Daca dragoste nu e...

Repeti, Suarez, repeti...
klaire
Postat pe 19 Februarie 2012 10:32
De la: esme, la data 2012-01-29 12:22:34uite, Hermenn Hesse spunea ca fiecare om i are sufletul lui, pe care nu poate `s-l amestece cu altul`. doi oameni se pot ndrepta unul ctre cellalt, pot vorbi unul cu altul i pot fi foarte apropiai, dar ca sufletele lor sunt ca nite flori. fiecare a prins rdcini n locul lui i nici unul nu poate veni la cellalt, altminteri ar trebui s-i prseasc rdcina i asta nu poate s-o fac. ca si florile, care i mprtie mireasma i smna, oamenii doresc foarte mult s fie mpreun; dar floarea nu poate face nimic pentru ca smna s ajung la locul potrivit, acest lucru l face vntul, iar acesta vine i pleac mereu cum i cnd i e voia. ...




Interesant punct de vedere, te cam pune pe ganduri.
manuelagheorghe
Postat pe 19 Februarie 2012 10:34
De la: klaire, la data 2012-02-19 10:32:16Repeti, Suarez, repeti...

Asa le place femeilor repetir,sa vada daca rezista barbatul sau trece la altul
SUAREZ
Postat pe 19 Februarie 2012 10:35
Asa este, femeile "trece la altul"... mai ales cand au parte de repetitii ca ale tale.
klaire
Postat pe 19 Februarie 2012 10:41
De la: klaire, la data 2012-02-19 10:41:58Asa este, femeile "trece la altul"... mai ales cand au parte de repetitii ca ale tale.

numai barbatii trec la altele ?
SUAREZ
Postat pe 19 Februarie 2012 10:55
De la: klaire, la data 2012-02-19 10:32:16Repeti, Suarez, repeti...

repeta pana invata lectia pe dinafara
dor72_
Postat pe 19 Februarie 2012 12:17
De la: charmelen, la data 2012-01-29 14:18:50
De la: Juna, la data 2012-01-29 12:11:17Nu e vorba de fidelitate replicii, cu toate ca ne place sa defilam cu niste citate care ni se par sic. Ma intrebam asa (nu ca as fi dormit rau pe o parte), daca iubirea de care vorbim toti poate sa rezolve toate problemele in cuplu. De unde atatea divorturi? Se stinge flacara iubirii sau iubirea e neputincioasa in fata orgoliilor, ambitiilor personale, in fata eului care nu vrea sa renunte la el insusi?


Mai intai cred ca ar trebui sa definim clar ce intelegem prin dragoste.
Vad ca multi o confunda cu atractia fizica si atasamentul psihologic, dependenta afectiva de o persoana. O astfel de dragoste nu are cum sa reziste unor greutati reale si nici tendintelor egoiste de autoafirmare in detrimentul celuilalt si al relatiei. Pentru ca iubirea adevarata presupune sacrificiu de sine, renuntare la propriile dorinte, la visurile de auto-implinire atunci cand acestea il exclud pe celalalt. Iubirea e un act sinergic, presupune o comuniune fizica, spirituala si ideatica in care personalitatile celor 2 se acorda, prin renuntarea constienta si voluntara tot ce -ar putea afecta pe celalalt, chiar daca asta inseamna sa punem uneori in silenzio stampa propria personalitate.

O dragoste de felul celei definite de Sf Apostol Paul in prima epistola catre Corinteni, da, fara indoiala, rezista la orice presiune exterioara. Dar cati suntem oare la masura acestui model ideal de dragoste?
As fi ipocrita daca as zice ca eu as iubi astfel. Dar sper ca intr-o zi voi reusi s-o fac totusi.

Dragostea si bunurile ei.

1. De as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator.
2. Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. Si de as imparti toata avutia mea si de as da trupul meu ca sa fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste.
4. Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste.
5. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul.
6. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar.
7. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
8. Dragostea nu cade niciodata. Cat despre proorocii - se vor desfiinta; darul limbilor va inceta; stiinta se va sfarsi;
9. Pentru ca in parte cunoastem si in parte proorocim.
10. Dar cand va veni ceea ce e desavarsit, atunci ceea ce este in parte se va desfiinta.
11. Cand eram copil, vorbeam ca un copil, simteam ca un copil; judecam ca un copil; dar cand m-am facut barbat, am lepadat cele ale copilului.
12. Caci vedem acum ca prin oglinda, in ghicitura, iar atunci, fata catre fata; acum cunosc in parte, dar atunci voi cunoaste pe deplin, precum am fost cunoscut si eu.
13. Si acum raman acestea trei: credinta, nadejdea si dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.





