Fericirea mea sau fericirea copilului meu?

*Dar un barbat cand iubeste o femeie, isi naste fiecare noua zi din zambetul ei. Si bine ar fi sa mai stiti sa zambiti, ca raspuns la un sarut, sau o mangaiere, sau un 'te iubesc'. Sau la ceva ce nu e ambalat sau platit cu cardul.*


Ai inceput atat de frumos raspunsul...
Continuarea, in schimb, nu e la fel de adresabila...

Sunt, insa, convinsa ca stii tu ceva, din zona ta de confort.
nathalie
Postat pe 29 Decembrie 2011 23:18
quasaria, vivat simplitatea!
si ma simt dator cu un PS: ca sa nu se interpreteze, sa-i amintim si pe pervertitii purtatori de druguri la gat si ghiuluri, si sa-i lasam sa se dedice pitzipoancelor, sa cutreiere impreuna mallurile si sa se reproduca intru vesnica expansiune a producatorilor de "lux" alias oportunisti incasatori ai taxei pe snobism.
eu aleg sa ma inchin femeii simple si curate, ce respira aer si nu emite "fumuri", se recunoaste in nascatoarea propriului prunc, isi iubeste partenerul de viata ales si meritat si nu "intalnit",sau langa care a ramas din intamplare.
allinnas
Postat pe 29 Decembrie 2011 23:19
nu cred ca ai inteles ce am spus.
NU exista pitipoance asa cum nu exista nici "pervertitii purtatori..." etc decit contextual.
Exista oameni care nu au intilnit inca acea persoana linga care sa fie fiinte simple. Stupid de simple. Poate nici nu o vor intilni niciodata, si atunci vor ramine convinsi ca sint pretiosi si pretioase, neintelesi, etc...

E valabil pentru orice femeie - si la fel de bine pentru orice barbat.
quasaria
Postat pe 29 Decembrie 2011 23:28
nathalie, ceva-ceva stiu...sper!
de fapt, atrageam atentia, sau nu...n-am vrut sa spun direct, dintr-un impuls delicat fatza de femeia ce a deschis subiectul, ca totusi am inteles...
ea a mers in spania "sa se acomodeze, sa vada cum se simte", dar inainte de asta "s-a indragostit", si-apoi, "brusc" a ramas insarcinata...si acum e nefericita.
un barbat care ar scrie asa ceva ar fi un infam, un mizerabil....
allinnas
Postat pe 29 Decembrie 2011 23:28
quasaria, ii putem numi oricum, tot morti-vii raman.
allinnas
Postat pe 29 Decembrie 2011 23:31
pina la proba contrara, da.
Nu stiu daca morti. Doar anesteziati...
quasaria
Postat pe 29 Decembrie 2011 23:32
De la: nathalie, la data 2011-12-29 23:18:37*Dar un barbat cand iubeste o femeie, isi naste fiecare noua zi din zambetul ei. Si bine ar fi sa mai stiti sa zambiti, ca raspuns la un sarut, sau o mangaiere, sau un 'te iubesc'. Sau la ceva ce nu e ambalat sau platit cu cardul.*


Ai inceput atat de frumos raspunsul...
Continuarea, in schimb, nu e la fel de adresabila...

Sunt, insa, convinsa ca stii tu ceva, din zona ta de confort.
pai norma ca trebuie sa umbli si la cardul barbatului pt ca si el mananca si trebuie sa isi cumpere cele necesare,,bineainteles si pt femeie daca are pretentia ca femeia sa curete dupa el si sa ii faca mancare ..toate costa bani..daca vrei servitoare platesti
ingerasulluptator
Postat pe 29 Decembrie 2011 23:36
poftim?? imi cer scuze...ingerasul-jesus-cu-mielul in brate-...eu vorbeam de fericire, nu de menaj.
allinnas
Postat pe 29 Decembrie 2011 23:39
De la: allinnas, la data 2011-12-29 23:19:35quasaria, vivat simplitatea!
si ma simt dator cu un PS: ca sa nu se interpreteze, sa-i amintim si pe pervertitii purtatori de druguri la gat si ghiuluri, si sa-i lasam sa se dedice pitzipoancelor, sa cutreiere impreuna mallurile si sa se reproduca intru vesnica expansiune a producatorilor de "lux" alias oportunisti incasatori ai taxei pe snobism.
eu aleg sa ma inchin femeii simple si curate, ce respira aer si nu emite "fumuri", se recunoaste in nascatoarea propriului prunc, isi iubeste partenerul de viata ales si meritat si nu "intalnit",sau langa care a ramas din intamplare.
Stii daca esti femeie cinstita trebuie sa fii si batausa...Pt ca barbatii nu apreciaza omenia si bunul simt...Daca esti de omenie si ai bun simt este considerat fraier..Teoretic oamenilor le plac oamenii cinstiti numai ca nu stiu sa ii aprecieze pt ca au gandire de bestie negativa distructiva..ii cunosc eu pe oameni,,sunt mai rau ca animalele
ingerasulluptator
Postat pe 29 Decembrie 2011 23:39
De la: allinnas, la data 2011-12-29 23:39:26poftim?? imi cer scuze...ingerasul-jesus-cu-mielul in brate-...eu vorbeam de fericire, nu de menaj.
pai fericirea inseamna de toate sa stii sa faci de toate ca barbat....nu poti sta sa te pupi 24 ore,mai trebuie sa faci si de mancare cumparaturi,,curatenie,,,
ingerasulluptator
Postat pe 29 Decembrie 2011 23:41
auzi irino, esti cel mai bun exemplu de anestezie pe care as putea sa il dau....
quasaria
Postat pe 29 Decembrie 2011 23:43
Allinnas,

