cineva,,iti place sa ai poze cu El asa ca il simti aproape de inima ta..La fel si crucea..
Cand te rogi te rogi cu ochii inchisi nu o faci cu ochii deschisi,,asta ar insemna ca daca nu te rogi profund si faci cruce mecanica...inseamna ca te inchini la idoli

dar cand ai o poza spre exemplu a unei persoane care o iubesti pt ca te-a ajutat la nevoie te intelege si mereu te accepta asa cum esti si te ajuta.Normal ca il iubesti si vrei sa il simti aproape...dar nu inseamna ca iubesti icoana,sau poza ci doar te face a te simti mai aproape de cineva pe care il iubesti.
Uite la fel este si cu icoanele...Sa te desparti de poza sau crucea a cuiva pe care il iubesti...

trebuie sa a o credinta supericiala ca sa le poti arunca

ca si cum tu iubesti o persoana si ii arunci poza,,inseamna ca nu il iubesti..

pt ca practic tu Iubesti poza icoana,,pt ca in ea ar fii Hristos
Si cand te rogi o faci cu ochii inchisi concentrat,,nu cu ochii la icoana,,asta inseamna ca te rogi superficial
ingerasulluptator
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:30
da da in poza sti exact cum arata persoana in schimb in icoana nu
garbo242980
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:30
De la: garbo242980, la data 2012-11-09 21:19:01Pai de unde sa stiu ca zici de Penticostali ? eu nu am auzit ca penticosali ar fi prezis ?eu te-am spus ce stiu eu. Moartea are 2 sensuri moartea trupeasca si spiritoala(Moartea vesnica in IAD) unde vezi m-am contrazis ? Daca Dumenzeu spune in cuvant ca nimeni nu stie doar El de unde sa iti spun eu cand vine ? eu nu cred ce spun Maiasi sau alt prezicator. Un rezumat al cuvintelor


"rostite de Iisus n Matei 24 arat c sfritul lumii va include urmtoarele aspecte".... ( minte... iti spui io... !!! ):



Rzboaie i veti de rzboaie.... ( zau... si pana acum nu am avut asa ceva...??? inca de mii de ani si totusi... n-a fost sfarsitul lumii... ! )


O naiune se va ridica mpotriva altei naiuni i o mprie mpotriva altei mprii... ( ce sa spun.... ???? nimic nou sub soare... !!! )


Foamete i cutremure.... ( siiii... alea care au fost deja... au fost altfel decat alea pe care le include Matei asta... ???? )


barboneli
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:31
De la: garbo242980, la data 2012-11-09 23:22:22oricum esti sub nivelul meu cu mult.
si eu cred ca tu esti sub nivelul meu de mult...si necuratul nu te lasa sa accepti adevarul pt ca tu asculti de liderii religiei
ingerasulluptator
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:32
daca crezi bine daca nu crezi iarasi bine
garbo242980
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:33
of of ..tu asculti de ce tiau turnat alti in cap vad
garbo242980
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:34
cap
garbo242980
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:34
Eu ascult de Dumnezeu si ce spui tu nu conteaza
garbo242980
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:35
da da in poza sti exact cum arata persoana in schimb in icoana nu. cum interpretezi asta ?
garbo242980
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:36
tu asculti mai mult de oameni decat de Dumnezeu. Asta a spun cineva si tu repede ai crezut Biblia nu invata asa
garbo242980
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:37
Citeste Romani capitolul 2
garbo242980
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:38
De la: garbo242980, la data 2012-11-09 23:30:44da da in poza sti exact cum arata persoana in schimb in icoana nu
sunt de imaginatie divian si fiecare face ce simte...

las fel cum si bibia este facuta sub inspiratie divina,numai ca ea dupa Hristos a fost contrafacuta...de multi lideri religiosi fiecare religie are o biblie

Cuvantul lui Dumnezeu iese din gura oamenilor curati lepadati de oameni si gandesc individual..

