DE CE NU POTI TRAI CU O PERSOANA DE ALTA RELIGIE ¿?¿

De la: garbo242980, la data 2012-11-09 21:32:20Oare unde ma contrazic ? spunetimi si mie


ti-a spus unde... dar tu nu vrei sa vezi intentionat !si-ti mai spun ceva.... ca nici eu nu stiu daca se scrie: "spuneti-mi" sau cum scrii tu... !
barboneli
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:52
Ingerasulluptator Dumenzeu este atot puternic. Dumenzeu cu singuranta ca a avnut grija de cuvantul sau.
garbo242980
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:52
De la: ingerasulluptator, la data 2012-11-09 23:46:34
De la: garbo242980, la data 2012-11-09 23:37:47tu asculti mai mult de oameni decat de Dumnezeu. Asta a spun cineva si tu repede ai crezut Biblia nu invata asa
eu nu ascult de oameni eu fac ceea ce simt..si ceea ce constiinta nu ma mustra...

eu nu ma inchin la moaste,,sau la oameni morti pt ca ei sunt idoli ei nu sunt Dumnzeu,ei sunt morti...si nici la maica Domnului nu ma rog,,pt ca si ea a fost om,,dar o respect pt ca a fpost un suflet curat pt ca de aceea Dumnezeu a aleso sa poate pe Dumnezeu,dar nu ma rog la ea
Ci ma rog la Iisus pt ca doar el prietenul pacatosilor si ne face legatura cu Dumnezeu Tatal.Ca doar asa ne-a spus Iisus doar prin mine puteti ajunge la Tatal..Lui nu este de noi ca suntem pacatosi
Iisus nu ii este rusine cu noi..Si chiar daca suntem pacatosi si acceptam ca fara El nu suntem capabil sa gandim bine..Hristos ne indruma...ne invata...numai ca pt a putea intelege gandurile curate care vin de la Domnul trebuie sa ducem o viata curata sa nu facem rau,,pt ca daca nu trai o viata curata,,ala rau are putere asupra pacatului si mizeriei si chiar daca ne rugam putem avea ganduri cu final distrctiv si apoi ne face sa credem ca vine de la Dumnezeu..De la Dumnezeu vin doar gandurile bune si constructive
ingerasulluptator
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:55
eu nu m-am contrazis eu am spus ce spune Biblia si Biblia nu minte
garbo242980
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:56
De la: garbo242980, la data 2012-11-09 23:22:22oricum esti sub nivelul meu cu mult.



si cum iti "masori" tu nivelul... ? dupa ce criteriu, daca spui de nivelul altora... ? vreau raspuns si nu citate... !
barboneli
Postat pe 9 Noiembrie 2012 23:58
de exemplu ca la scoala dai un test si vezi cine ia nota mai mare
garbo242980
Postat pe 10 Noiembrie 2012 00:00
De la: garbo242980, la data 2012-11-09 23:34:04of of ..tu asculti de ce tiau turnat alti in cap vad


auzi.... eu totusi cred ca "palnia" ta e mult mai mare.... ! si intra in cap inca de la 5-6 ani... ! intelegi diferenta ? intre tine si irinauca... ?
barboneli
Postat pe 10 Noiembrie 2012 00:02
Voi sunteti cam invarsta se pare
garbo242980
Postat pe 10 Noiembrie 2012 00:02
De la: garbo242980, la data 2012-11-09 23:43:18Eu nu sunt de acord cu asa ceva barboneli si nu numai eu nu sunt de acord, lafel si Dumnezeu nu este de acord. Toata slava si toata inchinarea trebuie sa fie toata numia lui Dumnezeu



ok... e dreptul tau sa nu fi de acord... ! o respect. doar ca nici eu nu sunt de acord... chiar daca nici Dzeu. nu e... !
barboneli
Postat pe 10 Noiembrie 2012 00:06
De la: garbo242980, la data 2012-11-10 00:00:31de exemplu ca la scoala dai un test si vezi cine ia nota mai mare


corect ! si tu... unde ai dat testul ? la ce scoala ?
barboneli
Postat pe 10 Noiembrie 2012 00:08
De la: garbo242980, la data 2012-11-09 23:52:16Ingerasulluptator Dumenzeu este atot puternic. Dumenzeu cu singuranta ca a avnut grija de cuvantul sau.


