bunica toxica

Vreau sa va povestesc si eu de o relatie putin ciudata cu bunica mea. O iubesc foarte mult si ea m-a ajutat foarte mult in special in perioada fcaultatii atunci cand m-a sustinut financiar dupa posibilitati.dar problema e faptul ca in schimbul ajutorului incearca sa ma manipuleze.in special de cand parintii mei s-au despartit si locuiesc in acelasi loc la 2 case distanta sunt prinsa cumva intre familia mamei si cea a tatalui.mai pe scurt eu cand ma duc acasa dorm la bunicii din partea tatalui fiindca acolo m-am obisnuit si am camera mea.la mama ma duc ziua doar in vizita cateva ore pe zi.dar de fiecare data bunica imi resproseaza ca ma duc si stau cu mama si face crize de gelozie.desi mama e o persoana foarte linistita si cu mult bun simt.parintii mei tot din cauza ei au divortat dar asta e poveste lunga. problema e ca bunica e foarte posesiva.problema s-a amplificat atunci cand ea efectiv a insistat sa treaca vreo 2000 de euro pe numele meu.dupa mai multe insistente eu am acceptat si evident ca in decurs de 1 an am cheltuit jumatate din suma.acum ea ma suna si imi cere sa mergem la banca sa vedem situatia banilor si sa ii dau inapoi banii ca are nevoie.mai mult de fiecare data ii reproseaza tatalui meu ca mi-a dat mie bani si ca m-a ajutat pe mine in fcaultate ceea ce nu mi se pare normal.adica ma baga la mijloc intr-o chestiune de care eu nici nu am stiut.acum ma stresez si nu mai pot dormi noaptea ca nu stiu cum sa pun banii la loc.plus ca ma simt manipulata fiindca ea atunci cand mi-a dat banii mi-a spus sa nu ii spun nimic tatalui meu de bani.dupa care aflu la o luna distanta ca i-a spus tatalui meu ca mi-a dat bani.si acum tata crede ca eu l-am mintit pe el.plus ca tata se lasa manipulat de ea in ultimul hal si nu imi vine sa cred uneori cat poate fi de umil in fata ei.si cel mai tare ma deranjeaza ca nu ma lasa sa am o relatie normala cu mama.plus ca eu nici nu am stiut cat am fost in facultate de intelegerile ei cu tata si mi se pare absurd acum sa imi reproseze ajutorul.mai ales ca eu mereu o ajut cu ce pot, ii duc pachetele acasa, cadouri, ii fac mancare cand ma duc o data pe luna acasa.eu nu vreau sa ma cert cu ea dar nu mai suport sa fiu manipulata si fraierita de catre ea si tatal meu.si nu stiu cum ar fi mai bine sa procedez.mama imi spune sa ii marturises ca am luat din bani si sa ii cer un ragaz de un an de zile sa pun banii la loc.
garbo_3902
Postat pe 28 Mai 2012 16:07
stii ce... ai niste bani, ia inchiriaza-ti o garsoniera undeva, spune-i bunica-tii uite ce cucoana, nu am stabilit conditiile de la inceput cind sa iti dau banii, asa ca o sa ti-i dau in n luni. Iti convine , bine, daca nu, tot in n luni ii vezi, pentru ca atunci pot.
Angajeaza-te, plateste-ti in continuare chirie, mincare, stringe bani sa ii dai inapoi, si ia-ti viata in mini, ca nu esti minge de ping pong.
Ai dreptul sa o vezi pe mama-ta cind vrei, pe tat-tu la fel, si explica-le ca nu te intereseaza conflictele dintre ei: sint adulti, ei si le-au facut. sa si le rezolve singuri.
quasaria
Postat pe 28 Mai 2012 16:29
Eu nu inteleg faza cu banii. Daca i-a trecut pe numele tau ... sunt ai tai. A fost un cadou, nu? Pentru ce atata zbucium acum?!?
mamamiamea
Postat pe 2 Iunie 2012 21:06
De la: abo, la data 2012-06-02 21:06:31Eu nu inteleg faza cu banii. Daca i-a trecut pe numele tau ... sunt ai tai.



exact... Ia ia-o la intrebari, pai ce faci mamaie, speli bani?!?!
quasaria
Postat pe 2 Iunie 2012 21:17
stii cand nu vei mai fi manipulata? cand vei reusi sa te simti tu matura si stapana pe viata ta. Deocamdata, daca iti pui problema macar ca ti-e teama sa -i spui....atitudinea e tot de copil. Si adultii simt cand copii vor sa fie tratati ca niste copii, sa stii!
