Daca intr-o zi ar veni sotul/sotia si ti-ar marturisi ca s-a indragostit de altcineva cum ai proceda?

acelasi lucru.
quasaria
Postat pe 2 Iunie 2012 21:29
De la: quasaria, la data 2012-05-24 21:12:36si daca nu de un calomagar care poti deveni tu are nevoie - daca are nevoie de altcineva si altceva care sa il implineasca? Daca tu, oricit ai trage de tine, nu ii esti suficient?
Daca nu poate fi fericit linga tine, desi are toata bunavointa?

Ce faci, in situatia asta?

E o poveste prin care am trecut... cu un sot care refuza ferm sa se desparta...



SI...CUM L-AI CONVINS???CHIAR AM NEVOIE DE UN SFAT
kudika085454
Postat pe 3 Iunie 2012 19:56
De la: kudika085454, la data 2012-06-03 19:56:48
De la: quasaria, la data 2012-05-24 21:12:36si daca nu de un calomagar care poti deveni tu are nevoie - daca are nevoie de altcineva si altceva care sa il implineasca? Daca tu, oricit ai trage de tine, nu ii esti suficient?
Daca nu poate fi fericit linga tine, desi are toata bunavointa?

Ce faci, in situatia asta?

E o poveste prin care am trecut... cu un sot care refuza ferm sa se desparta...



SI...CUM L-AI CONVINS???CHIAR AM NEVOIE DE UN SFAT


sau am inteles gresit?sa-l desparti pe el,sau sa te desparti de el?
kudika085454
Postat pe 3 Iunie 2012 19:59
sa ma despart eu de el.
quasaria
Postat pe 3 Iunie 2012 20:01
daca recunoaste, inseamna ca stie ca a gresit si vrea sa indrepte ceva, merita incercat. majoritatea stau la fund pana sunt prinsi.
MARILENA_25
Postat pe 13 Iunie 2012 08:28
la fund? :P
G_X
Postat pe 13 Iunie 2012 08:31
:))
daca recunoaste singur inseamna ca s-o fi saturat sa fie subtil si vrea sa plece.
ce poti sa faci? mai nimic!

eu as spune: nashpa!
zambila
Postat pe 13 Iunie 2012 11:29
De la: printesa_jo, la data 2012-05-27 10:22:03
De la: garbo250353, la data 2012-05-27 03:25:53barbatul cand se indragosteste nu il mai poti opri.Va pleca oricum,mai devreme sau mai tarziu.Daca incerci sa il opresti nu faci altceva decat sa iti prelungesti agonia.Cand cealalta ii ia mintile nu cred ca mai poti face ceva,e tarziu.....
Cum sa il opresti????cand faceti dragoste,daca se mai poate numi asa,sa ai sentimentul ca se gandeste la ea,sau ca face comparatii;sau cand terminati sa vrezi ca se imbraca si pleaca din casa?????S-a indragostit???sa se duca.......si noi putem sa ne indragostim,si inca foarte ......


Dragostea vine si trece....si uneori e doar un moft....

Asa este daca dragostea se confunda cu sexul si se considera o necesitate fiziologica facuta in doi.
VOIAJOR
Postat pe 15 Iunie 2012 08:43
Eiii, nu-i cazu', la matali...m refer la portmoneu. Restul poa' scrie, compenseaz leii...
Axl_R
Postat pe 15 Iunie 2012 09:41
... sau tigrii, sau leoparzii....
quasaria
Postat pe 15 Iunie 2012 13:04
Barbatul care este indragostit de alta femeie si are bunul simt sa recunoasca sotiei ar fi bine ca sotia sa inteleaga si sa-l lase in pace ! Nu are decat sa fie fericit cu cealalta! Chiar daca trage de el pana la urma tot o va face ! Daca a ajuns sa se indragosteasca de alta femeie inseamna ca ceva a lipsit in viata de cuplu ! ASA CA AR TREBUI SA-SI GASEASCA SI EA PE CINEVA DUPA SUFLETUL EI !
garbo279914
Postat pe 17 Iunie 2012 15:31
de fapt, eu vroiam sa intru la topicul: "de ce se insoara barbatii"... dar findca garbo nu ma lasa... am intrat aici... !!! oricum, pe mine sa nu contati... nu cumpar nimic... si raspuns, n-am ! inca nu mi-a marturisit sotia asa ceva... asa ca habar n-am !!! da'.... de ce te intereseaza cum am proceda noi.... crezi ca ti s-ar potrivi si tie ? nu vrei sa iei, totusi, TU... o hotarare ? eu cred ca e mai bine... ptr. ca, in primul rand e a ta si potrivita la situatia ta... si in al doi-lea rand, e a ta si potrivita la situatia ta... si in al trei-lea rand... nu ma mai repet !!!
barboneli
Postat pe 17 Iunie 2012 15:59
De la: Eugenia_, la data 2012-05-24 17:53:47daca s-a indragostit, ce anume mai vrei sa salvezi?



