Daca intr-o zi ar veni sotul/sotia si ti-ar marturisi ca s-a indragostit de altcineva cum ai proceda?

Parc femeia nu pleac?
Moftul aista cam de multior are slaul la mine.
Axl_R
Postat pe 27 Mai 2012 10:28
As fi oripilat de-a dreptul,inspaimantat,sa spuna ca ma inseala este una, dar ca s-a indragostit de altcineva este mult mai profund si mult mai grav.Sewmnele exista intotdeauna dar oamneii nu sunt atenti laele si nu le vad la timp ,cand isi dau seama ei este deja prea tarziu,o dragoste ivita inlocuieste intotdeauna una pierduta de mult ,ea nu apare din senin.Inseamna ca nu fost fericita alaturi de mine si eu am fost orb, nu am vazut si surd nu am auzi strigatul ei disperat,acum n-am incotro si platesc pretul,Scump ,mult prea scump.Pacat.
garbo265966
Postat pe 27 Mai 2012 16:10

ah, am uitat... cum nu poti sa intelegi in general cum o saraca, biata femeie vulnerabila si singura si amarita s-a impiedecat si a cazut? Si ii pare foarte rau de greseala? :-)))) Da' n-a vazut in ce cade...:-))
quasaria
Postat pe 27 Mai 2012 19:42
Se poate ntmpla s te ndrgosteti de altu/a, dar corect mi se pare, s spui...att a fost, nu s neli.
Axl_R
Postat pe 27 Mai 2012 19:53

nt, nt...cita instransigentza. Pai cum sa ii spui ca asta a fost, daca il iubesti ca in prima zi... exceptind ce na, "e omeneste".... ca "toti o fac".


brrrrrrrr.... in ce lume traim.
quasaria
Postat pe 27 Mai 2012 20:58
DA, ca-n prima zi. Tot fr omenete i spui, PA!
Axl_R
Postat pe 27 Mai 2012 21:13
S FIE SNTOS,S SE DUC ȘI S NU SE NTOARC DECT CND O S-L CHEM EU (adic niciodat),E LUMEA PLIN DE BRBAȚI,AȘA C far regrete ETERNE GOGULE.
garbo203525
Postat pe 27 Mai 2012 22:05
Mai aveti nitel si ma puneti la zid....
Cica asta-i discutie libera si dat cu parerea....
N-am sa-mi cer scuze ca nu simt si nu gandesc ca unii dintre voi.Daca as fi tacut si n-as fi spus ce si cum gandesc m-as fi simtit eu ipocrita.Iar eu ma simt libera.
LIBERA!
printesa_jo
Postat pe 27 Mai 2012 22:56
Dar daca barbatul este cel ce suceste mintile altei femei? De ce femeile sunt vinovate mereu , iar ei saracii nu stiu nimic, nu pot rezista si mereu au scuze doar pentrul faptul ca sunt barbati?
Dupa 20 de ani de casnicie va spun ca un altul a reusit sa-mi faca incet, incet , mintile zob. Nu pot sa cred ce mi se intampla si cum ma pot gandi zi si noapte la alt barbat decat sotul meu. Cum sa vorbesc asa ceva cu sotul meu? Astept sa treaca (daca va trece vreodata ) dar e foarte greu si ma simt vinovata. Intrebarea este: - unde era sotul meu cand aveam nevoie mai multa de el si de ce a trebuit sa apara tocmai atunci un alt umar pe care sa plang?
garbo_1443
Postat pe 27 Mai 2012 23:12
De la: garbo_1443, la data 2012-05-27 23:12:22Dar daca barbatul este cel ce suceste mintile altei femei? De ce femeile sunt vinovate mereu , iar ei saracii nu stiu nimic, nu pot rezista si mereu au scuze doar pentrul faptul ca sunt barbati?
Dupa 20 de ani de casnicie va spun ca un altul a reusit sa-mi faca incet, incet , mintile zob. Nu pot sa cred ce mi se intampla si cum ma pot gandi zi si noapte la alt barbat decat sotul meu. Cum sa vorbesc asa ceva cu sotul meu? Astept sa treaca (daca va trece vreodata ) dar e foarte greu si ma simt vinovata. Intrebarea este: - unde era sotul meu cand aveam nevoie mai multa de el si de ce a trebuit sa apara tocmai atunci un alt umar pe care sa plang?