As_ninge
Postat pe 2 Iunie 2012 21:37
Salutari,
inteleg ca esti absolventa de facultate, deci ai reusit in viata cu studiul, ai un loc de munca?
Exista posibilitatea de a face descoperire de card in lei cu adeverinta de la locul de munca, cumperi euro si ii restitui bunicii.
Cred ca te raportezi foarte mult la ei(mama, bunica, tata) incearca o detasare si mai mare.
Este cazul sa ai un prieten, apoi o familie, cariera, proprii copii.Ai multe de facut cu tine si pentru tine.
Sunt acum o bunica, am 5 nepoti, cea mare are 20 de ani, asa ca nu vorbesc in necunostinta de cauza.Iti mai spun altceva am fost infiiata, lucru care este mai greu decat ce povestesti tu.
Ia lucrurile cu mai multa maturitate, responsabilitate, fati planuri, incepe cu cele mici si apoi de perspectiva mai indelungata.
As fi tare bucuroasa daca ai intelege ca trebuie sa te indrepti catre viitorul tau si numai al tau.
Sa auzim de mult mai mult bine, esti tanara si ai tot ce iti trebuie!!!!!!!
Cu mult drag!
Constantina
garbo122783
Postat pe 9 Iunie 2012 07:20
Draga mea, inteleg foarte bine despre ce vorbesti si inteleg si faptul ca nu vrei sa superi pe nimeni. Din pacate din cauza traditiei si a lipsei de educatie, in tara noastra parintii, bunicii, inteleg gresit relatia copii- parinti, considerand ca daca ii aduc pe lume si ii cresc, au drept de viata si de moarte asupra lor. De aici apar atatea tragedii, nenorociri ,de care auzim zilnic peste tot. Desi pretind ca fac totul din dragoste pt copiii lor, fac totul din dragoste pt ei, pt propriul lor ego. Fii sigura ca bunica te-a ajutat pt ca te iubeste si pt ca s-a simtit obligata sa o faca, dar si pt ca este mandra cu tine si asa are motive sa se laude la oricine sta s-o asculte, cu nepoata ei cea desteapta. Eu traiesc cu un sot care este asemenea tatalui tau, s-a lasat manipulat de parinti si acestia ne-au distrus familia, totul din cauza ca sotul este un om slab, care n-a avut curaj sa se rupa de parinti si nu i-a placut sa munceasca si sa aiba o viata a lui. Vezi cate greseli fac oamenii care nu sunt stapani pe ei, nu le face si tu, ia-ti viata in maini si poarta-te ca o femeie sigua pe ea si nu ca un copil fricos, si vei fi respectata chiar si de bunica.Si nici nu are ce face, va fi nevoita sa accepte situatia, chiar daca o perioada va face urat. Capul sus si mult noroc!
bucura
Postat pe 9 Iunie 2012 08:48
Nu te ingrijora pentru darul primit de la bunica ta fiindca va veni timpul s-o ajuti si tu pe ea.Nimic nu este gratuit in viata.Curaj si rabdare,toate la timpul lor!
garbo050829
Postat pe 9 Iunie 2012 09:03
daca zici ca a insistat sa-ti dea banii, inseamna ca a fost un cadou de la ea, de care sa te bucuri.Asadar, bucura-te de ei ,PENTRU CA SUNT AI TAI. Nu-ti face procese de constiinta gandeste-te si zi-i ca e un dar de la ea si cu asta basta. Gandeste-te la viitor.Cel mai bine consulta-te cu mama ta.