In 90% din cazuri acea dragoste e o valvataie de scurta durata. Rareori noua relatie dureaza.....Apoi apar regretele dar din pacate nu mai e nimic de reparat in relatia cu fostul/a.
garbo229279
Postat pe 17 Iunie 2012 18:22
pe ce baza ai facut tu statisticile?
quasaria
Postat pe 17 Iunie 2012 18:27
Da,,buna intrebare...Ce pot face??in primul rand as aprecia sinceritatea lui, curajul...(asta da personalitate..cam rar . la un barbat..) si imi vad de drumul meu..."unde dragoste nu e...NIMIC NU E.."...SIMPLU SI LA OBIECT...ce ar mai fi de salvat?..aveti curaj , doamnelor...
wildchery
Postat pe 19 Iunie 2012 19:52
in acest caz, cred ca se poate aprecia sinceritatea. restul..... depinde de relatia existenta intre cei doi soti, trebuie luat in calcul ce primeazasi apoi luata o decizie. in astfel de cazuri, nu poate fi invinovatit doar unul. undeva s-a rupt ceva, ajungandu-se astfel la situatia prezenta. pt moment, cea mai optima solutie este comunicarea pt a se putea intelege reciproc.in dragoste e nevoie de doi, altfel niciunul nu se va simti implinit, iar dc acest sentiment lipseste, in locul lui ar trebui sa ramana respect si prietenie. pt fiecare in viata exista o a doua sansa.
ladyd09
Postat pe 26 Iulie 2012 03:23
Ai dreptate printeso! Nu te grabi! Stai sa vezi ce se mai intampla! Asa e, poti avea sentimente contradictorii....te poate lua valul! Poate fi o nebunie, o ratacire! Sentimentele astea vin si trec...nu e chiar asa de simplu. Multi factori pot determina racirea unei relatii! Se poate sa fie ceva trecator! Sigur ca nu vrea sa isi lase familie si sa mearga cu alta. Daca relatia voastra in familie e buna, sunteti prieteni, e un tata bun...ai rabdare si intelepciune! Ii va trece si familia voastra va ramane. Nu ma fi un altul mai bun tata copiilor tai si nici mai bun bunic nepotilor. Lupta pentru familia ta! Tu stii ca boala asta , numita dragoste, poate lovi pe oricine, oricand! Ai rabdare! VA trece! Un lucru nu-l inteleg, si nu sunt de acord cu el! De ce a trebuit sa iti marturiseasca????? De ce a fost egoist? Trebuia sa isi duca povara singur!
garbo_5596
Postat pe 29 Iulie 2012 12:18
Ar fii dureros...dar as aprecia sinceritatea...si i-as reda libertatea...de-a merge alaturi de ce iubeste..si as lupta sa uit si sa ma refac...
elisabeta_boia
Postat pe 30 Iulie 2012 21:44