pai daca Dzeu, e asa de atotputernic... ce mai are nevoie si de parerea noastra... ? de ce a oamenilor numai si nu si a celorlalti pe care atotputernicul i-a creat ? de ce numai noi sa-i multimim, s-al ascultam... ? o sa-mi zici ca noi am fost "facuti" din tarana... dupa chipul lui, de aia !. de unde stim noi sau tu... care e chipul lui ! din picturile lui
Michelangelo... ?
barboneli
Postat pe 10 Noiembrie 2012 00:17
Noi trebuie sa credem in Domnul Isus revelat din Biblie
garbo242980
Postat pe 10 Noiembrie 2012 00:22
nu prea am inteles ce ai vrut sa zici cu parerea noastra
garbo242980
Postat pe 10 Noiembrie 2012 00:27
NB
garbo242980
Postat pe 10 Noiembrie 2012 00:28
Orice lucru El [Dumnezeu] l face frumos la vremea lui; a pus n inima lor chiar i gndul veniciei, mcar c omul nu poate cuprinde, de la nceput pn la sfrit, lucrarea pe care a fcut-o Dumnezeu. Eclesiastul 3.11

Gndul veniciei

ntr-o fabul se spune c ntr-o zi de toamn, o cioar vorbea cu o rndunic, care era n primul an al vieii ei. Cioara a spus: Vd c te pregteti pentru un drum lung. ncotro zbori? Rndunica a rspuns: Se face din ce n ce mai frig aici. S-ar putea s nghe. Zbor spre o ar mai cald!
Cioara i-a btut joc de rndunic: Te-ai nscut abia acum cteva luni; cum tii c exist o ar mai cald, n care s te adposteti? Rndunica i-a replicat: Cel ce mi-a pus n inim aceast dorin pentru o clim mai cald nu poate s m nele. Eu l cred i plec!
Creatorul a pus n fiecare om gndul veniciei. Iat marea motivaie a fiecrui om de a iei din ngustimea necredinei la lumina dttoare de via venic a credinei n Mntuitorul! Gndul veniciei fericite n prezena lui Dumnezeu s trezeasc n inimile noastre dorina de a-L asculta cu credincioie. Cine procedeaz astfel va descoperi ntr-o zi c a gsit ceea ce cuta, adic pe Mntuitorul i odat cu El viaa venic.
garbo242980
Postat pe 10 Noiembrie 2012 17:24
Cei ce se coborser pe mare n corbii aceia au vzut lucrrile Domnului i minunile Lui n mijlocul adncului. Psalmul 107.23,24

Biblia i tiina

Cineva a afirmat c n Biblie gsim toate tiinele. Acest adevr a fost confirmat i de ctre oceanograful i meteorologul american Matthew Fontaine Maury (1806-1873). Maury a iubit i a respectat Biblia, pe care o citea cu regularitate. Dup ce a cugetat la mai multe pasaje biblice, a remarcat dou adevruri importante: exist crri pe mare i vnturile au un circuit regulat. Vntul sufl spre miazzi i se ntoarce spre miaz-noapte; apoi iari se ntoarce i ncepe din nou aceleai rotiri (Eclesiastul 1.6).
n anul 1851, vasul Norul Zburtor, urmnd direciile stricte ale lui Maury, a parcurs pe mare distana New York San Francisco n numai 89 de zile. Vechiul record era de 119 zile.
ncrederea lui Maury n Sfnta Scriptur l-a condus la cunoaterea curenilor din Oceanele Atlantic, Pacific i Indian. El a putut pregti harta fundului Oceanului Atlantic pentru montarea cablului telefonic dintre America i Europa.
Iat un om dintre muli alii, care au vzut lucrrile i minunile Domnului prin cunoaterea Bibliei! Le vede i cititorul? Cerurile spun slava lui Dumnezeu, i ntinderea lor vestete lucrarea minilor Lui.
garbo242980
Postat pe 10 Noiembrie 2012 17:34
i noi am crezut, i am ajuns la cunotina c Tu eti Hristosul, Sfntul lui Dumnezeu. Ioan 6.69

