care sunt elementele care tin o casnicie?

asta este adevarul... asa e ! ei nu sunt in sindicate. nici nu stiu daca mai exista asa ceva in romania... ? cei cu firme straine care exploateaza pe romani... iar sunt in afara sindicatului. etc, etc. ! nu pot sa plece toti deodata de la firma. unii au de hranit famili nevoiase... nu le arde lor de lupta pentru drepturi. de aia si profita patronii acolo... !
barboneli
Postat pe 12 Iulie 2012 22:14
e o prostie - nu-ti hranesti copilul pupind talpi si invatindu-l sa faca la fel! Daca ar avea demnitate, n-ar accepta situatia. Din pacate, majoritatea n-au... Ba chiar adopta o atitudine "triumfatoare" ca au mai mult ca altul... sint "jmecheri", s-au "descurcat".
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2012 22:18
De la: jeanette40, la data 2012-07-08 21:41:05 telefonul
suna frate , cu zece minute inainte sa ajungi acasa

CORECT !!! Sotul meu are o vorba..."Mai ieftin un ..TELEFON decat un ...DIVORT !!!"
elisabeta_boia
Postat pe 12 Iulie 2012 22:26
nu, nu despre demnitate e vorba. aia lipseste cu desavarsire... dar mai e problema ca nu poate renunta, efectiv nu poate omul renunta la acel salariu, cat de mic este... sunt atatea cheltuieli acolo care nu ar trebui sa fie.... la sanatate, taxe, intretinerea la blocuri.... etc. pe timpul lui raposatul (aia am trait-o si eu un pio...) nu aveai ce sa cumperi, dar cheltuielile erau mai mici. neavand ce sa cumperi, nici nu ramaneai fara banii din salariu... ! in fine... asta e situatia. chiar daca numai pentru 75% din populatie numai. si din astia, cam 28% iar se mai descurca greu, dar cei din provincie si de la satele alea mandre o data... cat am vazut eu si imi spun altii... e nasol ! eu nu am dat date exacte poate... si chiar pe unde am fost, la multi le mergea binisor... ori ca mai lucra un membru de familie pe afara sau ca a lucrat in trecut ! numai aici erau cam 450000 de romasnasi... ! si se tot schimbau. acum se intra mai greu oficial dar ne invadeaza negrii din africa, trecand ilegal granita.... ! aia care scapa de gloantele granicerilor egipteni... !!! vin di somalia, aritreia, nigeria... etc. ma rog... asta e alta poveste. trista dar adevarata. 17% din populatia Tel-Aviv-ului sunt din astia care au venit ilegal sa munceasca aici..... ! acum am inceput sa-i trimitem inapoi... si cu bani de buzunar, dar scoatem 100, vin 300.... !
barboneli
Postat pe 12 Iulie 2012 22:32
barbo... eu am trecut prin niste situatii nasoale in no-man's-land, si cu puradelul in circa, in care nu puteam sa o iau in nici o parte: stiu cum e: pe de alta parte, intotdeauna ai de ales. Cine spune ca n-are, minte.
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2012 22:37
da, inteleg... diferenta intre voi si mine e ca eu nu am venit la straini... ci acasa !!! nu stiu daca ma-ntelegi... !
barboneli
Postat pe 12 Iulie 2012 23:02
te inteleg, ca si eu as fi destul de acasa pe acolo....
Numai ca am zburat mai departe.
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2012 23:04
lasa... voi sa fiti sanatosi... se rezolva toate !!! daca vrea, omul se adapteaza... !!!
era mai bine inainte... fiecare in tara lui de bastina... tara e frumoasa mereu... problema e la regimul din tara... !!! nu pentru ca germania e mai frumoasa decat romania au plecat oamenii.... parerea mea.... !
barboneli
Postat pe 12 Iulie 2012 23:14
s-au rezolvat deja...
Ba sincer eu chiar dupa frumusete am plecat. In rest imi era foarte bine si in ro - financiar vb.
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2012 23:17
pe vremea aia... financiar nici eu n-o duceam rau... dar au venit timpuri grele asa ca nu-mi pare rau de hotarare.... ! plus ca am scapat si de cutremur.... ! dar am venit aici la razboiaie... si tot nu-mi are rau ! ce ti-e si cu omul asta....... !!!!
barboneli
Postat pe 12 Iulie 2012 23:34
De la: Rotty, la data 2012-07-12 18:06:11Din nou ai dreptate De asta i-am si adresat ultima intrebare....Poate ar fi trebuit sa completez ca inainte era mama si tata.

