l-am dat afara din casa!


sunt mama unui baiat de 29 de ani. l-am nascut, l-am crescut, l-am imbracat, l-am dus la scoala, i-am dat tot ce avea nevoie. acum 3 ani s-a insurat cu o colega de la munca. mie nu mi-a placut niciodata de ea. s-au mutat la noi iar eu cu taica-su ne-am retras la tara. intre timp am ajuns sa ma cert atat de tare cu el din cauza ei incat i-am dat afara din casa!! acum stau cu chirie.. nu ma simt bine din cauza asta... dar sa ii primesc inapoi ar trebui sa trec peste toate nerozeniile si nesimtirile ei. dar ce fel de mama isi lasa copilul in strada?
garbo_1690
Postat pe 5 Aprilie 2012 16:57
depinde care sint "nesimtirile".
Cunosc personaje in diverse situatii... uneori mamele baietilor sint de vina, alteori nevestele. In ultima instanta, spune-i ca ramine copilul tau, se poate intoarce oricind acasa, dar nu cu ea. Si e liber sa aleaga.
Nu face presiunni sa ii desparti, nici nu incerca sa ti-l apropii, nici nu incerca sa il indepartezi. Daca madama e o tzoapa, se va lamuri singur. Cu cit incerci sa il indepartezi mia mult de ea, cu atit relatia lor va deveni mai solida. Las-o sa se dizolve din interior.
quasaria
Postat pe 5 Aprilie 2012 17:08
Bine v am regasit! Parerea mea este ca, azi nu mai exista respect de la unele sau unii tineri si vor totul si nu ofera nimic!Nu esti singura care si a dat afara din casa **copilul**!!Am vazut si eu multe cazuri!Ei barbatii cand se insoara sau cupleaza, ar trebui sa discute problema parintilor! Iti respect parintii tai si tu, imi respecti parintii mei! Buni sau nebuni, sunt parinti si ii respectam!Facem sacrificii ,le dam totul si ei ce ofera,,nimic???!!!Am vazut un caz , mama i a dat fiicei apartamentul mare si frumos si a dat o afara fiica pe mama si acum mama sta in chirie!! Cu o pensie mizera!! Am vazut cazuri cand **copilul** si a batut parintii tot din cauza ei!Si atunci cum sa l mai tii in casa???!!Pe un asemenea **animal** cu chip hidos de **om**!! Daca vrei sa l primesti pe baiat in casa vs. nu i nici o problema dar fara **ea**!! Daca nu stie sa respecte atunci sa traga fraieru!!
*********VA DORESC ZILE SENINE SI UN **PASTE FERICIT SI LINISTIT!********
Jojolin
Postat pe 12 Aprilie 2012 05:36
copilul nu "ofera" nimic, nici nu trebuie sa ofere nimic. Il nasti si formezi sa traiasca independent - fara tine. In relatie cu copilul tau beneficiile sint unilaterale, altfel poti sa faci contract cu vreo asistenta care sa te stearga la cour cind esti batrin. Costa mai putin,in timp,si e mai simplu - daca de asta te gindesti sa ai urmasi.
quasaria
Postat pe 12 Aprilie 2012 19:51
De la: garbo_1690, la data 2012-04-05 16:57:44
sunt mama unui baiat de 29 de ani. l-am nascut, l-am crescut, l-am imbracat, l-am dus la scoala, i-am dat tot ce avea nevoie. acum 3 ani s-a insurat cu o colega de la munca. mie nu mi-a placut niciodata de ea. s-au mutat la noi iar eu cu taica-su ne-am retras la tara. intre timp am ajuns sa ma cert atat de tare cu el din cauza ei incat i-am dat afara din casa!! acum stau cu chirie.. nu ma simt bine din cauza asta... dar sa ii primesc inapoi ar trebui sa trec peste toate nerozeniile si nesimtirile ei. dar ce fel de mama isi lasa copilul in strada?