asa ca si biblia se poate spune ca nu toate lucrurile sunt cu logica in ea..
ci a fost scrisa de oameni care au crezut ca au Duhul lui Dumnezeu,,si poate au avut un duh rau

pt ca Duhul sfant il primesc doa oamenii curati care sau lepadat de oamenide ciuvintle lor nu fac rau respecta poruncile sunt smeriti lui Hristos si se roaga atunci cand are nevoie de invataturi

dar ca sa poti avea o gandire curata trebuie sa traiesti curat,,pt ca daca nu traiesti curat nu poti avea nici o gandire curata si nu poti face deosebire de gandurile care vin la Domnul si gandurile care vin de la cel rau

pt ca si ala rau iti poata da ganduri si tu crezi ca vin de la Dumnezeu..

gandurile curate pot avea numai oamenii curati
ingerasulluptator
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:39
De la: garbo242980, la data 2012-11-09 23:30:44da da in poza sti exact cum arata persoana in schimb in icoana nu
sunt de imaginatie divian si fiecare face ce simte...

las fel cum si bibia este facuta sub inspiratie divina,numai ca ea dupa Hristos a fost contrafacuta...de multi lideri religiosi fiecare religie are o biblie

Cuvantul lui Dumnezeu iese din gura oamenilor curati lepadati de oameni si gandesc individual..

asa ca si biblia se poate spune ca nu toate lucrurile sunt cu logica in ea..
ci a fost scrisa de oameni care au crezut ca au Duhul lui Dumnezeu,,si poate au avut un duh rau

pt ca Duhul sfant il primesc doa oamenii curati care sau lepadat de oamenide ciuvintle lor nu fac rau respecta poruncile sunt smeriti lui Hristos si se roaga atunci cand are nevoie de invataturi

dar ca sa poti avea o gandire curata trebuie sa traiesti curat,,pt ca daca nu traiesti curat nu poti avea nici o gandire curata si nu poti face deosebire de gandurile care vin la Domnul si gandurile care vin de la cel rau

pt ca si ala rau iti poata da ganduri si tu crezi ca vin de la Dumnezeu..

gandurile curate pot avea numai oamenii curati
ingerasulluptator
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:39
De la: garbo242980, la data 2012-11-09 23:17:30crezi ca degeaba este porunca a 2-a ? acolo nu vorbeste doar despre chip cioplit ci si despre asemanare a lucrurilor care sunt sus in cer

S nu-i faci chip cioplit i nici un fel de asemnare a nici unui lucru din cte sunt n cer, sus, i din cte sunt pe pmnt, jos, i din cte sunt n apele de sub pmnt!



zau.... si statuietele cu care sunt pline bisericile... alea cu Christos pe cruce.... ce sunt ??? si lumea... le saruta.... le mangaie... aprind lumanari... etc. !
barboneli
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:39
De la: garbo242980, la data 2012-11-09 22:15:40Mie mie mila de tine dar nu am ce sa iti fac. Ce stiu tu eu stiam de la 5-6 ani



zau.... ? copil precoce, ha... ? ei vezi... acum mi-e mila mie de tine... !!!
barboneli
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:42
Eu nu sunt de acord cu asa ceva barboneli si nu numai eu nu sunt de acord, lafel si Dumnezeu nu este de acord. Toata slava si toata inchinarea trebuie sa fie toata numia lui Dumnezeu
garbo242980
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:43
Toata slava si toata inchinarea trebuie sa fie toata numai a lui Dumnezeu.
garbo242980
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:44
Eu nu spuneam de tine barboneli eu spuneam de ingerasulluptator
garbo242980
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:45
De la: garbo242980, la data 2012-11-09 23:37:47tu asculti mai mult de oameni decat de Dumnezeu. Asta a spun cineva si tu repede ai crezut Biblia nu invata asa
eu nu ascult de oameni eu fac ceea ce simt..si ceea ce constiinta nu ma mustra...

eu nu ma inchin la moaste,,sau la oameni morti pt ca ei sunt idoli ei nu sunt Dumnzeu,ei sunt morti...si nici la maica Domnului nu ma rog,,pt ca si ea a fost om,,dar o respect pt ca a fpost un suflet curat pt ca de aceea Dumnezeu a aleso sa poate pe Dumnezeu,dar nu ma rog la ea
Ci ma rog la Iisus pt ca doar el prietenul pacatosilor si ne face legatura cu Dumnezeu Tatal.Ca doar asa ne-a spus Iisus doar prin mine puteti ajunge la Tatal..Lui nu este de noi ca suntem pacatosi
ingerasulluptator
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:46
De la: garbo242980, la data 2012-11-09 23:37:47tu asculti mai mult de oameni decat de Dumnezeu. Asta a spun cineva si tu repede ai crezut Biblia nu invata asa
eu nu ascult de oameni eu fac ceea ce simt..si ceea ce constiinta nu ma mustra...