iulia_darie_55
Postat pe 9 Iunie 2012 09:27
Domnisoara draga , bunica ta este extrem de egoista care are iubire numai pentru ea. Daca ea si-ar fi iubit copilul (pe tatal tau) l-ar fi lasat sa-si vada de familia lui de tine si mama ta si nu s-ar fi bagat intre voi sa va distruga. Egoismul ei triumfa este cu fiul si nepoata . S-a intrebar vreodata ce este in sufletul vostru pe tine si pe tatal tau v-a indepartat de mama ta pe care o iubesti si asa cum spui este o femeie de treaba. Daca ti-a dat banii sunt ai tai adica nu ti i-a dat cu imprumut , atunci darul nu se cere inapoi. Ea nu a fost si nu este un om corect, este manipulatoare si egoista, tu si tatal tau i-ati facut jocul. Sfatul meu este sa te indepartezi de ea, ca va aparea in viata ta un baiat viitor sot, si daca nu va fi pe placul ei te va desparti de el. Chiar daca esti obisnuita sa stai la ea, e mai bine sa te muti la mama ta, care nu te manipuleaza si cu siguranta te iubeste mai mult decat bunica egoista si fara sa-i pese dca a distrus casnicia fiului ei. Daca ea nu ar fi fost in viata voastra probabil ati fi fost o familie fericita, in consecinta v-a distrus fericirea. Acesti oameni egoisi cred ca pot cumpara si plati orice cu niste amarati de bani care distrug suflete.Asa cum te-au sfatuit si cei care au scris inaintea mea , pleaca cat mai repede de la ea , iti va controla viata pana ce va muri, si vei regreta, e datoria parintilor si bunici lor sa ajute copii si sa nu ceatra nimic in schimb daca sunt onesti si iubitori. Ea te cumpara pe tine, nu faci ca ea , iti cere banii inapoi. ARE UN CARACTER ORIBIL, EGOIST SI FARA SCRUPULE, SE IUBESTE NUMAI PE EA, CU CAT TE VEI INDEPARTA DE EA MAI REPEDE CU ATAT MAI BINE. iAR TATAL TAU E LA FEL CA EA.Esti mare cladeste-ti singura viitorul sa nu fii o victima a lor ca si mama ta. Parerea mea daca nu-ti permiti sa te muti cu chirie muta-te la mama ta si viziteazo pe bunica si sa nu-i spui prea multe despre viata ta, tine-o departe de viitoarea ta familie sa nu regreti mai tarziu.
garbo273075
Postat pe 9 Iunie 2012 09:36
dar tu unde locuiest , nu stai zilnic cu ea inteleg asta este bine, va vedeti odata pe luna este acceptabil, ai grija de mama si lasa BUNICA MONSTRU CARE VA DISTRUS FAMILIA, SI SOTUL MEU ERA LA FEL MAMA LUI SI ATAT NEVASTA COLIL PE PLANUL AL DOILEA L-AM LASAT SA STEA CU MAMASA SI NOI AM STAT LINISTITE SI FERICITE FARA EL NE ESTE MAI BINE CHIAR FINANCIAR CA TREBUIA SA DAU ULTIMUL BAN SA-L DUCA ACOLO. CE BINE CA AM SCAPAT DE ASEMENEA OM, MA FELICIT, ERA SI FF COMOD , NU AM CE REGRETA
garbo273075
Postat pe 9 Iunie 2012 09:47
ma deranjeaza titlul pe care l-ai pus si anume,,bunica toxica",pai cand te-a crescut nu era toxica?
ca sa cresti un copil nu-i usor si mai ales nepoata , care este din a doua serie de copii crescuti in viata ei , pentru ca deja se afla la o anumita varsta cand nu mai avea rabdarea necesara...tu inca nu stii toate acestea ca nu ai trecut prin asa ceva.Fata de ea trebuie sa gasesti o modalitate sa remediezi cele petrecute , ma refer cu bani si discutiile insa respectul trebuie sa ramana etrn. q armonia in familie trebuie restabilita pentru ca familia este deocamdata tot ce mai ai iar de aici in colo tot o sa primesti shuturi de la viatza si daca nu ai un umar pe care sa te bazezi iata ca depasirea greutatilor va fi foarte greu de realizat.
garbo173229
Postat pe 9 Iunie 2012 09:49
Relatia cu mama ta trebuie sa fie cea mai deosebita ,va leaga venirea ta pe lumea asta(vei intelege asta cu adevarat doar cand vei deveni mamica),in ceea ce priveste bunica ta ....se pare in viata ei a fost o persoana foarte egoista si cred ca pentru ea a contat doar imaginea ei (...vezi ce fac eu pentru tine?.....vezi ce ti-am dat eu?....) cel mai bun sfat este cel dat de mama ta,cred ca este cel mai corect sa ii returnezi si sa pui limite fara a mai accepta ceva care ar putea fi o sursa de manipulare .Eu interpretez fapta facuta de bunica ca fiind "calul Troian".... si cred ca tu ar trebui sa nu mai accepti nici un compromis deoarece acestea iti subjuga vointa si vei lua decizi in defavoarea ta doar sa nu incalci promisiunile facute bunici .....iar dragostea nu inseamna nici manipulare ,nici repros,nici constrangere....pe toate am inteles ca le primesti deja ......asadar fii independenta,fii adult...pritenul tau neconditionat MAMA, sunt sigura ca te va sustine indiferent care va fii decizia ta, fara reprosuri,constrangere si consecinte .