Mama si tata mi-au insuflat doar ambitia de a-mi depasi conditia prin scoala, munca si putin ambitie...lucruri pe care parintii din ziua de azi uita sa le insufle copiilor lor si de aceea avem rezultatele care le avem...
Toti avem calitatile acestea, trebuie sa le dezvoltam...Si NE MAI TREBUIE CURAJ!Nu multi au! Si apropos...banii nu-ti deschid usi :)) Pe usi scrie trage sau impinge, banii cel mult le fac doar sa nu mai scartaie, dar trebuie deschise cu propria mana folosindu-ti creierul!
andr33apn
Postat pe 13 Iulie 2012 18:24
De la: quasaria, la data 2012-07-12 18:10:24si ca are toate meritele ca e fata lu' tata...si toate meritele ca e nevasta de X.... Chestie de valoare personala, nu?


Bine ar fi fost daca era asaa...ce usor stim sa criticam ceva ce nu cunoastem cu adevarat.Stim doar sa ne plangem ca ne este greu...Munciti fratilor!Si da merit sa fiu fata tatei si a mamei, pentru ca sunt deosebiti si vorba lor m-au facut la batranete si mi-au dat tot ce-a fost mai bun de la ei!
andr33apn
Postat pe 13 Iulie 2012 18:27
Muncim soro, muncim...dac nu fuzionm.
Ar fi fost bine dac era aa. Apoi e totui mai bine aa.
Acum care AA?
Axl_R
Postat pe 13 Iulie 2012 18:45
andreea, "usile" normale nu scartaie. Daca te-ai fi plimbat putin ai fi vazut. N-am nici o problema cu modul in care "te descurci" tu personal, am o problema generala cu mentalitatea de mic bisnitzar care se lauda ca"fuzioneaza" culcindu-se cu adversarul si "unge" usi pentru fiecare trei lei in plus. Dupa care se da singur exemplu....
Dar n-as vrea sa iti sap increderea ca e nemaipomenit de bine cum procedezi...daca pentru tine strategia da rezultate, asta ti-ai dorit/iti doresti de la viata, da-i inainte.

In rest, nu te ingrijora, avem rezultate.
Obtinute in alte moduri, in alte locuri, le avem. Si nu de ieri. Si am asa un feeling vag ca sint peste ale tale, daca tu inca esti atit de entuziasmata de ce ti se intimpla.... Nu excelez in atitudinea de curcan si nu ma pup pe frunte pentru ca ma intereseaza mult mai putin aspectul asta. Si pentru ca recunosc ca nu e numai meritul meu: sint sanse pe care as fi putut sa nu le am niciodata, chiar muncind la fel de mult. Altii mai buni ca mine au obtinut mai putin. Sint concluzii care vin in timp. Iar in afaceri, in general, e bine sa iti pastrezi echilibrul. Si picioarele pe sol - chiar cind "iti cresc aripi". Asta nu ti-au spus nici mamica, nici taticul?
quasaria
Postat pe 13 Iulie 2012 18:53
De la: quasaria, la data 2012-07-12 18:02:07da, asta ma deranjeaza si pe mine... Amabilitatea ar trebui sa fie in pachet. Insa "cine il pune sa stea pe salariul ala", corelat cu "esti sarac numai daca vrei" denota ca fatuca asta n-a prea tras singura. Ca atunci ar fi stiut ca e inevitabil si chestiune de sansa - de oportunitate. E o lectie pe care o inveti in timp ce urci.... sau cobori.


poi daca i-o dat "X -ul"cela constructiv, spor de zambet si i-o zas si"BRAVO ESTI BUNA"ii clar c-o devenit si ea constructiva pi langa ...ia numa urca si sta...la ci sa coboare?...ha?

Tine ea di caznicie,asa? tine!
Fss_ssu
Postat pe 13 Iulie 2012 23:06
Poti sa descoperi criticul prost cand incepe sa discute poetul si nu poezia. Ezra Pound
andr33apn
Postat pe 14 Iulie 2012 14:00
Poezia n-are rim! Nu-mi place.
Mc pt compliment.
Axl_R
Postat pe 14 Iulie 2012 15:13
De la: garbo_1690, la data 2012-05-11 16:41:22eu am ajuns la concluzia ca respectul, prietenia, dragostea si scopurile comune.....

