Cum ajungi la sufletul unei femei frumoase

Un barbat plin de romantism care stie sa-ti sopteasca versuri de Ion Minulescu ajunge usor la inima unei femei .
Angela_1
Postat pe 20 Iunie 2012 00:28
Un barbat care spune multe glume,care face usor orice lucru greu,care da libertate femeii si totusi stie s-o tina aproape.. ajunge la sufletul femeii si ramane acolo!!
elisabeta_boia
Postat pe 20 Iunie 2012 00:47
ccitesc pe aici si constat ca-mi lipseste inima
adeline
Postat pe 20 Iunie 2012 16:48
unde le-om fi lasat?
quasaria
Postat pe 20 Iunie 2012 16:52
intr-un colt pe etajera....
cri_cat
Postat pe 21 Iunie 2012 23:23
"Frumuseea este forma finalitii unui obiect, ntruct o percepem fr reprezentarea unui scop."-KANT

"Frumuseea reprezint promisiunea fericirii."-ROUSSEAU

"Frumuseea este darul lui Dumnezeu."-ARISTOTEL

"Frumusee. Puterea cu care o femeie farmec un iubit i nfricoeaz un so."- AMBROSE BIERCE

Sigur,putem enumera o multitudine de definitii asupra frumusetii...dar topicul cred se refera prin excelenta doar la frumusetea fizica a femeii...nu se refera la frumusetea interioara,la frumusetea sufleteasca...

Si mai cred ca frumusetea este mult prea legata de absolut ca sa fie la indemana tuturor...nu este legata de suferinta,nu este legata de suflet,nu se invata...
Frumusetea este evidenta,o vede toata lumea,nu este supusa parerilor...frumusetea,ori este si o vede toata lumea...ori nu este si toata lumea accepta ca nu exista...
Dar...ca sa revin la topic...poate o sa va surprinda dar cred ca la sufletul unei femei frumoase,un barbat nu ajunge niciodata...

De ce?
Astept parerile dvs...pro sau contra...
lazaroiu_loredana
Postat pe 22 Iunie 2012 00:36

loredana, daca esti deschisa altor pareri, ti'o ofer pe a mea : orice barbat care are sufletul curat si deschis poate ajunge la sufletul curat si deschis al unei femei frumoase, daca se intampla ca fermecatoarea femeie sa treaca printr'o perioada de re-evaluare sufleteasca (numita si soul searching), iar barbatul sa indeplineasca conditiile necesare pentru a deveni suflet-pereche ! Dificultatea atingerii acestui deziderat consta in lipsa cvasitotala de sincronizare intre activitatile cotidiene ale unei femei dorita si idolatrizata de un segment macho-masculin total lipsit de notiunea sufletului,care totusi, inevitabil, reuseste sa o tenteze si sa'i monopolizeze atentia si interesele si, (pauza de respiratie!) activitatile discrete,retrase si foarte nespectaculoase ale unui barbat sensibil, modest,sufletist (si trist!) , exact acela care, printr'o aliniere galactica, ar fi hrana sufleteasca ideala pentru sufletul flamand al unei femei frumoase, pastrat (ca si stapana lui),intr'un turn de fildes !
fortelion
Postat pe 22 Iunie 2012 02:56
fortelion, chiar si o femeie nascuta cu o frumusete la superlativ - altfel toate femeile sint frumoase in felul lor - ramine tot o femeie. Nu e alien.Nu e neaparat mai fericita ca o femeie de o frumusete medie. Din contra, in anumite conjuncturi poate fi mult mai nefericita: in primul rind pentru ca reprezinta un trofeu, deci atrage un anumit tipar - si nu pe cel care ii ofera afectiune - in al doilea rind pentru ca intimideaza sau provoaca ostilitate si complexe de inferioritate fara sa aiba intentia asta.
quasaria
Postat pe 22 Iunie 2012 03:17
De la: lazaroiu_loredana, la data 2012-06-22 00:36:28"Frumuseea este forma finalitii unui obiect, ntruct o percepem fr reprezentarea unui scop."-KANT