Iubita,aici nu-i loc de intrebari retorice.Daca nu stai bine cu nervii nu te astepta sa primesti ajutor aici.
Ceea ce nu inteleg eu este de ce te simti vinovata.Pt ca iubesti?Pt ca ti-ai luat libertatea sa mai ai sentimente?Fii serioasa.Si te rog nu mai plange.Lacrimile nu ajuta la nimic.Nu esti o victima.Nu lasa sa fii o victima a imprejurarilor.Alege ce-i mai bine pt tine, lasa deoparte regulile societatii cu care suntem indoctrinati.
printesa_jo
Postat pe 27 Mai 2012 23:30
printesa, victimizezi inutil, nu discuta nimeni pe atitea pagini de tine personal - e vorba de situatii, nu de persoane. Si opiniile intr-adevar sint impartite. Daca nu contesta nimeni ca te poti indragosti, si ca e dreptul tau sa...fluieri cind iti vine, ca ne-am nascut liberi pina la urma, sa il tii pe unul de fraier acasa si sa declari o casnicie minunata... i don't buy it :-))) , probabil mai sint si altii care nu cumpara.

1443, te-ai gindit vreodata ca poate n-ai de ce sa te simti vinovata? Ca e omeneste sa ai sentimente, si e omeneste sa nu le poti directiona la comanda, spre cine vrei tu?
Ca greseala s-ar putea sa fie casnicia aia in care nu te simti iubita si nu iubesti - nu celalalt barbat, care e pina la urma doar o potentiala solutie la o problema, nu problema?
quasaria
Postat pe 27 Mai 2012 23:57
De la: quasaria, la data 2012-05-27 23:57:10printesa, victimizezi inutil, nu discuta nimeni pe atitea pagini de tine personal - e vorba de situatii, nu de persoane. Si opiniile intr-adevar sint impartite. Daca nu contesta nimeni ca te poti indragosti, si ca e dreptul tau sa...fluieri cind iti vine, ca ne-am nascut liberi pina la urma, sa il tii pe unul de fraier acasa si sa declari o casnicie minunata... i don't buy it :-))) , probabil mai sint si altii care nu cumpara.

1443, te-ai gindit vreodata ca poate n-ai de ce sa te simti vinovata? Ca e omeneste sa ai sentimente, si e omeneste sa nu le poti directiona la comanda, spre cine vrei tu?
Ca greseala s-ar putea sa fie casnicia aia in care nu te simti iubita si nu iubesti - nu celalalt barbat, care e pina la urma doar o potentiala solutie la o problema, nu problema?


fato,site-ul asta a existat inainte de a scrie si eu si probabil mult timp dupa asa cum si eu am trait inainte de el si probabil voi mai trai si dupa.Sezi blanda,nu-ti ia nimeni ''sefia'' de aci.Cat despre antipatia ta fata de mine,pastreaza-o sanatoasa dar sa stii ca nu face bine la ficat.
Somnic dulce sa ai.
printesa_jo
Postat pe 28 Mai 2012 00:10
din nou te crezi muult mai importanta decit esti. N-am absolut nici o antipatie pe aici, si foarte putine simpatii, iar de la tine am citit in diagonala vreo trei mesaje... absolut irelevante.

somn usor si tie.
quasaria
Postat pe 28 Mai 2012 00:21
De la: quasaria, la data 2012-05-28 00:21:37 din nou te crezi muult mai importanta decit esti. N-am absolut nici o antipatie pe aici, si foarte putine simpatii, iar de la tine am citit in diagonala vreo trei mesaje... absolut irelevante.

somn usor si tie.



intotdeauna iti irosesti energia raspunazand mesajelor irelevante?...La naiba,cred ca am un bob de mazare sub perna...deci ala m-a intepa nu tu.In cazul asta accepta-mi scuzele.
Noapte buna!
Si apropo,daca n-as avea eu o parere buna despre mine,atunci cine? :))
printesa_jo
Postat pe 28 Mai 2012 00:26
nu intotdeauna, uneori.

