De ce credeti ca copiii intr-o familie copie gandirea tatalui,pt ca el seful intr-o familie datorita ca este mai puternic psihic decat femeia,chiar daca este un betivan si nu aduce bani casa dar vrea sa fie seful

irinooka, gata...
mai lasa si pe mUine, ca iti golesti desagii aia de intelepciune...:))))
eu_geminy
Postat pe 4 Ianuarie 2012 23:08
De la: ingerasulluptator, la data 2011-12-15 21:17:16pai unii barbati chiar sunt enervanti,ei considera ca este dreptul lor de a comanda si agasa femeia..mai ales dupa ce apar copiii si barbatul stie ca femeia are nevoie de sprijin material


"... are NEVOIE de sprijin material " ?
Sorry, ai consumat toata spiritualitatea de Craciun ? Dar cum ramane cu intelegerea,armonia, bucuria de a te trezii alaturi de acel enervant barbat de ieri ? Poate astazi are toane mai bune si-ti ofera din dragoste portofelul lui sa-ti poti rezolva " nevoile " ? E atunci mai bun ? Cat a mei crescut in ochii tai ?
anemonne
Postat pe 7 Ianuarie 2012 00:50
hahaha, anemone! se vede ca nu stii cui i te adresezi!

:)))
esme
Postat pe 7 Ianuarie 2012 00:53
pentru ca sunt copii lui, si deregula seamana cu el, eu una am adoptat gandirea mamei, deoarece seman mai mult cu ea.
Madlen2011
Postat pe 7 Ianuarie 2012 12:03
De la: ingerasulluptator, la data 2011-12-29 14:07:31asteapta ca femeia sa faca treburile casnice,,,,de parca ar avea vreo obligatie fata de barbat sa ii faca mancare,sa ii calce,sa ii spele..de parca barbatul nu ar avea 2 maini ca sa isi faca singur,,,


Eiiiiiiiiii, uite ca bancul te contrazice : "-Se vede c te-ai nsurat: ai hainele clcate impecabil! - Da, primul lucru pe care m-a nvat nevast-mea a fost s calc "
carco
Postat pe 7 Ianuarie 2012 18:36
Problematica acestei intrebari este vasta deoarece pune mai multe intrebari de odata .Prima ar fi de ce copie gindirea tatalui in momentul in care el se dovedeste a fi un lider. in primul rand specia umana ca si celelalte mai dezvoltate cresc prin imitarea gesturilor si reactiilor celor din jur, in speta, cei mai apropiati, parintii, asa invata sa mearga, sa vorbeasca sa se hraneasca, si sa interactioneze ,este o problema de supravetuire , a copia modul de interactionare a liderului pentru a -si satisface dorintele este natural si arata ca sint destepteti si au putut evalua in favoarea cui inclina puterea, de a obtine cel mai repede ce-si doresc si chiar au reusit sa-si insuseasca tehnicile , deci copii nu au nici o vina cand imita un comportament abuziv. Mai rau este ca un adult ,care probabil s-a dezvoltat in acelasi tip de mediu nu a reusit sa se maturizeze, intr-un alt fel spus sa iasa din salbaticie si sa traiasca in societate, dorinta de dominare trecand peste ratiune.
De ce avem sef in familie, societatea de la constituirea ei a simtit mereu nevoia de raportare la o autoritate care sa preia controlul, asa cum avem nevoie de justitie, stat . Nu suntem de acord cu toate actiunile lor dar ne raportam la ele. Familia si-a creeat un lider din barbat ,dar aceasta nu justifica un comportament abuziv, datoria de lider de familie este mult mai complexa si in primul rand de a asigura bunastarea , daca nu este cababil sa-si duca bine la capat sarcinile fiind in postura de a decadea din rolul de lider ,se va manifesta prin abuzuri de limbaj, alcool si altele., oricum manifestarile violente ale incapacitatii sale vor afecta familia deorece un comportament primitiv este cel mai usor de imitat pentru copii. Dar un tata fara familie nu este seful nimanui, iar copii ar trebui sa invete si acest lucru, in copilarie nu alegem ce invatam si ce nu , primim ce ni se ofera, depinde de noi ce vad copii in familie si ar putea sa vada dragostea si compasiunea chiar fata de tatal lor indiferent cum este, Iertarea, dragostea, compasiunea sunt lectiile cele mai importante ale copilariei, starea de incrancenare de lupta le va vicia viata
carmen46
Postat pe 8 Ianuarie 2012 10:23
Mai eu nu stiu ce fel de casnicii au ceilalti de pe forum.. dar nici nu ma intereseaza cat de roz sau mov e viata lor.. :) Eu va zic doar ca sunt copil..
Si.. cum ziceai ingeras.. au doua maini.. pot sa faca si singuri multe din treburile casei.. tu zici ca a ajuns femeia la picioarele barbatului..
Uite un caz mai frumos.. a ajuns COPILUL la picioarele tatalui
Ma refer la cazul meu.. unde mama nu are timp de treburile zilnice pt ca are de intretinut 2 copii :| iar tatal meu (vitreg) .. s-a angajat de curand.. si tot are impresia ca daca stau majoritatea timpului acasa .. este cazul ca eu sa fac absolut tot ce este necesar in casa.. :) pt ca el se deranjeaza mult prea tare ca sa isi spele farfuria.. sau sa isi duca sosetele murdare in baie.. sau sa curete 2 cartofi pentru mancare.. ;) in schimb il deranjeaza cand vorbesc la telefon pentru ca el 'este obosit' .. :)
Si nu ma deranjeaza sa fac nimic din toate astea.. pentru ca o inteleg si pe mama.. programul initial era de la 7 la ora 16.. ea sta la munca de la 6 jumate la ora 20-21.. si cand ajunge acasa numai de spalat vase nu ii arde.. Cum ziceam.. nu ma deranjeaza.. dar.. totusi.. putin sprijin ar fi frumos nu credeti? sau macar multumesc? ar fi ok.. nu cer mai mult.. in schimbul unui 'merci' amarat.. eu primesc numai urlete si tipete :|
Si apoi altii se gandesc ca oare de ce doamne iarta-ma nu le mai sta copiilor gandul la scoala nu? ca ce? la varsta asta ei trebuie sa pupe cartea.. sa doarma cu ea sub perna.. nu?

