bunica toxica

astea sunt bunicile din partea tatalui.niste cucuvele!marturiseste cum ti-a zis mama ta,dai restul de bani si salutari.lui taicatu nu ia taiat cordonul ombilical.
garbo218362
Postat pe 13 Iunie 2012 12:23



bu-huuuuu.....
quasaria
Postat pe 13 Iunie 2012 12:46
Incearca sa o suni cat mai rar, iar cand o vizitezi nu ii da nici un detaliu despre viata ta personala. Imi pare rau sa iti spun asta, dar cred ca bunica ta este egoista si rautacioasa, la fel cum din pacate este si bunicul sotului meu. Sotul meu a ajuns la 40 si ceva de ani, din frica sau bun-simt. nici nu stiu de ce sa fie inca manipulat de bunicul sau. Il suna toata ziua, mai rau ca o amanta plictisita, il intreaba mereu de bani de viata personala, mai rau...se plange la toata lumea relativ la relatia noastra si situatia noastra financiara desi noi ne intelegem bine si ne descurcam binisor. Calmeaza-te, esti tanara, 1000 de euro sunt nimica toata ii poti cheltui fara sa iti dai seama pe cateva taxi-uri si niste merdenele..iar iesitul la un suc este ceva normal..anormal ar fi sa stai in casa cu bunica ta sa ii asculti vaicarelile. Viziteaz-o rar si spune-i clar unde este limita. Sa nu indrazneasca macar sa te intrebe vreodata de casatorii, de bani, de prieteni. Daca tu crezi ca iti poate fi cea mai buna prietena, te inseli. Diferenta dintre generatii este un obstacol greu de depasit. mai ales ca ei batranii sunt total depasiti de ceea ce se intampla in zilele noastre, in era noastra. Doar mama iti poate fi cea mai buna prietena. Si banii aia sunt ai tai, ii meriti cu varf si indesat, daca ai stat sa ii asculti aberatiile astea pana acum, cheltuie-i linistita, nu sunt multi, ia-ti un telefon, ia-ti ceva sa te poti bucura, nu te lua dupa nimeni, fa ceea ce simti tu, esti femeie in toata firea acum. pup, take care
garbo_11079
Postat pe 1 Februarie 2013 18:40
am citit mesajul tau de pe acest forum cautand ceva pe net asemanator cu comportamentul fostei mele soacre, care m-a despartit de fostul sot, pe acelasi motiv de imaturitate, manipulare si posesivitate la adresa lui, si gelozie la adresa mea, acesta lasandu-ma sa ma descurc singura cu 3 copii.
Dupa inca 2 ani de la divort adica in 2006 si dupa moartea propriei ei fiice, mi-a intentat proces ea fiind titulara cu fostul sot codita ei, ca sa mi ia copii(motivul ascuns fiind sa nu mi mai dea pensie alimentara mie ci sa i dea ei) , binenteles ca nu a castigat procesul judecatoarea citind -o foarte bine, incat sub masca de bunica indurerata de soarta nepotilor ei(care sunt crescuti fara prea multa carne, eu fiind atunci lactovegetariana), judecatoarea i-a dat replica binevenita: Doamna lasati lacrimile de crocodil ca nu tine, cum indrazniti sa va prefaceti ca va iubiti nepotii incercand sa i despartiti de mama lor, cand tocmai recent dv ati pierdut unul din copii? ce fel de mama sunteti sa indrazniti sa faceti asta!
Apoi dupa acel proces a manipulat situatia cum a stiut ea mai bine, mergand zi de zi la baiatul cel mare la scoala ducandu-i bani, mancare si dulciuri(pe motiv ca il iubeste) si il facea sa arunce mancarea de la mine, va dati seama cata risipa de bani am facut? ca intr-un final sa reuseasca sa l manipuleze in asa fel incat acesta nu ma mai asculta, ma ignora si de fiecare data cand il certam ma spunea la tata sau si la bunica sa, si in cele din urma sa si ia hainele si in ajun de paste sa plece la ea la ora 23 seara, chiar daca a fost minor, nu m-am putut opune deoarece el o sunase si se plangea ca vrea la ea si ca nu ma mai suporta.
asta a fost inaintea terminarii clasei a VIII a copilului, va dati seama cat am suferit deoarece l-a manipulat atat de tare incat nu ma mai cauta, nu mi raspundea la telefon, si cand mergeam sa l caut la scoala sa vad de el pur si simplu i facea scene urate in vazul tuturor.si era sub tutela mea, apoi la sfarsit de an scolar, cand am mers la scoala ea era langa el ranjea satisfacuta, pe ceilalti doi de cand l-a luat la ea pe cel mare nici nu i mai baga in seama.
si nu toxica, bomba atomica e asta.
acum baiatul are 19 ani in dec, si inca nici acum nu s-a desteptat, il manipuleaza in continuare, ba mai mult acum dupa expresiile uzuale din casa ei, ma face nebuna, ma face in tot felul. desi il ajut cu bani, ii pun bani pe cont, i-am cumparat telefon de ziua lui la 18 ani de 1645 lei, iar cand nu are ii dau sa aiba de mers in oras, si numai eu stiu cat mi-a fost de greu sa trec prin toate cu ei mici, sa muncesc sa le castig existenta, sa cumpar singura o garsoniera, sa-l duc pe cel mare in excursie in Israel, sa le cumpar tot ce nu au avut ei niciodata cand eram cu fostu, si sa cersesc efectiv pensia alimentara de atatia ani. nici acum nu e la zi cu ea, si amandoi atat tata-sau cat si copilul sunt manipulati de femeia asta. cand erau copii mici in loc sa mi trimita mie pensia alimentara o trimitea ei fostu, si ea mi dadea cat voia din bani si cum voia, ma umilea intr-un hal fara de hal, ptr ca stia ca nu am bani sa i dau in judecata, pentru ca stia ca parintii mei nu mai sunt si nu am cine sa ma apere si sa ma ajute. stiti de cate ori plang dupa baiatul cel mare, si ceilalti doi ma iau in brate si mi spun mami, nu mai plange dupa e nu vezi ca e orb si nu vede ce i se intampla?
nu am avut timp nici chef macar sa mi dau sanse mie insumi, sa am o relatie si sa mi refac viata, am 40 de ani si sunt tot singura, nu fac altceva decat muncesc si ma ocup de copii.
M-as bucura ca baiatul meu sa ia decizia matura de a se muta de la bunica lui singur, de a fi pe picioarele lui, de a si coordona singur viata si actiunile, sa nu ajunga sclavul ei si un om fara viitor ca fiul ei.