La 29 de ani nu mai este un copil,trebuia sa munceasca sa-și faca casa lui.Daca de 3 ani este insurat cu o golanca care nici ea nu are casa ei,dar are tupeu,nu-ți face probleme,se lamurește el singur,inainte sa mai apara și un copil.
VOIAJOR
Postat pe 12 Aprilie 2012 22:59
Ar trebui sa-l lasi sa se descurce singur, la 29 de ani nu mai este copil. Copilul pina nu munceste pt, un lucru nu stie sa-l pretuiasca, stim cu toti ca bani munciti sunt pretuiti. Cu sotia nu trebuie sa te ocupi , se va lamuri singur.Cu cit ii spui sa se desparta, cu atit se apropie mai mult de ia si te va uri pe tine.Poate va dura un timp dar rabdare, oricum el tot copilul tau va ramine si tot la tine va veni sa ceara iertare.Sustinel moral dar nu material, lasal sa se descurce singur.Se spune ca cum iti asterni asa dormi.Succes si rabdare
garbo134266
Postat pe 13 Aprilie 2012 12:13
eu cred ca ai procedat bine, chiar daca putin cam dur ! nu intodeauna copii se casatoresc cu cine ar trebui sa placa mamei sau tatalui... si bine fac uneori, daca rezultatul este ca sunt ei fericiti impreuna... ! pe baiat l-ai nascut, l-ai ajutat sa se formeze si sa-si gaseasca un rost, acum vine vremea sa-ti mai traiesti si tu viata cum vrei si fara suparari.... cat ti-a mai ramas ( multi ani inainte.... ) ! una e sa traiesti zilnic cu cineva care te supara sau macar nu-ti place... si nu e de datoria ta si alta e sa va faceti vizite reciproce si sa va ahutati la nevoie. nu te simti vinovata si nici baiatul tau nu e. asa a fost soarta.... ! mai bine il mai ajuti la chirie daca ii e greu... decat sa traiesti in casa cu certuri, indiferent cine e de vina ! eu sunt de parere ca tinerii cu tinerii... si parintii sa nu-i deranjeze ! sau invers. succes si nu te mai invinovati... !!!
barboneli
Postat pe 21 Aprilie 2012 11:32
las, ca tipa nu a mai dat pe aici. posibil sa fi primit iar baiatul in casa si ala are grija sa nu mai scape pe net
si_totusi
Postat pe 21 Aprilie 2012 13:02
Sau o fi venit in lipsa ei si a luat calculatorul...?
Rotty
Postat pe 21 Aprilie 2012 13:21
pesimistilor... !!!!
barboneli
Postat pe 21 Aprilie 2012 13:53
poate din cauza indignarii... n-ai inteles nimic ! asta vad din raspunsul tau ! mama lui n-a spus ca nu-l iubeste ci doar ca nu se intelege cu nora ei, repectiv cu sotia fiului !!! el poate nu a obligat pe mama sa-l nasca, adica e sigur treaba asta, dar nici pe mama n-o poate obliga sa suporte poate obraznicia ei, tupeul eu si mai ales certurile cu ea ! eu nu stiu cine e de vina in certuri, dar o naora care vine sa locuiasca in casa familiei, poate, daca vrea si are educatie buna... sa respecte mama si pe tata si sa-si controleze iesirile !!! daca nu... de ce sa nu stea separata de mama si tata lui ! doar nu pentru asta s-a maritat cu fiul ! nu ? inca o data iti repet ca mama nu a renuntat sa-l iubeasca pe fiu... nu stiu de unde naiba ai inteles tu asta... ???
barboneli
Postat pe 22 Aprilie 2012 13:48
carmen, in general iti dau dreptate, exceptind faptul ca trebuie sa isi accepte nora.
N-ai obligatia sa accepti - asa cum n-ai dreptul nici sa refuzi cine ti-e nora. Poti sa te detasezi, si dupa parerea mea orice femeie cu mintea la cap, in situatia asta, asa face: se indeparteaza si ii lasa sa isi consolideze sau distruga relatia singuri. Bineinteles ca doare. E copilul tau. Pe de alta parte, in asta consta responsabilitatea anilor in care il inveti sa fie independent, si sa aleaga... Daca din punctul tau de vedere a ales prost,c'est. Ceva n-ai facut bine.
quasaria
Postat pe 22 Aprilie 2012 13:59
Mi se pare "normal" ca o soacra sa nu-si iubeasca...nora!!Si invers! Si mi se par ..normale si aceste neintelegeri...
Nu mi se pare,insa,normal..ca tinerii sa stea cu socrii{indiferent care-cei mari sau cei mici..}mai ales cand soacra nu o sufera pe nora!!
Deci..bine-ai facut..afara cu ei!!Sa stea in chirie!!Pana -i vine mintea la cap norei si ori se linguseste pe langa soacra si se face placuta...ori il lasa pe ..baiat..mamei!!
elisabeta_boia
Postat pe 22 Aprilie 2012 14:03
Doamna spune ca nu a placut-o niciodata pe nora. Chiar daca nu ne spune si de ce, eu inteleg prin acel "niciodata" inclusiv perioada cand cei doi erau simpli colegi, cand au inceput sa-si arunce ocheade, cand si-au dat prima intalnire s.a.m.d.
Poate fi o poveste tipica cand mama nu place pe x, dar nici pe y, toate fiind mult prea.... putin, pentru puiul lor SAU poate fi o situatie dramatica in care nora pune saua pe baiat si asta e, nu mai are mama, nu mai are tata.