Marea concluzie

n timpul unei conversaii avute la Weimar ntre poetul i scriitorul german Christoph M. Wieland i Napoleon, acesta din urm a spus: Ce-i de fcut, dac Hristos a trit cu adevrat? Fr nicio ovire, constrns de adevr, poetul a rspuns: A nega existena lui Hristos ar fi o prostie tot att de mare, ca i cnd cineva s-ar ndoi c Iulius Cezar ar fi existat sau c maiestatea voastr triete, sire.
Sub inspiraia lui satan, necredina neag existena Mntuitorului. Prin moartea Sa pe cruce, Hristos a luat puterea aceluia care avea puterea necredinei i a morii, adic a lui satan, i a izbvit pe toi aceia care, prin frica morii, erau supui robiei toat viaa lor. Hristos a ctigat biruina asupra necredinei i a morii. Toi cei ce cred n Mntuitorul pot s se bucure de aceast biruin. i fiindc Hristos triete, acetia triesc prin credina n El. Scriptura spune: Dac mrturiseti pe Isus ca Domn i dac crezi n inima ta c Dumnezeu L-a nviat din mori, vei fi mntuit (Romani 10.9). Ct de simpl este evanghelia i ct de mult o complic oamenii religioi!
Ferice de cei care au ajuns la convingerea, c Hristos este Dttorul vieii venice i au primit aceast via!
garbo242980
Postat pe 10 Noiembrie 2012 17:41
Nicio fptur nu este ascuns de El, ci totul este gol i descoperit naintea ochilor Aceluia, cu care avem a face. Evrei 4.13

De-a v-ai ascunselea

Jocul care se joac cel mai mult n ntreaga lume, pe care l cunoatem cu toii fr s-l fi nvat, pe care l jucm n diferite variante este jocul de-a v-ai ascunselea. ncepem de mici copii s ne jucm, i pn la sfritul vieii nu ncetm s ne jucm de-a v-ai ascunselea. Copiii i duc de nas pe prini, soii se ascund unul de altul. De ce iubim cu toii acest joc? Este fie o intenie de a-i crea avantaje pe cheltuiala altuia, fie exist nclinaia de a ascunde interiorul propriu i atunci apare ncercarea de nelare. Fiecare dintre noi a simit desigur c el nu este aa cum ar trebui s fie i probabil aa cum ateapt ceilali. Atunci ncercm s ne punem o masc.
Dar exist Unul de care nu putem ascunde nimic. Este Dumnezeu, cu care fiecare om are de-a face, chiar i cel care nu dorete s recunoasc acest adevr. A ne juca de-a v-ai ascunselea n faa Lui este inutil. El ne cunoate foarte bine pe fiecare n parte; naintea Lui totul este descoperit. Dar El dorete ca noi nine s ne lum masca i s venim la El recunoscnd sincer ceea ce suntem. Cine descoper viaa sa naintea lui Dumnezeu, acela este primit de Dumnezeu; acela devine un copil al lui Dumnezeu prin credina n Isus Hristos.
garbo242980
Postat pe 10 Noiembrie 2012 17:43
nsuirile nevzute ale Lui, puterea Lui venic i dumnezeirea Lui se vd lmurit, de la facerea lumii, cnd te uii cu bgare de seam la ele n lucrurile fcute de El. Romani 1.20