"Frumuseea reprezint promisiunea fericirii."-ROUSSEAU

"Frumuseea este darul lui Dumnezeu."-ARISTOTEL

"Frumusee. Puterea cu care o femeie farmec un iubit i nfricoeaz un so."- AMBROSE BIERCE

Sigur,putem enumera o multitudine de definitii asupra frumusetii...dar topicul cred se refera prin excelenta doar la frumusetea fizica a femeii...nu se refera la frumusetea interioara,la frumusetea sufleteasca...

Si mai cred ca frumusetea este mult prea legata de absolut ca sa fie la indemana tuturor...nu este legata de suferinta,nu este legata de suflet,nu se invata...
Frumusetea este evidenta,o vede toata lumea,nu este supusa parerilor...frumusetea,ori este si o vede toata lumea...ori nu este si toata lumea accepta ca nu exista...
Dar...ca sa revin la topic...poate o sa va surprinda dar cred ca la sufletul unei femei frumoase,un barbat nu ajunge niciodata...

De ce?
Astept parerile dvs...pro sau contra...


Salut, Loredana!

Ba poi ajunge, f uor.

''Dac oferi dragoste, frumuseea va crete i toate acestea pentru c dragostea este frumuseea sufletului'' Saint Augustine

O femeie tie...
Axl_R
Postat pe 22 Iunie 2012 07:47

multam pentru precizare Quasi, nu am sau am avut vreodata pretentia ca inteleg total o femeie frumoasa, am fost doar binecuvantat sa fiu aproape de cateva, in momente potrivite !
in rest, bajbai si bazui ca un bondar in universul florilor !
fortelion
Postat pe 22 Iunie 2012 16:57
966-tu n-o sa ajungi la sufletul nimanui pentru ca n-ai
cum.
lala2
Postat pe 22 Iunie 2012 19:15
fie frumoasa ,fie urata o femeie e tot femeie!
garbo215074
Postat pe 23 Iunie 2012 10:09
De la: garbo265966, la data 2012-06-06 01:35:58Este frumoasa pentru ca iti place tie de ea si nu pentru ca a fost desemnata asa de vreun juriu de specialitate.Fiecare este frumoasa in felul ei ,mereu altul si niciodata in asimetrie cu sufletul ei.Frumusetea exterioara este dupa parerea mea rezultatul sufletului acelei femei si de aceea imi vine greu sa-mi imaginez ,doamne frumoase cu sufletul hain si totusi exista muilte de,ce?
O sa-i oferi flori,o vei invita la plimbare,o sa-i reciti din Minulescu si Eminescu,daca esti demodat ca mine desigur si te vei gandi intens cum sa ajungi la sufletul ei ,ca asta este cel mai important lucru, desi ne vine greu sa recunoastem.Este mai simplu sa fim cool cum se spune si sa-i tragem sus si tare cu sexul,si cu el vom ramane dar in.... gand.Atunci, pe buna dreptate te intrebi, cum sa ajung la sufletul unei femei?Cu multa rabdare si perseverenta........dar....
DAR!.....sa continuam......fii cat se poate de original si tu nu ai cum sa ajungi vreodata la sufletul unei femei fie ea si frumoasa deoarece am inteles din postarile tale deschizand n topice ca esti OLIGOFREN....mai intai continua cu tratamentul prescris de medici!....intri pe site si ne faci albie de porci?....rusine sa-ti fie!.....raspunsurile primite din partea celorlalti au fost pe masura lor....oricum scara lor de valori e mai mare decat a ta! ti se spune, ti se scrie si tu nu vrei sa pricepi.....
caleidoscop
Postat pe 24 Iunie 2012 15:01
De la: quasaria, la data 2012-06-22 03:17:35fortelion, chiar si o femeie nascuta cu o frumusete la superlativ - altfel toate femeile sint frumoase in felul lor - ramine tot o femeie. Nu e alien.Nu e neaparat mai fericita ca o femeie de o frumusete medie. Din contra, in anumite conjuncturi poate fi mult mai nefericita: in primul rind pentru ca reprezinta un trofeu, deci atrage un anumit tipar - si nu pe cel care ii ofera afectiune - in al doilea rind pentru ca intimideaza sau provoaca ostilitate si complexe de inferioritate fara sa aiba intentia asta.
ai mare dreptate!!!...si fiindca mi-ai dat ocazia pot recunoaste ca eu am patit asa ceva!...si inca mi se mai intampla....deoarece pe unde trec eu...starnesc invidii!!!....cu toate ca sunt o persoana prietenoasa, draguta, amabila, spirituala, inteligenta,etc,etc....defectul meu cel mai mare e ca ma incred prea mult in oameni!....deci putin naiva, dar se va rezolva pozitiv si cu acest aspect! quasaria imi place cum gandesti!...la modul general vorbind!
caleidoscop
Postat pe 28 Iunie 2012 15:11
De la: Anubis, la data 2012-06-09 21:12:56
De la: quasaria, la data 2012-06-09 17:15:55"Deseori o femeie place un barbat pe care nu-l cunoaste, in sensul ca nu a stat de vorba niciodata cu el. Ii e vecin, coleg de serviciu, amic al amicilor etc. Il place pur si simplu. Adoarme cu el in gand, se trezeste cu el in gand" - Crezi?


