care sunt elementele care tin o casnicie?

De la: camaranda, la data 2012-05-13 17:23:32a propos de casnicie
cunosc un cuplu, casatoriti de vreo 17 ani, cu doi copii ( un baiat de 14 ani si o fata de 10 ), in care cei doi se comporta cam asa:


camaranda, da, e o casnicie. AIA e o casnicie: cea in care isi fac regulile lor, nu regulile tale.
Daca unul vrea sa stea in vf. patului si celalalt sa se speteasca, si ambii accepta - e o casnicie, indiferent cit te uiti tu pe gaura cheii si iti dai cu parerea.
Ce se intimpla intr-un cuplu e strict intre ei doi. Abia cind se lasa influentati de cei din jur incepe sa scartaie caruta.
quasaria
Postat pe 14 Mai 2012 17:25
foarte tare, unul sclav si altul rege, extraordinar...
unde e iubirea cand dai ordine sclavului???unde e prietenia...respectul, la draqu...ori e casnicie ori e un mare circ
asa se simt ei bine??? si asta e tare
eu personal nu agreez ideea de exploatare, o casnicie adevarata presupune multa toleranta, intelegere, respect, un parteneriat benefic pt ambele parti, nu inseamna a profita de celalalt sau a-l exploata pt bunastarea ta, dupa bunul tau plac
e aberant si inuman
si va rog sa ma contraziceti!!!!
camaranda
Postat pe 14 Mai 2012 23:17
Eh, toti aveti dreptate, DAR...
aratati-mi doi oameni care comunica perfect, desi nu se iubesc (ma refer strict la un cuplu, nu (si) la prieteni)
sau un cuplu care se respecta, desi nu se iubesc
unul care se sprijina reciproc, desi nu dau doi bani unul pe altul
unul in care exista incredere oarba, desi inima fiecaruia apartine altuia
etc etc

Raman la parerea ca toate lucrurile bune se nasc doar din iubire.
Desi se spune ca iubirea n-are varsta, eu cred ca iubirea nu poate aparea la 20 de ani ci mult mai tarziu.



ps. Cat despre iertare sau toleranta... sa zicem ca pot ierta ceva nimicuri, dar sa tolerez... asta deja-i o gluma si n-are nimic de-a face cu iubirea reciproca.
Anubis
Postat pe 15 Mai 2012 00:11
De la: Anubis, la data 2012-05-15 00:11:23Eh, toti aveti dreptate, DAR...
aratati-mi doi oameni care comunica perfect, desi nu se iubesc (ma refer strict la un cuplu, nu (si) la prieteni)
sau un cuplu care se respecta, desi nu se iubesc
unul care se sprijina reciproc, desi nu dau doi bani unul pe altul
unul in care exista incredere oarba, desi inima fiecaruia apartine altuia
etc etc

Raman la parerea ca toate lucrurile bune se nasc doar din iubire.
Desi se spune ca iubirea n-are varsta, eu cred ca iubirea nu poate aparea la 20 de ani ci mult mai tarziu.



ps. Cat despre iertare sau toleranta... sa zicem ca pot ierta ceva nimicuri, dar sa tolerez... asta deja-i o gluma si n-are nimic de-a face cu iubirea reciproca.

Rotty
Postat pe 15 Mai 2012 00:42
De la: Anubis, la data 2012-05-15 00:11:23Eh, toti aveti dreptate, DAR...
aratati-mi doi oameni care comunica perfect, desi nu se iubesc (ma refer strict la un cuplu, nu (si) la prieteni)
sau un cuplu care se respecta, desi nu se iubesc
unul care se sprijina reciproc, desi nu dau doi bani unul pe altul
unul in care exista incredere oarba, desi inima fiecaruia apartine altuia
etc etc

Raman la parerea ca toate lucrurile bune se nasc doar din iubire.
Desi se spune ca iubirea n-are varsta, eu cred ca iubirea nu poate aparea la 20 de ani ci mult mai tarziu.



ps. Cat despre iertare sau toleranta... sa zicem ca pot ierta ceva nimicuri, dar sa tolerez... asta deja-i o gluma si n-are nimic de-a face cu iubirea reciproca.