Admiraia astronauilor

Cnd n decembrie 1969 o nav cosmic a parcurs pentru prima dat distana de la pmnt la lun, astronauii americani au deschis Biblia la prima pagin i au citit relatarea despre creaie. Abia ajuni pe pmnt, NASA a primit un demers de protest semnat de 37.000 de persoane. Ei au fost acuzai c au folosit banii contribuabilului pentru propagand religioas.
Se nelege admiraia astronauilor, cnd au privit prin lucarn acest cer dintr-un unghi necunoscut pn atunci, acest cer care spune slava lui Dumnezeu i aceast ntindere care vestete lucrarea minilor Lui. Nu se aud nici vorbe, nici cuvinte, i totui n linitea universului, nenumrate sisteme solare se rotesc ntr-o ordine desvrit, divin, dnd cinste lui Dumnezeu. De ce s nu aib omul dreptul s cnte aceast laud?
i acestea sunt doar marginile cilor Sale, i numai adierea lor uoar ajunge pn la noi! Dar tunetul lucrrilor Lui puternice cine-l va auzi? (Iov 26.14).
Cititorilor, s recunoatem puterea venic a lui Dumnezeu n creaie! Ori ncotro ne ndreptm privirea, vedem lucrarea minunat a creaiei lui Dumnezeu.
garbo242980
Postat pe 10 Noiembrie 2012 17:44
Hristosul, mpratul lui Israel, s Se pogoare acum de pe cruce, ca s vedem i s credem! Marcu 15.32

Dai-ne semne!

Dai-ne semne i vom crede, strig din toate timpurile glasurile necredinei omului. Mntuitorul ns a spus: Ferice de cei ce n-au vzut i au crezut. Astfel de glasuri ale necredinei se ridicau lng crucea Mntuitorului: S Se pogoare acum de pe cruce, ca s vedem i s credem! i stteau acolo, dorind s vad semne. ns semnul care se petrecea n faa ochilor nu-l vedeau. La fel se poart oamenii i n zilele noastre, cnd fac glume pe seama lui Dumnezeu, spunndu-se c este aa de bun, nct nu poate s arunce pe oameni n iad. ns s se ntoarc la Dumnezeu i s cread n evanghelie, asta nu doresc. Negreit, Dumnezeu este bun, El nu dorete s arunce pe niciun om n iad; tocmai de aceea a dat pe singurul Su Fiu, pentru ca oricine crede n El s nu piar, ci s aib viaa venic. Aceasta nu nseamn c El nu poate s pedepseasc. Dimpotriv! Isus cel rstignit ne este prezentat n faa ochilor notri ca dovad de iubire cu care a iubit Dumnezeu lumea; cum vom scpa noi, dac stm nepstori fa de o mntuire aa de mare? Iat semnul: trebuie s credem n Mntuitorul! Apoi trebuie s fim bucuroi c Mntuitorul nu S-a dat jos de pe cruce, ci a dus pn la capt lucrarea mntuirii pentru noi toi.

garbo242980
Postat pe 10 Noiembrie 2012 17:46
Smbt

10

Noiembrie



iertai-v unul pe altul, cum v-a iertat i Dumnezeu pe voi n Hristos. Efeseni 4.32

Secretul bunicii

La nunta de aur, o bunic divulg secretul csniciei ei lungi i fericite: n ziua nunii mele am luat decizia s aleg zece greeli ale soului meu peste care voi trece cu vederea de dragul csniciei noastre. Un oaspete a rugat-o s enumere cteva dintre aceste greeli. Ca s fiu sincer, rspunse bunica, trebuie s recunosc c nu le-am scris niciodat pe hrtie. Dar ntotdeauna cnd soul meu fcea ceva care m supra foarte tare, mi spuneam: Ce noroc pe el, aceasta este una din cele zece.
Baza pentru o csnicie de durat i fericit este iertarea. Ruth Bell Graham spunea: O csnicie bun este legtura dintre doi oameni, care se iart unul pe altul. Dac soul i soia nu fac acest lucru, relaia lor va fi caracterizat de amrciune, iuime, mnie, strigare, clevetire, rutate (Efeseni 4.31). ndemnul apostolului Pavel adresat efesenilor din versetul de astzi are valabilitate n mod deosebit pentru so i soie.
Modelul deosebit pentru iertare este Dumnezeu nsui. El L-a trimis pe Fiul Su, Isus Hristos, s moar la cruce pentru pcatele noastre; cel care i pune ncrederea n Isus Hristos poate primi iertarea lui Dumnezeu. Dac El ne iart, cu ct mai mult trebuie s ne iertm noi unii pe alii, mai ales s iertm pe soul nostru sau pe sotia noastra.
http://www.vesnicia.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=29
garbo242980
Postat pe 10 Noiembrie 2012 17:51