liliana73
Postat pe 9 Iunie 2012 10:00
am senzatia ca ai patinat putin la faza cu crescutul ...da e greu dar nu inseamna ca daca a crescut-o isi poate permite sa o manipuleze si sa o controleze.....cu respectul sunt de acord ,este corec, dar asta nu ii da dreptul sa o constringa pe fata sa faca ce vrea bunica ...nu?
Poate ca si scindarea parintilor a fost generata tot de bunica....iar in cazul asta este clar de tot ca bunica nu suprota sa ii iasa din cuvant!
liliana73
Postat pe 9 Iunie 2012 10:06
Nou nu cunoastem varianta bunicii tale. Ca sa putem judeca, trebuie sa avem ambele marturii. Ce ai facut tu cu 1000 de Euro intr-un an? I-ai baut cu prietenele prin baruri, i-ai spart pe pantofi, pe haine? Poate bunica te-a considerat imatura cand a aflat ca ai cheltuit asa de repede o suma atat de mare de bani si ti i-a cerut inapoi, ca sa nu-i spargi si pe ceilalti. gandindu-se probabil ca ai terminat o facultate, te-a crezut matura si a crezut ca o sa pastrezi banii si o sa-i folosesti chibzuit la intemeierea unei familii, pentru copiii tai ped care-i vei naste..Asa...i-ai aruncat pe prostii, banii unei batrine sarmane care s-a toxificat o viata intreaga strangand pentru o nepoata nerecunoscatoare, care sparge 1000 euro fara sa judece, fara constiinta...Noi vrem sa cunoastem si marturia directa a bunicii, dar direct de la ea, nu de la tine, pentru ca pe tine nu te cred...
garbo_3059
Postat pe 9 Iunie 2012 10:34
Buna,draga mea...

In opinia mea prima datorie ce-o avem in aceasta lume este fata de noi insine (si-mi asum faptul ca unii vor acuza cele scrise aici drept egoism/egocentrism)...iar a doua datorie cu adevarat sfanta este fata de mamele noastre ...ideea e ca si tatal tau este fiul unei mame...ceea ce nu intelegem noi oamenii este NUANTA iubirii...in clipa in care in vietile noastre apare un partener,datoria- iubire fata de mame-parinti ,trebuie sa primeasca o alta nuanta...iar in cazul de fata,ceea care ar trebui sa dea dovada de intelepciune este bunica...din pacate este gresit setata si crede-ma, niciodata nu va renunta si nu se va schimba...nu-ti ramane decat sa-i spui ca tu nu i-ai cerut niciodata nimic,ceea ce ti-a dat ti-a dat pentru ca a vrut asta(nu importa niciun fel de intelegere ce-a avut-o ea vreodata cu tatal tau)...iar tatal tau n-are decat sa invete sa te cunoasca ...sfatul meu sincer este sa-i respecti pe toti pana la punctul imixtiunii nefondate in viata ta...fii propriul tau stapan si nu permite nimanui sa-ti amarasca nicio clipa din viata ta...Daca banii ti-au fost dati,sunt ai tai....cheltuieste-i pe toti iar ea n-are decat sa-si inghita rautatile de femeie batrana si acra si pe viitor sa pofteasca sa nu-ti mai dea nimic daca nu stie s-o faca din tot sufletul....
Amanda
garbo259249
Postat pe 9 Iunie 2012 10:38
corect... ia cheam-o pe bunica-ta pe garbo....
quasaria
Postat pe 9 Iunie 2012 10:38
Foarte sincer iti scriu incearca in viata sa nu depinzi de nimeni ...eu in locul tau m-as muta in chirie si a-si strange banii sa-i dau inapoi bunicii tale ...cum este bunica ta ai timp sa-i dai banii inapoi...de ex eu am doua fete si una dintre ele sa mutat in chirie ca sa imi demonstreze ca se poate intretine si se poate descurca si fara mine ...la inceput ma socat acest gest de al ei ,dar acum am inteles ca a avut dreptate ...este mai bine asa desi ne intelegeam poerfect ,dar isi traieste propria ei viata ...bineinteles o mai ajut cu ce pot ca doar sunt mama ei,dar sunt mandra de ea ca a facut acest pas...se descurca a invatat sa se intretina , a mai strans si ceva baniti .
