relatie de prietenie cu Dumnezeu

Cand Dumnezeu se afla in sufletul omului...Omul se simte fericit si inima vesela...
ingerasulluptator
Postat pe 29 Martie 2011 23:14
daca omul nu invata smerenia,iubirea si nerautatea,Domnul nu-i va da sa-l cunoasca.Dar sufletul care a cunoscut pe Domnul prin Duhul Sfant,acela e ranit de iubirea Lui si nu-l poate uita,ci,ca un bolnav care-si aduce aminte mereu de boala lui,,asa si sufletul care iubeste pe Domnul isi aduce aminte intodeauna aminte de El si de iubirea Lui pentru intreg neamul stramosesc.
ingerasulluptator
Postat pe 29 Martie 2011 23:23
tocmai aceste lucruri iti lipsesc cu desavarsire....
dor72
Postat pe 29 Martie 2011 23:26
Iubirea nu se ingrijeste de vreme si are intodeauna putere.Unii cred ca Domnul a suferit pentru oameni din iubire,dar cum nu gasesc aceasta iubire in sufletul lor aceasta li se pare o poveste de demult.
Dar cand sufletul cunoaste iubirea lui Dumnezeu prin Duhul Sfant,atunci el simte lamurit ca Domnul este pt noi un Tata,cel mai apropiat,cel mai bun si cel mai drag,si nu este fericire mai mare decat sa iubesti pe Dumnezeu din tot cugetul tau,din toata inima ta si din tot sufletul,asa cum a poruncit Domnul si pe aproapele tauca pe tine insuti.
Si cand aceasta iubire este in suflet,atunci toate bucura sufletul,dar cand o pierde,omul nu-si mai gaseste odihna,se tulbura,si se supara pe ceilalti,atunci cand este suparat pe ei si nu intelege,ca el insusi este vinovat,a pierdut iubirea lui Dumnezeu si a osandit si urat pe aproapele sau.
Harul vine de la iubirea de fratele si se pastreaza pt iubirea pt fratele;daca nu iubim pe fratele harul lui Dumnezeu nu vine in suflet.
Daca oamenii ar pazi poruncile lui Hristos,ar fi raiul pe pamant si cu putina osteneala toti ar avea indeajuns tot ce le e de trebuinta si Duhul lui Dumnezeu ar fii viu in sufletul oamenilor,fiindca El insusi cauta sufletul omului si vrea sa vieze in noi;dar daca nu se salasuieste in noi,aceasta e numai din pricina mandriei mintii noastre.
ingerasulluptator
Postat pe 29 Martie 2011 23:42
Iubirea nu se ingrijeste de vreme si are intodeauna putere.Unii cred ca Domnul a suferit pentru oameni din iubire,dar cum nu gasesc aceasta iubire in sufletul lor aceasta li se pare o poveste de demult.
Dar cand sufletul cunoaste iubirea lui Dumnezeu prin Duhul Sfant,atunci el simte lamurit ca Domnul este pt noi un Tata,cel mai apropiat,cel mai bun si cel mai drag,si nu este fericire mai mare decat sa iubesti pe Dumnezeu din tot cugetul tau,din toata inima ta si din tot sufletul,asa cum a poruncit Domnul si pe aproapele tauca pe tine insuti.
Si cand aceasta iubire este in suflet,atunci toate bucura sufletul,dar cand o pierde,omul nu-si mai gaseste odihna,se tulbura,si se supara pe ceilalti,atunci cand este suparat pe ei si nu intelege,ca el insusi este vinovat,a pierdut iubirea lui Dumnezeu si a osandit si urat pe aproapele sau.
Harul vine de la iubirea de fratele si se pastreaza pt iubirea pt fratele;daca nu iubim pe fratele harul lui Dumnezeu nu vine in suflet.
Daca oamenii ar pazi poruncile lui Hristos,ar fi raiul pe pamant si cu putina osteneala toti ar avea indeajuns tot ce le e de trebuinta si Duhul lui Dumnezeu ar fii viu in sufletul oamenilor,fiindca El insusi cauta sufletul omului si vrea sa vieze in noi;dar daca nu se salasuieste in noi,aceasta e numai din pricina mandriei mintii noastre.
ingerasulluptator
Postat pe 29 Martie 2011 23:42
Acum oamenii sau facut mandri si nu se mantuiesc decat prin intristari si pocainta si numai foarte arareori ajunge cineva la iubire...
ingerasulluptator
Postat pe 29 Martie 2011 23:45
Sa iubesti pe Dumnezeu este cel mia fericit lucru si esti cel mai fericit em....Asa cum sunt eu.....Chiar daca o multime de oameni cu creier de gaina ma inconjoara.....Eu il am pe Dumnezeu care imi bucura inima,imi inveseleste mintea si imi da putere sa iubesc pe toti oamenii chiar si pe cei cu creier de maimuta
ingerasulluptator
Postat pe 30 Martie 2011 11:48
Duhul sfant vine in suflet pt iubirea de fratelePt rugaciunea celor care te ocarasc si iti doresc raul..Sa iti iubesti vrajmasii.Curatirea se face daca iubesti pe fratele si te stradui sa iti stapanesti resentimentele gandurile rele si sa le faci buneSa te rogi la Dumnezeu sa iti dea iubire pt aproapele.Si duhul sfant vine in suflet pt iubirea de aproapele,chiar si pt cei care te urascSi duhul sfant se tine pt pt iubirea de aproapele..Sa faci binele.Sa sfatuiesti mereu de bine,chiar daca tu esti sfatuit de rauSa te rogi la Domnul sa iti dea iubirea in suflet si sa iti vindece neputintele.Pt ca chiar daca omul se curata de rautate,,,dar raman neputintele.Facand binele si nedorind raul nimanui in tii pe Dumnezeu in tine ca sa te construiasca,,,sa iti vindece neputintele si sa devii un om desavarsit..perfect fara neputinte..Pt ca asta inseamna un om desavarsit,perfect,fara neputinteDar pt asta trebuie sa insisti in bine sa nu superi pe Dumnezeu..Si sa il rogi din tot sufletul sa vindece neputintele tale si sa te ajute sa devii un om normal cu calitati umane sa devii perfect adica fara neputinte.

