care sunt elementele care tin o casnicie?

telefonul
suna frate , cu zece minute inainte sa ajungi acasa
jeanette40
Postat pe 8 Iulie 2012 21:41
mai, mai... ce de spetzialiste... !?! si totusi... casatoriile nu tin multa vreme, in marea majoritate, chiar cu atatia spetzialist care iti enumera "elementele"... ! (nu va uitati la emoticonul asta cu mila... nu e cazul meu ! ) putin n-am inteles ce e aia "elemente" care tin casnicia ? apa, foc, pamant... etc.... au legatura cu casnicia ? poate intr-o parodie despre casnicie... cred eu ! ca uneori ea sau el... mananca pamant dupa ce s-a casatorit... sau isi arde fundu' cu focul cela... si-l stinge cu beutura (apa... ? nu-i buna nici in cizme...!) asta e altceva ! imi pare rau.... habar n-am care sunt elementele alea.... !!!
barboneli
Postat pe 8 Iulie 2012 21:47
jeanette, telefonul nu e element, e ...accesoriu....
dor72_
Postat pe 8 Iulie 2012 21:48
jeanette40
Postat pe 8 Iulie 2012 21:56
mai ales cand suna amantul sau amanta... !!!!
barboneli
Postat pe 8 Iulie 2012 22:02
De la: garbo224292, la data 2012-07-08 20:43:47
Toate aste tin o casnicie si iti dau o bucurie imensa de a trai o altfel de dragoste mai profnda,mai matura..


la partea cu MATURA sint perfect de acord... mai matura, mai cratita, mai ce ai la indemina. In rest sa ii trateze ma-sa indragostelile cu blindete. Eu nu mama lui vreau sa fiu.
quasaria
Postat pe 8 Iulie 2012 22:33
asta e clar... ! nici nu se poate... de altfel !
barboneli
Postat pe 8 Iulie 2012 22:53
Parteneriat insemna : drepturi si obligatii egale...casnicia este in final o uniune prin care ne asumam niste termeni si conditii de a imparti viata.Dar ca sa se consolideze inseamna ca ambii parteneri trebuie sa fie pe aceeasi unda, pentru a se putea completa reciproc.Dragostea este doar un liant...prima data suntem atrasi sexual , pentru ca hai sa fim seriosi, facem parte din regnul animal.Trecand dincolo de aceasta chestiune, incepem sa vedem ce ne diferentiaza de restul regnului : avem capital intelectual, avem putere ca suntem tineri, muncim impreuna, eu mai am o portita deschisa, tu alta...Casnicia este doar modul in care suntem protejati de mediul inconjurator....mergi acasa si te retragi dincolo de lume, dincolo de tot ce inseamna viata sociala.Nimic nu poate inlocui o masa in 2 seara dupa 12 ore de munca..., un zambet si o retrospectiva a zilei si planuri de viitor...Nimic nu poate inlocui o vacanta inafara, sa te deconectezi de munca si sa iti amintesti de ce sunteti impreuna...Cred ca de fapt asta tine o casnicie : sa nu uitam de ce ne-am luat, de ce am dat cu batu sa ne cheme pe amandoi la fel si de ce ne-am pus saibe pe degete : sa fim uniti, sa inlaturam dusmanii, sa radem daca incepem sa ne certam, sa ne impacam, sa ne respetam, sa ne iubim.
andr33apn
Postat pe 12 Iulie 2012 16:37
chestia cu "muncitul impreuna" mi se pare desueta: desi realitatea trista e ca, traind in saracie, e cam principalul motiv pentru un "parteneriat".
Altfel, dincolo de conditii care ne indeparteaza de statutul de om si ne imping spre cel de bou la jug, ne luam ca ne iubim. Iar a ne iubi nu inseamna sa sarim unul pe altul: sau nu numai atit. Inseamna, de exemplu, sa vrei sa dormi impreuna. Sa maninci impreuna. Sa fie prima imagine pe care o vezi cind te trezesti. Sa poti sa ii povestesti tot. Sau sa nu ii povestesti nimic, dar sa fie linga tine.
Altfel, "sa construiesti", sa te aperi, sa deschizi porti trebuie sa fii capabila si singura. Sa il iei si sa ramai cu el pentru nevoia ta de el insusi. Nu pentru alte nevoi.
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2012 16:44
In Romania este sarac cel care alege sa fie asa...iar o afacere poate fi construita cand ambii parteneri au aceeasi vocatie, unde-s doi puterea creste.Am plecat de la nimic si avem totul, pentru ca ne-am unit fortele in sensul constructiv...da te bucuri ca te trezesti in fiecare dimineata si bati palma ca ai mai realizat ceva si crede-ma ca iubirea se construieste si ea, cate o piatra in fiecare an la temelie pana la acoperis...nu e suficient sa te bucuri ca te trezesti dimineata langa partener...ca marea majoritate a cansiciilor se destrama de la NU-I sau de la AVEM PREA MULT! ponderarea este cheia...si
andr33apn
Postat pe 12 Iulie 2012 17:06
incerci sa imi explici ca trebuie sa dorm cu partenerul de afaceri?
Ce n-ai inteles din ce am scris?