Poti_Gyongyi_1
Postat pe 9 Iunie 2012 11:25
De la: garbo_3059, la data 2012-06-09 10:34:00Nou nu cunoastem varianta bunicii tale. Ca sa putem judeca, trebuie sa avem ambele marturii. Ce ai facut tu cu 1000 de Euro intr-un an? I-ai baut cu prietenele prin baruri, i-ai spart pe pantofi, pe haine? Poate bunica te-a considerat imatura cand a aflat ca ai cheltuit asa de repede o suma atat de mare de bani si ti i-a cerut inapoi, ca sa nu-i spargi si pe ceilalti. ...


femei esti schizofrenica? nu de alta, dar tu ai citit ce-a spus fata asta in mesajul ei? (nu caut sa te jignesc)
tie sa cheltui 1000 de euro, adica 4500 lei INTR-UN AN DE ZILE!, ti se pare ca ai cheltuit o suma enroma intr-un timp asa scurt? tu cat consumi pe luna? 1 leu?
un om normal cheltuie aproximativ 1000 de euro in 5~6 luni in tara asta!
daca tu traiesti in congo unde 1000 de euro sunt bani pentru vreo doi ani, atunci te inteleg!
daca o considera imatura nu crezi ca nu-i punea banii in cont si pe numele ei?
BANII AIA SUNT BANII FETEI, BUNICA-SA NU MAI ARE NICI UN DREPT ASUPRA LOR!
din clipa in care i-au fost dati de buna voie si fara vreo alta clauza, ramane doar la latitudinea celui care i-a primit gestionarea banilor! ca vrea sai toace pe toti in baruri, ca vrea sa-i dea pe carti, ca-i tine sa faca pui, ca face pomeni cu ei, ca le da foc, ca ii inapoiaza bunicii, sau orice altceva ar face, este strict alegerea fetei!
alegerea numelui topicului "bunica toxica" este destul de inspirat. s-ar mai fi potrivit si "bunica nucleara" sau "bunica radioactiva"!
e drept n-avem decat varianta nepoatei, dar la cum sunt spuse lucrurile, ii pot da dreptate!

garbo_3902
ai face bine sa iti vezi de viata ta si bunicii sa-i porti respectul pentru ce-a facut pentru tine, dar sa n-o lasi sa-ti monopolizeze viata.
in privinta banilor cum au venit asa se duc. daca vrei sa ii dai inapoi e alegerea ta stricta, daca nu ii poti pastra, insa te poti astepta din partea babei la represalii verbale si de comportament! oricum mai mult nu poate! faptul ca ii trebuie banii nu este o scuza sa mearga la banca sa verifice situatia lor!
asta suna ca in bancul cu avarul (sau evreul) care depune 1 milion de dolari la banca si apoi dupa 1 an se duce si-i scoate ii numara si apoi solicita sa-i puna la loc in cont. angajatul banii il intreaba de ce-a facut asta, iar clientul raspunde: Am vrut sa vad daca sunt toti!
lasand gluma pentru a nu cadea in anecdotica, parerea mea e ca ai face bine, pe cat posibil sa iti pastrezi legatura cu mama ta si s-o intaresti eventual mutandu-te la ea, fara nici un resentiment sau remuscare referitoare la bunica.
daca nu te poti muta la mama ta, atunci cauta sa te muti cu chirie!
relatia dintre bunica ta si tatal tau nu trebuie s-o judeci tu, dar e bine s-o ai in vedere.
umilintele la care el se supune sunt alegerea lui, e vorba de relatia mama fiu. dar ca tot veni vorba, zici acolo "O iubesc foarte mult si ea m-a ajutat foarte mult in special in perioada fcaultatii atunci cand m-a sustinut financiar dupa posibilitati." si apoi "mai mult de fiecare data ii reproseaza tatalui meu ca mi-a dat mie bani si ca m-a ajutat pe mine in fcaultate" e putin ambigua exprimarea!
ma mai gandesc ca banii pe care i-ai primit ar fi putut fi de la tatal tau. la asta te-ai gandit?
dupa divortul lor nu stiu in custodia carui parinte ai ramas dpdv legal, dar daca ai ramas la mama, chiar daca e vorba de-o formalitate atunci tatal tau iti datora o pensie alimentara lunara! pensie alimentara pe care cred ca o puteai regasi in cei 2000 de euro! sic!
cu riscul de-a ma repeta mai spun de final - nu e treaba bunicii tale, nici ce-ai facut cu banii, nici in cat timp si nici ce ai sa faci cu ceea ce-a ramas!
daca ea a fost imatura si ti i-a facut cadou ca apoi sa-i para rau etc, asta ar fi alt subiect!
heartbit
Postat pe 9 Iunie 2012 11:54
De la: garbo259249, la data 2012-06-09 10:38:20Buna,draga mea...

