Prietenii adecvate sau neadecvate!

Stau si ma intreb ce fel de relatii de prietenie ar trebui sa avem in ziua de azi.Si nu numai in ziua de azi..asa in general ..functie de statutul social,economic,etc....pentru ca stand si uitandu/ma in jurul meu..de/a lungul timpului am observat relatii de prietenie destul de neadecvate...adica dupa mintea mea un anume X n/ar trebui sa fie prieten cu un anume Y..ii dauneaza unuia dintre ei...sau amandurora..cine stie!
Stiu ca sa incerc sa deschid un asemenea subiect e ca si cand as umbla cu TNT-ul ..nu canalul tv. tnt..trinitrotoluenu...zic asha pentru ca unele persoane..sunt genul care si/ar da si sufletul din ei pentru prieteni...si o mai si afirma..si sa ii spui unui om de genul asta ca prietenii nu sunt intotdeauna chiar foarte benefici e ca si cand ti/ai da foc la valiza singur..
Nu indraznesc sa fac afirmatia ca trebuie traita viatza fara prieteni...desi se poate foarte bine sa traiesti bine/mersi si sa n/ai nici un prieten...n/ai ce pierde...dar..cred eu ca tre sa selectam permanent..si sa reconsideram relatiile de prietenie pe care le avem in viatza asta la un moment dat...
Stiu ca subiectul..e cel putin teoretic..unul interminabil..pe care se poate discuta la infinit..mai ales de catre cei care apara acest concept al prieteniei...eu tre sa recunosc ca nu sunt o aparatoare a acestui concept de prietenie..pentru ca la mine prietenii cei mai buni sunt conform zicalei SACUL CU MALAI si TRAISTA CU BANI.
garbo055472
Postat pe 9 Noiembrie 2009 18:01
472...

adecvat sau nu, eu stiu una si buna.. sau mai multe si bune, nu neaparat in ordinea asta...

spune-mi cu cine umbli ca sa-ti spun cine esti...
cine se-aseamana se-aduna...
a tunat si i-a adunat...
camasa-i mai aproape de trup decat haina...
frate, frate, da' baranza-i pe bani...
fa-te frate cu dracu' pana treci puntea...
a friend in need is a friend in deed (ai dreacu' engleji)...
zambil
Postat pe 9 Noiembrie 2009 18:10
ori..."fereste-te de prieteni,caci dusmanii ii stii"..
LILO
Postat pe 9 Noiembrie 2009 18:13
dap.. sa-ti tot faci prieteni, in conditiile astea...
zambil
Postat pe 9 Noiembrie 2009 18:21
acuma, io cred ca-s buni si prietenii, doar sa nu-ti faci mari iluzii si sa nu te astepti la foarte multe din partea lor, ca s-ar putea sa fii dezamagit
zambila
Postat pe 9 Noiembrie 2009 18:22
pt ce i site-ul asta???cu ce ne ajuta sau e numai pt fete??
turky88
Postat pe 9 Noiembrie 2009 18:23
io stiu, mai turky?!
da' tu cum ai aterizat pe aici??
zambila
Postat pe 9 Noiembrie 2009 18:26
sa mor de stiu...habar nu am ce caut pe aici.mi am fct un cont dar habar nu am ce-i cu site-ul asta ?! cred ca soarta e de vina
turky88
Postat pe 9 Noiembrie 2009 18:28
ioi, mersi ca mi-ai amintit de ceva...soarta, vezi!?
tot e bun la ceva si site-ul asta...
zambila
Postat pe 9 Noiembrie 2009 18:31
si atunci daca habar nu ai ce cauti pe aici, tocmai aici te-ai infipt...
tutankhamon
Postat pe 9 Noiembrie 2009 18:31
turky88,tu ungur?
LILO
Postat pe 9 Noiembrie 2009 18:32