eu nu ma inchin la moaste,,sau la oameni morti pt ca ei sunt idoli ei nu sunt Dumnzeu,ei sunt morti...si nici la maica Domnului nu ma rog,,pt ca si ea a fost om,,dar o respect pt ca a fpost un suflet curat pt ca de aceea Dumnezeu a aleso sa poate pe Dumnezeu,dar nu ma rog la ea
Ci ma rog la Iisus pt ca doar el prietenul pacatosilor si ne face legatura cu Dumnezeu Tatal.Ca doar asa ne-a spus Iisus doar prin mine puteti ajunge la Tatal..Lui nu este de noi ca suntem pacatosi
ingerasulluptator
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:46
De la: barboneli, la data 2012-11-09 23:39:59
De la: garbo242980, la data 2012-11-09 23:17:30crezi ca degeaba este porunca a 2-a ? acolo nu vorbeste doar despre chip cioplit ci si despre asemanare a lucrurilor care sunt sus in cer

S nu-i faci chip cioplit i nici un fel de asemnare a nici unui lucru din cte sunt n cer, sus, i din cte sunt pe pmnt, jos, i din cte sunt n apele de sub pmnt!



zau.... si statuietele cu care sunt pline bisericile... alea cu Christos pe cruce.... ce sunt ??? si lumea... le saruta.... le mangaie... aprind lumanari... etc. !
pai eu nu stiu cum se roaga altii...

eu stiu cum ma rog eu,,cand il vad pe Iisus pe cruce simt ca mi se frange inima...Daca nu as avea cruce unde m-as duce sa ii duc flori atunci cand simt..

eu stiu ca atuinci cand ma rog in fata crucii,sau icoanei o fac cu ochii inchisi.dar nu ma rog superficial

pt ca una sa faci o cruce superficial si alta sa o faci cu smerenie in inima

una sa pupi icoana superficial,,,si alta este o sa faci cu iubire si recunostinta...pt Hristos

ingerasulluptator
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:51
De la: barboneli, la data 2012-11-09 23:39:59
De la: garbo242980, la data 2012-11-09 23:17:30crezi ca degeaba este porunca a 2-a ? acolo nu vorbeste doar despre chip cioplit ci si despre asemanare a lucrurilor care sunt sus in cer

S nu-i faci chip cioplit i nici un fel de asemnare a nici unui lucru din cte sunt n cer, sus, i din cte sunt pe pmnt, jos, i din cte sunt n apele de sub pmnt!



zau.... si statuietele cu care sunt pline bisericile... alea cu Christos pe cruce.... ce sunt ??? si lumea... le saruta.... le mangaie... aprind lumanari... etc. !
pai eu nu stiu cum se roaga altii...

eu stiu cum ma rog eu,,cand il vad pe Iisus pe cruce simt ca mi se frange inima...Daca nu as avea cruce unde m-as duce sa ii duc flori atunci cand simt..

eu stiu ca atuinci cand ma rog in fata crucii,sau icoanei o fac cu ochii inchisi.dar nu ma rog superficial

pt ca una sa faci o cruce superficial si alta sa o faci cu smerenie in inima

una sa pupi icoana superficial,,,si alta este o sa faci cu iubire si recunostinta...pt Hristos

ingerasulluptator
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs 3Suisses 2 De la: pollet_a 9 Septembrie 2012 01:37
Conducerii forumului < Garbo.......> 18 De la: garbo101426 14 Martie 2011 13:29
visul Alexandrei 0 De la: 27 Aprilie 2010 11:59
totul despre cainiii labrador 41 De la: Flory70 25 August 2012 10:17
buna!!! probleme in relatie (text repostat) 4 De la: ciosco92 30 Iulie 2013 22:43
Setari Cookie-uri