In opinia mea prima datorie ce-o avem in aceasta lume este fata de noi insine (si-mi asum faptul ca unii vor acuza cele scrise aici drept egoism/egocentrism)...iar a doua datorie cu adevarat sfanta este fata de mamele noastre ...ideea e ca si tatal tau este fiul unei mame...ceea ce nu intelegem noi oamenii este NUANTA iubirii...in clipa in care in vietile noastre apare un partener,datoria- iubire fata de mame-parinti ,trebuie sa primeasca o alta nuanta...iar in cazul de fata,ceea care ar trebui sa dea dovada de intelepciune este bunica...din pacate este gresit setata si crede-ma, niciodata nu va renunta si nu se va schimba...nu-ti ramane decat sa-i spui ca tu nu i-ai cerut niciodata nimic,ceea ce ti-a dat ti-a dat pentru ca a vrut asta(nu importa niciun fel de intelegere ce-a avut-o ea vreodata cu tatal tau)...iar tatal tau n-are decat sa invete sa te cunoasca ...sfatul meu sincer este sa-i respecti pe toti pana la punctul imixtiunii nefondate in viata ta...fii propriul tau stapan si nu permite nimanui sa-ti amarasca nicio clipa din viata ta...Daca banii ti-au fost dati,sunt ai tai....cheltuieste-i pe toti iar ea n-are decat sa-si inghita rautatile de femeie batrana si acra si pe viitor sa pofteasca sa nu-ti mai dea nimic daca nu stie s-o faca din tot sufletul....
Amanda
gothikz
Postat pe 9 Iunie 2012 12:14
Eu zic sa te muti mama ta, ca asa ai putea avea o relatie directa cu ea fara sa se mai amestece " batrina". In ceea ce o priveste pe bunica, nu-ti mai face atitea probleme: Daca te-a ajutat in facultate a facut-o ca a vrut si ca probabil s-a simtit obligata s-o faca, dar asta nu te obliga pe tine. daca a facut-o in scopul de a te manipula cu atit mai mult nu trebuie sa-ti faci probleme.
Eu am avut o astfel de bunica care manipula pe toti in jurul ei, numai ca nu i-a mers cu mine".
Spune-i ca ai cheltuit banii si intreab-o daca ii vrea la loc, desi mie nu mi se pare normal sa ii dai inapoi. Manipulatorii trebuiesc " taxati" cumva, iar asta este o posibilitate de a -i da o lectie bunicii tale, ca se pare ca nu prea ia opus nimeni rezistenta.
luxor
Postat pe 9 Iunie 2012 14:56
De la: liliana73, la data 2012-06-09 10:00:25Relatia cu mama ta trebuie sa fie cea mai deosebita ,va leaga venirea ta pe lumea asta(vei intelege asta cu adevarat doar cand vei deveni mamica)

liliana, nu stiu ce oi fi inteles tu cind ai devenit mamica, da' eu cind am devenit chiar n-am inteles ca-s don belico del mondo garantat din momentul ala pentru copilul meu - si m-am culcat pe o ureche. Din contra. Atunci incep responsabilitatile, nu atunci se termina.
Imi las copilul sa stea cu altii, sa il ajute altii si sa il creasca altii -si sa il sustina financiar - da' eu l-am facut. Asa, si?