Sa ai o parere buna tu despre tine e foarte sanatos, intr-adevar.
quasaria
Postat pe 28 Mai 2012 00:29
Hai sa fim seriosi: dragostea (asa cum vrem noi sa credem mintindu-ne frumos si autogratulandu-ne pentru acest sentiment maret) nu exista decat in imaginatia si in gonadele noastre. Faptul ca unii (unele) au reusit sa-si transforme visele in realitate si sa le mentina la un ideal satisfacator asteptarilor lor e o exceptie notabila, care nu transforma automat o stare potentiala intr-o situatie actuala.
Cat despre datoriile sotilor legati prin casatorie, adesea seamana a farsa reciproca. Pentru multe persoane actul casatoriei nu reprezinta decat semnarea unei hartiute roz, o conventie sociala dispretuita, la care totusi din varii motive au aderat intr-un moment de ratacire rationala. Fac apel la persoanele casatorite, mai stiti care sunt drepturile si indatoririle sotilor, pe care le-ati auzit la primarie, in acea zi unica (sau ma rog aproape unica) a vietii voastre? As paria ca nu, in acel moment erati anesteziati cerebral, aveati fluturasi in stomac si mancarici prin alte zone ale corpului.
Imi aduc aminte de o eleva de-a mea foarte inteligenta, care la o ora de religie i-a spus profesoarei ca i se pare normal si moral sa intre si sa ramana intr-o relatie doar atata timp cat aceasta ii aduce beneficii (la naiba cu la bine si la rau doar nu suntem masochisti). Cand perceptiile sunt alterate, definitiile devin fluide, iar categoriile (mai ales cele etice) surprinzator de incerte.
Evil is just a point of view, cum ar zice Quasaria. Still, it's MY point and therefore, the only one that matters, as adauga eu.
Din acest punct de vedere, recunosc, extrem de personal, o situatie cum e cea descrisa de tine, cere abordari radicale: il faut deux pour un tango! zice un proverb frantuzesc. Asa ca trasul la rame intr-o barca goala pe niste valuri tulburi care nu duc nicaieri poate oferi slabe compensatii sufletesti pentru un sot dus cu pluta pe alte maluri. In schimb e foarte posibil
sa ramai mult si bine singura cu vasla in mana si tot agitand-o in van sa ti-o tragi peste nas.
charmelen
Postat pe 28 Mai 2012 12:53
De la: charmelen, la data 2012-05-28 12:53:51
Evil is just a point of view, cum ar zice Quasaria. Still, it's MY point and therefore, the only one that matters, as adauga eu.


or live spelt backwards, cum preferi....

Dp meu de vedere, lucrurile sint simple. Mai simple de atit nu se poate: o situatie in care esti nefericita nu trebuie mentinuta. Punct. Indiferent cum, de ce, dupa ale cui criterii. Dupa ale tale... Nu conteaza ca e etic, moral sau nu ingrasa. Nu conteaza decit rezultatul. Daca ajungi sa te dai cu capul de toti peretii, vinovatul poti sa nu fii tu - daca persisti, tu esti.

Bine, si e de preferat nici sa nu iti stergi bocancii pe ceilalti - de preferat, nu obligatoriu.
quasaria
Postat pe 29 Mai 2012 03:21
Live is evil?! Possibly, dar unora le place asa.
Iar daca o persoana se simte implinita numai cand e torturata sufleteste si trupeste, de ce sa-i stricam placerea?
Altfel, risca sa sufere indoit, ca-n bancul ala cu sadicul si masochistul;
Masochistul: - Bate-ma, schingiueste-ma, umileste-ma!
Sadicul: -Ntz!

Sau si mai tare, un caz real. Un preot povestea odata, cum a venit o femeie la el sa se planga de abuzurile suferite de la un barbat alcoolic si violent. Avea fata tumefiata, gura insangerata,'' mangaierile'' barbatului o lasasera fara cativa dinti, arata jalnic.
Vazand-o si auzind-o vaicarindu-se, preotul a reactionat indignat:
--Ce nenorocit, ce animal sa se poarte asa cu o femeie!
La care femeia, indreptandu-se din salele altoite, i-a raspuns taios:
- Pana aici, parinte, nu va permit! E barbatul meu!