Nu doresc nici la cel mai mare dusman daca am vreunul sa treaca prin ce am trecut eu.

si de multe ori te intrebi: Dumnezeule unde esti? pana cand vei mai accepta sa se intample asta? cata putere malefica pot sa aibe astfel de fiinte care pot sa manipuleze, sa supuna si sa si bata joc de cei din jur, iar in acelasi timp sa posteze fete de nevinovati?

Concluzie: DA EXISTA BUNICI TOXICE, ATOMICE, RADIOACTIVE, MALEFICE CHIAR! Dumnezeu sa va pazeasca de astfel de fiinte!

Un Sfat ptr domnisoara: Fii cat de mult poti pe langa mama ta, ea te iubeste cel mai mult din lumea asta, vei vedea asta cand vei fi mama, si tine-te la distanta de celalti, daca vrei sa fii stapana pe viata ta!
Sanatate_Pura_Cluj_1
Postat pe 3 Iulie 2013 22:00
Doamne cata dreptate aveti doamna, cititnd acest mesaj, mi-am adus aminte ca anul acesta a incercat o asa zisa relatie cu o fata mai mica decat el, baiatul meu cel mare, si eu in sfarsit m-am bucurat ca o sa fie iubit si o sa ofere si el iubire, dar ce credeti ca s-a intamplat, a dus-o doar o data la bunica sa unde locuieste el si aceasta a reusit sa l manipuleze astfel incat la scurt timp acesta s-a despartit de ea. Iar cand eu l-am avertizat cu privire la asta a ras de mine, si m-a facut din nou nebuna, si uite ca s-a intamplat iar acum nu recunoaste faptul ca i-am atras atentia ca va face cu el cum a facut cu mine si tata-sau, orice relatie va incerca sa aiba cu o fata il va desparti, daca aceasta nu va fi o fata pe placul ei. Cred ca sunt patologice!
Sanatate_Pura_Cluj_1
Postat pe 3 Iulie 2013 22:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sotul meu si "glumita" lui nevinovata - ajutor 61 De la: pik_nik 21 Iunie 2009 09:47
independenta emotionala 119 De la: garbo_404835 2 Septembrie 2015 22:03
Mama singura 7 De la: garbo074951 2 Iunie 2015 01:38
Daruri de sarbatori copiilor 20 De la: elisabeta_boia 28 Ianuarie 2013 16:43
singuratatea cat de mult te poate schimba? 101 De la: garbo017339 31 Iulie 2009 23:04
Setari Cookie-uri