copii ,bucuria bunicilor....
http://www.youtube.com/watch?v=v8FLHvu4e-s&feature=related
VOIAJOR
Postat pe 6 August 2012 13:35
De la: garbo_1690, la data 2012-05-11 16:41:22eu am ajuns la concluzia ca respectul, prietenia, dragostea si scopurile comune.....
ai perfecta dreptate , cel mai mult e nevoie de foarte mult respect .
garbo_7677
Postat pe 19 Septembrie 2012 16:39
da ai perfecta dreptate dar cel mai mult conteaza respectul, .
garbo_7677
Postat pe 19 Septembrie 2012 16:42
De la: SamanthaNelson, la data 2012-05-13 12:31:36Buna asa este dar in special dragostea pura in special ca daca nu este dragoste nu este nimic si nu ma refer la partea aceea neaparat bine este si aceea dar nu este principalul scop, ma refer la aceea dragoste pe care unii dintre noi o avem fata de arte, sau fata de florii, sau ceva de genul acesta, si respecul reciproc, cat mai multe domenii comune,intelegere reciproca, afectiune reciproca, devodament reciproc, dar si ceva bani ca sa fie suficienti incat sa duca un trai decent
si sa mai cumperi din cand in cand ceva ca iti face placere dar si pentru cadouri. Dar pe primul loc dragostea pura nu interese ca de exemplu sa spui a ca fata respectiva are bani si de aceea o iau sau ca este frumoasa, sau invers sau alte interese de genul acesta nu asa ceva. Iei aceea persoana ca simti ceva profund pentru ea si ca o iubesti si ca doresti mai mult decat orice sa fi cu persoana respectiva si trebuie sa vina din interior aceea dragoste.Nu sa se puna prea mult pret pe sex nu asa ceva nu.Pe dragoste trebuie sa se puna pret nu pe sex.Sper ca am putut ajuta.pe curand.

Da asa este dar si femeia trebuie sa merite o iubire pura datorita caracterului ei pur si integru...
Cum poate pretinde o femeie fara caracter si valori morale o iubire pura daca nu stie sa o aprecieze...
Pt ca uite un exemplu...Atunci cand mama naste copiii,,fete si baiaeti care copie caracterul gandirea liderului din familie,,,si liderul din familie este barbatul,,si care are regulile doar in favoarea lui..Apoi copiii ii copie gandirea egoista a tatalui,,,si copii pretind ca mama sa curete si dupa ei,si sa le suporte obrazniciile pt ca si pe ale tatalui le suport...
Eu cred ca doar un om cu caracter curat poate pretinde sentimente curate...
Numai ca nu este usor sa le dobandesti pt asta trebuie sa lupti ca sa iti formezi un caracter moral sa fii hotarata si statornica...

Sii ca si fetele la randul lor sunt egoiste pt ca au copiat caracterul tatalui apoi devin si ele mame si roata de intoarce...Pt ca oamenii nu se cunosc pe ei,,,pt ca caracterul nu si-l pot privi in oglinda...
Cu sentimentele curate este mai greu,,pt ca femeile nu stiu daca stiu sa aprecieze gandirea curata si sincera,in fond sun si ele oameni...
Traim intr-o lume egoista in care fiecare este pt el,,chiar si copiii tai pe care ii nasti,,pt ca copie gandirea tatalui...
pt ca mama nu stie sa isi impuna punctul de vedere pt ca nu are putere pt ca si ea poate traieste o viata imorala
ingerasulluptator
Postat pe 21 Septembrie 2012 14:14
Da asa este dar si femeia trebuie sa merite o iubire pura datorita caracterului ei pur si integru...
Cum poate pretinde o femeie fara caracter si valori morale o iubire pura daca nu stie sa o aprecieze...
Pt ca uite un exemplu...Atunci cand mama naste copiii,,fete si baiaeti care copie caracterul gandirea liderului din familie,,,si liderul din familie este barbatul,,si care are regulile doar in favoarea lui..Apoi copiii ii copie gandirea egoista a tatalui,,,si copii pretind ca mama sa curete si dupa ei,si sa le suporte obrazniciile pt ca si pe ale tatalui le suport...
Eu cred ca doar un om cu caracter curat poate pretinde sentimente curate...
Numai ca nu este usor sa le dobandesti pt asta trebuie sa lupti ca sa iti formezi un caracter moral sa fii hotarata si statornica...

