Traim o viata de om, cum se spune!...insa vreau sa cunosc si parerile voastre in legatura cu satisfactia cea mai importanta a vietii voastre, care e aceea?

Barbo, mare lucru mare, da...
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 August 2012 10:34
De la: suparatu_, la data 2012-08-28 22:45:23Mai! nu ma mai suparati cu" iesitu' in afara si o viatza mai buna" bre.Nu iese nimeni sa stea cu gura "para malaiatza si iti curge de sus"
Tre sa pui osu la greu ca sa castigi sa supravietuiesti si mai mult, esti permanent supus unui altfel de trai "decent" dar necunoscut si stai mereu cu capu' aplecat daca simti ca iti este putin mai bine cu munca si oaselele tale rupte si cand nu o sa mai poti nu se uita nici ca la catzel la tine. Aici,in Ro . de bine/rau esti "acasa" dar oricat muncesti nu ai ce pune pe masa,na! Alegerile !


intr-adevar, nu iti da nimeni nimic gratis, muncesti probabil mai mult ca in ro, dar nu ca sa "supravietuiesti" ci ca sa traiesti bine. Sincer vorbind, eu oricum n-am plecat de foame: am plecat pentru ca nu imi placea pur si simplu. Desi diferentele de stil de viata nu sint majore, am acelasi job in care plec cind rasare soarele si ma intorc cind apune, cum faceam si in RO, sint unele lucruri care pentru mine conteaza: de ex. ca vad oceanul de la geam. Nu rufele lu' vecina. Si faptul ca fac 30 de km in 20 minute pina la birou, pe cind in Bucuresti faceam 3 km in 40 de minute... si altele. De exemplu, oamenii.
quasaria
Postat pe 29 August 2012 10:47
Intre satisfactii si insatissfactii e o chestiune de prefix. Oriunde te-ai afla poti avea nenumaarate satisfactii dar si insatisfactii. Satisfactia cea mai mare este cand ai trecut cu brio insatisfactiile, asta inseamna ca ai avut mai multe satisfactii si din ele cele mai mari s-au relizat in sanatate, bucuria fiecarei zi de maine, integritatea fizica si mentala. De fapt acestea sunt si cele mai mari daruri, daca le ai, restul le poti dobandi prin munca, vointa, abnegatie, perspicacitate.
Se spune ca nu e fericit cel ce are mult, ci cel ce are atat cat ii este necesar existentei sale.
Averea si banii nu aduc fericirea dar in schimb aduc grijile si insomniile. Inteleptul Solomon spunea: '_Doamne nu-mi da atata bogatie incat sa uit de numele Tau dar nici saracie ca sa hulesc numele Tau. Da-mi painea zilnica si intelepciunea...'
garbo_4047
Postat pe 29 August 2012 22:16
De la: viorel_z, la data 2012-08-26 11:53:57Ce vina are tara daca tu esti inadaptat,sa iti fie rusine astepti sa iti dea tara ceva ,esti ca majoritatea un mediocru ,si ai grija cum iti reprezinti tara unde mergi fariseule.



printre altele, din cauza unora ca tine pleaca

o sa aiba grija sa o reprezinte asa cum stie si cum este el, in niciun caz cum o reprezinti tu, secatura
tymbark
Postat pe 30 August 2012 13:05
De la: quasaria, la data 2012-08-28 11:33:46adeline, fii pregatita sa iti iei si tu zborul la un moment dat, dupa ei.... Crede-ma, o sa le fie greu daca sinteti o familie unita. Te trezesti dintr-o data absolut SINGUR. Bine, faptul ca se merita e incontestabil pina la urma, dar nici nu e totul doar in nuante de roz :-)


Suntem o familia unita. Eu sunt pregatita, inca de cand erau la grupa mica! ....:)))))




Iar in postul de mai sus, unde explici de ce ai plecat, ai perfecta dreptate; si eu am lucrat "abroad" trimisa de institutia la care lucrez acum (din 2005 am tot fost de la 6 luni la 12 luni); pai dupa ce lucrezi acolo si te intorci.... iti vine sa-ti dai palme...

Ma bucur pentru tine Q! Pentru cateva momente am simtit briza oceanului.

adeline
Postat pe 30 August 2012 15:25

si atunci de ce n-ai plecat cind erau la grupa mica? Sau de ce nu pleci MAINE?
Pe ei i-ar ajuta sa fii tu cea care "face carare"... nu ei.... Le-ar fi fost/le-ar fi mult mai simplu.
quasaria
Postat pe 30 August 2012 15:31
De la: quasaria, la data 2012-08-30 15:31:38
si atunci de ce n-ai plecat cind erau la grupa mica? Sau de ce nu pleci MAINE?
Pe ei i-ar ajuta sa fii tu cea care "face carare"... nu ei.... Le-ar fi fost/le-ar fi mult mai simplu.