De undeva tot trebuia sa iasa, la modul pragmatic, nu?
quasaria
Postat pe 9 Iunie 2012 15:23
Draga mea am un sfat pentru tine,eu nu stiu cum tu ai ales sa stai cu bunica cand tu ai o mama,eu sunt bunica,dar niciodata in viata mea nu m-as fce mama nepoatei mele atata timp cat treaieste mama ei,in ce imprejurae tu ai decis ca iti va fi mai bine sa stai cu bunica decat cu prppria mama...unde este mama de ce nu ia atitudine cum de a permis asa ceva?intoarcete la mama si vezi ce este de facut...!
garbo257971
Postat pe 9 Iunie 2012 22:47
Pe mine m-a crescut mama mea.bunica a facut pe ascuns o intelegere cu tata sa ma ajute cu 200 lei lunar pe perioada facultatii.eu momentan locuiesc cu chirie intr-un alt oras dar ii vizitez odata pe luna pe ai mei.si ma gandesc data viitoare sa ma duc sa stau in vizita la mama fiindca este totusi mama si asa mi se pare normal.numai ca pana acum m-am simtit datoare fata de bunica avand in vedere ajutorul pe care ea m-i l-a acordat.dar acum cand realizez de fapt ce urmarea ea cu adevarat iti dai seama ca nu pot sa accept situatia.de asta imi fac atatea griji.vreau sa gasesc o modalitate sa ii inapoiez integral banii si sa ii spun multumesc dar de azi inainte eu decid ce fac si ce nu fac.mai ales pentru ca imi iubesc foarte mult mama dar o iubesc si pe bunica.dar dupa ce vezi ca un om iti da cu o mana si iti cere sa ii dai inapoi dublu adica sa imi reneg mama???tu ai accepta in locul meu?
garbo_3902
Postat pe 10 Iunie 2012 01:05
@garbo 3059...am omis sa spun ca i-am cheltuit fiindca am avut probleme cu cheltuielile la apartament eu stad in chirie cu alte persoane si fratele mau sta cu mine de 3 ani si a fost mai mult in grija mea fiindca ai mei nu au mai avut bani si pentru el sa il tina in facultate.si uite asa ai am scos 100 euro. maine 200, plus garantia de 200 euro cand am fost nevoiti sa ne mutam in alta chirie etc....nu pot acuma sa explic tot.daca tu crezi ca o nerecunoscatoare face nopti albe de stres si de grija ca nu stie cum sa puna banii la loc tocmai pentru a nu isi dezamagi bunica cred ca ai inteles exact pe dos tot ce am incercat eu sa spun.daca ai fi citit atent mesajul meu ai fi vazut ca nu reiese nimic din sentimentul de lipsa de recunostinta sau de indiferenta de care ma acuzi tu.si da 200 euro am spart pe posete si haine si alti 200 la medic fiindca am stat 2 luni bolnava la pat din motive pe care nu vreau sa le discut fiindca sunt deja alt topic.
garbo_3902
Postat pe 10 Iunie 2012 01:15
ti-am zis mai pe larg si eu si alti useri de aici.
acum ti-o spun concis
banii aia sunt ai tai, daca n-a existat vreo intelegere intre tine si bunica ta (nu cred ca a existat asa ceva, fiidnca daca ar fi existat nu erai titulara de cont erai trecuta doar la clauza!)
banii fiind pe numele tau, indiferent de la cine si cu ce motiv sunt ai tai si nu trebuie sa-i returnezi decat daca tu in mod expres vrei asta. altfel nimeni nu te poate obliga s-o faci!
heartbit
Postat pe 10 Iunie 2012 01:24
Draga fata, tu ai o problema care te macina si lumea te judeca si te analizeaza si habar nu au prin ce treci tu, asta este lumea, rece si nepasatoare gata sa dea verdicte, multi nu au inteles ca varsta biologica nu are legatura cu varsta emotionala, si ca tu datorita unui cadru familial cu probleme esti lipsita de incredere in tine si in hotararile tale, ca esti santajata emotional de membrii familiei.