Rotty
Postat pe 15 Mai 2012 00:42
camaranda, "tu personal nu agreezi" - aici era vorba de altii doi, nu de tine.
Tu n-ai sa stii niciodata detalii despre ce e intre ei, doar ei stiu. O casnicie nu e NUMAI ce se vede dinafara. Faptul ca tu, din afara acelui cuplu, "nu agreezi" ce e intre ei, pe mine in locul lor doar m-ar distra...
quasaria
Postat pe 16 Mai 2012 01:56
De la: camaranda, la data 2012-05-13 17:23:32a propos de casnicie
cunosc un cuplu, casatoriti de vreo 17 ani, cu doi copii ( un baiat de 14 ani si o fata de 10 ), in care cei doi se comporta cam asa:
ea vrea mereu sa faca ce vrea, are o atitudine de dictatoare, ii place sa doarma mult, lucreaza in schimburi dar are si liber destul, jigneste, tipa, face scandal, tranteste, uneori daca nu are chef si timp nu face mancare, nu face nimic ( atitudine: sa-si faca ),tot timpul e obosita, niciodata nu are timp, nu sustine copiii cu vreun ajutor la lectii ( pt ca e blana ),vrea mereu sa fie plimbata, nivel intelectual sub medie, iar fizic ...este f grasa si nu are vointa sa slabeasca, un munte de femeie
el e tot timpul in miscare, o cara intr-una la serviciu dus intors, cara si copiii la scoala dus-intors, are vreo 2-3 joburi, castiga f bine, se ocupa si de lectiile copiilor, le face de mancare daca nu face ea, intelectual este peste medie, iar fizic ...e inalt, constitutie atletica, nu jigneste ( cel putin nu in public )
eu am vorb cu ei separat si am zis ca ea sa se schimbe sau el sa se schimbe, e anapoda totusi....unul isi da duhul si altul e cu batul in mana...nu ii inteleg
asta ce fel de casnicie e? unde e iubirea? unde e respectul, prietenia etc?




faptul ca tu nu-i intelegi pe ei nu inseamna ca ai dreptate!
poate oamenii se inteleg perfect si se iubesc, care-i problema? observatiile tale parca vin din partea unei amante geloase pe nevasta :))
poate omul se simte perfect in postura de sclav, iar ea are tendinte dominante! perfect: au gasit amandoi exact ce aveau nevoie, ceva care sa le confirme propria parere despre ei insisi!

din punctutl meu de vedere, atata timp cat stau impreuna, au un motiv!(relativ serios)
zambila
Postat pe 16 Mai 2012 12:00
bineinteles ca fiecare a gasit ce a vrut: sweet dreams :-)
http://www.youtube.com/watch?v=6rS6CsOrimo

Si mie mi se pare ca vb. ca amanta sau ca soacra, altfel prea exagereaza cu antiteza :-)))
quasaria
Postat pe 16 Mai 2012 16:13
hello linistiti-va ce v-a apucat , nu-s nici amanta, nici soacra , sunt NIMENI,v-am cerut parerea doar, iar antiteza despre care vorbeati este R E A L A. Ca se iubesc sa nu, ca se plac sau nu, SAU DOAR SE COMPLAC ...e problema lor. Eu doar am cerut niste opinii, iar voi mi-ati sarit in cap. Nu se interpune nimeni ( eu in nici un caz ) in calea fericirii lor.
eu nu voi fi niciodata ca ea , iar barbatul meu nu va fi niciodata ca el. Eu nu agreez genul lor de relatie, eu agreez respectul, incredrea , prietenia, comunicarea si in primul rand iubirea.Nu as putea iubi niciodata un sclav. Nici nu dau, nici nu primesc ordine.Nu vreau sa fiu exploatata si nu vreau sa exploatez pe nimeni.
Stiti ce e mai interesant? ca multi din cei care ii cunosc pe cei doi, isi pun cam aceleasi intrebari. pe care mi le-am pus si eu.. DE CE OARE DACA TOTUL ESTE ATAT DE FRUMOS SI NORMAL?
si acum...astept sa-mi taiati gatul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
camaranda
Postat pe 16 Mai 2012 23:49
i de aici fain frumos putem trece la topicul cu brfa! NU, noi femeile nu brfim, suntem doar curioase i ne exprimm prerea foarte civilizat!
Axl_R
Postat pe 17 Mai 2012 08:27
camaranda, cand o sa intelegi ca intrebarile celorlalti nu afecteaza si nu intereseaza deloc cuplul respectiv?! si bine fac!
ce inteleg eu este ca tu ii plangi de mila bietului barbat ca munceste si se ocupa de copiii lui (ca sa vezi chestie dubioasa), iar pe ea o acuzi ca nu este sclava!
zambila
Postat pe 17 Mai 2012 11:48
ati divagat cu mult de la subiect si trageti voi niste concluzii ale voastre , eu mi le mentin pe ale mele, puteti sa dati su presupusul la nesfarsit...femei...
camaranda
Postat pe 17 Mai 2012 20:05