Da, asa cred. Cred ca totul este o chestiune de feeling... Sigur ca nu ma refer la "a-ti pierde mintile" ci poate, asa cum spui tu, la acea simpatie, la acel ceva special care se strecoara in sufletul tau cand e vorba de x sau y.

Stiu ca topicul se refera la iubire, dar cred ca oricare dintre noi incepe intai "sa placa" pe cineva. Adica, eu zic ca-i firesc asa. Doar daca imi place un barbat, devin interesata de el, nu?

De ce imi place, asta nu mai stiu. De ce daca doi barbati fac acelasi lucru, il prefer pe cel din dreapta?


Cred ca asemenea intrebari, precum titlul topicului, nu-si au rostul. Toate ne vom grabi sa raspundem raportandu-ne fie la clisee, fie la persoana care deja exista in viata noastra. Si asta nu va rezolva dilema celui ce a deschis topicul. :)

Daca mai si cinta sau scrie o poezie ....gata !
http://www.youtube.com/watch?v=451s4ffi3dU&NR=1&feature=endscreen
VOIAJOR
Postat pe 30 Iunie 2012 05:53
De la: caleidoscop, la data 2012-06-28 15:11:08 ai mare dreptate!!!...si fiindca mi-ai dat ocazia pot recunoaste ca eu am patit asa ceva!...si inca mi se mai intampla....deoarece pe unde trec eu...starnesc invidii!!!....cu toate ca sunt o persoana prietenoasa, draguta, amabila, spirituala, inteligenta,etc,etc....defectul meu cel mai mare e ca ma incred prea mult in oameni!....deci putin naiva, dar se va rezolva pozitiv si cu acest aspect! quasaria imi place cum gandesti!...la modul general vorbind!



caleidoscop - eu m-am referit la un anumit tip de femeie... foarte rar. Nu stiu daca ti se aplica. Asa, invidii poate stirni orice om, pina la urma si pentru faptul ca exista: si pentru ca respira aerul comun. Cind obtii reactii negative si nu asta ti-ai dori, ceva nu faci bine. Oricine poate sa para orice, oricine poate obtine orice fel de reactie de la ceilalti - inclusiv gama wow! - important e sa definesti ce vrei. Iar de acolo construiesti. Asta se invata.
Bineinteles ca trebuie sa ai incredere in ceilalti, trebuie sa ii folosesti cu incredere :-) N-ai alte unelte mai performante, de unul singur nu obtii nimic.Trebuie doar sa le stii instructiunile. Daca te urci la volan, apesi acceleratia si virezi dreapta, masina te duce la dreapta. Daca apesi frina sau virezi la stinga, nu te duce la dreapta. Nu masina e de vina: tu esti.