Stiu! Am ratat o plecare definitiva in 2009! Tatal lor biologic a avut atunci un accident, chiar daca nu mai eram noi impreuna totusi, n-am putut sa fiu atat de rea si sa plec cu ei fara sa ma mai intereseze.
Acum o luna tatal lor biologic a murit!

Eu oricum am o relatie de ani de zile cu un tip care are doi copii (mai mari decat ai mei). Ei (copiii lui) au ales sa traiasca peste ocean asa ca nu este o problema sa ne luam zborul.
Unul dintre baietii mei are o mare ambitie sa-i plateasca NASA o bursa si are toate sansele, fara gluma.
Porbabil ca dupa ce vom termina cu succesiuni si alte alea ....si sa vede vara viitoare acordarea burselor...e posibil sa admiram ocenul si din casa si de la birou/scoala
adeline
Postat pe 30 August 2012 15:44
bravo, felicitari!
O sa le fie mai greu asa, dar o sa aiba si satisfactia ca tot ce au realizat acolo au realizat EI. Stii cum e... arborele genealogic... primul din neam care a plecat el trubadur, a ajuns acolo si a prins radacini, etc etc...:-)) Daca i-ai fi dus tu de mici, era cumva o tranzitie mia lina pentru ei, dar nici satisfactiile nu erau comparabile.
quasaria
Postat pe 30 August 2012 15:51
Nu stiu altii cum sunt....eu personal nu m-am putut adapta in alta parte, chiar daca profesional a fost absolut perfect, imi lipsea toata nebunia romaneasca, imi lipseau prietenii, familia...absolut tot
Am crescut cu ideea aproape obsesiva ca voi pleca de aici si cand am putut sa o fac.....practic mi-a fost imposibil.
A fost totusi important ca am incercat pt ca daca nu o faceam probabil ca mi-as fi inventat un permanent regret de tipul '"dar daca...?""
A fost deasemenea important ca am plecat pentru profesia mea - am invatat enorm si asta mi-a folosit extrem de mult aici.
Interesant este ca multi dintre prietenii mei plecati de 20 de ani acum ar veni si ei inapoi daca ar mai putea.......
Thor iti doresc ca hotararea pe care ai luat-o sa se dovedeasca o decizie potrivita tie......dar just in case..lasa o portita de intoarcere
september
Postat pe 2 Septembrie 2012 23:18
De la: quasaria, la data 2012-08-23 13:11:54sincer... am obtinut tot ce mi-am dorit - dar ramin importante experientele, lucrurile pe care le-ai trait, oamenii pe care i-ai intilnit pe parcurs, nu realizarile in sine - ci drumul catre ele.
Curajul sa speri, curajul sa lupti pentru ce speri, curajul sa iti urmezi visele, oricit de fantasmagorice ar parea ele - asta e cea mai mare realizare.


cum dracu se intimpla ca eu tot dupa tine ajung si nu mai am ce scrie, pentru ca scrii tu tot.
dar tot completez ceva.
curajul sa faci imposibilul, posibil.
sa traiesti fiecare clipa la maxim ca si cum ar fi ultima.
pentru ca sti cind te-ai nascut, dar nu sti cind mori.
vivacedonna
Postat pe 17 August 2013 13:34
De la: elisabeta_boia, la data 2012-08-28 21:27:23Admir si felicit pe cei care au avut CURAJUL sa plece in alta tara,in alta lume,ptr. o viata mai decenta,mai umana,mai buna !!! Eu-recunosc- sunt ..din acest punct de vedre-o lasa... Nu din patriotism,ci din cauza celor 39 de ani...de la majorat....Daca eram de anii lui Thor...incercam si eu {cu curaj} o noua viata intr-o alta lume!!Ei dar nu toti au...71 de ani... Mult succes,mult noroc si multa munca-sigur vei reusi Thor!!!Stiu ca nu-ti place,dar eu ..tot te ..pup!!
Sa nu ne uiti,si mai intra pe Garbo!!