tu esti aia care se baga in ciorba altora si te deranjeaza ca altii iti explica faptul ca e ciorba LOR.
Foarte bine daca tu nu vei avea o relatie la fel: dar nu cred ca ti-ar conveni sa vina cneva din afara si sa iti comenteze de cite ori iti stergi copiii la cour sau de ce n-o faci tu ci barbatul??? Ce, e sclavul tau?? Si cum adica n-ai chef sa fai mincare, da' ce, e dupa tine??? Si cum te suporta asa grasa ca o vaca? Si de ce te cara cu masina???
quasaria
Postat pe 17 Mai 2012 22:42
De la: Axl_R, la data 2012-05-17 08:27:04i de aici fain frumos putem trece la topicul cu brfa! NU, noi femeile nu brfim, suntem doar curioase i ne exprimm prerea foarte civilizat!
curioasa esti tu!... poate ti-am amintit in legatura cu acest emoticon!
caleidoscop
Postat pe 18 Mai 2012 09:00
nu ma bag in ciorba nimanui
este vorba despre fratele meu si nu imi permit sa ma bag
acum ati aflat-o si pe-asta
criticati-ma si taiati-mi gatul
camaranda
Postat pe 18 Mai 2012 14:00
:) face, n-am nevoie de memo+, aa c vezi-i de treab!
Axl_R
Postat pe 18 Mai 2012 14:49
De la: Axl_R, la data 2012-05-18 14:49:36:) face, n-am nevoie de memo+, aa c vezi-i de treab!
...imi pare rau ca trebuie sa-ti raspund, insa ai o aroganta in tine...si nu uita ca nu iese fum fara foc! sorry!...nu corespunzi asteptarilor mele!...
caleidoscop
Postat pe 18 Mai 2012 15:38
Nu te deranja! Nici nu trebuie s-mi rspunzi!
Mulam pt vizit! Nu vreau s corespund.
Axl_R
Postat pe 18 Mai 2012 15:47
iti tine de cald aceasta rautate? sau te consideri superioara mie?...poate ai concluzionat cate ceva despre mine!
caleidoscop
Postat pe 18 Mai 2012 15:52
De la: Axl_R, la data 2012-05-18 15:47:23Nu te deranja! Nici nu trebuie s-mi rspunzi!
Mulam pt vizit! Nu vreau s corespund.
weekend placut!
caleidoscop
Postat pe 18 Mai 2012 15:54
...e, nu vad eu nica rau ca sora binevoitoare,vrea sa faca putina ordine in ograda fratelui,no?

Si eu sunt sofer si vad multe soferitze....dar ii alta poveste.
... inainte sa o vezi grasa si " sefa" cum era, ha?....acu' cantareste mai mult decat trebuie X mai mult decat i-ar fi cuvenit?
Laaaasa nu mai alerga, nu ti decapiteaza nimeni,stai fara grija....sa ramana "oalele" lor in casa lor,
nu le sparge tu aicea.....ghini?

Weekend placut!
Fss_ssu
Postat pe 18 Mai 2012 16:38
Elementele care tin o casnicie durabila si nu esuata, sunt: AER, APA, PAMANT, FOC....Toti suntem facuti, creeati, plamaditi dupa aceasta regula de baza...acestea sunt elementele primordiale si necesare...sunt multe de spus...dar ma bucur ca am inceput...sa continue cine vrea!
caleidoscop
Postat pe 19 Mai 2012 16:41
Baiu-i c mai toi vrem fric pe tortu' cela! Da' di undi atta fric?

Foc s fie, c ap este...
Axl_R
Postat pe 19 Mai 2012 17:21
respect...afectiune...sa fi drept//corect
garbo161028
Postat pe 19 Mai 2012 20:48
Elementele care sustin o casnicie? Talentele femeii.
garbo_1713
Postat pe 20 Mai 2012 08:11
De la: Axl_R, la data 2012-05-19 17:21:47Baiu-i c mai toi vrem fric pe tortu' cela! Da' di undi atta fric?