ingerasulluptator
Postat pe 30 Martie 2011 22:01
Relatia de prietenie cu Dumnezeu ar trebui sa primeze. Nu se poate fara.Mai ales ca El ne raspunde cu iubire si ne da posibilitati inimaginabile de prosperare . Cu Voia lui Dumnezeu , putem realiza cele mai marete proiecte, putem sa ne transformam, putem accede deci la lumina si putem realiza marele scop al vietii pe Pamant: formarea OMULUI de LUMINA.
cercelmarilena
Postat pe 5 Aprilie 2011 02:03
mda...nici nu ma mai mir de ce il iubesc pe Corut...
michelle_
Postat pe 5 Aprilie 2011 08:11
Eu am citit cartea Conversatii cu Dumnezeu, toate cele 3 volume... si atunci mi-am reamintit ce inseamna relatia om-Dumunezeu/divinitate . Aceste carti nu au nici o legatura cu nici o religie, ne aminteste adevarul pur, zic adevar pur, pentru ca atunci cand le veti citi veti spune ``stiam eu ca asa este``... eu am volumele imprumutate, cine le doreste, i le pot da si electronice, dati-mi un request pe adresa de e-mail magdalena_filip@yahoo.com
FMeg
Postat pe 5 Aprilie 2011 09:43
De la: me_reloaded, la data 2011-04-05 08:11:00mda...nici nu ma mai mir de ce il iubesc pe Corut...



Meule , ma ingrozesti !!!!Asta-i fraza mea de pe topicul suflet pereche.
Chiar si asta avem in comun???
Noooo...musai tre sa ne luam!!!
tatoo
Postat pe 5 Aprilie 2011 10:30
mdap...the fucking soul mate...
michelle_
Postat pe 5 Aprilie 2011 11:00
De la: tatoo, la data 2011-04-05 10:30:49
De la: me_reloaded, la data 2011-04-05 08:11:00mda...nici nu ma mai mir de ce il iubesc pe Corut...



Meule , ma ingrozesti !!!!Asta-i fraza mea de pe topicul suflet pereche.
Chiar si asta avem in comun???
Noooo...musai tre sa ne luam!!!

sa fie intr-un ceas bun...
unde ai umblat aseara?
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 11:35
la logodnica, nasica
michelle_
Postat pe 5 Aprilie 2011 11:54
cu mare drag
stii tu regula ( nasa vede prima... finului)
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 11:55


bietul tatoo....

michelle_
Postat pe 5 Aprilie 2011 11:58
vorbesti din perspectiva ta, nu?
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 12:00
nush...azi is cam blonda...

cred ca inca sunt mahmura dupa intalnirea de duminica cu jack...
michelle_
Postat pe 5 Aprilie 2011 12:04

Baaaaaaai, vorbiti de mine ca si cum n-as fi????
Ce vreti sa vedeti? V-ati dilit???? Va disputati intaietatea?Sheara ma-sii...
Sarut mana, Doruleata mea.
Nu pune botu'...eu te iubesc ca la-nceput, desteapta mea, roscata mea, inalta mea...
tatoo
Postat pe 5 Aprilie 2011 12:54
tatoo, te cam incurci in femei...io nu-s roscata, ce-ai?
nu ne disputam nimic, clar?
se rezolva TOTUL AMIABIL...CA DE OBICEI
te-am intrebat unde ai umblat aseara?...da acu inteleg...
ba ca esti in privat, ba ca nu stiu pe care o ceri...
voi deschide un topic "inselata in direct" si imi voi spune toate offf-urile...
ce naibii mi-o fi trebuit, mai mici decat mine?
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 15:41

fata mea, tu mi-ai facut teorie odata, ca nu-mi mai plac roscatele, ma dau la blonde? Am dedus ca vb de tine.
Ieri n-am fost deloc pe garbo, pana noaptea ff tarziu. Mi-a venit familionul din Rom.
Da' sa stii ca am fost cu gandul numa' si numa' la tine, iubita mea cea mai unica!!
Nu stii ca esti iubita mea cea mai preferata? Oups!!! Asta e de bine???
Vedem noi acusica...
tatoo
Postat pe 5 Aprilie 2011 16:15
ce sa fie de bine, ca ai mintit ?
aha...acu numa p-ascuns...ocupa-te de familie
io te astept...cat e nevoie...sa nu superi familia ca te-am papat...cu tot cu fulgi, pardon, blana
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 16:25


