Imi este greu...

Poate fi.
Dar din ce-am citit eu pe-aici, tre sa o lase pe ea sa conduca.

Deci... sofer-sofer, dar cu papucul ce te faci?
nathalie
Postat pe 1 Decembrie 2011 13:42
pai cand nu mai corespunde, i se preda pe baza de proces verbal.
cu sau fara un praz verde, la pachet.
ca sa aiba ce crantzani dupa aia...:D
:=))
eu_geminy
Postat pe 1 Decembrie 2011 13:45
Ma gandeam, mai curand, la papuc - simbol al matriarhatului, pozitia dominanta (nu dominatoare )a femeii, si alea-alea...

Iti dai seama cum ar fi?
Pe bordul masinii nu ar mai exista indicatorul de viteza, ci repere gen *slowly*, *oooh* , *omg*.
nathalie
Postat pe 1 Decembrie 2011 13:58
cu sageti, neoane si stelute colorate, Nat...:))))
eu_geminy
Postat pe 1 Decembrie 2011 16:35
De la: nathalie, la data 2011-12-01 13:42:14Poate fi.
Dar din ce-am citit eu pe-aici, tre sa o lase pe ea sa conduca.

Deci... sofer-sofer, dar cu papucul ce te faci?


lasi papucul si iei Duster...ca se poarta
dor72_
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:12


Si o pereche nou-nouta de ochelarii contra scamelor...
Dor, mi-a placut reteta ta!
nathalie
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:24
De la: eu_geminy, la data 2011-12-01 16:35:40cu sageti, neoane si stelute colorate, Nat...:))))


:)

Parca ai descrie centrul Bucurestiului inaintea Craciunului...
nathalie
Postat pe 1 Decembrie 2011 18:32
De la: metetika, la data 2011-11-27 20:56:12Nu stiu ce sa fac...as vrea sa ma despart de prietenul meu...(avem 2 ani jumatate) si am ajuns la statiul de a ne muta impreuna..numai ca nu merge deloc relatia....... ...si sincera sa fiu imi este frica si de reactia lui...:(


gandeste-te ca daca tie ti se pare ca relatia nu merge, atunci si el vede la fel. Rareori se intampla ca unul sa fie nemultumit iar celalalt complet orb. Acuma depinde care e mai apasat sufleteste, acela va spune primul lucrurilor pe nume si va intrerupe legatura.
Dolce_vita
Postat pe 3 Decembrie 2011 06:38
Din ce ai scris, eu am inteles ca iubitul tau nu este la facultate. Nu ne-ai spus daca a fost (si a terminat) sau a fost nevoit sa mearga la munca, sa castige bani ...pentru sine sau pentru voi amandoi.

Probabil ca prietenii tai (fete si baieti) sunt de asemeni la facultate si iubitul tau nu se simte in largul su sau, atunci cand voi aveti subiecte comune, el se simte putin exclus din cercul vostru.

Poate ca nu ti-a spus pana acum pentru ca nu constientizeaza motivul pentru care se simte stingher cand sunteti cu grupul tau de amici. Te sfatuiesc sa nu-l intrebi direct pentru ca sa nu-l ranesti, dar incearca sa-ti analizezi atitudinea fata de el: uneori oamenii au un comportament care reverbereaza in cei din jur intr-un mod nebanuit.

Un cuvant este pentru celalalt ca o pietricica aruncata intr-un lac, genereaza unde si reverberatii, de care de multe ori nici nu ne dam seama.

Daca te-ai manifestat incantata de istetimea colegilor tai sau le-ai admirat (de fata cu iubitul tau) capacitatea de a dezbate un subiect (de ex.) el poate ca a dedus ca este o remarca indirecta referitoare la el si in defavoarea sa.
Daca insa este mai matur (sau mai maturizat prin diverse experiente existentiale (inclusiv munca) este posibil sa nu gaseasca amuzante situatiile/lucrurile pe care tu si colegii tai le considerati fun.

Cineva spunea ca el ar putea fi posesiv. Poate ca are dreptate persoana de pe forum. Insa eu ma gandesc ca de fapt el considera relatia voastra ca o relatie stabila, gen casatorie (si asta l-a facut sa te urmeze in localitatea in care esti). Comportamentul sau te face sa te simti ca atare, dar tie, probabil, ti-e teama de o astfel de relatie si simti ca trebuie sa-l parasesti (sa te salvezi).

Poate ca nu era chiar fara motiv, cu ceva timp in urma, obiceiul ca fetele sa fie sa fie virgine cand imbracau rochia de mireasa: sa nu intre in panica de cate le asteapta ca sotii si mame.