Prefer sa ma trezesc in fiecare dimineata si sa ma bucur ca vad omul linga mine. Nu profitul. De afaceri ne ocupam fiecare, nu ne iubim ca sa prosperam - prosperam oricum.
Eu sint in stare sa fac suficienti bani singura. Fara sa am nevoie de o proptea "parteneriala" pt asta. Tu esti?
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2012 17:11
"In Romania este sarac cel care alege sa fie asa " Cred ca fraza asta trebuia sa o gandesti de doua ori inainte de a o scrie .
Rotty
Postat pe 12 Iulie 2012 17:25
Noi asa ne-am cunoscut...eram parti adverse...si crede-ma ca in ziua de azi te bucuri cand gasesti pe cineva care nu vrea sa fie cumparat, care are patratelul lui, care nu are nevoie decat de un sfat, de un zambet sau de un BRAVO ESTI BUN!.(barabt sau femeie fiind)
andr33apn
Postat pe 12 Iulie 2012 17:27
Rotty, a scapat si partea cu "ponderarea" ulterior....

andreea, de incurajari, de un cuvint bun, sau de cineva care sa ne asculte cind "revarsam" acasa avem nevoie toti. Nu pot sa te contrazic... Dar valoarea individuala a ta e cit poti sa faci TU. Si a lui, la fel...
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2012 17:28
De la: Rotty, la data 2012-07-12 17:25:19"In Romania este sarac cel care alege sa fie asa " Cred ca fraza asta trebuia sa o gandesti de doua ori inainte de a o scrie .


Eu zic ca fiecare poate sa-si depaseasca conditia...!!!Degeaba ne plangem toata ziua cat de greu ne este, dar nu facem nimic in privinta asta...ne complacem in situatie...Un exemplu? Am cerut unui functionar public (care in final este in serviciul meu ca si cetetean) sa fie mai dragut.Reactia : LA SALARIUL CARE-L AM ... cine-l tine acolo?
andr33apn
Postat pe 12 Iulie 2012 17:29
aici ai dreptate. Nu il tine nimeni. Sau il tinem noi toti: daca am fi fost un pic mai uniti, probabil salariul tuturor ar fi fost mai bun. Fiind fiecare pentru el, un shout in cour si descurca-te si tu, nene... ca eu m-am descurcat Chestie de mentalitate pur romaneasca.
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2012 17:32
si sa conchidem, casnicia perfecta :
http://www.youtube.com/watch?v=R99J45PbflI
andr33apn
Postat pe 12 Iulie 2012 17:35
http://www.trilulilu.ro/video-film/costica-dormi-costica-dormi-cernavoda-mona-1960-ne
andr33apn
Postat pe 12 Iulie 2012 17:37
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2012 17:39
Andr,la faza cu functionarul,iti dau dreptate.E in serviciul public,deci a fi amabil face parte din meseria lui,indiferent de salar.
Tu de ce nu ai avut o afacere proprie si sa "ai totul" inainte de a fi impreuna cu partenerul?
Rotty
Postat pe 12 Iulie 2012 17:44
Eu nu ii dau. Pe bune.
Am trait in tara asta atita timp - cum facem sau am facut toti - si pe fiecare intereseaza patratica proprie. Ba chiar daca altul obtine mai mult - desi nu obtine de la tine - e rau.
Stiu, "puterea". Dar fiecare popor are, pina la urma, conducatorii pe care ii merita...
Nu e nici un titlu de glorie sa ai politie, profesori, doctori sau functionari publici in situatia de a nu putea sa supravietuiasca. E doar problema LOR?
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2012 17:46
Eu ma refeream strict la amabilitate. De cate ori merg in Ro,sunt in mod neplacut surprinsa cat de imbufnati si neprimitor vorbesc cei din serviciul public si aici intra si vanzatoarele. Se uita atat de urat la tine daca intrebi ceva,de parca ai vrea sa le iei boii de la bicicleta.Faptul ca au un salar mic,nu le da dreptul sa se poarte asa cu clientul (poate si ala la randul lui e in aceeasi oala).In rest ,ai perfecta dreptate
Rotty
Postat pe 12 Iulie 2012 17:55
da, asta ma deranjeaza si pe mine... Amabilitatea ar trebui sa fie in pachet. Insa "cine il pune sa stea pe salariul ala", corelat cu "esti sarac numai daca vrei" denota ca fatuca asta n-a prea tras singura. Ca atunci ar fi stiut ca e inevitabil si chestiune de sansa - de oportunitate. E o lectie pe care o inveti in timp ce urci.... sau cobori.
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2012 18:02
Din nou ai dreptate De asta i-am si adresat ultima intrebare....Poate ar fi trebuit sa completez ca inainte era mama si tata.
Rotty
Postat pe 12 Iulie 2012 18:06
si ca are toate meritele ca e fata lu' tata...si toate meritele ca e nevasta de X.... Chestie de valoare personala, nu?
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2012 18:10
Rotty
Postat pe 12 Iulie 2012 18:24
De la: Rotty, la data 2012-07-12 17:55:53Eu ma refeream strict la amabilitate. De cate ori merg in Ro,sunt in mod neplacut surprinsa cat de imbufnati si neprimitor vorbesc cei din serviciul public si aici intra si vanzatoarele. Se uita atat de urat la tine daca intrebi ceva,de parca ai vrea sa le iei boii de la bicicleta.