Nu stiu daca l-as da afara din casa. La cum ma stiu, probabil ca da. Dar as face-o dupa o lunga batalie. Si daca nu tine, nu tine, pa si la revedere. In conditiile in care pierzi dragostea fiului tau pentru o muiere (de fapt, a copilului tau, orice sex ar avea, pentru partenerul sau) nu-i o tragedie daca ei sunt fericiti. Dar daca se pierde si respectul pe care ti-l datoreaza, atunci e grav. Si aici nu-i bine sa inchizi ochii pentru ca ajungi in strada si in final, cu mana intinsa pe strazi. Cum sunt atatea cazuri de neimaginat.

Cred totusi ca se poate pastra o relatie cu fiul (fiica dupa caz) atata cat sa stii ca ii e bine.

Si cum adevarul e intotdeauna la mijloc, mai ales intre nurori si soacre, eu cred ca e putin exagerat ca la 29 de ani sa spui "nu-mi place gagica ta, carati-va de aici".
Anubis
Postat pe 23 Aprilie 2012 19:45
nu stiu daca as avea vreo "lunga batalie" cu fie-mea daca nu as considera ca ginerica e ce ii trebuie. N-ar fi relevant "sa imi placa" mie, ca nu eu traiesc eu el - ar fi relevant sa ii placa ei si eu sa am incredere ca ii e bine copilului meu alaturi de el, atit.
Daca nu o sa cred ca ii va fi bine alaturi de individul respectiv, probabil o sa ii spun parerea mea foarte deschis si direct. Si probabil o sa am mai multe sanse sa am dreptate decit ea, cu virsta inveti cit de cit sa citesti oameni. Insa decizia pina la urma ii apartine, si nu o sa "lupt" de nici un fel: doar o sa ma asigur ca stie ca are unde sa revina cind va constata ca a ales gresit, si nu e nici o problema, se mai intimpla.
Desi, la cit e de incapatinata de pe acum...

