La ce duc reprourile ?

De la: Magnolia73, la data 2012-04-19 15:35:01
De la: garbo_2161, la data 2012-04-19 14:08:21Noi suntem doar cununai religios. Cununia civil este alt poveste. A amnat acest eveniment pe motiv c mai am de partajat un ultim imobil cu fosta soie asupra cruia nu am cazut de acord. C doar i fosta vrea i ea partea ei.


Eu stiam ca preotii nu cununa pe nimeni fara certificatul de la primarie !? s-a schimbat cumva legea?


preotii nu, dar pe la anumite secte, se cununa 'fratii' cu 'surorile' si fara certificat de la primarie.

On topic: Reprosurile nu trebuia sa le accepti de la bun inceput; parerea mea e ca e cazul sa te pregatesti pentru o noua despartire.
.
charmelen
Postat pe 25 Aprilie 2012 16:46
daca ii dai nas lui ivan,el se suie pe divan.
aici se poriveste ivana.
ce atatea reprosuri...cred ca esti prea moale,si ele simt si intind coarda,....
daniilia
Postat pe 27 Aprilie 2012 22:46
....reprosurile fac oamenii mai frustrati!...mie imi trebuie numai feedback-uri!
caleidoscop
Postat pe 28 Aprilie 2012 06:49
2161, tu ai gresit de la inceput. Ea te-a citi de pe internet, ce fel de om esti, cum reactionezi la vorbele ei si ce slabiciuni ai. Ea ti-a povestit ceva, tu, ca un naiv, ai prins incredere in ea si i-ai povestit ce te deranja la fosta si tot asa. Astfel, si-a controlat tot timpul reactiile, vorbele, gesturile pentru a nu-ti crea o imagine identica cu ce ai avut, si pentru a-ti intra in gratii. Se pare ca ea te cunoaste mult mai bine decat o cunosti tu. 1-0 pentru ea. Te-a vanat de la inceput. Vezi ca faci greseli constant si ea te puncteaza de fiecare data. Tu nu. Ea isi joaca cartea. Asteapta mutarea ta. Acum doreste sa preia creditul. Simte ca ai putea sa pleci, dar nu e sigura. Nu cred ca vrea neaparat sa preia acel credit, ci vrea sa stie urmatoarea ta miscare. Sa stie cum sta. Be smart. Faptul ca nu-ti mai accepta copilul in casa este chiar e o problema. Trebuia sa-ti pui un semn de intrebare de la inceput. Dezavantajul ta este ca nu stai in casa ta, ci in casa ei. Cum experienta m-a invatat, pot sa-ti zic ca nu mai ai mult cu aceasta femeie. Faptul ca incepi sa te impui, sa reglezi anumite lucruri, nu sunt lucruri pe care si le doreste. Ii strici planurile. Ea te-a vrut moale, slab, sa faca cu tine ce vrea, nu sa te impui. Depinde de tine cum va fi. Vei astepta momentul penibil, cand va veni la tine si iti va spune ca trebuie sa pleci?
prezbiteros
Postat pe 28 Aprilie 2012 08:37
...pleaca pana nu e prea tarziu!
caleidoscop
Postat pe 28 Aprilie 2012 10:12
Tu trebuie sa ti faci ordine in viata si in sentimente! Atunci cand va cuplati cu alcineva dupa o relatie este bine sa nu scuipati afara tot, sa spuneti tot!Mai bine le spuneti ca au fost unele nepotriviri de caracter fara a mai da relatii detailate! De asemenea, privind copilul de la inceput discuti problema cu ea , privind dreptul acestuia, de a te vizita si a ti face datoria de tata!Privind creditarea masinii, las o sa si o platesca!Precis are ceva ganduri si cu cat cheltui mai putin e mai bine! Noroc iti doresc!
Jojolin
Postat pe 30 Aprilie 2012 03:54
eu am patit cam ce ai patit tu, bineinteles ca vina tuturor relelor eram eu....am ajuns insa la aceeasi concluzie, toate femeile sunt la fel la un momentdat chiar daca la inceput se dau blande, fiecare are un gand ascuns...iti doresc succes , desi...
emyrate67
Postat pe 30 Aprilie 2012 11:14
hai, ma lasi!...toti barbatii va dati cocosi,,,dar uitati esentialul!....fiti voi insiva, lasati deoparte bautura, jignirile,amenintarile, amantele,etc,etc,etc...fiecare dintre noi avem ganduri ,fie ele ascunse, cum spui tu!...voi, barbatii sunteti destui de sinceri?....ma indoiesc!
caleidoscop
Postat pe 1 Mai 2012 07:37
Multumesc pentru sfaturi si cred ca cu zi ce trece sunt mai constient ca inevitabila despartire se va intampla. Dupa minivacanta de 1 Mai care a fost una foarte cald a urmat un dus rece cu reprosuri la adresa muncii mele pe motiv ca stie ea ce fac eu la serviciu si ca asta nu justifica salarizarea mea. Mi s-a parut ciudat si faptul ca a facut comparatie cu faptul ca la cate studii are nu este platita suficient de Guvern si de aici... restul. Acum si cere scuze prin tot felul de telefoane i mesaje. Nu sunt misogin si nici nu vreau sa devin dar parca am mai vazut filmul asta dar altfel. Fosta soie avea salariul ceva mai mare si o luam in frez invers.... Chiar nu m-a clugri...
garbo_2161
Postat pe 2 Mai 2012 16:20
da, Guvernul ne plateste studiile... :-))) Daca am invatat e obligat sa ne plateasca despagubiri pt anii din scoala :-))
Ca sa fiu sincera, poate era mai bine sa ti-o iei "in freza altfel" decit de la o frustrata care nu intelege nici macar conceptul de competitive markets.
quasaria
Postat pe 2 Mai 2012 16:37
daca sotia ta asteapta sa-i plateasca guvernul studiile , o sa stepte mult si bine....o sa fie in alta era!!!