Desi nu mai pot face afirmatia ca as avea prieteni...adevaru e ca nu mai am de mult..unii ar zice ca..cum pot trai asha??...foarte simplu..muncesc in continuu...macar asha stiu ca nu o sa/mi lipseasca niciodata o haina..chiar daca e second/hand..o mancare ...sau mai stiu eu ce/mi trebuie...chestii pe care nimeni nu ti le plateste din propriul buzunar..pe termen lung...nici parintii...nici prietenii...dupa cum ziceam ..desi nu am prieteni...la care sa raportez in prezent conceptul de prietenie...pentru ca nu imi mai suna bine...sa ai prieteni...bine mie nu/mi suna bine pentru ca fiecare zi a vietzii e masurata intr/o suma de bani care trebuie cheltuita...ca s/o apuci pe urmatoarea...deci nu am timp si bani si pentru prieteni..simt eu ca am alte prioritati..la care nu as face fatza daca ar trebui sa mai intretin si relatii de prietenie....desi toate astea..ce/am zis eu mai sus...observ ca unii oameni decat sa ramana fara prieteni si sa recunoasca ca sunt momente in viatza lor cand poate nu isi permit sa mentina relatii de prietenie...mai bine INTRETIN RELATII DE PRIETENIE NE/ADECVATE....nu pot sa detaliez acum un exemplu...dar pur si simplu cand observi o relatie de prietenie ne/adecvata intre 2 oameni care nu iti sunt prieteni...o recunosti...cu atat mai mult ca vezi lucrurile...din afara..deci cu o judecata mai rece decat a lor sau altora din grupul respectiv...daca exista unul...functie de tipul relatiei...e exact ca in reclama la Bergenbier....mai multi iti sunt prieteni...dar mai putini decat numarul initial..au venit sa te ajute sa muti mobila prin casa..pe si mai putini i/ai lasat sa iti conduca masina..si shi mai putini de atat.au fost cei pe care i/ai chemat in miez de noapte..pana la tine..ca aveai o problema de rezolvat...sau nevoie de ajutor....
.....nu stiu ce exemplu sa dau....daca eu sunt femeie maritata cu copil in ingrijire...e clar ca nu pot sa am ca prietena o pustoaica care nu a terminat liceul...ce sa invetze aia de la mine???sa nu/si termine scoala...sa se marite si sa faca copil??...in nici un caz...eu ce as putea sa invat de la ea...ca eu ca ea am fost...eleva de liceu....dar ea ca mine nu a fost...maritata si cu copil....despre ce ar putea discuta 2 astfel de persoane....ce ar putea avea in comun aceste 2 persoane???...din perspectiva faptului ca sunt 2 streine...ce fel de prietenie s/ar putea forma????eu zic ca nici una....NU E POSIBILA O RELATIE DE PRIETENIE intre aceste 2 persoane...VOI CE PARERE AVETI??????
garbo055472
Postat pe 11 Noiembrie 2009 00:14
Nu as exclude si posibilitatea prieteniilor conjuncturale.
blairwitch
Postat pe 11 Noiembrie 2009 00:52
472...pur si simplu sa o ajuti in cazul in care ar putea face greselile tale.....sa ii fii alaturi si sa o sfatuiesti, ca o prietena buna - din experienta ta - ce sa faca si ce nu... ce e buine si ce nu...
tutankhamon
Postat pe 11 Noiembrie 2009 00:59
472, sunt cred multe de spus legat de ce-ai scris aici .
esti prea trista.
poate ai probleme.dar daca nu te ajuti in primul rand tu, poti avea oricati oameni bine intentionati in apropiere, ca n-o sa insemne prea mult. asa ca vezi ce faci.
si... prietenii nu inseamna cheltuieli.prietenia e altceva.
...as mai zice ca ai mare nevoie de prieteni judecand dupa ce scrii si pe alte topice.