ce povesti tu poate fi o poveste fara sfarsit, bunica , tatal , mama nu se vor schimba niciodata, dupa aceasta problema vor aparea altele , daca nu vei gasi curajul sa spui tuturor ce simti , sa-ti aperi ideile, dorintele, interesele si sa iti impui punctul de vedere situatia de acum va deveni permanenta, vor aparea si alti oameni in viata: sotul, socrii, sefii , colegii de servici si te vor trata la fel. Ai incredere in tine , esti minunata si unica si tu contezi cel mai mult , esti datoare sa fi fericita. Acest incident din viata chiar daca acum te ingrozeste este minor, lasa teama, asuma-ti consecintele, ce crezi ca or sa-ti faca?, merita ceva zbuciumul tau, acest stres te poate imbolnavii este cat se poate de serios ce-ti spun, daca cei din jur nu se gandesc la tine , la ce simti , la ce te doare pe tine (ca doar nu esti animal de casa caruia i se ofera adapost) tu de ce iti faci atatea probleme pentru ei, daca te-au crescut a fost pentru ca a fost alegerea lor nu a ta , te-a intrebat cineva ceva? facultatea ai facut-o prin eforturile tale numai cu bani nu se poate cumpara o diploma, trebuie sa te pretuiesti, nu-i judeca pentru ca nu rezolvi nimic dar daca te simti incompleta langa ei departeaza-te, cum sa te simti iubita si ocrotita de persoane care nu incredere in tine , care spun ca minti , care te manipuleaza, chiar daca se numesc familie . Familia este aceea care ofera dragoste neconditionata., cauta sa inveti ceva din toate astea ,ca trebuie sa fii stapana propriei vieti ca nici relatiile viitoare prieten ,sot nu pot sa-ti aduca curaj daca tu nu-l ai.
carmen46
Postat pe 10 Iunie 2012 01:33
De la: garbo_3059, la data 2012-06-09 10:34:00Nou nu cunoastem varianta bunicii tale. Ca sa putem judeca, trebuie sa avem ambele marturii. Ce ai facut tu cu 1000 de Euro intr-un an? I-ai baut cu prietenele prin baruri, i-ai spart pe pantofi, pe haine? Poate bunica te-a considerat imatura cand a aflat ca ai cheltuit asa de repede o suma atat de mare de bani si ti i-a cerut inapoi, ca sa nu-i spargi si pe ceilalti. gandindu-se probabil ca ai terminat o facultate, te-a crezut matura si a crezut ca o sa pastrezi banii si o sa-i folosesti chibzuit la intemeierea unei familii, pentru copiii tai ped care-i vei naste..Asa...i-ai aruncat pe prostii, banii unei batrine sarmane care s-a toxificat o viata intreaga strangand pentru o nepoata nerecunoscatoare, care sparge 1000 euro fara sa judece, fara constiinta...Noi vrem sa cunoastem si marturia directa a bunicii, dar direct de la ea, nu de la tine, pentru ca pe tine nu te cred...


dimineata lamai , la pranz lamai , seara lamai ! mai schimba meniul esti tare acra !!!
garbo174849
Postat pe 10 Iunie 2012 09:53
"Asa...i-ai aruncat pe prostii, banii unei batrine sarmane care s-a toxificat o viata intreaga strangand pentru o nepoata nerecunoscatoare, care sparge 1000 euro fara sa judece, fara constiinta..."


AH,dramatic!
1000? Chiar o mieeee? Phuaaa....ce de baneeet! Cita lipsa de constiinta sa cheltuiesti economiile de o viata ale neamurilor si sa iti iei o rochita- da' nu de firma, ca aia de firma e scumpa!!

Pt dezintoxicare - regim vegetarian o saptamina. Ca sa nu te mai simti vinovata - no toxins, no money... si gata!
quasaria
Postat pe 10 Iunie 2012 10:02
nu te supara,dar ce a scris "bunica toxica e cam pe aproape sau care nui de neam bun!!!pentru ca cunosc cazuri in care bunica "chipurile "a vrut sa si creasca nepoata si se purta urat cu ea!!lumea n avaea de unde stii si spunea ca totul e bine!!!povestesc din cunostiinta de cauza!!apoi cand e mai mare cauta intr un mod diferit dar asemanator!!!ca cand e mare sa spui stii te am crescut ca sa mi dai o cana de apa!!!dar copilul mare poate sa realizat mai departe!!nu ai ajutat-o pentru ca atunci cand e mare sa ti dea o cana de apa!!ci sa realizeze!!si sa ti poarte recunostiinta nu so sufoci sau sa l sufoci langa trine!!!!!!!!scuze
garbo236493
Postat pe 13 Iunie 2012 06:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mama are frustrari si se supara pe mine foarte repede. Va rog, o parere! 31 De la: garbo_477391 25 Noiembrie 2017 04:09
Copiii spun lucruri traznite 11 De la: garbo_1502 12 Mai 2012 11:22
imi voi pastra copilul 12 De la: miscortel 1 Aprilie 2012 11:17
parintii mei.. 3 De la: moment31 23 Octombrie 2009 22:48
nu este chiar asa cum credeti voi fetelor... 27 De la: rapsody33 22 Octombrie 2010 04:46
Setari Cookie-uri