Sau poate ca ma insel si de fapt era doar pentru ca sa aiba copii si aceia sa fie sanatosi: a schimba partenerul ( la doi-trei ani sau chiar mai rar), implica riscul de a primi tot ce au capatat aceia de pe la prietenele cu care au convietuit mai inainte : Klebsiella care produce infectii urinare, inclusiv abcese renale, chlamydiae care in majoritatea cazurilor produce sterilitate atat la femei cat si la barbati.

(Chez les femmes, les chlamydioses ont t relies à des infertilits tubaires (affectant les trompes de Fallope), confirmant ce que l'on savait djà. Plus tonnant, la prsence de ces anticorps chez les hommes rduit d'un tiers leurs chances d'être père.[...] Un autre mcanisme spcifiquement masculin serait donc à l'oeuvre : diminution de la motilit du sperme, prsence d'infection concurrente ou non dtecte.
A la lumière de ces rsultats, les auteurs prnent un dpistage des chlamydiae chez les deux partenaires consultant pour infertilit.. http://www.doctissimo.fr/html/dossiers/mst/sa_7717_chlamydiae_infertilite_hommes.htm)

Cand suntem mai tineri, unora poate sa ni se para ca este ok sa nu ai copii, dar in timp, oamenii simt ca pot sa-si prelungeasca existenta prin copii, nepoti si chiar stranepoti. Desigur ca existam atata timp cat cineva isi aminteste de noi -un eventual motiv ca sa lasam amintiri placute cunoscutilor si necunoscutilor. Insa copii si nepotii se pare ca ne ofera mult mai multa siguranta...

Scuza-ma ca m-am indepartat de la ce te framanta pe tine.
Bref, daca nu vrei sa-l parasesti pentru ca exista un alt tip care te intereseaza, faceti fiecare o lista cu doua rubrici: I-ce-mi place mie, II- ce cred ca i-ar place persoanei iubite, in toate domeniile unei vieti comune (mancare, relatii sociale, divertisment, locuri de vizitat - in viitorul apropiat sau mai tarziu, culori, muzica, activitati de interior si de exterior, carti citite sau dorite, etc).
Dupa cateva zile revedeti ce ati scris, daca este cazul mai adaugati ceea ce ati omis si schimbati listele intre voi. Nu va grabiti sa cititi tot dintr-o suflare. Propuneti-va sa cititi cam la trei zile cate 2-3 puncte din lista. Lasati-va timp fiecare sa vedeti daca intr-adevar ce-i place persoanei iubite va atrage.

Cand veti sfarsi amandoi, daca mai considerati ca aveti puncte comune care va vor da bucuria de a fi unul alaturi de celalalt, de a comunica unul cu celalat, scrieti si ce nu v-ar place ca celalalt sa faca sau sa va faca (gesturi, atitudini, comentarii...) Daca exista puncte ireconciliabile, renuntati a mai fi impreuna. Probabil ca fiecare simte ca exista o alta persoana care-i este harazita si atunci ingerasul ii spune sa nu faca concesii, pentru ca are alt drum de urmat in aceasta existenta.


roflorea
Postat pe 3 Decembrie 2011 07:11
good morning , metetika , si o domineata super placuta , .Atat voiam sa-ti spun ; daca acum iti ieste frica de reactia iubitului , cum ai sa te descurci cand o sa te invite la dans altcineva , si so lipi de tine , ma rog , ca la dans , sa vezi atunci reactie , Banuiec ca e si gelos , si daca ai de facut o scoala , nu sta pe ganduri , Trimite-l la masa sa=l intarce , si sa invete bunele maniere , Veziti fato de cariera ta , Iubirea tine max , 4 ani , apoi urmeaza atasamentul , increderea si altele , Cand iubesti , nu gandesti cum trebuie , faci lucruri peste puterile tale , chiar imprudente , si nu e vina ta , Daca totusi ai apucat sa deschizi macar un ochi , fa-ti viitorul , altfel te vad peste un an tot pe aici , divortata , batuta crunt , cu un copil , fara viitor , fara scoala , Iubirea vesnika tine max. 4 ani , nu uita , Pupik din Galati ,
garbo207498
Postat pe 3 Decembrie 2011 08:02
e clar ca tu nu il mai iubesti...ce invoci tu nu sunt de fapt motive sa te desparti, dar a trebuit sa gasesti si tu cateva. deci, nu iti pot spune sa incerci ceva sa iti salvezi relatia...pt ca de fapt nu mai vrei sa fie salvata. esti tanara si gata...ti-a trecut. e ok, ar trebui sa ii spui cat mai repede, nu are rost sa va complaceti amandoi intr-o relatie in care nu mai exista iubire. bafta
MARILENA_25
Postat pe 3 Decembrie 2011 08:12
Cea mai buna solutie este sa`i spui ce te deranjeaza...degeaba iti dam noi sfaturi...dupa cum stii....e usor sa dai sfaturi altora cand nu tii nici tu cont d ele :) ...numai prin comunicare se poat rezolva situatia...fie in bine , fie in rau :) ...bafta
Aleksutza
Postat pe 3 Decembrie 2011 10:15
De la: nathalie, la data 2011-12-01 18:32:43
De la: eu_geminy, la data 2011-12-01 16:35:40cu sageti, neoane si stelute colorate, Nat...:))))