Am remarcat eleganta cu care ti-ai exprimat ideile.
Nu cred ca m-ai inteles corect. Nu asta discutam.

Cu cea care a initiat topicul nu am fost de acord inca de la inceput (daca derulezi, vei vedea).
Doar ca independent de convingerile mele, am o oarecare intelegere fata de fenomen, ca atare.

La asta m-am si referit cand am scris despre femeile mereu nefericite.
Pe care mi s-a parut ca le indici si tu.

(Si, apropo, nu ma regasesc deloc-deloc in categoria celor cu sponsori sau mecena. )
nathalie
Postat pe 29 Decembrie 2011 23:45
da, de toate faci in 24 de ore, in doi. dar nu ma gandeam la fericirea ce vine din gatit, curatenie, cumparaturi.
mai sus era vorba de sentiment. in acele activitati investesti cunostinte si timp. cu sentimentele e alta poveste.
allinnas
Postat pe 29 Decembrie 2011 23:45
De la: , la data 2011-12-29 13:43:21Salut fetelor! As vrea sa va spun pe scurt si povestea mea, simt ca sunt prinsa intr-o dilema si nu stiu ce sa fac...nu caut raspunsuri, solutii, stiu ca totul e in puterea mea ci doar un sfat sau o parere care poate sa ma faca sa vad altfel lucrurile...situatia mea e urmatoarea: am terminat o facultate in romania, am cunoscut un tip care locuia in spania dar venise in concediu in romania (nu genul capsunar), m-am indragostit si am venit in spania pentru o perioada de acomodare, sa vad daca mi-ar placea sa locuiesc aici...in scurt timp am ramas gravida si asa m-am trezit "prinsa" aici, langa el...am nascut, am un baietel de aproape 2 ani foarte reusit, problema este ca noi nu ne mai intelegem, pur si simplu exista intre noi o tensiune foarte mare si la fiecare discutie izbucnim...nu sunt fericita aici, nu imi place insa el isi iubeste atat de mult copilul, se joaca mereu cu el, e atent si foarte dragastos cu cel mic...cu mine insa e foarte rece si indiferent...ma simt pusa in situatia de a alege intre fericirea mea si cea a copilului meu, as vrea sa ma intorc in romania dar nu pot sa ii rapesc celul mic tatal, nu pot sa ii despart. Sotul meu este un om bun, corect, nu are vicii insa este foarte rece cu mine, nu comunicam mai deloc, ne-am distantat foarte mult...va intreb, cum vedeti voi situatia mea? va multumesc pentru raspunsuri
daca sotul tau este om corect eu zic sa tii de el....Eu de cand caut un barbat corect si nu gasesc ohhhhhhhhhhhhhhhhoooooooooooooo.pt ca majoritatea sunt excroci,,,ca sa nu zic aproape toti
ingerasulluptator
Postat pe 29 Decembrie 2011 23:47
De la: quasaria, la data 2011-12-29 23:43:46auzi irino, esti cel mai bun exemplu de anestezie pe care as putea sa il dau....
Stii daca esti femeie cinstita trebuie sa fii si batausa...Pt ca barbatii nu apreciaza omenia si bunul simt...Daca esti de omenie si ai bun simt este considerat fraier..Teoretic oamenilor le plac oamenii cinstiti numai ca nu stiu sa ii aprecieze pt ca au gandire de bestie negativa distructiva..ii cunosc eu pe oameni,,sunt mai rau ca animalele
ingerasulluptator
Postat pe 29 Decembrie 2011 23:50
nathalie, am evitat, nu ca n-am inteles, ca nu degeaba ii zice "comfort zone"...
sponsor nu sunt, dar mecena, ad literam, oricand!
allinnas
Postat pe 29 Decembrie 2011 23:53
De la: allinnas, la data 2011-12-29 23:45:23da, de toate faci in 24 de ore, in doi. dar nu ma gandeam la fericirea ce vine din gatit, curatenie, cumparaturi.
mai sus era vorba de sentiment. in acele activitati investesti cunostinte si timp. cu sentimentele e alta poveste.