... poti sa o iei ca pe cinism, dar poti si sa intelegi ce am vrut sa spun. :-)
quasaria
Postat pe 1 Iulie 2012 07:38
De la: lala2, la data 2012-06-22 19:15:15966-tu n-o sa ajungi la sufletul nimanui pentru ca n-ai
cum.


da, de unde stii? suntem tari la pus etichete.
si_totusi
Postat pe 1 Iulie 2012 08:09
....si daca tot veni vorba, astia care cauta numai "frumuseti" pot sa o ia tare pe cocoasa. vor fi mereu intr-o cautare de asa zise "trpfee" si, s-ar putea ca, tocmai "zana -zanelor" pe care o gasesc dupa lungi cautari, sa fie o baba cloanta deghizata care sa le faca viata calvar.
si_totusi
Postat pe 1 Iulie 2012 08:15
Daca esti un barbat frumos si manierat si te afli pe aceeasi lungime de unda cu ea.
IleanaAdrianaStan
Postat pe 1 Iulie 2012 11:50
Dar la SUFLETUL unei ...femei ..URATE???? Si femeile urate{fizic} au ceva frumos..poate mult mai frumos...sufletul!!
Cand eram prin clasa a VIII-a am cunoscut o pereche{am stat in gazda la ei} poate ..ciudata..El -fat-frumos,inalt ,bine facut brunet,ochi albastri...ce mai..super barbat .Ea -sotia.mica,COCOSATA..uratica-uratica!!Dar super desteapta,super inteleapta,super gospodina!!Si se IUBEAU..nebuni amandoi!!
El bolnav de ..plamani...ea sanatoasa..in afara de durerile pe care i le provoca coloana.Am aflat,multi ani mai tarziu ca el s-a dus intr-o alta dimensiune ff de tanar,si Irma neny a ramas vaduva ff de tanara.Il vizita zilnic la cimitir{indiferent de vreme}si am aflat ca a fost ff decenta la inmormantatea lui-nu s-a dat in "spectacol;" prin jelete si rupere de haine...aproape ca cei din jur credeau ca nici nu-i pasa...femeie urata fizc-dar desteapta,inteligenta,o adevarata DOAMNA demna de respectul celor care o cunosteau!! :sml-happy0065Si Irma neny chiar a pierdut cel mai pretios sprijin al ei!!
Oare cum o fii ajuns la sufletul ei acel frumos barbat? Cand s-au casatorit nu era bolnav,s-a imbolnavit lucrand in mina..casatorit deja...Precizez aceasta spre a nu se crede ca din mila s-au casatorit,nu!!Din adevarata iubire!!
elisabeta_boia
Postat pe 1 Iulie 2012 19:54
bety, frumusetea e pina la urma un criteriu superficial - daca iti face viata un calvar, nu stiu cit mai conteaza ca dna sau dl ar fi decorativ/a. Oricum nu ramin asa pina la adinci batrineti, si de fiecare data, oricum ar arata, apar vietati in jur care arata mai bine. Asa ca mie una mi se pare aberant sa te casatoresti pentru ca ala sau aia arata bine. In fond, nu iti iei o vaza!
Cunosc diversi care s-au insurat din motivul asta - sa obtina proprietatea pe vreun trofeu - si dupa ce trofeul le-a turnat vreo doi copii si s-a dublat ca volum, au inceput sa isi stabileasca resedinta prin birturi, intrebindu-se unde au gresit de s-a spart vaza si s-au potcovit cu ditai dulapu'... Au gresit criteriile initiale. Iar dulapu' saracul nu avea nici o vina, evolua asa cum dicteaza mama natura.
quasaria
Postat pe 1 Iulie 2012 22:09
eu unul, ca pe barbati ia intrebat... folosesc o scara... asta in cazul ca sufletul unei femei, frumoasa sau nu, se afla mai sus de buric... dar daca sufletul se afla mai jos de buric... atunci nu mai am nevoie de scara !
barboneli
Postat pe 1 Iulie 2012 23:04
buna idee. numai ai grija sa proptesti bine scara aia... in caz ca se afla MULT mai sus de buric...
quasaria
Postat pe 2 Iulie 2012 03:37
stii... eu am lucrat mult timp la pompieri... asa ca poti sa te bazezi pe mine !!!
barboneli
Postat pe 2 Iulie 2012 07:35
well, io una stiu multi alpinisti utilitari... care ar fi foarte saritori. Da' e bine de stiut ca mai exista o resursa disponibila, la o adica....
quasaria
Postat pe 2 Iulie 2012 07:42
De la: Axl_R, la data 2012-06-22 07:47:59
De la: lazaroiu_loredana, la data 2012-06-22 00:36:28"Frumuseea este forma finalitii unui obiect, ntruct o percepem fr reprezentarea unui scop."-KANT