"Faptul ca au un salar mic,nu le da dreptul sa se poarte asa cu clientul"

(poate si ala la randul lui e in aceeasi oala).In rest ,ai perfecta dreptate


dar nu le daici motivatie sa fie amabili... ! remunerarea e o condidie de baza, mai ales la un popor care a fost supus la cea ce a fost... este valabil si in alte locuri ! e chestie de mentalitate. la ea/el, salariul ala mic intra si daca-si da silinta pentru a vinde ceva din magazin sau nu ! si poate ati uita cum erau de bogate in aprovizionare magazinele inainte... ! altceva e acum la patron... care si ala mai are generatii inainte de a ajunge ca in vest... si altceva era inainte. in fine, eu am dat numai de bine in ultimii ani, de cate ori merg in romania. cum n-am treaba cu functionari publici... nu i-am intalnit !

barboneli
Postat pe 12 Iulie 2012 18:39
e si nu e. Standardul minim ar trebui sa il indeplineasca oricum - ca sa isi ia si salariul ala mic. Depinde care e minimum.
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2012 18:43
tocmai... este vreun standard romanesc in functiune... ? eu am stat mult de vorba cu prietenul meu din Buc. (a fost si aici de trei ori....) si nu numai cu el... si la ei, standardul era sa se planga ca nimic nu e bine. in cazul lui de ex., lucra mult ca sofer la o firma, sofer de camion mare, asa cum lucra el poate vezi doar in Germania... facea de toate, nu se plangea, e si istet si l-au inaintat la computere, ca n-avea cin' sa le puna marfa la punct... veanea seara tarziu si cand l-am intrebnat daca primeste ore suplimentare... ciuciu mi-a zis ! lucra si sambetele si duminica cand era presiune si.... la fel. lua 300-400 euro pe luna ! a plecat in Belgia sa lucreze la un roman plecat de mult, ala avea si mochete de vanzare in angro, monta mochete pe la banci, cladiri marei si firme serioase, dar mai mult faceau curatenie cu aspiratorul. i s-a dat casa, 200 euro ptr. macare pe luna si 700 de eoro pentru munca. il costa doar internetul... ! zborurile acasa de 4 ori pe an, ala le platea. alt standard.... !!!!! cand l-am intrebat de ce nu primeste ore suplimentare in romania, mi-a spus ca, chiar daca e o lege pe undeva ca trebuie, n-ai ce sa faci. ca daca te plangi te da afara. au destui acolo care sunt soferi... nu ca el binenteles, serios si nebetivan si istet ! dar sunt o multime de cazuri... ceva nu e in regula acolo !
barboneli
Postat pe 12 Iulie 2012 19:24
multe nu sint in regula. Dar asta doar pt ca oamenii accepta.
Daca pleaca unul, nu se simte. Daca pleaca toata "talpa" odata - se simte precis. Ia sa fi ramas aia brusc fara nici un sofer - ar fi fost ok? Nu. Le-ar fi marit tuturor salariul. Insa mentalitatea romanului e alta: he, he, bine ca pleaca ala, sa pot sa ma pun eu bine cu sefu' in locu' lui... poate mai iau io cinci dolari in plus...da'i dreak pe ailalti!
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2012 19:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ma simt foarte singura 51 De la: garbo_1304 7 Decembrie 2012 19:34
Cum asigurati transportul nuntasilor care sunt de departe? 4 De la: paula_daniela 30 Iunie 2009 08:00
mi-e foame 54 De la: daniilia 11 Noiembrie 2012 23:21
ne casatorim si acum ma bate la cap cu dans, dj si aranjamente 14 De la: raul_constantin 21 Noiembrie 2017 20:38
rugaciune facatoare de minuni 50 De la: garbo_407894 20 Ianuarie 2015 07:47
Setari Cookie-uri