Sii ca si fetele la randul lor sunt egoiste pt ca au copiat caracterul tatalui apoi devin si ele mame si roata de intoarce...Pt ca oamenii nu se cunosc pe ei,,,pt ca caracterul nu si-l pot privi in oglinda...
Cu sentimentele curate este mai greu,,pt ca femeile nu stiu daca stiu sa aprecieze gandirea curata si sincera,in fond sun si ele oameni...
Traim intr-o lume egoista in care fiecare este pt el,,chiar si copiii tai pe care ii nasti,,pt ca copie gandirea tatalui...
pt ca mama nu stie sa isi impuna punctul de vedere pt ca nu are putere pt ca si ea poate traieste o viata imorala
ingerasulluptator
Postat pe 21 Septembrie 2012 14:15
Singurele lucruri care tin o relatie si care formeaza temelia unei relatii sunt iubirea si respectul, dupa parerea mea

http://personalitatea.com/gelozia-monstrul-din-relatie
Alexandra_David_1
Postat pe 6 Februarie 2013 09:43
De la: garbo_1690, la data 2012-05-11 16:41:22eu am ajuns la concluzia ca respectul, prietenia, dragostea si scopurile comune.....
u adevarat cine sint
Casatoria este o conventie legalizata,prin care se reglementeaza relatiile dintre barbat si femeie din care rezulta urmasii.Dar depinde cine incheie aceasta conventie legalizata,in care se arunca oamenii sanatosi rationali ,interesatii din punct de vedere material,politic,dar si idiotii,cretinii,prostii,care considera ca prin casatorie se vindeca de metehne.
Important este ca exista si o categorie de oameni care se casatoresc din asa zisa dragoste,cei care se intilnesc ,se plac si in 2-3 zile incheie actul legal al casatoriei.Dragostea este un fel de sentiment,care la unii de regula le inobileaza viata ,altii se prostesc rau de tot,numai cei care dupa ce sindromul diareii dragoste incepe sa se elibereze de ceata dorintei sexuale,se vad cine sint si hotarasca sa plece la lupta cu viata,reusesc.Totul pleaca bine daca au culcusul lor,bordeiul lor fara conlocatari(parinti,frati,surori),daca au conditii materiale de subzistenta proprii,dar si daca au citeva elemente comune,obiceiuri,pasiuni,mincaruri preferate etc.dragoste fata de copii in special.Constiinta este un factor primordial,fiecare va inainta in virsta,omul nu este un animal perfect,dar singurul care-si poate controla si stapini sentimentele si ordona respectul de sine si de partenerul de viata.Mai multe stiti voi !
http://www.youtube.com/watch?v=HeKjb1nqKiU
garbo_11724
Postat pe 14 Martie 2013 00:00


.....o vinit E_va....iiiii!
Poi ai dreptate'n parte....da' nu total, ca n-ai cum?!....eu, i-au in "calcul" oarecum si bolile
ce apar pi parcursul vietii la "animale_le" celea ca sa stiu di ci dorm, mai mult, mananca in cat ii zaua di mare sau is di ci , di ci face di ci trage pi langa sau matza di coada....X cand tre sa sa ofere sau sa :*:*:*-ceasca
...da ii vremea, NB!
Fss_ssu
Postat pe 14 Martie 2013 01:09

Eh dragelor,COMUNICAREA este elementul cel mai important restu' vine de la sine, de rau sau de bine.
Dar logic un el si-o ea pt. casnicia sa, comunica, vb. ambii aceasi "limba", cad la intelegere si apoi realizeaza ceea ce-si doresc. asa vad eu lucrurile.
Daca "poetul" din mine nu se exprima pe intelesul ei normal ca nu-mi da dreptate dar vine cu argumente convingatoare cum ca-i mai bine cum zice ea,na de aici RESPECTUL si realizarea.
deci, comunicati !
Fss_ssu
Postat pe 14 Mai 2013 17:55
Va asteptam cu reduceri de pana la 80% pe site-ul www.haine-casual.ro
Odata cu venirea toamnei v-am pregatit reduceri la toate modele din magazinul nostru online.
Intrati pentru a va face o idee despre preturi, reduceri si varietatea noastra de modele de dama si de barbat
Va asteptam cu drag pe www.haine-casual.ro. Intrati si nu veti regreta. Multumim
garbo_382378
Postat pe 29 August 2013 13:18


deci tu vi cu elemente care tin o casnicie... cu reducere chiar... frumos din partea ta !
barboneli
Postat pe 30 August 2013 12:11
comunicarea , increderea , sinceritate, empatia si devotamentul!
garbo_19362
Postat pe 30 August 2013 21:50
eu cred ca o casnicie atunci cand ambii parteneri sa se autoeduce inainte de casatorie..



ingerasulluptator
Postat pe 30 August 2013 23:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
verighete 14 De la: tutankhamon 16 Februarie 2010 01:21
Te invitam la Coaching Your Life: Marriage, Money & Sex 2 De la: garbo_8546 16 Octombrie 2012 17:29
Sotul meu 133 De la: DANA_DGG 19 Martie 2010 08:37
relatii sexuale cu sotul 83 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:23
Aviz barbatiilor! 15 De la: paula_daniela 8 Septembrie 2009 15:14
Setari Cookie-uri