garbo242825
Postat pe 10 Ianuarie 2012 21:29
De la: carco, la data 2012-01-07 18:36:39
De la: ingerasulluptator, la data 2011-12-29 14:07:31asteapta ca femeia sa faca treburile casnice,,,,de parca ar avea vreo obligatie fata de barbat sa ii faca mancare,sa ii calce,sa ii spele..de parca barbatul nu ar avea 2 maini ca sa isi faca singur,,,


Eiiiiiiiiii, uite ca bancul te contrazice : "-Se vede c te-ai nsurat: ai hainele clcate impecabil! - Da, primul lucru pe care m-a nvat nevast-mea a fost s calc "
pai eu o sa am alte griji pe cap,in loc sa incep sa ii practic lectii de educatie la barbat...Sunt atatea carti,de unde barbatul se poate informa,,pt ca nici pe mine barbatii nu ma invata nimica,,cu toate ca ar stii multe dar sunt prea lenesi sa le puna in practic,,si le lasa pe femei sa se gandeasca la responsabilitati si ei barbatii se gandesc doar la interesele proprii
ingerasulluptator
Postat pe 11 Ianuarie 2012 20:54
sa ma apuc eu sa il invat sa calce,,sa imi bat eu capul,de parca pe mine barbatii ma ajuta cu ceva...eu nu il il invat sa calce,ci pur si simplu nu i le calc,si nu i le spal pt ca eu nu sunt menajera...daca nu si le calca si nu si le spala sa se imbrace cu ele imputite si necalcate...
ingerasulluptator
Postat pe 11 Ianuarie 2012 20:57
citesc mesajele voastre si cea care nu are barbat are dreptate barbatii sunt niste draci fara coarne este o expresie f buna .Si eu sunt casatorita si am avut o familie fericita asa am crezut eu, ne-am cas din dragoste ,ne-am iubit am facut un copil si ne-am realizat si pe plan material ,dar cum totii barbatii inseala a inselat si el ca sa nu iasa din tipar . dar m-a inselat cu cea mai josnica femeie din lumea asta,indiferent cat ar fi o familie de fericita daca nu sunt aproape de dumnezeu nu au intelegere si respect ca la un moment dat dragostea aceea de la inceput din cauza responsabilitatilor si grijilor se pierde incet dar ramane respectul si intelegerea
garbo258422
Postat pe 14 Ianuarie 2012 09:06
ai punctat perfect. pierderea respectului este esentiala, in devenirea/destramarea cuplului
dor72_
Postat pe 14 Ianuarie 2012 12:44
Ramane respectul si intelegerea...
Cam putin in opinia mea. Daca nu e si dragoste , nu prea mai e nimic. Respect si intelegere avem si fata de vecinii de palier de exemplu...
SAL
Postat pe 14 Ianuarie 2012 13:11
sal, nu fi carcotas. ma refeream la respectul acela pe care ti-l "impune" iubirea.
Doamne, ca ma mai obligi la... addendum
dor72_
Postat pe 14 Ianuarie 2012 20:56
422, da' de unde stii tu ca te-a inselat cu "cea mai josnica" femeie?
de el nu zici cat de josnic a fost?
michelle_
Postat pe 14 Ianuarie 2012 21:17