DUREROS IN AMBELE CAZURI DAR NU POTI FACE NIMIC DOAR PLANURI INAINTE DE A RABUFNI CALM PTR A PARA NEFERICIREA NU SE MERITA SA SUFERIM PTR NIMIC IN LUME SA NE IMBOLNAVIM LA CE SERVESTE?????
garbo201517
Postat pe 31 Iulie 2012 15:26
In primul rand observ doua cazuri distincte:
1. - cand EL inseala, atunci este un boum un nesimtit si merita tot ce este mai rau.....
2. cand EA inseala, atunci inseamna ca nu a fost iubita, ca poate fi o simpla ratacire.....
Aiurea... Cred ca vina o poarta trecutul. Cunosc oameni care s-au casatorit "pentru a face cuiva in necaz", "din mila", "pentru ca aveau in familie vreun parinte vitreg care incerca sa o hartuiasca", " pentru ca a ramas insarcinata", "pentre ca asa au vrut altii", etc
Mai putin din dragoste, din iubire... Ei bine, aceste relatii (casnicii) se vor risipii mai devreme sau mai tarziu. Rare sunt situatiile in care vor rezista. Eu asemui casnicia cu un copac. il sadesti la tinerete si mai tarziu vei culege roadele copacului pe care l-ai ingrijit (si cum l-ai ingrijit) Daca in tinerete sadesti IUBIRE, iubire adevarata , atunci dupa 20 de ani de casnicie vei trai depanand amintiri frumoase si iubirea reinvie. Si iarasi...., si iarasi
Dar daca in tinerete nu i-ai acordat prea multa atentie, i-ai aratat o iubire searbada, bolnava ( caci de unde nu este ... nu cere nimeni), atunci partenerul isi va aminti cu ciuda acele clipe si automat neintelegerile incep
Copacul acela nu va da roade bune (vise, amintiri) pentru ca nu am stiut sa-l ingrijim.. Daca semeni primavara porumb... nu are cum sa iasa grau. Niciodata. Daca semeni cearta si ura, daca in tinerete ti-ai lovit partenerul, daca in tinerete aucautat pe orice cale sa ocolesti intimitatea cu partenerul, daxa nu ai stiut sa-i spui un "te iubesc" din suflet, daca nu te-ai daruit..... atunci nu astepta ca celalalt sa te iubeasca. Daruieste ca sa primesti
Daruiestete cu trup si suflet si vei primi raspuns pe masura . Sa spui ca se poate vindeca de frigiditate dupa 20 de ani..... Oare la 20 de ani de ce nu s-a vindecat?
Nu poti trai cu durerile trecutului, indiferent cat de mult l-ai iubit. Stiti cat de mult doarecand unul iuveste sincer si celalalt nu?
Cat va rezista oare acea iubire daca nu este intretinuta...
Asa cum politica trece prin stomac si dragostea trece prin pat si sa vezi partenerul cate priveste cu indiferenta si ..... atunci dispare totul. Si mai este o vorba. " sa dea primul cu piatra, cel care se crede fara de pata"