Ce-am mintit,ma? Vezi ca ti-o iei!!! Nici in gluma nu permit.
tatoo
Postat pe 5 Aprilie 2011 16:56
citez: Vedem noi acusica...
mi-ai cerut, ti-am dat...
scuze, am exagerat...iarta-ma.. nu mai fac..promit
esti liber acum?
a cam disparut lumea de pe garbo....mi-e necaz
esti bine?

P.S. Vad ca iti cauti motiv de cearta din orice...ai pe altcineva?Mai bine spune, sa nu ne chinuim inutil...
glumesc bre...nu ma pot abtine, azi mi-e binisor...
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 17:00

Azi,da!!!!
Tu? Ti-a priit concediul?
Si chiar...ce-i cu somnul asta pe garbo?


PS Fii atenta! Eu sunt un om dintr-o bucata, cand o sa vreau sa ne despartim,n-am sa caut motive.
Iti fac o sedinta(imi place mie cu sedintele...reminiscente comuniste) iti explic care e problema mea ,iti pup mana si zic ramas bun. Corect?
Din punctul asta de vedere poti sa ai toata baza, nu lucrez pe la spate. Eii, ca mai aluneca privirea stanga-dreapta...asta-i altceva, ochi alunecosi, inima zburdalnica...
Ma, da stii ce tare mi-esti draga???
tatoo
Postat pe 5 Aprilie 2011 17:04
Sa stii ca mi-a priit, grozav... Desi nu a fost chiar concediu...M-am deconectat total..nu ca as fi avut nu stiu ce nevoi acute...
Nu stiu ce se intampla.
Ma bucur ca ti-e bine Vreau sa iti fie...asa cum imi este mie ( o sa zica unii ca-s laudaroasa dar le doresc si lor ce am eu), poate chiar mai bine...
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 17:10
De la: tatoo, la data 2011-04-05 17:04:01

PS Fii atenta! Eu sunt un om dintr-o bucata, cand o sa vreau sa ne despartim,n-am sa caut motive.
Iti fac o sedinta(imi place mie cu sedintele...reminiscente comuniste) iti explic care e problema mea ,iti pup mana si zic ramas bun. Corect?
Din punctul asta de vedere poti sa ai toata baza, nu lucrez pe la spate. Eii, ca mai aluneca privirea stanga-dreapta...asta-i altceva, ochi alunecosi, inima zburdalnica...
Ma, da stii ce tare mi-esti draga???


Sa inteleg ca ma lasi cu ochii-n soare si cu biletelu' pe perna... ca biata aceea... dupa trei ani de dovezi nenumarate de dragoste...buffffffffff...plec...
Din punctul meu de vedere, sunt mai creativa...imi place uneori... si pe la spate...
Esti saiu? nu te observai
Nici eu nu sunt oarba...nici macar chioara...
iaca ce potriveala...
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 17:17


E bine asa, eu sunt bine doar de la distanta. Daca te-ai apropia mai mult, ai vedea ca aparentele inseala. Dar ma rog, sa zicem ca e cat de cat acceptabil.
Hai zi,ma mai iubesti?
Da'pot s-o invit pe Betty la un suc? Nu stam mult.
tatoo
Postat pe 5 Aprilie 2011 17:29
poate ti se pare exagerat sa iti spun ca te cunosc mai bine decat ai crede ( nu ma refer la date)
m-am nascut empatica...nu-i vina mea
"Vreau sa iti fie...asa cum imi este mie ( o sa zica unii ca-s laudaroasa dar le doresc si lor ce am eu), poate chiar mai bine... " cred ca este destul de clar...
am vazut mult in spatele cuvintelor...dar asa cat sunt de femeie, nu intru neinvitata... este alegerea fiecaruia dintre noi...asta nu inseamna ca nu ma intereseaza, da?
o oarecare autoeducatie ma obliga sa raman in asteptare...nu pot forta lucrurile, nu-mi sta in fire...
poti sa bei cafea/suc cu cine vrei tu, cand vrei , unde vrei, din partea mea... numa sa stiu ca ti-e binisor
parca esti fiu-meu...si el isi cere voie ( inca)
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 17:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cat de superficialii sunt unii? 13 De la: garbo_2178 7 Mai 2012 21:25
TE IUBESC ! spus foarte usor 10 De la: michelle_ 21 August 2011 15:41
relatie de prietenie cu Dumnezeu 121 De la: betty37 18 Aprilie 2011 15:12
Cum ar trebui sa ma comport? 28 De la: LadyLove 6 Iunie 2016 19:10
Salarizarea la administratiile locale ! 10 De la: Dor_marunt 13 Ianuarie 2010 19:14
Setari Cookie-uri