pai tocmai de asta este vorba....Degeaba o pupi pe nevasta,,,daca nu o ajuti si faceti treburile casnice pe jumatate....Iubirea se demostreaza prin fapte nu prin vorbe..eu nu am nevoie de nici un smecher de barbat ca sa ma pupe si sa ma puna sa fac eu toata treaba,,,si el mai curata un cartof doi si mai sa zica si te iubesc,,,dar treaba sa o fac singura...ce mai iubire este asta...cuvinte goale fara sens.
te iubesc te pupa....ca sa te pacaleasca ca tu ca femeia sa faci treaburile casnice singurica..hahahha
ingerasulluptator
Postat pe 29 Decembrie 2011 23:53
hahaha ingerasule, incearca sa-l iubesti si sa-l pupi...si n-o sa mai ai treaba la bucatarie. va hraneste Doamne-Doamne pe amandoi!
allinnas
Postat pe 29 Decembrie 2011 23:57
De la: allinnas, la data 2011-12-29 23:57:54hahaha ingerasule, incearca sa-l iubesti si sa-l pupi...si n-o sa mai ai treaba la bucatarie. va hraneste Doamne-Doamne pe amandoi!
din cate stiu eu nu pica pere malaete in gura lui nataflete...
daca nu muncesti,nu mananci.....si cum barbatului nu prea ii place munca,,nu am chef sa muncesc cat doi si sa mai gandesc si pt barbat....pt ca barbatul daca nu face fapte bune,,,o sa aiba o gandire proasta rau...pt ca gandirea constructiva ti-o da Dumnezeu daca esti om corect,faci fapte bune,,,adica sfatuiesti oameni de bine,,,nu profiti de nimeni,,,etc....si cum barbatului ii plac numai smecrheriile o sa aiba o gandire de om prost,,,pt ca Dumnezeu nici macar inteligenta nu o da pe gratis daca nu muncesti..
asa ca mai bine lipsa barbat decat sa muncesc pt 2
ingerasulluptator
Postat pe 30 Decembrie 2011 00:04
De la: allinnas, la data 2011-12-29 23:57:54hahaha ingerasule, incearca sa-l iubesti si sa-l pupi...si n-o sa mai ai treaba la bucatarie. va hraneste Doamne-Doamne pe amandoi!
din cate stiu eu nu pica pere malaete in gura lui nataflete...
daca nu muncesti,nu mananci.....si cum barbatului nu prea ii place munca,,nu am chef sa muncesc cat doi si sa mai gandesc si pt barbat....pt ca barbatul daca nu face fapte bune,,,o sa aiba o gandire proasta rau...pt ca gandirea constructiva ti-o da Dumnezeu daca esti om corect,faci fapte bune,,,adica sfatuiesti oameni de bine,,,nu profiti de nimeni,,,etc....si cum barbatului ii plac numai smecrheriile o sa aiba o gandire de om prost,,,pt ca Dumnezeu nici macar inteligenta nu o da pe gratis daca nu muncesti..
asa ca mai bine lipsa barbat decat sa muncesc pt 2
ingerasulluptator
Postat pe 30 Decembrie 2011 00:04
din cate stiu eu, inteligenta e nativa, dar poate niste munci usoare in existenta intra-uterina ajuta....
oricum, te-ai gandit bine, scapi de munca si de barbat.
sa mai faci totusi putina gimnastica, impotriva atrofierii. bafta!
allinnas
Postat pe 30 Decembrie 2011 00:08
De la: allinnas, la data 2011-12-30 00:08:22din cate stiu eu, inteligenta e nativa, dar poate niste munci usoare in existenta intra-uterina ajuta....
oricum, te-ai gandit bine, scapi de munca si de barbat.
sa mai faci totusi putina gimnastica, impotriva atrofierii. bafta!
sunt neinteresante pt mine.....ma pastrez pt barbatul cinstit si smerit curat la suflet si care traieste dupa voia lui Dumnezeu si sa merite o fata curata ca mine....
daca il intalnesc in viata pe pamant vreau sa fiu curata pt el,,,daca nu o sa il intalnesc sigur o sa il intalnesc in cer ori intr-o alta viata
ingerasulluptator
Postat pe 30 Decembrie 2011 00:12
De la: allinnas, la data 2011-12-30 00:08:22
din cate stiu eu, inteligenta e nativa


Corect.