Postat pe: 9 Noiembrie 2012, ora 23:38
Citeaza Raspunde

Citeste Romani capitolul 2

De citit Romani 1 nu Romani 2, am gresit :)
garbo242980
Postat pe 10 Noiembrie 2012 18:03
Eu a alerga la Dumnezeu, lui Dumnezeu i-a spune necazul meu. Iov 5.8

i asta va trece

Se spune c un rege a dat comand unui giuvaiergiu s-i fac un inel, a crui vedere s-l nveseleasc cnd e trist i s-l ntristeze cnd e vesel. Dac aducea inelul n dou zile, giuvaiergiul primea o mare rspltire, iar dac nu va reui, urma s se sfreasc cu el.
Srmanul giuvaiergiu plec ntristat acas. Soia vzndu-l aa de suprat l ntreb care era motivul. Acesta i spuse toat povestea cu comanda inelului regelui i despre nepriceperea lui de a face aa ceva. neleapta femeie i zise: F-i un inel pe care s scrii cuvintele: i asta va trece. n momentele de amrciune, regele va citi cuvintele i se va mngia c suprarea va trece. n mijlocul vreunui banchet, cuvintele i vor aminti c bucuriile acestei lumi vor trece. Giuvaiergiul fcu inelul i fu rspltit de rege.
Departe de noi gndul s ndemnm pe cineva s alerge la primul giuvaiergiu s-i comande un astfel de inel. Dar ndemnm pe fiecare cititor s alerge la Dumnezeu i la sprijinul Su n necazuri, dureri, dar i n bucurie i belug. S nvm cu toii c toate trec: att necazul, ct i bucuria, dar Dumnezeu rmne acelai ieri, azi i n veci!
http://www.vesnicia.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=29

garbo242980
Postat pe 10 Noiembrie 2012 18:07
De la: garbo242980, la data 2012-11-10 17:46:36Hristosul, mpratul lui Israel, s Se pogoare acum de pe cruce, ca s vedem i s credem! Marcu 15.32


Apoi trebuie s fim bucuroi c Mntuitorul nu S-a dat jos de pe cruce, ci a dus pn la capt lucrarea mntuirii pentru noi toi.



sa mor eu daca am inteles ce ai scris aici... fac pariu cu dracul ca nici tu nu ai inteles... !!!
barboneli
Postat pe 11 Noiembrie 2012 00:28
Mai, oameni buni! Cred ca ar fi mai intelept sa luati o pauza...sincer...
Mai luptatoareo! Sa stii ca inger poti sa fii si din ala bun si din ala rau...nu stiu de care te consideri tu ca esti, dar ia citeste putin porunca a doua si spune-mi de ce crezi ca ii place lui Dumnezeu sa pupi cruci si icoane si oase si ce-or mai fi de pupat si sa te inchini inaintea lor, cand acolo iti zice clar sa nu-ti faci chip cioplit...etc...si sa nu te inchini inaintea lor...Eu sunt un Dumnezeu gelos...etc...poti citi primele 3 porunci si spune-mi unde iti zice sa pupi ceva si sa te inchini altcuiva inafara de EL!!!!
Dar lasa-ma cu citate si povesti! Spune ce intelegi tu din Biblie, daca nici macar poruncile nu le intelegi? Astept un raspuns frumos si clar! In rest...e pierdere de timp si nervi!
Sa stiti ca adevarul nu il puteti turna cuiva cu cisterna, ci prin actiune, prin demonstrarea faptului ca aveti iubirea Sa in inima si o revarsati peste semeni! Nu poti turna cu palnia cuiva care nu e pregatit, adevaruri pe care nici tu nu le stapanesti! In fata lui Dumnezeu TOTI SUNTEM EGALI, TOTI AM PACATUIT! Cine e cel mai mare in imparatia Sa? Aduceti-va aminte de cearta dintre apostoli. Care va fi cel mai mare? Si atunci ce va impaunati pe aici cu intelepciunea voastra care nu valoreaza nimic inaintea lui Dumnezeu?
calla
Postat pe 11 Noiembrie 2012 16:46
Imi place remarca ta Calla :"Si atunci ce va impaunati pe aici cu intelepciunea voastra care nu valoreaza nimic inaintea lui Dumnezeu? "


O seara buna tuturor !
ica2
Postat pe 11 Noiembrie 2012 21:06


buna seara... !!!