:)

Parca ai descrie centrul Bucurestiului inaintea Craciunului...


sau Calea Victoriei, atunci cand te inghesuie masinile cu stopuri incandescente de-ti ard ochii si esti pe fuga mare...:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2011 10:55
De la: metetika, la data 2011-11-27 20:56:12Nu stiu ce sa fac...as vrea sa ma despart de prietenul meu...(


Altul la rand! Ii faci shi lui un bine , nu numai tzie
carco
Postat pe 3 Decembrie 2011 11:49
:)))

PS: carco.... esti la inviorare?....:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2011 11:55
Ge,

... sau Calea Victoriei, daca vrei...

Desi sagetile si stelutele colorate apar si-n tablouri mai putin rutiere...
Parerea mea...
nathalie
Postat pe 3 Decembrie 2011 11:57
De la: carco, la data 2011-12-03 11:49:49
De la: metetika, la data 2011-11-27 20:56:12Nu stiu ce sa fac...as vrea sa ma despart de prietenul meu...(


Altul la rand! Ii faci shi lui un bine , nu numai tzie



Carco,

Pe unde tot dispari?
nathalie
Postat pe 3 Decembrie 2011 11:59
Nu vreaeu sa te supar da cred k cea mai bunna decizie ar fi sai spui direct k relatia voastra in asa mod nu are viitor si k daca inainte il iubeai ku toata fintza lucrurile care se petrec akum teau facut sati schimbi sentimentele fatza de el radikal si k mai bn ar fi sa va despartiti...................................cel putin eu cred k daca akum e asa dar ce viitor te asteapta :(...............in orice caz iti urez multa bafta fa o alegere buna sati fie tie bine iti urez bafta
garbro3
Postat pe 3 Decembrie 2011 12:10
De la: nathalie, la data 2011-12-03 11:57:35Ge,

... sau Calea Victoriei, daca vrei...

Desi sagetile si stelutele colorate apar si-n tablouri mai putin rutiere...
Parerea mea...


da, de exemplu stele verzi in mansarda mea... riscul meseriei...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2011 12:13
daca nu e sociabil si nu-ti mai place de ce ai acceptat sa te muti cu el?
eu cred ca mai e ceva , de vrei tu sa scapi de el.
demetra
Postat pe 3 Decembrie 2011 12:30
Ciao.

Din intamplare, am intrat sa citesc.... Parerea mea e ca, tu trebuie sa fi decenta si umana, mereu. Dar asta nu inseamna sa te sacrifici, sa te autodistrugi pt. bla, bla, bla. Fa ce-ti dicteaza creierul si inima, ok?
Tu esti singura cae-tii purta de grija cel mai bine: tu stii ce-ti doresti, ce ai dori, ce simti, ok?
Ca tie frica de reactia lui? Iubita mea... eu regret amarnic ca m-am lasat manipulata vreo 5 ani de reactia lui si am inghitit o gramada ca la mine erau interese financiare. Daca eram mai curajoasa si ma rupeam mai repede, acum aveam un sac de bani.
Hai draga mea... Curaj, fa ce simti si inainte cu tupeu. Si ce D-zeu: ai doar de ani.

Pusi si BAFTA MULTA, da?
Niccoolle
Postat pe 3 Decembrie 2011 12:42
cu interesele alea financiare suna nitzel cam ciudat.... in rest, pare a fi OK...:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2011 12:47
... vai de capul tau !!!
garbo016599
Postat pe 3 Decembrie 2011 14:00
Pfff...imi cer scuze ca nu am mai intrat dar am avut cateva probleme cu internetul...Am stat si m am gandit in continoare la viata mea...si la viitorul meu...si am realizat ca...voi aveti dreptate...sunt tanara si trebui sa ma gandesc mai mult la MINE decat la el...