Ca sa fie si complet, as adauga ca sunt doua componente - una nativa si alta cultivata.
Ne nastem cu o capacitate intelectuala oarecare, pe care o putem dezvolta prin educare, depasind dozajul ereditar.
Altfel poate ramane branza buna in burduf de caine.
nathalie
Postat pe 30 Decembrie 2011 04:16
Corect. Capacitatea e nativa. Inteligenta inseamna capacitate plus informatii...
Degeaba ai datele daca n-ai capacitate de procesare...si degeaba poti procesa daca n-ai ce.

Da' sper ca nu despre inteligenta irinei discutam...
quasaria
Postat pe 30 Decembrie 2011 05:03
Dilema pentru mine ar suna cam asa:"fericirea mea, fericirea sotului meu sau fericirea copilului nostru"
Felul in care privesti lucrurile arata clar ca nu ai mintit cind ai spus:
" am venit in spania pentru o perioada de acomodare, sa vad daca mi-ar placea sa locuiesc aici..."

E drept ca mai adaogi tu...asa ca suna bine si "m-am indragostit" dar indragosteala asta nu se regaseste in nimic altceva din ce ai spus.

Nu inteleg de ce iti pasa atit de mult de copilul care nu a fost dorit si care e mai mult o povara decit o bucurie dupa cum bine spui :"in scurt timp am ramas gravida si asa m-am trezit "prinsa" aici, langa el..."

Deci din cele 3 necunoscute e clar ca tu o vei rezolva pe prima: "fericirea mea" care absolut sigur nu este linga sot si nici linga copil.
De fericirea lui nu-ti pasa din moment ce nu depui nici un efort sa-l faci fericit iar copilul....e o chestie de orgoliu personal sa-l iei cu tine si sa nu-l lasi linga cel ce il iubeste.
Ciresica
Postat pe 30 Decembrie 2011 05:22
sunt sigura ca, cea care a pus intrebarea, astepta "raspunsuri", mai ales depre inteligenta si capacitatea nativa.
Ana32
Postat pe 30 Decembrie 2011 09:16
Dragilor, imi vine sa va imbratisez...
Nu prea am intrat pe forum, din motive lesne de inteles
Citind insa acest topic, m-am bucurat nespus...o adevarata placere la lectura
Alinnas, nu stiu de unde ai iesit dar te potrivesti p-aci, cu fetele astea pe care le iubesc eu....

incepusem sa cred ca ....nu mai conteaza

Pana la urma, iata, personalitati distincte, opuse chiar, discutand intr-un mod extrem de placut despre un subiect serios si important

Ciresico, spusa din alt unghi, povestea e aceeasi...cam pe acolo ma gandeam si eu in ce priveste " relatia" asta, sau cum i-o fi zicand " fara nume"
din tot ceea ce a postat, razbate stricta ei nemultumire, ca a fost "prinsa" si nu mai vrea....ceea ce arata lipsa totala de maturiteta si responsabilitate. E clar ca omul de langa ea, a inteles unde se situeaza , si isi ia locul ca atare, cu diferenta ca el isi cunoaste responsabilitatile
dor72_
Postat pe 30 Decembrie 2011 11:09
*Da' sper ca nu despre inteligenta irinei discutam... *

Sa fiu rea, sa fiu diafana?...




nathalie
Postat pe 30 Decembrie 2011 11:24
*incepusem sa cred ca ....nu mai conteaza

Pana la urma, iata, personalitati distincte, opuse chiar, discutand intr-un mod extrem de placut despre un subiect serios si important *


Eu inca mai cred ca... nu mai conteaza (ce).

Dar discutia, de fapt tonul ei, asa cum a decurs pana acum, a cam contrazis ceea ce am remarcat de cand sunt pe garbo.

So,
Happy New Year!
nathalie
Postat pe 30 Decembrie 2011 11:37
Sunt unii oameni care se nasc cu calitati morale si inteligente decat ceilalti...Dar sunt ca niste diamante neslefuite...prin credinta smerenie iubire fata de Dumnezeu si de aproapele...prin traire dupa voia lui Dumnezeu....Dumnezeu iti slefuieste gandirea si caracterul,actiunile,stapanirea de sine,,totul face Dumnezeu,,,noi doar sa fim asculatori si supusi...
Si cand Dumnezeu iti slefuieste gandirea si caracterul devii un diamant foarte frumos care straluceste pretutindeni prin intelepciunea inteligenta
ingerasulluptator
Postat pe 30 Decembrie 2011 11:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rudele 2 De la: nathalie 6 Decembrie 2011 21:51
Despartire... 11 De la: fleurdelis 1 Septembrie 2010 16:48
Cum sa ma despart de el...numai pot... 45 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:13
Nu stiu pe care sa il aleg...Helpppppppp 84 De la: garbo271017 28 Februarie 2013 12:28
despartirea un hop peste care nu pot sa trec 55 De la: burghy 24 Aprilie 2010 11:14
Setari Cookie-uri