Sunt de acord cu acest punct de vedere insa vorbim de un anumit nivel este clar, maret si in acelasi timp ideal. Splendid insa atat de greu daca nu aproape imposibil de gasit intr-i viata atat de scurta si in care viteza, munca si grijile zilei de maine ajung sa te copleseasca. Nu mai avem timp pentru putina tandrete. o duminica placuta tuturor.
manuelagheorghe
Postat pe 19 Februarie 2012 16:16
De la: Juna, la data 2012-01-29 13:20:16Esme, deci o relatie este vie si cu sanse de viitor doar cand cei doi se accepta alaturi , fiecare cu parfumul sau, fara sa tinda sa il smulga pe celalalt si sa il...altoiasca pe propria radacina? Privind din aceasta perspectiva, negam existenta conceptului doi in unu. Teoria mi se pare perfecta pentru o relatie si nu pentru dragostea in sine care din aceasta perspectiva ar capata un soi de rationalitate . Unde e farmecul nebuniei?

ROMANIA ACCEPTA FARMECUL NEBUNIEI IN DRAGOSTE DAR SI IN POLITICA
http://roxanaiordache.wordpress.com/
EROUL
Postat pe 19 Februarie 2012 19:55
daca nu e facem
ciobanu_ionica
Postat pe 20 Februarie 2012 17:43
De la: Juna, la data 2012-01-29 12:11:17Nu e vorba de fidelitate replicii, cu toate ca ne place sa defilam cu niste citate care ni se par sic. Ma intrebam asa (nu ca as fi dormit rau pe o parte), daca iubirea de care vorbim toti poate sa rezolve toate problemele in cuplu. De unde atatea divorturi? Se stinge flacara iubirii sau iubirea e neputincioasa in fata orgoliilor, ambitiilor personale, in fata eului care nu vrea sa renunte la el insusi?


Haide Juna...
De dragul conversatiei...vorbeai mai devreme de o traire sau de o idee/principiu dupa care sa iti conduci viata?
Pentru personajul lui Marin Preda era clar un principiu de viata. Trairile personajului au fost expuse, in mod evident in detrimentul vietii de cuplu.
Dar se pare ca doar tie iti place sa defilezi cu "citate sic" din care clar, nu intelegi nici un fel de nuanta.

Bine ca ti-ai gasit partener de discutie in Esme. O alta care face discutii pe citat fara sa fi citit vreodata cartea!
garbo225715
Postat pe 22 Februarie 2012 00:19
De Dragobete sigur exista dragoste si la baieti dar si la fete!
Fss_ssu
Postat pe 24 Februarie 2012 14:29
Cupidon i Dragobete
Adun biei i fete,
Unind inimi rtcite
Ce tnjesc, stnd adormite.

Fetele pot s aleag,
Bieii tainele dezleag,
Legndu-se pentru prob,
Printr-un deghizat n rob.

Timpul face i desface
Dac-i place sau nu-i place,
Printre ndrzneli i fie
Reuind s lege ie.

Dragobete blnd i darnic
Se-nfoar ca nvalnic,
Patimi vechi le reaprinde,
Timide fete-n plas prinde.
SAL
Postat pe 24 Februarie 2012 14:43
Excelenta poezie,numai dragoste sa fie. na si tie,da-mi si mie.
Fss_ssu
Postat pe 24 Februarie 2012 17:43
nu exista garantii pe termen lung , dar ne putem face frumos prezentul , prin acriunile noastre. Respectul este cel care face iubirea sa ramina , atunci cind ea exista.
ninacristi
Postat pe 27 Februarie 2012 09:18
De la: ninacristi, la data 2012-02-27 09:18:03nu exista garantii pe termen lung , dar ne putem face frumos prezentul , prin acriunile noastre. Respectul este cel care face iubirea sa ramina , atunci cind ea exista.

pacat ca unii uzeaza de respect inainte și dupa devin badarani !ce lume ?
GIOVANI
Postat pe 27 Februarie 2012 12:10
in cazul asta ar trebui sa dam eject la primul calcat strimb, se creeaza un precedent , si li se pare normal sa fie asa.
Pacat intr-adevar, ca ne prindem tirziu , dupa ce am suferit jigniri pe care nu le meritam .
Si mai cred ca respectul reciproc e cel mai sanatos drum spre o relatie care dureaza in timp.
Ar trebui sa ne punem probleme daca gindim lucruri urite despre partener, de ce o facem ;ar trebui sa fie un semnal de alarma...
ninacristi
Postat pe 27 Februarie 2012 16:42
De la: manuelagheorghe, la data 2012-02-19 16:16:23
De la: charmelen, la data 2012-01-29 14:18:50
De la: Juna, la data 2012-01-29 12:11:17Nu e vorba de fidelitate replicii, cu toate ca ne place sa defilam cu niste citate care ni se par sic. Ma intrebam asa (nu ca as fi dormit rau pe o parte), daca iubirea de care vorbim toti poate sa rezolve toate problemele in cuplu. De unde atatea divorturi? Se stinge flacara iubirii sau iubirea e neputincioasa in fata orgoliilor, ambitiilor personale, in fata eului care nu vrea sa renunte la el insusi?