"Si atunci ce va impaunati pe aici cu intelepciunea voastra care nu valoreaza nimic inaintea lui Dumnezeu ?"

calla... uite ca chestia asta cu intelepciunea... n-am inteles-o... ! ce intelegi tu prin cuvantul "intelepo" ?din moment ce folosesti cuvantul trebuie sa-i stii si explicatia, nu ? eu n-o dau ca nu-s destept... dar o iau direct din dex. daca nu te deranjeaza... !
"NȚELPT, -EPT, nțelepți, -te, adj. 1. (Adesea substantivat) Care este nzestrat cu nțelepciune, care are mintea clar; cuminte, deștept. ♦ (Substantivat) Filozof (antic). ♦ (Despre nfțișarea, acțiunile sau manifestrile cuiva) Care exprim nțelepciune; izvort din nțelepciune. 2. Prevztor, chibzuit, stpnit. Lat. intellectus. Persoan nzestrat cu capacitatea de a ptrunde esența legilor fundamentale ale naturii și ale societții; cugettor; gnditor."

si daca nu te deranjeaza, o sa scriu aici o mica poveste... !

"A fost o dat un evreu nelept.. i zicea el c totul se poate reduce la ce ai n cap. l chema Solomon

Dup el, a venit un alt evreu nelept. i zicea el c totul se poate reduce la ce ai n inim. l chema Iisus.

Dup el, a venit un al treilea evreu nelept. i zicea el c totul se poate reduce la ce ai n stomac. l chema Marx.

Dup el, a venit un al patrulea evreu nelept i a zis c totul se poate reduce la ce ai ntre picioare. l chema Freud.

La sfrit, a venit un alt evreu, mai nelept dect toi (pe nume Einstein) i a zis: 'Totul e relativ'

fost o dat un evreu nelept.. i zicea el c totul se poate reduce la ce ai n cap. l chema Solomon

Dup el, a venit un alt evreu nelept. i zicea el c totul se poate reduce la ce ai n inim. l chema Iisus.

Dup el, a venit un al treilea evreu nelept. i zicea el c totul se poate reduce la ce ai n stomac. l chema Marx.

Dup el, a venit un al patrulea evreu nelept i a zis c totul se poate reduce la ce ai ntre picioare. l chema Freud.

La sfrit, a venit un alt evreu, mai nelept dect toi (pe nume Einstein) i a zis: 'Totul e relativ'

acum, eu nu iti dau exemple de intelepti, filozofi sau de alti destepti din lume... dar probabil ca stii si tu cativa, ai citit din scrierile lor, ai auzit din spusele lor si poate ti-ai dat seama ca nu le zice asa... doar de pamplezir ! acum... tu l-ai auzit sau ai citit de adevaratelea ceva din intelepciunea lui Dzeu. ? adica si-a exprimat el cumva, undeva, rodul intelepciunii lui ? aaa... ai sa-mi spui ca le-ai citit in Biblie ! ok... dar se stie ca Biblia a fost scrisa de oameni, de inteleptii de atunci dupa care au mai aparut si alti intelepti mai tarziu si au mai adaugat ceva... si asa mai departe. asta ce nu inteleg eu... de unde si pana unde, "intelepciunea lui Dzeu." ai invatat ceva folositor in dezvoltarea societatii sau a nivelului de trai... ca roata de ex. sau paratraznetul sau cum se construiesc corabii sau masini sau avioane sau cum se fac operatii pe creier sau transplanturi de organe... ? o sa-mi spuna 980... ca toate astea sunt scrie in Biblie... si atunci o sa-i zic ca-si bate joc de mine... !!! pai daca scria acolo de tot progresul omenirii sau rasei umane.... de ce s-a asteptat pana acum sa apara si sa se foloseasca... ? hai, ca tu explici frumos... astept !!!