la noi in tara nu ai cum sa fii rasplatit pentru studii si munca atat vreme cat la televizor il vezi numai pe Becali si alti idioti ca el, careau facut avere furand...
Nu te supara dar sotia ta traieste intr-un Univers paralel?
adeline
Postat pe 3 Mai 2012 15:20
De la: caleidoscop, la data 2012-05-01 07:37:45 hai, ma lasi!...toti barbatii va dati cocosi,,,dar uitati esentialul!....fiti voi insiva, lasati deoparte bautura, jignirile,amenintarile, amantele,etc,etc,etc...fiecare dintre noi avem ganduri ,fie ele ascunse, cum spui tu!...voi, barbatii sunteti destui de sinceri?....ma indoiesc!

Recunosc c am avut probleme cu alcoolul n prima csnicie i nu am contientizat acest lucru. Aveam impresia c nu eram n situaia n care nu m mai puteam abine. Dup ce am divorat am ncetat cu obiceiul considernd c alcoolul nu mai este antidotul nenelegerilor casnice.
Dup ce m-am recstorit, dup un timp, am renceput, din ce n ce mai des. nc nu am ajuns la performanele anterioare. De data aceasta consider c motivul este faptul c ea nu dorete prezena fiului meu, nu agreeaz ca eu s m ntlnesc cu el pe motiv c m ntlnesc cu fosta.
Oare csnicia este cauza alcoolismului (n prea multe cazuri) sau unul din cei care i-au jurat credin pn cnd moartea i va despri?
garbo_2161
Postat pe 3 Mai 2012 15:37
adeline, studiile le faci pentru ca vrei sa inveti ceva. Pentru ca TU vrei sa inveti ceva.
Iar de platit, cineva te plateste pentru un serviciu. Pentru ceea ce faci pentru firma respectiva. Nu pentru cine esti tu, ce stii tu, ce-ai facut in viata: ci ceea ce faci, la concret, pentru angajator.

Poti sa fii femeie de serviciu si sa fi absolvit sapte facultati, nu inseamna ca ar trebui sa fii platita mai bine ca femeie de serviciu.
Nu discut de exemplele respective, pentru ca alea ies din sfera "job" si intra la telenovele.
quasaria
Postat pe 3 Mai 2012 15:51
De la: garbo_2161, la data 2012-05-03 15:37:01
De la: caleidoscop, la data 2012-05-01 07:37:45 hai, ma lasi!...toti barbatii va dati cocosi,,,dar uitati esentialul!....fiti voi insiva, lasati deoparte bautura, jignirile,amenintarile, amantele,etc,etc,etc...fiecare dintre noi avem ganduri ,fie ele ascunse, cum spui tu!...voi, barbatii sunteti destui de sinceri?....ma indoiesc!

Recunosc c am avut probleme cu alcoolul n prima csnicie i nu am contientizat acest lucru. Aveam impresia c nu eram n situaia n care nu m mai puteam abine. Dup ce am divorat am ncetat cu obiceiul considernd c alcoolul nu mai este antidotul nenelegerilor casnice.
Dup ce m-am recstorit, dup un timp, am renceput, din ce n ce mai des. nc nu am ajuns la performanele anterioare. De data aceasta consider c motivul este faptul c ea nu dorete prezena fiului meu, nu agreeaz ca eu s m ntlnesc cu el pe motiv c m ntlnesc cu fosta.
Oare csnicia este cauza alcoolismului (n prea multe cazuri) sau unul din cei care i-au jurat credin pn cnd moartea i va despri?
esti un tip frustrat?...nu te faci destul de inteles?...cauta de-ti raspunde singur la aceste intrebari ale mele si vei gasi rezolvarea...te refugiezi adesea in bautura?...cauta sursa refugiului tau si cazul e ca si rezolvat!...insa sunt multe de spus!
caleidoscop
Postat pe 7 Mai 2012 22:33
Revin dupa o vreme si va pot spune ca am plecat din acea relatie.
Trebuia s-o fi facut mai demult.
garbo_2161
Postat pe 16 Iunie 2014 13:07
Incepe runda urmatoare fara intermitente
sau.... bate vantu'?

Salut!

Io ma "refugiez in shocolata", is dulce?
Fss_ssu
Postat pe 16 Iunie 2014 18:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un sfat va rog ... 8 De la: Lara777 22 Septembrie 2015 23:04
de ce nu poate sa ma mai iubeasca 210 De la: garbo017014 2 Iulie 2011 11:26
Roman....pribeag prin lume. 8 De la: Luna_in_capricorn 27 Septembrie 2010 09:53
pauza intr-o relatie! 48 De la: garbo269109 17 Iunie 2012 15:35
Iubire si intrebari fara raspuns! 110 De la: tabita 6 Mai 2010 08:40
Setari Cookie-uri