Manca-ti-as gramatica ta, cu cine ai facut nenico romana, cu femeia de serviciu? Si femeile de serviciu vorbesc mai corect, nu am citit nimic si nici nu voi citi, mi-a ajuns titlul. De mult n-am mai vazut/auzit asemenea exprimare. Datorita ca este?!?!? Doamne mare-ti mai e gradina! Pune-n pl m mana pe carte si lasa problemele astea existentiale ca-s mult peste nivelul tau. De-as fi atat de inculta mi-as dori din suflet copilul meu sa copieZe(!!!) gandirea tatalui...desi unul cu un nivel superior (net superior) nu si-ar lua asa ceva! Mi-as tine gura si perlele pt mn in timp ce as calca (si la gatit iti trebuie ceva minte, asa ca nu intra in discutie) Incredibil!
BabyAnne
Postat pe 15 Ianuarie 2012 03:47
BabyAnne, ai auzit de regionalisme?
Si, scuza-ma, pentru asa un excelent vorbitor de limba romana, cum te proclami, e normal sa folosesti acel limbaj suburban de messenger? Ma refer strict la expresia aceea pe care o folosesti atat de nonsalant. Totusi esti femeie, nu crezi ca limba romana e mai bogata de atat?
Intreb si eu
Daca crezi ca nu e suficient de "romaneste", voi reveni si cu diacritice
Si inca ceva, daca tot suntem la subiect:ce inseamna "nenico"?
dor72_
Postat pe 15 Ianuarie 2012 14:31
Pai hai sa vedem:
1) regionalism = cuvant folosit in unele regiuni --> Cum ar fi in titlul acesta aberant....CARE? eu nu il vad
2) Manca-ti-as = este argou; la fel ca si nenico, vocativul de la nenica (de la nene) - se gaseste in cartea aia mare si groasa ceva cu D parca
3) M-am proclamat eu ceva/cumva?? Se pare ca nici cu intelegearea textelor nu stai prea bine, nici nu persoanele 1 2 si 3 si pe viitor daca taci s-ar putea sa nu ti se observe nici tie capacitatile.

De ce le-am folosit, poate fi lesne de inteles, pentru cine are capacitatile necesare desigur.

BabyAnne
Postat pe 15 Ianuarie 2012 15:30
haida, de!
alanna
Postat pe 15 Ianuarie 2012 15:37
De la: garbo258422, la data 2012-01-14 09:06:27citesc mesajele voastre si cea care nu are barbat are dreptate barbatii sunt niste draci fara coarne este o expresie f buna .Si eu sunt casatorita si am avut o familie fericita asa am crezut eu, ne-am cas din dragoste ,ne-am iubit am facut un copil si ne-am realizat si pe plan material ,dar cum totii barbatii inseala a inselat si el ca sa nu iasa din tipar . dar m-a inselat cu cea mai josnica femeie din lumea asta,indiferent cat ar fi o familie de fericita daca nu sunt aproape de dumnezeu nu au intelegere si respect ca la un moment dat dragostea aceea de la inceput din cauza responsabilitatilor si grijilor se pierde incet dar ramane respectul si intelegerea
Dar ca femeia sa poata respecta barbatul,barbatul trebuie sa fie responsabiil si serios.
Dar barbatii nu sunt seriosi si nicidecul responsabili..
Ei incearca la femei sqa se culce cu ele,,apoi sa munceasca numai ea,,apoi cu banii..Si cum femeia este naiva...fac barbatii ce vor cu ele
ingerasulluptator
Postat pe 16 Ianuarie 2012 21:19
"Si cum femeia este naiva...fac barbatii ce vor cu ele"

al doilea echivoc, irinuca...
alanna
Postat pe 16 Ianuarie 2012 23:06
De la: alanna, la data 2012-01-16 23:06:45"Si cum femeia este naiva...fac barbatii ce vor cu ele"

al doilea echivoc, irinuca...
femeile se iau dupa invataturile rele ale barbatilor....barbatii se iau dupa invataturile rele alor altor oameni....se doboara unii pe altii,,,oamenii sunt distrugatori sub un mod inconstient,saraci cu duhul se numesc
ingerasulluptator
Postat pe 16 Ianuarie 2012 23:31
De la: alanna, la data 2012-01-16 23:06:45"Si cum femeia este naiva...fac barbatii ce vor cu ele"

al doilea echivoc, irinuca...
femeile se iau dupa invataturile rele ale barbatilor....barbatii se iau dupa invataturile rele alor altor oameni....se doboara unii pe altii,,,oamenii sunt distrugatori sub un mod inconstient,saraci cu duhul se numesc
ingerasulluptator
Postat pe 16 Ianuarie 2012 23:31
na-ti-o franta ca ti-am dres-o!