Si tata-mi povestea despre o vecina a bunicilor de la tara, care nu era multumita daca nu lua in fiecare zi macar o palma de la barbat. Asa se simtea si ea bagata in seama, ca doar "qui aime bien, chtie bien".
Asa ca vedeti, evil este "absolut" relativ. Mai ales in dragoste.
charmelen
Postat pe 29 Mai 2012 10:35
Cum asi proceda?:)) Asi zice "Doamne Ajuta! Mi-ai ascultat rugamintile!":) Pe bune, fara misto, asa asi zice!
coris_2938
Postat pe 29 Mai 2012 11:10
pai eu ce spuneam... Daca esti fericit, dupa criteriile tale - batut mar eventual - bineinteles ca mentii relatia... Altfel, de ce sa o faci?!

Am intilnit si eu mentalitatea asta, ca femeia se simte neglijata daca nu o cafteste citeodata, nu conteaza motivul - asa ii demonstreaza el ca se intereseaza de familia lui, ca e autoritar, pasional si gelos, cu alte cuvinte, ca e barbat. Daca n-o pocneste, nu ii pasa de ea, nu se implica, nu e in stare sa aiba gria de gospodarie... e un tontalau.

Vorbesc serios ca am cunoscut femei care asa gindesc.
quasaria
Postat pe 29 Mai 2012 14:42
l-as felicita
Elena_Georgeta_Raucescu_1
Postat pe 31 Mai 2012 16:03
De la: printesa_jo, la data 2012-05-24 17:49:38Tipi..urli..ii pui bagale in brate sau apreciezi ca ti-a spus si discutati impreuna ce e de facut pt a va salva relatia?


nu ajuta nici tipatul, nici urlatul......
discutiile le porti civilizat in vederea despartirii.

eu cred ca cine tipa si urla nu are alte argumente; eu detest oamenii care procedeaza asa.
adeline
Postat pe 31 Mai 2012 17:35
depinde de virsta la care te afli,de ce virsta au copii,ce ramine in urma anilor petrecuti impreuna
http://www.youtube.com/watch?v=p9NvHQlWZV8&feature=related
VOIAJOR
Postat pe 1 Iunie 2012 10:28
http://www.youtube.com/watch?v=qkmRVozntgY&feature=related
VOIAJOR
Postat pe 2 Iunie 2012 10:53
De la: VOIAJOR, la data 2012-06-01 10:28:18depinde de virsta la care te afli,de ce virsta au copii,ce ramine in urma anilor petrecuti impreuna


sure - daca ramine o singura piscina e cam naspa sa ii tragi gard: mai bine te faci ca ierti....
quasaria
Postat pe 2 Iunie 2012 10:56
il las sa-si deschida usa de la intrare si-i spun adio!...ca n-am cuvinte!
caleidoscop
Postat pe 2 Iunie 2012 14:26
".... Impreuna la bine si la rau, pana cand moartea va v a desparti"! va spune ceva asta?
garbo175062
Postat pe 2 Iunie 2012 20:57
de ce, la amanta s-au dus impreuna?
quasaria
Postat pe 2 Iunie 2012 21:02
62 am auzit. Era replica cuiva, cnd ncercam s-i explic, nu mai mere.
Axl_R
Postat pe 2 Iunie 2012 21:07
Dar ce zici de amant?
garbo175062
Postat pe 2 Iunie 2012 21:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Masturbare... 148 De la: MelissaMarr 2 Aprilie 2020 16:24
To spy or not to spy? 6 De la: adela_baby2002 22 Septembrie 2009 15:40
Relatie intortochiata 48 De la: garbo331107 6 Iulie 2014 18:20
Nu stiu cei cu mine 59 De la: garbo259257 16 Ianuarie 2012 13:05
Trairi 29 De la: albastrea14 13 Octombrie 2014 16:17
Setari Cookie-uri