Traim o viata de om, cum se spune!...insa vreau sa cunosc si parerile voastre in legatura cu satisfactia cea mai importanta a vietii voastre, care e aceea?

E de datoria mea sa raspund prima, sunt modesta, si satisfactia mea e ca pot lupta mereu indiferent de situatie, asta spune tot!
caleidoscop
Postat pe 6 August 2012 22:29
pai atunci... noi ca sa mai scriem... ???
sa traiesc sa fiu sanatos si sa-mi iubesc sotia pana in ultima clipa ! si ea pe mine..... !!!

un greiere timid a inceput sa cante la mine in gradina... !!! deocamdata cam incet...! si sa ma bucur de lucruri simple ca asta.... !!!
barboneli
Postat pe 6 August 2012 23:06
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TSuJLGf3uns
ica2
Postat pe 6 August 2012 23:27
scuze ,am gresit topicul!
ica2
Postat pe 6 August 2012 23:29
si inca cum...... !!!
barboneli
Postat pe 7 August 2012 00:43
...asculta-l cu placere...e sublim!...doar vara, trubadurul ne incanta auzul!
caleidoscop
Postat pe 8 August 2012 00:58
astept sa apara mai multi... sa formeze un cor ! cu tenori, baritoni si soprane... ! stii cum fac ei "zgomotul" ala ?
le-am pregatit si un sac de grauntze... sa aiba la iarna... !!!


http://youtu.be/3UBPH-jmvOs
barboneli
Postat pe 8 August 2012 07:07
Cea mai mare satusfactie{asa am crezut atunci..} a fost cand am reusit sa aduc pe lume o fetita:Maria,e drept ca la niste ani trecuti...eu 33 de ani si sotul 39 de ani.. Am zis ca am realizat imposibillul..pana atunci,apoi nici nu stiu ce repede au trecut anii,joaca cu Maria,gradinita,primara,generala,liceul...si cand a reusit la Cluj...am"pierdut-o.."a luat-o Andrei si ne-am trezit ..singuri.. Dar CEA MAI MARE SATISFACTIE DIN VIATA... IOAN-copilul Mariei si nepotul sotului,fratele meu mai mic...glumesc... E suprema satisfactie,cand vezi copii copiilor tai!! Doresc la toti garbonienii acesta satisfactie!! Si indiferent de ce-ai facut pe pamant{bun-rau} copii sunt cei care-ti vor duce numele mai departe! Iar eu am ,acum si..nepot,o bijuterie de copil,cum numai fiica mea putea sa faca!! Ati ..sesizat..modestia mea? Dar faptul ca..recunosc ca sunt...bunica??
elisabeta_boia
Postat pe 8 August 2012 18:00
sincer... am obtinut tot ce mi-am dorit - dar ramin importante experientele, lucrurile pe care le-ai trait, oamenii pe care i-ai intilnit pe parcurs, nu realizarile in sine - ci drumul catre ele.
Curajul sa speri, curajul sa lupti pentru ce speri, curajul sa iti urmezi visele, oricit de fantasmagorice ar parea ele - asta e cea mai mare realizare.
quasaria
Postat pe 23 August 2012 13:11
Satisfacția mea cea mai mare este c, n sfrșit, m-am hotrt: plec din țara asta nenorocit, emigrez n Canada. Definitiv! Cele legale sunt deja ndeplinite.
Thor_again
Postat pe 23 August 2012 13:29
Din tot sufletul :" Mult succes si o viata frumoasa sa-ti cladesti."
Rotty
Postat pe 23 August 2012 13:44
quasaria
Postat pe 23 August 2012 13:47
Ce vina are tara daca tu esti inadaptat,sa iti fie rusine astepti sa iti dea tara ceva ,esti ca majoritatea un mediocru ,si ai grija cum iti reprezinti tara unde mergi fariseule.
viorel_z
Postat pe 26 August 2012 11:53
Ce vina are tara daca tu esti inadaptat,sa iti fie rusine astepti sa iti dea tara ceva ,esti ca majoritatea un mediocru ,si ai grija cum iti reprezinti tara unde mergi fariseule.