Mai intai cred ca ar trebui sa definim clar ce intelegem prin dragoste.
Vad ca multi o confunda cu atractia fizica si atasamentul psihologic, dependenta afectiva de o persoana. O astfel de dragoste nu are cum sa reziste unor greutati reale si nici tendintelor egoiste de autoafirmare in detrimentul celuilalt si al relatiei. Pentru ca iubirea adevarata presupune sacrificiu de sine, renuntare la propriile dorinte, la visurile de auto-implinire atunci cand acestea il exclud pe celalalt. Iubirea e un act sinergic, presupune o comuniune fizica, spirituala si ideatica in care personalitatile celor 2 se acorda, prin renuntarea constienta si voluntara tot ce -ar putea afecta pe celalalt, chiar daca asta inseamna sa punem uneori in silenzio stampa propria personalitate.

O dragoste de felul celei definite de Sf Apostol Paul in prima epistola catre Corinteni, da, fara indoiala, rezista la orice presiune exterioara. Dar cati suntem oare la masura acestui model ideal de dragoste?
As fi ipocrita daca as zice ca eu as iubi astfel. Dar sper ca intr-o zi voi reusi s-o fac totusi.

Dragostea si bunurile ei.

1. De as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator.
2. Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. Si de as imparti toata avutia mea si de as da trupul meu ca sa fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste.
4. Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste.
5. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul.
6. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar.
7. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
8. Dragostea nu cade niciodata. Cat despre proorocii - se vor desfiinta; darul limbilor va inceta; stiinta se va sfarsi;
9. Pentru ca in parte cunoastem si in parte proorocim.
10. Dar cand va veni ceea ce e desavarsit, atunci ceea ce este in parte se va desfiinta.
11. Cand eram copil, vorbeam ca un copil, simteam ca un copil; judecam ca un copil; dar cand m-am facut barbat, am lepadat cele ale copilului.
12. Caci vedem acum ca prin oglinda, in ghicitura, iar atunci, fata catre fata; acum cunosc in parte, dar atunci voi cunoaste pe deplin, precum am fost cunoscut si eu.
13. Si acum raman acestea trei: credinta, nadejdea si dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.





Sunt de acord cu acest punct de vedere insa vorbim de un anumit nivel este clar, maret si in acelasi timp ideal. Splendid insa atat de greu daca nu aproape imposibil de gasit intr-i viata atat de scurta si in care viteza, munca si grijile zilei de maine ajung sa te copleseasca. Nu mai avem timp pentru putina tandrete. o duminica placuta tuturor.





in dragoste nu exista egoism ,nu exista orolii, e clar ca daca ele exista , ceva nu e ok acolo.
ninacristi
Postat pe 27 Februarie 2012 16:51
depinde de prioritati...
ninacristi
Postat pe 27 Februarie 2012 16:52
frumos...
hellya
Postat pe 29 Februarie 2012 23:12
De la: Juna, la data 2012-01-29 11:29:36Vreau sa va scot din traditionalele experiente personale si va invit doar la o vorbulita la o cafea... Toti stim acest citat al lui Preda (daca nu ma insel): Daca dragoste nu e, nimic nu e. Dar intr-o relatie e suficienta dragostea? Daca e dragoste, avem tot ce ne trebuie ca sa ajungem fideli replicii "pana moartea ne va desparti"? http://xhamster.com/movies/565210/sex_guide_on_female_ejaculation_d10.html?embed=related


super !
garbo266909
Postat pe 2 Martie 2012 10:01
Atentie! Google castiga miliarde de dolari anual din reclama fara sa imparta nimic cu noi. Insa din 9 aprilie 2012, noul motor de cautare WAZZUB va oferi 50% din profituri utilizatorilor!!! Pentru aceasta trebuie doar sa va inregistrati. Daca veti invita si alte persoane castigul dvs. va spori pe masura. Inscrierile se fac doar pana pe 9 aprilie 2012, numai pe baza de invitatii de la alte persoane inscrise deja. Cei interesati pot accesa linkul-invitatie de mai jos pentru inscriere: http://signup.wazzub.info/?lrRef=401aef4c
garbo266960
Postat pe 2 Martie 2012 21:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dezorientata 46 De la: yza_my 3 Octombrie 2009 17:04
Multe intrebari 26 De la: garbo193766 26 Iunie 2011 22:56
LA CINE TINE BARBATUL MAI MULT 18 De la: iacoben 17 Octombrie 2012 17:02
help me pls 7 De la: etta70 16 Octombrie 2009 17:46
INALTIMEA DACA CONTEAZA 8 De la: jeje2011 4 Iulie 2011 10:54
Setari Cookie-uri