trebuie sa realizezi ceea ce-ti doresti.
virsta nu este un impediment.
vivacedonna
Postat pe 17 August 2013 13:41
De la: suparatu_, la data 2012-08-28 22:45:23Mai! nu ma mai suparati cu" iesitu' in afara si o viatza mai buna" bre.Nu iese nimeni sa stea cu gura "para malaiatza si iti curge de sus"
Tre sa pui osu la greu ca sa castigi sa supravietuiesti si mai mult, esti permanent supus unui altfel de trai "decent" dar necunoscut si stai mereu cu capu' aplecat daca simti ca iti este putin mai bine cu munca si oaselele tale rupte si cand nu o sa mai poti nu se uita nici ca la catzel la tine. Aici,in Ro . de bine/rau esti "acasa" dar oricat muncesti nu ai ce pune pe masa,na! Alegerile !


iar intru in controverse cu tine, dar trebuie sa-ti spun ca mai repede cazi pe strada in Ro si nu se uita nimeni la tine decit in afara unde chiar daca nu te cunoaste nimeni te ajuta imediat.
dar asta este nativ la romani. daca esti in afara si trece un roman pe linga tine se face ca nu te cunoaste dar sa te mai si ridice de jos?
deci, da , prefer printre straini decit printre romani.
vivacedonna
Postat pe 17 August 2013 13:46
De la: elisabeta_boia, la data 2012-08-08 18:00:34Cea mai mare satusfactie{asa am crezut atunci..} a fost cand am reusit sa aduc pe lume o fetita:Maria,e drept ca la niste ani trecuti...eu 33 de ani si sotul 39 de ani.. Am zis ca am realizat imposibillul..pana atunci,apoi nici nu stiu ce repede au trecut anii,joaca cu Maria,gradinita,primara,generala,liceul...si cand a reusit la Cluj...am"pierdut-o.."a luat-o Andrei si ne-am trezit ..singuri.. Dar CEA MAI MARE SATISFACTIE DIN VIATA... IOAN-copilul Mariei si nepotul sotului,fratele meu mai mic...glumesc... E suprema satisfactie,cand vezi copii copiilor tai!! Doresc la toti garbonienii acesta satisfactie!! Si indiferent de ce-ai facut pe pamant{bun-rau} copii sunt cei care-ti vor duce numele mai departe! Iar eu am ,acum si..nepot,o bijuterie de copil,cum numai fiica mea putea sa faca!! Ati ..sesizat..modestia mea? Dar faptul ca..recunosc ca sunt...bunica??

FELICITARI ,chiar nu traieste degeaba acel ce planteaza un pom si creste un copil ! si eu am 2 copii si voi fi si bunica in decembrie , nu imi pot dori mai mult ! va doresc multa sanatate tuturor si fiti fericiti ! cu sinceritate G
garbo_19362
Postat pe 17 August 2013 13:47

ei ci sa-ti spun .."sa planteze pom si sa se catere copiii" ca apoi sta digeaba...
Da care ingrijeste un bolnav, ala nu trebuie apreciat si considerat OM?
Hmmmm! voi videti numa' ci stiti voi sa faceti, ce mai stiu altii nu conteaza
Lasati-ma ca m-ati :( di tat!
Mama Natura nu imparte "darurile" la fel pisti tat....ci, nu stiai?
lasa, se stie ea....
Fss_ssu
Postat pe 17 August 2013 21:06
autosuficienta si dictoanele invatate nu suplinesc experientele de viata. nu stie ea...
Eugenia_
Postat pe 17 August 2013 21:17
Am crescut, am îngrijit, am plantat...şi ar trebui să fiu f fericită nu? :(
Axl_R
Postat pe 17 August 2013 21:18

Asa ar fi normal, da filozoafa di 'deasupra", nu intalege asta si tot turuie pi limba ei
na si eu pi a mea

Ioti, eu vreau sa rad tata zaua asta-i satisfactia mea! da nu pot:(
n-am pom....
Fss_ssu
Postat pe 17 August 2013 21:23
Eii, EU_, la fel. Veniţi la mine şi se rezolvă! Am io.
Axl_R
Postat pe 17 August 2013 21:26

zau? la tine unde?...ca in ograda ai sarpe....
Fss_ssu
Postat pe 17 August 2013 21:32
RiscuRili, bre!
Axl_R
Postat pe 17 August 2013 21:34
De la: Axl_R, la data 2013-08-17 21:18:33Am crescut, am îngrijit, am plantat...şi ar trebui să fiu f fericită nu? :(