Vreau sa va multumesc tuturor pentru sfaturile voastre...m au facut sa deschid ochii si...sa mi dau seama cu adevarat ce vreau de fapt...Va multumesc inca odata pt sprijin...
metetika
Postat pe 3 Decembrie 2011 15:54
De la: metetika, la data 2011-11-27 20:56:12Nu stiu ce sa fac...as vrea sa ma despart de prietenul meu...(avem 2 ani jumatate) si am ajuns la statiul de a ne muta impreuna..numai ca nu merge deloc relatia...eu am 21 de ani...sunt la facultate..in alt orash si .....ma simt de parca ash avea sot si copii...nu pot iesi nicaieri fara el...iar daca ii propun sa iesim.....nu vrea...(nu este deloc sociabil)...imi este greu sa i spun ca nu mai vreau sa fiu impreuna cu el...pentru ca...imi vine de fiecare data in minte..( totushi baiatu asta a lasat familie prieteni servici pentru mine) ...si sincera sa fiu imi este frica si de reactia lui...:(


1. Ce studii are prietenul tau? Daca nu a trecut prin viata de student nu te va intelege, iar mai tarziu tu vei fi intelectuala si el "plebea" si va dori sa fie cocos iar tie nu o sa-ti convina.
2. Daca e mai matur , chiar daca a trecut prin facultate , fiind amai in varsta nu este in largului lui printre colegii tai care sunt de varsta ta.
3. Cand cereti sfaturi invatati-va sa spuneti in clar daca doriti sfaturi
adeline
Postat pe 3 Decembrie 2011 16:12
depinde ce simti pentru el.cel mai bine ar fi sa discutati sa ii spui ce iti convine si ce nu.daca nu exista comunicare nu are cum sa mearga aceasta relatie.
norkis_dra
Postat pe 3 Decembrie 2011 17:07
draga mea esti intre ciocan si nicoveala cum s-ar spune in primul rand esti prea tanara sa iei viata in serios acuma iti este timpu sa te distrezi sa te bucurii de studentie, in al doilea rand nu e bine sa dai gara la un om care a lasat pt tine familie ,servici ,prieteni din aceste doua lucru poti sa alegi pe cel bun , sa il iubesti mai mult decat el pe tine si ramai alaturi de el :viata in care sa continui sa il inveti ca e bine sa iesiti in oras sau alte lucruri care ai vrea sa le faci dar totul depinde de caracteru lui si ma gandesc ca iti este frica sa ii spui ce vrei de la viata, inseamna ca este un om violent, posesiv ,egois,t care nu se gandeste si la tine cand sunteti doi conteaza parerea a doua persoane cand esti singura conteaza parerea ta dar dc gresesc si nu este asa cum am presupus si este un om bun intelegator ar fi frumos din partea ta sa fii alaturi de el ca nu te mai are numai pe tine,insa daca nu lucreaza nu il poti intretine tu!
dupa parerea mea un barbat tr sa fie barbat sa aibe loc de munca si sa te tina pe palme: nu tu pe el,imagineazati ca te mariti cu el o sa iti cumperi o casa, iti fc rate la o banca pe a cui spinare o sa le fc pe a ta iar barbatu va sta ca nu isi gaseste un loc de munca asa cum vrea el sau ca nu ii place lucru :a ta responsabililtate va fi ! ca sfat sincer eu dc asi fi in locul tau mi-asi trai viata si sa profit de tinerete ca peste cativa ani cand vei fi legata de un barbat cu casa, masa, copii ,vei regreta iar dc el te iubeste cu adevarat si si-a lasat fam pt tine inseamna ca poate sa se distreze si cu tine!te pup si bafta
brandusab
Postat pe 3 Decembrie 2011 17:22
Aproape ca nu am inteles nimic din acest mesaj... Este total incoerent... Daca doriti sa dati un sfat, asigurati-va ca acea persoana il si intelege. Inavatati limba romana fratilor, inainte sa va afisati "talentul" de a scrie...
garbo205047
Postat pe 3 Decembrie 2011 17:23
brandusa,

nicovEala ca nicovEala...
da'ciocanu... chiar conteaza.:P

avea Murphy o vorba:

"nu fortati. folositi un ciocan mai mare"...

cat mai mare...:P
:=))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2011 17:27
Da el stie ca nu stii sa te exprimi si sa scrii?
Probabil ca nu sau poate ca e la fel ca si tine - analfabet!
garbo205047
Postat pe 3 Decembrie 2011 17:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sa raman sau nu? 9 De la: gabyvaly 6 Decembrie 2010 13:14
el berbec eu taur 5 De la: mia79x 1 Iulie 2009 12:04
Nu este o poveste, este un caz real, ce depaseste limita imaginatiei... 58 De la: garbo_8644 10 Decembrie 2013 17:38
AM DIVORTAT INSA NU-MI GASESC LINISTEA 1692 De la: delaviataadunate 22 Septembrie 2019 05:04
Indaratul unui divort 0 De la: 22 Iunie 2009 12:09
Setari Cookie-uri