bluelight
Postat pe 11 Noiembrie 2009 09:01
De la: bluelight, la data 2009-11-11 09:01:55472, sunt cred multe de spus legat de ce-ai scris aici .
esti prea trista.
poate ai probleme.dar daca nu te ajuti in primul rand tu, poti avea oricati oameni bine intentionati in apropiere, ca n-o sa insemne prea mult. asa ca vezi ce faci.
si... prietenii nu inseamna cheltuieli.prietenia e altceva.
...as mai zice ca ai mare nevoie de prieteni judecand dupa ce scrii si pe alte topice.


....pai si cum sa nu fii trist cand observi si percepi intr/un anumit mod lumea din jur....stiu ca nu suna bine ce o sa zic acuma dar pentru mine asta e adevaru...ca nu ma pot abtzine sa ma compar cu lumea din jur...de exemplu un pusti de 16 ani...vezi Doamne elev de liceu...deci nici vorba sa lucreze undeva isi permite sa aibe telefon mobil de 22 de milioane..trening de 4 milioane...ca deh au parintii lui bani....ma rog asha o fi...dar eu stau si ma uit la mine....ca muncesc in fiecare zi ca sclava...si ma imbrac de la second.....parinte sunt si eu...si zau ca nu imi permit sa cumpar pentru copilul meu nici telefon de atatia bani nici tzoale de firma etc....adica eu ma imbrac de la second ca sa pot sa ii cumpar fie/mii lucruri noi...ca tre sa ajunga banii pe care ii produc eu pentru amandoua...si tre sa avem si ce manca si trebuie platita si regia casei in care locuim(intretinere,lumina,cablu tv etc)...si asta trebuie tot timpul...nu doar o data pe an....si Doamne fereste! sa ma imbolnavesc si sa trebuiasca sa stau acasa...ca mor de foame....ma rog nu ma plang...ca altii or fi in situatii si mai grele si pe aia chiar ca nu ii stie nimeni.....
....dar vreau sa zic asha ca chestie....cum dracu traiesc unii fara nici un fel de griji...in timp ce altii dau pe afara de bine...si nimeni nu stie de unde au ei bani...e chiar asha....ca muncesc....pai toata lumea munceste....dar vad ca nu toata lumea reuseste sa supravietuiasca....de pe urma muncii....vad si eu ca unii muncesc o viatza cum s/ar zice si tot nu au....iar altii de unde dracului au...ca muncind nu/i vede nimeni.....si cum sa fii optimist cu toate astea in cap????..nu prea!
garbo055472
Postat pe 11 Noiembrie 2009 12:46
472, un lucru e cert, viata nu-i corecta...
da' io am invatat ceva, sa nu invidiez pe nimeni
zambila
Postat pe 11 Noiembrie 2009 12:49
472, a fost o perioada in viata mea cand dupa ce luam banii de pe o luna de munca, singurul lux pe care mi-l permiteam era sa-mi iau un sandvich de undeva anume ( imi placea mult ).-acum sa nu intelegi ca n-aveam de mancare).. Restul banutilor erau dramuiti, pana la ultimul. dar am stiut tot timpul ca vreau sa fie altfel, am crezut si am luptat sa fie asa.
si mai ales, cred eu, nu m-am uitat ce au altii . sau macar nu la modul de ce el are si eu nu ? cu ce-i mai bun? etc.
ci : vreau sa am si eu asta.
sau n-am vrut sa am altceva daca sa obtin acel ceva insemna sa nu pot sa ma privesc in oglinda...
bluelight
Postat pe 11 Noiembrie 2009 12:58
..pai altfel as vrea si eu sa fie...dar nu prea vad cum...n/am nici o idee...ca nu stiu altceva decat munca..si vad ca in esentza asta de abia ma ajuta sa supravietuiesc...si nu vad cum o sa se schimbe situatia asta..poate doar sa castig la loto...asta e doar o gluma bineinteles...ca eu nici macar nu joc...nu cred in castiguri de genu asta...nu pentru mine...ca pierzi si ce muncesti...d/apai ce nu..c/asha am fost educati doar sa nu ne bucuram de bani ne/munciti...dar ca aia munciti vezi ca nu ajung si nu ai ce sa faci sa schimbi asta....asta e tot.
garbo055472
Postat pe 11 Noiembrie 2009 13:14
poate cand ai sa-ti schimbi perspectiva asta asupra vietzii, or sa inceapa si lucrurile sa se miste in jurul tau

sa stii ca nu te ajuta cu nimic modul tau de a gandi...nu zic ca-i incorect, sau ilogic, doar ca nu te ajuta!!
zambila
Postat pe 11 Noiembrie 2009 13:18
472....hai ca ma enervezi.....iti las profilul meu 5 min sa ma potzi vedea .....cum arat eu dupa ha ha ha ani de casnicie .....cu bune si cu rele ,si cu foarte rele......si 4 copii......
si vreau sa-ti spun ca nu am primit de la nimeni absolut nici 1 leu....
cum sunt altzii care primesc bani sau moshteniri si bla bla bla....
dar nu ma pot plange si nici nu pot spune ca am luxul de pe lume...

shi ce....?

fata esti sanatoasa...? daca da ....atunci multzumeste-i D-LUI.... restul nici nu prea conteaza....
ce sa ma stresez eu ca nu au fiicele mele trening cu 2-300 ron..
mai ales in ziua de azi...cata grija pe ei...(copiii).
si gandeste ....sunt 4 copii...dar niciodata eu sau sotzul meu nu ne-am plans ca este prea putzin.....
asa ca ai grija de tine si nu te mai stresa ca pana la urma chiar te-mbolnavesti.....si pana la urma copiii cum ai invetzi asa sunt....pt ca lor nu le v-a ajunge cat le dai....bafta..
l_flory
Postat pe 11 Noiembrie 2009 13:39
Corect Zambiluto!
MAI INTAI, trebuie sa crezi. Ocaziile vin dupa.
bluelight
Postat pe 11 Noiembrie 2009 14:18
Prietenia nu poate fi decit benefica. Indiferent cu cine.
"Relatiile utile" sint altceva, n-au nici o legatura cu prietenia, pur si simplu reprezinta schimb de servicii.

quasaria
Postat pe 14 Noiembrie 2009 10:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
indragostita 135 De la: LILO 20 Noiembrie 2009 16:14
in lupta cu gelozia si posesivitatea... 15 De la: 18 Iunie 2012 20:27
Exista oare cev aintre noi? 73 De la: eu_geminy 16 Mai 2011 00:17
Membri noi 802 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:26
De ce ne plac "baietii rai"? 18 De la: garbo_1155 7 Februarie 2014 16:26
Setari Cookie-uri