Uratul
Postat pe 13 August 2012 08:07
]Ai dreptate printeso! Nu te grabi! Stai sa vezi ce se mai intampla! Asa e, poti avea sentimente contradictorii....te poate lua valul! Poate fi o nebunie, o ratacire! Sentimentele astea vin si trec...nu e chiar asa de simplu. Multi factori pot determina racirea unei relatii! Se poate sa fie ceva trecator! Sigur ca nu vrea sa isi lase familie si sa mearga cu alta. Daca relatia voastra in familie e buna, sunteti prieteni, e un tata bun...ai rabdare si intelepciune! Ii va trece si familia voastra va ramane. Nu ma fi un altul mai bun tata copiilor tai si nici mai bun bunic nepotilor. Lupta pentru familia ta! Tu stii ca boala asta , numita dragoste, poate lovi pe oricine, oricand! Ai rabdare! VA trece! Un lucru nu-l inteleg, si nu sunt de acord cu el! De ce a trebuit sa iti marturiseasca????? De ce a fost egoist? Trebuia sa isi duca povara singur!

Bravo d-nule. Cel mai bun raspuns dat ptr acest caz.
cdg69
Postat pe 19 Octombrie 2012 17:03
Culmea, chiar sunt in aceasta situatie, adica m-am indragostit de un alt barbat si chiar nu stiu ce sa fac ! A trecut o jumatate de an si tot nu-mi trece "dragostea de el", iar sotului i-am marturisit ca "sa ma ajute" sa-mi revin. Fara rezultat, insa ! Casnicia mea a fost bazata pe dragoste, dureaza de 15 ani, insa anul asta m-am indragostit de un barbat, fara a avea alte interese (bani, functie,etc). De sot nu ma mai simt atrasa de ceva vreme, am devenit cei mai buni prieteni, iar cu celalalt barbat imi doresc sa fiu, dar nu pot divorta fiind si doi copii la mijloc. Deci, ce ma sfatuiti sa fac ? Cum sa ma tratez de "dragoste" ? Sa ma gandesc doar la mine sau si la cei implicati indirect ?
garbo_9031
Postat pe 31 Octombrie 2012 13:12
De la: printesa_jo, la data 2012-05-24 18:01:43
De la: Eugenia_, la data 2012-05-24 17:53:47daca s-a indragostit, ce anume mai vrei sa salvezi?

Dragostea vine si pleaca...Si intre noi a fost dragoste doar ca timpul a diminuat-o....De salvat da,am de salvat: sufletele si casnicia noastra.

In parte ai dreptate. Deobicei iubirea pentru care isi lasa barbatul sotia e doar o valvataie. Am intalnit cazuri multe cand el pleaca dupa alta....dar la scurt timp urmeaza alta tipa...un sir lung de iubitele.
Problema e ca s-a dus naiba o relatie serioasa....pe niste gargauni, ca vor suferii sotia si copii...si ca nu se mai poate repara nimic.
Barbatii sunt cam tembeli....rareori noua iubita va devenii sotie a la long...sau in fine, partenera a la long.
garbo229279
Postat pe 31 Octombrie 2012 15:52
De la: quasaria, la data 2012-05-24 18:10:21ati sacrificat dragostea si ati salvat "casnicia" - sacrifici barca sa salvezi o vasla... sau cam asa ceva...
O relatie fara dragoste e inutila.
SI nu, nu as urla ca n-as avea de ce - i-as pune bagajele in brate si i-as dori sa fie fericit. Si da, as aprecia onestitatea. Si as aprecia si clipele trecute petrecute impreuna - cu adevarat impreuna, nu numai aparent impreuna.



asta este reactia normala, nici eu nu sunt de acord cu carpeala....
adeline
Postat pe 1 Noiembrie 2012 17:02
De la: garbo229279, la data 2012-10-31 15:52:12
De la: printesa_jo, la data 2012-05-24 18:01:43
De la: Eugenia_, la data 2012-05-24 17:53:47daca s-a indragostit, ce anume mai vrei sa salvezi?

Dragostea vine si pleaca...Si intre noi a fost dragoste doar ca timpul a diminuat-o....De salvat da,am de salvat: sufletele si casnicia noastra.

In parte ai dreptate. Deobicei iubirea pentru care isi lasa barbatul sotia e doar o valvataie. Am intalnit cazuri multe cand el pleaca dupa alta....dar la scurt timp urmeaza alta tipa...un sir lung de iubitele.
Problema e ca s-a dus naiba o relatie serioasa....pe niste gargauni, ca vor suferii sotia si copii...si ca nu se mai poate repara nimic.
Barbatii sunt cam tembeli....rareori noua iubita va devenii sotie a la long...sau in fine, partenera a la long.

Casnicia ,viata de cuplu com[porta caracteristicile societatii in care traim.Daca primesti un mesaj ca aceste
http://www.anuntul.ro/anunturi-matrimoniale/ea-cauta-partener/non-stop---vrem--sa-va-facem-fericiti--suntem-7-fete-acum-si-va-invitam-si-pe_5673478.html
un barbat nemultumit in cuplu da fuga,iar un barbat care iubeste si este iubit,se intristeaza si i-si iubeste mai mult sotia
VOIAJOR
Postat pe 4 Noiembrie 2012 06:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatii paralele 38 De la: garbo031138 24 Iulie 2009 16:22
De ce oare mamele nu isi invata fetele cum sa isi aleaga partenerii 59 De la: chanty 28 Iulie 2011 13:05
amanta-sotie 190 De la: christine21 8 Noiembrie 2013 08:45
cum sa-l recuperez? 143 De la: gia85 29 Mai 2010 14:30
SUCCESUL...ESTE SCOPUL VIETII ... 40 De la: ana02 20 Iulie 2009 09:41
Setari Cookie-uri