eu zic ca n-ai dreptate... ! tu nu cunosti si nu o sa cunosti niciodata motivele din care o fac unii ! si mai ales nu-l cunosti deloc pe cel pe care il numesti "fariseu"... ! asta e si mai grav. nici eu nu-l cunosc personal... dar tocmai asta ma opreste sa numesc pe cineva asa, sau altfel... ! cu ce drept ? tu nu stepti sa-ti dea tara ceva... nu intru in amanunte ce, dar macar cea ce este elementar, adica macar dea ce ti se cuvine ca cetatean si cea ce ti se promite... in timpul alegerilor ? voi insasi... astia ca tine, alungati pe altii din tara. si nu-ti face grija de cum o sa reprezinte tara lui, cea in care spui ca majoritatea sunt mediocrii... pentru ca o faci tu destul de reusit ! si daca tu te complaci cu mediocritatea... nu vad de ce ai pretentii la altii... tocmai la cei care nu vor si nu sunt mediocrii.... ! si cei care pleaca... de ce sa-i acuzi ca nu vor sa se adapteze la mediocritate.... rusinea nu e de partea lor... ! da Domnule Victor Z. !!!
barboneli
Postat pe 26 August 2012 12:14
Ai dreptate Barbo Fiecare are dreptul sa-si croiasca propriul destin acolo unde are mai multe posibilitati.
Rotty
Postat pe 26 August 2012 12:25
asta stiam de mult, draga Rotty... de 35 de ani... dar ma deranjeaza oamebni ca Dnul. Victor Z.... care si el ar trebui sa cunoasca asta... ! dar la genul asta de oameni... le ste mai usor sa-i acuze pe altii... decat sa-i inteleaga ! asta e mediocritatea..... ce sa-i faci ?

sa nu ma intelegeti gresit ca cei care nu pleaca din tara lor, indiferent unde e... sunt... nu stiu cum sa spun... dar fiecare are dreptul sa hotareasca sau sa raman, in functie de situatia lor... ! stiu ca ce am scris poate nu se potriveste la toti... si chiar nu se potriveste... !!!
barboneli
Postat pe 26 August 2012 12:37
E o mare diferenta intre a sta in tara(sau intr-un anumit loc) din motive bine intemeiate (dar si atunci lupti pentru o viata decenta) si a te complace in mediocritate cand tu stii foarte bine ca poti mult mai mult,dar nu ti se ofera posibilitatea sa te realizezi. Si atunci ce alegi ? O viata chinuita in spatele unui patriotism spalacit,sau un trai decent si afirmarea posibilitatilor de care esti capabil ?
Deci d-le Viorel,mai intai gandeste inainte sa "dai cu bata".....in balta oricum...
Rotty
Postat pe 26 August 2012 12:54
sufera de mediocritate!...c'est la vie!
caleidoscop
Postat pe 26 August 2012 13:03
De la: viorel_z, la data 2012-08-26 11:53:57Ce vina are tara daca tu esti inadaptat,sa iti fie rusine astepti sa iti dea tara ceva ,esti ca majoritatea un mediocru ,si ai grija cum iti reprezinti tara unde mergi fariseule.


absolut nici o vina n-are tara ca sint eu o inadaptata, intr-adevar. Si chiar pe bune sint inadaptata in RO.
Nu ma pot adapta la haitele de maidanezi care te iau de cour in ditai capitala, ba chiar pe la km zero al capitalei... nu ma pot obisnui cu manelistii, cu tiganii, cu fufele de mall, cu valorile promovate in RO, recte Columbeanca sau pipitza aia vulgara ex. Pepe, cum dreak o cheama.... cu praful, cu mizeria, cu aglomeratia, cu aroganta nulitatilor politice aparute precum ciupercile dupa ploaie, cu blocurile cu bulina rosie care stau sa iti cada in cap, cu oportunismul, cu coruptia, cu nepotismul, cu mentalitatea de mic bisnitzar care "se descurca"... si pot sa mai enumar. Nu ma obisnuiesc, nu mi se par normale. Asta e, nu ma adaptez si gata!!
A, ca pot sa traiesc in RO - evident ca pot. Pot sa traiesc si in Sahara daca ma straduiesc un pic. Asta nu inseamna ca si vreau!!! Vreau ALTCEVA - ai vreo pb. cu asta., dle V.?

In rest, eu zic ca o reprezint ceva mai bine decit tiganii mincatori de lebede. Isi lasa astia ratele pe lac in parc in preajma mea, deci le-am facut o impresie ceva mai buna...
quasaria
Postat pe 26 August 2012 13:44
si eu cred ca facut la fel.... si chiar am dat respect si cand am fost in romania... rin locurile multe care merita.... ! mi-am facut si prieteni si am pastrat legatura cu locurile pe unde ne-am cazat... !
si acum o "gluma"... sa mai destindem atmosfera....