Mai trbuia sa mai cresti=)) abia ai ajuns la 10 .....acolo te-ai oprit?
lasa, imi zaci tu :)
Fss_ssu
Postat pe 17 August 2013 21:45
Lasă! Îi mai bine copil, decât... :(
Axl_R
Postat pe 17 August 2013 21:47


io ma :( numa' cand imi mananca alti copii dulciurile fara sa ceara voie

Da le dau, iti dau si tie cand o sa am :(


Fss_ssu
Postat pe 17 August 2013 21:52
De la: Axl_R, la data 2013-08-17 21:47:36Lasă! Îi mai bine copil, decât... :(



exact. Anca Parghel spunea ceva de genul: '' ca sa ramai tinar, trebuie sa ai minte de copil si suflet de artist''
vivacedonna
Postat pe 19 August 2013 18:57
De la: suparatu_, la data 2013-08-17 21:06:02
ei ci sa-ti spun .."sa planteze pom si sa se catere copiii" ca apoi sta digeaba...
Da care ingrijeste un bolnav, ala nu trebuie apreciat si considerat OM?
Hmmmm! voi videti numa' ci stiti voi sa faceti, ce mai stiu altii nu conteaza
Lasati-ma ca m-ati :( di tat!
Mama Natura nu imparte "darurile" la fel pisti tat....ci, nu stiai?
lasa, se stie ea....

cine nu este suparat ca tine nu e destul nu? aprops de ingrijit un om eu ingrijesc copii si ii educ cat sunt parintii la servici ! daca crezi ca ii putin lucru nu ma contrazic cu tine!si mai plantez si un pom si o floare . mai creez si un goblenin timpul liber! nu fac parada de filozofie sa stii , imi dau si eu propria parere chiar daca nu este pe gustul tau, poate cuiva ii va fi de folos un sfat de la cineva care a trait viata nu s-a leganat in lancezeala amiezii! o seara placuta tuturor !
garbo_19362
Postat pe 19 August 2013 19:35
Satisfactia cea mai mare? Ca nu m-am dat batuta, ca inca ma pot uita in proprii-mi ochi - deci si ai oricui altcuiva- cu mandrie, duiosie, recunostinta... Ca am doi copii mari si sanatosi care-si vad de drumul lor de oameni. Ca incerc in fiecare azi sa fiu ceva mai buna decat ieri. Ca am avut curajul, ori nebunia sa ma ridic "batz" (pardon, dar nu sufar tastatura in romana) atunci cand viata m-a lovit crunt, sa-mi adun cioburile sufletului si sa le lipesc "la marea arta"! Ca prefer sa "mor pe limba mea" decat sa fac nenumarate compromisuri de la ceea ce sunt eu, de la ceea ce cred.
“Nu este un semn de sanatate sa fii bine adaptat la o societate profund bolnava.” – J. Krishnamurti
definire
Postat pe 20 August 2013 14:37
Nici o societate nu e sanatoasa , dar nici profund bolnava. Depinde de mentalitatea in care ai crescut si de cat de mult iti dai silinta sa intelegi la un moment dat...
Rotty
Postat pe 20 August 2013 14:49
FELICITARI de la mine personal pentru intervantie , in rest numai bine !cu simpatie G
garbo_19362
Postat pe 20 August 2013 14:50
De la: definire, la data 2013-08-20 14:37:41Satisfactia cea mai mare? Ca nu m-am dat batuta, ca inca ma pot uita in proprii-mi ochi - deci si ai oricui altcuiva- cu mandrie, duiosie, recunostinta... Ca am doi copii mari si sanatosi care-si vad de drumul lor de oameni. Ca incerc in fiecare azi sa fiu ceva mai buna decat ieri. Ca am avut curajul, ori nebunia sa ma ridic "batz" (pardon, dar nu sufar tastatura in romana) atunci cand viata m-a lovit crunt, sa-mi adun cioburile sufletului si sa le lipesc "la marea arta"! Ca prefer sa "mor pe limba mea" decat sa fac nenumarate compromisuri de la ceea ce sunt eu, de la ceea ce cred.
“Nu este un semn de sanatate sa fii bine adaptat la o societate profund bolnava.” – J. Krishnamurti



foarte bine spus....
quasaria
Postat pe 20 August 2013 14:51

Miha, ghilimelele alea o tine pe loc sa nu se faca sanatoasa

dar si boala, tot sanatoasa ii
Fss_ssu
Postat pe 20 August 2013 16:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Femeia Gemeni si barbatul scorpion 26 De la: varuzza 16 Ianuarie 2012 11:11
caut iubita 55 De la: garbo_409202 25 Aprilie 2015 21:36
Citate de / despre dragoste ? 29 De la: Dari_Daniela 20 Decembrie 2009 16:22
Ce inseamna casatoria dintre un barbat si o femeie? 41 De la: KNIGHT_31 9 August 2010 21:48
viata de doi lei,,oameni de 2 lei 182 De la: garbo166623 13 Septembrie 2010 20:15
Setari Cookie-uri