aveai si tu ceva de zis si nu stiai pe cine sa citezi!
sau pe care topic sa mai scrii
alanna
Postat pe 16 Ianuarie 2012 23:36
irino, da` `peste un mod inconstient` pot fi distrugatori?
:))
esme
Postat pe 16 Ianuarie 2012 23:49
ma duce cu gandul la crucisatorul Potemkin
o fi de la visichi
alanna
Postat pe 16 Ianuarie 2012 23:53
Draga ingeras luptator, asa te crezi tu , la datele personale scrie ca ai 71 de ani , pai mamaie, la varsta asta ar trebui sa nu mai gandesti atat de profund ca inima si creierul nu mai functioneaza la cote maxime. Parerea mea este ca daca tot esti atat de credincioasa pe cat vrei sa arati, mergi mai des la biserica si lasa subiectele astea stufoase ca nu ti se potrivesc. Mai esti si capricorn...vai mie!
garbo245363
Postat pe 19 Ianuarie 2012 09:02
De la: garbo245363, la data 2012-01-19 09:02:07Draga ingeras luptator, asa te crezi tu , la datele personale scrie ca ai 71 de ani , pai mamaie, la varsta asta ar trebui sa nu mai gandesti atat de profund ca inima si creierul nu mai functioneaza la cote maxime. Parerea mea este ca daca tot esti atat de credincioasa pe cat vrei sa arati, mergi mai des la biserica si lasa subiectele astea stufoase ca nu ti se potrivesc. Mai esti si capricorn...vai mie!

scuze dar eu sunt o babuta evoluata...
ingerasulluptator
Postat pe 19 Ianuarie 2012 13:24
de aceea nici nu ma casatoresc pt ca stiu ca nu sunt capabila sa suport un singur barbat toata viata....
pt ca eu nu il las sa ma faca sa sufar,,,,ci ori il fac sa sufere si el ori imi caut alt barbat,,,,si cand ala devine mitocan imi caut altul si tot asa....
dar eu cred ca este foarte greu pt mine sa suport un singur barbat toata viata langa mine..
pt ca pe mine un barbat care ma jigneste sau ma ranit,,,pt el inima mea este inchisa intodeauna....si nu mai vreau sa am de-a face cu el
si apoi ce credinta este asta sa tot schimbi barbatii,,dar nici sa stau cu un barbat sa suferi pt ca nu te intelege pt ca are alte convigeri diferite de ale mele.....,
si apoi barbati cu convigerile mele sunt rari,,pt ca sunt lenesi
ingerasulluptator
Postat pe 19 Ianuarie 2012 15:01
De la: ingerasulluptator, la data 2012-01-19 15:01:40de aceea nici nu ma casatoresc pt ca stiu ca nu sunt capabila sa suport un singur barbat toata viata....
pt ca eu nu il las sa ma faca sa sufari


irino, tu n-ai sa te casatoresti, nu din cauza cotcodacelilor care-ti traverseaza brazda neinsamantata cu neuroni on and on, ci pur si simplu pt ca scrie autism pe tine.
ma intreb daca te uiti, pnm, in oglinda cand iti vine sa trancanesti!
esme
Postat pe 19 Ianuarie 2012 15:42
De la: BabyAnne, la data 2012-01-15 15:30:58Pai hai sa vedem:
1) regionalism = cuvant folosit in unele regiuni --> Cum ar fi in titlul acesta aberant....CARE? eu nu il vad
2) Manca-ti-as = este argou; la fel ca si nenico, vocativul de la nenica (de la nene) - se gaseste in cartea aia mare si groasa ceva cu D parca
3) M-am proclamat eu ceva/cumva?? Se pare ca nici cu intelegearea textelor nu stai prea bine, nici nu persoanele 1 2 si 3 si pe viitor daca taci s-ar putea sa nu ti se observe nici tie capacitatile.

De ce le-am folosit, poate fi lesne de inteles, pentru cine are capacitatile necesare desigur.


babyanne, esti ridicola, sa nu spun altceva.
Daca tu habar nu ai de un regionalism ( sau despre zona in care el este uzual), nu contrazice fara sa argumentezi ceea ce sustii. Zi ca nu stii si pace, nu e capatul lumii.

Mai cugeta ( desi imi pare imposibil) atunci cand dai explicatii. Mai invata si tu genurile gramaticale , mai invata ce e acela un substantiv mobil ( sau cum mama zmeului s-o numi ), asta apropo de "vocativul" tau, vai mama lui de vocativ
Si cartea aia mare, "cu D" , consult-o, apoi vino si ne explica cine a pus coada la pruna, bine?
Daca doresti completari/explicatii suplimentare, atuci iti voi explica pe larg. Pana atunci, nu imi permit sa iti subestimez capacitatile.
Si inca ceva: sau poate e mai corect asa cum te-ai exprimat...lasa...asa o fi
dor72_
Postat pe 19 Ianuarie 2012 16:05

Recomandari

Setari Cookie-uri