barboneli
Postat pe 11 Noiembrie 2012 22:10
Ce este de fapt nelepciunea? Definit ca i capacitate superioar de nelegere i de judecare a lucrurilor, ea este una dintre calitile de mare pre ale unui om. Biblia vorbete despre nelepciune ca fiind ,,un izvor de via [ Prov. 16:22], ea preuiete mai mult dect mrgritarele i nici un lucru de pre nu se poate asemui cu ea [Prov.8:11].
Inteligena o poi obine prin citire, nvare, studiu, schimb de idei. Ct despre nelepciune, e cu totul altceva. Exist muli oameni inteligeni, chiar foarte inteligeni, ns nu toi sunt i nelepi.
n adevrata nelepciune vedem chipul lui Cristos [Iacov 3:17]. n El sunt comorile nelepciunii, El a venit s ne aduc cunotina despre Dumnezeu, care este singura nelepciune ce conteaz.
Daca eti un om inteligent. caut s ai nelepciunea, caut-o, struiete s o gseti, roag-te. Daca vrei s judeci nelept, caut pe Hristos, pentru c El este nelepciunea

ica2
Postat pe 11 Noiembrie 2012 23:25
nu am inteles nimic... promit sa invat toata lectia pentru o alta zi
Rainy_girl
Postat pe 12 Noiembrie 2012 00:03
De la: ica2, la data 2012-11-11 23:25:05Ce este de fapt nelepciunea? Definit ca i capacitate superioar de nelegere i de judecare a lucrurilor, ea este una dintre calitile de mare pre ale unui om. Biblia vorbete despre nelepciune ca fiind ,,un izvor de via [ Prov. 16:22], ea preuiete mai mult dect mrgritarele i nici un lucru de pre nu se poate asemui cu ea [Prov.8:11].
Inteligena o poi obine prin citire, nvare, studiu, schimb de idei. Ct despre nelepciune, e cu totul altceva. Exist muli oameni inteligeni, chiar foarte inteligeni, ns nu toi sunt i nelepi.
n adevrata nelepciune vedem chipul lui Cristos [Iacov 3:17]. n El sunt comorile nelepciunii, El a venit s ne aduc cunotina despre Dumnezeu, care este singura nelepciune ce conteaz.
Daca eti un om inteligent. caut s ai nelepciunea, caut-o, struiete s o gseti, roag-te. Daca vrei s judeci nelept, caut pe Hristos, pentru c El este nelepciunea



ok, asta e parerea ta... ! a mea e putin alta... cam cu 180 de grade inversa... !!! acuma... asa ca sa pun intrebare... zici ca: " n adevrata nelepciune vedem chipul lui Cristos "... sau asa spune unul Iacov ! acuma ma intreb si eu..... daca Christos a aparut acum 2000 si ceva de ani.... asta inseamna, (i-as spune lui Iacov asta...) ca inainte, nu ereu intelepti de loc... de... fara chipul lui nu puteau sa fie ! si totusi... cu aproape 3000 de ani inainte, au fost si alti intelepti care au scris, la modul simplu iti spun, Vechiul Testament... sau cum ii mai zice, prima Biblie... ! asta poate sa vada oricine, citind prima parte a Noului Testament !!! asa-i ? si imi pare rau ca o sa te dezamagesc... nu cunosc pana acum, nici un intelept sau inteligent care a devanit intelept sau inteligent, in urma sfatului tau sau al lui Iacov...sau mai stiu eu al cui... ! poate ai auzit si de intelepti mai vechi, cu nemele de Fuk ,Luk. Sau.... ! astia sigur nu au invat nimic de la Hristos sau Dumnezeu... ! poate de la vechiul meu prieten, Budha... !
o zi placuta.... !!!
barboneli
Postat pe 12 Noiembrie 2012 11:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
felinarul rosu 210 De la: moniq_ 29 Iunie 2010 22:39
buna 2 De la: fleurdelis 8 Mai 2010 12:54
1 Decembrie. 12 De la: Rotty 1 Decembrie 2012 09:53
RAMAI CU GANDUL CA NE-AM IUBIT SI REIATI VIATA DE UNDE A RAMAS, IGNORANTULE! 48 De la: quasaria 12 Ianuarie 2010 20:42
gemeni-capricorn 1 De la: Hydra 15 August 2009 07:32
Setari Cookie-uri