"Frumuseea reprezint promisiunea fericirii."-ROUSSEAU

"Frumuseea este darul lui Dumnezeu."-ARISTOTEL

"Frumusee. Puterea cu care o femeie farmec un iubit i nfricoeaz un so."- AMBROSE BIERCE

Sigur,putem enumera o multitudine de definitii asupra frumusetii...dar topicul cred se refera prin excelenta doar la frumusetea fizica a femeii...nu se refera la frumusetea interioara,la frumusetea sufleteasca...

Si mai cred ca frumusetea este mult prea legata de absolut ca sa fie la indemana tuturor...nu este legata de suferinta,nu este legata de suflet,nu se invata...
Frumusetea este evidenta,o vede toata lumea,nu este supusa parerilor...frumusetea,ori este si o vede toata lumea...ori nu este si toata lumea accepta ca nu exista...
Dar...ca sa revin la topic...poate o sa va surprinda dar cred ca la sufletul unei femei frumoase,un barbat nu ajunge niciodata...

De ce?
Astept parerile dvs...pro sau contra...


Salut, Loredana!

Ba poi ajunge, f uor.

''Dac oferi dragoste, frumuseea va crete i toate acestea pentru c dragostea este frumuseea sufletului'' Saint Augustine

O femeie tie...



minunat si plin de mister este sufletul femeii
tymbark
Postat pe 2 Iulie 2012 14:29
De acord, Tym.
Dar tu cum ajungi la sufletul unei femei?
mi rspunzi?
Io nu vb de cucerire....
Axl_R
Postat pe 2 Iulie 2012 14:44
...rabdare!

Eu, am ajuns o data la sufletul unei femei frumoase dar pe masura ce am cunoscut-o mai bine,
mi-am dat seama ca frumusetea adevarata este in interiorul fiintei...ea X_X
Fss_ssu
Postat pe 2 Iulie 2012 15:58
Rebus... ....:-W
Axl_R
Postat pe 2 Iulie 2012 16:27
@};- %%-
Fss_ssu
Postat pe 2 Iulie 2012 16:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatii dintre rase diferite 162 De la: diannadanciu 14 Ianuarie 2011 02:33
Cat cunoasteti despre fotoepilare cu tehnologia SPL? 2 De la: AdrianaR 23 Februarie 2010 17:10
salut la toata lumea 98 De la: vyva 3 Noiembrie 2009 20:33
Pt ca oamenii sa poata avea o relatie cu Dumnezeu trebuie sa fie smeriti...Ce este smerenia? 4 De la: oktaviatdy 23 Iulie 2011 10:52
va rog ajutati-ma si pe mine....caut marturii pentru nunta dar vreau ceva deosebit,nu vreau saculeti..bomboane..etc.as vrea ingerasi sau ceva de genul asta...si nu gasesc deloc 17 De la: Eugenia69 23 Februarie 2012 19:09
Setari Cookie-uri