Cu cit "lupti" mai mult impotriva relatiei lor, cu atit ii unesti, nu ii separi. Pentru ca automat "inamicul" devii tu si isi aduna resursele impotriva ta.
Lasa-i singuri. sa se bata ei intre ei - o vor face mai devreme sau mai tirziu.
Cind tipa devine sigura pe ea si incepe sa isi ceara drepturi, in loc sa ceara protectie, nu mai e nici pe departe asa interesanta ca biata nimfa nedreptatita....:-)) El nu mai are pentru ce sa lupte impotriva influentei tale. Nu mai e vorba de orgoliul ca e "barbat" in fata ta. Va interveni orgoliul de a fi barbat in fata ei. I-ai "plantat" deja dubiul ca nu e persoana potrivita: va reveni gindul asta la fiecare conflict intre ei...
Insa e nevoie de timp.Singurul mod in care il (mai) poti separa de ea este sa il lasi sa se convinga ca ai avut dreptate.
quasaria
Postat pe 23 Aprilie 2012 20:09
Dragostea ndelung rabd; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiete, nu se laud, nu se trufete. Dragostea nu se poart cu necuviin, nu caut ale sale, nu se aprinde de mnie, nu gndete rul. Nu se bucur de nedreptate, ci se bucur de adevr. Toate le sufer, toate le crede, toate le ndjduiete, toate le rabd. Dragostea nu cade niciodat.
(I Corinteni 13, 1-13)
Cel care iubete nu i pune problema morii, problema despririi, ci simte c dragostea ce o poart persoanei iubite nu poate fi distrus de nimic i niciodat. Pe de alt parte, atunci cnd iubeti pe cine doreti s l ai totdeauna aproape, iar n faa lui nu te mai lauzi, nu ii att de mult la prerea ta, ci devii binevoitor i nu vrei s l rneti. Iubirea scoate la lumin buntatea i frumosul. Dintr-un suflet cuprins de rutate i dintr-o via urit de pcate multe, iubirea poate transforma rul n bine i urtul n frumos, poate schimba suflete i poate reface viei. De asemenea, iubirea poate ierta foarte mult, poate uita rul i poate terge nedreptatea suferit.
carmen46
Postat pe 26 Aprilie 2012 13:30
Asta e mesaj de la soacra-mea....

Vesnica problema a soacrelor ca nu le place de fata norei.Poti sa fii tu femeia perfecta si wonder woman ca tot nu le place.In general soacrelor nu le plac nurorile care nu sunt de acord cu ele , care la contrazic in fata si care nu le sufla in ciorba.

M-am felicitat singura pentru ziua in care i-am spus lui soacra-mea sa-si vada de ciorba ei, ca in casnicie sunt doi si atat, socrii sunt in plus.
Sotului i-am spus ca daca vrea sa se duca la ma-sa si sa ma lase nu are decat , dar eu vreau sa fiu linistita si sa am un trai linistit.Oricat de mult il iubesc , daca asta isi doreste eu nu-l pot tine legat in lanturi.

Ceea ce nu inteleg eu , este aceasta manipulare a soacrelor carora daca nu li se sufla-n fund ca au crescut un copil si " l-au dat gata crescut", baga intrigi , creeaza suspiciuni si prefera sa-si vada copilul divortat si singur, dar la fusta lor.

Pentru problema Doamnei ca l-a dat pe fi-su afara din casa.

Copilasul are 29 de ani, e matur.Ce a ales, a ales singur si neobligat de nimeni.Daca nu au bani sa-si cumpere casa, nu sunt singurii.Ei si jumatate din tinerii din Romania au aceeasi problema,

Doi, daca ati facut un bine, l-ati facut sa va cada "baietul la picioare"?Asta se numeste iubire conditionata,iti dau , dar vii sa ma iubesti si putin santaj emotional.Stiu schema si de la mama si de la soacra mea.

Trei -veti fi inamicul numarul unu, atat timp cat va veti plange la baiat de nora , ii veti cauta cusur sau mai rau il puneti sa aleaga.Deja se vede ca a ales ca s-au mutat cu chirie.Daca vroia la fusta dumneavoastra, era deja singur in apartament.

Pentru ca in general mamele de baieti au senzatia ca soarele rasare din fundu' lu' fii-su si pentru ca nurorile nu au curajul sa puna piciorul in prag.

Si pentru cunostinta generala a soacrelor de pe blog, noua statistica indica ca unul din opt divorturi li se datoreaza.




garbo_393818
Postat pe 30 Decembrie 2013 16:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Noi copii care am fost candva si copii nostri 39 De la: Gabriela_Apostol_1 1 Februarie 2014 16:53
ajutor 3 De la: garbo_447283 2 August 2016 10:38
Mama are frustrari si se supara pe mine foarte repede. Va rog, o parere! 31 De la: garbo_477391 25 Noiembrie 2017 04:09
Am o soacra plangaciosa 67 De la: bellamy 11 Martie 2011 05:53
despre soacre si cumnate ... 19 De la: garbo_456957 24 August 2018 15:00
Setari Cookie-uri