Foc s fie, c ap este...


Ete na, ....faci frisca daca vrei tort ...vin capsunile :)....daca tot ii desert.
Ii si tortul elementul de baza (in seara nuntii) :)
...dap' la cat o plouat, nici la mine nu-i foc... pana la urma ,importanta-i casnicia!
Fss_ssu
Postat pe 20 Mai 2012 15:45
De la: garbo_1713, la data 2012-05-20 08:11:08Elementele care sustin o casnicie? Talentele femeii.


As mai completa ...depinde ce "talente"..

In concluzie ,femeia are cel mai important rol ,insa nu este totul .De una singura nu poate sa sustina la infinit relatia de cuplu ,daca el nu doreste .

Secretul unei casnicii implinite,fericite,este DRAGOSTEA ,pe urma vin si celelalte ,respectul ,prietenia,compasiunea ,sustinerea pe toate planurile .Si nu in ultimul rand ,la baza casniciei sa fie respectate principiile lui Dumnezeu.

"Funia impletita in trei ,nu o poate rupe nimeni ".

O CASNICIE FERICITA TUTUROR (celor care si-o doresc) !

ica2
Postat pe 29 Iunie 2012 21:21
Care sunt elementele care tin o casnicie?In primul rand respectul reciproc,comunicarea(pentru ca primul pas spre ruptura este lipsa comunicarii,mai mult decat timpul).Dragostea inflacarata trece cu timpul,ramane acea dragoste linistita,prietenia,respectul si buna intelegere,dar toate se intampa o data cu trecerea timpului.La tinerete este important focul care ne mistuie,sexul....
O data cu trecerea timpului e mai importanta linistea,sa stii sa lasi de la tine,sa stii sa ierti atunci cand partenerul tau a gresit(s-a indragostit la varsta maturitatii la fel ca la adolescenta)sa treci peste o etapa fara reprosuri,sa intelegi ca s-a intamplat,el va regreta,te v-a respecta mai mult si ce este foarte important v-a intelege ca linistea,respectul,comunicarea sunt mai importante decat o aventura.Daca vei sti sa treci peste toate cu blindete,sa stii sa taci cand iti vezi partenerul nervos(v-a face la randul lui acelasi lucru ).
Toate aste tin o casnicie si iti dau o bucurie imensa de a trai o altfel de dragoste mai profnda,mai matura..
garbo224292
Postat pe 8 Iulie 2012 20:43
Care sunt elementele care tin o casnicie?In primul rand respectul reciproc,comunicarea(pentru ca primul pas spre ruptura este lipsa comunicarii,mai mult decat timpul).Dragostea inflacarata trece cu timpul,ramane acea dragoste linistita,prietenia,respectul si buna intelegere,dar toate se intampa o data cu trecerea timpului.La tinerete este important focul care ne mistuie,sexul....
O data cu trecerea timpului e mai importanta linistea,sa stii sa lasi de la tine,sa stii sa ierti atunci cand partenerul tau a gresit(s-a indragostit la varsta maturitatii la fel ca la adolescenta)sa treci peste o etapa fara reprosuri,sa intelegi ca s-a intamplat,el va regreta,te v-a respecta mai mult si ce este foarte important v-a intelege ca linistea,respectul,comunicarea sunt mai importante decat o aventura.Daca vei sti sa treci peste toate cu blindete,sa stii sa taci cand iti vezi partenerul nervos(v-a face la randul lui acelasi lucru ).
Toate aste tin o casnicie si iti dau o bucurie imensa de a trai o altfel de dragoste mai profnda,mai matura..
garbo224292
Postat pe 8 Iulie 2012 20:43
Elemente? Aur, argint, apa(calda la robinet), gaz (lichefiat pe tzeava), aer (conditionat), pamant(averi), foc (dar intotdeauna intretzinut de el)
jeje2011
Postat pe 8 Iulie 2012 21:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
integrarea copiilor romani in scolile din Germania 9 De la: reyya 20 Aprilie 2010 21:17
nunta 2 De la: cinezee 20 August 2009 18:32
tst 41 De la: Freya__ 18 Martie 2011 19:32
Dilema intre religii.. O piedica? 149 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:19
Aranjamente de flori naturale sau de flori artificiale la nunta? 18 De la: sisirustik 27 Octombrie 2009 23:56
Setari Cookie-uri