Ultimul decret al guvernului MRU, adoptat in regim de urgenta, privind regimul armelor si munitiei.

art 1. Gina Pistol nu mai are voie in coafor.
art 2. Pusca si cureaua lata se canta numai in poligon.
art 3. Sunt intersize stirile bomba in mass media.
art 4. Pe usile institutiilor de stat sau ale spatiilor private nu mai este voie sa se scrie "TRAGE" ci "IMPINGE INVERS".
barboneli
Postat pe 26 August 2012 13:52
cea mai mare realizare a mea este fapul ca mi-am convins copiii sa studieze "abroad" si sa ramana acolo....sunt foarte fericita ca i-am facut sa renunte la tara asta (al dreaq patriotism nu stiu de unde l-au mostenit) , cu alte cuvinte am reusit sa le spal creierul (a fost o munca grea), deja universitatile sunt alese , mai ramane sa-si ia fiecare zborul; daca reusesc sa-i fac sa uite limba romana pe aeroport si sa nu mai calce niciodata in RO chiar ca as fi cea mai fericita;
adeline
Postat pe 28 August 2012 10:33
adeline, fii pregatita sa iti iei si tu zborul la un moment dat, dupa ei.... Crede-ma, o sa le fie greu daca sinteti o familie unita. Te trezesti dintr-o data absolut SINGUR. Bine, faptul ca se merita e incontestabil pina la urma, dar nici nu e totul doar in nuante de roz :-)
quasaria
Postat pe 28 August 2012 11:33

...si eu abia am reusit sa " studiez" nuatele de ROZ?!
Ei da, nu m-am oprit inca.......!:)
Fss_ssu
Postat pe 28 August 2012 13:12
Io tt la faza de cumprat burete am rmas...
Axl_R
Postat pe 28 August 2012 13:42
Admir si felicit pe cei care au avut CURAJUL sa plece in alta tara,in alta lume,ptr. o viata mai decenta,mai umana,mai buna !!! Eu-recunosc- sunt ..din acest punct de vedre-o lasa... Nu din patriotism,ci din cauza celor 39 de ani...de la majorat....Daca eram de anii lui Thor...incercam si eu {cu curaj} o noua viata intr-o alta lume!!Ei dar nu toti au...71 de ani... Mult succes,mult noroc si multa munca-sigur vei reusi Thor!!!Stiu ca nu-ti place,dar eu ..tot te ..pup!!
Sa nu ne uiti,si mai intra pe Garbo!!
elisabeta_boia
Postat pe 28 August 2012 21:27
Mai! nu ma mai suparati cu" iesitu' in afara si o viatza mai buna" bre.Nu iese nimeni sa stea cu gura "para malaiatza si iti curge de sus"
Tre sa pui osu la greu ca sa castigi sa supravietuiesti si mai mult, esti permanent supus unui altfel de trai "decent" dar necunoscut si stai mereu cu capu' aplecat daca simti ca iti este putin mai bine cu munca si oaselele tale rupte si cand nu o sa mai poti nu se uita nici ca la catzel la tine. Aici,in Ro . de bine/rau esti "acasa" dar oricat muncesti nu ai ce pune pe masa,na! Alegerile !
Fss_ssu
Postat pe 28 August 2012 22:45
Satisfactia mea cea mai mare-si singura dealtfel- e ca nu mi-am pierdut mintile...
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 August 2012 10:25
Axl_R
Postat pe 29 August 2012 10:29
Luna...si asta sa stii ca e mare lucru... !!!
barboneli
Postat pe 29 August 2012 10:30
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 August 2012 10:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Libertatea in cuplu. 206 De la: reyya 3 Decembrie 2010 03:04
un sfat va rog 26 De la: sunsset 29 Iulie 2011 17:50
CE ATI SIMTI DACA IUBITUL SAU FOSTUL IUBIT AR SPUNE DESPRE DVS CA SUNTETI O PROASTA SOTIEI SALE SAU FOSTEI SOTII ? 10 De la: tutankhamon 5 Aprilie 2010 03:03
Poveste zic eu tare de tot merita citit si dat cu parerea :)) 6 De la: garbo099510 8 Martie 2010 00:25
despartire iremediabila 23 De la: marea77 22 Septembrie 2010 12:07
Setari Cookie-uri